Bullenlandsch Overzicht. Nationale Militie. ADVERTENTIËN. GltO\DBELASTI\G Burgerlijke Stand. Omtrent syne arrestatie zijn de volgende bijion- derheden bekend. Dinsdagavond omstreeks ll1/! ure, nadat de ver oordeelde van eene vergadering in Walhalla thuis gekomen was, werd aan zijne woning bezorgd de oproeping, om zich den volgenden voormiddag ten 10 ure, dat was gisteren, ter beschikking te stellen van de justitie aan het parket van den officier. De opgeroepene heeft waarschijniyk dadelijk maat regelen genomen, om te zorgen dat dit feit bekend werd want heden ochtend ten 8 ure werd op straat een bulletin van Recht voor Allen, omlijst dooreen breede rouwrand, verspreid, luidende «Van nacht is onze partijgenoot Domela Nieuwen- huis opgeëischt om zich hedenmorgen ten 10 ure over te leveren aan de klasaen-justitie. Arbeidersgedeukt in deze laatste ure den vriend des volks, wiens onafgebroken, jarenlange strijd voor Uwe rechten en vrijheden aldus door Uwe beulen wordt vergolden met de straf des kerkers. Blijve onze kreet «Leve het Socialisme Op dat uur hadden verschillende groepen van personen bij het gebouw der rechtbank aan den Vijverkant post gevat, die later naar het Toumooi- veld en het Plein werden achteruitgezet, om het terrein voor het gerechtsgebouw vrij te houden. De heer Domela Nieuwenhuis was niet op den bepaalden tijd verschenen. Het bleek dat hij, vergezeld van den heer Croll, naar het gebouw Walhalla was gegaan, alwaar oen tweehonderdtal mannen, vrouwen en kinderen bijeen waren. Nadat het de politie bekend was geworden, dat de heer Nieuwenhuis niet op het parket zou verschijnen, begaf zich eene sterke politie macht, onder bevel van den commissaris der le afd. den heer De Kloppert, met eenige inspecteurs naar «Walhalla». De heer Nieuwenhuis werd iu kennis gesteld dat do tijd verstreken was, waarop hij zich By den officier had moeten aanmelden, en dat hij thans in hechtenis moest worden ge nomen. Tevens werd hy aangemaand zich tegen het bevel van gevangenneming niet te verzetten. Onmiddellijk volgde hij den politiebeambte. Hy ging door de poort, waar hij met sommigen der in rijen geschaarde partygenooten nog een afscheids- handdruk wisselde, naar buiten stapte in een gereed staande vigelaute, waarmede de gevangene, thans onder geleide van de inspecteurs van politie Van Pienbroek en Aaltsz voorloopig naar het huis van 'oewariag op de Prinsengracht is overgebracht, in afwachting dat hij later naar de celgevangenis zal worden getransporteerd. ,0 ac- J Ten einde te beletten, dat het rytuig door een tierenpe menigte zou worden gevolgd, sneed de politie de gemeenschap tussohen het rijtuig en de poort af. i*h «o De orde werd noch in de Westerbaanstraat noch op den Vyverberg verstoord ep zoodra was niet de tijding, dat de heer Nieuwenhuis reeds gevangen zat, tot de wachtende menigte in den omtrek van de rechtbank doorgedrongen, of de volkshoopjes ontbonden zich natuurlijk langzamerhand. De heer Domela Nieuwenhuis» van uit het rytuig die manoeuvre ziende, vroeg aan oen der geleiders «Er zal (och,* hoop"4 ik, hiéts mét die menschon gebeuren Koning George II van Engeland vernam eens, dat de redacteur van een courant zou gestraft worden, omdat hy, ten einde de troonrede des Konings zoo spoedig mogelyk te kunnen raededeelen, zelf een troonrede had opgesteld. «Ik hoop", zeide de Koning tot zijn Minister, «dat de iüon zeer zacht zal behandeld worden. Ik heb zijn en myu rede met elkaar ver geleken en vind dat de zijne veel beter is." Thomas Grears woonde met zijn gezin in een ar moedig huisje te Detroit (Mich.). Zijn vrouw, die reeds eenigeu tyd ziek geweest was, stierf en de zuigeling werd door een der buren ter verzorging medegenomen. Sedert de begrafenis had niemand iets meer van Grears noch van zyn vijf kinderen gezien. Een buurman, die vermoedde dat niet alles daar was zooals het