Gemeubileerde KAMER Buitenlandsch Overzicht. politie! ADVERTENTISN. Gazlironcn en Petroleumlampen, burgerlijke Stand. Haastrecht; 8 u. 's m., 9.45 's m., 1.15 'sav., 6u. 's av. en 8.30'sav. -SIIMIQISrS- Opnieuw ONTVAÜGEJV De NIEUWSTE MODELLEN C. VAN BEItKËL, de eindelijlw afloop is een deeling (de divisie), een grooto scheiding(Dagbl) ^Zijn wettelijke maatregelen noodig ter bescher ming onzer werklieden?*: deze vraag heeft het Utr. Dagbl. zich ter beantwoording gesteld. Voor opstellende dat de Enquête zeer bedroevende toe standen aan 't licht heeft gebracht, meent het U. D. dat een nieuwe wettelijke regeling bepalingen zal moeten bevatten, voorschrijvende 1. het verbod aan gehuwde vrouwen, om elders dan in haar eigen woning voor anderen werkzaam te zijn; 2. een regeling van den werktijd der werklieden (ongehuwde vrouwen, zoowel als ongehuwde en ge huwde mannen), waarbij een maximum van werk uren voor olken dag 'wordt vastgesteld en deze zoo danig over den dag worden verdeeld, dat aan alle werklieden niet alleen dagelgks een onafgebroken rusttijd van minstens zes uren voor den slaap, maar buitendien zoo veel vrije uren worden gewaarborgd, dat ochtend-, middag- en avondeten in den huise- ljjken kring kunnen worden genoten. Van de tweede bepaling zal ontheffing kunnen worden verleend in bijzondere gevallen en voor buitengewone omstandigheden, rekening houdende met de eigenaardige behoeften van eiken tak van nijverheid en iedere onderneming in het bijzonder, met dien verstande evenwel dat het maximum aantal werkuren^, dagelijks wel op andere wijze over dag en nacht zal kunnen worden verdeeld, doch in geen geval mag worden overschreden; terwijl een vrije of rustdag eenmaal in de week zal moeten rijn gewaarborgd aan alle werklieden, wier arbeid op Zon- en feestdagen moet worden voortgezet. De betere levensvoorwaarden, waarin de werkman door de invoering der hier voorgestelde bepalingen zal worden gebracht, zullen spoedig (althans bij verreweg het meerendeel) hun heilzamen invloed doen gevoelen, zoowel op de vlugheid vau zijn begrip en zijn zedolijke ontwikkeling, als op zijn yver, handigheid en werkkracht, zoodat hij weldra in staat zal zijn, in den hem vergunden korteren werktijd meer en beter werk te verrichten, dan hem op dit oogenblik, jiu schijnbaar zoo veel meer van hem gevergd wordt, feitelijk mogelijk is. En wat de verdiensten der vrouw buitenshuis aangaat, ook ,het gemis daarvan zal ruimschoots worden opgewogen door de zorg, die zij aan haar gezin en aan hare woning zal kunnen wijden, ter wijl zij buitendien, zoo zij werkelijk ijverig is, nog gelegenheid te over zal vinden om in hare vrije uren zoo veel bij het loon van haar echtgenoot te verdienen, aan arbeid, dien zij in haar eigen huisje kan volbrengen, dat daarmee allicht de huur van dat huisje zal kunnen bestreden worden. Daaraan knoopen zich nog vast de belangen van het onderwijs der kinderen. De invoering van leer plicht moet daaraan bevorderlijk zijn. Voorts be hoeft de inrichting van velen onzer fabrieken en werkplaatsen dringend wettelijke voorziening, zoowel in 't belang van den werkman en den werkgever als van de algemeene welvaart van ons land. Voor her particulier initiatief, voor de algemeene naastenliefde, voor den godsdienst bovenal, blijft daarna nog een ontzaglyk groot yeld ter bearbeiding over. De menschelijke longen bezitten een inademings oppervlakte van meer dan 160 vierkante Meter, waarvan elk punt in gestadige en onmiddelijke aan raking is met de ingeademd wordende atmosfeer. De hoeveelheid lucht, die dagelijks door de longen opgenomen wordt, verschilt naarmate van den ouder dom der menschen, van hun gestel en Van hun leefwijze. Volgens eene berekening van Dr. Smith