OPENBAAR ONDERWIJS. MAAGBITTER Openbare Verkooping VERGADERING VAN DEK GEMEENTERAAD. ADVERTENTIÉN. en. A. van OS A2. Kleiweg E. 73*. SLOTËM/IKËR Co. D. HOOG Efl BOOM. te Reeuwijk, G. C. FOKTUIJÏÏ DBOOGLEEVEE 9 KOEIEN eenen INBOEDEL. J. UITTENBOGAARD, J. J. van Houweninge te Gouderak ^WAN DELSTOKKEN. ONTVANGEN De nieuwe Fransche Guipure Toelating van Leerlingen op de Tusschenschool. te GOUDA, BOUW- en MELKGEREEDSCHAP den meest geschikten vorm, de doelmatigste wijze ▼an tuigen enz., ter beoefening van het vak en tot genoegen van de makers. Reeds vqf personen hebben zich tot dezen wed strijd met daarvoor nieuw te bouwen zeilbooten be reid verklaard. Bestaanden jachten, van welken vorm ook, niet boven de lengte van 5 meter als omschre ven, worden eveneens tot mededinging toegelaten. De genoemde heeren stellen zich voor, het benoo- digde bedrag plus 50 voor algemeene onkosten, alzoo 350, door onderlinge bijdragen bijeen te za melen. Staten-Generaal Eerste Kamer Zittingen van 14 en 15 April. Donderdag werden aangenomen de aangekondigde wetsontwerpen, waaronder: een crediet voor de nieuwe gevangenis te Amsterdam; tot onteigening voor de verbetering der watergemeenschap tusschen Rijn en Schietot onteigening voor een tramweg Amsterdam Amstelveen, en idem tot aanleg van een spoorweg Maassluis-Hoek van Holland. Op eene interpellatie van den heer Eranssen v. d. Putte gaf de Minister van Koloniën zeer geruststel lende toelichtingen omtrent de jongste Indische be richten. Van Atjeh was geen nadere tijding ontvan gen; het uitbreken der beri-beri onder de pas aan gekomen Barisan was bij epidemieën een niet ongewoon verschijnsel, doch dat de ziekte zich zoo uitgebreid had op Atjeh, bleek uit nietsveeleer het tegendeel, daar de Gouverneur-Generaal vooreerst geen aanvullingstroepen verlangt. Het onderzoek van Prof. Pekelharing omtrent de beri-beri is nog niet afgeloopen. Dat op Celebes ernstige onlusten ont staan waren, was een sensatiebericht. Eindelijk stelde de heer Franssen v. d. Putte nog een aantal vragen over de sterkte van leger en vloot in Indië, of die voldoende waren om te voor zien in de verdediging, alles naar aanleiding van het bekende adres der honderd aanzienlijken uit den lande. De Minister van Koloniën verklaarde zich bereid, deze vragen schriftelijk te beantwoorden. In de gisteren gehouden zitting werden aangeno men de volgende wetsontwerpen lo. tot verandering der grens tusschen de ge meenten Bussum en Hilversum. 2o. tot verandering der grens tusschen de ge meenten De Lier en Maasland. 3o. houdende wettelijke bepalingen betreffende het houden van Jtevoikingsregisters. 4o. tot Wijziging van de wet van 30 Mei 1874 (Stbl. no. 26) zooals die luidt na do daarin bij de „wet van 30 Mei (Stbl. no. 26) gebrachte wijzigin gen. (Teloorgaan van schuldbrieven ten bate van het Kijk) en 5o. tot uitbreiding der vrijstelling van Patent recht van handworks- en ambachtslieden, die alleen of met vrouw en kinderen werken. De Minister van Financiën betoogde dat deze vrijstelling geen bezwaar oplevert voor de schatkist, terwijl de hef fing voor de betrokkenen vrij drukkend is en weinig opbrengt. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping ge scheiden. De Berlijnsche «Echo" had een prijsvraag uitge schreven voor het langste en koddigs te woord, (lat zijn lezers konden uitvinden. De wedstrijd is afge loopen en de prijs is toegekend aan 't woord Transvaal truppentropentransporttrarapelthiertreiber- trauungstriinentragödie"dat is«Die Thranentragödie der Tranung eines Trarapelthier-Treibers beim Trans port der Transvaaltruppen nach den tropen". Een lezer zond het woord: „Koppenknappenlippenlappen- pappenmappenklappenwappen"of: «Das Wappen auf der Klappe einer Mappe aus Pappe fiir den Lippenlappen eines Knappen auf der Koppe!" Een ander schreef «Mekkamuselmannenraassenmeuchel- mördermohrenrauttermarmormonumentenmacher" het geen zeggen wil: «den Macher eines Marmor-Monu- ments fur die Mohrenmutter eines Massenmeuchel- mörders unter den Muselmannen zu Mekka Het indertijd vermelde «Hottentottenpotentaten- attentater" valt bij die woorden in het niet! De wielenaars, die op twee- of driewielers groote afstanden afleggon over ruwe wegen, hebben getoond bij de groote Paaaohmanoeuvres der Engelsche vrij willigers hoe ze voortreffelijk in 'oorlogstijd een leger tot éclaireurs kunnen dienen. De ongeregelde troepen op twee-wielere en op tandems hebben tusschen Lon^ den en Dover links en rechts het terrein onderzocht en deden goede diensten bij het overbrengen van bevelen. De hit onder de tweewielers, do Safety, is het bost voor "het doel geschikt. De Safety werd over heggen en slooten getild en reed over wegen welke voor ruiterij groote bezwaren opleverden. Daar Engeland 250.000 wielrijders bezit, zou het land bij een inval van den vijand, over een groot aantal bereden infanterie kunnen beschikken. Nu drie jaren verloopen zijn sedert de heer Van Rees als Gouverneur-Generaal optrad, wordt in een Haagschen brief aan de Zaanl. Ct. de vraag gesteld of «Koning Otto" heeft beantwoord aan don grooten dunk, dien Nederland en Indië van de weldaden van zijn bestuur hadden. En dan luidt het antwoord: «Onze kostbare bezitting in Azië levert niét het beeld op van den gordel van smaragd, die zich om den evenaar slingert, maar veeleer dat van de ijzeren keten, ^ien het kleine Nederland belemmerend na sleept als een last, waaronder het meer en meer dreigt in den afgrond te worden neergetrokken." De natuurrampen laat de schr. buiten rekening; ook de «kleine moeielijkheden" die uit zeerooverij dreig den geboren te worden, de «Nisero" en «Hok Can ton" quaestiën; evenzeer de onlusten en de pogingen tot opstand die nu en dan voorkwamen en de on lusten onder de Chineezon in Mandor, in de Toba- landen, in 't noorden van Celebes, in Djambi, Madi- oen en Palembang. Maar wèl wijst hij op de be treurenswaardige aangelegenheden op het land Tjiomas die, zoo niet geheel, dan toch in niet geringe mate, te wijten waren aan de wijze, waarop, onder goed keuring van, om niet te zeggen met aansporing van hooger hand, de particuliere industrieelen bij do bevolking zijn zwart gemaakt en de inlanders als 't ware tot verzet zijn geprikkeld. De willekeurige handelingen, die in deze zaak aan 't licht zijn ge komen en die nader ons Parlement zullen bezig houden, maken een allerbedroevendsten indruk. En wat heeft de Gouv.-Generaal verder gedurende drie jaren gedaan, om te toonen dat 't hem in zijn vurige redevoeringen voor de hoogste belangen van de inlandsche bevolking, met den economischen en politieken toestand van Indië waarlijk ernst was? De lasten, waaronder de groote landbouw in Indië gebukt gaat, blijven loodzwaar drukken en ook de inlandsche bevolking gaat onder de fiscale eischen diep gebukt. Óp den troon van Buitenzorg gezeten, heeft de vroegere woordvoerder van de vrijzinnige koloniale partij in geen enkel opzicht getracht, de begiuselen te verwezenlijken, waarvan hij steeds had verklaard dat zij den grondslag ouder koloniale heerschappij moesten zijn. Het prestige werd onder Koning Otto niet versterkt; de belastingen in arbeid en geld werden opgedrevenvoor het bestrijden van den opiummaker werd zeer weinig gedaan; de con versie van communale gronden in individueel bezit sluimerde in, hoe kan bij