Advertentiën mmmm LAGER HEUSTE BIER zelfbeeeidinbT GOUDSGHE EEREWACHT, Vergunning WEI- of HOOILAND, DePOSTHOORN te Rotterdam. J. E. AOOPE» OPRUIMING 1887. N® 3566. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BTNTSTRNLAND. Baitenlandscb Overzicht. Kantongerecht te Gouda. Kleinhandel in Sterken Drank. SCHIEDAMMER NIGHTCAP. Openbare Vrijwillige Verkooping GOUDA, op Donderdag 14 Juli 1887, Zeugstraat 3d, Agent voor Gouda en Omstreken A. BRINKMAN, GUNSTIGE BEOORDEELING: Woensdag 29 Juni. Burgerlijke Stand. De VEREENIGING PUIKE OUDE M. PEETERS Jz. Ie Gouda. KUUT.RSTRAAI uit de Bierbrouwerij A. GIJZENIJ, aangekomen en in de duisternis had men zo niet ontdekt De Ank. Ct. staat voor de waarheid van het verhaal in. Ondanks de vijandelijke uitingen van de radicalen zet het Fransche ministerie ongestoord zijn werk zaamheden voort, zoekt zooveel mogelijk te bezuinigen op het budget van 1888 en verliest de buitenland- sche politieko aangelegenheden niet uit het oog. Dit bewijst de levendige belangstelling van Frankrijk's regeering in de Turksch-Engelsche conventie. Het Journal des Débats echter ontkent dat de Russische en Fransche gezanten een krasse nota betreffende deze IfWestie aan de Porte ter hand stelden, zooals in een telegram uit Konstantinopel gemeld werd. Tot officieele stappen schijnt men van die zijde nog niet te zyn overgegaan en zich voorloopig tot een afwachtende houding met wat onderhandschen druk te willen bepjlen. De Belgische minister van justitie heeft bij de Kamer twee wetsontwerpen ingediend tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen en tot be scherming van jeugdige acrobaten. De voornaamste bepalingen der ontwerpen zijn: kinderen benedon de 12 jaren mogen niet werken in mijnen of fabrieken, en, zoo zij tusschen de 12 en 18 jaren zijn, slechts 12 uren per dag met inbe grip der schafttijden, die minstens l1/* uur moeten duren. Kinderen beneden de 16 jaren mogen niet werken tusschen 9 uur 's avonds en 5 uur 's mor gens en vrouwen en meisjes niet in workplaatsen, welke onder den grond zijn gelegen. Voorts geeft het ontwerp aan dp regoering het recht toezicht te houden op den staat der work plaatsen en fabrieken en den kinderarbeid geheel te verbieden, waar zij dien gevaarlijk of ongezond acht. Do overtreding dezer bepalingen wordt mot gevan genisstraf en geldboeten gestraft, evenals het ge bruiken van kinderen beneden do 16 jaren bij open bare voorstellingen. In dit geval wordt echter de straf verdubbeld, indien het do' ouders of voogden zijn, die de kinderen voor gevaarlijke oefeningen ge bruiken De liberalen in Beieren zijn zeer tevreden over den uitslag van de verkiezing der «Urwahler." Te München hebben de liberalen de overhand behou den, maar te Wurzburg werden 45 liberalen en ul- tramontaansche kiezers gekozen, zoodat het lot moet beslissen. Daarentegen bleven de liberalen overwin naars te Augsburg en Regensburg. Aanstaanden Dinsdag zullen deze „TJrwahler" de afgevaardigden voor de Kamer kiezen. Men bere kent, dat de 159 afgevaardigden zullen bestaan uit 78 liberalen, 79 ultramontanen en 2 conservatieven. De Gemeenteraadsverkiezingen te Rome zijn met een kleine n^erderheid ten gunste van de clericalen uitgevallen. Het getal stemgerechtigden was 28 249, waarvan slechts 13 787 zjjn opgekomen. De vorige keer stemden van de 25 961 kiezers in het