bedraagt zij, bij elke gewone ademhaling, wanneer lichaam en ziel in kalmen toestand verkeeren, om streeks een liter. Nemen wij nu aan dat wij achttien ademhalingen in de minuut volbrengen, zoo is elke minuut, waarin niet 18 liters versche lucht onze lon gen passeeren, gevaarlijk, voor onze gezondheid. Zet- leu wij onze rekening voort, ((an hebben wij in een uur ongeveer 1080 liters en in één etmaal niet minder dan 25,920 liters versche lucht noodig! Stellen wij ons nu eens een vertrek voor, ruim genoeg om veertig personen te kunnen bevatten, byv.: een gewoon school vertrek. Het vertrek mist, gelyk ongelukkigerwijs nog wel eens voorkomt, alle doorstrooming van lucht: de deuren en vensters worden zorgvuldig gesloten gehouden. Als wij nu den maatstaf van straks volgen, hebben de lopgen dezer veertig leerlingen achttien ademhalinged in de minuut volbracht, en met elke ademhaling een liter lucht vau eeu vierde gedeelte van haar zuur stof beroofd, terwijl tevens eeu gelijke hoeveelheid kdolzuur met de lucht van hot schoolvertrek ver mengd is. In het tijdsverloop van een minuut zijn alzoo 40 maal 18, dat is 720, liters der in het vertrek be sloten lucht beroofd geworden van niet minder dan een vierde harer levenswekkende zuurstof, terwijl een gelijke hoeveelheid koolzuur daarin is ontwikkeld, die bij elke nieuwe ademhaling van de aanwezigen nadeelig inwerkt op hun bloed. Of, wat op hetzelfde neerkomt, in een enkele minuut hebben meer dan 180 liters lucht hare levenswek kende kracht verloren en is daarvoor eeno gelijke hoeveelheid koolzuur, of m. a. w. vergif in de plaats getreden. Indien de atmosfeer in één enkele minuut reeds eene zoo groote verandering ondergaat, hoe ont zettend groot moet die verandering dan niet wor den bijv. in een half uur; hoe groot was de massa gif niet, die de longen ^dezer ongelukkigen na ver loop van een vol uur vau opsluiting op die plaats hebben verzwolgenEn hoe dikwijls gebeurt het niet, dat niot enkel schoolkinderen, maar ook oudere lieden in vertrekken van lage verdieping, en waarin geene of zeer slechte doorstrooming van lucht plaats heeft, vijf, zes, zeven uren en langer bijeen zijn. Zonder voedsel of beweging kan een mensch het eenige uren, ja soms langer dan een etmaal uithouden, maar van lucht kan hij slechts weinige minuten verstoken zijn of het uurwerk zijns levens staat stil. En toch, op welke wetten worden grovere inbreuken gemaakt dan op die der ademhaling Hoe weinig acht wercl tot betrekkelijk nog voor korten tijd op het hooge belang der luchtverversching gesla gen in kerken, gevangenissen, fabrieken en in scholen. En wat de bijzondere woonhuizen betreft, zoo kan men gerust aannemen, dat, zelfs onder de gegoede klassen, slechts uiterst, uiterst weinigen ten opzichte der luchtverversching goed zijn ingericht. Wij hebben hier nog minder het oog op de lage woonvertrekken dan wel op de slaapplaatsen. Hoe zeldzaam toch zal men een slaapvertrek vinden dat in den vroegen morgen nog even frisch is als op het oogenblik toen de bewoner het den vorigen avond betrad En toch is het tot het behoud eener goede gezondheid, gebiedend noodig, dat men evenmin ia bet vroege morgenuur als des avonds, in eene slaapkamer de minste duf heid of vunzigheid kunne waarnemen, daar alsdan de weldadige invloed, dien de slaap bestemd is op het menschelijk lichaam uit te oefenen, voor een groot deel door de schadelijke werking eener bedorven atmosfeer verloren gaat. (Zondagsblad.) De kunst om behangselpapier te maken is eene navolging van de Chineezen, bij wie zij reeds sedert onheuglijke tijden beoefend werd. Het behangsel papier is - in Europa niet voor de achttiende eeuw algemeen in gebruik gekomen, maar met figuren be drukt papier, dat tot