BIN? 1887. Nieui - 1 1 i Leve de Koning A. BRINKMAN te Goud*. G de Snelpersdruk van By de uitgeve de pen gekome dat weder even keurig uitziet ai lijsten met de a de wijken, een genoemde lyst 1 doordat thane de iedere wijk besta ▼origen jaargang wederom een gro waaronder daar zij gedrukt carton, en waar daar daarin de cc men in de Goudsa abonneert en van deze gemoent het boekje aan te een vraagbaak, di pleegd. Dinsdagavond 1 telijk aanzien hen Op de hoofdstraf acne driekleur, df ren wederom onti bewoog zich den aanleiding gaf tot gold ditmaal de c j vereeniging der bereid. Des avonds om per rijtuig afgeha waar de Burgeme van Bergen IJzen C. O. van Kest Schutterij, H. W. Schutterij ook aai waar gewoonlijk worden gebonden, geboden, waarbij sprekende wijze ee strijders, waarbij 1 1818 en 1830 en daden toon verric aan hen, die toen ben voor de verdf waarvan de laatst-t Intusschen had eerewacht te paai in zwarte galaklei om zoo straks stad zou worden luisteren. dan verdient het Muziekcorps met zijn wakkeren Di- recteur een hartelijk woord van lof en dank voor hetgeen zij Zaterdag deden. Het zij hun bij deze toegabrachk’ Om twee uur I min* der Sociëteit GOU1 Bij het «chriji vorig n’. i», speel wordt over de i oen en ander in had moeten word Zoo hebben i gezegd over de il noegen," die dit nl. een groote scl schitterend licht uitstekend effect begrepen dat de feestelijkheden sp is om de foestvie vangen, bij dit gi mocht blijven. Voorts verdient van den hoer F. den heer A. Dam sieving met knarst De heer H. I winkel een keur 1G. J. Heetmau der ramen van zj vereeniging) een wijle verlicht en ’s Volks dankbre traan zegt meer dan heldenzangen. Heil, Koning! heill dat loon hebt Gij ontvangen. Van zorgen en van druk blijv’ onze Koning vrjj, Dit is d’Oproohte wensch van Gouda’s burgerij. Van de eenvoudige versjes het volgende staaltje, dat prijkte boven den ingang van een poort op den Kleiweg waarbij wij hulde brengen aan de goede bedoelingen van den schrijver: Hier in onse geringe wooning Keren wij onze Vorst en Koning! Op de Singels hadden ook verscheidene bewo ners geïllumineerd, waarvan wij noemen den heer Kahle, die onder de veranda van zijn café een aardige planteu-versiering had aangebracht benevens eene verlichting a giumo, voorts trok de aandacht een kolossale zeer fraaie ster op ’teind van den Flu- weeleu Singel voor ’t blok ran vier huizen met tuin nabij Rijnlands Stoomgemaal en een in 't midden van dien Singel bij don heer Vnjlandt Op den Tiendeweg luid de uitgever van onze courant, de heer A. Brinkman, een gasverlichting aangebracht. Op de Gouwe zag men vooits een zeer fraaie illu minatie by den heer Pastoor van de R. K. kerk. De beneden-voorkamer van diens woning was daar voor ingericht en bood een zee van kaars-licht aan, een buste van Z. M. enz. enz. Het gebouw der Loge was ook versierd met een kolossale gas-ster en bij den heer A. Mortier, was een ving van gas te zien. Ook in de buitenwijken was hier en daar een aardig, illuminatie op te merken. Ten slotte moeten wjj nog melding maken vai} de verlichte brug op het eind van de Haven. Zoo er één punt was in de stad, geschikt voor een monumentale illuminatie, dan dit, van Haven zoowel als van Gouwe, en evenzeer van de Markt was deze te zien en gerust mag wor den geconstateerd dat deze illuminatie van particu liere zijde de schoonste was ran allen de tent op de Markt was van