ZUIH HOEDEN iAivmmsi. MOZAIK- CEMENT- H. W. KEUIJS 200N,! LAIDBOÏÏW-ZOÏÏT [TUINHOEDEN DIENSTMEID, ADVERTENTIÈN. m Antoniüs Johannes Donoelmans en Eau Merveilleuse Au Printemps publiek te verkoopen: M. van der Burg en Zoon, Dejeuners, Diners, Soupers, Jongelieeren Petten. LAGE PRIJZEN. Amerikaansche BOENWAS, Ph. J. van der STOK. KENNISGEVING. ftS— I 21 J™ Helena Qüirina van deh Geest. Gouda, 24 Juni 1887. IWsWÊêfSi Louis P. WELTER, HOOGSTR AATm.^ Alle soorten Petten van af 35 Cts. MARKT A. 146. van af 45 Cts. FANTAISIE H0EDE1N en Trottoirtegelcn J. MULDER, Handelen in Verfwaren en Vensterglas, verder alom. g. doen maken ran ontsmettings-ovens, voor den dienst in Atjeh en op andere plaatsen. Weldra zullen de eerste oveps, van de firma De Jongh Co. te Oudewater, derwaarts worden afge zanten. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Ned rlanden heeft in de gemeente Moordrecht opge bracht de som van 34.88, te Haastrecht 24.31 en te Vlist 4.06. Het bouwen van het vereenigings-lokaal voor de afdeeling Haastrecht van den Protestantenbond is aangenomen door den heer J. van Dam voor 6836.50. In de Woensdag te Oudewater gehouden raads vergadering was ingekomen een adres van den heer Stolk, onderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs, inhoudende verzoek om eervol ontslag als zoodanig, op grond van ontstane moeielijkheden met het hoofd der school, den heer J. Kiewit de Jonge, waardoor zijne positie onhoudbaar geworden was. De voorzitter verklaarde daft Burg. en Weth. met leedwezen dat verzoek moesten ondersteunen, daar de vroeger tegen dien onderwijzer ingebrachte beschul digingen hun geenszins gegrond voorkomen; en stelde voor hem op de meest eervolle wijze tegen primo September e. k. ontslag te verleenen. De hoer A. C. van Aelst vroeg het woord en verklaarde zich er tegen, den onderwijzer Stolk op zoodanige wijze het gevraagd eervol ontslag te ver leenen, waarna de wethouder J. A. Montijn de ge voelens van dat raadslid ten krachtigste bestreed. Daarop werd voorgelezen een ontwerp-raadsbesluit om, naar aanleiding van het ingediende verzoek schrift van den heer Stolk, hem op de meest eer volle wijze zijn ontslag te verleenen. In stemming gebracht, werd dit met 5 tegen 2 stemmen aan genomen. Voorts werd den Raad machtiging gevraagd om den heer Stolk een onbepaald verlof met behoud van zyn traktement toe te kennen, wat werd toegestaan. Daarop werd het oordeel van den Raad gevraagd of al dan niet sollicitanten.zullen worden opgeroepen voor de te ontstane vacature. De heer A. C. van Aelst vond dit, zoolang de tegenwoordige regeling bestaat, alleszins noodig. De wethouder H. van Dijk stelde daarop voor, geene sollicitanten op! te roepen, ook niet in do vacature te doen voorzien, alsmede het besluit van April 1885 ter benoeming van een 7en onderwijzer in te trekken, zoolang de heer J. Kiewiot de Jonge aan het hoofd der school staat, welk voorstel door den Raad met 6 tegen 1 stem werd aangenomen. Aan het Verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1886 ontleenen wij nog het vol gende Geneeskundige dienst bij armenverpleegd in hunne woningen. De praktijk bij de armen in hunne woningen wordt waargenomen door drie geneesheeren, een' heelmeester, een' vroedmeester en vier vroed vrouwen. Dit personeel onderging in het afgeloopen jaar eene verandering, doordien de Stads-Vroedvrouw E. Wulffraat geb. de Haas, die op haar verzoek eervol ontslag verkreeg, als zoodanig vervangen verd door de vroedvrouw A. P. Kosstede geb. Boulogne u t Hengelo in Gelderland. Op de Stads-Apotheek werden voor 1556 armen, die geneeskundige behandel'ng aanvroegen, 10806 recepten gereed gemaakt. In het jaar te voron be droeg het getal recepten 