dat alles de Neder- landsche naam in aanzien toenemen, tegenover de millioenen sterke, overheerschte bevolking? En de wijfelachtigo Atjeh-politiek van den heer Van Rees heeft wel het minst bijgedragen om den hoogen dunk, dien men van zijn bestuur had, te verwezen lijken. Men schrijft aan de «Leidsche Cfc.Hoe de visscherlieden redeneerden ten gevolge van de lang durige koude! IJbokking is in den echten tijd een een fijn vischje, verdient ver boven do traanachtige zeebokking de voorkeur en is dan ook onder den aanzienlijken stand zelfs veel gezocht. Koïnt het voorjaar met eenige warme dagen, dan wordt de IJbokking: ijlebokking, kuitziek, doodmager, voor weinige centen te verkrijgen panharing bij handen vol, en eindelijk slechts geschikt om er den akker moe te bemesten. Op zulke toebereide akkers groeit echter de uitgepote bloemkool wonderbest. Soms kan men het uit don pot ruiken dat de kool op vischgrom geteeld is, en smakelijk eten, zal mis schien hierop deze of gene aanvoeren, doch dit in het midden gelaten. Juist de aanhoudende koude nu van dit voorjaar veroorzaakte dat de IJbokking nog dezer dagen even bruikbaar was als dezen winter. Waar bleef de elft in Maart en April? Donder in Maart, grijpt den elft bq den staart, zeggen de visschers, want dan komt ze. Morgen brengen! Ze werd niet gevangen, uitgezonderd eonig klein goed, dat hoog in prijs liep. Die in eene gemeente woont aan de rivier waar handel in elft gedreven wordt, zendt doorgaans aan verwanten of vrienden in eöne gemeente waar dergelijke visch zelden voor komt, een mooien elft ten geschenke, b. v. in de vasten. Dat is eene aardige gewoonte waarop bijna te rekenen valt, altijd welkom is en door de vrienden dat spreekt van zelf Jan ook hoog gewaar deerd wordt. Maar dit jaar was er tot nogtoe geen kans op; men moest zich verontschuldigen; later misschien, maar het was nog te koud geweest. In het weekblad de Amsterdammer wordt een be roep gedaan op het publiek, om de winkeldochtors to hulp te komen, (lie thans in veie winkels en magazijnen genoodzaakt zijn den ganschen dag te staan, omdat de chefs in de meening verkeeren, dat de dames, die komen kpopen niet gaarne zouden zien, dat oen der winkeljuffers op een stoel zit. Dat gedwongen staan is uiterst vermoeiend en is, zooals ook bleek uit de verklaringen van dr. Aletta Jacobs voor de enquête-oommissie, dikwijls de oorzaak van ongesteldheden, die de meisjes kun nen nopen hare betrekking te verlag en waarvan zij ook in haar verder leven nog de ^Volgen kunnen ondervinden. De schrijver, die zich dr. B. noemt, geeft aan de dames, die in winkels inkoopen hebben te doen, in overweging, door een klein blauw lintje aan den mantel of japon vast te knoopen de winke liers te kennen te geven, dat het volstrekt niet met haar wenschen overeoenkomt om de winkeljuffers twaalf uren per dag op de been te houden. «Al moge de beteekenis van het blauwe lintje den eersten dag sommige firma's ontgaande dagbladpers en het winkelpersoneel zelf zullen wel zorgen, dat zij niet lang verborgen blijft voor belanghebbenden. Meer dan waarschijnlijk zullen slechts enkele weken voorbijgaan of de zitplaatsen zullen achter de toon bank verschijnenin Engeland is het zoo gegaan en de firma's, die haar voordeel goed begrijpen, zullen ook hier te lande niet achterwege blijven. Vooral omdat er gevaar bestaat, dat de namen zullen wor den bekend gemaakt van hen, die mochten blijk geven zich zoo weinig te bekommeren om de wen schen van het publiek." De redactie zelve vestigt nog de aandacht in ver band hiermede, op eene uitvinding, waarvoor onlangs in Engeland patent is genomen. Blijkens de tee- kening, die