Buitenlandse!! Overzicht. benoemd te worden tot boekhouder-opzichter bij de Fabricage. I)e vergadering besluit een achttal uit de sollici tanten uit te noodigen tot een exajnon, dat door den Gemeente-architect zal*worden afgenomen. 9. Eene missive van den heer J* G- Arentz, den raad zijn dank betuigende voor het Besluit ten zijnen opzichte in de vorige vergadering genomen. De raad benoemde in deze zitting tot Commis saris der aanlegplaats van de stoombooten aan de Turfsingelgracht C. van der Groef met 9 stemmen tegen 6 op E. van Dantzig. Met genoegen hebben wij vernomen dat eenige leden der Zangvereeniging „Apollo" te dezer stede, voornemens zijn de noodige stappen te doen tot Wderoprichtióg der vroeger hier bestaande "vereeni- ging „Uiterlijke Welsprekendheid", wier leden zich destijds oefenden in het declaineeren, improviseeren en het opvoeren van tooneelstukken. De gezellige avondjes, welke deze vereeniging ons eertijds vev-t schaften, zijn zeker bij vele stadgenooten in leven dige ferinnering gebleven, wij wenschen dan ook dat do wederoprichters in alle deeien mogen slagen en „Uiterlijke Welsprekendheid" eene eervolle plaats ad Innemen in de rij der vereenigingen, welke te dezer stede bestaan. Bij kon. besluit is de heer M. van den Brande- ler benoemd tot burgemeester der gemeente Sas- senheim. Benoemd tot onderwijzer aan de Openbare School tje Haastrecht de heer J. Christiaanse, van Leiden. Te Haastrecht is door den heer burgemeester eene uitnoodiging gericht tot eenige ingezetenen om zich tot eene commissi^ te constitueeren, ten einde de nooclige stappen te doen om 's Konings 70n verjaardag ook in die gemeente feestelijk te vieren. De trein, die Zondagavond te 8.50 uit Utrecht ver trok, werd na ongeveer 15 min. rijdens door de noodrem tot stilstand gebracht. Een stukje ijzer van de rem sleepte langs een der wielen, waar door vonkjes ontsprongen, 'zoodat 'men dacht dat de wagon in brand stond. Na onderzoek werd de reis voortgezet/ doch andermaal deed men den trein stilstaan en de reizigers besloten, den wagon te verlaten, omdat, bevreesd voor het slepen en krassen der rem gevoegd bij de eerste veront rusting, men het niet veilig achtte. Gelnkkig dat het de laatste wagon was, zoodat inen spoedig de reis kon voortzetten. Maar wat gebeurt ten derde male? Een dame, vonken uit de locomotief ziende vliegen en nog angstig over het gebeurde, ^aagt 't nog eens te trekken en de trein stond weder stil. Dóór deze hindernissen kwamen de reizigers een h»lf uur te buit te} Gouda en Den^flaag aan. Nadat jt Donderdag de stoomboot „Volharding No. 1" reeds èenige uren was bezig geweest om een slop in het ijs te maken, tot opening vau.de vaart vtfn Leiden op Gouda, was hij te ongeveer drie uren tot bijna aan „Het-Zwaantje", onder Koudekerk, go- naderd en word daar opgewacht dooi* eenige mannen,'» gewapend met touwen en IJzerdraad, ten einde der boot met geweld liet voortgaan te beletten. Het ge volg daarvan was, dat de kapitein eene belangrijke verwonding aan de hand bekwam, zoodat genees kundige hulp moest worden verleen^ Hiervan is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Zondag heeft de bekende sociaal-democraat Croll van 's Gravenhage, te Amsterdam eene rede gehouden, waarin hij de geschiedenis schetste van het socialisme in Nederland, gedurende de laatste 10 jaren. Hij deelde daarin ook mede hoe Doraela Nieuwen- huis thans zijn dag doorbrengt. Hij leeft leeft thans opgesloten in een cel, geheel en al afgesloten