13207. De kosten der geneesmiddelen bedroegen ƒ1984.396. De heer T. R. Cannegieter, sedert 1887 Stads- Apotheker, werd wegen? zijne benoeming in gelijke betrekking te Arnhem op verzoek eervol ontslagen en vervangen door den heer E. J. Hoekstra uit Am sterdam. Koepokinenting. Overeenkomstig de bepalingen der Wet tot voor ziening tegen besmettelijke ziekten werd er gelegen heid gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Bovendien kon op een paar Zondagen een ieder zich re htst eeks van het kalf, daartoe van gemeentewege verstrekt, doen vaccineeren of rovaccineeren. Het getal inentingen en berinentingen bedroeg vol gens de bij ons ingekomen opgaven van de heeren Geneeskundigen in 1886: 379. Dit was#in 1885: 492, in 1884:489, in 1883: 669, en iu H822443. Toezicht op levensmiddelen. Vleesch en visch zijn hier aan keuring onder worpen. Voor het vleesch zijn twee keurmeesters. Een van hen is tevens belast met het keuren van de visch. Er werden goedgekeurd in de Gemeente 1230 run deren, 122 vette en 728 nuchtere kalveren, 132 schapen. 1577 varkens, 271 geiten en 112 paarden. Afgekeurd werden 3 runderen, 2 nuchtere kalveren, 2 varkens en 3 paarden. Bij invoer zyn goedgekeurd; 17740 kilogram rundvleesch, 1807 kilogr. kalfsvleesoh, 250 kilogr. paardenvleesch en 1743 kilogram spek. In de Ge meente werden afgekeurd: 35 kilogram rundvleesch 15 kilogram kalfsvleesch en 2 kilogram spek. Voorts werden nog vier partijen zee visch en twee partyen riviervisch afgekeurd. b. Gemeente-Politie. Ter voorziening in do vacature ontstaan dpor het overlijden van den heer J. A. van Tricht in 1885, werd tot Commissaris van Politie alhier benoemd de heer J. W. Tuinenburg, Commissaris van Politie te Bolsward, die den 15en Februari in functie trad. De Agent van Politie dor 2e klasse ^J. van Gent, benoemd tot Rijks-Veld wachter te Apeldoorn, ver kreeg op zijn verzoek eervol ontslag. In zijne plaats werd tot Agent der 2e klasse aan gesteld J. Bosman, Agent van politie te Rotterdam. De Agent van Politie der 3e klasse J. Wiezer werd ontslagen en vervangen door W. Boer. Bij de behandeling der Gemeente-begrooting voor hot loopende dienstjaar besloot de Gemeenteraad ver andering te brengen in de wijze van bezoldiging der Agenten van Politie der 3e klasse, die hoofdzakelijk dienst doen als nachtwacht. Terwijl zij vroeger ge middeld pör nacht ƒ0.75 loon ontvingen, zullen zij voortaan volgens dat besluit worden gesalarieërd naar het aantal uren dat zij dienst doen en werd de be looning bepaald op 0.12 per uur. Er kwamen in hot afgeloopen jaar vijftien geval len van diefstal voor. Van twee daarvan zijn de daders onbekend gebleven. Veertien daders zijn be kend geworden, van welke zeven aan de Justitie overgeleverd, en zeven voorloopig ontslagen werden. De waarde van het ontvreemde wordt geschat op 32.80 en die van het in beslag gefiomene op 26.10. Er werden 361 politie-overtredingen geconsta teerd. Aan boeten wegens politie-overtredingen werd na aftrek van 5 pet. ontvangloon f 143.40 in de Ge meentekas gestort. Er werden geene vreemdelingen uit de Gemeente over de grenzen van het Rijk gebracht. Er kwam één geval van zelfmoord voor. Brandweer. In de inrichting der brandweer kwam ook in het afgeloopen jaar geene verandering. Aan de brandbluschrijiddelen moesten eenige be- belangrijke herstellingen plaats vinden. Er werden nieuwe slangen ter gezamenlijke lengte van 138 me ter aangekocht voor 220.80, terwijl eene nieuve zuigbuis werd aangemaakt, waarvoor eene uitgave van 85.90 noodig was. De brandspuit bij het Garnizoen in gebruik vor derde van tijd tot tijd tengevolge van de exercitiën veel reparatie. De brandbluschmiddelen verkeeren thans in vol doenden staat. Voor het onderhoud daarvan als mede voor dat der bergplaatsen worden besteed 628.386 aan materialen en 147.25 aan ar- beidsloonen. Aan het personeel der brandweer is als schade loosstelling voor verlies van tijd en gratificatiën uit betaald eene som van 745,03.