hetzelfde doel gebruikt werd, schijnt reeds omstreeks 1555 in Spanje en Holland gemaakt We zijn. De eerste bekende toespeling op behangselpapier komt voor in het verhoor van Herman Schinkel, een boekdrukker te Delft, die in 1568 beschuldigd was van boeken gedrukt te hebben, die vijandig tegen hot Katholieke geloof waren. Naar zekere ballades ondervraagd, zeide hij dat die in zijne af wezigheid door zijn kneoht gedrukt waren, 'en dat hij, toen hij thuis kwam en bevond dat zij nog niet afgeleverd waren, 'weigerde zo af te leveren en ze in een hoek had geworpen, met het voornemen om er rozen en stropen achterop te drukken, om er zolder kamers mede te behangen. Waarschijnlijk heeft men in Engeland de invoe ring van behangselpapier aan Willem 111 te danken. Wel was er, lang voor zijn tyd, eene zekere soort van papieren behangsels in gebruik, en in sommige andere landen ook, maar zij bestonden gewoonlijk alleen uit wereldkaarten, met phantastische randen van Indianen, negers en olifantenen andere//inboor lingen", van verre vreemde streken. De kunst van behangselpapier te maken, dat eene nabootsing was van de oude fluweelen wandbekleedsels, was nieuw toen Willem IIF in Engeland kwam. Dit nieuwe behangsel is daar het eerst gezien op de wanden van het Kensington Paleis. Het viel in den smaak, en doordat het goedkoop was, wat ook tot aanbeveling strekte, kVam het weldra alge meen in gebruik. De heer W. Brouwers schrijft in de Wetemchap- jglijfre Nederlander: Een Fransch werk van 400 blz. zonder qui noch/ que, is te Parijs, bij librairie Ollendorff verschenen. Het heeft tot titèl: Contes sans qui ni que, en is gcöchreven door M. de Chen- -nevières. Voor eenige jaren word Parijs onthaald op een£ geestige oorlogsverklaring ftan *le eeuwig vervelende qui erWe altijd teragkoerende que. Die aanzegging van oorlog, de daad van een jong- inensch, $vas natMirlijk een "stuk van weinig uitge breidheid het een van gfegst tintelende brief. De schrijver er van wilde een fransche taal zonder qui en zonder que; wat men allicht voor eene onmo gelijkheid zou houden. Edoch zijn brief alreeds was geschreven zonder één qui of één que en nu komt die geestige schrijver met een werk voor den dag van niet minder dan 400 bladzaden en bevat niet 1 qui niet 1 que. Een soortgelijke oorlog* maar me een weinig meer barmhartigheid, ware voorzeker ook te onzent aan te raden tegen ons woordje, //dat", met zijne verschrikkelijke vruchtbaarheid én ais aanwij zend voornaamwoord, én als betrekkelijk voornaam woord, én als oorverdoovend wegwoord: en dan nog hoort men om de herhaling van menig ander voegwoord te voorkomen, alweer het eeuwige «dat" herhalen. En als ware zulks nog niet verzadigend voor den Ne- derlandschen onleschbaren dat-lust, dan zal men edn hoofdzin onderdrukken om niet meer kracht tot uiting van een wensch of een wil of een bevel of; een bedreiging te komen met een dat hij verga Helaas! er is nog meer; het besmettende wóórd hecht zich overal aan en wij zien en hooren heinde en ver en voortdurend weer terugkeerend dat, nadat, omdat, zoodat, opdat, behalve dat, in plaats dat, hetzij dat, voor dat, en kort af, wat is zonder dat? Wij hebben geen prijs in goud*uit te loven, maar de schrijver, die ons zonder dat, in vloeiende stijl een Nederlandsch lofwaardig boekwerk schrijft van 400 bladzyden, die kan zich op de aanstaande vee markt van Amstelveen, het schoonste lam of den vetsten rain komen kiezen, en wij zullen botalen. Het zal vermoedelijk velen onzer lezers niet on gevallig zijn, hier eenige bijzonderheden te vinden met de betrekking tot de //Bidders van den Arbeid" (Knights of Labour), die vooral in den jongsten tijd veel in de bladen besproken werden en eene groote rol spelen in