van deze uitvinding is opgenomen, schijnt deze hierop neer te komen dat de winkeljuffer in plaats van de tournure, een licht tabouretje draagt, dat onder 't loopen aan den rok een modieuse hou ding geeft en als zetel dienst kan doen wanneer de juffer wenscht te zitten. VRIJDAG 15 APRIL. Voorzitter: Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig: de heeren Hemsing, van Straaten, Prince en van der Garden, de beide eersten met kennis geving, de eerste wegens afwezigheid uit de gemeen te, de tweede wegens ongesteldheid. De notulen dor vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn: lo. Eene missive van het Burgerlijk Armbestuur, houdende verzoek tot wijziging der begrooting, dienst 1886. Ter visie. 2o. Een rapport der Raadscommissie, in wier handen was gesteld de rekening en verantwoording van de Executeuren in de nalatenschap van Mej. Hoffman, strekkende tot goedkeuring. Het rapport wordt met de rekening en de verdere stukken ter visie gelegd. 3o. Een voorstel van B. en W. tot belegging van do gelden uit den boedel van Mej. Hoffman. Daarin wordt medegedeeld dat de tot den boedel van Mej. Hoffman bohoorende effecten overeenkbm- stig den door den Raad in een besloten vergade ring te kennen gegeven wensch zijn gerealiseerd. De binnenlandsche fondsen, welker waarde minder aan fluctuatie onderhevig is en eenige noodlijdende of waardelooze effecten zijn nog aanwezig, daar met den verkoop daarvan geen haast behoeft te worden gemaakt. De opbrengst der verkochte effecten met inbè- grip van de vervallen coupons en dividendsbewij- zen is na aftrek der onkosten geweest 203,197.75 waarbij moet gevoegd worden de rente op 1 Januari 11. geïncasseerd van tijdelijk bij de Rente-Cassa te Am sterdam gedeponeerde gelden 17000) 1275.00 zoodat ontvangen is een totaal bedrag van 204,472.75 Van dit bedrag werd door Executeu ren ten behoeve van hun beheer over genomen 10,000. waardoor het saldo wordt 194,47-2.75 dat vermeerderd dient te worden met het slot der rekening der Executeu ren adff 5649.90 tengevolge waarvan men verkrijgt een totaal van200,122.65 Daar volgens de beschikkingen van de erflaatster de kosten der vestiging en oprichting van een ge sticht voor vrouwen of meisjes uit den fatsoenlijken stand en van eene volksgaarkeuken uit hare nala tenschap moeten worden bestreden en daar hetgeen daarna van die nalatenschap mocht overblijven zal moeten worden ingeschreven op een der Grootboe ken der Nationale Schuld en do interesten daarvan, zoover noodig, zullen moeten strekken tot het in stand houden der bedoelde inrichtingen, stellen B. en W. voor om bovengenoemde som van 200122.65 e gelden, welke ontvangen zullen worden uit verkoop en de den verkoop van de nog voorhanden zijnde bin nenlandsche fondsen, na machtiging van Gedepu teerde Staten te doen inschrijven op het Grootboek der S'/i pCt. Nationale Werkelijke Schuld. Ter visie. 4o. Eene missive van Mej. Kosstede geb. Boulogne, verzoekende ontslag als stadsvroedvrouw tegen 1 Mei e. k. Het gevraagd ontslag wordt eervol verleend tegen den dag waarop hare opvolgster in functie treedt. 5°. Een verzoek van den heer Paul Prill, ver zoekende ontslag als onderwijzer aan de stads- muziekschool wegens zijne benoeming tot 2" kapelmees ter aan de Rotterdamsche Opera. Het gevraagd ontslag wordt eervol verleend tegen den dag, door B. en W. te bepalen. 6°. Het Kohier der pl. dm belasting op de in komsten dienst 1887. Ter visie. Dit Kohier zal worden gedrukt en de raads leden een exemplaar daarvan t'huisgezonden. Daarop worden zonder discussie en zonder hoof delijke stemming goedgekeurd 1°. De Rekening van het Stedelijk Museum van Oudheden, dienst 1886. 