van de buitenwereld. Te zeven uur staat hij op, moet hij zijn cel opdwijleti en alles schurên wat schuurbaar is. Te acht uur gaat het schaftgat\open om twee stukken roggebrood door te laten, die hij met wat zout gebruikt. Te elf uur mag hij met de kap op wat versche lucht genieten. Te een uur krijgt hij ziju schraal middageten en te zeven uur weer roggebrood, te tien uur gaat het licht uit. Bezoeken mag hij slechts ontvangen eens in do veer tien dagen en dan nog slechts van familieleden, hoogstens een kwartier langCroll die bewindvoer der is zijner zaken en voogd van zijn jeugdige kin deren, wórdt niet bij hem toegelaten. De protesten tegen de verklaringen van door de Enqucte-commissie gehoorde getuigen duren voort. O- a. cgitving het N. p. d. 1). er een van de „meisjes van de fabriek van den heer Bergman Carols," tegen een gedeelte der verklaring van den godsdienst- onderwijzer Heynis. Op de fabriek van B. C. zoo heette het/werd dwang uitgeoefend ten aan zien van het overwerk; wie op Zondag niet kwam, behoefde Maandag ook niet te komen; zoo had de 23-jarige Anna de Ridder, die 12 jaren op die fabriek gewerkt had, hem verklaard. Volgens de bewering nu der „meisjes," hoeft Anna De Ridder niet daarom gedaan gekregen, maar om een andere reden, waarvoor de heer Bergman haar drie-, vier maal gewaarschuwd had. In het algemeen betuigen de briefschrijfsters, dat er nergens zoo'n fabriek is als deze, en sommen een reeks van attenties op, door de directie aan het personeel bewezen: ge schenken op Kerstmis, Niouwjaar, entree in Artis, dagelijks koffie de boeten worden in de spaarbank gebracht en later verdeeld; enz. enz.; wat Zondags- werk aangaat, de tijd heugt haar niet, dat er 's Zondags gewerkt werd. üok hebben zij een woordje voor „die heer die geschreefen heeft over de onzedlikheid op de zigaren- fabrieken. Hij schijnt beter te kune schetse de bitre pil, of de pingsterblome, want wat hij geschreeven heeft kan op de fabriek van den heer Bergman Carels geen plaats vinden, ten eerste werken de mane in de Kuipersteeg en de mijsjes in het gebed zonder end." Zooals men weet, heeft de Staatscommissie voor de herziening van het Burgerlijk Wetboek onlangs het nieuwe Ie Boek in druk gegeven. Het Hbl. vat de hoofdpunten van dien arbeid als volgt samen De titel van Nederlanders en ingezetenen is ver vallen, om in een afzonderlijke wet te worden vervat. „Elk mensch is bevoegd tot het genot van Ührgerlijke rechten." „Bevoegd tot hot genot van burgerlijke rechten zijn ook rechtspersonen." Zie daar, met eon artikel over do rechten van den weldra te verschijnen wereldburger, de eenige bepalingen van den lu titel. De 2e titel handelt over de akten van den Burger lijken Stand. Volgens dezen zullen voortaan voor iedere gemeente een of meer ambtenaren van den B. S. en een of meer plaatsvervangers worden benoemd door den Koning, die ook vergunning kan verleenen, in een gemeente op meer dan één plaats zelfstan dige registers te houden. Belangrijk is hieromtrent nog de bepaling van art. 20, die tot dusver ont brak, di^t „fyetgeen met betrekking tot het feit, waarvan de akte bestemd is te doen blijjcen, door de partijen is verklaard, voor waarheid wfrrilt ge houden tot bewijs van het tegendeel." De 3e titel handelt over namen en bevat een gehoel nieuw^'yegeling van het voeren van geslachte- namen. W ettige en door den vader erkende onwet tige kinderen dragen den geslachtsnaam van den vader, andere onwettige kinderen dien van de