de tegenwoordige geschiedenis der Ver- oenigde Staten van Noord-Amerika. In de V. S., werden verscheidene genootschappen opgericht tot behartiging van de belangen der werk lieden. Zulke genootschappen of bonden heoten daar Loges of orden. Onder deze verdienen drie voornamelijk de aandacht, nl. de //Pythia-ridders" (Knight of Pythia), de //Bidders van St. Crispinus", (Knights of St. Crispin) en de bovenvermelde //Bid ders van den Arbeid". De loge der Pythia-ridders werd in 1864 ge sticht. Vele Duitschers behooren tot die orde. Om lid te kunnen worden moet men blanke zyn g|en neger of kleuring wordt opgenomen tusschen de 25 en 50 jaar oud, goed ter naam en faam», staan, en naar ziel en lichaam bekend als ge zond. Hij die als lid wenscht te worden opgenomen, moet in staat zijn, in het onderhoud te voorzien van zichzelven en zijn gezin, en aan een Schepper en Onderhouder van het heelal gelooven. De loge der Crispijnriddors bestaat, gelijk de naam reeds doet vermoeden, alleen uit schoenmakers. St. Crispinus toch is de patroon der schoenmakers. Zij is eene der grootste en beste der vereenigingen in Amerika' en heeft voornamelijk ten doel, de schoen makers te beschermen tegen het kapitaal, hetgeen echter beteekent: den werklieden gelegenheid te ver schaffen om met eigen kapitaal te werken door coö peratie. Deze bond is gesticht door zekeren Michael Buch en bestaat reeds sedert vele jaren. Veel meer invloed dan beide bovenvermelde bon den, bezit de orde der //Bidders van den arbeid". Zij tolt meer slan 800 000 leden en is over de ge- beelo Unie verspreid. De stichter dezer orde is, naar men zegt, zekere Stevené, een eenvoudig werk man. De tegenwoordige leider of //£rootfoeester"^ heet Pewderly. Het hoofdbestuur zetelt te Phila delphia. Gedurende langen tijd was deze bond een >tgebeim genootschap, en hij werd eerstin 1877 opeD- Trnar. De spreuk der orde is: Wat nadeelig is voor oen, dat is ook nadeelig voor allen." Het doei derjorde is tweeledig: vooreerst verheffing van persoonlijke bekwaamheid èn zedelijke waadde, in stede van rijkdom, tot maatstaf voor de waardeering van den mensch en bepaling van zijn maatschappe- lijkeh toestand, en ten andere aandeel voor den werkman in het door hein geproduceerde eu ia alle zegeningen van beschaving en kennis. Tot de bijzondere eischen door deze orde ge steld behooren onder andere: uitsluiting van kinde ren beneden de lf jaren van allen arbeidbeperking van allen arbeid tot acht uren daagS; oprichting van jury's om geschillen tusschen werkgevers en werk lieden te beslissen; exploitatie door den Staat van alle spoorwegen, telegraaf- en telephoonlijnen; ver vanging van het stelsel van ^oonbetaling aan ieder werkman in het bijzonder door aanbesteding van den arbeid aan ploegen; verdeeling dor Staatsgron- den onder de wezenlijke landbouwers, enz. Met., betrekking tot het grondbezit komen de stellingen der //Bidders van den arbeid" overeen met die van den agitator Henry George, die tyj de jongste keus van een mayor van New-York ees aanzienlijk getal stemmen verkreeg. De grootpees- ter (General Mastar Workman) Powderly heeft zich meer dan eens verklaard tegen ale daden van geweld (en werkstakingen, wanneer die slechts eenigszins' kunnen vermeden worden, alsmede tegen het uit Ierland naar Amerika ^vergebrabhte //boycotten". Sedert eenigen tijd, dingt zekere Irons met Pow derly naar het oppergezag in de orde. In Juni 1886 verzond Powderly eene circulaire aan de verschillende afdeelingen (Assemblies) der orde, waarin hij waarschuwde tegen //samenspanning gen der kapitalisten", maar ook tegen //anarchisme en communisme", en te Chicago nam de //District- assembly no. 24" eene reeks van besluiten, waar door do locale afdeelingen