Buitenlandsch Overzicht. SCHUTTERIJ. ~~jmT a rkt berichten sluiting behooren tot de kennisneming van de rech terlijke macht. Door de heeren De Geer en Lohman was een amendt. op dit artikel voorgesteld, om te bepalen, dat alle twistgedingen, uit burgerlijke rechtsbetrek kingen ontstaan, behooren bij uitsluiting tot deken- nisneming van de rechterlijke macht, en dat de Wet bepaalt, welke geschillen, niet behooren tot die tooeven genoemd, rechtstreeks of in het hoogste ressort door de rechterlijke macht worden beslist, en de wijze regelt van de behandeling daarvan, alsmede de gevolgen. Het amendt.-Van der Kaay c. s. werd door ge noemden mede voorsteller verdedigd en dit ten slotte gewijzigd, zoodat dit thans gelijkluidend is met de eerste alinea van het amendt-de Geer. De hoeren De Geer en Lohman, verdedigden het door hen voorgesteld amendt., dat door den heer Farncombe Sanders wwl ondersteund. B. en W. van Amsterdam hebben den Raad voorgesteld, de beursquaestie te beëindigen, door over te gaan tot dén bouw oener koopmansbeurs op het gedempte Damrak. Uit de toelichting blijkt: dat geen der twee in de eerste .plaats door de jury bekroonde ontwerpen op do indertijd uitge schreven prijsvraag voor uitvoering in aanmorking kunnen komen, omdat de kosten van 3 a Si/i millioen te hoog geacht worden, en ook omdat door de ontwerpers niet in voldoende mate is rekening gehouden met de omgeving, waarin het gebouw geplaatst moet worden. Daarom is een nieuw beursontwerp opgemaakt, dat beneden een bedrag van 1,800,000 kan worden uitgevoerd. Als een staaltje van domheid en lichtgeloovig- heid deelt de «Midd. Ct." het volgende mede, dat haar uit Goes wordt bericht. Een dienstbare doch ter van eene aan rheumatiek lijdende vrouw had van eene mede-dienstbode geboord, dat er geen beter middel tegen die ziekte was dan het inslik ken van een tinnen lepel. De gans gaat naar de zieke om haar dit te vertellen, en het oudje is dom genoeg, om den raad te willen toepassen. Er wordt geraspt, gekrabd en ingenomen. Toen de 'dochter in haar dienst terugkwam, een en ander vertelde en bemerkte beetgenomen te zijn, snelde zij naar haar patiënt terug, en nu moest een ge neesmiddel dienst doen om do medicijnen te vorwijderen. Tengevolge van een besluit in de jongste alge- meene vergadering dor Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, werd door het Hoofdbestuur eene commissie benoemd om na te gaan, op welke wijze het tot stand komen van een proef station tot onderzoek van bouwmaterialen kon wor den bevorderd. Die commissie heeft thans een circulaire verspreid waariA zij als haar meening te kennen geeft, dat waar de industrie ïiL het buitenland allerwege ouer dergelijke inrichtingen kan beschikken, het bezit van zulk een proefstation van hot grootste belang is voor onze Nijverheid, en zoowel voor den produ cent als voor den consument. Zal men er gebruik van maken? Vooral als ant woord op deze vraag spreekt de ervaring, die men daaromtrent in hot buitenland opgedaan heeft. Nauwelijks was het nieuwe proefstation te Berlijn in werking, of opdrachten van besturen en particu lieren stroomden Van alle zijden toe; in die mate, dat in het jaar 1884 het aantal onderzoekingen alleen voor particulieron 647 bedroeg, in 1885 was dit aantal reeds tot 900 gestegen. De beteekenis van deze hooge cijfeïs Springt .te meer in 't oog, als men bedenkt, dat het proefstation geen zooge naamde handelsanalyses verricht, en dat er onder anderen oifck te Miinchën en te Zürich beroemde proefstations bestaau. Zulk een proefstation wordt dus langzamerhand de vraagbaak voor handel en nijverheid; van daar zijd groot nut in het algemeen belang. Het eventueel op te richten proefstation zal zich evenals in het buitenland moeten bezig houden met onderzoekingen, die ten doel hebben het vaststel len van de eischen, waaraan de verschillende' materialen