Bulteolandsch Overzicht. ADVERTENTIEN. Lange Tlendeweg, D 12. POLITIE. Door den heer Kielstra werd aangedrongen op betere bezoldiging van de machinisten der Marine en niet-afsluiting van de werving voor het korps Mariniers. Door den heer Heldt werd nog aangedrongen op eene spoedige indiening van de Pensioenwet voor oude werklieden bij de werven, waarbij de heer Seret het verlangen uitdrukte, dat ook voor de werklieden bij de Landmacht eene pensioenregeling mocht worden getroffen. Nadat de Minister vau Marine eene spoedige afdoening van de aangelegenheid, voor zoover hem betrof, had toegezegd, werd de geheele begrooting met algemeene stemmen aangenomen. De conclusie der Commissie in zake de verklaring door Nederland en België betreffende de te nemen maatregelen tegen den z. g. handel in jeugdige vrouwen en meisjes, werd aangenomen voor ken nisgeving. BH de conclusiën over de adressen van de heeren Do Vos en Van Beest houdende klachten over het beheer der gestichten Veenhuizen,* noemde de heer Borgesius die gestichten een „Augias-stal," terwijl de heer Van der Feltz vroeg, of den Minister de vuile toestand in de gestichten bekend was, en wat hij daaraan dacht te doen. De Minister van Justitie verklaarde dat het ont slag van de heeren De Vos en Van Beest eerst had plaats gehad na een nauwkeurig onderzoek door een vertrouwd ambtenaar van het Departement van Justitie. Ook door de heeren De Kanitz en Kist werd de handelwijze van den Minister van Justitie in deze afgekeurd. De conclusie is daarna aangenomen. Men schrijft aan de Leidsche Ct Het eene jaar verschilt niet veel van het andere. Als men meent dat de- langgerekte winter voorbij is en de lente aanbreekt, ontstaat er bij zoelte van en kele uren onweer, en de koude, die men vergeten achtte, neemt weer de overhand. Voor een paar we ken had men daarbij eene bijróaan waargenomen. Het is bekend dat verschijnselen als bijzonnen en bijmanen ontstaan door de werking van het licht der zon en maan op tallooze ijskristallen, die zich in het luchtruim bevinden en koude aankondigen. De raad werd daarbij gegeven de kachels niet weg te doen. Als op slag liep de wind naar het noorden, waarbij hij hard begon te blazen en de beruchte koude Mei-dagen bezorgde. Het is nu sedert veertien dagen over geheel Europa veel te koud en meti vraagt daarbij elkander af of de geleerden het nu ernstig meenen dat de aardkorst hoe langer hoe meer afkoelt. Ook heeft het niet aan nachtvorsten ontbro ken. Dat hierbij de toch reeds achterlijke groei stil staat en de snijdende wind aan het pas ontloken groen en do bloemen schade doet, behoeft geen betoog. Niet zonder reden wordt er van een voortreffelijk fruit-jaar gewag gemaakt en daarvan geeft o. a. de Betuwe hoog op. De kersenboomgaard en prijken met eene weêrgalooze pracht van bloesems, de perenboo- men gelijken een bloemruiker en de appelboomen be loven niet minder. Maar het is te hopen dat van de kersen, de peren- en appelboomen naar evenre digheid ook een zoo overvloedigen pluk kan gedaan worden. Er ligt tusschen den bloei en den oogst nog een tijdsbestek waarin veel van de te verwachte vrucht kan verloren gaan. Men kan geen hei! roe pen, zegt men, voordat men over de brug is. Het Vaderland bevat een artikel over het be kende voorstel in zake het Sociaal Weekbladonder den titel: „Het „Nut" en de Sociale gedachte." Het k&n niet ontkend worden, wordt daarin gezegd, dat het Nut wel aan een verjongingskuur behoefte heeft. Minder omdat er weihig voor de Maatschappij te doen zou zijn, dan wel omdat het programma •ontbreekt en de omvang van het doel, in verband met de bekrompenheid der middelen, dwingt tot een kiezen, dat licht in een weifelend van don hak op den tak springen ontaardt. Vergissen wij ons, vraagt het blad, als wij meenen, dat de behoefte om voor zichzelf