behoorde, te meer omdat Grears uls een dronkaard bekend stond en zyn geld liever aan drank dan voor hpt noodige voedsel zou aan wenden, brak de deur van het huisje open en aan schouwde toen een tooneel, dat hem met schrik en afgrijzen deed terugdeinzen, alsof daar een peste- lentie heerschende was. Op het bed lag Grears beestachtig dronken, met zyn vyf kinderen, welke allen door roodvonk waren aangetast. Het jongste kind was reeds gestorven en een knaapje van acht jaren lag met den dood te worstelen. Het huis was koud en voedsel noch brandstof was ergens re vinden. De autoriteit heeft zich dadelijk het lot der ongelukkige nog in leven zijnde kinderen omgetrokken en alles aangewend om hun lot te verzachten. /Aan de politie te Soerabaya was ter ooren geko men, dat *ich op Tjantian valsobo munters louden ophouden. Na lang, en, naar het blijkt, goed aan het nasporen te zyn geweest, mocht het haar ein- delyk gelukken bet feit waar te maken -en de daders te vatten. Zoo goed als op heeterdaad werden de industrieelejn gesnapt. Dat jvoord is bier uitmuntend op zyn plaats, want de muntstukken, pas vervaar digd waren zoo warm, dat men er zich aan bran den kon. i De vormen waren van klei. De misdadigers maak ten groot èn klein geld. Het geld ziet er oogelijk uit en is mooi genoeg, om er bedrog mee te plegen. Het metaal) is een mengsel van lood met andere metalen, mfiar wordt spoedig zwart. Men moet het wisselen, terwijl het versch is. De fabricatie ge schiedde op bescheiden schaal, maar onze Madoe- reesjes verdienden' er op hun gemak, en als het lakoe bleeks allicht meer aan dan aan water pike- len. Nu gaan ze dwangarbeiders worden, maar ook die werkkring is niet zwaar. Hoe lang deze mun ters hun^ bedrijf reeds uitoefenden, heb ik niet kun nen vernewén. Vermoedelijk nog maar kort, omdat het niet gnnoeg in het verborgen geschiedde om lang onopgemerkt te blijven. n*jv liit- (Soer. Hbl.) Theorie eb practyk: Aandeelhouders iu de «Algemeene boek- en han delsdrukkerij Excelsior" te 's Gravenhage een onderneming der sociaal-democraten is bekend gemaakt, datj bet dividend over het jaar 1886 5 pet bedraagt, en, dat de coupons kunnen worden inge wisseld by <^e penningmeesters der afdeelingen van den so3iaal-clemocratischen bond. Hoe hebben wij bet au? Aandeelhouders en di vidend? Wolrdt deze zaak dan gedreven naar de gevloekte «kapitalistische productie-methode?" Zyn er «loonslaven" die zwoegen voor een weekloon, en «bloedzuigers^" die inpalmen wat hun niet toekomt? 't Moet edn aardigheid wezen. Een aardigheid, om den kwaaddenkende er in te laten loopen, en dan te kunnen uitjroepea: wat hebben we u beet gehad! Tegemoet zien wij dan ook de verzekering, dat de leer «het gartsehe arbeidsproduct voor den arbeider" ten opzichte van de letterzetters der partij wel dege lijk wordt in jpraotyk gebracht. {Sociaal Weekbl.) Volgens hpt weekblad vao het recht heeft bot plan, om het reeds bij zijn oprichting veroordeelde gebouw van den Hoogen RaacI af te breken, en een groot gebouwl te stichtpn, waarin, behalve het Ge rechtshof, alle rechtscollegiën in 's-Gravenhage zou den worden vereenigd, in diervoege, dat men daarbij rekening zou houden en met de belangen van de magistratuur en met die van de balie, en met die van het publiek, reeds een onderwerp van ernstig onder zoek uitgemaakt in een algemeene vergadering van don Hoogen Raad. Het opperste rechrscollegie heeft ook het groote be lang erkend, dat in Den Haag een gebouw verrees, waarin de verschillende rechtscollegiën gelijkelijk konden zitting hebben. Het plan zou zijn opgemaakt door 's Rijks bouwmeester, den heer C. H. Peters. Is het Weekblad goed ingelicht, dan wenscht de bouwmeester den voorgevel van het nieuwe gebouw te stellen op het Binnenhof, ter plaatse waar vroe ger de Hooge Rahd was gevestigd. Men schrijft uit Amsterdam: Naar men ver neemt zal de