stadswege verlicht en de ontwerpers hebben een woord van lof voor hun denk beeld en ook voor de uitvoering ten volle verdiend. Het feest eindigde althans in ’t openbaar met een groot prachtig vuurwerk, dat niet naliet ook thans hot zeer talrijke publiek uitermate te behagen. Was de openbare feestviering daarmede geëindigd, in bijzonderen kring werd het nog lang daarna voortgezet. In de groote zaal achter de sociëteit „de Reunie» had een luisterrijk en geanimeerd bal plaats, waar menige welsprekende toast werd uitge bracht, op vele andere plaatsen in de stad was men óok feestelijk bijeen en op straat mocht het spoedig stil worden, in de sociëteiten en café’s bleef men nog lang en gezellig bijeen. Wij mogen niet eindigen zonder een hartelijk woord van dank aan de Feestcommissie. Dat het feest in alle opzichten zoo goed slaagde is zeker voor een groot deel te wijten aan hare goede zorgen. Doch de burgerij het moet gezegd nam een uitmuntende houding aan, de stemming was over 't algemeen wel opgewekt en prettig, hier en daar zelfs opgewonden maar toch men gedroeg zich ordelijk. Het feest laat ongetwijfeld d? meest aangename herinneringen na I goede gedachte op deee wijze eenige variatie te bren gen in het schouwspel van den avond, die door alle kijkers dankbaar werd aanvaard. De overige bewoners van da Haven hadden ge zamenlijk do heele gracht verlicht aliugergawijee langs de boomen, dat, vooral nu het zoo kalm weer was, zeer aardig stond. De bewoners van de Dubbele Buurt, d* Korte Groeueijdnal, do Hoogstraat, en een gedeelte van jen Kleiweg benevens die van den Tiendeweg hadden een plafondverlichting aan gebracht, die uitstekend slaagde. De Markt vormde natuurlijk ook 's avonds het groote aantrekkingspunt voor de feestvierende menigte. Daar bevond zich de groote muziektent, geheel geïllumineerd, die een prachtig effect maakte en waarin het Muziekcorps der dd. Schutterij zich een groot gedeelte van den avond deed hooreu. Onder de illumination noemen wij die aan de huizen van den Wethouder Post Drost de hh. Samsom, wed. Verbeek, aan de cafés: de Harmonie en Vredebest, de zoogenaamde kleine Sociëteit enz. enz. Op den Kleiweg waren speciale verlichtingen te zien bij den Wethouder J. M. Noothoven van Goor, de hh. van der Garde en Vrijltadt, de firma G. B. van Goor Zonen, in de pastorie by de R. C. kerk, P. Hooftman Jz., C. van Berkel e. m. a. Hier en daar had men zich niet bepaald tot ver siering en illuminatie, maar had men gedichtjes en versregels aangebracht. Sommigen daarvan waren werkelijk zeer mooi en bevatte sohoone gedachten, anderen daarentegen munten uit door ouriensen vorm en eene groote menigte taalfouten. Van beide soor ten zij 't ons vergund er oen aan te halen. Van de werkelijk fraaie inscripties kiezen wij het volgende, dat prijkte in de decoratie op den gevel van drukkerij der firma G. B. van Goor Zonen: O schenk’ de Hoor, uit vaderlijk meedoogen - Ons lang d’Olijf in schaduw van Uw troon! - groot décoratief talent getuigenis aflegde. Moge eendracht steeds de macht Uws rijks verhoogen, Eenige huizen verder trok ook hot kleeding-magazyii zij Hollands bloei de parel uwer kroon! vau den heer A. Pino veel kijkers en met recht: ook i Waak! Handhaaf! als uw voorzaat onbewogen! deze versiering verdiende gezien te worden. Het I ’8 Volks liefde blijft der Vorsten heerlijkst loon horloge-magazijn van den heer A. W. van Kluyve