Buitenlandsch Overzicht. IS Mei e. k. sal het Zieken- en Weduwen- fonds „Providentia" 12l/| jaar hebben bestaan. He^ plan bestaat dat feit festolijk te herdenken, Reeds is eene Oommissie gekozen tot regeling van het feest en sommige leden ziju reeds begonnen eene geringe wekelgksche bijdrage te storten tot dek king der kosten. Daar het op die wijze bijeen te brengen bedrag echter niet voldoende kan zijn ter bestrgding van alle kosten, aan een dergelijken feestavond noodzakelijk verbonden, zoo heeft' de Regelings-Commissie daar uit de Vereenigings- kas voor feestvieringen geen geld mag worden ge bruikt zich gewend tot hh. Donateurs met ver zoek eene kleine bijdrage voor dit doel te willen afstaan. Wij gelooven dat menigeen daaraan gaarne zal voldoen, uit sympathie voor eene Vereeniging, die ongetwijfeld hoogst nuttig werkt. Ter vergelijking met het tegenwoordig vooijaar nemen wij als curiositeit uit ons eerste nummer, dat 2 April 1862 verscheen, het volgende weer bericht over De nu afgeloopen lentemaand, die zoo zelden haar- naam verdient, onderscheidde zich dit jaar, met geringe uitzondering door zeer fraai weder. De uitzichten zijn dan ook voor den landman zeer gunstig. Uit verschillende oorden verneemt men verblijdende berichten van den goeden stand der veldvruchten. Uit Maastricht meldt men, dat de akkers met wintergraan reeds zoo welig staan als andore in het laatst van April. Vele fruitboomen staan in vollen bloei. In onze nabuurschap, zelfs in den Krimpenerwaard ziet men het vee in de weide grazen, en Vrijdag den 28 Maart werd onder Alphen bij Zwammerdam het gras reeds met de zeisen afgesneden. Door activiteit der politie zijn heden morgen drie zoogenaamde kwartjes-vinders in bewaring genomen, zonder dat zij in de'gelegenheid zijn geweekt slacht- otfers te maken. Heden morgen is J. F. i). wegens diefstal van een paar schoenen door de politie naar Rotterdam overgebracht. Het Gemeente-Bestuur van Zevenhuizen hoeft op zijn verzoek aan de Directie der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij om op Donderdag aan het station ZevenhuizenMoercapelle een ochtend en middagtrein te laten stoppen, ten einde de ingezetenen in de gelegenheid te stellen de markt te Gouda te bezoeken, een weigerend antwoord ontvangen. Maandag is te Rotterdam een vergadering van belangstellenden gehouden tot oprichting van een afd. Zuid-Holland der Vereeniging „het Nederl. Paardenstamboek". Uit vele deelen der provincie waren belangstellenden opgekomen. Op voorstel van den heer H. P. de Kat van Hardinxveld, uit Dor drecht, die de leiding van de vergadering op zich had genomen, werd bij acölamatie tot het oprichten van de afdeeling besloten. De contributie der gewo ne leden werd bepaald op fi 's jaars, terwijl de kosten voor keuring en inschrijving van een hengst op ƒ15 en van een veulenmerrie op/ 5 werden vasegesteld. Bij eerste stemming werden tot leden van het bestuur benoemd de hoeren H. P. De Kat van Hardinxveld te Dordrecht, C. J. Van der Ou- dermeulen te 's-Gravenhage, jhr. P. J. J. Repelaer te Dubbeldam, P. C. Stoop te Bleiswijk en P. F. L. Waldeck te Loosduinen; laatstgenoemde meende echter beter te doen met te bedanken, omdat hij 't voor de afdeeling wenschelijker achtte, dat reeds da delijk een lid van hot Bestuur op de Zuidholland- sche eilanden woonachtig zou zijn, waarop in diens, plaats de heer T. A. Dijermans te Dirksland werd gekozen. Tot Commissaris werd gekozen E. L. graaf van Limburg Stirum, te 's-Gravenhage. Op de dit jaar te Amsterdam te houden Tentoon- stettmg van Voedingsmiddelen zullen de toegangsbe wijzen bestaan uit boekjes (zoog. tickets) die véle nuttige inlichtingen zullen bevatten èn ook adverten- tiën. Het Alg. xVdvertentie-burcau A. de la Mar Azn. te Amsterdam, is tot het plaatsen dier advertentien uitsluitend gerechtigd en verzoekt ons onze