quaestie over het rechtmatig eigendom der kerke-goedereu van Amsterdam in het midden der volgenden maand voor den Hoogen Raad wor den berecht. Zoodra naraelyk tengevolge van het kerkelyk conflict alhier twee kerkelijke coramissiën tegenover eikauder stonden, die beide aanspraken deden gelden op de uitkeering dor rente van ka pitalen ten behoeve der kerk op het Grootboek vastgezet, weigerde de directie de uitbetaling daarvan wat nu reeds een jaar aanhoudt, zoodat de dienst doende predikanten op dit oogenblik alle een som van 1100 of hot zoogenaamde gemeente-tractement over 1886 moeten ontvaugen. Daarin doelen ook de geschorste, thans afgezette vyf predikanten tot op den 6 Dec. 1886, den dag waarop de eind beslissing der Holl. Synode hun bekend werd. In die beslissing heeft de Synode uitdrukkelijk gelast, dat het inhouden van het tractement niet zou ge rekend worden van de schorsing noch van de be slissing der Synode contracts, waardoor de heeren een buitenkansje beliepen van ieder ongeveer 1400. Van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, dat de vijf predikanten alhier, die thans tot de dolee- rende kerk bchooren financiëel in beter doen gera ken dan de predikanten der Nederl. Herv. kerk alhier. Hun tractement zou n. 1. op f 4000 a 4500 zyn bepaald, Aan alle leden der doleerende kerk is een circulaire gericht waarin gevraagd worden, de verdienste of het inkomen van eone week slechts van hot geheele jaar aan de opzieners enz. afte- staan, weikoffer door alle bereid vaardig wordtaanvaard. Omtrent de deelname aan het dezer dagen albie gehouden gereformeerd Kerkelyk congres wordt van diezelfde zijde gezegd, dat daarbij tegenwoordig waren ongeveer 800 personen, die tot afgescheiden gemeenten behoorden, benevens velen die als dis- sentieerenden tot geenerlei erkend kerkgenootschap behooreu. Alsmede dat Prof. Hoedemaker weldra bet hoog- leeraarsambt aan de Vrije Universiteit zal neerleggen en vervangen wordt door Dr. Geesink. Te Wageningen zal binnenkort de eerste telefoon verbinding tusschen twee magazijnen van den heer L. worden tot stand gebracht, althans de Regeering heeft daartoe vergunning verleend Nu is echter in den Raad dier Gemeente door oen der leden de vraag gedaan, of het Geineeute-bestuur zoo iets maar moet toestaande draden toch zullen gespannen worden over de straat en nu wilde dat raadslid weten, wie de bevoegdheid heeft tot het verleenen van zulk een. vergunning boven de straten in de kom der Gemeente in beginsel wenschte hij dit uitgemaakt te zien, omdat werkelijk, naar zijn meening, ook het Ge meentebestuur toestemmning moet geven. Zijns inziens zou, wanneer door den Minister van Waterstaat meerdere vergunningen worden verleend, het aanleg gen van vele draden over de straten, minder ge- wenscht zijn voor de bewoners. Na eenige discussie, o. a. over de ook elders ter sprake gebrachte kwestie, over den eigendom van de lucht boven huizen en straten, heeft de voorzitter toegezegd te zullen onderzoeken, wie tot het aanlagen van telefoondraden toestemming moet geven. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd Dinsdag nog eene orimineele zaak, vermoedelijk de laatste, behandeld. De besch., die op de bank plaats nam, heet J. A. Hijner, oud 28 jaren, en was laatstelijk commios der 3e klasse bij de posterijen te Hoorn op een traktement van 1100 per jaar. Tot zijn werkkring op het postkantoor behoorde het behan delen van postwissels en aangeteekende brieven, die door hem aangenomen en in de daarvoor bestemde registers ingeschreven worden, terwijl hij dan dage lijks aan den directeur verantwoordde de verschil lende gelden die hij krachtens zijne betrekking in handen kreeg. De besch. verteerde echter meer dan zijn tractement bedroeg, hetgeen voor een goed deel te wijten was aan de relatie die hy aange knoopt had met de directrice van een eta blissement