tot klaarheid te komen en om het doel voor de leden tot klaarheid te brengen, het voorstel van het hoofdbestuur heeft in het leven geroepen Het hoofdbezwaar is dan onzes bedunkens, afgezien van de bedenkingen tegen vorm en inhoud van het blad, dat men te veel kracht heeft willen concentreeren op een arbeid, die slechts middel mag zijn in plaats van doel, en van de beperkte financiën van de Maat schappij te veel heeft gevergd. Maar de stem tegen dit voorstel mag niet beteeke- nen laten wij ons op het gebied der sociale quaestie toch zoo weinig mogelijk bewegen. Wie de welspre kende rede heeft toegejuicht, waarmede de voor zitter, de heer Quack, de laatste jaarvergadering heeft geopend, herinnere zich, hoe hij der Maat schappij de taak heeft afgebakend, die in haar twee den eeuwkring voor haar ligt. Hij bepaalde do aandacht der vergaderiug bij «de sociale gedachte, die in de stichting der Nieuwenhuijzens ligt opge sloten, en die zij voortdurend moet verwerkelijken, zoolang er levenskracht is in de Maatschappij." Hij herinnerde, hoe het uitgangspunt der stichters was, «het teeder medelijden oVer den staat des gemeenen mans in het vaderland" en hoe dit uitgangspunt in onzen democratisch en tijd andere daden eischt dan in de vorige eeuw. Hij heeft haar een geheel pro gramma van werkzaamheden voorgespiegeld, dat slechts methodische ordening behoefde, om voorjaren en jaren den arbeid der Maatschappij te bepalen. Om deze woorden tot werkelijkheid te doen wor den is het ongewijfeld noodig, dat kennis omtrent de sociale vraagstukken wordt verspreid, dat de leden van het hooge belang daarvan worden doordrongen, dat propaganda worde gemaakt voor hun oplossing. Koos liet hoofdbestuur niet het rechte middel, de hoofdgédachte van zijn voorstel verdient beter lot dan eenvoudige vorwerping, zonder meer. Dat be greep het departement Gouda, het eenige zoover wij weten, dat deugdelijke, opbouwende critiek leverde, door het volgende besMit te nemen: 1. Het hoofdbestuur uit te noodigen bij de behan deling van punt V der punten van beschrijving, ten einde te komen tot een zuivere stemming, in 'de eerste plaats het oordeel der vergadering te vragen omtrent het beginsel van de zaak 2. het beginsel goed te keuren; 3. de voorgestelde overeenkomst met den heer Tjeenk Willink af te keuren, en in geval tegen deze wijze van behandeling bij het hoofdbestuur bezwaren mochten bestaan, de volgende motie aan de vergadering voor te stellen De vergadering met het hoofdbestuur overtuigd van de wonschelijkheid der verschijning van een periodiek orgaan ter behandeling der vraagstukken, waarbij het stoffelijk, geestelijk en zedelijk welzijn van de groote menigte des volks betrokken is, van oordeel dat het Sociaal Weekblad zich te veel beweegt op het gebied der politiek, te veel het ken merk draagt van een partijorgaan om den steun der Maatschappij te mogen ontvangen, acht de voorgestelde overeenkomst met den hoer Tjeenk Willink niet in het belang der Maatschappij en onthoudt daaraan hare goedkeuring. Kon zulk een voorstel niet do basis vormen voor nader overleg vraagt het Vaderland. En zoo in dit voorstel nog altijd het bezwaar ligt, dat ook bij ons weegt, dat de Maatschappij in de ver leiding komt haar kracht te verspillen op journa listiek gebied, ligt er dan ook niet een goede ge dachte in het voorstel yan Botterdam om jaarlijks een twaalftal kleine volksgeschriften op sociaal en economisch gebied uit te geven, al is de vorm, waarin het voorstel is gegoten, met opdracht van de redactie aan een commissie buiten het hoofd bestuur, voor dit hoofdbestuur te krasse motie van wantrouwen om het te aanvaarden Tot geruststelling en tevens tot waarschuwing maakte voor korten tijd de vereeniging van genees kundigen der stad Diisseldorf het volgende bekend: Iq den laatsten tijd geven