lezers er op attent te maken, dat het adverteeren op die tickets bizonder doeltreffend is, daar ieder bezoeker der tentoonstelling van de advertentie moet kennis nemen, het boekje wordt toch telkens ter hand ge nomen en blijft zelfs later nog als souvenir bewaard daar het een zeer fraai uiterlijk zal hebben. Men kan advertentien phiatsen over een heele, halve, kwart of achtste bladzijde van het boekje. De versiering van den Dam te Amsterdam be looft zeer luisterrijk te worden. Het geheele mo nument wordt omtimmerd tot aan het bovenste piëdestal. Deze omtimmering zal bestaan uit een vierkanten, zeer breeden sokkel, waarin vier waterreservoirs wor den aangebracht, waarboven fonteinen (leeuwenkop pen) haar water zullen uitwerpen. Deze sokkel gaat over in een basement, waarin de wapens der ver schillende provincies zullen worden aangebracht en waarop acht standaards met banieren komen te staan* Hierop verheft zich een piëdestal, waarin nessen met allegorische voorstellingen, geflankeerd door vrijstaande kolommen. Het geheel wordt afgedekt door eene kroonlijst met attiek, die zoodanig ontworpen is, dat zij in overeen stemming komt met het bestaande piëdestal van het monument, waarop het beeld staat. Het zal boven dien kleurig geschilderd sterk goud met brons en hier en daar met bloemen versierd worden. De verlichting van den Dam zal geschieden door acht electri8che booglampen, welke komen te hangen aan acht monumentale standaards, ongeveer zeventien M. hoog. Deze worden versierd met vlaggen, bloe men en ander decoratief. Ook bestaat het plan om op een der avonden van de feestweek het electrisch licht niet te doen branden en het geheele decoratief van den Dam door lampions te verlichten. Het- bestuur der Maatschappij voor den Werken den Stand deelt mede, dat de Arbeidsbeurs, door haar te Amsterdam ten vorigen jare opgericht, niet moge hebben beantwoord aan de wellicht wel wat overdreven verwachtingen van sommigen, toch, wat de uitkomsten betreft, niet achterstaat bij die te Berlijn en Weenen. In de inrichtingen zijn enkele wijzigingen gebracht. Het kantoor zal niet alleen in de ochtenduren (voortaan 's zomers van 8 uur, 's winters van 9 uur) tot 1 uur geopend zijn, maar ook 's nam. van 2Va tot 34/a uur. De contributiën worden vermin derd, voor werkzoekenden van 5 tot 2' /9 cent, en voor opgaaf van een werkgever van 15 tot 10 cent, waarvan bij niet slagen 9 worden teruggegeven, terwijl hij zijne plaats in het register behoudt, en dus niet achteraan komt. De werkgever betaalt voor eene aanvraag 25 cent, waarvoor hem de keus uit vijf personen, zoo noodig, nog eens herhaald wordt gelaten. Ten slotte vermelden wij nog, dat de werkzoekende, die zich niet ter arbeidsbeurze aanmeldt binnen 2£ uur na den datum van het postmerk der kaart waarbij hij is opgeroepen, in het register wordt doorgehaald. Het is te verwachten dat zoowel de vermindering van het bedrag der contributie, als de bespoediging in de afdoening der zaken, welke van die wijzigin gen verwacht wordt, de aanvragen van werkgevers en van werkzoekenden belangrijk zullen doen toene men, en raenigen werkgever zullen bewegen zich als abonnent te doen inschrijven. hbl.) Staten-Generaal Tweede Ka.mee. Zittingen van Dinsdag 29 en Woensdag .30 Maart. In dé zitting van Dinsdag werden mot eenparige stemmen aangenomen de volgende wetsontwerpen lo. tot grensverandering tusschen do gemeenten Delfzijl en Slochteren 2o. wettèlijke bepalingen omtrent het houden van bevolkingsregisters 3o. tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van grond onder Zundert aan jhr. A. J. M. Montens en A. Fiat c. s. De conclusie op het adres van Gabriels, Geelen en Cie. te Roermond, om vergoeding van schade, geleden voor eene volgens ben willekeurige vorde ring van accijns, strekkende tot dankzegging aan den Minister, is aangenomen. Er werd door de Regeering geene mededeeling gedaan, wat door velen verwacht was. In de zitting van gisteren zijn aangenomen de volgende wetsontwerpen lo. Vaststelling vim het slot der rekening van koloniale ontvangsten en uitgaven over het dienst jaar 1883. 