en produkten zullen moeten voldoen, voorts met het verrichten van onderzoekingen ingevolge opdrachten van besturen en particulieren, tegen een voofaf vast te stellen tarief, zoodanig echter, dat soortgelijke inrichtingen door particulieren opgericht, niet geschaad worden. De Staat is4 het aangewezen lichaam om zulk eene inrichting tot stand te brongen, te meer daar hij bovendien als groote' verbruiker, haast in iederen afzonderlijken tak van dienst er direct nut van zou trekken. De aangewezen plaats voor de oprichting va'n het proefstation is volgens de raeening ddr commis sie Delft; omdat men daar, door die inrichting in organisch verband to brengen met de Polytechni sche Schqol, partij sou kunnen trekken van de wetenschappelijke krachten aan die inrichting ver houden, en tevens het proefstation dienstbaar zou kunnen maken aan het onderwas der aanstaande ingenienrs en industrieelen. Reeds bij een voorloo- pige inrichting zal men voor aanleg en exploitatie van zulk een proefstation, in het eerste jaar nog eene uitgave van 50000 vorderen. En nu zou het te hopen zijn, dat de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid eene som van min stens 25000, door bijdragen van belanghebbenden bijeengebracht, aan de Regeering, kon aanbrengen als tegemoetkoming in de oprichtingskosten. Het kwam de commissie daarom wenschelijk voor, dat de Maatschappij zich dien financieelen steun verzekerde, alvorens zich met een adres tot de Regeering te wonden. Van daar dat zij aan de Nederlandsche industrie en de daarbij belanghebbenden mime bij dragen vraagt om van fiunne sympathife voor de zaak te doen blijken. Zij hoopt dat door harmonisch samenwerken van groote en kleine belangeii, elk naarmate zijner kracht, het'gewenschte doel bereikt moge worden. De vice-consul te Saïda meldt onder dagteekening van 24 Maart jl. dat ten N. O. dier stad op 1200 M. van de kust, een nieuwe, waarschijnlijk koninklijke doodenstad is ontdekt. Omstreeks drie weken geléden heeft men bij het uitgraven van steenen door eene toevallige omstan digheid aan den voet van een heuvel, tot de kalk formatie behoorende, en op den oostelijken zoom van de tuinen van de stad, eene vierhoekige opening ge vonden van 6 a 7 M. langs de zijden en ter diepte van 11 M. Aan den voet van elk der vier volkomen zuiver georienteerde wanden is een grafkamer. De noordelijke bevat een steenen lijkkisf van wit marmer, wegende 6 a 7 ton, bedekt met basreliëfs, waarboven eene ledige kamer. Men hoopt, en talrijke aanwij zingen versterken dit vermoeden, onder aan of in de zijwanden andere openingen te vinden, die tot nieuwe grotten toegang zullen geven. De kamer aan de westzijde heeft een voorportaal, waar men aanvankelijk niets merkwaardigs vond. Maar de ingestelde plaatselijke onderzoekingen heb ben op 2 M. diepte een sarcophaag doen vinden van wit marmer, in den vorn\ van het menschelijk lichaam, wellce een mummie moet hebben bevat, zooals een stuk Egyptisch vijgonboomehhout en overblijfsels van zwachtels schijnen te bewijzen. Dit portaal geeft toegang tot eene groote grot, waar men vier graven ziet. Allen zijn van wit marmer en de beeldhouw werken, die deze versieren, ziju onvergelijkelijk schoon uitgevoerd. Maar een er van is by zonder merkwaar dig wegens zijne afmetingen (3.50 M. lang en 2.50 M. hoog, het weegt, met inbegrip van het deksel, 20 ton) en wegens de basreliëfs die zeer rijk zijn aangebracht. Rondom het lichaam van de sarcophaag heeft men een jachttafereel en een veldslag afgebeeld, waarvan do weerga in de musea van Europa wellicht niet wordt aangetroffen. Koevele moeilijkheden zal het opleveren, om dit prachtig kunstwerk naar Konstantinopel over te bren gen, zonder het fijne beeldhouwwerk te beschadigen, waarvan elk onderdeel een waar meesterstuk isvrou wenhoofden van een zonnekrans voorzien, honden koppen met