werden uitgenoodigd, alle anarchisten die tot haar behoorden te schrappen en voor 't vervolg geen anarchisten meer in de orde op te nemen. In den jongsten tijd is een conflict ontstaan, 't welk meermalen ook in dit blad besproken werd. Een katholiek geestelijke, dr. Mc. Glynn, heeft in eene in het openbaar gehouden redevoering op het einde van het vorige jaar verklaard, de beginselen van Henry George te ziju toegedaan. Zoo iets was; nog niet voorgekomen. Mc. Glynn werd natuurlijk door dit zyn opgetreden zeer populair. Men noemde hem den priester der armen (the Priest of the Poor). Aartsbisschop Corrigan van New-York veroordeelde echter de houding van Mc Glynn als zeer afkeurens waardig; De priester gaf aan de vermaningen van den aartsbisschop geen gehpor en ging voort, van den predikstoel voor de ibeiders-beweging te ijveren, waarop hij van zijnjH^)t werd ontzet en te Bome voor den Paus totfaverantwoording werd gedaagd. Zonderling was jus bewering van Henry George, die in zijn blad //Tflp^tandard" de verdediging van Mc Glynn heeft mjjfzich genomen. George zeide dat dergelijk in de^schiedenis nog niet was voor- voorgekomen. Hier stond, naar zijne meening, een gewichtig beginsel op het spel, want Mc Glynn was een Amerikaansch burger eu derhalve niet verplicht, zich voor een buitenlandschen rechter wegens zijne politieke handelingen in de Vereenigde Staten te verantwoorden. Op 30 Januari van dit jaar hield de //Centrale werklie4en-vereeniging" (Central-Labour-Union) te New-York een zeer talrijk bezochte vergadering, waarin het in aartsbisschop Corrigan zeer werd af gekeurd, dat hij Mc Glynn van zijn ambt had ont zet, en men er tegen protesteerde, ^dat genoemde priester aan de dagvaarding van den Paus zou ge hoor geven. Men scheen alzoo niet te begrijpen, dat Mc Glynn door ambtsplichten zou kunnen gedwongen zijn, zich niet met de arbeidersquaestie in te laten. Hij zelf vergaarde later, dat hij bij het aanvaarden van zijn priesterschap geen afstand gedaan, had van zijne rechten als mensch en burger; dat geen bisschop, Paus of Propaganda recht had, hom te berispen wegens zijne gedragingen bij do jongste stedelijke verkiezingen te New-York, en ontkende het recht van het Vaticaan, om hem ter. verantwoording naar Bome te roepen. Ten slotte verklaarde hij, dat de door hem als priester afgelegde eed van gehoorzaamheid niets meer te beteokenen had dan een plechtige gelofte om in zaken, die zijne godsdienstige plichten botroffen, aan de Katholieke Kerk te gehoorzamen. Zopder twijfel zal dit conflict van grooten invloed zijn op de verdere ontwikkeling der arbeidersquaestie in Amerika en allicht ook tot eene kerkelijke bewe ging aanleiding geven, want bet is niet waarschijn lijk dat de Kerk de gegrondheid zijner beweringen zal erkennen. (Dagblad). De Fransche Kamer van afgevaardigden heeft in hare zitting van Zaterdag het wetsontwerp tot ver hooging der belastbare opbrengst der suiker in de fabrieken met 10 frs. per 100 kilo, aangenomen met 378 stemmen tegen 177, nadat vooraf de door den minister Bouvier daaraan toegevoegde bepaling was goedgokourd, volgens welke de suikerfabrikanton 30 centimes per 1000 kilo beetwortelen hebben te be talen ter gemoetkoiniVig in de koélen van het ver meerder^ toezicht. Hierna is .de algemeerie beraadslaging geopend over de- legerwqt. De wet, zooals die dpor den vo rigen minister van oorlog was aangeboden, zal echter niet in haar geheel geleidelijk in discussie komen. De Kamer had reeds vroeger besloten, de wet te splitsen en vooreerst de beide eerste afdeelingen, de eene handelende over de aanwerving van het leger, do tweede over nieuwe verbintenissen der onder officieren en de" regeling van hunnen toestand in be raadslaging te