de dagbladen onder hunne gemengde berichten zeer dikwijls verhalen van bloedvergiftiging, na schijnbaar onbeduidende verwondingen. Nu eens is het de steek van een naald, waarmede een bonte, natuurlijk met eene giftige verfstof gekleurde stof genaaid is; een anderen keer de steek met eene pen, die van arsenicumhou- denden inkt voorzien was. Hier is het eene kleine afschaving van het been, welke door eene gekleurde kous geïnfecteerd werd, daar eene snede, welke men met postzegelpapier of ander giftig materiaal in aanraking gebracht heeft. Meer dan eens springen gedeelten van luciferskoppen in open wonden of veroorzaken ook brandwonden, welke dan, doordien de giftige phosphorus er in viel, do bron eener bloed vergiftiging vormen, ten gevolge waarvan de vingers eener hand, ja, een geheele arm geamputeerd moes ten wordenDoor zulke berichten wordt het publiek zonder grond angstig gemaakt. Al deze verhalen be rusten of op geheel valsche beoordeeling van het onderhavige geval, of op verzinning. Het is waar, elke wonde, ook do onbeduidendste, kan het uitgangs punt eener bloedvergiftiging worden, maar de giften welke eene bloedvergiftiging veroorzaken zijn van geheel anderen aard en het publiek als giften ge woonlijk niet bekend. Het zijn de scheikundige stof fen, welke zich bij het roesten, verweren, gisten enz. van dierlijke of plantaardigijVstoffen vormen en die in de geheelo atmosfeer in groote hoeveelheid voor komen. Giften, zooals phosphorus, arsenicum, lood, zureh enz., zijn voor dergelijke wondon niet schadelijk. De brandende phosphorus wordt zelfs niet door het lichaam opgenomen, daar hij zelf door de vorming van de brandkorst de huid yp de plaats der wonde onwerkzaam maakt. Arsenicum, koper, lood enz. zul len in zoo buitengewoon gerjuge hoeveelheid zelfs onder de gunstigste omstandigheden in het bloed komen, dat van een vergiftiging zelfs geen sprake kan zijn. Hot postzegolpapier bevat geen gif. Geheel anders werken de zoogenaamde infeotiestoffen, die uit het vuilnis enz. ontstaan. Van deze is de opname in de wonde van eenige slechts met het microscoop zichtbare deeltjes voldoende, om bij de aanraking met de wondkorst of het bloed in hot ongunstigste geval ook dit aan te tasten, eene aantasting, welke blijkens de ervaring niet alleen snel om zich heen grijpt, maar zich ook weldra in de inwendige organen vertoont-en dikwijls eene spoedige oplossing ten ge volge heeft. Gelukkig bezit overigens het menschelijk lichaam tegen deze infectiokiemen een tamelijk groot weerstandsvermogen. Wij herhalen het, het gevaar van bloedvergiftiging bij bet binnendringen van «gif ten" in toevallige wonden bestaat niet. Het is echter voorzichtig, ook op de kleinste wonden te letten en deze van het begin met zorg to behandelen en zeer zindelijk te houden. China zal spoedig voor de eerste maal in zijn geschiedenis eigen munten gaan slaan. De heeren Heaton, to Birmingham, hebben na langdurige onder handelingen een contract gesloten voor de levering van muntpersen en al wat verder voor een munt noodig is, en een on ander moet binnen een jaar in China zyn opgesteld. Tot nogtoe zijn do munten die voornamelijk in de circulatie in China gebruikt worden, kleine koperen stukken, ter grootte van een Engelsche „halfpenny" en met een vierkant gat waardoor men ze aan elkander rijgt. De waarde die zij vertegenwoordigen is een duizendste van een dollar of van ongeveer 3.De specie van hoo- gere waarde is zilver in ballen of baren, waarvan de waarde door wegen berekend wordt. Er is ,ook eenig papiergeld en voorts circuleeren de Mexicaan- sche dollars vrijelijk. Met de nieuwe machineriën zullen dollars en zilverstukken van Vj> */i» Vin dol- lar, alsmede koperstukken van Viooo dollar geslagen worden. Do persen zullen 2,700,000 muntstukken per dag ter waarde van 307,800 