wissimtis 1' HYPOTHEEK. Openbare Verkooping Buitenlandsch Overzicht. ADVERTENTIÊN. C. RORTUUN DROÜGLEEVER INGEZONDEN. In memoriara. POLITIE. Burgerlijke Stand. te GOUDA, trechtschen dijk brak. De passagiers, vijf in getal, moesten rich van een ander voortuig voorzien. Te Boskoop is Dinsdag uit eene vergadering van 50 personen eene Commissie benoemd ter feest viering op 19 Februari a. a. Er zal plaats, heb ben een schoolfeest voor de kinderen, een optocht en des avonds een volksfeest in de societeitszaal. Dinsdagavond trad te Boskoop als spreker in de vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen op de heer Mr. J. R. Boerlage, advo caat te Arasterdam. Hij sprak in een keurige rede over de jaren 1887 en 1787. De voordracht was hoogst onderhoudend en algemeQOt was de wensch, dat de heer Boerlage spoedig "eens terug komen zal. De loting voor de Nationale Militie van de hierna volgende gemeenten zal plaats,'hebben te Zevenhuizen op Zaterdag den 5n Maart a. s. Capelle a/d IJsel, Waddinxveen,Nieuwerkerk a/d IJsel, Bleiswijk, Moer- capelle en Zevenhuizen. Door den Hoogen Raad werd Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van den brievenbesteller te Roer mond, die door den kantonrechter aldaar veroor deeld werd tot 50 cents boete, omdat hij 4 Oct jl. geweigerd had bijstand te verleenen aan een agent van politie aldaar, die qen beschonken persoon in arrest wilde brengen, terwijl deze zich met geweld daartegen verzette, welke weigering daarop was gegrond, dat hij, belast met het overbrengen van brieven en pakketten van het postkantoor naar het Spoorwegstation, in dienst was en het den brieven bestellers alsdan is verboden zich met andere zaken op te houden. De Raad heeft overeenkomstig het gevoelen van het Openb. Min. den requirant niet strafbaar geoordeeld, en hem, met vernietiging van het veróordeelend vonnis, van alle róchtsvorvolging De zaak van de dienstbode van den heer H., van wie vermoed wordt, dat zij door achteloosheid of onvoorzichtigheid schuld draagt aan het ontstaan van den bekenden Kurhausbrand te Scheveningen op 1 Sept. jl., zal Maandag 7 Februari aanstaande voor de Rechtbank worden behandeld. Mr. W. Yan Ros- sura Bz. zal als haar verdediger optreden. Pe Minister van Waterstaat heeft zijn antwoord ingezonden op het Kamer-Verslag over de voor- gestolde regeling der gemeenschap door electrische telefonen. In het algemeen handhaaft hij het stelsel der wetsvoordraoht. De Min. blijft van oordeel dat de intercommunale lijnen in den regel door den Staat behooren aange legd 4$ geëxploiteerd te worden. Voor het gebruik der toestellen in zijn honing, of ander gebouw, bij abonnement als anderszins, als voor het gebruik by openbare spreekcellen,, heeft de Reg. 'geen bezwaar dat alleen een maxi maal tarief werden vastgesteld, met vrijlating van de concessionarissen, om een lager bedrag te heffen. De Reg. moet echter ook verdere verlaging kunnen voofschrijven. .Door een bijvoeging^ wordt thans voorkomen, dat het Rijk uit een bijzondere telephoonverbinding twee maal geldelijk voordeel trok. Ten ovorvloede is nog in de wet uitgedrukt, dat niet (jan bij volstrekte onvermijdelijkheid zal worden gebruik gemaakt- van de bevoegdheid, om den con cessionaris voer te schrijven wijzigingen' in zijn in richtingen aan te brengen, zelfs do bovengronds- geleidingen door ondergrondsgeleidingen te ver vangen. Meerdere voorziening omtrent naasting van verbin dingen in de wet op te nemen, acht de Min. niet poodig. Tegen het facultatief stellen van de verbeurd verklaring van het w.iarborgkapitaal en tegen de mededeeUng der vervallenverklaring in de «Staats courant", heeft hij geen bedenking. In dien zin is de bepaling gewijzigd. De vraag of na afloop der concessie, het Rijk eigenaar