geheel 10 623. Naar men berekent, bedroeg de meerder heid der clericalèn 200 stemmen. Volgens do «Ita lië" heeft de Paus voor de eerste maal onmiddellijk in vloed op de verkiezingen uitgeoefend, door middel van den kardinaal-vicaris: deze had do schikte geestelijken golast te stemmen. Zeker is het, dat de clericalen een ongewone bedrijvigheid aan den dag hebben gelegd. Terechtzitting van Woensdag 22 Juni 1887. Kantonrechter: Mr.'J 11. van MIEROP; Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD W. H., arbeider te Nieuwerkerk, tot 3 gulden of 3 dagen wegens in den gesloten jachttijd met geladen jachtgeweer zich bevinden op eens anders jachtveld onder Nieuwerkerk; L. M., landbouwer te Zevenhuizen, tot 2 boeten van 3 gulden of 4 dagen wegens jagen in den ge sloten jachttijd en zonder vergunning op eens anders jachtveld onder Zevenhuizén G. v. H., arbeider te Waddinxveen, tot 1 gulden of 1 dag wegens in den gesloten jachttijd niet beletten dat do hond, dien hij bij zich had, een haas opspoorde en dreef op een jachtveld onder Waddinxveen D. van der T., visscher te Hillegersberg, tot 3 gulden of 3 dagen wegens visschen met dob bers zonder vergunning in eens anders vischwater onder Moercapelle; C. V., koopman te Niouwerkerk, tot 1 gulden of 1 dag Wegens des nachts laten loopen van zijn trekhond op den weg zonder dat de hond was voorzien van een muilband; A. de J., koopman to Gouda, tot 2 boeten van Va gulden of 2 dagen wegens als geleider van een kar bespannen met een hond zitten op die kar onder het rijden op den weg te Nieuwerkerk ter wijl de hond niet was voorzien van een muilband J. v. d. K., visscher te Gouda, tot 2 gulden of 2 dagen wegens plegen van straatschenderij te Gouda door aldaar op de straat uit baldadigheid een jongen te werpen tegen den sergeant-tamboer der schutterij na het afdanken dor schutters; M. S., dienstbode te Gouda, tot tyg gulden of 1 dag wegens uitkloppen van een mat op de straat te Gouda op ongeoorloofden tijd; L. H., koopman, in melk te Gouda, tot */9 gulden of 1 dag wegens rijden over het met klinkers be strate voetpad te Gouda met zijn melkwagen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art 5 der Wet van 28 Augustus 1881 (Staatsblad no. 97) ter openbare kennis; dat bij hen is ingekomen van den navolgenden persoon een verzoekschrift waarbij vergunning wordt gevraagd om in de bij zijn naam vermelde loca- liteit sterken drank in het klein te mogen ver- koopen, als: Naam van den Verzoeker: Aanduiding der localiteit: J. H. Jansen Markt A. no. 103. Gouda, den 25 Juni 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. POST DROST, 1. B. Do Secretaris, BROUWER. GEBOREN: 22 Juni Stephanos Hubertu», oaders J. H. van Straaten en A. M. G. Breokil.23. Cormlis, ouders E. P. den Htrtog en A. van Vliet. - 24 Dirk, ouders S. |*an den Berg en C. tan der Weijden. 