2o. Naturalisatie van B. Th. Terhoret en 7 andeTen 3o. Bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van domeingrond langs de Roode Vaart onder Klun- dert, aan J. Geleyns en H. van der Post; 4o. aan- aanvulling en verhooging van het IVe hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1887, aankoop van ter rein voor eene nieuwe strafgevangenis te Amsterdam, en 5o. de conclusie der commissie uit de Kamer, om de stukken in de Tjomas-zaak, op onkele uit zonderingen na, te publiceeren; dit laatste na eenig debat, waarbij de heer Van Gennep van mee ning was, dat zekere adviezen van don Raad van Nederl. Indic, die de Minister ook geheim- wilde houden, eigenlijk besluiten van dien Raad en dus niet van vertrouwelijken aard waren. Na afdoening dezer ontwerpen hield de Kamer zich bezig met de beraadslaging over het voorstel van den heer de Beaufort, om de geschorste discus sies over de Grondwetsherziening Vederom voort te zetten. Daartoe besloot de Kamer, na een zeer lang durig debat, waarbij de rechterzijde de houding van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die zich bereid verklaarde het werk der Grondwetsherziening voort te zetten, en de liberale partij heftig had ge gispt, maar toch verklaarde niet tegen het voorstel van den heer De Beaufort te zullen stemmen, ter wille van den Reformbill. De Kamer is op reces vermoedelijk tot 17 April. Het boycotten wordt te Grouw nog voortdurend toegepast op den molenaar v. d. L., wiens molen onlangs is afgebrand! Daar echter de stationskoffiehuishouder zich aan het verbod niet stoorde en den geboycotte melk en boter waagde te leveren, werd ook hij in den maat regel begrepen. Op een aan do muren aangeplakt papier werdon zelfs de reizigers gewaarschuwd, dat als zij in het stationskoffiehuis verteringen maakten of er gingen logeeren, zij in Grouw niets zouden kunnen verkoopen. Nu werd het den koffieluftshou- der al te erg, hij eindigde met zich naar den wil van de boycotters te Schikken, en de ban over zijne inrichting werd hierna opgeheven. Vaak is reeds de aandacht gevestigd op levens middelen, die schadelijk voor de gezondheid zijn; maar men heeft nog geen acht geslagen op den in voer van verech vet voor dagelijksch gebruik, dat toch dagelijks bij groote hoeveelheden uit' het bui tenland, en met name uit Pruisen, wordt ingevoerd. Wanneer in ons land vee, dat na de slachting door keurmeesters wordt afgekeurd, omdat het aan inwendige ziekten lijdt, zooals bijv. parelzucht, pok ken, borstwater, waterzucht enz., wordt het als schadelijk voor de gezondheid met al den afval tot in de kleinste onderdeelen vernietigd. In Pruisen en vooral in Crefeld gebeurt echter het tegendeel; wel het vleesch, maar niet het vet en devetstukken worden vernietigd. Die laatste worden zelfs in den handel gebracht en onopgemerkt ook ons land inge voerd. Het daarbij gevoegde gezondheidsbewijs is wel een waarborg togen besmettelijke ziekte, maar vol strekt daarom nog geen bewijs van deugdelijkheid. In den laatsten tijd openbaart zich in Engeland meer en meer het streven om voortbrengers meer rechtstreeks in aanraking te brengen met verbrui kers,. vooral bij de landbouwers. Deze openen thans overal in Londen winkels, die zij geheel en al voorzien met hunne artikelen. Zij hebben hunne eigene bedienden, maar hebben geen tusschenpei- sonen noodig en winnen dus de verdienste van die tusschenporsonen uit, terwijl de verbruiker ook ge baat wordt, doordien hij veel minder voor zijn inkoopen behoeft te betalen. Dergelijke winkels voor vleesch zijn er reeds vele. Thans komen er ook voor