geworden, nu ook zelf zal exploiteeren, dan wel de exploitatie aan anderen opdragen, of wel 'dat ze al wordên gestaakt, moet een open vraag blijven ter beslissing in elk bijzonder geval in het publiek belang. In de wet een uitdrukkelijko bepaling op te nemen, waarbij den eigenaar het recht van bouwen en hooger bouwen in zijn geheel gewaarborgd wordt, moet door den Min. worden ontraden. t-g Pezer dagen ontvingen wij den 30n jaargang van de Almanak van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drankdie er keurig netjes uitziet en een aantal bijdragen bevat, zeer geschikt om harten te winnen voor het doel der genoemde vereeniging. Daaronder komen er twee vooV van'de hand van t den heer F. N. M. jr. te G. in welke letters wij zeker den naam mogen begroeten van een geacht stadgenoot, die zich steeds een zeer ijverig voor stander toonde van de afschaffingszaak. Een daarvan is in proza, de andere in poezie beiden laten zich met genoegen lezen. Het boekje (dat 72 pag. bevat, en slechts 10 ets. kost) verdient in veler handen te komen. De Grieksche Maatschappij van Archaeologendie sedert eenigen tijd de vroeger reeds aangevangen, maar gestaakte opgravingen op de Akropolis van Athene hervat heeft, kan zich verheugen over de uitkomsten vau haar arbeid. Men weet dat het oude, door Pisisfratus gebouwde Parthenon, waarvan Hero dotus telkens gewaagt, in f September van het jaar 480 door de Perzen in asch werd gelegdwat er nog overeind bleef staan, werd een volgend jaar door Mardonios verwoest. Door Perikles is het nieuwe, uit pentelisch marmer gebouwde Parthenon op de Akropolis gesticht, een tempel, welks overblijfselen nog heden de bewoners der wereld trekken. Tot dusver meende men dat als bouwterrein voor dien lateren tempel der jonkvrouwelijke godin de plek gekozen was, waar de oude tempel had gestaan. Maar de berichten uit Athene bewijzen dat dit niet zoo is. De oude tempel van van Pisistratus heeft ten noor den van het Parthenon gestaan, zooals thans bij de opgravingen blijkt. Men heeft stukken van dien ouden- tempel in de burchtmuren teruggevonden. Toen na den aftocht der Perzen de bevolking van Athene te midden van de puinen van haar hoofdstad kwam, begreep zij dat het nutteloos zou zijn, do stad weder op te bouwen, tenzij zij tevens met ringmuren omgeven werd, om bij een nieuwen inval van vij anden niet weder geheel weerloos te zijn. Eerst toen dat meest dringende werk was verricht, berden de muren van den burcht onderhanden genomen, welke op de rots zelve staan. Torens, gelijk men ze elders in Griekenland bij vestingwerken aantreft, werden voor de Akropolis overbodig geachtde plaats was van nature zoo sterk, dat eten eenvoudige muur vol doende zou zijn. Cimon bouwde het zuidelijk en het oostelijk deel van den burchtmuur. Tevens begon hij het eerst den bouw van het nieuwe Parthenon daar voor juist had, hij dien post- en zuidmuur als schuts muren noodig. Do rots, die steil aan de zuid oostzijde naar beneden viel, moest worden opgehoogd, het terrein moest worden geëffend, zou er eeg plat vlak zijn, waarop de tempel kon staan. Stukken van den ouden tempel werden, gelijk thans gebleken is in de onderlagen van den door Cimon gebouwden muur als materiaal verbruikt. Men heeft in de fundamenten van den burchtmuur thans gevondenstukken van zeer flink uitzijn kaalhoofdigheid steekt zonderling af by de (gryzende) knevels die het gelaat vol maken. De Keizerin schynt het geheim der eeuwige jeugd te bezitten de zoo gedistingeerde levendig heid van haar gelaatstrekken komt geheel overeen met haar zeer origineel toilet, een meesterstuk van goe den smaak en bevallige losheid. De Keizerin van Oostenrijk bezit een der rijkste verzamelingen juweelen in Europa. Men heeft dat kunnen zien aan de