Buitenlandsch Overzicht. ADVERTENTIËN. KOEPOKINENTING. KENMSVEEiXG. Vermeerdering in 1886 door geboorte 12 M. 6 V. totaal 18 door vestiging in de Gemeente 23 M. 31 V. totaal 54; vermindering door overladen 8 M. 5 V. totaal 13; door vertrek 20 M. 26 V. totaal 46. De bevolking is dus vermeerderd met 7 M. 6 V. totaal 13 en bedroeg op 31 December 11. 330M. 296 V. totaal 626. Eén huwelijk werd voltrokken. De werkelijke bevolking van Gouderak op 31 December 1885 bedroeg 859 M., 842 V.f totaal 1701vermeerdering in 1886 door geboorte 51 M., 24 V., totaal 75, door vestiging in de Gemeente 60 M., 61 V., totaal 121 vermindering door overlijden 25 M., 18 V., totaal 43, door vertrek 47 M., 54 V., totaal 101. De werkelijke bevolking is dus vermeerderd met 39 M., 13 V., totaal 52 en bedroeg op 31 Decem ber 11. 898 M., 855 V., totaal 1753. Dat jaar werden 10 huwelijken gesloten. Nadat aan het vergelijkend examen voor school hoofd te Stolwijk was deelgenomen door 22 solli citanten, van de 30 die zich hadden aangegeven, zijn voor het 2e ged., te houden op 12 dezer, op geroepen de heeren: H. v. d. Wolde te IJsselstein, D. Masdorp te Dirksland, H. A. Westbroek te Schoonhoven, J. de Keyzer te Heenvliet, L. Den Ouden en G. P. Moerman te Rotterdam. De fraaie ijsbaan van de .Amsterdamsche Sport club achter het Rijksmuseum had Dinsdagavond ©en feestelijk aanzien, door 120 petroleumfakkels en zeven magnesiumlarapen verlicht. Er bewoog zich een aantal heeren en dames, die in sierlijke wendingen langs het gladde ijs vlogen. Nu en dan schitterden de vlammen van het Bengaalsche vuur. Soms vertoonde een meester op de schaats kunst stukjes van vlugheid. De Sportclub had met haar ijsfeest een groot succes. De liefhebberij neemt trouwens met den dag toe. De Amsterdamsche IJsclub zag haar ledental met zes honderd vermeerderen, die ieder met twee dames toegang hebben. Een abonné van de Haagsche Courant gaf onlangs een recept op van een drank, dien hij gebruikt had, tengevolge waarvan hij 74 dagen zonder voedsel bleef. Nu schrijft hij «Ik verklaarde indertijd, dat die drank mij werd voorgeschreven voor een ziekte. Ik was echter in het geheel niet ziek* doch had een lichte verkoudheid opgedaan. Hoofdzakelijk kom ik op dit bericht terug, omdat men zich eerst wel mag' bedenken vóór men zich aan het vasten met gebruik van een morphinedrank onderwerpt. Dit toch onder mijnt het lichaam zeer. Ik zelf ben er het bewijs voor. Destijds woonde ik te Leiden en was een krachtvol man, en nu, na bijna 4 jaren een allerellendigst be staan gevoerd te hebben, ben ik een afgeleefd man.1' Men zal zich herinneren, dat de laatste algemoene vergadering van leden der «Vereeniging van landme ters en het kadaster" te Amsterdam gehouden, een treurigen afloop had. Een onnoozel bestuursvoorstel om een lezing op den eersten der beide vergaderin gen te doen houden, gaf aan 29 aanwezige leden aanleiding om het debat in een babylonische spraak verwarring en eindelooze stemmingen te doen ver- keeren en het besluit te doen nemen de Vereeniging te ontbinden. Aangezien echter slechts een derde der leden ter vergadering was, werd besloten ook de af wezigen schriftelijk over het gedane voorstel tot ontbinding te doen stemmen. Deze stemming leverde dezer dagen het resultaat op, dat 110 leden ontken nend, 30 slechts toestemmend antwoordden en 10 leden zich onthielden. In deze stemming zag het bestuur, dat en corps in do laatste vergadering was afgetreden, en her kozen, daarbij persisteerde, een bewijs van vertrouwen, en het verzond nu ook aan de leden de onafgedaan gebleven gewijzigde statuten, om zoodoende en met vermijding eener buitengewone algemeene vergadering de vereeniging te reconstrueeren. Aan het gelukken van deze poging wordt niet getwijfeld, en zal de Vereeniging