afleveren, en de koperen stukken zullen ook het vierkante gat be houden, dat sedert onheugelijke tijden bestaan heeft. Op dat punt wilden de Chineozen niet toegeven. Eens bezocht ik, schrijft een Eügelsch correspon dent, met eenige vrienden Canton, en natuurlijk gingen wij overal heen waar iets merkwaardigs was te zien. Wij bezochten oen aantal pagoden en tem pels, zijde-fabrieken, de inrichtingen tot kunstmatig uitbroeien van eendeneieren, winkels van ivoor en nephriet, pandjeshuizen, de winkels van slagers die honden- en kattenvleesch verkochten, het wateruur werk der stad; alle deze merkwaardigheden zijn reeds voor onheuglijke tijden beschreven. Gedurende onze zwerftochten door de kronkelende straten der stad, tuitten ons de ooren van het geroep om fooien. Waar wij ook gingen schreeuwden de nog niet volwassen bezitters van een staart „Curas- haw! Cumshaw!" (een fooitje, hoeren, een fooitje!) en de volwassen Chineezen herhaalden dit. Wan neer men aan het verzoek der kinderen niet voldeed, dan veranderden zij hun geschreeuw in: „Fanquai! fanquai!" (vreemde duivel, vreemde duivel). Onder het eentonige geroep van cumshaw betradon wij het yamun der overheid. Hier liet men ons de werk tuigen zien, waarmede do bamboosstraf op de voet zolen van de misdadigers wordt toegediend, benevens rottings en korte knuppels om daarmede het gelaat der valsche getuigon to slaan, duimschroeven en pijnbanken om bekentenissen te ontlokken (volgens de Chineesche wetten mag geen misdadiger ter dood worden gebracht, alvorens hij zijne daad be kend heeft); canquls, oen soort van kraag, waarbij, wat grootte en stijfheid betreft, de boorden der Lon- densche dandy's mastersnog niet halen. Hot zijn rechthoekige houten vlakken, met gaten voor het hoofd en de handen. Het sombere kleine vertrek, waar deze foltertuigen geborgen waren, scheen ons een beeld toe van een Europeesche gerechtszaal in de Middeleeuwen. Weinige oogenblikken later begaven wij ons in onze draagstoelen door een zeer druk gedeelte der stad naar de plaats der terechtstellingen. Op onzen weg gingen wij nog voorbij de nieuwe Boomsch Katholieke kathedraal, welke reusachtige spitse torens zich in de wolken verliezen. De plaats der terechtstelling was eene kleine rechthoekige, om heinde ruimte, ongeveer 15 yards bij 50. Wij gingen er door een poortje binnen. Rechts van den ingang strekte zich een rij kleine huizen uit, waarin pottenbakkers schenen te wonen; de ruwe, nog ongebakken voorwerpen, welke zij vervaardigd hadden, lagen overal op den grond verspreid om in de zon te drogen. Wanneer er echter eene terecht stelling moest plaats hebben, dan werd dit alles op geruimd. Tegenover do huizen der pottenbakkers was een hooge muur, tegen welks voet eenige zeer groote aarden vazen stonden geleund, waarvan de openingen op één na met aarde gevuld wareh. Nu stelde onze gids ons voor aan drie armoedig gekleede Chineezen, die bij onze komst vlak bij het poortje aan een /aw&w-tafel zaten te dobbelen. De éSn, een ruw wezen met een schelmenblik, was de scherp rechter, en de beide andere kleine personen waren zijne helpers. Door middel van onzen tolk zeiden wij den scherprechter, dat wij de werktuigen wenschten te zien, waarvan hij zich in zijn beroep bediende, en dientengevolge haalde hij een kort, breed zwaard en een lang mes voor den dag. Door middel van onzen tolk hielden wij nu hot volgende gesprek met den kerel. „Hoe gebruikt gij dit zwaard? Waar is het blok?" „Wij gebruiken geen blok. Wij laten de gevange nen in twoe rijen knielen met het gelaat naar el kander toe en met gebogen hoofden. Dan neem ik het zwaard en fluks sla ik beurtelings aan weerszij den een hoofd af, totdat al de hoofden gevallen zijn. Het gaat net alsof gij met uw stok de toppen uit het onkruid slaat. „Slaat gij altoos met één slag het