ramshorens, mannelijke en vrouwelijke krijgslieden met irieksche helmen, schilden die aan de binnenzijde nog goéd bewaard gebleven schilder werk vertoonen; het is bewonderenswaardig. De grot aan de zuidzijde ligt 4 M. lager dan de andere. Zij bevat twee sarcophagen, die in geen opzicht op de andere gelijken. Het deksel heeft een zeer bijzonderen vorm: een zeer hooge ezelsrug, in den vorm van een spitsboogop den kruin zijn phautastische dieTen voorgesteld en regelmatige gaatjes geboord. Deze sarcophagen hebben een phoenicisch karakter. Do grot aan de oostzijde bevat ook twee sarco phagen, de eene eenvoudig, de andere omringd met eene rij van weenende vrouwen, in Grieksche klee ding en van eene zeer kunstige uitvoering. Onder deze grot hoeft men eene tweede ontdekt, bevattende (vier sarcophagen, vervolgens zijn er nog twee gevon den verscheidene hebben den vorm van het mensche lijk lichaam en een is van. graniet. Al deze zestien sarcophagen zijn geschonden en vol water, men heeft slechts kunnen verzamelen eenige afgesleten muntstukken, eene schoono vaas van albast en eenige fijne steensoorten. De deskundigen zijn van oordeel dat nog slechts eene eerste schrede is gedaan op don weg der ont dekkingen en dat, worden de werken goed geleid, deze vpor de oudheidkundigen zeer groote verras singen zullen opleveren. Het volkomen gemis van inschriften leidt tot dusver van den weg. De Odds van Mei bevat oen politiek artikel van professor Buijs. De hoogleeraar behandelt de tegeh- woordige Grondwetsherziening. Do ontevredenheid over de Tweede Kamer, waar uit zy gesproten is, is evenmin onpartijdig als die over de Regeoring van Willem I, die tot de her ziening van 1848 aanleiding gaf. Terecht verde digde de heer Gleichman op 23 Febr. do Kamer; want vooral in degelijkheid en onbaatzuchtigheid staat zy hoog: maar zij heeft een papieren dam opgeworpen tusschen zichzelf en hare committenten. Men zie slechts den omvang, dien nu reeds de boekdoelen vol met handelingen over de Grond wetsherziening hebben gekregenHet ontbreekt te veel aan zelfbeperking. Heftig is de partijstrijd. Hot Parlement leeft van fictiëu. Wie niet beter wist, zou uit de klanken, die zijn oor treffen, opmaken, dat (le liberale partij van hare toevallige uieefrderheid gebruik wil maken om een Grondwetsherziening door te drijven, die haar voor langen tijd het ongestQord bezit der regeermacht zal verzekeren. Do werkelijkheid is, dat de Grondwetsherziening alleen van deliberate party offers vergt en haar met zeer wezenlijke gevaren bedreigt. De liberalen stemden met groote eenstemmigheid voor het voorstel der Regeering betreffende het kiesrecht, terwijl de meesten hun ner zeer wel inzien, dat die maatregel hen wellicht voor lang op den achtergrond dringt. Het wan trouwen, dat do rechterzijde toonde, toen zij eischte dat over de additiooeele bepalingen in één hoofd stuk met hot kiesrechtartikel dor Grondwet zou worden beslist, getuigt van de onbaatzuchtigheid der liberalen. Er blijkt uit, dat de liberalen, dit voorloopig kiesreglement aannemeudo, zooals zij on getwijfeld zuilen doen, allerminst op de behartiging van eigen belangen bedacht zijn. Ook de strenge doorvoering van het stelsel der enkelvoudige distric ten, waartoe vele liberalen zullen meewerken om de 'minderheden tot haar recht te doen komen, kan voor de liberalen niet anders dan gevaar op- leseren. De tweede politieke quaestie is art. 194. Wil de rechterzijde nu genoegen nemen met een rege ling, als de heeren Do Geer en Lohman in hun advies aan den Koning voorstelden en mr. De Beaufort in zijn amendement opnam, dan zal zeer zeker een groot deel der liberalen meegaan, ge noeg in aantal om de aanneming in tweede lezing te verzekeren. De rechterzijde, ofschoon minderheid in het par lement, heeft alzoo het middel in handen om do Grondwetsherziening aan hare bijzondere