melk, boter, kaas, gevogelte, eieren, hooi, stroo, vruchten, groenten, graan en alle andore landproducten. Sir H. W. Tyler, een bekend geleerde, heeft een voorstel gedaan met hot doel om Londen van de zwarte mistige dagen te verlossen. Hij wil ni. de rechten op de bitumineuse, veel rook gevende steenkolen verdubbelen of verdrie voudigen, en de antraciet en andore geen rook voortbrengende kolen geheel van rechten vrij stellen. Daardoor zal zeer zeker, en ieder is het daar over vrij wel eens, het onaangename, zwarte kool- bestanddeel van de mist verminderen, hoewel de mist zelf niet zal verdwijnen. Dat ware echter al veel gewonnen. Te Parijs is onlangs een blinden-bibliotheek geopend, die haar aanzijn verschuldigd is aan een edelmoedigen Parijzenaar, den heer de la Siseronne, die, zelf blind, zijn geheele leven wijdt aan de belangen van hen, wien hetzelfde ongeluk getroffen heeft. Hij heeft de meesterstukken der Fransche literatuur met een bijzondere letter doen drukken en leent die graf is aan de blinden in de Fransche hoofdstad uit. Ook geeft hij voor hen een nieuws blad uit met Braille-lotter gedrukt en eon ander voor onderwijzers en vrienden van t blinden. Het Braille-systeera munt uit door bijzondere eenvou digheid. De heer Siseronne wordt in zijn goed werk door een aantal dames bijgestaan, naar hij zegt, en de fabribanten verstrekken hem het papier kosteloos. In 1877 werd er (n Engeland en op hot Vaste land eenige opschudding veroorzaakt door de Do Tourville-zaak. Henri de Tourville, weinige jaren vroeger herwaarts gekomen, was destijds in Londen ge zien als een voornaam persoon. Zonder fortuin op Britschen bodem aangeland, was hij er in geslaagd achtereenvolgens met twee schatrijke Engelsche A dames zonder huwelijksvoorwaarden in den eohtte treden. Er liepen zonderlinge geruchten over den dood der eerste vrouw, eene gebeurtenis welke aan de Tourville datgene bezorgde, waarvoor hij was over gestoken; een groot vermogen. Maar de man kwam die geruchten te boven. Zij herleefden echter in 1876, toen de tweede vrouw, waarmede hij in het huwelijk was getreden, op tragische wijze om het leven kwam. In den zomer van gemeld jaar bevonden zich De Tourville en zijne echtgenoote te Trafoi in Tirol. Van daar ondernamen zij eene wandeling langs den weg over het Stilfser Joch, door de Italianen „Giogio di Stelvio" genaamd. Des avonds keerde De Tourville alleen in de herberg te Trafoi terug. Hij vertelde dat zijne vrouw een vreeselijk onheil getroffen had. Hg had haar zien uitglijden en in den afgrond zien storten, zonder de mogelijkheid om haar te helpen. Daa^ de omstandigheden vreemd waren, kreeg de Oostenrijksche justitie achterdocht, doch na een voorloopig rechtsonderzoek kwamen haar de schuldbewijzen onvoldoende voor, en de vrijgespro ken man mocht naar Engeland terugkeeren. Toen kwam het echter uit, dat hij door den dood zijner tweede vrouw weder een groot vermogen had aan vaard. Andere verdachte omstandigheden kwamen dor oostenrijksche politie ter oore. Het parket te Weenen gelastte daarop oene nieuwe instructie, waar van het gevolg was, dat De Tourville andermaal ge grepen en dat zijne uitlevering geëischt werd, wegens het plegen van moedwillige doodslag. Die uitleve ring had plaats, en De Tourville moest te Bozen terechtstaan. Zijne strafzaak baarde hier veel opzien. Men ver slond de bijzonderheden, die per telegram herwaarts werden geseind. De Tourville had bekwame pleiters, en er was veel duistere in de geschiedenis; maar do geldquaestie, 's mans antecedenten en andere omstan digheden pleiten tegen hem. De gezworenen verklaarden hem schuldig, en hij word ter dood veroordeeld. JLjoor invloedrijke vrien den mocht hij er echter iqfjijjagen de clementie des Keizere van Oostenrijk te erlangen, die de straf in eene twintigjarige vestingstraf veranderde. Deze is I)e Tourville nu bezig te