Buitenlandsch Overzicht. VIII. Ëene opmerking aan den Heer Directeur ▼an het Postkantoor alhier over het vervoer van brieven en pakketten naar en van het Station met ©en perron-wagen, die gevaarlijk scheen voor het behoorlijk vervoer, werd niet beaamd, hoewel om andere redenen de bedoelde wagen buiten ge bruik werd gesteld. IX. Andere adressen, zoo als over de munt- quaestie,de wetgeving op de faillissementen, de knoeie ryen in den boterhandel, werden door de Kamer in overweging genomen, doch zij vond geene aanleiding om den inhoud dier adressen te ondersteunen. De enquête-commissie, door de aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam belast met een onderzoek naar de middelen ter verbetering van de financiën, constateert dat van bezuiniging weinig is te verwachten en de oorzaak der zwakte ligt in te weinig steun bij het meer aanzienlijk publiek. Daarom wil de comm. eene geheele ver andering in de exploitatie en het gebouw verharen aan een vereeniging van leden, die aan de aandeel houders een vaste jaarlijkscho uitkeering zou doen. In de gisteren gehouden vergadering ondervraagd, of het Bestuur in dien zin pogingen zou aanwenden, antwoordde de heer A. C. Wertheim echter ont kennend, waarop de heer Huizinga een der 4 opgekomen aandeelhouders repliceerde, er dan weinig van te verwachten, en voor zijn principalen aankondigde, liquidatie te zullen aanvragen als bin nen drie maandon geen verbetering komt. Ten slotte gaf de heer Wertheim de verzekering, dat het Bestuur gaarne alle pogingen daartoe zou steunen. Naar men verneemt, is aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden de zeldzame onderschei ding te beurt gevallen door den Keizer aller Russen te worden begiftigd met het grootkruis der in 1714 door Peter den Groote gestichte orde voor dames, van de heilige Grootmartelares Katharina. Graaf Kapnist, de Russische gezant bij ons hof, verliet gisteren St. Petersburg en zal dadelijk na zijne aan komst te 's Gravenhage audiëntie aanvragen, ten einde aan II. M. de insigniën der orde te kunnen aanbiedeu. Gisterenmiddag te drie ure werd Anton Kabelaar op het Haagschestadhuis ontboden, evenais de agenten van politie Van Houten, Van Deijk, nog een agent, en de heer Wegman, stalhouder. Van Houten kreeg 10.Van Deijk en de andere agent ieder 100 belooning, en de heer^Wegman een dasspeld met diamanten. Een en ander werd door den Burge meester, namens H. M. de Koningin, ter liand gesteld. Ook Anton Kabelaar kreeg eene som van honderd gulden, welke hem ter hand gesteirUwerd met het volgend schrijven „Hare Majesteit do Koningin, door den heer Burgemeester der Residentie onderricht, dat bij gelegenheid van het ongeval, waardoor Hoogst Dezelve en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelinina op den 19deu Februari 11. zoo ernstig bedreigd werden, gij, nadat het Koninklijk rijtuig door eene gezegende beschikking der voorzienigheid was tot «taan gebracht, tot het in bedwang houden der paarden Uobt medegewerkt, of op andere wijze bystawl hebt verleend, draagt mij op, u daarvoor de dankbetuiging van Hare Majesteit over te brengen, en U door de aanbieding, namens Hoogst Dezelve der hierbij gaande som van Honderd Gulden in de gelegenheid te stellen om desverkiezende een geschenk aan te koopen, dat tot blijk van erkenning der door U betoonde hulpvaardigheid en ter gedachtenis voor U aan het gebeurde zal dienen. De Generaal Majoor, Adjudant eu, particuliere secretaris van Zijne Majesteit den Koning, waarnemend secretaris van Hare Majesteit den Koningin. (w. g.) Graaf H. Du Monoeau." Staten-Generaal. Tweede Kam er. Zittingen vau Dinsdag 15 en Woeusdag 16 Maart. Het algemeen debat werd voortgezet over Hoofd stuk III (Kiesrecht) der Grondwet. De heer Kolkman motiveerde zijn stem voor het onveranderd behoud van het Regeeringsvoorstel. Uitbreiding van het kiesrecht is een behoefte en billijk, daar het