r bevatte eveneens een zeer eigenaardige uitstalling, do naam des Kouings en de bekende jaartallen waren daar geheel gevormd door gouden en zilveren hor loges; men zou oppervlakkig niet vermoeden hoe met zulke voorwerpen, ‘die toch allen nagenoeg don zelfden vorm hebben,^en zoo kunstig geheel kon worden samengesteld. Verder trokken onze aandacht de versieringen vanhet café Vredebest, van de winkels der hh. C. G. van der Post, op do Hoogstraat, G. B. van Goor Zonen, A. Kok en Co., van de Garde en Vrijlandt, J. D. van Vreumingen op den Kleiweg, V. W. D. Schenk, C. van Vliet, op de Markt, Schalekamp, op de Haven enz. enz. Hoe later het werd des te drukker werd hot op de straten, natuurlijk met het oog op de illuminatie, en vau zes uur af tot ongeveer half 12 bewoog zich toen aanhoudend eene groote menigte wan delaars in de voornaamste gedeelten der stad, terwjjl ook vele rijtuigen mot belangstellende toeschouwers de gemeente doorkruisten. Over de illuminatie het volgende Al dadelijk bij het binnenkomen van de stad op de Oosthaven werd de aandacht getrokken door de gas-verlichting vóór het huis van onzen Burgemees ter, bestaande uit eene kolossale ster, die een goed effect maakte. Van daar, naderde men het huis van den heer H. W. G. Koning, Majoor-Cuinmandant vau de Schutterij, die een goed geslaagde gas-ilhunina- tio had anngebracht. Daarnaast bevindt zich het kan toor der Stearine Kaarsenfabriek „Gouda". Mocht men reeds vooraf vermoeden dat de Directeuren dier Fabriek, welke buitenaf zulk een uitstekenden naam heeft en in deze gemeente zooveel welvaart en zegen verspreidt zich ook bij deze gelegenheid niet onbetuigd zouden laten, waar het gold mede te werken tot de viering van een zoo bij uitstek natio naal feestde verwachting werd overtroffen. Wij aarzelen niet te verklaren dat deze verlichting uit een oogpunt van smaakvolle rangschikking en nette uitvoering den eerepalm wegdroeg. Den ganschen avond verdrong zich dan ook een talryke schare om do étalage te zien, die bestond uit eene schooue col lectie planien en bloemen, waarboven de busten van Z. M. de Koning en H. M. de Koningin, waar onder geheel van stearine kaarsen een kolossale W en E te zien waren. Het geheel maakte een prachtig effect, het licht was schitterend en oogver blindend, het aantal brandende kaarsen bedroeg dan ook het cijfer van 180. Voorts verdiende op do Haven opmerking de illuminatie vóór het huis van Mevrouw de Wed. G. B. van Goor, die een groote W mot kroon te zien gaf, die vóór de woning van den i Voorzitter der Feestcommissie, den boer G. J. Steens Zijnen, welke een ster in gas vertoonde, die op de bo venkamer van Ds. B. J. Swaan, die voor de Sociëteit „de Réunie", die van de photografen geb. Harting en die van Mr. J. Fortnyn Droogleever. Voor wij van de Haven afscheid nemen, moeten wij nog mel ding maken van de eigenaardige illuminatie bij gebr. de Raadt aldaar. Op oen der ramen van de bovenka mer werden den ganschen avond door diuolning view» vertoond, die aanhoudend een zeer talrijk publiek trokken. Onder de tableaux, die té zien werden gegeven, noemen wijZ. M. Willem III, de Koningin, het Prinsesje, ons stadhuis enz. enz. Het was een is dit het geval voor den militair, daar zij hem in staat stelt des te beter aan zijne verplichtingen te voldoen: roornamelyk in oorlogstijd, wanneer hij geroepeu wordt tot den strijd vóór Vaderland en Vorst! jusbin/ Voornamelijk op een dag als' Kedén staan die verplichtingen ons voor oogen, nu het de dag is, waarop onze geëerbiedigde Koning Willem IH zyn 1^ hoop dat Bij nog vele Goor, verscheidene raadsleden, de Majoor- jarea om land moge regeoren en noodig U uit dant van het garnizoen van Kestóren, de ïnet mij te roepen Met groote geestdrift werd aan die uitnoodiging gevolg gegeven. Uit volle borst klonk het tot drie maal toe door de zaal, Waarna op verzoek van een der onderofficieren hetLeve Majoor oan Resteren! volgde, e'èn oogenblik daarna het: Leve de Majoor van de dd. Schutterij en ten slotte werd een Leve dsBurgementervan Gouda! aangeheven; dat deze laatste wensch met niet minder geestdrift en hartelijkheid werd geuit behoeft geen vermelding voor hem, die niet ten eenenmale vreemdeling is in onze Ge meente. Na het Vertrek uit zzOns Genoegen" volgde weder een wandeling langs de versierde straten, die thans een nog veel grooter drukte opleverden dan ’s mor gens. Uit naburige gemeenten waren velen stad- ■waarts getogen en overal zag men gezellige too- neeltjes vol vroolijkheid en pret. Nu, de aangebrachte versieringen waren wel de moeite waard in oogenschouw te worden genomen. De Markt en aangrenzende straten leverden als ge woonlijk het grootste contingent op en hadden de meeste aantrekkingskracht. Algemeene bewondering trok de étalage in het magazyn van den heer D. Samsom. De buste van Z. M. vormde het middel punt, doch ras werd het oog getrokken naar de ver siering die daarbij was aangebracht en die van zeer veel smaak en i--4 4-:-a--3- had dit plaats in de zaal zzKuust- zzOns Genoegen" en werd bij gewoond door den Burgemeester Mr. van Bergen -r IJzendoorn, de Wethouders Post Drost en Nootho- .T0“ verjaardag^ Viert, ven van C Commandant van het garnizoen Majoor-Commandant van de Schuttery II. WJLö- Koning, de Commandant van de Weerbaar heid.s-ver- eeniging Burgerplicht G. H. G. de Lange en voorts nagenoeg alle officieren van garnizoen en schuttery, de oud-strijders hierboven genoemd, benevens vale andere belangstellenden. Nauwelijks was het teeken van aanvang gegeven of het scherm ging op en allen richten hun blik naar het tooneel, waar de onderofficieren van het 5e bataljon 4e Reg. Infanterie geschaard stonden, in het midden: sergeant Bouman met de nationale vlag aan zyn rechterhand, welke onder-officier daarop het volgend gedicht declameerde. Na ieder couplet werden de twee laatste regels door alle onderofficie ren met flinke stem herhaald. De Nederlandsche Vlag. Waaneer in ’t oorlogsveld de krijgsbanieren wapp’reu En schitl’ren in ’t gewoel, door rook en damp omhuld, Verheft zich Neérlands 'las, te midden onzer dapp’ren Die zij tot in den dood met heldenmoed vervult. Dan steekt Oud Neërlands leeuw, met forsch gespierde klauW) 4 Het heilig Vaandel op’t is rood, en wit en blauw. Ze is rood, gelijk de gloed, die aan den vuurmond schittert, Die wond en dood verspreidt in *s vijands legermacht, En aan den vreemd’ling toont, dat wie den leeuw verbittert, Verpletterd wordt door hem, die ’s vijands trots veracht Zoo toont ons ’t rood der Vaan, met schitterenden gloed, Een eeuwig zinnebeeld van Nederlandschen moed. )-S Wanneer we op ’t vroolijk feest des Vorsten jaardag vieren, ’tOntrolde Vaandel waait van eiken torentrans; Dan welt een reine vreugde in ’t hart der Batavieren, En weer blinkt Neêrlands Vlag met schitterenden