brengen, en later de béide laatste af deelingen: organisatie van het leger en de bevorde ringen, aan de orde te stellen. Het belooft oen langdurige discussie te zijn. Niet minder dan 95 amendementen zijn thans reeds op de beide eerste afdeelingen ingediend. In België blijft het rustig, ofschoon de werkstaking in het Centre ,en bij' Charleroi nog stand houdt. Üauvianx, de bekentle leider der socialisten, is in hedhtenis genomen te Jemnppes, juist 'toen hij zich naar oen bijeenkomst van werkstakers wilde begeven. Ofschoon hij zich op den zolder eener herberg had verstopt, wisten de gendarmen hem op te sporen en namen zij hem in hechtenis. Onder de volksvertegenwoordigingen, welke zich een korte Pinkstervapantie hebben gegund, behooren o. a. de Belgische kamers. In de kam(er van afge vaardigden vloeien de woorden in rijke stroomen over het regeeringsvoorstel ter verdediging der Maaslinie. Niettegenstaande generaal Brialmont en met hem andere militaire autoriteiten de verster king der Maaslinie ten dringendste aanbevelen ten einde België in staat te stellen, ingeval van een oorlog tusschen twee naburige rijken, deze te belet ten Belgie's grondgebied voor militaire doeleinden te gebruiken, volhardt Frère-Orban, de reeds be jaarde leider der doctrinaire liberalen, in zijn opposi tie tegen het wetsontwerp. In eeu uitvoerige rede heeft hij uiteengezet de redenen, waarom het systeem, dat Antwerpen als centraalpunt van verde diging aanneemt, de roorkeur verdient. In het oog van Frère-Orban is het aanhangige voorstel gevaarlijk, omdat het een versnippering der krijgsmacht zal ten gevolge hebben. Aanneming van het regee- ringsontwerp zou een leger van 180.000 man nood zakelijk maken, terwijl volgens het beweren van dezen spreker do 130.000 man van het gouverne ment alleen op het papier beétaan. Daar nog ver scheiden sprekers over dit zelfde onderworp zich hebben laten inschrijven, beloofthet debat nog niet in de eerste dagen tot een beslissing te leiden. De hereeniging van de liberale partij in Engeland is nog ver te zoeken. Dit bleek o. a. op de te Bir mingham gehouden vergadering van de //Badicale Unie", welke belegd was om over de Home-Bule te spreken. Chamberlain presideerde. Er werd een brief van Harrington voorgelezen, waarin deze mededeelde, dat geen plan ter uitbreiding van het zelfbestuur van Ierland kans van slagen zou hebben, indien daarbij niet evengoed op de opinie .der unïbnistischè liberalen gelet werd als op die der Iersche nationa listen. De Gladstoneanen hadden zich bij hun Ho- rae-Bule-plannen alleen door de meening der natio nalisten laten leiden. Chamberlain sprak in gelijken geest. Hij zeide o. a,, dat hij wegens de houding der Gladstoneanen begon te wanhopen pan een ver zoening tusschen hen en de unionistische liberalen; een nieuwe partijformatie kon noodig blijken; in ieder geval was er op dit oogenblik in Engeland éen leuze, die meer invloed heeft dan die van libe raal of conservatief, nl, die van het behoud der unie. Er werden raotiën aangenomen, waarbij de' vergade ring zich tegen de Home-Bute-plannen van Gladsto ne verklaarde en het wenschelijk noemde, dat de ra dicale vereeniging deed wat zij kon om bij eventu- eole verkiezingen radicale of liberale unionisten in het Parlement te houden of te brengen. Chamber lain veroordeelde nadrukkelijk het obstructiouisme, dat thans in het Lagerhuis in practijk gebracht word. Er werd een lange brief van John Bright voorgelezen, waarin deze o. a. zeide, het zeer te be treuren, (lat zoovele liberalen hun medewerking ver leenden nan een partij als dio van de Iersche natio nalisten, waardoor zij zdfs de werktuigen werden van de voorstanders eener hatelijke, onwettige en immoroele samenzwering. TWEEDE