l>estaunde kiezerkorps is afgewerkt en versleten raakt en Kamer eu Regeering tot werkeloosheid doemt. Algemeen stemrecht, dien laatsten stap, moet. de gewoue wetgever niet kunnen doen. Ook de Regeering verklaart geen alge meen stemrecht te willen, en daaraan hield hij zich vast. De heer Reekers stelde zich op ditzelfde standpunt. Uitbreiding van de kiesbevoegdheid achtte ook hij noodig en alg. stemrecht wordt door het Regee ringsvoorstel uitgesloten. De heer Heldt verdedigde het algemeen kiesrecht als een onbetwistbaar burgerrecht in eene constituti- oneele monarchie, dat wil zeggen: een regeerings- vorm van belanghebbenden. Hij wil geen nieuwe Grondwet, waarin het stelsel van bevoorrechting blijft gehandhaafd. Allen, die in eigen onderhoud voor zich of hun gezin voorzien, al is het ook nog zoo karig, moeten niet uitgesloten zijn. Spreker zag wel in alg. stemrecht geen remedie voor alle nooden, doch achtte het noodig om belangstelling van de Natie in het Staatsbeheer op te wekken. Het Regeeringsvoorstel liet hem onbevredigd. De beer Schimmelpenninck van Nijenbeek verlang de waarborgen, dat men niet het kiesrechthoofdstnk zou aannemen en de additioneele artikelen verwerpen, of omgekeerd, welke waarborg gelegen zou zijn in aanneming van liet amendt.-l)e Beaufort. De heer Van Diggelen verdedigde het beginsel, dat het kiesrecht moet kunnen verkregen worden onafhankelijk van eenigen financieelen maatstaf. De heer Van der Biesen achtte het Regeerings voorstel zeer goed. Hij ging de kiesrechtregeling na in het buitenland. Ook hij verlangde zekerheid, dat het kiesrecht-hoofdstuk eh de additioneele arti kelen een geheel zouden uitmaken. De heeren Zaaijer en Van der Feltz protesteorden tegen de verdachtmaking, dat de liberalen de rech terzijde zouden willen dupeeren. De Minister van Binnonl. Zaken wees op de nood zakelijkheid tot samenwerking van Kamer en Regee ring, vooral in de regeling va.n het kiesrecht. Hij herinnerde er aan, dat het Regeeringsvoorstel slechts door den heer Lambrechts gisteren, door den heer Heldt heden bestreden was, zij 'tdan ook van ver schillend standpunt. Al erkende de Minister de wenschelijkheid dat men reeds vroeger tot eene uitbreiding van het kiesrecht, binnen de perken der Grondwet, ware overgegaan, thans was het noodig, den gewonen wetgever meer vrijheid te geven. Ten aanzien van het betoog van den heer Heldt, merkte de Minister op, dat deze in den wensch naar algemeen kiesrecht niet consequent waswant waar om sloot hij dan vrouwen uit, die dikwijls toonen maar al te goed het woord te (cunnen voeren. Vervolgens beschouwde hij den invloed van alg. stemrecht in het Buitenland en wees op de schade lijke gevolgen, vooral in Frankrijk. Hij waarschuw de daarom, voorzichtig te zijn met de invoering van het alg. kiesrecht hier te lande. Teu slotte bestreed de Minister de splitsing der additioneele artikelen. Het algemeen debat over Hoofdstuk III (Kiesrecht) werd gisteren voortgezet. De heer Van Baar bestreed bot RegeeringsVoorstel, omdat dit onbestemd en onzeker is. De heer De Beaufort bestreed het algemeen stem recht, daar dit volstrekt geen waarborg geeft ge lijk hij met voorbeelden uit liet buitenland aan toondedat daardoor de belangen van den lageron stand behartigd worden of zekerheid van bestuur wordt gewaarborgd. De heer Godin de Beaufort betoogde de voordoo ien èn van art. 80 èn van liet voorloopig kiesreglement, maar tevens de noodzakelijkheid, die beide to ver binden, omdat daarbij het nieuwe kiesrecht niet door de bestaande Kamers maar door nieuwe Kamers wordt geregeld. De heer van der Borch verklaarde ook aan een band tusschen het voorloqpig kiesreglement en art. 80 te hechten. De heer Rutirers van Rozenburg bestreed het al gemeen stemrecht, waarvan hij niets anders ver wachtte dan tyrannie en burgeroorlog. Om het Vaderland te brengen onder de tyrannie van carlot, bef en borrel, daaraan