belangen dienstbaar te maken. Zij, en zij alleen zal (laarvan de vermoedelijke baten genieten. Toch wil zij de herziening doen mislukken, tot zij zelve er eene kan tot stand brengen. Maar waarom heeft zij dan voor een -jaar de regeering niet aanvaard^ waartoe de gestelde voorwaarde geeu beletsel had behoeven te zijn? Ook nu kau zij eou kiesrecht krijg^i dat al haar wenschen bevredigt en een art. 194 ciat aan den toekomstigen wetgevor de handen vrijlaat. Zonderling is hare houding, haar strijd tusschen zeggen en doen is uit niets anders te verklaren dan uit de onmogelijkheid voor de anti revolutionairen om de regeeringstaak op zich te nemen (lau met een program, dat behalve op schoolgebied iets anders is dan een liberaal of oen» conservatief program. Voor „ons program" dient een program in de plaats te worden gesteld! I)e enveloppe, die zij op de regeeringstafel nederleggcn, draagt wel het zegel van eene bijzondere staatkun dige school, inaar die enveloppe is ledig. Mr. Heemskerk heeft op (loze herziening zijn stempel gedrukt hij heeft het ontwerp der staats commissie in conservatieven zin, zelfs in kleinigheden gewijzigd. De ijver, door de meerderheid getoond om deze Regeering staande te houden, geeft den Minister een buitengewone macht, waarvan hij echter een verkeerd gebruik heoft gemaakt èn bij tie quaestie der Eerste Kamer, èn bij dio'vande Ministers-Kamerleden. Hij had bij de laatste, volgens prof. Buys, volkomen gelijk, by de eerste ongelijk. De schrijver meent dat dit door dry ven de kansen der herziening vermindert, en herinnert daartegenover, dat de Regeoring in 1848 menig offer van eigen moening zich heert getroost om haar voorstellen aannemelijk te vmaken. Wat het voorloopig kiesrecht betreft, is mr. $uys van oordeel, dat (le voorstanders van algemeen kies recht, die toch ook uitsluitingen willen en (laardoor toonen, dat het kiesrecht ook volgens hen geen recht is van den burger, m^ar een door den |3taat opgedrageu functie, met de tegenstanders op praotisch gebied het eens kunnen worden over de grenzen. D,e wetgever heeft bij hot aangenomen artikel eene vrijheid van regelen erlangd, die het alleen aaq zijn conscientio en verlicht. »ootdeel overlaat, waar hij de grenzen wil stellen Jj^oor het oogenblik acht de schrijver het ^Borstel Jer regeering, dat het aantal kiuzers van 136,000 oJFi 300,000 brengt, voldoende en grooter uitbreiding volkomen ongemotiveerd. Men waclite eerst de vruchten van de voorgestelde uit breiding af en verzdke niqt de nationale eigenschap van een nuchter en gezond verstand te bezitten. De Duitsche Echo deelt het een en ander mede omtrent het leven der Abyssinische vrouw. De echtgenoote van eon rijken Abyssiniër woont van dezen afgezonderd. Hare huishouding wordt door een hofmeester bestierd; zij behoeft zich om niets te bekommeren. Hare kinderen zijn aan de zorgen eener min toevertrouwd; zij zelve babbelt en schertst met hare slavinnen, met hare vriendinnen, lacht, zingt, drinkt endrinkt zich dron ken. Ze gaat slechts uit om een vriendin te bezoekon of een godsdienstige plechtigheid bij te wonen, en berijdt dan steeds een muildier, dat door eet) slaaf bij den teugel wordt geleid, terwijl een tweede zijn meesteres een zonnescherm boven het hoofd houdt. De heer gemaal dineert slechts zol- den bij zijne wederhelft en laat zich voor dergelijke gelegenheid intijds plechtig aandienon, opdat zyn vrouw zich zou kunnen opschikken on met welrie kende oliën besprenkelen. Overigens hebben de vrouwen der voorname Abyssiniërs, behalve dat zij niet behoeven te werken, het geen haar beter dan die der, arbeidende klasse. Allen krijgen ze ransel met den corboe, een lederen riem, waarmede de liefhebbende echtgenoot zeer handig weet om te gaan. Een Abyssinische vrouw, al is haar rug aan bloed geslagen, kau daartegen niets inbrengen. De man mag volkomen naar wil