ondergaan. Velen hadden zijnen naarn en zijne geschiedenis reeds vergeten, doch plotseling zijn beide weder op den voorgrond getreden door eene rechtszaak, welke thans aanhangig is. Men wist (lat De Tourville eenen zoon had uit zijn eerste huwelijk met miss Brigham, doch sedert 1883 had men den jongen uit het oog verloren. Tot genoemd jaar was hij op eene school te Clapham, toen hij plotseling van daar verdween. Twee jaren geleden heette het, dat de jeugdige De Tourville overleden was. Men zou zijn lgk hebben gevonden op een Italiaansch strand. Het is nu echter gebleken dat de familie Brigham dit fabeltje verzonnen had om zekere landerijen in Yorkshire in te palmen, die haar weder zouden ten deel vallen als de jonge De Tourville mocht komen te overlijden. Hg leeft intusschen in eene kostschool onder eenen aangenomen naam. Niemand weet evenwel waar hij is, behalve een paar vertrouwde vrienden. Hun ge tuigenis blijkt nochtans voldoende te zijn geweest om de rechtbank der Queens Bench te verhinderen eene aanvraag der Brighams, tot het benoemen eens receivers enz., voor de landerijen in Yorkshire, toe 'te wijzen. Met spanning ziet men uit naar het opduiken van dezen geheimzinnigen erfgenaam. Pnderhuidsche inspuitingen met eucalyptus-olie worden thans aangeprezen als middel tegen tering door den heer Ball, lid van de Fransche Acadomie van Geneeskunde. In die Academie heeft de heer Dubousquet Labordorie mededeelingen gedaan om trent het gebruik van kikvorschvel, bij vorlies van huid en slijmzelfstaudigheid. Een zieke had hard nekkige zweren aan beide beenenaan het oene been werden zij bestrooid met zeer fgn afschraapsel van kikvorschvel, behoorlijk verbonden en vijf dagen zoo gelaten. Bg het wegnemen van het verband zag men reeds een begin van genezing, en in een maand tijds waren de wonden geheel gesloten. De volgens do gewone wijze behandelde zweer aan het andere been,was inmiddels onverand®-d open gebleven. In de jongste vergadering van hét Geneeskundig Gezelschap te Berlijn stelde prof. Senator den ,/honger-artist" Cetti voor, die na 11 dagen Weder aan het eten was gegaan. Hg had bepaald zeker m uien tgd slechts zuiver water gedronken. Reeds nu verklaarden Senator ou Virchow, dat belang rijke wetenschappelijke uitkomsten waren verkregen, ter aanvulling van de leemte in de klinische keSnis van de genoeskundigen. Het was bij de proef te doen om uitbreiding van practische kennis en de toepassing ,er van op het ziekbed. Cetti verklaarde, dat enkel zijn sterke wilskracht alle gevoel van angst, honger en dorst, die 11 (lagen lang, in hem had onderdrukt. Slechts toen hem werd gezegd, op welken dag en uur hg weer zou beginnen te eten, was bij onrustig geworden en kon hij niet meer slapen van opgewektheid. Tusschen de Vereenigde Staten en Rusland is een verdrag van uitlevering onderteekend, dat bepalingen bevat voor de uitlevering van aangeklaagden in ge vallen van moord, doodslag, schending, brandstich ting, inbraak, vervalsching, valsche munting, zeeroo- verij, gepaard gaande met verlies van menschenlevens. Politieke misdadigers zullen niet uitgeleverd worden, maar moord en doodslag door onvoorzichtigheid van den heerscher of het opperhoofd van don* Staat of van een lid hunner familiën, benevens elke poging om genoemde misdaden te beproeven of er aan deel te nemen, worden niet alc politieke misdrijven be schouwd, maar vallen onder het gemeene recht. Over de schorsing der discussiën in de Tweede Kamer over de Grondwetsherziening schrijft de Am sterdammer het volgende O, Goden welk een donderslag, terwijl de hemel daareven onbewolkt scheen. Onbewolkt, nu een wolkje was waargenomen, een wolkje als een mans hand, maar men hield het voor een rookwolkje, dat op den adem van Zephyr uiteen zou vloeien en verdwijnen. Men had het gezien en lette er verder niet op. Maar jawel. Daar