wilde hij niet medewerken. Hij betoogde dat het Regeeringsvoorstel de onte vredenheid niet zal doen ophouden of rormiude- ren, daar dit onstelselmatig is, daar het de vrouwen uitsluit en eischen van meerderjarigheid stelt. De heer Heldt verdedigde nogmaals het stelsel vau algemeen kiesrecht. Vrouwen wenschte hij niet uittesluiten. althans geen ongehuwde vrouwen of weduwen. De nadoelen van alg. stemrecht, door den Mi nister aan voorbeelden uit het buitenland ontleend, bewijzen de nadoelen vau het stelsel van algemeen kiesrecht niet, maar tooneu alleen aan dat de kies rechtbepalingen daar niet deugen. De heer Lobman verklaarde zich tegen algemeen stemrecht, duur dit stelsel even onrechtvaardig is als het bestaande, daar dan alleen het aantal be slist en het aantal der mindergegoeden grooter is dan dat der raeergogoeden. Ten slotte betoogde hij de noodzakelijkheid van de vereeniging van art. 80 en het voorl. kiesregle ment, een waarborg, waaraan de rechterzijde veel gewicht hecht, en het oenig middel tot verdere samenwerking. Weigeren de liberalen dit, dan zou daaruit volgen, dat zij geen uitbreiding van kies recht willen. De heer Godin de Beaufort lieert op de voorstel len tót Grondwetsherziening, het kiesrecht betreffen de, amendementen voorgesteld, die de strekking hebben eerstens om de 5®, 6® en 7® additioneele artikelen 'een deel te doen uitmaken van het 3® Hoofdstuk en ten tweede om in de door de Rogee- ring voorgestelde voorlóopige bepalingen omtrent hot kiesrecht verschillende veranderingen aan te brengen. Men schrijft uit den Haag aan de „N. Gron. Ct.": De berichten omtrent den gezondheidstoestand des Konings luiden in de laatste dagen weder gun stiger, ofschoon Z. M. zich nog niet in staat ge voelt het paleis, zelfs per rijtuig, te verlaten. Toch hoopt men dót de vorstelijke familie niet verhin derd zal worden in het voornemen om het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam te brengen, waarvoor een paar weken geleden nog zeer groote vrees bestond. Ook nu is dat bezoek nog geenszins boven twijfel verheven. Maar indien de Koning in beterschap blijft toenemen, is er toch groote kans, dat de Am sterdammers hun feesten niet zullen zien in 't water vallen." Uit Eindhoven wordt gemeld Reeds sedert vele maanden houdt hier in de om streken eene bende thans hoort men al van tweo benden de „roode" en „zwarte" bijna iederen avond op de schandelijkste wijze huis. Voortdurend worden er vensterglazen verbrijzeld, liefst de kost baarste spiegelruiten. Eiken avond is men hier algemeen in spanning, wie thans wel aan de beurt zal komen om zijn eigendom vernield te zien. Zij die de politie op eenigerlei wijze in het doen van haren plicht be hulpzaam zijn, kunnen er zeker van zyn, dat er wraak op hen wordt genomen. In óngeteekende brieven worden zij bedreigd, dat men, na hunne ruiten te hebben ingeworpen," hen zelf aan riemen zal snijden. Er zijn avonden geweest dat bij minstens een twintigtal inwoners de glazen ingeworpen werden. Een hoofdman of commandant geeft zijne orders uit dit is hoegenaamd geen geheim de mannen beraadslagen en dan is het bepaald, wie aan do beurt zijn, en dan gebeurt het van daag of morgen ook. De politie schijnt daartegen onmachtig te zijn, en zoover is het reeds gekomen, dat ieder zich wapent met geweer of revolver, om zelf leven en eigendom te verdedigen. De politie hoeft de handen volde daders tarten en sarren in het publiek op alle mogelijke manieren. Men haalt b.v. eene kei uit den zak en toont die aan de politie, met de woorden„Kykdie zou me van avond nog wel *eens te pas kunnen komen enz. enz. Nu en dan hoort men dat de politie een van de belhamels te pakken heeft, doch op hetzelfde oogen- blik loopt hij weer vrij rond en begint zijn spel van voren af aan. Het naburige Stratum verkeert reeds in eene soort van beleg, en bij publicatie is afgekondigd, dat men slechts