NG sa, ïrF Woensdag 6 Januari. N° 3335. 1886. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, BINNENLAND. 1EVEB, 1886, Koffiehuis r, van: ed onder- gen. ping intend i. EGT. UIZEN t Jaag- 9 uur. ri 1886, fooneel» De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave T den emakkelgk I I in December ,1885 1000 C 0. Goud.. I de Lande- /oning tot r, benevens Rjjnland- over 188j De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. vóór den i 9 tot 11 i ERVEN, verhuurd, aagpad en Iaurik Ja. .en. [BERG en erstond te den 3 Ka- s en Zolder i, ERVEN D naast en n 6 Aren. ERVEN 31 tot 84. nrd voor ■oor ƒ3.80. i ERVEN, verhuurd, de in eene ten- voorwerpen van GOUDSCHE COURANT. Met de eer.tvolgende Staatsloterij rullen de loten volgens een nieuw model worden uitgegeven. Elk lot ia een couponblad, bevattende twintig 20ste gedeelten. De klassikale loten sullen voor iedere klasse een venohillende kleur krijgen ter ouderschei ding van de doorgefourneerde briefjes. C. FOR- stnd. 100 KG. BEST per as 25 KG. ET aan de Nr. 374. Naar wij vernemen, wordt eene herziening der wet op de personeele belasting o. a. op de volgende hoofdbeginselen voorbereid De belastbaarheid zou eerst De Vereeniging van weesvaders beeft wegens bestaande werkeloosheid, welke zich ook vooral groote gestichten doet gevoelen, besloten toonstelling te doen houden van r kunst en smaak, door weezen vervaardigd, en daartoe een aancienlijke som beschikbaar te stellen tot den aaokoop van materiaal en arbeidsloon. De aldus vervaardigde voorwerpen zullen tegen vastgestelde prijzen ten verkoop worden aangeboden. De onverkocht gebleven voorwerpen wil men vervol* gens verloten de geheele opbrengst zal ten goede komen aan bet fonds, dat bestemd is tot verzorging en opvoeding van weezen, wier lot in vele opzichten nog veel te wenschen overlaat. Naar de Standaard meldt, ryu in eene gisteren morgen gehouden vergadering van bet Classicaal Bestuur van Amsterdam, alle predikanten, ouder lingen en diakenen, die in den jongsten strijd voor de rechten der gemeente opkwamen, geschorst. En dat wel door toepassing van een wetsartikel, hetwelk uitsluitend is ingevoerd voor gevallen van verre- gaanden ze del oo zen aard, die plotselinge tusschenkomst noodzakelijk maakten. Van de predikanten zijn hierbij directeur der waterleiding, cal deze afneming door toepassing der grootere zandfilters nog sterker worden. Voor waterleidingen, die dos chemisch het water jklaren en zoodoende minder gewenschte stoffen in oplossing brengen, zooals bijv, chloor-en zwavelzuur verbindingen, is deze zuivering zeer aan te bevelen. Verder ontneemt Easton Anderson’s purifier aan water dat ammoniak-houdend is ongeveer 80 pCt. van deze voor de gezondheid zoo gevaarlijke che mische verbinding, en eiodelijk biedt zij voor bestaande waterleidingen, waar de zandfilters door het toenemend waterverbruik gebleken zyn te klein te wezen, nog dit voordeel aan, dat bet aldus gezuiverde water veel sneller gefiltreerd kan worden en zoodoende noodzakelyke uitbreiding worde voor komen. Voor belangstellenden is bet toestel dagelijks in werking te zien, mits men zich vooraf wende tot den directeur der waterleiding, die bereid is de noodige inlichtingen te verschaffen. Als agenten voor het buis Easton Anderson frngeeren de bh. R. S. Stokvis Zn., te Rotterdam. AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel' meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. permaogauaat in Nu in den tegen woordigen tijd voor menige stad de exploitatie van eene drinkwaterleiding een vraag van den dag wordt, kan het misschien voor plaatsen, welke niet direct aan een onzer groote rivieren of in de nabijheid der duinen gelegen zyn, zijn nut hebben op de proeven te wijzen die tegenwoordig genomen worden aan de waterleiding in deze gemeente met de patent—purifier van de hh. Easton Anderson terwijl de kennisname daarvan vour de Goudsche ingezetenen natuurlijk van onmiddélyk belang is. Hier ter stede heeft men, naar men weet, ge durende de wintermaanden, alleen polderwater ter beschikking, een grondstof vrij van ammoniak en salpetrigzure zouten, maar sterk geel gekleurd door organische stoffen, als een gevolg van den turf- achtigen ondergrond der omliggende weilanden. Dit gehalte, hoewel als zoodanig niet nadeelig te achten, kan^ 275—-260 milligram per liter bedragen. x? een jtjejne proef_.zandfilter, p. m. 140 milligram en van den heer J. H. Becking, de heeren Van Son, Van Schelven, Van Loon De Gaay Fortman en Karssen. Niet de heer Renier, die, hoewel geheel aan de zijde der ge schorsten staande, wegens eene predikbeurt, die hij te Delft vervulde geheel toevallig niet aanwezig waarin de vergadering, waarin de gewraakte be sluiten genomen zijn. De uitgever van het A. D. v. N-I. wordt gerechte lijk vervolgd, wegens dat gedeelte van een op 27 November in dat blad verschenen „Europeeschen brief van Fantasio*. waarin de schryver, te midden van een overzicht van den donkeren politicken toestand-in Nederland, ook beeft doen uitkomen op welk eene oneerbiedige wijze velen