—» Straatverlichting In verband met de in 1885 door de Maatschappij voor Nieuwe Geoctroyeerde Gasbereiding ingezonden voorwaarden, waarop zij eene nieuwe concessie voor de exploitatie eener Gasfabriek alhier wenschte te erlangen, werd krachtens het raadsbesluit van 5 Ja nuari 1886 aan eene Commissie van deskundigen be staande uit de heeren D. van der Horst, Directeur der Gasfabriek te Leiden en S. Kenens, Directeur der Gasfabriek te Alkmaar, opgedragen een onder zoek in te stellen omtrent de wijze en»de kosten van inrichting en exploitatie eener gasfabriek voor. eene gemeente alq Gouda en omtrent de baten, die eene zoodanige fabriek zoude kunnen afwerpen. Het rapport dezer Commissie werd door ons in de Raadsvergadering van 22 Juni d. a. v. overge legd met het voorstel om eene gasfakriek van Ge meentewege op te richten en te exploiteeren en met het Bestuur der Maatschappij voor Nieuwe Geoc troyeerde Gasbereiding in onderhandeling te treden over de overname harer fabriek voor de som, waar op de deskundigen haar hadden geschat. Den 10 Augustus werd dit voorstel aangenomen en den 19 October konden wij U mededeelen, dat de Maatschappij zich bereid had verklaard hare fabriek aan de Gemeente af te staan voor de geboden som van 39880.en de exploitatie één jaar voor het einde harer concessie, dus op 1 October 1887, te staken tegen eene vergoeding van 14600. Ons Collegia is daarop gemachtigd eene overeen komst in dien geest met de Maatschappij aan te gaan. In December besloot de Gemeenteraad op ons verzoek aan eene Commissie van drie leden op te dragen het Dagelij ksch Bestuur in het beheer der eerlang te openen Geraoentelijke Gasfabriek by te staan. De straatverlichting geschiedde door middel van 308 straatlantarens, die volgens het bestaande contract gedurende de by eenen daarvoor opge- maakten verlichtingsstaat aangewezen uren brandden. Op de hoeken der straten en stegen en by bruggen en sluizen brandden de lantarens, een honderdtal, eiken nacht, ook dan wanneer het lichte maan was. Er werd in 1886 voor de straatverlichting uit gegeven 10513.206, terwijl bovendien voor ar- beidsloonen werd besteed eene som van 31.96. NATIONALE MILITIE EN SCHUTTERIJ, a. Nationale Militie. Het aandeel dezer Gemeente in de lichting van 1886 bedroeg 40 man. Het getal ingeschrevenen voor de Nationale Mi litie, waarnaar dit aandeel is berekend, was 151. Daarvan werden 92 .om verschillende edenon vrij gesteld en 59 voor den dienst geschikt bevonden. Vyf lotelingen werden na hunne inlijving afge keurd eh moesten door hoogero nommers vervangen worden. Bij de Militie te land zijn ingelijfd Lotelingen33 Nummerverwi8selaars Plaatsvervangers4 Bij de Zeemilitie lotelingen 3 Te zamen40 b. Schutterij. De werkelijke sterkte der dienstdoende Schutterij, die uit drie kompagniën bestaat, was 605 man schappen, waarvan Actief 288 Reserve. 317 De bij de wet bepaalde actieve sterkte der Schutterij is 296. De eerste ban bestond uit Officieren 2 Onderofficieren 1 Korporaals 2 Tamboers Schutters lll Te zamen223 man. In den loop van het jaar werd op hun verzoek eervol ontslag verleend wegens vertrek uit de Ge meente aan den heer C. J. C. Hoogendijk als ln Luitenant en aan de heeren W. A. L. van Mierop en B. de Jong als 2n Luitenant, terwijl tot ln Luitenant werden benoemd de 2 Lui tenants D. J. P. Onstenk en M. G. van Franken- huysen en tot 2n Luitenant de schutter D. Hoo gendijk. De Officieren-Vereeniging vergaderde