glans Dan looft elks mond den Heer, dan klopt geen harte flauw,) Maar juicht bij onze vaan, bij rood en wit en blauw. )-5 Ze is wit (nooit werd een smet op onze vlag gevonden) «Gelijk het reine kleed, waarin de deugd zich hult, DF’ deugd, die Vortt en volk in Néêrland houdt verbonden, En vriend en vijand steeds met eerbied heeft vervuld. Zoo prijke ’twit der vaan op ’tfeest, dat ons verheugt,)^ Als 't heilig zinnebeeld van Nederlandsche deugd, En als het oorlogszwaard terugkeert in de schede, Bij ’t sluiten van den vree de welvaart weer herleeft, Vree»’ nooit een vijand voor het schenden van dien vrede, Als Nederlandsche trouw ’t verbond bezegeld heeft. Dan strekt zich Hollands Leeuw, met neergeslagen klauw,4 Op ’t heilig vaandel uit, op ’t rood en wit en blauw. )-S Ze is blauw, gelijk ’t azuur, dat wjn des hemels bogen VV eer kaatst wordt in het nat van 't spiegelgladde meer Geen wolkje heeft zich ooit aan hemels trans bewogen, Of 't heldre watervlak gaf 't rein en zuiver weer Zoo is ook ’t Hollandsch hart, waar elk gerust op bouw’, En ’t blauw van onze vaan een zinnebeeld van trouw. )-5 Ja, heilig, heilig doek, gij erfdeel onzer vaderen, Verheerlykt doqr hun roem, geheiligd door hun bloed, De laatste polsslag, die zal kloppen in onze aderen, Zij u gewijd met trouw en kujgsmansdeugd en moed 1 En onze hoogste wensch zij tot den laatsten dag Te sneuv’len moor de eer der Nederlandsche Vlag -S Een daverend applaus toonde op ondubbelzinnige wijze met hoeveel instemming de aanwezigen de voordracht hadden gehoord. Geen wonder, de wijze waarop serg. Bouman het gedicht declameerde was sierlijk en tegelijk flink, eenvoudig en toch krachtig, de woorden kwamen geneel tot hun recht en maak ten een zeer goeden indruk. Daarop had het eigenlijke assaut plaats en werden wij in de gelegenheid gesteld kennis te maken of deze te hernieuwen met allerlei militaire oefeningen. De onder-officieren en korporaals traden daarbij bij afwisseling op enkele nrs. werden door soldaten uitgevoerd en toonden ons hunne behendigheid in het hanteeren van degen, geweer, langen en korten stok, sabel en zelfs van den ponjaard. Er werd over ’t geheel goed gewerkt en meer dan eens beloonde een luid applaus hen voor hetgeen zij te zien gaven. Diegenen onzer lezers, die nooit een assaut bij woonden, zullen wellicht denken dat een dergelijk feest moet lijden aan eentonigheid niets is minder waar, althans dat van Zaterdag was werkelijk amu sant. Trouwens, er was voor de noodige afwis seling gezorgd. Zoo kregen wij athletische standen te zien, die ontegenzeglijk zeer fraai waren en den naam van sergeant Rodenburg mag hier met lof worden vermeld. Evenzeer verdienen vermelding de athletische toeren van korporaal Stilting, die bepaald kolossaal mogen genoemd en de algemeene bewonde ring wegdroegen. De gymnastische oefeningen ver dienden ook gezien te worden en de Postiljon werd met recht luide geapplaudisseerd. Ten slotte werd door allen het Wien Neerlandsch Bloed aangeheven, waarna de Majoor van Kesteren de volgende toespraak hield: Onderofficieren, korporaals en manschappen Ik dank u voor hetgeen gij ons hebt te zien gegeven. Mijne verwachting was hoog gespannen, maar ik kan verklaren dat zij verre is overtroffen. Gij hebt flink en goed gewerkt! Is Gymnastiek voor ieder een zeer heilzame oefening, in *t bij zon Ier

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 4