vermoedelijk weldra als een phoenix uit haar asch opstaan. Uit het tweede jaarverslag der „Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuw lijders in Nederland" blijkt, dat door de opening van de eerste Tehuizen op «Veldwijk" een begin is ge maakt met den arbeid der Vereeniging. In de laatste dagen zijn vier nieuwe Tehuizen geopend, zoodat er nu plaats is voor ongeveer 100 personen. Twee Te huizen, bepaaldelijk voor onrustigen, zijn reeds in aanbouw en zullen in het begin van dit jaar nog 40 patiënten binnen herbergen. In plaats van wijlen dr. R. Klinkert is dr C. Vermeulen A. Dz., als waar nemend geneesheer-directeur opgetreden. Na het onlangs bij den Duitschen Rijksdag inge diende wetsontwerp op den handel in kunstboter heeft de Rijkskanselier thans bij den Rijksdag ook eene memorie van toelichting ingezonden. Gelijk bekend is, komt het wetsontwerp in hoofd zaak hierop neder dat alle marktplaatsen en lokaliteiten, alwaar kunst boter wordt verkocht, als zoodanig kenbaar moeten zijn door een groot bord, waarop dit vermeld staat dat tonnen, vaten en andere verpakkingen van «kunstboter" met deze benaming moeten zijn gemerkt in duidelijk en onwischbaar opschrift; dat niet-ingepakte kunstboter alleen mag worden afgeleverd iu een bepaalden vorm en met het daarop ingedrukte woord «kunstboter", benevens den naam van den fabrikant; dat als kunstboter wordt beschouwd elke op boter gelijkende bereiding, waarvan het vetgehalte niet uit sluitend van melk afkomstig is. Nu wordt in de* toelichting voornamelijk het vol gende aangevoerd lo. Kunstboter, samengesteld uit het vet van gezonde dieren, is misschien in eenigszins minderen graad verteerbaar dan melkboter, doch er bestaat geen reden ora aan te nemen, dat zij voor de ge zondheid van 'den mensch nadoelig zou zijn. 2 o. Er bestaat echter verdenking, dat een ge deelte der in den handel voorkomende kunstboter uit zoodanige bestanddeelen en naar zoodanige be werking is vervaardigd, dat er geen zekerheid bestaat tegenover het gevaar eener overbrenging van ziekten op den mensch, hetzij die worden teweegge bracht door plantaardige stof, dan wel door dierlijke parasieten. 3o. Voorts bestaat er verdenking, dat een ge deelte der in den handel voorkomende kunstboter gemaakt wordt uit walgingwekkende bestanddeelen. De Regeering acht het derhalve noodig, maatre gelen te nemen. Bij dit een en ander zijn gevoegd eenige mede- deelingen aangaande de middelen om kunstboter te onderscheiden van melkboter, en wel lo. door phy- sische, 2o. door chemische methode van onderzoek. Het rijksbureau voor openbare gezondheid heeft nauwkeurig nagegaan wat er dienaangaande in de vakliteratuur voorkomt. Het heeft toen bevonden, dat de zoogenaamde Reichert-Meissl'sche methode, naar de meening der Vrije Vereeniging van Beiersche vertegenwoordigers der toegepaste scheikunde, bruik baar is, ett wel ook ten opzichte van kunstboter die uit een mengsel van oleomargarine en planten- vet bestaat, die methode kan echter alleen worden toegepast door een bekwamen scheikundige in het laboratorium zij is niet geschikt voor controle door ambtenaren' aait de grenskantoren of in het marktverkeer. De Regeering stelt voor, de nieuwe wet in wer king te doen treden op 1 Juli. In do Dinsdag te Amsterdam gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, werd het voorstel tot conversie der 5 en 4 pets. leening der Maatschappij met 528 tegen 264 stemmen aan genomen. Het voorstel werd bestreden door de heeren Stoop en mr. Aug. Philips, die de be voegdheid der Maatschappij tot vervroegde aflossing der 5 pets. leening betwistten. De voorzitter, de heer A. O. Wertheim, verklaardo echter, dat het bestuur, na ingewonnen rechtsgeleerd advies, de overtuiging had gekregen, dat de Maatschappij die bevoegdheid wel