met twee personen tegelijk zich na zes ure des avonds op straat mag bevinden, terwijl eene vroege sluiting der koffiehuizen is bevolen. Maar dit belet niet, dat by na eiken avond zoowel te Stratum als te Eindhoven en omgelegen dórpen de wanordelijkheden worden herhaald. In do gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Vereeniging tot bestrijding van de knooierijen in den Botorhandel bleek het, dat het ledental 913 en dat der begunstigers 129 be droeg- De staat der financiën was gunstig. Het ver lies was gedekt en raeu heeft thans een batig saldo van 880, dank zij het zuinig beheer. Besloten werd tot het uitschrijven van een prijs vraag naar do opsporing en de mede doeling eeuer zekere en eenvoudige methode om dierlyke of plantaardige bijmengsolen by zuivere natuurboter te onderkennen. Voor het beste antwoord vóór Januari 1888 in te zenden, zal ƒ1000 gegeven wor den, door eenige belangstellenden in don landbouw geschonken. Als bestuursleden werden gekozen de hh Bultman te Haarlemmermeer, W. G. Bom te Amsterdam en Weydom Klaterbos te Kampen. Ver schillende belangen werden verder besproken. Het bestuur blijft bij de Regeering aandringen, om den verkoop van vetinengselen onder den naam van bo ter strafbaar te stellen. Het wil de eerlijkheid en de goede trouw in den boterhandel bevorderen en het boteronderzoek gemakkelijk maken. Aan het welsla gen dezer pogingen wordt niet getwijfeld, niettegen staande den weinigen steun der landbouw-maatschap- pijem Gisteren was de militiezaal te Amsterdam het tooneel van ©en treurig voorval. Een milicien, die tegen zijn verwachting was goedgekeurd, is plotse ling dood neergestort, verraoedelyk ten gevolge van den schrik der ondervonden teleurstelling. Elke redactie ontvongt Wel eens een klacht van een correspondent, dat zyn bericht ui at geplaatst werd Het is ontmoedigend, een mededeeiing, welke men zelf voor belangrijk hield, niet öpgenoinen te zien, en het is verklaarbaar, dat bij herhaalde teleurstel ling de correspondent de pen er bij neerlegt. Niet .alzoo een der berichtgevers van de Sint-Pe- ternburgsche Courant. Sedert 1867 zendt hij gere geld den eersten van elke maand een overzicht van de gebeurtenissen, welke in de afgeloopen maand in zijn gemeente plaats hadden, en even geregeld legt de redactie die, als te onbeduidend, ter zijde. Bij herhaling is hem verzocht, zijn tijd en zijn post zegels te sparen; de eene hoofdredacteur na den anderen is opgetreden; maar de correspondent blijft zijn berichten zenden, nog altijd aan het adres der woning van den hoofd-redacteur, die in 1867 leefde en nu reeds lang dood en begraven is. De redactie weet geen middel om dezen hardnekkigen corres pondent kwijt te raken. De dood alleen kan haar van hem verlossen. Een paar officieren van het Ballon-detachement te Berlijn hebben een luchtreis van 6'/9 uren ge maakt. Zij stegen te 11,42 uren 's morgens op pn daalden 335 kilometer van Berlijn, nl. bij Ostrometz- kow, niet ver van Bromberg, te 6 uren 30 min. 's avonds neder. Do balkon bereikte een hoogte van 2580 M., telkens weder dalende en rijzende, tie- middeld was de snelheid der vaart 16 M. per secun- de. Er waren 26 kisten ballast van 10 kilogram aan boord en eenige postduiven, waarvan er een, in de wolken losgelaten, op een afstand van 29 kilo meter weer op den ballon terugkeerde; andere bleven, losgelaten, op den ballon, zitten, tot dit deze uit de wolken gedaald en de aarde te onderscheiden was. De sterrejcundigo Canaille Flammarion goeft aan het slot van een artikel over aardbevingen in de Parijsche Voltaire den volgenden inval ten beste Het zekerste middel om iets meer van de inwen dige gesteldheid van den aardbol te loeren kennen zou wezen, het graven of boren van een kuil ter diepte van verscheiden kilometers. Zoo iets moet bij de tegenwoordige vorderingen der industrie niet on mogelijk zyn. Zulk een kuil zou waarschijnlijk