24. Grietje, onders W. de Jeu en A. Hazebroek. OVERLEDEN 23 Juni. N. Muijlwijk, 10 m. ONDERTROUWD: 24 Juni. J. F. »an Loijk, 22 j. en J. A. W. Peskens, 20 j. A. J. DongGmana, 24 j. en en H. Q. *an der Great, 23 j A. J. van Vliet 24 j. en G. H, Hnet. 25 j. A. A. Bissehop, 28 j. ea J. Slangen, 29 j. H. J. de Vries, 26 j. en W. Leef lang, 25 j. J. Koning», 27 j. en C. van den Bosch, 18 j. D. Castelein, 20 j. en J. Melchert, 19 j. G. de Keizer, 38 j. en G. Vlaskamp, 36 j. maakt aan belanghebbenden bekend dat de eerstvolgende BALLOTAGE zal plaats hebben op ZONDAG 3 JULI aanstaande. Namens het Bestuur, J. H. A. DEUMERS, Prei. SCHIEDAM. Merk Verkrijgbaar by NB, Als bewijs van echtheid is cachet en knrk Bteeds voorzien van den naam der Firma P. HOPPE. Inlichtingen, Attesten en Prijscouranten gratis TE, HUUR of TE KOOP gevraagd een CAFÉ met Vergunning of een nette HERBERG. Brieven motto «Vergunning», aan het Bu reau dezer Courant. TE in het Koffiehuis «het Schaakbord,» 's morgens ten ll1/, ure, van: Een Perceel goed toegemaakt in Bloemendaal aan den Winterdjjk binnen Waddinxveen, groot 1.26.60 Heet., belendende Eigendom van G. W. HAAR8MA, M. MOONS en VISSER en MULLER. Aanvaarding 1 NOV. 1887. Betaaldag 1 SEPT. 1887. Nadere informatiën bij de Eigenaresse de Wed0. BLONK en bjj Notaris MOLENAAR, beiden te Waddinxveen. Prjjs per Flesch 12 ct., per Flesch 6 ct., naar buiten in kisten van en of Flesschen. Dit BIER onderscheidt zich zeer doör rjjk Extract gehalte en weinig alcohol, en wordt als zoodanig voor gezond en voedend TAFELBIER aanbevolen. Chemische analyse, op franco aanvrage, gratis verkrijgbaar. Aanbevelend, Alle soorten van GROENTEN en VRUCH TEN worden ingemaakt in 1 Liter bussen a 30ct ook zijn voorhanden gebruikte bussen a 15 ct. Kleiwegsteeg 329, van de voorhandens UITGAVE KOKSMA, teg-en veel minderen prijs bij Lange Tiendeweg te Gouda. De Recensie van het Weekblad «de Huis vrouw,» verschijnende te Rotterdam, 9 Octo ber 1875, luidt als volgt: De bekende TH KOP HILE heeft eene brocht.re geschreven, waarin hij menigen goeden wenk ten beste geeft, hoe men zijn haartooi kan wc ar deer en en behouden. Zijne voorschriften hoe men het haar onderhouden moet, verdienen algemeen bekend te worden; het is tocb een feit, dat menigeen door verkeerde behandeling ontijdig het haar verloren heeft, enz. THEOPH1LE, Frederiksplein 32, Amsterdam. Snelpersdruk van A. BRINKMAN te Gouda. GOUDSGHE COURANT. V i GOUDA. 28 Juni 1887. Van de door den Ned. Rhijnspobrweg aangeboden gelegenheid om des Zondags tegen verminderd tarief naar den Haag te kunnen gaan. maakten Zondag 196 personen gebruik. Zondag heeft de wedstrijd voor wielrijders plaats gehad welke was uitgeschreven door de ver- eeniging De Zwaluw. De weg liep van het Cafe' „Den Burg" te Kralingen naar hier en terug. De eerste prijs, een verguld zilv. medaille, werd behaald door den heer J. v. Houweninge van Sprang, die den weg aflegde in 1 uur 82 min. 43 sec.de tweede prijs, een zilv. med., door den heer L. Schaay, in 1 uur 38 m. 7 sec; derde prijs, een bronzen med., door den heer J. H. Schaay, in 1 uur 48 min. 55 seconden. Blijkens achterstaande advertentie zal de Goudsche Harddraverij-vereeniging ook dit jaar een van die echte oud-HoUandsche feesten organiseeren, die nog 8teeds op volen een groote aantrekkingskracht uit oefenen. Wat een menigte menschen van buiten bjj dergelijke harddraverij gewoonlijk hierheen komt, ia bekend en de dagen, waarop zoo'n feest plaats heeft zijn niet alleen prettige dagen maar voor velen ook voordeelig. Uit meer dan édn oogpunt verdient dus de Vereeniging den steun harer stad- genooton, waarom wij hen, die nog geen lid zjjn gaarne opwekken zich daarbij aan te sluiten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men bij den landbouwer Jan Hofman, wonende in den Zuidplaspolder, 24e blok, onder