heeft. Gevraagd of er ook zeker heid bestaat, dat de conversie ook zal worden uit gevoerd, indien de vergadering het voorstel goedkeurt, antwoordde de voorzitter, dat zoodanige zekerheid nog niet bestaat, maar dat het bestuur slechts mach tiging vraagt, óm zoodra de stand van de geldmarkt het veroorlooft, tot de conversie te kunnen over gaan. Door den architect J. Mutters Jr., te 's Gra- venhage, is aan den Gemeenteraad voorloopige concessie en toestemming aangevraagd voor den aanleg van een park tusschen het Scheveningsche Bosch en het Badhuis. Met de betrokken grond eigenaren is reeds overleg gepleegd, en het plan bestaat perceelen voor villa's in te richten en te verkoopen. Hij wenscht de gemeentegronden, welke in dat plan voorkomen, aan te koopqp voor 125,000, en zijne bedoeling is om de straten en wegen, zoo noodig gerioleerd, met de ruimten voor de beplantingen volgens de teékening, kosteloos oan de gemeente af te staan. De hoofdweg zou volgens het plan eene breedte van 20 M. vorkrijgen, waarvan 14 M. bestraat en het overige gemacadamd, terwijl de andere wegen ten genoegen van den gemeenteraad zullen worden aangelegd en gemacadamd. Bij den aanleg zal zooveel mogelijk partij worden getrokken van het heuvelachtige van het terrein en het natuurschoon in het oog gehouden. Ook wil adressant de noodige bruggen in het park en over het kanaal ten genoege van den Gemeenteraad maken fn die kosteloos aan de Ge meente afstaan, evenals het terrein voor eene nieuwe zwemkom, als de Gemeente die door beplantingen wil doen omringen. De heer H. L. Verspijck, geneeskundig inspecteur te Utrecht, deelt het volgende mede In de openbare vergadering van den Geneeskun digen Raad van Gelderland en Utrecht, 20 Dec. gehouken, werd door een lid medegedeeld, dat in den laatsten tijd uit Duitschland in Nederland was ingevoerd een zg. brooddeeg waarschijnlijk be stemd tot vernietiging van ratten, bevattende op één gram twintig milligram rottenkruid (arsenik). Aangezien dit deeg er vrij onschuldig uitziet en de naam gemakkelijk aanleiding geven kan tot groote ongelukken, vooral bij kinderen, sprak genoemde Raad den wensch uit, dat in de nieuwsbladen de aandacht van het publiek door mij daarop zou worden gevestigd. Tevens verzocht hij mij, langs denzelfden weg te waarschuwen tegen het gebruik van sommige gegla zuurde plannen en wel van die, waarvan het gla- zuursel gemakkelijk loslaat, omdat het gebruik van spijzen, in dergelijke pannen bereid, aanleiding heeft gegeven tot vergiftigingsverschijnselen. Het is algemeen bekend, hoe hardnekkig het oude volksgeloof, dat drenkelingen tot de komst der poli tie met de boenen in het water moeten blijven lig gen, bij velen nog voortheerscht. Uit artikel 450 van ons nieuw Wetboek van Strafrecht blijkt dat de wetgever dit thans krachtdadig bestrijdt; het artikel toch luidt: «Hij die, getuige van het oogenblikkelijk levensgevaar waarin een ander verkeert, nalaat dezen die hulp te verleenen of te verschaffen, die hij hem, zonder gevaar voor zich zeiven of anderen redelij kerwijs te kunnen duchten, verleenen of verschaffen kan, wordt, indien de dood van den hulpbehoevende volgt, gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste 3^0." De heer W. P. M. Penders te Grove, heeft met eenige specialiteiten op het gebied van brandwezen, zoowel van uit den vreemde als hier te Lande, een plan ontworpen om hier te lande een orgaan op te richten onder den titel van Nederlandsche Brandweer- Courantdat op practisch en wetenschappelijk ge bied de belangen van het brandwezen zal trachten te bevorderen en tot de ontwikkeling van het brand weer-personeel in beide opzichten wil bijdragen. Het blad zal verschijnen eens per maand, in vorm gelijk aan de Nederlandsche Staatscourantde abon nementsprijs zal bedragen 