moeder. Is de afstamming onbekend, dan geeft de ambtenaar van den B. S. het kind een geslachtsnaam, zooveel mogelijk met vermijding van bestaande. De rechter kan iemand oubevoegd verklaren, een anderen geslachtsnaam daagden zijne te voeren, als dit hem door dongeen, die den naam wettig voert, wordt befwist In den titel van het huwelijk wordt geen andere algerneene beperking opgenomen dan die wegens reeds bestaand huwelijk, we'gens leeftijd en wegens bloed- of aanverwantschap in de rechte lijn en tifilchen broeders en zusters. Meerdeijarigen behoeven geen toestemming meer van anderen. Voor elk arrondissement wordt bij Kon. besluit een nieuws blad aangewezen, waarin alle voorgenomen huwelijken worden aangekondigd. De vrouw kan, met bewilliging van don man, het beheer van haar eigen goed overnemen, bij openbaar te maken notariecle akte. De gevallen van echtscheiding worden uitgebreid tot „gedurige slechte bejegening van den echtgenoot') en „gewoonte van d/onkenschap of ander liederlijk gedrag." Verder kunnen beide echtgenooten te zamen ontbinding vragen als een vol jaar na de scheiding van tafel en bed is verloopen, en elk, wanneer na twee jaren iian zijn gerechtelijke aan maning om do samenwoning te hervatten, niet binnen een maand is voldaan. Het onderzoek naar het vaderschap van onwettige kindereu blijft verboden, behalve in de gevallen die tot strafrechtelijke vervolging aanleiding geven. De meerderjarigheid wordt reeds op den 21-jarigen leeftijd bereikt. Do burgerlijke rechter kan ontzetting uit het ouderlijk gezag uitspreken wegons „bekend slecht levensgedrag, verregaande verwaarloozing van de verplichting tot onderhoud en opvoeding, en het uit winstbejag noodzaken van het kind tot overmatigen arbeid Het wettelijke vruchtgebruik duurt, tot de meerderjarigheid. De firma Krupp, te Essen, hoeft een verslag over schietproeven het licht doen' zien, die zij genomen heeft met de 35 kaliber lange vpyrmonden van 40 cM., welke de italiaansche Regeering liet maken voor de verdediging van de haven van Spezzia. De 40 cM., kan wel het grootste kanon der wereld genoemd worden. Het heeft een lengte van 14 M. en weegt met het sluitstuk 121,000 kilo. Volgen» engelsche benaming zou het dus een kanon van 121 ton zijn. Het sluitstuk alleen weegt 3700 kilo. De zwaarste tot nog toe gebruikte lading had een ge wicht van 384 kilo. Het projectiel, dat uit den vuurmond geschoten werd, was 1.28 meter lang en woog 1050 kiloT Het schot draagt 12 kilometer. Voor het transport van dit monsterkanon per spoór was een bijzondór ver voermiddel noodig, bestaande uit twee wagens, die verbonden waren door een drager, waarop de vuur mond rustte. Elk der beide wagens rustte op onder stellen met vier assen, die van voren on vah achteren konden draaien. De Volksvriend, i orgaan der Afschaffings-ver- eeniging, drukt de hoop uit, dat de feestdag van des Konings verjaardag zooveel mogelijk zal verschoond blijven van drorikemansvertooningen. Het blad zegt „Wij Willem III" (zoo staat aan het hoofd <rer wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap) „heb ben goedgevonden en verstaan" „lasten en be velen." „Geen sprekender blijk van het eeren des Konings zal op 'sKonings 70sten verjaardag den Koning door zijn volk kunnen geschonken worden dan wanneer die voor Nederland en Oranje alleszins heugelijke feestdag mocht kunnen voorbijgaan zonder cénig proces-verbaal wegens overtreding der drankwet, zonder eenige rechterlijke uitspraak te dier zake in