ST J, N? 3478. 1886. BINNENLAND. ES. HIK J I Zondag 5 December. B. 36. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, IER Jouda, is )NS iez, irachtige Optische mtchonc qjgbnar iCHET- spryzen. K, •NS. <M's ËÏMA en geeft ing. In !R, GOÜDSCHE COURANT. het liefst appèl TEEPB ior brengt dat het »St en t8. OLM, ENGEL- en 1—4. WEKKEND VERDRIJVEND EDE E ZWAKTE >0. mede in <8 van ir plant- laat niet ngenaam dooien Gouda. De Baad der gemeente Zevenhuinn heeft even als ten eorigen jare 7S— beschikbaar gesteld voor een nitdeeliug van katoen aan de armen ia die gemeente op Nieuwjaarsdag. Het stoombootje van den beer G. Stigter, be stemd voor den dienst lunchen Haastrecht en Schoonhoven, is Zondagmorgen in eerstgenoemde gemeente gearriveerd. Het geheel ziet er teer neltjea uitvóór en achter is er plaats voor qp 40 per sonen. Dinsdag a. a. tal hij met hel bestuur van hel waterschap «Hoogen-Boetem» eene proefvaart bonden, on dan Woensdag of Donderdag daar aanvolgende voor goed den dienst te openen. Het Duitscbe Keizerlijke Postamt heeft met be trekking tot hel beslag van de paarden iets nienws in gevoerd, dat ook elders de aandacht verdient. Tusschen de hoefyten der paarden worden nl. kleine, uit Bra- tiliaanscbe vezelstof gevlochten, knrkachlige kussentjes, de z. g. Beckmann'scbe boefknssens, geschoven. Daar door verkrygt bet paard bet vermogen, om selfs op de gladste straat, op asphalt ent.tóó vast te kunnen staan, dat, zooals nil lang voortgeutte proeven is ge bleken, bet gevaarlijke uilglyden geheel belet wordt. Bovendien wordt de schadelijke werking van de harde straat door bet clastieke kussen versacht, wat van zeer groot belang geacht moet worden. Onder den titel Manuel d’initruotion nationale! is deser dagen in frankrijk een niet onbelangrijk vlug schrift verschenen, waarop van onderscheidene kanten de aandacht wordt gevestigd. In verband met de binnen kort te behandelen legerwet, wordt daarin gewesaa op het feit, dat in den oorlog van 1870 het leger moreel en in getalsterkte grootere verliesen heeft gele den ten gevolge van de lichamelijke swakte der mannen, dan door de vyaodelyke kogels. Niet minder dan 880,000 man waren niet in staat do vermoeienissen van den oorlog te verduren, en werden siek of stierven. Dese rieken veroorzaakten veel last; zy vulden de hospitalen, dikwyls ten koste van de ge kwetsten, wien het meermalen aan de noodige ver pleging ontbrak, of wel sy werden op de marsch achterblijvers, hetgeen nadeelig werkte op het moreel van den troep, en vielen dan later op gemakkelyke wyse in banden van den vyand, die se tonder slag of stoot krijgsgevangen maakte. Met het oog op dese vreeselyke les, wil de schrijver de kracht van het leger, dus ran de natie, verboogen door alle jongelieden beneden de 20 jaren te verplichten, sioh te oefenen in het gebruik der wapens en in het afleggen van groote marschen. Door die oefeningen sou hunne gesoudheid gebaat, hunne lichaamskracht vermeerderd, en daardoor de kracht der latere man nen en by gevolg die van bet leger en vau Frankrijk belangrijk verhoogd worden. Twae inwoners van Waddinxveen, verdacht van verschillende diefstallen van konijnen, hebben na ia een verboor alles te hebben bekend de wyk genomen naar Amerika. tooniog raadselachtig en meenden sommigen dat men te doen bad met de bekende naliobtende of Bal- mainsche verf. Doch daartoe was de verlichting te sterk, want na vruehleloou pogingen, onder anderen ook te Amsterdam aan deu Munttoren, bleek het dat deze verf een te z*ak licht van zich afwerpt om op eeuigen afstand waarneembaar te zijn. De oplos sing van het raadsel is nu als volgt. De cijfers zyn met witte verf op een glazen plaat geschilderd de wijzers zyo ven nrélkglss, en achter de wijzer plaat is een donker zwarte achtergrond saugebracbl zoodat hel