2.50 per jaar. Men wordt, vooral op den Nieuwjaarsdag, nog al eens dupe van lieden, die op een of andere wijze het medelijden opwekken om Nieuwjaarsgiften te bekomen. Zoo was een Delvenaar met een houten been jl. Zaterdag naar de residentie gekomen om aan de huizen der ingezetenen «te wensehen." Velen hadden een gift voor den ongelukkige over en met een flinken buit trok de man naarde herberg. Toen hij braaf gedronken had, zou hij de terugreis naar de Prinsenstad aanvaarden, maar hij bracht het niet verder dan tot den Rijswijkschen weg, waar hij onder een boom neerstreek. Eenige voorbijgangers wilden den «ongelukkige man" op de been helpen, doch onze vriend was daarover zoo ontsticht, dat hij de goede lieden met het houten been naar het hoofd wierp, bij welke gelegenheid het bleek, dat de kerel zijn beide beenen goed tot zijn dienst had. Maandag namiddag heeft een brutale diefstal plaats gehad ten huize van ds. Bryoe. Een voor 't oog welgekleed man vervoegde zich ten huize van den predikant, voorgevende dat hij van den Katholieken tot den Protestantschen godsdienst wilde overgaan. Ds. B. niet thuis zijnde, werd den bezoeker gezegd, dat hij des namiddags terug moest komen. Toen andermaal den domino niet te huis vindende, zeide hij tot de dienstbode dat hij zijn belangen maar op schrift zou mededeelen, verzocht haar om papier en inkt| en werd in de kamer gelaten waar het arm- busje stond. Het bleek nu den volgendenoohtend, dat het armbusje, hetwelk in die kameT stond, was ver dwenen. Van den diefstal is aangifte by de politie gedaan. Be Standaard behelst het programma van het Ge reformeerd Kerkelijk Congres, te Amsterdam, in het lokaal Frascati te houden, en wel op 11, 12, 13 en 14 Januari e. k. Volgens dit programma zal ten slotte aan de orde komen het voorstel tot een petitionnement aan Z. M. den Koning, om de Gereformeerde gezindheid dezer Landen bij hare rechten to bewaren, door onverwijl de intrekking van de Koninklijke bosluiten van 1816 tot 1852, alsmede een onderzoek naar de beste wyze om de zaak te brengen voor den burgerlijken rechter. De Heraut deelt nopens deze bijeenkomst 't vol gende mede: Den eersten dag zal het Congres een samenkomst xijn van allen, die, uit wat streeks des lands ook* opgekomen, staan op den grondslag, dat de Synodale Hiërarchie moet afgeworpen. Over dit punt zelf dus geen debat meer. Dit is uitgangspunt. Een uitgangs punt, waarvan men de vastheid nogmaals door duide lijke uiteenzetting kan aantoonen, maar dat niet meer in quaestie wordt gesteld. Aan het einde van deze eerste samenkomst zal men zich dan in sectiën splitsen, deels naardat men in onderscheidene Classes woont en dus classicaal gemeenschappelijke belangen heeft; deels naar gelang van de verschillende gevallen en quaestiën, die zich in de onderscheiden streken des lands voordoen. Des avonds zal er een ure des gebeds zijn, en den volgenden morgen zal een. ieder zich bij die sectio kunnen aanmelden, die hem het belangrijkst dunkt of waar hij hoort, om zijn mededeelingen in doen of vragen in te dienen. Door de rapporteurs dezer sectiën zal dan verslag worden uitgebracht, en alzoo, naar gelang de quaestiën te staan komen, de beide volgende dagen of nog in de sectiën worden voortgewerkt, of reeds enkele conclusiën in een algemeene samenkomst aan dis cussie worden onderworpen. «Hoofddoel van dit Congres, aldus besluit het blad, zal alzoo zijn, om de overtuiging van de onduldbaarheid der Synodale Hiërarchie voort te planten en meer algemeen te maken op alle wijze de rechten der kerken tegenover deze Syno dale Hiërarchie te handhaven, en aan de beweging tegen deze Hiërarchie, waar die nu reeds tot rijp heid kwam, leiding en eenheid te bieden. «Doel van het congres is dus niet, om in drie of vier dagen tijds het nu of