naam des Konings." De rooverbenden zijn in Spanje over het geheel, sedert het eind van den burgeroorlog, veel vermin derd, maar in Andalusië worden nog verscheidene gevonden. De voornaamste hoofdmannen zijn Malgares 'en El Vizco de Borges. Zij hebben in gevechten met de gendarmes menigen man van hunne benden verloren, maar tot dusverre wisten zij zelven nog steeds aan de dienaren van het gereóht te ont snappen. Zij zijn beiden roovers van de oudste soort, echt romantische rooversbevreesd bij de gegoeden en bemind bij de armen, wien zij dikwijls iets inede- deelen van hun onrechtmatig verkregen goed zeer mild met giften voor populaire kerken en de helden van een aantal liefdesavonturen in de dorpen. De bewoners van de streek vtyinr zij verblijf hou den durven hen, zooals bekend is, niet verraden, uit vrees voor do wraak der roovers. Als het gerecht navraag bij hen doet is hun antwoord „dat zij van njpts weten." De roovers zijn dan ook zeer vrij in hun doen. Daar was voor eenigen tijd te Malaga een aanzienlijk ambtenaar, diö altijd blufte op ziju pogingen om Malgares en El Vizco te vangen. Die heer deed dik- wijls, tegen den avond, in een huurrijtuig een toertje buiten do stad. Eens toen hij weer Was uitgereden, hield zijn rijtuig stil voor een huisje in de voorstad, en uit dat huisje kwam een man, die zonder compli menten naast hem plaats nam, waarna het rijtuig weer voortreed. Op de verwonderde vraag „Wie zijt gij antwoordde de onbekende „Uw excellentie heeft dikwijls gewenscht, Malgares en El Vizco te zien. Welnu, El Vizco bestuurt uw rijtuig, en Malga res zit naast u, en vraagt u verschooning voor zijn vrijpostigheid." De twee roovers brachten toen den verschrikten ambtenaar naar een afgelegen plek, lieten hem daar onder vóle plichtplegingen uitstappen •en reden heen. Onlangs waren de beide roovers' bijna gevangen genomen, maar zij wisten zich zoo te verdedigen in de boerenwoning waar zij een schuilplaats hadden gevonden, dat do gendarmes op de vlucht gingen met achterlating van een doode en een gewonde. Men schrjjft aan de Standaard Niet ten onrechte wordt thans vooral uit platte landsgemeenten, die dicht bij de groote steden des lands gelegen zijn, geklaagd, dat men bijkans den geheelen dag met de handen in den zak kan staan om de vele bedelaars en landloopers te bedienen doch als men dan vorder de mindere energie en waakzaamheid der politie noemt als hieraan schuld hebbende, dan is het, teneinde het gezag der open bare macht op te houden, zeer noodig er op te wijzen, dat men, alzoo oordeelende, verkeerd handelt. In de meeste dorpen toch,.vaak uitgestrekter dan menige stad, houdt men er slechts oen of twee politiedienaren op na, die, den bedelaar tot schrik, zich slechts maar op één plaats tegelijk kunnen vertoonenvoorts moet men niet vergoten, dat de meeste bedelaars ronddrijven op een vrijbrief in den vorm van een patentje, en alleen die zulk een stuk niet heeft, kan Men op kosten der gemeente ver voeren en ter beschikking stollen van de officieren van justitie, met dit gevolg tóisscliien, dat men voor een die is woggebracht, eon stuk of twee, drie nieuwelingen in de plaats krijgt. Volgens het Bataviaasch Nieuwsblad zal de heer Van Rees met 1 April ontslag nemen als gouverneur- generaal van Ned. Indië. De heer Van Rees heeft hier zegt het Nbl. meer verdriet en teléurstellinjydan levensvreugd en zelfvoldoening gevonden. Zelfstandig en autocratisch in Indië te regeer» is niet meer mogelijk c* door de wetten