COBBESPONDENTIE PABTIJ tusschen Gouda en Utrecht. Positie na den 26en zet van zwart: Wit, Koning G 1, Kasteelen B 3 en F 1, Baads- heeren A 4 en B 4, Pionnen A 5, B 2, E 5, F 2, F 3 en H 2. Zwart, Koning G 8, Kasteelen B 8 en F 8, Paard D 5, Pionnen 'A1 6, C 4, D 6, F 7, G 7 en H 7. Vervolg: Gouda Wit Utrecht Zwart 27 zet. B 4^ A 3. N' 27 zet. C 4 X B 3. Bureau voor gevonden voorwerpen, geopend van *s namiddags 1 tot 3 uur. Gedeponeerd en nog niet afgehaald. Een fantasie Broche, een zwart wollen Doek, een fantasie Broche, een zwart Kraagje, gqu fantasie Oorknop, een paar bruine Kinderhandschoenen, eon fantasie Doekspeld, e»»n Kinderportemonnai met 2 Va Ct., zeven gekleurde Zakdoeken, een fantasie Arm band, een zilveren Lepeltje, een grijs Bontje, een Polsmofje, een zilvereu. Kunstje, een zilveren Ooiv- knopje, een Kniprnesje, een paar bruine Kinder kousjes, een Zakje met geld, drie Boordjes, een paar (Oorknopjes, een zwarte Mof, eén gouden Oorknop' met bloedkraal, een bruine Beurs mot eenige centen, een paar Kinderlaarsjes, een pakje Stijfsel* 6en Boek van Admiraal Buiter, een zilveren Knipje, een Onderstuk van een gouden Oorbelletje met blped- kraal, een vrouwe, Zak met bruine veer, een Broche van bruine kraaien, een Israëlitisch Kerkboekje, twee Draagstokken met een Net, een blauw Kettinkje met gouden Slootje, een Duipistok, een gouden Vest- H-etting, een kinder Armband, een toer Bloedkralen, een kinder Werktasje, een zilveren Oorknopje, een Armband, een Scheermes, een stuk gouden Vostket- ting, een gouden Oorbel met bruine steen. Ook kunnen inlichtingen gegeven worden omtrent een zeeragelen 'Kip. Een zwarte Kist inhoudende een Jas, Broek, Vest, en een Halfhempje (wit.) GEBOREN 3 Juni. Anna Helena, oudera H. P. Schim van der Loeff en J. M. Boonder» Nicola»» Theodorua, onder» A. B. Faaij en J. Boer. Gysbertu» Johannes, onder» C. Verhart en A. A. Sonsbeek. 4. Gerarda, onder» J. G. Preoger en J. C. Blok. 5. Antonia Maria, ouders A. Hon- dijk en M. Hoogenboom. Kniera, ouder» J. vanderKleyn en M. Ott. OVERLEDEN: 4 Jnni. E. van Wijk, haisvr. van G. de Jong, 70 j. 5. A. J. F. Kualman, 4 m. 6. N. J. de Mol, huiivr. van K. Tuinenbnrg, 37 j. 11 m. J. A. Duhr, 36 j. 7. M. Terlonw, 3 j. 4 m. GEBORENWillemijntje Sijgje, ouders M. Verdoold en M. de Jong. Corneli», onders A. van Dunren en de de Booij. Corneli», ouder» F. van Vliet en M. Qji»dgk. Heden overleed ons eenigste Zoontje ADRIANUS JOSEPHÜS FERDJNANDÜS, in den ouderdom van ruim 4 maanden. F. F. KNiiLMANN. G. KNaLMANN- Gouda, 5 Jnni 1887. Jonkheer. Heden overleed, in den ouderdom van rnim 74 jaren, CORNELIA A'NTHONIA JO HANNA de VASSIJ, geliefde Echtgenoote van J. C. TADEMA, Rustend Geneesheer, Ond Off. van Gez, Utrecht, 5 Juni 1887. Voor de vela-^bljjken van deelneming, bij het overigden van onzen geliefden Vader den Heer W. S. \KRAMERS ontvangen, betui gen wjj onzen oprechten dank. Namens mijne Broeders, Zusters en verdere Familie, C. J. KRAMERS. Gouda, den 7 Jnni 1887. Aan den Heer J. van der LINDEN Gz., Turfmarkt alhier, die, gedurende den tjjd van ruim tien maanden der ziekte van wijlen mjjn Echtgenoot, hem het volle loon wel heeft wil len uitbetalen, breng ik daarvoor mijn oprech ten dank. De Wed. J. NEDERENBERG, geb. A. Eerspeel. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te Gouda maakt hierbij bekend, dat de be stellingen gedurende den ZOMERDIENST zullen.plaats hebben als volgt: De Directeur, TE HUUR een met mooi uitzicht, in het mMden der stad. Adres onder No. 1511, aan het Bnreafu dezer Courant. met uitstekende branders, volgens de nieuwste vindingen, zijn voorhanden in het Magazijn van KL^WEG. Alles wordt met garantie geleverd.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2