iedere maand, terwijl tweemaal in de maand door den Majoor- Commandant met heeren Officieren theorie werd gehouden, waarover de Commandant wegens trouwe opkomst en belangstelling steeds zeer tevreden is geweest. De Kader-vereeniging werkt voortdurend zeer gunstig, vooral wat betreft het aankweeken van een kameraadschappelijken geest en het opwekken van belangstelling in verschillende niet verplichte oefeningen. Die oefeningen hadden iedere week plaats onder leiding van den ln Luitenant der Infanterie C. Bakker, die door den Minister van Oorlog is aangewezen om behulpzaam te zijn bij het theoretisch en practisch onderricht. Staten-Generaal- Tweede Kamer. Zittingen van Donderdag 23 en Vrijdag 24 Juni. Zitting van Donderdag. In deze zitting werden achtereenvolgens .aange nomen de wetsontwerpen tot naturalisatie van J. A. Drees en 7 anderen tot voofziening in het gemis der dubbeltallen van de registers van den burge lijken stand in 1886 te Maastricht verbrand; tot wijziging van .artikel 385 Wetboek v. Strafv. (de inspectie der govangenisson uitsluitend op te dragen aan do rechtbankentot het bouwen van een ma gazijn van geneesmiddelen te Amsterdam: tot wij ziging van het VlIIe Hoofdstuk der Staatsbegroo- ting, tot* vaststelling van uitgaven wegens verstrek kingen door het Dept. v. Marine. De Conclusie der. Commissie op de nadere in lichtingen betreffende het adres van den Kapt. kwartiermeester Th. Kleij, strekkende den minister van Koloniën dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenolnen. Bij het voortgezet debat over de Tjioraaszaak verdedigde de heer Van Gennep nader zijne con clusie en noemde het geheele verhoor van den landheer van Tjiomas en het onderzoek naar de plaats gehad hebbende ongeregeldheden eene schijn- vertooning. De heer Schaopman protesteerde tegen ed verwij ten den Indischen ambtenaren toegevoegd. Hij ontkende dat het oproer een gevolg was van fana tisme en bracht hulde aan den tegenwoordigen Gouverneur-Generaal, die het recht van den inlander durft te handhaven. De heer Goeman Borgesius drong aan op het stellen van wettelijke maatregelen opdat de landheeren op de particuliere landen niet naar willekeur met de inlanders kunnen handelen. Door den heer Beelaerts v. Blokland en anderen is een gewijzigde oonclusie voorgesteld om het ver trouwen uit te spreken, dat het uitzettingsbosluit niet langer gehandhaafd zal blijven dan dringend noodig is en dat de waarborgen van art. 48 Regee- rings Rogl. meer zullen worden gewaarborgd. Zitting van Vrydag. De discussie over de Tjiomaszaak werd voortgezet. De nieuwe conclusie, door 9 leden voorgesteld, werd bestreden door de hoeren Keuchenius, Lohman en Rutgers, als dubbelzinnig, terwijl de Minister van Koloniën nader het uitzettingsbesluit verdedigde. In stemming gebracht, werd de conclusie van den heer Keuchenius, de onwettigheid van de uitzetting uitsprekende, verworpen met 50 tegen 13 stemmen, eveneens de conclusie van den heer Van Gennep, de onwettigheid van het uitzettingsbesluit uitsprekende, met 37 tegen 27 stommen. De conclusie der 9 leden, om het vertrouwen uit te spreken dat het uitzettingsbesluit niet langer zal gehandhaafd worden, dan dringend noodig is, en dat nadere voorschriften zullen gegeven worden om de waarborgon van art. 48 Reg.