gar nituur, welke H. M. op de borst droeg, aan het hals snoer en aan de naalden die in het kapsel schitterden een kenner sqhatte de waarde der juweelen die de Keizerin droeg, op anderhalf millioen. Dadelijk na de komst van HH. MM. werd de eere-quadrille gedanst. Johann Strauss voerde het orkest aan. Terwijl de jongelieden daaronder de Aartshertogen en Aartshertoginnenhet dansvermaak genoten in de groote zaal, deden de Keizer en de Keizerin, in den kleinen salon der «pretradure», zich de nieuwe attachés en hun dames voorstellen door de ambassadeurs en de gevolmachtigde gezanten. Verscheiden aanzienlijke vreemdelingen kregen ook vergunning om hun hulde te komen brengen aan den Keizer en de Keizerin. Naar gebruik werden verscheiden dames uitgenoodigd, de thee to gebrui ken aan de kleine tafeltjes, waarvan de Keizerin en de Prinsessen de honneurs waarnamen. Groote buffetten, rijk voorzien, waren voor de andere genoodigden geplaatst in een belendende zaal waar een militair muziekkorps speelde. Te middernacht was het bal reeds geëindigd. (Dagbl.) Men leest in het Nieuwsblad voor Nederland Dat de oprichting der Vereeniging van werk- loozen te Amsterdam eene jverkapte manoeuvre der socialisten was, om aanhangers te winnen, was licht genoeg te vermoeden; wij hebben het vermoeden echter niet willen uitspreken voor het zekerheid was. Thans is het zekerheid. Onder de personen die brood komon halen, worden door de j socialisten in het Volkspark circulaires verspreid j en het bestuur der Vereeniging van werkloozen I verklaart daar niets aan te kunnen doen. Het bestuur dat zelf uit socialisten bestaat, zal nu echter "wel beseffen, dat het publiek niet zoo <m- j noozel wezen zal om het vorder de hand te reiken. Ieder zij gewaarschuwd, dat elke gift aan de Ver eeniging van werkloozen eene onmiddellijk bijdrage is aan het socialisme. Omtrent het ziekbed van generaal Demmeni be vat de Javabode de volgende bijzonderheden Den 21en November kwam de generaal van Fort de Koek, waar hij veel last had van koortsen, te Pajacombo. Hier begon hij spoedig bij te komen de architraaf van den ouden tempel, ook stukken v" zou zeker in korten tijd zoover hersteld zijn, van de triglyphon, van den dakvoersprong of geison, dat hij zyne werkzaamheden zou kunnen hebben van de marmeren metopon, van de zuilen, enz. Voorts heeft men op dte plaats zelve, waar de oude tempel blijkt gestaan te b ebben, den onderbouw van de zuilenreeks en andere overblijfselen gevonden. Waar schijnlijk had de oude tempel twaalf zuilen aan elke frontzijde. Hij is twee-en-twintig meter breed en vijf-en-veertig meter lang geweest. Architraaf en trig- lyphen waren met gips belegd en diepblauw geverfd, de taente was rood, terwijl de metopen, gelijk reeds gezegd* marmeren platen waren. De tempel lag ten zuiden van het Erechtheion. Verleden Donderdag had het eerste Hofbal te Wee- nen plaats. Het paleis van den H'ofburg is vrij oud en beteekent uitwendig weinig maar van binnèn is het den glans van de oudste Dynastie van Europa waardig. De betoovering bij een dier zeldzame groote feesten aan het Oostenrijksche Hof begint al op den trap, die van den grooten ingang aan het Jozefs-plein leidt naar de receptiezaal. Een bosch als 't ware van uitheemsche planton, gewassen en prachtige bloe men verheft zich aan beide zijden, de wanden tot aan den zolder bedekkende. Te midden dier boscbaadjes van groen en bloemen staan hellebaardiers, kerels van zes voet, gekleed met de roode kazak met gou den versierselen en met den zilveren helm op 't hoofd, en haie geschaard ön daartusschen beweegt zich de stroom der genoodigden in groot costuum en der laag gedecolleteerde dames, schitterend van diamanten. De zwarte rok is op het Hofbal niet toegelaten; de officieren, de