op eens, half en half een won der, wordt de hemel jwart en uit de donkere massa schiet een bliksemstraal. Het schoone huis in op bouw staat in een blauwe vlam, de werklieden knijpen bleek van schrik de oogen dicht, en als zij ze weer openen begrijpen ze tern&uwernood wat gebeurd is. Heemskerk is verdwenen en de grondwetsherziening ligt daar voor hen als een ruïne achter de hoog opgetrokken stellage. Zie, dat heeft men er van als men met een god heid aan het werk tijgt, 't Moest er van komen. De Olympiërs laten evenmin met zich redeneeren als met zich spotten. Waarom dan ook onder zulk een ontzettend groot staatsman de Grondwetsherziening onder nomen Want groot is Heemskerk. Iemand die hem voor klein houdt is niet liberaal. Wie hem teekent als een knutselaar, een man met kinderachtige overleggingen, als een geleerde zonder denkbeelden en een leidsman, zonder beginselen, be grijpt niets van politiek. Heemskerk was een vondst, zijn ministerschap een buitenkansje in zoo moeielijken tijd als wij be leven. Aan hem behoorde de eereplaats. Maar ziet, hij was te groot. De liberalen, hoe ingenomen met den man, gaven hem geen ruimte. Zij beknibbelden hem. Zij bondon hem in zijn streven, zoodat hij zijn vleugelen niet kon uitslaan. Bah, Heemskerk aan een touwtje, zoo stelden zij zich het voor Posei- doon in een waschtobbe. Maar hij wreekt zich, hij trapt de duigen stuk. Welk een klucht Een Grond wetsherziening in gevaar, niet omdat de ontwerper het kiescollege voor de Eerste Kamer zich ziet ontvallen, rnaar wijl hij vreest, dat dit kiescollege, door hem begeerd, Jan-en-alleman in de Eerste Kamer zal Brengen. Dit horribele denkbeeld maakt hem van streek. Een oogenblik behoudt hij zijn goeden luim nog. Hij gekscheert met Borgesius. Deze had gezegd: maar Gij, overgroote Heemskerk, zoudtmet Uw lijst van hoogstaangeslagenen zelf niet eens in de Eerste Kamer kunnen komen, en Z.Exc. antwoordde, tot groot vermaak van de afgevaardig den „ja, en gij Borgesius zoudt geen bisschop kunnen wordenDe eene zet was de andere waard. Edoch, een ineusch leeft niet van geestigheid alleen. En Heemskerk allerminst. Hij vraagt gehoorzaam heid. En hij weet daarop recht te hebben, aange zien hij de verpersoonlijking is van de deugd „van niet te ver te gaan"; een deugd, die de liberale partij tot haar eigen welzijn steeds heeft betracht. Wat nu P Heemskerk hoeft de zweej) ter hand genomen en eens (luchtig geklapt. Wij beschouwen deze daad van den Minister als een poging om de tucht te herstellen in (1e gelederen. Bij art. 80 had hij de liberalen in de hand, zij zagen zich gebonden door het „compromis"; nu zij echter dadelijk, waar zij buiten de grenzen (laarvan komen, zich Ijet air vau vrije mannen geven, moet op de hardhandigste wijs hun móres worden geleerd. Wat zou er vao de additioneele artikelen en de overige principieel^ artikelen terecht komen, als de heeren nu reeds den gebraden haan gingen uithangen, zich overgevende aan politieke brooddronkenheid De liberale partij moet gedwee zijn, anders is er geen huis met haar te houden, dien langen, langen weg, welken zg nog met den Minister heeft af te leggen. Gedwee, zegt mr. Heemskerk of geen Grondwet. Wij zullen eens zien wie het sterkst is. Ons zou het niet verwonderen als het bleek dat ten slotte toch nog dp Minister de machtigste bleek. De libe rale partij durft het mislukken dezer Grondwets herziening, om zeer goed te begrijpen redenen, niet voor hare rekeuing nemen. De Eerste Kamer zelf zal den Minister komen verbidden, niet officieel, maar gelijk de ware vroomheid het eischt, in de binnenkamer. De tweede zal te vinden zijn, indien er maar een uitwegje wordt aangewezen. Als na eenig pruilen mr. Heehiskerk den vinger uitsteekt, hij behoeft de Kamer niet eens vriendelijk aan te zien, neen het gelaat van haar afgekeerd, doch met de hand op den