van twijfelachtig karakter te Utrecht. Zyn traktement was natuurlijk niet voldoende om deze liefhebberij te bekostigen. Zoo kwam hij er toe geld uit de kas te nemen, betgeen hij bedekte door zooveel minder aan den directeur van het postkantoor te verantwoorden natuurlijk dat hij in de registers de betrekkelijke posten valschelyk boekte. Dus werd in Mei en Juni 1886 voor on geveer achthonderd gulden uit de kas verduisterd, lutusschen begreep bekl. dat mjne handelingen spoe dig genoeg aan het licht moesten komen. Vandaal dat hij het plan opvatte om de registers, die de bewijzen zyner schuld zouden kunnen leveren, te vernietigen. In den nacht van 6 op 7 Juni begaf hij zich omstreeks half een naar het postkantoor en opende hy de straatdeur met den sleutel, dien hij bij zich had. Jiy stak het gaslicht op en begaf zich naar de kamer van den directeurde hond, die daarin 's nachts aanwezig is, begon echter te blaffen, zoodat hij verschrikt de deur weder sloot Uit een kast haalde hij daarop twee registers te voorschyn, legde daar eenige pypen lak op en stak ze toen in brand. Daarna begaf bij zich huiswaarts, in de verwachting dat mogelijk het geheele post kantoor met de woning van den directeur, die boven woont, zou afbranden. Gelukkig werd bet onheil nog intijds ontdekt en het dreigende gevaar af gewend. De bekl. legde voor bet hof een berouwvolle be lijdenis van schuld af. Hij beweert niet de bedoe ling te hebben gehad het geheele postkantoor te doen afbranden, maar alleen de compromitteerende registers te hebben willen vernietigen. Het O. M., waargenomen door den adv.-gen. rar. Jolles, requireerde dat de bekl. zou worden schul dig verklaard aanlo. het als openbaar bewaarhou- bouder verduisteren van gelden, die aan bet publiek of bijzondere personen toebehoorende niet dan uit hoofd^ van zijn post in zijhe banden waren j 2o. opzettelyke brandstichting in een gebouw, waarby het te voorzien was dat menschenlevens in gevaar gebracht zouden worden, en mitsdion veroordeeling tot 5 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. 8. Katz, er op wijzende dat thans de laatste crimineele zaak werd behandeld, begon met het Hof den dank te brengen der balie voor de humane bejegening en welwillendo wnardee- ring die de pleiters immer ondervonden hadden. PI. gaf toe dat de feiten vaststonden, maar wees er tevens op, dat het hem nog steeds raadselach tig voorkwam, hoe de bekl. zich zoo langen tyd bad kunnen laten boeien door bet laatste en treu rige restantje van vrouwelijke bekoorlijkheid, dat hier als getuige voor het hof verscheen. Spr. gaat ver der het gebeurde na en schetst uitvoerig hoe bekl., door zucht tot eigen behoud gedwongen, tot de beschreven vergrijpen kwam. Dat hij de bedoeling had gehad het geheele kantoor in brand te steken, betwistte spr. z. i. wilde bekl. alleen de registers uit den weg ruimen. Ook bestreed pi. dat bekL een openbaar bewaarhouder zou zijn. In eene wel sprekende peroratie drong de verdediger ten slotte op eene zeer lichte straf aan. In het Hbl. worden verschillende bijzonderheden uit de Oude Doos medegedeeld aangaande het schaatsenrijden Van twee Leidenaren, Tasseron en Kettenis, vind ik opgeteekend, dat zij eens, na 't aangaan eener weddenschap, op schaatsen over de geul van de Haagsche Schouw (14 a 29 voet breed) sprengen. De eerste sprong «zonder kantroeren" eenige malen links en rechts over 3 achter elkaar van het ijs ge plaatste keukenstoelen. Van den heer Pieter Koopmana, burgemeester van Bolsward, is het overbekend, dat hij, naast eene harddraversslede rijdende, verscheidene malen links en rechts in loop over paard en slede heen sprong. Adam hardrijder, de Wetering komende afrijden, bemerkte op het onverwachtst dat de geul bij de Oude Schouw, welke voor passeerende rijtuigen werd Open gehouden, voor zijne voeten lag, en zoo ras zijne vaart niet kunnende