vreèmde ambassadeurs, de Hofdig- nitarissen hadden allen hun groot tenue-of galauni form aangetrokken, de Hongaarsche en- Poolsche magnaten hun rijkste attilas, de kalpaks, met reiger-» pluimen en diamanten agrafen versierd, in de hand. De gewone stervelingen, die geen uniform kunnen aantrekken, droegen den rok a la fra^aise met (len korten broek en den staatsiedegen. Te half 10, toen alle achterblijvers er waren, kondigden de drie tikjes met den witten staf van den ceremoniemeester de komst van den Keiler en de Keizerin aan, die met de Keizerlijke hymne van Haydn" werden begroet. Keizer Frans Jozef, die 56 jaar oud is, ziet er hervat, indien hij niet reeds de kiemen der berri- berri onder de leden had gehad. Hoewel vroeger van een ijzeren geétel, was zijne gezondheid nu geheel door koortsen en berri-berri ondermijnd. Woensdag, den 8en jl„ tegen 8 ure nra., liet de lijder deu dokter komen, die hem weder in eene hevige koorts, nl. van 38.6°, vond, terwijl de pols 120 slagen deed in de minuut. Tegen het verbod van de dokter in had hij in de laatste 2 dagen hard gewerkt. In den nacht van Woensdag sliep de generaal zeer onrustig. Donderdag den 9 en ge voelde hij zich wel en maakte eene kleine wandeling. De temperatuur van den lijder, die 'svmorgens 37.3° bedroeg mot een polsslag van 100, steeg tegen den middag weer tot 38.5°, niettegenstaande de pa tient- 's morgens kinine had gebruikt. De toestand was evenwel niet gevaarlijk. Hij was van plan om den raad van don dokter te volgen en zou Maan dag naar Padang vertrekken en van daar naar Ba tavia, waar de noodige maatregelen zouden worden genomen voor een verlof naar Europa. Vrydag nacht ging rustig voorbij, maar den volgenden ihorgen schrikte iedereen op het onverwachts bericht dat de generaal bewusteloos in zijn bed was gevonden. De dokter constateerde stillo delirium, een polsslag van 120 en een temporatuur van 38.6°. Hoewel de generaal voor zijn vertrek van Atjeh ook wel koortsen had gehad met delirium, verklaarde de dqkter den tegenwoordigen toch als zeer bedenkelyk, voqral daar er berri-berri bijkwam. \Alle pogingen, die men dag en nacht aanwendde ora den patient wedéfcvtot bewustzijn te brengen, waren vruchteloos. Tegen den middag om 81/, uur steeg de temperatuur weder tot 39.60, waarop hij een koud waterbajJ kreeg, 's Avonds om 9 uiir daalde de temperatuur 38.20, terwijl de polsslag, die 's middags gestegen, nu tot 116 daalde, zonder dat tot bewustzijn kwam. iterdagmiddag om 2 uur bleef de toestand onveranderd. De temperatuur was weder tot 39.6® en de pols- wader u tot 141 lyd< Tot. slag tot 144 gestegen. Deze toestand hield den geheelen Zondag aan, tot dat de dood er Maandagochtend om 4 uur een einde, aan maakte. Weder is er dus een slachtoffer van de berri-berri gevallenthans de man, die tot op het laatste oogftn- blik de belangen van staat en leger behartigd heeft. De Nederl. Sport van 22 Januari bevat een por tret van Carl Werner, den vermaarden kunst-schaat senrijder, met het volgende bijschrift Carl Werner, een welgesteld koopman te Chris- tiania, steeds op zijn kunstreizen begeleid door zijn broeder, een werktuigkundige, bezit een krachtigen lichaamsbouwhij is zeer lenig, groot en slank. Bij het loopen is zyn houding bewonderenswaardig zijn techniek bij hpt hardrijden onderscheidt zich door een ongewoon schoone houding van het lichaam. Met opmerkelijke kracht, volhoudingsver mogen en zekerheid voert hij geheel zijn rijk pro gram uit. Hij begint met de eenvoudige schoolfi- guren, zooals het beschrijven van bogen, het sullen en voor- en achterwaarts stappen, en gaat daarna over tot het maken met den grootsten zwier van evoluties, die nog niemand hem heeft kunnen nadoen. Zoo bv. onderscheidt hij zich door zijne grootsche