Waddinxveen, een zwarte koe, met afgestoken hoorns, zonder pluim aan-de staart, ontvreemd. De dader» Zijn nog on bekend; de politie doet 'onderzoek. Het gestolen beest had een waarde van 200. Van 1 Jnli tot 1 September a. s. zullen weder de zoogenaamde „Panopticumtreinen" naar Amster dam loopen, doch in plaats dat de reizigers dit jaar Artis kunnen bezoeken, krijgen zij een entree biljet voor de Voedingstentoonstelling, zoodat men voor f 6 le kl. of 5 2e kl. vrij vervoer heeft per spoor van Don Gouda, Botterdam of Utrecht naar Amsterdam en terug, vrij entree op de Voedingstentoonstelling, voor het Panorama en het Panopticum, en bovendien oen diner in het cafó- restanrant van het Panopticum met flesch wijn. Voorloopig zullen loopen één trein in de week van Den Haag en Gouda, twee van Botterdam en een van Utrecht. De Minister van binnenl. zaken heeft aan de Tweede Kamer eene nota van inlichtingen doen toe komen omtrent het verzoekschrift van den heer A. Luijten, med. ehir. et obst. doctor, strekkende daar toe, dat een onderzoek worde ingeiteld naar zijne opsluiting in 1&83 on 1884, gedurende een jaar, in liet krankzinnigengesticht te Zutfen. Na eene herinnering van het gebeurde verklaart de minister, dat hot hem in overleg met den minister van justitie is voorgekomen, dat er geen termen wa ren tot eenige nadere tusschenkomst der regeering. Immers het bleek, dat de wettelijke bepalingen behoorlijk waren nageleefd, dat do verschillende ambtenaren, tot handelen geroepen, zich met ernst en nauwgezetheid hebben gekweten van hunne taak en zieh streng bepaald hebben tot de grenzen hunner bevoegdheid. Dat de reohter-commissaris te Zutfen gebruik maakte van de bij de wet van 1884 verleende bevoegdheid, om ingeval voortduring van opsluiting wordt ge vraagd, den patient zelf te hooren, verdient, vooral in dit twijfelachtig geval, waardeering. Het verschil van meening tusschen de geneeskun dige en rechterlijke autoriteit is te betreuren, maar de mogelijkheid van zoodanig verschil is door geen regeeringsmaatregel weg te nemen. Wat het verschil van opvatting tusschen de recht bank te Amsterdam en die te Zutfen betreft, wordt opgemerkt, dat de mogelijkheid bestaat, dat sedert de rechtbank te Amsterdam de opneming van dr. A. Luyten in een gesticht heeft gelast, verandering in zijnen toestand ontstaan is. De Minister beweert dit evenwel niet, tót zoodanige bewering ontbreken de gegevens. De Minister deelt nog mede, dat hij met den adressant heeft gesproken, toen deze in 1884 zich bij hem aanmeldde. Dat adressant toen sprak als iemand, die door langdurige berooving van zijne vrijheid verongelukt is, kwam den Minister zeer natuurlek voor. De zaken, waarover hij zich be klaagde, behoorden echter tot het gebied der bur gerlijke rechtsbedoeling, ep de burgerlijke rechter had hem ten slotte in het gelijk gesteld. De heer J. Kiewit de ionge, Hoofd der open bare school voor g. en m. u. 1. o. te Oudewater, schryft aan de N. Rolt. Cl. het volgende naar aan leiding van het in den gemeenteraad van Oudewater voorgevallene betreffende het onderwijs in zijn school «De inzender van bedoeld bericht doet het voor komen, alsof de onderwijzer J. Stolk enkel zijn ont slag had aan te vragen wagens ontstane moeielijk- heden met het hoofd der school. Niets minder waar dan dit, mijnheer de Eedacteur. Alleen 's mans