stuiten sprong hij er overeen. Deze geul was met de ruwe kanten circa 20 voet breed. Dat in vroegere jaren de mededinging aan en de belangstelling voor hardrijderijen niet voor thans be hoefde onder te doen, kan blijken uit het volgende: Aan de beroemde hardrijderij van vrouwen, den 1 en 2 Februari 1805 te Leeuwarden gehouden, ua- men 130 vrouwen en meisjes deel, terwyl het feest werd bijgewoond door 10 a 12000 toeschouwers. In den winter van 1838 werd er te Delft eene hardryderij gehouden, waaraan 500 ryders deelna men. De rijdery duurde 4 dagen. Ten slotte nog een staaltje van den beroemden Frieschen hardrijder Cornells IJnzes Reen (boer te Cubaard), die in 1808 den grooten prijs te^Sneek won. Men berekende dat hy by gelyke snelheid één uur afstand in minder dan 5 minuten had kun nen afleggen. Meest liep hy de baan al stappende ten einde en maakte met eene verbazende vlugheid elke tred 11 Rijnlandsche voeten lang. Hij had de gewoonte zijne partij altyd slechts een weinig voor te blijven en miyikte daardoor niemand beschaamd. Bij het einde der baan stapte of sprong hij altijd vlug over de streek, dat hem zoowel bij een lichte als zware party even gemakkelijk scheen te vallen, en dan zei hij gewoonlyk, daar hij nöoit een rit ver loor: «just woen.» Evenals de Duitsch-vrijzinnige party bebben ook de nationaal- liberalen in Duitschland een comité benoemd, waarin bun voornaamste leiders zitting hebbsa en dat den verkiezingsstrijd moet voorbe reiden. De eerste maatregel, door dit comité ge nomen, was van groot gewicht. Het stelde zich in betrekking met de - leiders der conservatieven en vrij-conserg|tieven en kwam met hen overeen, dat do drie {firtijen eikaars candidaten zouden steunen. Op den voorgrond werd gesteld, dat alleen candidaten zullen worden gekozen, die voor het «septennaat" zijn. In alle districten, welke nu wor? den vertegenwoordigd door afgevaardigden, die de regeering steunen, zullen dezen worden herkozen, terwyl in districten, waarvoor een tegenstander van het septennaat zitting heeft, door de drie partyen één gemeenschappelijke tegencundidaat zal worden gesteld. Mocht het echter in enkele gevallen onver- mijdelijk ^zijn, dat elk der partyen één candidaat stelt en komt het daardoor tot een herstemming, dan verbinden de drie partijen zich in elk geval te stemmen op dqn voorstander van het septennaat. Niet zonder voldoening wyzen de bladen'der nati- onaal-liberalen op het feit, dat hun beide voornaam ste leiders Von Bennigsen en Miquel zich weer verkiesbaar hebben gesteld. De heer Miquel, nu burgemeester van Frankford a. d. Main, heeft zelfs het besluit genomen voor dezen post te bedanken, ten einde zich weer geheel -aan de politiek te kun nen wijden. De strijd over de legerwet "schijnt dus werkelijk weer nieuw leven te zullen brengen in een partij, welke eens de machtigste vay allen was, maar allengs haar invloed verloor, en tot een vijftigtal leden verminderde, sinds prins Bismarcks bescher mende handelsstaatkundê hielp verwezenlijken. De oppositie plaatst zich op het niet onpractisch standpunt, dat de bewering, als zou' do Rijksdag ontbonden zijn om het septennaat, niet ernstig ge meend isin dat geval, zoo zegt men hier, had de Regeering «rel de derde lezing van het ontwerp afgewacht en had zij ook wel kannen wachten tot de drie jaren verstreken waren de Regeering zag in het septennaat een geschikt motief om den Rijksdag te ontbinden, ten einde een poging te doen pen Rijksdag te verkrijgen, waarvan de meerder heid het tabaksmonopolie, het brandewijnmonopolie en wellicht ook nog andere monopoliën toestaat. Het centrum volgt dezelfde tactiek en de sociaal democraten zullen ze],fs hun haat tegen de liberalen overwinnen om, waar zy geen eigen eandidaat hebben, op den opposant te stemmen. Te Berlijn wisten de sociaal-democraten Zondag onder kerktijd een menigte