lekeur met zijn vrouw handelen. De Abyssinische vrouwen zijn zeer bijgeloovig. Als een eerstgeborene* sterft, dan heet het, dat (le moeder eeit „bdozen blik" heeft. Haar tweede kind mag zij dan niet zien voor het elf jaar is. Al dien tijd draagt d^Nmin er zorg voor. -Terstond na de geboorte van het kind worden het de oor lellen afgesneden, die de moeder in brood ge bakken worden voorgezet. Het is het eenige mid del, gelooft men, om haar van wden bpozen blik" te genezen. Dr. H. Simons heeft het in de Vragen dee Tijd8 over de artsenybereiding. Hij is van oordeel dat deze gebrekkig is, evenzeer als de aflevering, en wel ten gevolge van de tegenwoordige inrichting der apotheken, de onvoldoende vorming van apothekers en het gebrekkig toezicht, en komt tot de conclusie dat de Staat apotheker moet worden. Evenwel zou f hij naast de Stoats-apothekeu bijzondore apothoken dulden, mits voldoende aait dezelfde eischen als eerstgenoemde en geen andere geneesmiddelen ge bruikende dan die van staatswege zyn onderzocht. Voorts wil dr Simons, die over ile bokwaamheid van zijn collega's in pharmaceutische zaken ook al ontevreden is, door den Staat-apotheker recepten geweigerd zien, die, volgens hem, behooren tot de wflcrobaat-pharmacie"; waardoor m. a. w. de arts twee onvereenigbare geneesmiddelen tegelijk in de* maag van zijn patient wil brongen. Zoo dr. Simons zijn zin krijgt en te eeniger tijd de zieken uit deu Staats-likkepot to slikken krijgen, doch er niet te minder om sterven, zal hun dood althans een officieel karakter dragen. Overigens bevat het artikel van dr. Simons voel wat de aan dacht in hooge mate verdient. Men zegt wel eens, .lat wie op reis smakelijk wil eten, $iet moet willen zien, hoe alles iu de keuken wordt klaar gemaakt. De tóng van het artikel van dr. Simons maakte op ons den indruk, dat wie vertrouwen in do apothekersmiddelen wil behoren, «maar beter doet, ook de apothekers, hun bedienden en leerlingen niet al te scherp op de vingors te zien. Niet tot zelf klaar maken en afleveren, maai; wel tot het hoiplen van Toezicht gelooven wij dat do Staat ge roepen is. Dat er ondanks de vele duiz(3iidon, welke jaarlijks daarvoor op de Bogrooting komen, nog heelwat aan dat Toezicht ontbreekt, wordt o, i door hot artikel van dr. Simons overvloedig aange— toon<l (De Tijd Zooals men weet is de liaagsche kermis afgeschaft.*- De Haagsche kouter der Pr. Or. Ct. schrijft daar- - omtrent - het^ volgend? //In de eigenlijke Haagsche kermisweek zal da residentie doodsch en verlaton zijn als eene straat in het opgraven Pompeji. Er heeft een plan bestaan om gedrfrende die onvorgotelijke weet, waarin de dwaasheid op den troön zat, in enkele zalen der stad cafés-chant mts te doen optreden, en althans binnens huis die week vroolijk door te brengen. Doch van overheidswege wil ïflen in die week geen enkele openbare vermakelijkheid dulden. En mij dunkt, vol komen terecht. Is het volk de aanleiding ontnomen om op straat de veiligheidsklep van zyn overkropte vroolykheid open te zetten, dan geve men den meer- gegoedeh ook geene gelegenheid om zich in het Ge bouw voor-Kunsten, en Wetenschappen te vermaken, of in éun schouwburg eon allerkluchtigst kermisstuk' te zien. Mijns bedunkens heeft het Gemeentebestuur hiermede eene daad van stipte rechtvaardigheid ge pleegd. Van Maandag 9 tot Maandag, 16 Mei ral sUravenhage stil en eenzaam zijn, treurig én pein zend, ids eene jonge wqduwe van één jaar, die haar geliefden man ndg diep betreurt." Het voorval-Schnaebelé is nu voor goed uit, daar zelfs do beschouwingen der Parysche bladen over deze zaak uitgeput raken. De heer Herbette is te Parijs aangekomen en had terstond een langdurig onderhoud met den minister Flourens. Naar beweerd wordt, heeft de Fransehe regeering een rondschrijven gezonden aan de grens beambten, waarin hun vooral wordt aanbevolen zich