-regl. meer te verzekeren werd aangenomen met 36 tegen 28 stemmen. De conclusie der meerderheid, aanneming van het uitzettingsbesluit voor kennisgeving, is daardoor ver vallen. De conclusie in zake het verdwenen en later te ruggekeerde Limhurgsche meisje Anna Gertrude Ailié, strekkende den Minister van Justitie dank te zeggen voor de verstrekte' inlichtingen, werd zonder hoof delijke stemming aangenomen voor kennisgering. Met gesloten deuren werd daarna de huishoude lijke begrooting der Kamer behandeld, waarna do Kamer tot nadere bijeenroeping is gescheiden. Een elfjarig meisje, te Berkenwoude, was aan het schommelen. De schommel raakte stuk, het kind viel en brak eep der boenen op 2 plaatsen. Er is in Berken woude geen geneesheer. Het meisje stond vreesolijke pijnen uit, eer de heer Fauol, geneesheer uit Berg-Ambacht, verscheen on heelkundige hulp verleende. Het kind is, naar omstandigheden, vrij wel. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter konnis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspect :ur dor Directe Belastingen enz. te Rotterdam, op den 24 Juni 1887 is execu toir verklaardhet kohier No. 1 van het patentrecht dienst 1887/8g. Dat voormeld kohier ter invordering is gesteld in handen van don Heer Ontvanger, dftt ieder, die daarop voorkomt verplicht is, zynen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en (lat heden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 25 Juni 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. POST DROST L. B. De Secretaris, BROUWER. Ondertrouwd HEMMO JAN de VRIES EN WILLEMINA LEEFLANG Onzen harteljjken dank aan allen voor de attenties bjj gelegenheid van ons Huwelijk. P. J. BELLAART J. G. BELLA ART-Schknk. Gouda, 25 Juni '87. Receptie: 2d Juni. Ondertrouwd A. A. BISSCHOP van Harlingen EN J. SLANGEN. Gouda, 24 Juni 1887. Bevallen van eene Dochter, A. oe JEU Gouda, 24 Juni 1887. Hazebroek. het beste HAARKLEURMIDDEL, 1—p. fl. Alleen bp WESTHAVEN B 193. PRIMA KWALITEIT van af 6 Gulden. Voor de belangstelling dezer dagen ondervonden, betuigen de Heer en Mevrouw SCHONE VELD van der CLOET—Schodten, hunnen welgemeenden dank. 25 Jnni '87. De Notarissen C. A. van BLARICUM, te Oudewater en H. van MEERLANDT, te Utrecht, zjjn voornemens op MAANDAG 4 JULI 1887, des namiddags ten 5 ure, in den Buitentuin «Rozenburg» te Oudewater, Twee Bouwmanswoningen, waarvan de eene voor weinige jaren 1 nieuw gebouwd, geteekend 147 en 149, met Achterbuis, Schuren, Bergen, Erf, Tuin, Boom gaard, Boschhakhout en aanhoorige uitmuntende Bouw-, Wei- en Hooilanden, mitsgaders Uiterdjjks Bouw- en Weiland, te zamen groot 16 Hectaren, 88 Aren, 89 Centiaren, zeer gunstig staande en gelegen in den Polder Klein Hekendorp, onder de gemeente Heken- dorp, in de onmiddeljjke nabijheid der stad Oudewater. De voorschreven Hofsteden en Landerijen zullen in 5 perceelen en 2 combinatiën worden geveild, en zjjn te aanvaarden als de Lande rijen met 1 Januari en de Gebouwen met 1 Mei 1888. Betaaldag der kooppenningen 1 Novem ber 1887. Breeder bjj Billetten en nadere inlichtingen bjj genoemde Notarissen. te verkrjjgen bjj de Firma E. C. LANGERAK te Oudewater, a contant, tegen f 2.— per 50 Kilogram, inbegrepen de zak. Zonder Consent-biljet van den Ontvanger, onder wiens kantoor de verbruiker behoort, mag dit ZOUT niet worden afgegeven. Confiseurs—Cuisiniers, Bevelen zich aan tot het LEVEREN van zoowel binnen als buiten de stad. van af 2. Wordt ten spoedigste gevraagd een nette niet ouder dan 19 jaar en van goede getuigen voorzien, in het Logement «Stations-Koffiehuis» van R. BEIJEN, Stein bjj Gouda, met het vak bekend zij nde genieten de voorkeur, P.G., loon naar bekwaamheid. in verschillende Dessins, worden, bjj verkiezing met inbegrip van het leggen, aan BILLIJKE PRIJZEN opgegeven. in Bouwmaterialen enz. W De zoo zeer gerenommeerde voor Meubels, Marmers en gevernist Hout werk, van I te 's-Hertogenbosch, 5- is aldaar steeds verkrggbaar in^ Fleschjes van lï"/t Cent en g. Fabrieksmerk gedeponeerd. jmr Men wachte tsich voornamaak. Voor GOUDA alleen verkoop bij den Heer

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2