rug, heeft hij zijn pink maar te bewegen om dat lichaam weder toeschietelijk te vinden. En mocht dit gelukken, dan kan men na gaan welk soort van Grondwetsherziening de tot tucht getuchtigde ^/^vertegenwoordiging met Z.Exc. zal tot stand brengen. De Hemel beware ons er voor Het lot van het ministerie Goblet is nog niet be slist, want eerst voor*heden is de behandeling der supplementaire kredieten voor het ministerie van fi nanciën in de Fransche Kamer aan de orde gesteld. Het Engelsche ministerie heeft besloten de be handeling van het nieuwe wetsontwerp betreffende Ierland voor Paschen door te zetten, zelfs wanneer het Parlement daarvoor bijeen moet blijven tot den laatsten Donderdag voor Paschen. Is de discussie dan nog niet geëindigd, dan zal de behandeling den volgenden Dinsdag worden voortgezet. Zooclra de wet dan is aangenomen, zal het Parlement een week vacantie krijgen. De Ieren zullen echter alles beproeven om dit te verhinderen. De heor Parnell heeft tot dit doel reeds een voorstel ingediend, dat door Gladstone en zijn aanhangers wordt gesteund. De oppositie tracht nu de stemming over dit voorstel'niet voor Vrijdag toe te laten en zal op dezelfde wijze de discussies blijven vertragen, opdat het geheele-ont werp niet voor Paschen worde aangenomen. De Duitsche Rijksdag is uiteengegaan tot 19 April. De laatste zitting werd gewijd aan de begrooting welke nu definitief werd goedgekeurd, zoowel als het voorstel der regeering tot het sluiten eener leening voor het leger, de marine en de uitbrei ding der spoorwegen. Daarna moesten de voorzitters voor goed worden benoemd. Volgens het reglement is de eerste be noeming slechts geldig voor 4 weken en moet het presidium daarna voor de geheele zitting worden aangesteld. Op voorstel van Windthoret bekrach tigde de Rijksdag bij acclamatie de keuze der heeren Von Wedell-Piesdorff, Buhl en Von Unruche-Bomst, die deze natuurlijk allen aanvaardden. Den 19den April zal de Rijksdag zijn werkzaam heden hervatten met de bespreking van hetregee- ringsverslag over het afkondigen van den staat van beleg te Stettin en Offenbach. De telegraaf maakte melding van een gesprek tus schen den Berlijnschen correspondent van de „Köl- nische" en den buitengewoon Pauselijken gezant, mgr. Galimberti. Het maakt den indruk, dat dit heele gesprek en het openbaar maken daarvan in dien vorm, besteld officieus werk is. In zekeren zin is dit een reden om er meer gewicht aan te hechten. Galimberti gaat door voor den volkomen vertrouwden van Leo XIII, geheel in zijn geest en zijn plannen ingewijd en vooral na den dood van den Staatssecretaris ids uitvoerder van 's Pausen denkbeelden. Naar Galimberti's verklaring is met het nieuwe kerkelijk wetsontwerp, door het Heeren huis reeds aangenomen, de Culterkampf geheel ge ëindigd, de vrede tusschen Pruisen en de Curie ge heel hersteld. Wel blijven er eenige wenschen over van de Curie, maar deze betreffen ondergeschikte punten, welke ook in audere, zelfs Katholieke lan den, niet overeenkomstig het verlangen der Kerk geregeld zijn; wat de hoofdzaken betreft, heeft de Kerk die vrijheid, welke zij voor haar beweging en ontwikkeling noodig heeft. De kleine wenschen zul len te eerder vervuld worden, wanneer de verhou ding tusschen het Centrum en de Regeering weder vriendschappelijk wordt. Galimberti heeft dan ook gedurende zijn verblijf te Berlijn met de leiders van het Centrum gesproken en hun de opvatting van den H. Stoel uiteengezet en hij, Galimberti hoopte dan ook, dat zijn verblijf te Berlijn ook dienstig zou zijn den binnenlandschea vrede te bevorde- ¥on. Zondagavond is Gamlimberti naar Rome teru»-- gdfo<?*d. Men gelooft te Berlijn, dat de gesprekken van Gamlimbertiv Je aanneming rftan de kerkwet in den Landdag verzekerd léipb$,( ;|iet schijnt" de tactiek i

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2