circelrijden met cirkelbeschrijving en kolossaal hooge sprongen, voor-en achterwaarts loopen, ook op één been, waarbij hij zonder den anderen voet neer te zetten, een langen afstand doorlooptpirouetten, dwarsrijden met de schaatsen dwars onderden voet, waarbij hij een rechten aanloop neemt, om daarna met eene kleine wonding beide voeten of wel slechts éénen, dwars te zetten, en dan vooruit te snellen, en hier of daar vlak voor iemand stil te staan. Vooral de zwevende beweging en de elegante ongedwongen houding van den Noor maken, dat zijn rijden zooveel sympathie wekt. Gaat men het springen na van veie ook voortreffelijke rijders, dan valt het min of meer plompe hunner sprongen in het ooghet lichaam valt zwaar op het ijs terug. Werner evenwel komt zoo licht en sierlijk neer als ware hij een balletmeesterdaarna ontwikkelt hij een kracht, die bewondering afdwingthet ijs wordt hier, daar en overal doorploegd en een wolk van ijssplinters omringt den rijder. Allerliefst ook zijn zijne dansen, van af eene polka tot den balletdans, en geen danser zal hem hierin ervaren. Hoewel hij geen krachtoefeningen en acrobatische toeren, die het leeken-publiek zoo zeer aantrekken, ten aan- schouwe geeft, kan men, met het oog op de reus achtige kracht zijner beenspieren, veilig aannemen, dat hjj ook hierin iets ongewoons zou kunnen praes- teeren. Niemand die hem heeft zien springen, .zal daaraan twyfelen. Zijn sprongen zijn inderdaad fabelachtig. Zoo bv. zet hij twee banken van 60 cM. hoogte op 2»/| M. afstands van elkAar en gaat dan in gestrekten rit daarover heenook draait hij kort voor den eersten bank plotseling om en springt dan rugwaarts over deze dubbele hindernisook zet hij beide banken op elkaar en springt er zoo sierlijk mogelijk zonder moeite overheen. Zijn hoogsprongen herhaalt hij somwijlen meermalen achter elkaar. Prins Bismarck, die zich sedert de behandeling der Polenwet niet in het Pruisische Huis van Aige- vaardigden vertoonde, heeft aan de discussies over de begrooting deelgenomen, ten einde nog eens op de legerwet terug* te komen. Daarbij richtte de kanselier zich vooral tot de hoe ren Richter en Windthorst. Tot de liberalen zeide hij, dat hun bewerenBismarck heeft den Rijksdag ontbonden, niet ter wille van de legerwet, maar om een meerderheid te verkrijgen voor zyn monopolie- plannen geheel oiyuist is, want monopolies komen van zelf, indien de geldmiddelen van den staat uit geput raken. Belangrijker was prins Bismarcks verldaring tot het centrum. Prins Bismarck deelde mede, dat de Paus de houding van den heer Windthorst volstrekt niet goedkeurde, vooral niet wat betreft zijn ver bond met „de sociaal-democraten. «De clericale kiezers, zeide Bismarck, zullen in de gelegenheid gesteld worden zich Voor de verkiezing van de meening des Pausen te overtuigen." Blijkbaar staat deze voorspelling in verband met de onderhandelingen, Welke nog steeds tusschen Pruisen en het Vatikaan worden gevoerd. Men beweert, dat prins Bismarck den Paus heeft aan geboden onvoorwaardelijke terugkeèr van alle gees telijke orden in Pruisen, behalve de Jezuïeten, doch hiervoor verlangt, dat de Paus het optreden van den heer Windthorst als leider der Katholieke party in Pruisen zal afkeuren. Wanneer dit werkelijk het geval is en Bismarcks «voorspelling uitkomt, zal Windthorst nu zeker den uitslag der verkiezingen- niet- zoo rustig tegemóet zien als gewoonlijk. Intusschen is de gewezen leider der nationaal- liberale partij weer op het politieke tooneel ver schenen. Te Hanover hield de heer Von Benningsen •en redevoering, waarin hij ten sterkste aanried de' legerwet voor zeven jaren aan te nemem Hierin zag hij hèt eenigé middel tot behoud van den vrede en daarom achtte hij het dringend noodig, dat de