hoofd af." „Altoos." „Waartoe dient het mes „Dat gebruiken wij voor de ling-che of dood door messteken. Wij binden den misdadiger, die tot dezen dood wordt veroordeeld, aan dat kruishout daar ginds (hierbij wees hij naar twee ruwe, geschilderde stukken, welke elkander kruisten) en wij beginnen de oogleden, de ooren, den neus, enz. af te snijden en eiudigen met een steek in het hart. Het aantal sneden verschilt van 8 tot 120, al naar dat de misdadiger een meer afschuwelijke misdaad heeft bedreven." Welke soort van misdadigers worden tot de ling- che veroordeeld. „Vadermoorders, raoedermoorders en vrouwen, die hunne echtgenooten hebben gedood en verminkt maken de meerderheid uit." „Kunt gij goed slapen en eten, wanneer gij iemand hebt ter dood gebracht?" De drie scherprechters grinnikten eens op deze vraag, daarom vervolgden wij: „Hoeveel personen hebt gij wel eens op één dag ter dood gebracht?" „Ik heb zelf in twee minuten twintig hoofden afgeslagen. Ziet gij die donkere vlek op den grond daar ginder? Dat is van het bloed van de laatste slachting." „Wat wordt er met de lijken gedaan?" „De vrienden halen de lichamen weg, maar wij bewaren de hoofden in de vazen, daar ginds by den muur, en wanneer wij er een groot aantal hebben, en zij onherkenbaar zijn geworden, dan begraven wij ze. Zoudt gy gaarne eenige van de hoofden zien?" Wij bedankten hiervoor, en daar een mijner vrien den zeer bleek werd en zich onwel begon te gevoe len, lieten wij ons door onzen gids den terugweg wijzen. „Heeren, geeft ieder twintig ets. (Am.) fooi aan de beulen," zeide de gids. Wij waren blijde daar door verlost te worden van den starenden, schelen blik van den „menschenslachter" en zoo eindigde ons onderhoud met de scherprechters van het groote Chineesche rijk. Aan eene correspondentie uit Kotta Kadja, ddo. 3 dezer, ontleent de Javabode het volgende Uit mijn laatste brieven en ook uit andere be richten zal u wel zyn opgevallen, dat het hier sedert eenigen tijd buitengewoon rustig was. Dit tydperk van rust is thans, volgens ingewonnen be richten, geëindigd. Sterke benden gewapende Atjebers moeten zich hebben verzameld, om ons op verschillende manieren afbreuk te doen. Eenige dagen geleden zoudon zelfs by geheime nota door den kolonel-gouverneur aan de officieren de dagen bekend zijn genaakt, waarop gedurende de maanden April, Mei en Juni aanvallen op onze troepen of posten zullen worden gomaakt. Dit zal u mis schien wel een weinig onwaarschijnlijk voorkomen, maar toch is het zoo. De heeren Atjehers hebben den dienst voor drie, maanden uitgemaakt. In de zoooven bedoelde nota werd vermeld, dat de aanvallen den 3Ion Maart zouden beginnen. Het voorgovalleno in den nacht van dien datum heeft dit bericht al vast waar gemaakt Eene bende van ongeveer 200 man, goed gewapend, had zich door de duisternis begunstigd door onze postenlinie weten te dringen. Hun doel was Panteh-Perak aan te vallen. Hun doel werd echter niet bereikt, daar de bende in de nabijheid van Lamjong op eene hin derlaag uit die benting stuitte. Er werd hevig ge vuurd, doch handgemeen werd men niet. Intus8chen Was van hier eene kolonne van on geveer 150 man opgerukt met het doel den aanval op Panteh-Perak af te weren. De troepen, welke den vyand eveneens eene hinderlaag legden, werden niet verontrust. De troep van Lamjong bekwam een doode en twee gewonden (inlanders). De AtjoheTs echter moeten zware verliezen hebben geleden men spreekt toch van ongeveer 20 dooden, behalve de gewonden. Heden nacht werd Panteh-Perak beschoten, doch niet hevig, zoodat mag worden verondersteld dat dit door eenige zwervende Atjehers en niet door de zoo even bedoelde bende is gedaan. Op het oogenblik het is 8 uur in den morgen hooren wij in de richting van Ketapan-Doea sedert ongeveer een uur aanhoudend kanonschoten