volslagen ongeschiktheid om orde te houden, en dit alleen, heeft zijne positie alhier onhoudbaar ge maakt en de schoolcommissie genoodzaakt stappen te doen, die ondanks den tegenstand van hoeren Burgemeester en Wethouder» tot dat ontslag leidden. Meer zal ik van deze zaak zelf liever niet zeggen, al maakt de ongeëvenaarde bemoeilijking, die ik ook weer in deze aangelegenheid, vooral vanwege het hoofd der gemeente de$ heer R. W. Haentjens Dekker, moest ondervinden, het mij wel moeilijk er verder van te zwijgen. De eigenaardige wijze, wx*rop echter de zaak in uw blad aan het publiek werd voorgesteld, nood zaakt mij bij dezen openlijk Het getuigenis in te roepen van hoofden van gemeenten of scholen, waar do onderwijzer Stolk voor en na werkzaam was. Dat zij of hunne commissiën spreken Al vast mynen vriondelijken dank aan hen, die wel aan mijn verzoek zullen willen voldoen. Door de firma Ch. Champigneulle fils de Paris et Cie., glasschilders te Parijs (rue Notre Dame des Champs 96) zijn aan het Rijksmuseum te Amsterdam ten geschenke aangeboden: Drie vensters in beschilderd glas, die thans ge plaatst zijn in d«v afdeeling kerkelijke kunst no. 174, XlIIde-eeuwsche bouwkunst. Deze vensters zijn getrouwe reproducties van ge brand glasschiiderwerk (uit de XlIIde eeuw), thans nog aanwezig in de kathedraal van Chartres en bekend onder den naam van «la belle verrière de de Notre Dame". Ter zake van dit geschenk is aan den heer Ch. Champigneulle flls de zilveren medaille, ingesteld bij K. B. van 5 Mei 1877 no. 32 toegekend, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's Ryks wetenschappelijke en kunstverzamelingen. St.-Ct Aan het Verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1886 ontleenen wij nog het volgende Do vrijwillige oefeningen der manschappen van de nieuwe lichting, die nimmer gediend hebben, hadden wekelijks plaats onder de leiding van Luit. C. Bakker, terwijl het onderricht gegeven werd floor Instructeurs dor Schutterij. Was het aantal steeds gering en kwam het meerendeel der niet-gedienden bij het begin der oofeniugon in April geheel ongeoefend onder de wapenen, het getal wordt thans kleiner, waarop het den Majoor, blijkens zijn aan ons ingediend verslag, aangenaam is te wijzen. De Majoor be schouwt het echter als een groot ongerief, dat daarvoor geen geschikt lokaal kan worden aange wezen. Het thans daarvoor bestemde is te klein, zoodat voortdurend van een dor vertrekken in de kazerne gebruik moet worden gemaakt, waaraan zijns inziens nog al bezwaren verbonden zijn. De bij de wet bepaalde veertiefldaagsche oefe- j ningen hadden geregeld onder de leiding van den Majoor-Commandant plaats. Deze betuigt zijne tovredenheid over de gemaakte vorderingen en de geheerseht hebbende orde en tucht. I Ook m dit jaar kwam de Schuttersraad slechts hoogst zelden bijeen, ona uitspraak te doen in ge vallen van verzuim of overtreding. Aan het onderricht in het schieten is weder zeer veel tijd besteed, daar het van groot belang is den schutter te bekwamen. F«nkelen hebben het reeds zoover gebracht dat zij in aanmerking komen voor scherpschutter. Verder oefenden zich heeron Officieren geregeld des Woenilags, en de leden van het kader des Zondags in het schieten, terwijl de schutters, die bij bepaalde verhindering van eene oefening waren vrijgesteld, op den vrijen Maandag dien