2°. Het voorstel tot wijziging der begrooting van ide Schutterij, dienst 1886. 3°. Het voorstel tot wijziging der begrooting van het Bestedelingenhuis, dienst 1886. 4°. Hel voorstel tot het brengen van wijzigingen in de Gemeente-begrooting, dienst 1886. Aan de orde is daarop: Een voorstel tot aankoop van terrein voor den bouw der stokerij, ten dienste van de gemeentelijke Gasfabriek. Uit dit voorstel blgkt dat ten einde de exploi tatie der Stedelijke Gasfabriek op 1 October e. k. zoodanig te kunnen aanvangen dat het gas beant woordt aan de eischen, die men naar billijkheid kan stellen, uitbreiding der fabriek noodig is. In den loop der zomer moet een geheel nieuwe stoke rij met condensor worden gebouwd, terwijl de fabriek zal moeten worden voorzien van een scrub ber. De terreinen der oude fabriek bieden geen ruimte voor het nieuwe gebouw, derhalve moet dit op ander nabijgelegen terrein komen. De aan de j Gemeente toebehoorende tuin van het Bestedelingen- huis met een gedeelte van de binnenplaats van dat gesticht en een gedeelte van het terrein van het j voormalig Proveniershuis kwam daarvoor eerst in aanmerking, doch bq nador inzien is dat ongeschikt. Een ander terrein is te verkrijgen door den aankoop en afbraak van drie woonhuisjes aan de Lazarus- steeg, waarvan eigenaren zijn C. Huijvenaar, J. Bevet en P. Q. Husselson, die te koop zijn voor 4600. De Commissie stelt voor die huisjes voor genoemd doel aan te koopen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is daarop: Het voorstel tot het beschikbaar stellen van ter rein aan de Goudsche Machinefabriek voor de op richting van een vijzeldok. De heer Oudijk verklaart zich tegen het voorstel, wel is hij er voor om de Goudsche industrieelen zooveel mogelijk te helpen, maar op het punt van de stad, thans bedoeld, zou een dergelijk dok z. i. hinderlijk zijn. Onlangs is het plantsoen tegen over den Kattensingel opgeknapt, de stad heeft veel kosten gemaakt en nu moet daar niet eene in richting gemaakt worden, die den wandelaars zeker onaangenaam zou zijn. Wel stellen B. en W. voor om onder do voorwaarden, waaronder het verzoek toegestaan wordt, ook deze op te nemen dat geen smidse in het plantsoen zal mogen worden gemaakt, maar die voorwaarde zal moeielijk nagekomen kunnen worden. Spr. vraagt of er geen ander terrein is, waar dergelijk vijzeldok beter zou kunnen komen. Spr. gelooft 't wel, b. v. aan den IJsel. Wij hebben hier in Gouda niet veel mooie puntjes zegt spr. en daarom moeten wij die enkele, welke wij bezitten, ontzien. Er zijn trouwens wel terreinen in de stad, waar dat dok zou kunnen worden geves tigd, b. v. daar, waar vroeger de scheepshelling was van den heer Kleijweg. De Voorzitter erkent dat de voorgestelde plaats niet vrij van bezwaren, maar B. en W. weten geen betere aan te wijzen. Lastig zal het dok niet zijn op de bedoelde plaats, want de helling wordt niet gemankt op den wal, maar in het water. Op de Vest bij de Gouwe was ook een punt, dat in aanmerking zou kunnen komen, ware daar niet de aardappelmarkt. Deze laatste zou dan verlegd moeten worden en dat zou moeielijkheden opleveren. De voorgestelde plaats is de minst nadeelige, meent spr. De heer Straver, Jager en Hoogenboom verklaren ook bezwaar te hebben tegen het voorstel van B. en W. Niets zou hun aangenamer zijn dan de Goud sche Machinefabriek te kunnen gerieven door de bedoelde plaats af te staan, ware het niet dat hun deze plaats ongeschikt voorkwam, daar het plantsoen daarvan schade zou ondervinden. Nadat nog een korte discussie was gevoerd, waarbij bleek dat som mige leden nog niet een juiste voorstelling hadden welke plaats bedoeld