die (Ie zelfstandigheid der Indische landvoogdij beperken, èn door den telegraafdr;iad, èn door de afmattende en ontzenuwende critiek van geheel het schrijvend en pratend Nederland. Toch is niets gemakkelijker dan het nemen van autocratische maatregelen tegen personen en zaken. Weerloos, zonder burgerrecht, toegelaten op een per missiebriefje, geduldstaat de Nederlander in Indië eiken administratieven maatregel, elk op de bestaande bepalingen gebouwd vonnis te ondergaan. Doch j achteraan komt het hinkende paardbrieven en j artikelen in Nederlandsche dagbladen vallen op het bestuur aan; zij zoeken de motieven; de Tweede Kamer critiseert en controleert, en uit deze critiek, niet uit de verdediging van den Minister, vormt zich de publieke opinie. Is het wonder, dat een Indisch landvoogd ten slotte verbitterd zijn scepter nederlegt Wat men van het bestuur van dezen Gouverneur- Generaftl gezien heeft, was naar het oordeel van het Bat. Nblad. niet in stjiat voor dat bestuur sympathie te verwekken. Het sluiten van eene enke le drukkerij, het verbannen van een paar employe's op landelijke ondernemingen zijn geen maatregelen, die het aanzien eener regeering verhoogeu, zelfs niet wanneer er van den kant der getroffenen schuld be staat. Men had de berechting dier zaken aan den rechter kunnen overlaten. Doch daarnaar uitsluitend oordeelen mag men niet. Een gouverneur-generaal kan niet in het open baar rekenschap geven van al het goede dat hij tot stand wilde branger», maar dat afstuitte op tegen stand of onwif in Europa. Het Bat. Nblad wacht zich daarom voor het maken eener scherp geformu leerde conclusie, en zegt alleen dat, indien het be wind van den tegen woo rdigen Gouverneur-Generaal Indië ten zegen had moeten worden, /.Exc. 25 ja ren vroeger dét bewind in handen had hebben, er tevens voorzorgen nemen dat unume^ene comp tabiliteitswet in het leven werd geroepen. Thans kon het bewind hen alleen teleurstelling baren. Zooals de zaken thans staan, zal de mededeeling van het aanstaand vertrek geen ander woord ont- lokkou dan de vraag: Wie zal het nu worden? Naar aanleiding van het bovenstaande zegt het Dagblad het volgende: Zijn wij wel geïnformeerd, en wij meenen dat te wezen, dan is er bij onze Regeering niets bekend van het voornemen van den Gouverneur-Generaal van Nederlaudsch-Indië van hetwelk in het Batavuwsch Nieuwsblad werd gewag gemaakt om tegen April a. s. af te treden. Het behoeft wel geen aanwijzing, dat wanneer de hoer Van Rees tegen 't voorjaar zijn functie wensehte neder te leggen, hij daarvan het Opjwrbestuur wel kennis zou hebben gegeven. Te Boston heeft men aan de stads-armenapotheek in 1JJ86 eene proeve genomen, die als uitmuntend geklaagd mag beschouwd worden. auneer zich aldaar armen om hulp aanmelden, dan geeft men altoos aan de doctores eene ziekenóppastor mede. Men begon Jiiermede aan het New-Kugeland gast huis voor vrouwen en kinderen, want men had de opmerking gemaakt, dat de bleoke en ziekelijke arbeiders uit winkel of fabriukou, de uitgeputte en afgesloofdo vrouw van den werkman, en de zwakke winkeljuffrouw die alleen op de wereld staat, behalve geneesmiddelen, nog iets anders noodig hebben. Wilde men ae ernstige gevolgen eener ziekte voorkomen, dan hadden zij niet alleen be hoefte aan oppassing, maar ook aan oenig onder richt, hoe zij verder voor zichzelf moesten zorgen. Onder de armen zelven kon men hiervoor geene verstandige en geschikte personen vinden. Daarom besloot men iedere maand