nationaal-liberalen zich in dezen verkiezingsveldtocht strikt bij de conservatieven aansloten. Een paar duizend leden der nationaal-liberale partij woonden de bijeenkomst bij en vereenigden zich met het voorstel van hun leider. De Köln. Zeit. noemt Von Bennigsen's rede een «politiek feit van den eersten rang" en ook de Berlijnsche Nati onale Zeitung geeft haar groote ingenomenheid te kennen, dat Von Benningsen weer aan het hoofd der partij ip opgetreden. Op de fcurs te Londen en te Parijs was Maandag veel dmkOTom een krantartikel; de «Daily News", het orga*m©van Gladstone, gaf een stuk, waarvan de slotsonEr was, dat de oorlog tusschen Frankrijk en DoËïmland op het punt stond om uit te 'breken Duite<SÖnd 25011 Parijs opheldering vragen, de reden der wapening, en dan had meu de poppen aan 't dansen. Er ontstond zelfs een paniek op de beurzen, want angst is aanstekelijk onder een zwak geslachtvooral te Parijs was dat het geval, want men was daar nog zenuwachtig om B^ulanger. Reuter achtte het artikel van de «Daily News" ge wichtig genoeg om het verkort te seinen en daaraan had de gehëele wereld de twijfelachtige eter van een spoedige kennismaking te danken. Nu regent het dementis zoowel van Engelsche als van Fransche en Duitsche zijde; er is van het feit, waarop de «Daily News" haar redeneering bouwde, niets aan, geen schijn zelfs. Men béschouwt voor 't oogenbUk te Berlijn den toestand zoo weinig ver ontrustend, dat de ambassadeur te Parijs, graaf Munster in het zuiden van Frankrijk is om het zachte klimaat. Intusschen hebben vele angstige lieden te Londen en te Parijs hun boeltje verkocht tegen lagen prijs en lijden groote 9chade. Intusschen is in de Fransche Kamer de strijd be gonnen tusschen de regeering en de radicalen over de verhouding tusschen Kerk en Staat. Bij de begToo- ting van onderwijs stelde de radicale afgevaardigde Millerand voor om de geestelijken als leeraars van de Colléges en de Lycées te verwijderen. De Minis ter Goblet verklaarde zich hiertegen en dóed uit komen, dat de gymnasiën in dit geval zeker alle leerlingen zouden verliezen, wier ouders aan een godsdienstige opleiding hunner kinderen hechten. De, uitslag was te verwachten. De opportunisten en de rechterzijde gingen nu samen en steunden de regeering, zoodat Millerand's voorstel met 320 tegen 210 stemmen werd verworpen. Op dezelfde wijze zal zeker ook het voorstel tót afschaffing der begroo ting voor eeredienst, alleen door de gauche radicale en de éctrème gauche worden gesteund. Den 2$n Januari werd te Zwolle het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen vau een eenvoudig man, die, ofschoon tot de stillen in den lande behoorende, een eerbiedwaardig en verdienstelijk man mag genoemd worden namelijk Johannes Hendrik Smitrustend godsdienstonderwijzer en krankbezoeker der Herv. Gemeente van Gouda. De heer Johannes Hendrik Smit werd te Zwolle geboren, waar hij voor zijn kerkelijke betrekking werd opgeleid en tevens meer dan één examen als schoolonderwijzer aflegde, nadat hij daartoe ook opleiding had genoten van den zoo verdienstelijken wijsgeer en menschenvriend ter Pelkwijk een zeldzaam man, wiens naam te Zwolle aan een der •straten is gegeven en die er door het nageslacht nog in bewonderend en vereerend aandenken wordt gehouden. Hier is Smit eenige jaren, tot in 1832, werk zaam geweestmaar het eigenlijke veld van zijn arbeid was vooral te Gouda gelegen, waar hij den 2n Juni 1833 werd aangesteld en tot Juli 1881 duizenden leerlingen in -vlen godsdienst heeft onder wezen, tallooze kranken den, troost des évangelie's heeft gebracht, terwijl hij tevens leeraar der strafgevangenis te Gouda en te Woerden vele jaren de gevangenen heeft bezocht om het goede in hen te wekken en hen te voeren op den rechten