steeds voorzichtig en volkomen correct te gedragen bij het ambtelijk verkeer met hun Duitsche ambtge- nooten. De heer Schnaebelé is voorloopig naar Pont a-Mousson teruggekeerd. De Prance had een inschrij ving geopend, ten einde hem een ridderkruis in briljanten te geven, doch de commissaris heeft voor deze onderscheiding bedankt, door openlijk mede te deelen, dat hij dergelijke geschenken niet kan aan nemen. Nu Schnaebelé van het tooneel verdwijnt, wordt weer meer- aandacht geschonken aan de binnenland- scbe staatkunde. De begrootingscommissie heeft haar arbeid hervat en de Parijzenaars wijden zich met nieuwen moed aan de ^voorbereidselen tot de ge meenteraadsverkiezingen, isjlvelke op 3 Mei zijn be- Bij den Duitschen JpHdtfg zal een wetsontwerp wórden ingediend toffi^vijziging van de wet op de gesubsidieerde stooravamtijnen. Die wijziging heeft voornamelijk betrekki^jop de zijlijn in de Middel- landsche zee, welke Wc dusver van Triest over Brindisi naar Aloxandrië liep en voortaan alleen van Brindisi naar Porf-Saïd zal gaan; de stoom- booten der hoofdlijn zullen op de heen- en terug reis Genua aandoen. De zijlijn in de Middellandsche- zee heeft het minst aan Je verwachtingen beant woord; op de overige lijnen waren de uitkomsten van het eerste jaar bevredigend; de booten kwamen allen vóór den bepaalden tijd aan, het goederen- 1 vervoer was vrij voldoende, dat van passagiers niet ongunstig. Van het in dienat stellen van drie nieuwe schépen verwacht men vooral voor het passagiers vervoer goede uitkomsten. De zijlijn van Brindisi naar Port Saïd wfl men aan kleine stoomschepen overlaten, die bijna uitsluitend voor den postdienst besterad zijn. De Italiaansche Kamer heeft de voorstellen van deu Minister van Oorlog betreffende de vaststelling 'van lust contingenten het voor zes maanden onder de wapenen roepen van' de lichting van '48 goed gekeurd Volgens don Petersburgschen correspondent van de Times is het nu zeker dat czaar Alexander den 18 Mei, den^veijaardag van den grootvorst-troonop- volger, te Novp-Tcherkask, in de hoofdstad der Dou- sche kozakken zal vieren, ten einde den kroonprins aan de opperhoofden der kozakken voor te stellen. De politie is reeds druk bezig ,mot het treffen der noodige voorzorgsmaatregelen tot beveiliging van den czaar gedurende de reis en zijn verblijf te Novo- Tchorkask. Het vortrhkf uit Petersburg is bepaald op 15 Mei. De verjaardag van de troonsbeklimming van prins Alexander van Bulgarije is den 29steii April te So fia door het houden eener parade en andere feeste lijkheden herdacht. Ofschoon de regeering de her denking van dien dag Hfried, werd toch de stad met vlaggen versierd en vierde de bevolking op verschil lende wijze den dag als een nationalen feestdag. RECLAME Haar goedkoopte heeft ze in het be reik van iedereen gebracht, en onder an deren ook hieraan hebben de Zwitsersche Pillen van den apotheker R. Brandt het te danken, dat zij tegenwoordig overal als huis- en geneesmiddel legen storingen in de spijsvertering gebruikt worden. Ver krijgbaar a 70 Cts.. de doos in de apotheken. Echt te verkrijgen* by J. G. Zeldenrijk en Co. te Gouda. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien de Wet op de SCHUTTERIJEN van den llden April 1827, (Staatsblad no. 17), alsmede de Reglementaire bepalingen, voorkomende in het Staats blad van den 21sten Maart 1828, No. 6. Brengen ter algeiqeene kennis, dat de Ingezetenen, die-op den 1 aten Januari 1887 hun 24ste jaar heb-' ben bereik^ verplicht ziju zich voor den DIENST der SCHUTTERIJ te doen inschrijven. Dat tot de inschrijving gelegenheid zal worden ge geven ter SECRETARIE dezer Gemeente, van den 15den tot den 31 sten Mei aanstaande, dagelyks (de Zondagen uitgezonderd) van des voormiddags tien tot des namiddags een ure. Dat de bovengemelde Wet ten aanzien der voor- j" schrevene verplichting, de