eene zieken verpleegster van de opleidingsschool naar de patiën ten van de armon-apotheelf te zenden en deze nieuwe maatregel blijkt voor de armen en de ver pleegsters oven voordeelig to zijn. Voor de adspirant-ziekenvorpleegster is het zeer nuttig eens te loeren, boe men jnet de geringste kosten een zieke verpleegt. Zij leert zich schikken in onvoorziene omstandigheden en krijgt eene zekere liandighekl om alles, wat zij bij de band vindt, te gebruiken. In de laatste maanden heeft dit stelsel eene buitengewone uitbreiding gekregen en wordt zeer door de doctoren geprezen. Er zijn drie verpleegstors aangesteld, eene voor het noord einde, eene voor het centrale district eu do portie voor het zuidelijke deel dor stad. Haar taak is niet den zieke onafgebroken te verplegen en to blijven, «tot de patient gehoel hersteld is. Noen, de verpleegsters leggen bezoeken af en geven goeden raad. Men had meermalen opgemerkt, dat de armen even weinig weten, wat de gezondheid bevordert, als wat de zieken noodig hebben. Nu leert de verpleegster hun, hoe zij het bed moeten opmaken, en de medicijnen toedienen, benevens tal van kleinig heden, die toch het lijden van den kranke zooveel dragelijker maken. Dit edele en nuttige arbeidsveld heeft men alleen te danken aan de vrouwelijke artsen te Boston, en dit is de goede richting, welke deze vrouwen aan baar praktijk geven. „Wij voeler} meer en meer", zeide eene welbekende doctores, „dat onze ware werkkring, de armenpraktijk is. Vele vrouwen uit de arme volksklasse sterven, eer zij een geneesheer hebben geraadpleegd cn anderen weder komen tot ons, vrouwelijke artsen, wanneer de ziekte bijna on geneeslijk is geworden. Toen ik onlangs aan een arme vrouw vroeg, waarom zij niet eerder genees kundige hulp had ingeroepen, antwoordde zij„och, ik kon er geen dokter over spreken en ik wist niet, waar een vrouw te vinden, die mij zou kunnen hel pen." Dit heeft mij versterkt in de meening dat wij, vrouwen, hoog noodig zijn voor de biunenland- sclie zending, als doctoressen van de armen." Wanneer men in de smaakvolle vertrekken rond keek, waar deze opgeruimde vrouwelijke arts troont, dan zag men duidelijk, dat eene drukke praktijk haar in staat stelde de armen om niet te helpen. Zonder middelen van bestaan zou dit onmogelijk zijn. Up de eerste verdieping van zoo menig elegant huis aan de Back-Bay, waar men apartementen ver huurt, -feiet men weelderige spreekkamers die met smaak gemeubileerd zijn en waar men schilderijen aan den wand en aHerlei snuisterijen op den schoor steen en op de kastjes vindt. Deze behooren aan dames, die „Doctor" voor haar noatn mogen schrijven. Negen harer hebben de „aristocratische praktijk" van Boston. Eenigen zijn heelmeesteressen en anderen praktiseereude genees- heoren. Zij zijn van 525 jaar in de stad geves tigd gewêest en zouden u hoogstwaarschijnlijk spre ken over een inkomen van 5000 tot 10000 per jaar, d. i. in onze munt 60,000 a 120,000 per jaar. De heelmeesteressen en de artsen, die zich door hare kunde als specialiteit voor de eene of andere ziekte een naam hebben gemaakt: verdienen het hoogste honorarium. Eene bevallige vrouwelijke arts, die in het spreek uur patiënten bij zich aan huis ontving, verzekerde aan eene jonge dame, dat zij binnen het jaar op eene goede praktijk kon rekenen, mits zij flink beslagen ten ijs kwu|m. „Gjj schijnt hierover verwonderd, zeide zij glim lachend, en denkt ongetwijfeld, dat dit zelfs aan weinige mannen zou gelukken. Toch is