een onuitputbare bron van warmte zijn. Als de verschil lende Regeeringen van Europa zich vereenigden om hun soldaten daaraan te laten werken, ieder in zijn vak, dan zouden zij een overwinning kunnen beha len, grooter dan door alle slachtingen van het verle den, het heden en de toekomst, door licht te bren- hen in de duisternis onder onze voeten. En daar zij onder dit werk de gewoonte om te vechten zouden afgewend hebben, zou de winst voor het mensehdom een dubbele zijn, een wetenschappelijke en een maatschappelijke. P8. Op het oogenblik dat wij dit artikel voliooien ontvangen wy een depêche uit Amerika, waaruit blijkt, dat de Regeering der Veroenigde Staten, geen weg meer wetende met het op de legeruitgaven be spaarde geld, bevel heeft gegeven om inet het l>o- ren van zulk een mijnschacht een aanvang te ma ken. Voor de voorbereidende studiën is een som van 100 000 dollars afgezonderd. Haudsbl Een nieuwe hongerproef wordt te Berlyn genomen door oen nog jongen Noorweger, Frausisco Cetti ge naamd, wiens ouders uit Italië afkomstig waren. Hij heeft zich voorgenomen, 30 dagen te vasten eu is daarmede 11 Maart begonnen. Prof. Virchow eu an dere bekende geleerden hebben het toezicht op zich genomen in het belang der wetenschap. Cetti wilde deze dertig dagen in een der zalen van het Panopticum blyven, waar men hem voor 25 pf. „extra" zou kunuen bezoeken, maar nauwelijks was zijn proef begonnen, of er kwam eeu verbod der politie oin hem voor gold te laten bezoeken. Zelfs alle bezook werd verboden, behalve van hen, die in het belang der wetenschap kwamen. Indien dat verbod niet wordt ingetrokken, komt er vermoedelijk niet van de zaak, want het is Cetti niet om „de wetenschap", maar om „de dubbeltjes" te doen. Prof. 8enator, een der hoogleeraren, die zich met het toezicht belast hebben, zette bij den aanvang der proef uiteen, van hoeveel belang het was, een aan tal waarnemingen te kunnen doen waarvoor te Ber lijn nooit de gelegenheid had bestaan: lichaamsge wicht, bloedwarmte, ademhaling enz. konden thans regelmatig worden waargenomen met al de verande ringen, die daarmede gedurende de onthoudiug van voedsel gospaard zouden gaan. Zelfs al hield Cetti het vasten maar 14 dagen uit, ook dan nog zeide prof. Senator was de proef uit een wetenschappo- lyk oogpunt van groot belang. Volgens het BHtech medical Journal is onder de Russische troepen in Pendjhaub eene postaardigo ziekte uitgebroken. Uit het rapport van den Rus- sischen officier van gezondheid, die deelneemt aan do expeditie, blijkt dat 90 pet van de troepen van het detachement van Murghab door de ziekte is aangetast. I Zij openbaart zich door het voorkomen van punten of builen over het geheele lichaam, die echter in den regel minder hevigo reactie te weeg i brengen op den algemeenen toestand, maar de sol- dateu toch buiten staat stellen dienst te doen. Op last der Russische regeering is een onderzoek I omtrent den aard en de uitgestrektheid der ziekte ingesteld, waarbij bleek dat de ziekte vier tot zes maanden duurt, naar ze tot volle ontwikkeling i komt, en dat haar ontstaan moet worden toege- schreven aan eene patbogeene bacterie, in de lucht I van do vallei van Murghab voorkomende, die in de i de kloederen en in cle huid der soldaten binnen dringt. Deze bacterie wordt, naar de enquête-commissie vermoedt, voortgebracht door het water uit de ge noemde vallei, en wordt daar in een droppel water bij millioenen aangetroffen. De bacteriën zijn ook door het gebruik van het water als drinkwater schadelijk en hebben, volgens de enquête, reeds door den dood van een groot aantal soldaten, die het water uit de vallei drouken, veroorzaakt. Het verslag loopt over omstreeks 300 ziektege vallen, nauwkourig beschreven en afgebeeld, en be sluit met het dringend advies, krachtig tegen de verspreiding der smetstof te ageeren,,daar de ziekte zeer gevaarlijk is voor de