doorschijnend wijzerblad zich aan den beschouwer geheel zwart voordoet. De eijfera en wijzers schijnen dus door het daglicht beschenen wit. Des avonds wordt de verlichting verkregen door laag geplaatste licbtreflectora, die de lichtstra len schuin naar boven door de glazen wijzer borden werpen zoodat zy niet in het oog van den toeschou wer komen, die beneden op straat staal. Het door de cijfers en wijzers verspreide licht is zoo helder, dat zy zich schitterend voordoen. De uurwerkma ker Doray te Harre is de ontwerper dezer inrichting (Tijdtckr. o. iïijverk.) Uil Roermond wordt gemeld: Sedert eenige jaren zyn in de bosschen van graaf Sehaesberg de wilde zwynen zóó sterk loegenomen, dat zy zeer veel schade aan de boeren toebrengen. Op Duitsohen grond wordt de schade van den jachteigo- naar ingevorderd; op ons gebied is dit niet bet ge val. Zoo kon de eigenaar Van Wijerhof alhier, op een geweerschot afstand van de hoeve, zien hoe *e morgens om 11 unr een Stal dezer dieren zyn veld omwoelden, op enkele plaatsen tot 2 voet diep. De nu gehouden klopjacht heeft hoofdukelijk aan eenige eekhoorntjes het leven gekost, terwyl een aan geschoten wild zwyn eenen drijver de beenen open scheurde en zoodanig toetakelde, dat voor den man het ergste is te vreezen. Sedert de laatste tien jsren zijn de landerijen, langs deze grensbosschen gelegen, de helft in op brengst en waarde gedaald. Staten-Oensraal. Tw«di Kamik. Zittingen van Donderdag 2 en Vrijdag 3 Deo. Hel rapport van de Commissie voor het analy tisch verslag is ingsdiend en cal alleen voor de leden der Kamer worden gedrukt. De dag der behandeling zal later worden voorgeeteld. Het algemeen debat over Hoofdstuk IV (Justitie) is voortgezet. De heer Van Osenbruggen bestreed de circulaire van den Minister van Justitie, betreffende de toe passing van hel stelsel vau water en brood. De hoeren De Meyier en Van der Kaay drongen aan op verzachtende bepalingen van het Kon. beeluit, betreffende de toepassing der straffen in de gevan genissen. De heer De Basils bestreed de circulaire van den Minister omtrent het ingaan van deu slraftyd. De beer Hartogh drong aan op een vereenvoudiging van het procesrecht, speciaal invoering van voor zaken tusseben 200 en 400 gulden. Voorts kwam hy op tegen het verleecen, in den laatsten tyd, van gratie als gunst. Voorwaardelyke gratie achtte hy benadeeliog van bet prestige van het gezag. Door de heereu Bangere, Boeken, Van Diggelen en Buys van Beerenbroek werd do houding van Don Minister van Justitie in zake de gratieverlre- niog aan de wed. Bulkley verdedigd. De genees kundige rapporten waren overtuigend en maakten elk verwyt, tot don Minister gericht, ongemoti veerd. De hoeren Borgesius, vso dee Feite en Kirt waren van oordeel dat geen gratie had moeten worden verleend. Do minister heeft zelf aan de ziekte van mevrouw Bulkley getwijfeld. Er werd ®.P ^at andere gevangenen, die ook lydende syn, niet altijd gratie wordt verleend. .Denbeer Visser vau Hazerawoude drong aau op wijziging der lyst van nuttige vogels, door de wet beschermd. De heer Oorver Hooft weneoht geheele intrekking der Wet. De Minster van Justitie beantwoordde de verschil- lende sprekers. Aan de deurwaarders by de Rechtbanken een vaste bezoldiging te geven is onmogelyk. De veld wachters worden door de opgedragen beteekening van exploiten uiet aan den oonlróle-diensl ont trokken. De Minister verzekerde, dat het de bedoeling is, nooit meer dan twee dagen achtereen de straf van water en brood toe te passen. De gevangenen worden niet met onaangenaamheden gekweldde klriue bepalingen zyn uoodig in het belang van orde en zindelijkheid. Voorts verdedigde de Minis ter de circulaire omtrent deu ingang van den straftijd. Voor herziening van hel Strafwetboek acht de Minister den tijd nog niet