het zuivere waarheid. Vrouwelijke artsen maken in deze stad spoedig carrière en ik ken er geene enkele, die het eerste jaar hare onkosten niet heeft goed gemaakt. Het gaat hier sneller dan in andere steden, want ik houd mij overtuigd, dat eeue vrouwelijke arts iu New-York of Philadelphia 5 jaar noodig heeft om in de praktijk te komen", i Ongelukkig bezit Boston geen erkende medische faculteit. Eu het is niet waarschijnlijk, dat in de eerste jaren eene afzonderlijke school voor vrouwen aldaar zal geopend worden. De eenige poging, die men in het werk zal stellen, om mm vrouwen onder richt in dit vak te geven, zal waarschijnlijk bestaan iu het toevoegen eener afdeeling aan the Harvard 1 Medical school. Na te New-York of te Philadelphia aan de uni versiteit een graad te hebben gehaald, kan de stu dent dingen naar de betrekking van interne aan het New-England Gasthuis voor Vrouwen en Kindoren, 1 tenzij zij de middelen bezit om buitenslands te stu- deeren. Voor iedere opengevallen plaats bij liet gasthuis korps ziju er steeds 8 a 15 adspiranten, maar indien de adspirant de vacante betrekking krijgt, dan heeft zij het voordeel, dat zij nu de theoretische kennis, op het college opgedaan, in praktijk kan brengen. ttët hospitaal of gasthuisgebouw is in het Roxbu- ry-district gelegen eu fraai uit roodo gebakken steenen opgetrokken. De internen vinden er vroo- ljjl^e, zonnige kamers en alle gemakken, alsof zij i thuis waren. De opleidingsschool voor verpleegstors levert ervaren adsistent-geneesheoróJÜ en het vaste I korps, bestaande uit ervaren adsistont-geneesheeren eu het vaste korps, bestaande uit ervaren vrouwe- j lijko artsen, is zeor hulpvaardig jegens de adspiraut- goneosheeren, die zij voortdurend aanmoedigen. De kraaminrichting en do armen-apotheek zijn uitmtin- tonde gelegenheden om ondervinding op to doen. I Na een eenjarigen cursus als interne, mag de jonge i arts dingen naar do betrekking van adsistent-genees- heer. De gewichtige betrekking van inwonend ge- neeslieer-directeur wordt bekleed door eene vrouw, die buitenslands gestudeerd heeft of een jaren lange ervaring heeft opgedaan, want de zorg over en het i verantwoordelijk beheer van het gasthuis, vereischen I meer kunde en een juister en vertrouwbaarder oor deel, dan een jeugdige doctores in de eerste jaren harer praktijk kan bezitten. Nadat zij hare opleiding aan het gasthuis heeft genoten, begint de vrouwe lijke geneesheer voor eigen rekening de praktijk in de stad of de voorstad of de voorsteden uit te oefe nen. Zij zal spoedig ontdekken, dat zij geen hetere keus had kunnen doen zij verdient goed geld en op maatschappelijk geóied vindt zij overal aanmoe diging. De inenschen te Boston zijn niet zoo over dreven aan het oude gehecht en de vrouwen zijn zeer vriendelijk jegens alle leden harer sekse, die sympa thie behoeven. Uit Parijs wordt gemeld, dat de minister-president Goblet van de eerste gelegenheid gebruik zal maken, ten einde ophelderingen te geven over Frankrijks plannen tot verbetering van het leger. De mi nister zal dan aantoonen, dat deze maatregelen strikt defensief zijn, maar volstrekt niet geschikt zijn om den aanval voor te bereiden. Generaal Février, de commandant van het 6o Frausche legerkorps, dat bij jte oostelijke grenzen ligt, meldt den minister van dfrlog, dat alle geruch ten betreffende oorlogstoeberellselen der Duitschers aan de andeie zijde der Vogeezen ten eenenmale onjuist zijn. De opperste krijgsraad is bijeenge roepen, ten