vallen, afgewisseld door pelotonsvuren, waartusschen ook het vuur van den vijand kan worden waarge nomen. Er wordt gevochten, dat is zeker, doch wat er aan de hand is, kan ik u nog niet berichten. Den 30en Maart keerde per laatste trein alhier terug het op den 15en te voren, onder commando van luitenant Gerritsen uitgerukt, detachement, sterk 15 man. Deze troep had zich, aan boord van het gouvernementsstoomschip Tegal, naar eene kampong in de nabijheid van de reede van Segli begeven. Het doel was de roovers die aan boord van eene ciingaleesche brik, varende onder Engelsche vlag, een bedrag van ongeveer 3000 dollars hadden ge stolen, op het spoor te komen. Gedurende veertien dagen begaf het detachement zich 's nachts aan boord van de brik en bleef daar tot 's morgens. Den veertienden dag, nadat niets was bespeurd, kwam het oorlogschip Macassar daar mede aan; de beide schepen namen nu stelling om de kampongs, door welker bewoners de rpof was gepleegd, te tuchtigen, liet hoofd werd eerst ge sommeerd binnen vier en twintig uren het geroofde bedrag te restitueeren, zullende anders de nabijge legen kampongs wordjgn platgeschoten. Den vol genden .dag kwam hij aan boord, waar het vereischte bedrag door hem en zijne volgelingen den gezag voerder werd ter hand gesteld. Na het ontstolene te hebben teruggekregen, zeilde de ciingaleesche brik weg, terwijl de oorlogs bodems naar Oleh-leh terugkeerden, alwaar onze troepen debarkeerden. De hangende quaestie tusschen de Fransche be- grootings-commissie en het ministerie is in de kamer behandeld. Met 275 tegen 257 stemmen werd eene voor de regeering aannemelijke motie verworpen, zoodat de heer Goblet (lankondigde, dat het kabinet zyn ontslag nam. In België schijnt weer eene werkstaking op groote schaal te worden voorbereid. Zoowel in de nabijheid van Luik als in de omstreden van Charleroi staken de werklieden in fabrieken en kolenmijnen bij hon derden den arbeid, zoodat het getal der werkstakers volgens eene socialistische raming reeds 10,000 bedraagt. De regeering heeft pchter allo voorzorgsmaatre gelen genomen ten einde elke rustverstoring te voorkomen. Vele garnizoenen worden gereed ge houden om eik oogenblik naar de bedreigde stre ken te kunnen vertrekken en te Charleroi is de burgerwacht reeds onder de wapenen. De meeste directeurs der kolenmijnen waren reeds op de werkstaking voorbereid, want Zaterdagavond namen in vele mijnen de werklieden hun houweelen meê naar huis, hetgeen een bijna zeker bewijs was dat zij Maandag niet zouden terugkeeren. Do beweging is het werk van den bekenden op ruier Defuisseaux. Gelyk men weet, scheidden zich op het jongste congres der sociaal-democraten de bedaarde werklie den van dezen leider af, daar zy niet langs revolu tionairen weg, maar uitsluitend door een vredelie vende propaganda, hun geschillen met de werkgevers willen uitmaken. Defuisseaüx wil echter zijne plan nen niet laten varen en heeft van uit Frankrijk, waar hij sedert zijne veroordeeling verblijf houdt, steeds betrekkingen onderhouden met zijne aanhan gers onder do werklieden, die nu eene algemeene werkstaking verlangen. Ofschoon de onverzoenlijken verreweg in de minderheid zijn, hebben zij toch reeds vele werklieden der andere partij, hetzij door over reding, hetzij door bedreiging, tot hunne zyde over gehaald. De goede uitslag van de pogingen der opruiers wordt tevens zeer bevorderd door het besluit der Belgische kamer tot verhooging dor invoerrechten op vee, want dezen maatregel, die den grooten grondbezitters het meeste zal baten en de vleesch- prijzen voor den burger aanmerkelijk doen stijgen, heeft onder de werklieden groqte ontevredenheid opge wekt, waarmede nu do zendelingen van Defuisseaux hun voordeel doen. Uit voorzorg heeft het garnizoen van Charleroi op last der regeering alle kolenmijnen in