nooit eens voor altoos door te dryven. Dan toch zou menigeen, door nu slechts deze drie dagen zijn consciëntie in schroef te knellen, op den vierden dag triomfee ren en denken: Nu ben ik voor altoos van die pressie af, en poseer voortaan als Synodaal. «Neen, een vonk moet ontstoken, die allengs een vuur van propaganda zal doen opgloren, waarin bint na bint van het Synodale Hiërarchische ge bouw naar beneden komt". Uit Indië komen nog steeds ontmoedigende be richten, niet slechts wat het oorlogstooneel aan gaat, waarvan men niets anders verneemt dan dat er geschoten wordt aan beide zijden en dat de berri-berri talrijke slachtoffers blijft eischen, maar ook wat de andere belangen betreft. Zoo meldt de Javabode van 24 November het volgende: Door het bestuur der SoekabocmUche Landbome- Vereeniguuj is het volgende schrijven gericht aan den Nederlandschen Consul-Generaal te Singapore: «Naar aanleiding van den ged rukten toestand van de landbouwnijverheid dezer kolonie, en de weinige geneigdheid onzer Regeering om door het opheffen van zware door niet» gerechtvaardigde be lastingen, haar de veerkracht te gevon, die de bui tengewoon gunstige gesteldheid van land en volk ongetwyfeld met zich brengen, en die haar in staat stellen zou, om zonder veel moeite tijden van crisis als de tegenwoordige door te komen, is by enkelen onzer leden de vraag gerezen, of het voor hun raaterieele toekomst niet boter zou iijn Java te verlaten, en zich op Britsch Noord-Borneo te ves tigen, waar de bekende vrijgevigheid van het bestuur den landbouw vooruitzichten schijnt te openen, die onder de tegenwoordige omstandigheden voor deze industrie op Java niet weggelegd kunnen zijn. Wij nemen mitsdien de vryheid UHEG. beleefd te verzoeken, ons wel idle mogelijke inlichtingen te willen verstrekken aangaande de voorwaarden, waarop in Britsch-Noord-Borneo grond verkrygbaar is, volk in dienst kan genomen worden, en van be- stuurswege aan plantors kapitaal in voorschot wordt verstrekt enz. enz. Het B. v. N. deze mededeeling overnemende, maakt er de volgende kantteekening op «De Soekaboemische Vereeniging heeft haar toe vlucht genomen tot een paardenmiddel. «Wil men in Nederland niet begrijpen, dat wy in Indië den stryd moode zyn, we zullen daar van een afdoend bewijs leveren. «De brief aan den Nederlandschen Consul-Gene raal te Singapore is een krasse bedreiging. De Soe kaboemische Vereeniging moest weten, dat haar schrijven openbaar zou worden, zy heeft dit misschien ®elve gewenscht. En zy kan niet voorbijzien, dat het buitenland, ingelicht aangaande de stemming der Indische planters, daaruit politieke munt zou kunnen slaan, zeer ten onzen nadeelo. «Wij yreezen niet, dat de Javasche landbouwonder nemers inderdaad van plan zyn naar Britsch Noord- Borneo te verhuizen, maar wel mogen wij uit deze hunne daad afleiden, dat zij volkomen overtuigd zyn van het onhoudbare dor tegenwoordige toestanden, als mede van de onmogelijkheid om door het uitoefenen van beleefden drang iets uit te werken. Inmiddels heeft de Kamer een suikerwetje aange nomen, waaruit blijkt dat zij qiet geheel doof is ge bleven voor de stemmen uit Indië. Ongetwyfeld is het bovenstaand schrijven ontworpen en verzonden onder den indruk dien Sprenger van Eyk's ongeluk kig wetsontwerp op de gemoederen der planters gemaakt heeft. Dit neemt echter niet weg, dat het een ernstige waarschuwing behelst aan het adres van hen, die den Minister van Koloniën en den Gouver neur-Generaal, ondanks alle teleurstellingen dio hun daden baren, de hand boven het hoofd houden. De Engelsche Minister-crisis i8 toch nog andera opgelost dan men reden had te verwachten Salis- bury schijnt het hiet raadzaam te hebben geacht om zonder een of meer unionisten aan zijn zijde weer van wal te steken. Daarop heeft