troepen, op de AfghaAnsche grenzen gelegerd. Wij lezen in De Economist" „Sedert het in wérking treden der Rijkspostspaar bank, is de maand Januari voor die instelling altijd exceptioneel gunstig geweest. „Naar alle waarschijnlijkheid, tengevolge van het feit, dat een deel der gebruikelijke Nieuwjaarsfooien by haar werd ingelegd. „Juist, wijl deze enkele omstandigheid in genoemde maand vermoedelijk den zooeven aangeduiden toe stand teweegbracht, zoo kan het bedrag, gedurende meerbedoelde periode, tijdens de onderscheidene jaren van haar bestaan, bij de Nederlandsche Post spaarbank ingelegd, naar oüs oordeel op treffende wijze aantoonon, in welke mate dat hoogst nuttig instituut allengs wortel schoot in het volksleven. „'t Is daarom, dat wij hier een plaats verleenen aan onderstaande gegevens. „Ingelegd bedrag: Januari 1882 f 195.552,05 Va id. 1883 - 283.446,01 id. 1884 - 384.594,54 id. 1885 - 452.968,22 id. 1886 - 588.023,44 «/a id. V*S87 - 736.371,59. Hiermede stemt geheel overeen de volgende ons verstrekte opgave, uitsluitend betreffende het kantoor Amsterdam. Ingelegd bedrag: Januari 1882 25.108,39 id. 1883 - 41.092,52 id. 1884 - 69.354.35 id. 1885- - 82.013,11 id. 1886 -112.541,14 id. 1887 -134.809,40 In het Tijdschrift t. Ponlzegelk. wordt het volgende opmerkelijk geval medegedeeld: In Oostenrijk genieten de depothouders van post zegels een rabat van eenige prooen ten, zoodrn zij voor ten minste 100 Oosteurijksche ff. aan zegels koopen. Een sigarenhandelaar te Weeueu, tevens depothouder, scheen in tien laatsten tijd een reus achtig debiet te hebben, althans by zoud tweemaal per week om 100 florijnen fwstzegeU. Daa kwam hij om de twee dagen, luter dagelijks en eindelijk twee- of driemaal per dag. en betaalde steeds in con tanten. Het bleef don postambtenaren een raadsel, wat de man toch wel met al die zegels uitvoerde; als behangselpapier kwam het hem toch wel wat te staan. En toen eindelyk na verloop van oen paar maanden de depothouder voor ongeveer 20.000 flo rijnen aan postzegels gekocht had, besloot de post administratie tot een onderzoek. De uitkomst was verrassend. De man verdeelde ieder pakket zegels van 100 florijnen in 10 partijen en bracht die naar 10 afzonderlijke postapaarbankkantoreu. In Oostenrijk laten de postspaarbanken een inleg vau 10 florijn aan postzegels toe. Den volgenden dag vroeg hy zijn inleg weer op en ontving hot volle bedrag uitbe taald. Met dit geld kooht hij zich fluks nieuwen voorraad, streek het rabat op, en bracht de zegels weer naar de postspaarbank, enz, enz. Hy gaf dus bij de post do postzegels ter volle waarde iu betaling, die hy van haar tegen verminderden prys ontving. Op die wijze wist hij eene winst vau ongeveer l000 florijnen te maken. Den vernuftigen sigarenhandelaar, wiens handelin gen niet onder het bereik der Oosteurijksche straf wet schijnen te zijn gevallen, in zijn depot van post- zegels ontnomen. Het officieele orgaan der Russische regeering deelt heden mede, wat den 13den Maart te Petersburg is voorgevallen. Inderdaad zijn op den weg, langs welken do keizer en de keizerin zouden rijden, drie studenten in hechtenis genomen, die dynamietbom- men bij zich hadden en erkenden dat zij leden waren van een geheim genootschap. De Költmche Zeitung verneemt nog uit Petersburg, dat deze aanslag aldaar grooten indruk maakte. „Er heerscht hier, seint de correspondent van het blad, buitengewone opgewondenheid. Tot dusver zijn reeds 48 nihilisten gevat, waaronder 9, die bom men bij zich hadden." De Nordd. Allg. Zeituug waarschuwt echter, alvo rens een oordeel uit te spreken, eerst uitvoerige bij zonderheden af te wachten; want men kan moeilijk beoordeelen, hoe vele omwegen de berichten uit Pe tersburg moeten maken, voordat zij hun bestemming bereiken. Overigens was alles op den dertienden Maart kalm in de stad. De czaar bracht met zijn gemalin een. bezoek aan het graf van