einde het rapport van generaal Février te bespreken en heeft uitgemaakt, dat de maatrege len, welke de Duitst^he regeering in de laatste 10 maanden heeft genonfcn, volstrekt niet de vrees voor een overrompeling rechtvaardigen. De rapporten, door de. gezanten Waddington eu Decrais uit Londen en Weenen gezonden, zijn zeer geruststellend. De heer Decrais ontving zelfs per soonlijk de verzekering van keizer Frans Jozef, dat de toebereidselen van Oostenrijk den anderen Staten geen reden tot ongerustheid kunnen geven. De Oostenrijksche regeering nfeemt slechts maatregelen, opdat het Oostenrijksche leger niet achter blijve bij de legers der andere groote mogendheden. Nu de Duitsche regeering den uitvoer van paar den uit haar land heeft verboden, wordt weldra een dergelijk besluit van Oostenrijk verwacht, want de Oostenrijksche regeering vreest, dat de landen, welke tot dusver paarden uit Duitschland ontvin gen, deze nu in Oostenrijk zullen zoeken. De Duitsche regeering zal eerstdaags 70,000 re servisten ouder de wapenen roepen, voorloopig alleen uit de zeven westelijke provinciën van Pruisen. Bij een eergisteren ten hove gehouden receptie besprak keizer .Wilhelm dezeu maatregel. De grijze vorst waarschuwe terstond tegen elke ongerustheid, want het besluit tot dezen maatregel was reeds voor ge- ruimen tijd genomen en staat iu verband met de invoering van het repeteer-geweer bij het DuitscWC"x leger. De manschappen der reserve hebben (lit I weer nooit gebruikt en zullen nu in de gelegeutf worden besteld schietoefeningen te houden met nieuwe wapen. l)e poging der Fransche radicalen om de begróo- ting voor eeredieust niet te doen aannemen, i9 mis lukt. I Namens hen voerde de afgevaardigde Pichon, iviens rede door de Justice geheel wordt medegedeejnl, het woord en betoogde de noodzakelijkheid der ''ophef fing van het concordaat. Hiertoe kan men de re geering noodzakeu door een einde te maken aan de begrooting voor eeredienst, de eenige band, welke de Kerk nog met Staat verbindt. „En deze baud aldus eindigde Pichon zijne rede verzoek ik u te verbreken". De minister-president Goblet, tevens minister van eeredienst, antwoordde den radicalen afgevaardigde hetzelfde, wat hij reeds in de vergadering der com- j missie verklaarde. Een zoo gewichtige hervorming i als 4e afschaffing der begrooting voor eeredienst, welke onmogelijk is zoolang het concordaat bestaat, kan alleen geschieden door een afzonderlijk wets- o.itwerp en niet volgens de wijze, waarop de radi- l'calen dit telkens beproeven. Een wetsontwerp in dezen geest kan do regeering onmogelijk indienen, want de meerderheid der Kamer is hitr tegen. „Het e iige, zeide (fc minister, wat de voorstanders van s.heiding van Kfrk en Staat nu kunnen doen, is tea dergelijke meerderheid voorbereiden." Nadat nog de heeren Freppel en Andrieux, de laatste namens de commissie, het onmogelijke van het voorstel der radicalen hadden aangetoond, hechtte de Kamer haar zegel aan de opvatting van den minister en keurde met 340 tegeu 180 stemmen het eerste hoofdstuk der begrooting goed. Ook nu gingen de opportunisten samen met de monarchisten, zoodat de radicalen en intransigenten in de min derheid bleven. In het Engelsche Lagerhuis werd de nieuwe rechtswet voor IerlaJid in de eerste lezing aangeno men. Men weet, dat de eerste lezing dtwrjwpinig meer is dan een beleefdheidsvorm. De My#108" wil den te Liverpool gevallen Minister wjtfchen

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2