exemplaren te verspreiden van een revolutionair manifest, dat ook voor de verkiezingen moet dienen en waarin wordt voorspeld, dat het einde der oude wereld, vol van geweld en misdaden, nabij is. Do socialisten waren, als vrome kerkgan gers gekleed, aan de waakzaamheid der politie ont snapt. Ook in het Pruisische Heerenhuis hebbes de- na- tionaal-liberalen zich on voorwaardelijk voor de regee ring verklaard. In de laatste zitting is reeds be sloten tot het zenden van een adres naar rien keizer. In dit f adres wordt gezegd, dat de keizer de schepper is der tegenwoordige organisatie van het 'Duitsehe leger. Daarom is het Heerenhuis, evenals het geheele land, diep getroffen, dat den keizer na zijn roemrijke regeering niet de teleurstelling is ge spaard, dat hem de middelen, welke noodig zijn voor de weerbaarheid des legers, niet dan met eene onaannemelijke bepórking worden toegestaan. Het Pruisische volk zal geen offer te groot achten, om het leger steeds in staat vaii weerbaarheid te houden. Het Heerenhuis nam het adres zonder discussie en met algemeene stemmen aan. Naar aanleiding van de wijze, waarop keizer Wil helm zich tegenover den voorzitter van het Heeren huis over het besluit van den Rijksdag uitliet, ver wacht men in politieke kringen te Berlijn, dat de keizer weldra opk tot het Duitsche volk-een procla matie in gelijken geest zal uitvaardigen. Volgens de Vossische Zeil. is de prinsregent van Beieren voor nemens hetzelfde te doen tot het Beiersche volk. De Oostenrijksche Keizer heeft bij gelegenheid van het Russische Nieuwjaar 13 dezer aan den Czaar het volgend telegram gezbndeu «Ik koester de vaste overtuiging, dat het ons bij onpar tijdige beoordeeling van den toestand en geleid door onze gevoelens, gelukken zal de moeilijkheden, welke ons omgeven, uit den weg te ruimen en de zege ningen van den vrede voor ónze volken te be houden." Dit bericht is de offieiëele bevestiging van de geruchten, welke in den laatsten tijd liepen over den veel gunstigeren toestand het schijnt aan Bis marck weder gelukt te zijn Rusland en Oostenrijk nader tot elkander te brengen door het wantrou wen zoo niet weg te nenien dan toch te doen ver minderen. De Bulgaren moeten natuurlyk het gelag betalen van de behoefte aan vrede by de groote Mogendhe den en het verblijf van Zankoff te Konstantinopel voorspelt aan het tegenwoordige Regentschap niet voel goedshet zal wel genoodzaakt zijn af te treden. Te Rome ontving de deputatie dart ook evenmin troost als te Parijs. En wat de Bulgaren vooral in hun nadeel hebben, is de Engolsche ministercrisis, welke de kracht der Regoering daar geheel verlamt. Bij de opening der Belgische Kamer heeft do regeering versohillende wetsontwerpen ingediend. Hiertoe bëhooren ontwerpen tot regeling der werk- loonon, tot bestrijding der openbare dronkenschap en tot regeling4 der inkwartiering in tijden van oorlog. De minister-president Beernaert deelde mede, dat andere ontwerpen betreffende de sociale quaestie en de buitengewone uitgaven weldra ge reed zouden zijn. Generaal1 Brialmont heeft zich nu openlijk bij de voorstanders van den algemeenen dienstplicht aangesloten. De generaal betoogt uitvoerig, dat België, om zyn neutraliteit te handhaven, moet kunnen beschikken overeen actief leger van 180,000 man. Dit kan alleen verkregen worden door in voering van algemeenen dienstplicht en daarom acht de goneraal het dringend noodig, dat het voorstel van groaf d'Oultremont ten spoedigste ten uitvoer worde gebracht. De Fransche Kamer heeft de behandeling der begrooting voortgezet. Alle hoofdstukken der be grooting voor binnenlandsche zaken werden onge wijzigd aangenomen, behalve dat over de inspec teurs bij de algemeene administratie. Ofschoon do heer Globet rich er ten sterkste tegen verzette, verminderde de Kamer met 280 tegen tegen 183 stemmen de hiervoor uitgetrokken som van 