zijn vader, voor wien in alle kerken plechtige lijkdiensten werden gehouden. Gedurende den avond waren alle theaters en open bare vermakelijkheden zoowel als de koffiehuizen en de cafê-chantants gesloten. Den volgenden dag vierde men feest en werd een groot deel der stad geilluminecrd ter eere van de troonsbeklimming van den tegenwoordlgen czaar, die den 14den Maart 1881 zijn vader opvolgde. De heeling der scheuring tusschen de Engelsche liberalen, waarover in Januari zooveel gesproken werd te Londen na de vergadering met de radi calen, schijnt nog ver verwijderd. Chamberlain, die toen voor drie kwart als door Gladstone ge wonnen werd voorgesteld, heeft zich dezer dagen in een redevoering heel anders uitgelaten. Wel noemde hij het nog altijd zeer wenschelijk, dat de onderhandelingen over die verzoening tot een goe- 4en uitslag mochten leidenmaar hij gaf toch zeer bepaald te kennen, dat hij het met de Home- rule-denkbeelden van Gladstone evenmin eens was als vroeger. Hij verlangde van dezen, dat hij de bezwaren tegen zijn voorstellen zou wegnemen. Daar het niet waarschijnlijk is, dat Gladstone dit doen zal, is er ook niet veel kans op verzoening. Chamberlain gaf verder te kennen, dat het voor de unionistische liberalen zeer moeilijk is om op den duur met de conservatieven samen te gaan, en dat het van een conservatief kiezer te veel gevergd is om voor een liberaal te stemmenhij wenschte daaro 3 ais de verzoening van de linkerfractie der unionistische liberalen met de Gladstonianen niet tot stand kwam, dat die fractie een zelfstandige positie innam en zich ook niet by de conservatieven aansloot. De „Times" en „Daily News" achten echter beiden zulk een positie onhoudbaar. De Fransche Kamer is eindelijk gereed geko men met de behandeling der graanrechten. Op voorstel van den heer Meline werden vijf amendementen tot vermindering der rechten voor eukele landbouwproducten met 326 tegen 195 stemmen voorloopig uitgesteld, waarna de tweede paragraaf lietreffende den tijd voor het laden van buitenlandsch graau werd geschrapt. Alle andere voorstellen tot wijziging van het ontwerp werden verworpen, zoodat ten slotte de aanneming der geheele wet met 318 tegeu 243 stemmen volgde. Vermoedelijk zal de Kamer nu het tractaat met de Transvaal l>ehandelen. De protectionisten zijn er tegen om aan de Zuid-Afrikaansche republiek voor tien jaren de rechten der meest begunstigde mogendheden te verleenen, doch de Liberie beveelt de aanneming van het tractaat aan, daar de Boeren in allen gevalle struisveeren en goud hebben, waarin tusschen beide republieken handel kan worden gedreven. De redacteur van La Reeatwhe, De Peyramont, in hechtenis genomen wegens zijne illuminatie ter eere van de overwinning der Fransche partij bij de ver kiezingen in den Elzas en Lotharingen, is door de jury vrygesprokeu. De aanklacht werd ingediend op grond van een byna vergeten bepaling der straf wet. dat hij met verbanning wordt gestraft, „die iets doet, waardoor zijn land aan het gevaar eener oorlogsverklaring wordt blootgesteld." Lesseps verliet Berlyn om naar Parijs terug te keeren. Vlgemeeu wordt zyn Duitsche reis, ook van Fransche zijde opgevat als een vredeteekeu, zon der dat daaruit nog voortvloeit dat hij belast is geweest met een politieke zending. Wellicht was die reis alleen een compensatie vcor de houten ba rakken van Boulanger. Lesseps werd, zooals men weet, ontvangen door den Keizer; de beroemde ka naalman gaf aan Z. M. een korte beschrijving van het Panama-kanaal, opgehelderd door een speciale kaart. De Keizer zeide, dat hy voor deze grootscho onderneming, evenals voor alle werken des vredes, de beste wenschon koesterde en hoopte dat de vol tooiing van het kanaal met een reeks van vredejaren gepaard mocht gaan. Ook door Bismarck werd Les seps ontvangen en men zegt te Berlijn, dat Lesseps

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2