aasgebroken. Ingekomen was nog een uitvoerig telegram van de wed. Bulkley, dat op voorstel des Voorzitters voor kennisgeving wordt aangenomen. In de zitting van gisteren is het debet over Hoofdstuk Justitie voorlgezet. De Minister verklaarde lot partieels wijzigingen der wetboeken zoo noodig bereid te zyn, doch na advies der staatscommissie. Drankwet-wyziging kan hy thans niet toezeggen. De Begeering heeft nooit oen algemeen voorschrift gegeven aan de gemeentelijke overheden omtrent de houding in zake socialistische vergaderingen. De gemeentelijke autoriteiten dragen de verast- woordelijkheid, en alleen naleving der wel op ver- eeniging en vergadering wordt gtëisobt. Wat de gratie betreft, het is een recht van den souverein. Voorwaardelyke gratie is herhaaldelijk verleend dooor de ministers Van der Bruggheo, Olirier, Godefroi en Modderman. Geen wel verbiedt het. In óe zaak-Bulkley wettigde baar levensgevaar de gratie, en ook al had de minister de gevolgen voorzien, hjj zou toch tot gratie hebben geadviseerd. Voor hem geldt gelyk recht voor allen. Wat Jeanne Lorette betreft, zij it op verzoek van een geestelijke, niet te ’svBoaeh gevangen geut, om niet geheel verdorven te- worden, en nu kan zy niet vervoerd worden. By de replieken erkende de heer Keuchenius, dat de minister goed bad gehandeld. Hy kwam echter op tegen vaocinedwang, wettiging der prostitutie, verspreiding, met toelating van de politie, van hel onzedelijk geschrift van het A'ime MMktuuuttck Ftróoud, en tegen de niet-indieuiug van de kiestabel. Terwyl Merlatti dagelijks zwakker wordt met zyn dieet vau zuiver water, is Snoei zyo nieuwe vae- teu-periode ingetreden en ul slechte nu en dan van zyn wonderdrauk gebruiken, die, naar hy be weert, hem in het volle genot.zyner gezondheid laat. In tegenstelling met Merlatti heeft hy er geen ge heim van gemaakt, dat zyne loding ie geld te verdienen met zyne proeve, èS heeft hij in do Boe le Peletier een zaal gehuurd, waar men hem legen entrée tal kunnen zien. Aan do wanden van het vertrek hangen floretten, schermmaskers en scherm- handschoenen, waarmede hy voor het publiek proeven zyner bekwaamheid en spierkracht aflegt. Deze, be weert hy, neemt eer toe dan af. Het bewakinga-comité wordt door uren doktoren en de vertegenwoordigers van een aantal Parysohe bladen gevormd. Het is gepubliceerd, dat Sucoi op deu twinligsten dag vau zyn vuten de Seine zal ovenwemmen. Indien hij dat op den löeu Decem ber volbrengt, zonder eoutg nadeelig gevolg van hei ijskoud water te ondervinden, ulhy uker heel Parys verbaasd doen staan. Sedert Zondag houdt Merlatti zyu verblyf in de eetual van het Grand Hötel, waar hy te zien ie voor 2 fret de persoon. Hy heeft uu 87 dagen gevaat. Hy ziet er zwak on uitgeput uit, mur houdt toch vol, dat hy in staat ul zyn den vyftigsten dag te halen. De doctoren twjjfelen er un echter zyu u van oordeel, dat zoolang rijn lichaam nog geen derde aan ge wicht heeft verloren, zyn leven buiten gevaar is. Hy weegt nu 12 K.G. lichter, dan toen hy zyn proef begon. Verlichte wijzerplaten. Te Havre heeft men thans op de torenuurwerken wijzerplaten aangebracbl, die, volgens de Bauztg. des nachts duidelijk kunnen worden waargenomen. Zoowel by dag als bij nacht I- doen de wjjurs en oyfers rioh helder voor tegen een g I donkeren achtergrond. Aanvankelijk was deze ver- GOUDA, 4 December IS86. Donderdag 9 December e. k. zal het Botterdem- sobe tooneelgetelsobap onder dir. der hh. Le Gras en Hupels alhier optreden met hel stukIn dzn Gimzzntzzaad, blyspel in 5 bedr. van G. Von Moser. Daarin treden o. a. op: de dames Catb. Boersmans, Marie Vink, Coelingh Vorderman, Faassen en de hh. Willem van Zuylen, Busier Faassen, D. en J. Haspels, Le Gru, Poolman en Henri de Vriea. I

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2