den omtrek dezer stad bezet, terwyl de gewone dienst door de burgerwacht wordt verricht. Evenwel is tot dusver nog nergens de orde verstoord. Thans wordt bevestigd dat van 1 Juni af een deel van het Duitsch-Engelsche postverkeer over Vlissingen zal geleid worden. De mondelinge ver- toogen, door de te Berlyn aanwezige Belgische onder handelaars daartegen ingebracht, mochten te minder baten, omdat er juist gedurende hunne aanwezigheid bijpa dagelijks, ten gevolge yan het gebrekkige Bel gische transito-verkeer, postbezendingen op zich lieten wachten. Verscheidene "bladen melden dat er nog in den loop van deze zitting bij den Duitachen Bijksdag een wetsontwerp zal inkomen tot scherpere vervolging en bestraffing van spionnen. Het Engelsche Lagerhuis verwierp na een lang durig debat met 242 tegen 180 stemmen het amen dement van Harcourt óp het eerste artikel der lersche Coercion BUI. Dit amendement, dat eene besnoeiing van het wetsontwerp beoogde ten op zichte van openbare vergaderingen, het bewonen en verhuren van grond en het huren van personen voor arbeid, werd door Balfour bestreden als zijnde eene poging tot boycotting der wet, waardoor deze waardeloos zou worden. Bureau voor gevonden voorwerpen, geopend van i namiddags 1 tot 3 uur. Een gouden mans Horlogeketting. M A R K TBERICHTEN Gouda, 18 Mei 1887. De aanvoer van granen was heden onbeduidend, waarschijnlijk ten gevolge de ongewono dag. Voor tarwe bestond goede vraag, zoodat die vooral in de puike soorten 10 cent meer kon opbrengen. In de overihe artikelen kwam nipt verandering. Zeeuwsche Tarwe 8.-U a 8.50. Polder Tarwe 7.60 a 7.95. Mindpre 7.50 a 7.60. Af wijkende 7.-*- a 7.25: Koode Tarwe 7.10 a 7.30 Angel Tarwe/7i60 a 7.70. Zeeuwsche H°goe °*60 a 6.Pölderrogge 4.60 a 4.85. Buitenlandsche per 70 KG. 4.60 a 4.75. Wintergeret 4.40 a 4.70. Zomergerst 4.a 4.30. Chovalibrgeret 5.a 5.75. Haver per Heet. 3.10 4 4.20 en per 100 kilo 6.50 a 7.25. Hennepzaad: Inlandsch 6.75 a 7.Buitenlandsch [5.a ƒ5.50. Bruine boo- nen 10.75 a 11.50. Witte boonen 8.a 8.75,. Erwten: Inlandsche blauwe mesting 6.10 a 6.40. Buitenlandsche yoererwten 6.a ƒ6.20. Kanariezaad 10.a10.25. Duivenboonen 6.50 a 7.10. Paarclénbooner?. 5.75a 6.20. Spelt niet aangeboden. Mais Amerikaansche Mixed 5.70 a 5.80. Odessa 5.50 a 6.—. Cin- quantine 6.a 6.10. Alles per 100 kilo. De veemarkt met goeden aanvoer, en vluggen, handel met verhoogde prijzen Vette varkens voor Londen 17 a 18 ct magere varkens en biggen vlug, biggen 1.a 1.4Q per week. Lammeren 7.a 11.per stuk. Aangevoerd 43 partijen Kaas, eerste kwaliteit 19.tot 21.tweede kwaliteit van 17 a 19. Noordhollandsche 21.-*- a 24. Goeboter 1.10 a 1.20. Weiboter 0.85 a 1.00. burgerlijke Stand. GEBOREN: 16 April. Pieter Antonie, oodera P. Visser en C. J. Klamper. Pleantje Hendrik», onder» J. H. ran Kleeft en C. J. Kwakernaat. Johanna, oudera A. Nienwen- haiaen en A. van der Maaa. 17. Elizabeth Alida, ouders A. den Braber en A. Verweij. Ezeehiel, oudera E. de Jong en M. A. Sluiter. OVERLEDEN: 17 April. J., C. Pietera, 2 m. GEHUWD: E. W. de Keijzer en JL Bomer. C. H. üenshroek en H. Slinken. P. Kooij en M. S. Tijbout.— H. Hoogendoorn en G. J. van Stavel. Allen die iets te vorderen hebben yan- verschuldigd zijn aan- of papieren onder zich hebben behoorende tot de nalatenschap yan den Heer ANDRÉAS MOONS Az., in leyen Grondeigenaar en Landbouwer en Koop man, gewoond hebbende te Gouda en aldaar orerleden den 13 Mei jl., worden yerzoeht, daaryan róór den 1 Jnni a s. opgaye, betaling of afgifte te doen aan den Heer J. M. MOONS, te Reeuwijk, of ten Kantore yan M'. I. MO LENAAR Notaris te Waddinxveen. EL SALTO t KING BUM BUM HAVANA UITSCHOT LA MODAJ Alles zonder inlandsche Tabak. Verkrjjgbaar in het Depót yan LEON N. yAN PRAAG, f30 p.M.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2