weg. Met onvermoeidp getrouwheid heeft hij bijna een halve eeuw 48 jaren lang al zijn tijd en kracht en al zim liefde^ gewyd aan de hoogere belangen zijner medemens'chen. Hij gaf zichzélven geheel, in alle eenvoudigheid des harten, en door deze toewijding, gepaard met veel geschiktheid en tact, wist hij vooral de harten dèr eenvoudigen en annep aan zich te verbinden, maar ook dë achting en het vertrouwen te winnen der meer aanzien lijken, (lie hem gaarne hunne kinderen toever trouwden. Die trouwe arbeid, bezield doqr een vroom gemoed, werd dan ook in Gouda gewaar deerd door verschillende standenook de leeraars zijner gemeente, wier troujve hidp hij was, droegen hom achting en genegenheid toe, en de bekende mevrouw Van MeertenSchilperoort schatte hem hoog en deed de leerlingen harer kostschool het voordeel van zijn godsdienstonderwijs ten goede komen. Zoo gaarne had hy de halve eeuw zijner werk zaamheid vol! gezien, maar dit mocht niet zyn: de hand, die zoovelen den weg opwaarts had ge wezen, zonk een paar jaar te voren neder; hy moest de taak opgeven en verwisselen met eene niet gezochte, maar wel verdiende rust, die hij nog eenige jaren, het laatst te Zwolle, heeft genoten in die stille, blijmoedige tevredenheid, die hem eigen was. Toen werd hij opgeroepen tot hooger werk kring en zijn stof rust nu in zijn geboortegrond. Zulk een leven is zeker een gezegend leven te noemen^ De vruchten van zulk een arbeid, zoo langen tijd voortgezet, ontwijken het menschelijk oog, al had men ook al die leerlingen, die kranken en stervenden eu die diep gevallenen der gevangenis kunuen vragen, wat zij te danken hebben aan den braven, vromen leidsman van vroeger jaren. GEVONDEN en aan het bureau van politie ge deponeerd Een portemonnaie waarin een klein sleuteltje, een zwarte wollen doek, een sleuteltje en eenige wolle wantjes. MARKTBERICHTEN. Gouda, 27 Januari 1887. Aanvoeren zonder beteekenis door de nog steeds gestremde vaart. Stemming echter zeer vast met eenige vraag door hoog benoodigden. De veemarkt van geen beteekenis, vette varkens 20 a 23 Ct., varkens voor Londen 187a en BM/f Cent, magere varkens en biggen alsmede schapen iets vlugger. Aangevoerd 27 partijen Kaas. Eerste qualiteit 22.a f 24.Tweede qua- liteit 19.a 21. Noordhollandscho 25.a 29. f Goeboter 1.20 a 1.30. Weiboter 1.— a 1.10. GEBOREN25 Jan Jacobs, oudera H. W. tan der Laan en J. Vergeer. Antje, oudera M. Noorlani en M. M. de Jong. Johannsa, oudera N. «au der Pool en M. aan Heek. 26. Margaretha, ouders G. Brenkraan en M. C. Blok. Maria Comtlia, oudera J. M. ran Buuren en K. tan Vliet. Cornelia, ouders A. de Korte en E. tan der Laan. Hendrik, ouders A. de Jong en A. J. G. Haverkamp. OVERLEDEN25 Jan. N. tan der Heij, 3 m. H. A. V. Wagner, 5 j. J. E. Jansen, 20 j. GEHUWD 26 Jan. C. den Houdnker'en VV. M. Rijke- lijkhuizen H. C. van Oudenallen yt M. de Heer. Gouderak: GEBORENLeendert Cornelia, ondefa C. Kool en O. M. Hoogendijk. Hendrik, oodera J. ran der Lek en P. Hogerbrug. Benns, ouders Z. Kruit en A. van der Linden. OVERLEDEN: C. Both, 2 j. A. van der Vliat, 1 m. H. Stubbe, 1 j. GEHUWD T. G. Rook, 25 j. en M. van Rijawyk, 25 j. Boot, 32 j. (vaa GoaJa) en H. Boer, 20 J. f Geld verkrijgbaar tegen matigen interest en onder billijke voorwaarden, op solied onder pand. Brieven franco onder No. 60, aan de JONGH'S Advertentie Bureau, Arnhem. ten overstaan van den Notaris op WOENSDAG 2 FEBRUARI 1887, des mid dags te 12 uren, in het Koffiehuis «Veedebest» aan de Wjjdptraat, van Een op gunstigen stand gelegen en ERF, aan de Wjjdsfcraat te Gouda, wijk A. No. 45. Te aanvaarden 1 Mei 1887.' Het^perceel is 3 werkdageri vóór den ver koopdag te bezichtigen. Nadere inlichtingen zjjn te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2