vijzeldok op het voorgestelde terrein zou innemen, stelt de heer Jager voor de zaak nog niet te beslissen, maar haar eerst in een volgende vergadering te behandelen. )J)aartoe wordt besloten. Daarop worden benoemd tot: Lid der Commissie van Administratie van de Stedelijke Beleenbank de heer C. C. H. Prince, met 13 stemmen. Lid der Openbare Gezondheids-Commissie de heer A. H. Teepe, niet 12 st. tegen 1 st. op den heer E. Hoekstra. Rooimeester de heer T. J. Koobs met 11 st. tegen 1 op den heer Nederhorst en 1 op den heer Spruijt. Boekhouder-Opzichter bij de Fabricage de heer C. J. P. Spruijt alhier met 12 st. tegen 1 op den heer G. Bongers te Amsterdam. Niets meer aan de orde zijnde, wordt daarop de vergadering door den Voorzitter gesloten. Ondertrouwd GERHARÜÜS 8EBA8TIAAN ZUITBOFF EN JOHANNA HELENA MABIA tan BIJN. Utrecht15 April 1887. Bevallen van een Zoon, I. EEKMAN- van den Berg. Brutiel, 13 April 1887. Voorspoedig bevallen van een Zoon, A. van HOFWEGEN-Bijken. Gouda, 14 April. De ondergeteekenden betuigen door deze hunnen hartelgken dank voor de vele en har telijke bewijzen van belangstelling, ondervon den bjj hun ZILVEBEN HUWELIJKSFEEST. H. HAVEBKAMP. J. M. VAN DER WOLF. Gouda, 16 April 1887, Voor de vele bljjken van belangstelling ontvangen bg de geboorte van onzen Zoon betuigen wij onzen hartelgken dank. D. HOOGENBOOM Tz. A. M. HOOGENBOOM- Gouda, 16 April '87. Völlwak. De ondergeteekende acht zich verplicht, bg het verlaten dezer gemeente, aan zgne geachte clientèlle zijnen hartelgken dank te betuigen voor het aan hem zoo ruimschoots geschonken vertrouwen. J. BBEUKEL. Gouda, 15 April 1887. Allen die iets van mjj te vorderen hebben, aan mg verschuldigd zijn, of papieren ouder zich hebben, mg toebehoorende, worden ver zocht, daarvan zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór den 1°. MEI a. s. opgave, betaling of afgifte te doen, ten Kantore van mjjn gemachtigde, den Notaris Ma. I«. MOLE NAAR te Waddinxveen. G. W. C. van DOBT KBOON. Waddinxveen, 13 April 1887. verkrijgbaar by HEELE, HALVE en KLEI NERE FLESSCHEN. afgepast en aan 'tstnk. De COMMISSIE van Toezicht op het Lager Onderwijs alhier maakt bekend, dat de IN- SCHBIJV1NG van Leerlingen, wier plaatsing men met den ln Juni 1887 op bovengenoemde School verlangt, zal geschieden in het School lokaal op DINSDAG den 26 APRIL 1887, des namiddags ten 5 uur. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de Aanplakbilletten. Namens de Commissie, De Secretarie, Mr. J. FOBTUUN ÜROOGLEEVER. grjgajr op VRIJDAG 29 APRIL 1887, des morgens ten 10 ure, ten hnize van ttffHlPT D. den HOU DIJKER, aan den Platteweg aldaar, ten overstaan van den Notaris van 1 PINK, 3 KALVEREN, 1 ZOG met 6 KEUEN, 18 Kippen en een HAAN, eene partij HOOI en MEST, en Nadere inlichtingen geeft voornoemde Notaris. Ondergeteekende beveelt zich aan tot het leveren en plaatsen van Micro fonen, Telefonen en Electrische Schel len, Alle onderdeelen voor Electrotech- niekReparation aan Electrische Apparaten worden solied en spoedig uitgevoerd. Ook worden alle soorten Toren- Uurwerken, uit een der beste Bnitenlandsche Fabrieken, tegen billgke conditiën en concurreerenden prijs gele verd en geplaatst door Horloge- en Instrumentmaker. Gouda, April 1887. te koop bij tegen rembours, van Spsansch Koekoek, blaauw Andulusier, Padua geelkuif, Blaauw met wit- kuif, Zwart met witkuif, Wit Padua met wit- kuif, Patrga Brahma poutra, Grijs Brahma poutra, Wit Cochin China, Goudlaken Ham- bnrger, Boerenkriel, Wit Spaansch kriel zeer klein, Alesburie eend, Ronaan eend, Zwartflu weel eend en kleine witte Kwaker.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2