over den Koning en de Koningin spreken, en boe men zelfs voor bet prinsesje niets gevoelt, zoodat men zelfs haar verjaardag niet tot een nationalen feestdag heeft willen maken De bijzonderheid dat de schryver de uitdrukkingen beeft neergeschreven, welke het verregaande gebrek aan eerbied en genegenheid voor het vorstelijk buis bij velen tegenwoordig in Nederland teekenen, wordt dnor bet openbaar ministerie uitgelegd als opzettelijke hoon en smaad jegens den Koning en een der leden van het Koninklyk Huis. De Fr an gait schrijft onder het opschrift: Het dierenhol* 1 „Uit de zittingsverslagen der laatste verkiezing in Frankrijk blykt, dat er ten dienste van het kabinet en om het eene meerderheid te bezorgen eene gansche onderneming van ver- valschingen heeft plaats gehad. Men beeft stem briefjes gestolen, namen uitgekrabd, handtee- keningen nagemaakt, voor alle welke bedrijven de redenaars voortdurend de woorden „valschheid", „op lichterij* en „dierenhol* in den mond hadden. Er ontbraken slechts twee stemmen aan en de jus titie zou uitgenoodigd zijn geworden om een on derzoek in loco te komen doen in bet Bourbon- paleis, gelijk zij pleegt te doen in verdachte clubs, waar men eene of andere grove oplichtery heeft ontdekt Onder de afgevaardigden, die zich er over beklaagd hebben, dat hunne stem werd vervalscbt, was een radicaal afgevaardigde, een mijnbeer Lacöte van Creuse. Maar bet wordt nog veel stichtelijker. De collega’s van den heer Lacóte uit Creuse, die zamen met hem candidaat waren, de beer Nadaud en graaf Cornudet, hebben hem openlijk aan het einde der zitting voor een leugenaar verklaard en gezegd, dat zy hem hadden zien voor stemmen. De heer Lacöte antwoordt in een brief aan de Justice, dat integendeel zij zelven liegen. Men begrijpt, hoezeer wij verlegen staan te midden van al deze onverdacht republikeinsche verklaringen. De een of de ander moet gelogen hebben, tenzij men aan beide kanten liegt. Welk eene beminnelijke wereld 1* De druk der tijden heeft ook te Parys zijn invloed op de viering der kerst-en nieuwjaarsdagen doen gevoelen. De feesten, die georganiseerd wor den om leven in de zaken te brengen en den nood der armen te lenigen, zullen waarschijnlijk bun doel niet bereiken. Het eerste, een bal in het gebouw der rechtbank van koophandel, en de vijfdaagsche feestelijkheden in het ny verbeidspaleis hebben volstrekt niet aan de verwachting beantwoord. Zy bleven verre beneden vroegere dergelijke feesten (b. v. voor de overstroomden in Murcia of voor de slachtoffers der aardbeving op Ischia) Zulke feesten zijn te snel op elkander gevolgd en thans zijn er ook weinig aanvangen bij eene huurwaarde van ƒ100, in plaats van de belastbare opbrengst van /67, thans aangenomen. De deuren en vensters zouden als grondslag van belasting vervallen. Daarentegen zon voor bel mobi lair een booger tarief van belasting voorgesteld worden en zouden de klassen van dienst- en werk- boden of paarden, thans onbelastbaar of lager be lastbaar, in de belasting begrepen worden. Hoofddoel is den drnk voor de minder ruim gegoeden zooveel mogelyk te verlichten. (N. R. Ct.) GOUDA, 5 Januari 1886. In de heden gehouden vergadering van den ge meenteraad, die door 16 leden werd bijgewoond (afwezig was de heer Fortuyn Droogleever) werd het in de vorige vergadering ingekomen voorstel van B. en W. tot verkoop van een stukje grond aan de Vest aan den heer C. J. C. Prinoe aan genomen, nadat B. en W. in hun voorstel nog deze verandering hadden gebracht dat het binnen 1 jaar bebouwd zal moeten zyn overeenkomstig een plan, goed te keuren door B. en W. Het vroeger medegedeelde voorstel van B. en W. tot amotie van boomen in het plantsoen tegenover de Kattensingelgiaobt werd, nadat de heer Dito (in een gesloten vergadering) de verlangd wordende inlichtingen had verstrekt aangaande het door hem ingediend plan tot aanleg van genoemd plantsoen en nadat daarover eenige discussie was gevoerd, waaraan de hh. Kist, Post van der Burg, van der Garden, Jager, Prince, van Iterson en de Voorzitter deel namen, in stemming gebracht en aangenomen met 18 tegen 3 stemmen, die der hh. van der Garden, Prince en Kist. Het onzen lezers bekende voorstel van B. en tot het raadplegen van deskundigen in zake inrichting en exploitatie eener gasfabriek werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Tot brugwachter aan de ophaalbrug op de Turf markt werd by derde stemming benoemd W. C. Verschut met 9 st., tegen 7 st. op J. Hoebeek en wel op een tractement van 75. Blijkens achterstaande advertentie is de Rotter- damsche Opera-Voorstelling, na afloop waarvan een nachttrein zou loopen naar Gouda, in deze maand bepaald op Zaterdag 23 Januari e. k. Het onderzoek van het water der IJsel waterleiding in December ,1885 was als volgt 8 December 14 Milligram beuoodigd. 16 20 28 19,5 31 20 De conoesaie-voorwaarde is 15 Milligram Kalium- gevolg gehalte,^ hoewel als zoodanig niet nadeelig te achten, De patent-purifier met reduceert de laatste tot naar het oordeel

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1