navolgende bepalingen en voorschriften bevat: Art. 1. Ieder ingezetenon van het Rijk, die op den lsten Januari van elk jaar, zijn 25ste jaar zal zijn ingetreden en zijn 34ste niet voleindigd zal hebben, zal ingevolge de bepalingen dezer Wet, daartoe ge roepen zijnde, verplicht wezen den Schutterlijken dienst uit te oefenen. Art. 2. Als ingezeten worden met betrekking tot de toepassing dezer Wet beschouwd: a. Alle Nederlanders binnen het Rijk hun gewoon verblijf houdende. b. Alle vreemdelingen binnen het Rijk 'woonach tig, welke hun voornemen om zich daar te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Do tijdelijke uitoefening van een bedrijf of hand werk in eenige ondergeschikte betrekking, gelijk die van leerling, knecht, enz., kan op zichzelve niet be schouwd wórden als ëen bewijs van het voornemen, om zich in dit Rijk te vestigen. Art. 6. Elk jaar, voor den eersten Juni, zullen de Ingezetenen, welke op den eersten Januari wan het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeenen moch ten al of nie£ tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verplicht zijn zich bij het Bestuur der Gemeente, in welke zij wonen, voor de Schutterij te doen inschrijven. Art. 7. Zij die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermo gen hebben gevestigd, zullen tot de Inschrijving ver plicht zijn binnen die gebeente, alwaar eene dienst doende Schutterij aanwezig is. a Bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterijen bestaan, zul len zij zich doen inschrijven in de gemeente, alwaar zij voor de personeele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur wor den ingeschreven naar deszolfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene om van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken. Dientengevolge worden de ingezetenen-* die in de termen van gemelde Artikelen vallen, dat zijn zydie in het vorige jaar den 24-jarigen leeftijd hebben bereikt en geboren zijn in den jare 1862, mitsgaders de zoodanigen tusschen de 24 en 34'"jaren, welke sedert de laatst gedane oproeping in dato 5 Méi 1886, zich' alhier met der woon hebben gevestigd, opgeroepen; om zich op bovengemelden tijd en plaats aan te melden. Zij, die nalatig mochten zijn, zullen van wege het gemeente-bestuur ambtshalve worden ingeschreven, door den Schuttersraad worden veroordeeld tot eene geldboete en ZONDER LOTING bij de SCHUTTERIJ worden ingelijfdindien het blijkt, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestond. Voort wordt den belanghebbenden medegedeeld, dat zij bij de inschrijving moeten overleggen hun bewijs van geboortehetwelk voor hen die in deze Gemeente zijn geboren, ter SECRETARIE dezer Gemeente, kan worden verkregen van des morgens tien tot des namiddags een ure en dat zij zullen moeten opgeven de straatde wijk en het nummer van hunne woning, hun beroep bonevens dat hunner oudersalsmede sodert wanneer zy ingezetenen de zer Gemeente zijn. Gouda, den 5 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, 1 v BROUWER. Gouda, 5 Mei 1887. De aanvoer van granen was heden voldoende voor de behoefte. Hoewel de stemming vast is, kwam er in de prijzen weinig verandering. Alleen puike Tarwe goed gevraagd tot iets hooger prijzen. Mais lager verkocht. Zeeuwsche Tarwe 7.80 a 8.25. Polder Tarwe 7.40 a 7.75. Mindere 7.25 a ƒ-7.35. Af wijkende 6.75 a 7.10. Roode Tarwe 6.75 a 7.Angel Tarwe 7.25 a ^.50. Zeeuwsche Rogge 5.60 a 5.90. Poljerrogge 4.60 a 4.80. Buitenlandsche per 70 KG. 4.44 a 4.65. Wintergerst 4.40 a 4.70, Zomergerst 4.10 a 4.40. Chevaliergerst 5. a 1 5.60. Haver per Heet. 3.10 a 4.20 en per 100 kilo 6.50 a 7.25. HennqpzaadJn- landsch 6.75 a 7^r* Buitenlandsch -5. a 5.50, Bruine boonwi 10.75 11.50. Witt'e boonen f 8.50 a 9.—. Buitenlandsche- 6.25 a 6.50. Erwten: Inlandsche blauwe mesting 6.25

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2