200,000 tot 160,000 fr. Ter wille van eeno bezuiniging van 40,000 fr. moest dus do minister-president weer een échec leiden. In eeno door 264 Spaansche afgevaardigden bij- gewoonde yergsdering bij den Minister-president, 8agasta, heoft deze, evenals Martos, betoogd, dat met de politieke debatten spoed gemaakt moet worden en politieke, economische en financieele hervormingen dienden te worden voorbereid vooral aan het laat ste had het land behoefte. Beiden verklaarden, dat alle oneenigheden der liberale partij onvaderlands lievend souden zijn, en zeiden, dat die partij haar democratische beloften zou uitvoeren. Eergisteren werd de Cortes geopend. Martos werd met 1BÏ stemmen tot president verkozen. Castelar en de andere fracties der oppositie namen aan de stem ming geen deel. Een Koninklijk besluit benoemde den maarschalk Concha töt president van den Senaat. KENNISGEVING De BURGEMEESTER der Gemeente Gouda, brengt ter algemeene kennis, dat het Kohier voor de Grondbelasting op de Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen dezer Gemeente, over het jaar 1887 op den 14n Januari 1887, door den Heer Provinci alen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Batter dam executoir verklaard, is gesteld in handen van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier dat ieder belastingschuldige verplicht is zijnen aan slag, op den bij de. Wet bepaalden voet te vol doen, en dat binnen drie maanden na afkondiging van het kohier, onder overlegging van een dubbel van het Aanslag-Biljet, bezwaarschriften kunnen worden ingediend bij Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie. Gouda, den 17 Januari 1887. De Burgemeester, VAN BERGEN IJZENDOORN. KENNISGEVING.' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, doen te weten, dat het register van inschrijving met de riphabetische naamlijst, van hen die in het afgeloopen jaar in deze gemeente voor de Militie zyn ingeschreven, van den 20n Januari 1887 tot en met den 28n Januari daaraanvolgende (den Zondag uitgezonderd) dee voormidtlags van 10 tot des na middags 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor de belanghebbenden ter lezing is nedergelegd, en dat tegen register en lijst bezwaar kan worden in gebracht bij den Commissaris des Konings in deze provincie, door middel van een met de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op ongeze geld papier, onderteekend door hem die het'bezwaar inbrengt, welk verzoekschrift voor of op den 30» Januari 1887 moet worden ingeleverd bij den Bur gemeester dezer gemeente. Gouda, den 20 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Van BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. MAEKTBE RICHTEN GOUda, 20 Januari 1887. De toestand is nog geheel gelyk aan vorige week, De stemming is echter zeer vaat en worden bij heropening der scheepvaart hooger prijzen verwacht. De veemarkt zonder aanvoer, vette varkens 21 a 23 Ct., varkens voor Londen 181/» l®Vg Cent, magere varkens en biggen redelijk vlug, biggen 0.80 a 1.per week, schapen traag. Aangevoerd 7 partijen Kaas. Van 21.— a 23.—. Goeboter f 1.20 a f 1.30. Weiboter 1.a f 1.10. GEBOREN17 J»u. Antje, onders W. via den Heard eo A. »an den Ham. 18. I.eo, oudrr» I, Horneman en R. Weaael. Elzibeth Maria, ondera J. G. Jargena en A. T. Week. Maria Jaeoba, oudere B. H. ran Ooaterhout en E. J. tan Gent. Dirk Willein, oudera D. Zuydam en W. Kastelein. 19. Antonie Chriatiaan, oudera C. Verstoep en.P. ran Wyk. OVf.RI.EDEN: 18 Jan A. Ameta, 25 j. - 19 G. ran Buuren, wad. A. Soet, 77 j. en lt tt. M. H. Clent, 20 j. GEHULD: 19 Jan. J. E. van Dongen Bolding en M. ran Tok. Met wederkeerigen heilwensch brengt onder- geteekende hierbij zjjn hartelijken dank aan alten, die hem op 1 Januari bewijzen hunner belangstelling garen. D'. D. TERPSTRA. Gouda15 Jan. 1887.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2