Goschen op aan drang van Harrington zich laten overhalen om de portefeuille van Financiën op zich te nemen. Het is nog onzeker, of Goschen ook zal worden belast met de leiding der partij in het Lagerhuis, dan of dit aan Smith zal worden opgedragen. Ook spreekt men van verdere wijzigingen van het Kabinet, ten einde plaats te nfaken voor nog een paar unionistische liberalen. Aan den eenen kant is zulk een coalitie-Ministerie sterker, daar de unionisten in dat geval meer gebon den zijn tot ondersteuning van de Regeering. Aan den anderen kant heeft deze oplossing echter het nadeel, dat de uiterste fracties er niet mee ingeno men zijn. Men spreekt dan ook reals van een onder houd tusschen Chamberlain en Gladstone. De stem men der radicalen zijn echter niet bepaald noodig voor de conservatieven en unionisten om de meer derheid te hebben en de ultraconservatieven zullen hun ontevredenheid wel niot zoover drjjven, dat zij tegen de Regeering stemmen. Salisbuty schijnt ziph nog veel moeite te hebben gegeven Churchill te bewegen om terug te komen. De „Morning Post" had daarover eeu artikel, waarin gewezen werd op den schok, dien bet aftreden van Churchill had teweeggebracht aan de Regeering. Het bind, dat voor het orgaan van Salisbury door gaat, meende dat Chnrchill weder in het Kabinet moest worden opgenomen, als Salisbury met eeuigeu grond zou kunnen hopen gedurende het stormachtig en kritiek zittingjaar, dat aanstaande is, hiet goeden uitslag het bewind te voeren. Ook andere bladen spraken een paar dagen geleden van de mogelijkheid, dat Churchill zijn plaats in het Kabinet zou her nemen, maar vermeldden teyens, dat hjj het af treden van twee of drie Ministers eischte en in 't geheel voorwaarden stelde die niet ingewilligd konden worden, tenzij men hem feitelijk tot een soort van dictator zou willen maken. Het schijnt dus dat in 'teind Churchills eischen te hoog zijn bevonden. De Dniteche Rijksdag is weder geopend en nu komt de militaire commissie weder bijeen. «Binnen weinige dagen zal beslist warden, of de Rijksdag wordt ontbonden of niet», zoo luidt 't ia de natio- naal-liberale bladen, eu daarbij wordt de verwachting uitgesproken, dat het conservatieve deel van het cen trum voor de legeruitkreiding zal stammen en daar mee de meerderheid verzekeren. Aan de zaak zelf doet de beslissing van den Rijksdag niet veel af, want de legeruitbreiding komt toch de vereischte maatregelen zjjn reeds genomen, want 1 April moet alles gereed zijn. Of voor 't oogenbük de uitzichten al wat vredelievender zijn, doet ook niet af, want de uitzichten kunnen morgen weer veranderen, daar gelaten nog, dat sommigen ze voor niets anders houden dan Nieuwjaarspraatjes. In de Economiste Franpais wijdt de bekende Pa- rijsche hoogleeraar Leroy-Beaulieu een belangrijk ar tikel aan de oorlogsgerucbten der laatste weken en den politieken toestand. De heer Leroy-Beaulieu gelooft nan geen oorlog, vooral niet tusschen Duitschland en Frankrjjk. De Fransche republiek zal zeker den oorlog niet verklaren, want het volk is den oorlog van 1870 nog niet vergeten en verlangt niets bever dan den vrede. En Duitsohland? Indien het overwint moeten zijne overwinningen BOg schitterender zijn dan in 1870, want anders vermindert toch het prestige der Duit schors in de oogen van geheel Europa, maar daarbij kunnon de Duitschers ook verliezen. De oorlogskan sen zijn wisselvallig. Rusland werd in 1877 aanvan kelijk overwonnen door Turkije, Servië door Bulga rije in 1884. Daarbij vermeerdert de invloed der sociaal-democraten in Duitschland, terwijl het jonge Duitsche Rijk nog niet krachtig genoeg is om zonder reden een oorlog te kunnen beginnen. In dit geval zon ook de Duitsche keizerskroon in do waagschaal worden gesteld. Aan eon oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland gelooft de heer Leroy-Beaulieu dus niot, maar in het oosten is het gevaar grooter. Toch bestaat ge gronde hoop, dat de vrede ook daar bhjft gehand haafd. De los samenhangende Oostenrijksch-Hongaar- sche monarchie zal zeker alles doen, om een oorlog te vermijden. Oostenrijk is doorgaans niet voorspoe dig in den krijg en daarbij is het land te midden zijner economische ontwikkeling, welke door een oor log geheel zon worden gestuit. En Rusland heeft evenzeer behoefte aan vrede. De orde in het land is hersteld en nu is aanmoediging van den landbouw, die niet tegen dien der Ver- eenigde Staten is opgewassen, en herstel van het erudiet het eerst noodig. Rusland telt nu reeds meer dan 100,000,000 bewoners. De opperheerschappij in die landen, waar zij zich bewegen, kan dus deu Rus sen niet ontgaan, zoo zij slechts geduld oefenen. Zoowel Oostenrijk als Rusland zullen dus hun best doen om den vrede te handhaven. Engeland, met zijn nieuwe partijverhouding en zijn Ierland, kan alleen geen oorlog uitlokken, hoezeer het er ook in den laatsten tijd naar streeft de hartstochten op het vas teland aan te wakkeren. De Bulgaren zullen inzien, dat zij moeten toegeven, en zoo komt de heer Leroy- Beaulieu tot de slotsom, dat er groote kans bestaat op handhaving van den Europeeschen vrede, waaraan alle staten evenzeer behoefte hebben. De BURGEMEESTER van GOUDA; Brengt ter algemeene kennis dat aanstaanden ZONDAG den 9n JANUARI 1887, des namiddags 12 uur, op het Raadhuis niet alleen voor minver mogenden maar voor ieder die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid zal bestaan om zich geheel kosteloos rechtstreoks van het kalf te doen inenten of herinenten. Gouda, den 5 Januari 1887. De Burgemeester voornoemd, Van BERGEN IJZENDOORN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het 1» aanvullingskohier der plaatselijke direc te belasting op de inkomsten in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1886, door Gedeputeerde Staten van Zuidholland goedgekeurd, in afschrift gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Ge meente-Ontvanger. Gouda, den 6 Januari 185?. Burgemeester ei# Wethouders voornoemd, Van BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. MARKTBERICHTEN. Gouda, 6 Januari 1887. Aangezien de scheepvaart geheel gestremd is, was er geen aanvoer en weinig handel. In navolging van het Buitenland zjjn echter de prjjzen voor Tarwe en Rogge veel hooger. Zeeuwsche Tarwe 7.75 a 8.25. Polder Tarwe 7 40 a 7-70. Zeeuwsche Rogge ƒ5.60 a 6. Buitenlandsche per 70 KG. 4.85 a 5.—, Che- vaUergerst 5.50 a 6.25. Haver per HL. 3.30 a 4.— en per 100 KG. 7.— a 7.25. Hen nepzaad: Inlandsch 6.40 a 6.50. Buitenlandsch 5.a 5.50. Kookerwten 10.— a 10.25. Kanariezaad 10.50 a 11. Andere artikelen kwamen niet voor. De veemarkt zonder aanvoer, vette varkens 20 a 22 Ct., varkens voor Londen 181/, a 19'/, Ct., magere varkens en biggen traag, biggen ƒ0.80 a 1.per week, schapen traag. Aangevoerd 6 partijen Kaas. Eerste qualiteit 22.— 24.Tweede quali- teit 20.— 22.—. Goeboter 1.20 a 1.35. Weiboter 1.a 1.10. Burgerlijke Stand. GEBOREN 8 Jan. Marit:ut, ouders J. de Joeg en S. M. Tin der Druij. - Magdalem, oudera 3. Sloof en J. Uithol. Alberdina. oudera L. ten Gate en J. de Groot. Maria, ondera P. Bakker en W. J. Brouwers. Adrianos Philippus', oudera B. Heerkena en J. C. C. W. Heesterman. 5. Willem, oudera P. Hak en M. Boom. OVERLEDEN4 Jan. 3. van der Wiuden, huiivr. ran H. Straver, 43 j. - J. M. Dongelmant. 12 w. J. Matae, 7® j. 5. J. aan den Hondel, 3 m. A. J. tan Leeuwen, 6 w. GEHUWD: 6 Jan. E. de Jong en M. A. Slniten. E. A. Zwaneveld an A. Muilaart. P. C. Via en W. ran Gent. Voorspoedig bevallen van een Zoon M. B. KORTENOEVER— Busgkesdjjk.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2