dienst moesten inhalen. Aan het leader werden de klein kaliber geweren in gebruik gegeven, welke maatregel zeer gunstig heeft gewerkt. Bij het j inleveren van die geweren, na het einde der oefeningen, bleek dat zij alle met zorg in goeden staat waren onderhouden. In het geheel zijn door 292 man 5980 patronen tot geweren kl. kaliber verschoten. Het aantal treffers hiervan bedroeg gemiddeld op 100 Mr. 80% en op 150 Mr. 74%, terwijl 2400 Flaubert- patronen met zeer gunstige resultaten zijn ver schoten. r Verschillende inspectie n over kleeding en wape ning werden door den Commandant gehouden. Over verwaarloozing of slordigheid viel zelden te klagen. Het Muziekkorps bestend aan het einde van het jaar uit 9 muzikanten ].e klasse, 8 muzikanten 2e klasse en 4 élèves. Gedurende het jaar werden van de Schutterij klasse der Stedelijke Muziekschool twee leerlingen tot élève-muzikaut aangesteld. De klasse telde op 31 December 8 leerlingen. s De instrumenten zijn In goeden staat en worden evenals de kleeding in goeden staat onderhouden. üe xepetitien. van het Muziekkorps werden meestal zeer getrouw bezocht; de geest onder de leden was vriendschappelijk en er werd, dank zij de uitmun tende leiding van den Kapelmeester, flink gestudeerd. Dit laatste blijkt vooral u|t de reputatie die het korpa langzamerhand verkrijgt. In bet afgoloopen jaar Werd door particulieren niet zooveel gebruik gemaakt van het Muziekkorps dan in 1885, maar er is toch alle reden om te vertrou wen, dat men by de vorderingen die het maakt, het meer en meer zal gaan op prijsstelten. Vereeniging tot oefening in den wapenhandel. De Weerbaarheids-Verdeniging „Burgerplicht" is opgericht den 10 Mei [1867 en als rechtspersoon erkend by Koninklijk Bbsluit vatt 28 Juli d.a.v. No. 12. Op 31 December 1886 waren ingeschre ven 54 leden, 21 begunstigers en 2 eereleden. Het getal gewone leden verminderde dit jaar met 10; dat der begunstigers werd met 2 vermeerderd. Het bestuur bestaat uit 7 leden. De jieer J. J. van Beminel, die aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. Ter voorziening in de vaca turen ontstaan door het bedanken van de heeren A. Boonstra en J. van ïierkel, werden tot leden van het bestuur benoemd de heeren A. Geitel en C. A. Schouten. In {dhats van laatstgenoemde, die korten tijd na zyne benoeming overleed, werd gekozen de heer D. Hoo^enJijk. Aan de oefeningen in Jde behandeling van het geweer en het schieten nhar de schijf met Fianbert- patronen is gedurende de wintermaanden geregeld deelgenomen. Deze oefeningen worden gehouden op Vrijdagavond van 810 uur in het Gymnastiek lokaal, dat voor rekening der Gem ente wordt verlicht en verwarmd. De schietoefeningen hadflen gedurende don zomer plaats op Zondag-morgen en Dinsdag-middag na 4 gnr op het Schietterreinl aan den Kotterdamschen dijk, daartoe welwillend afgestaan door den heer Garnizoens-Commandant. Zij werden gehoudon ouder de leiding van een lid van het bestuur. De flitkomst dezer oefeningen mag zeer gunstig genoomd i orden. De geweren van Rijkswbge aan de Vereenig ng in bruikleen afgestaan werden, volgens order van het Departement van Oorlog, naar de Artillerie Stapel- en Constructie-magazynen teruggezonden. Uitgaven voor de openbare eerediensten. Volgens bestaande oveifeènkomst wordt jaarlijks

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 4