Bultenlandscti Overzicht. Schuttersraad te Gouda. KENNISGEVING. MARKTBERICHTEN Gouda, 30 Juni 1887. Inrichtingen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen. De Rijksnormaallessen werden bij den aanvang door 40 mannelijke en 48 vrouwelijke leerlingen bezocht. De voorbereidende klasse telde daaren boven 13 leerlingen. Gedurende dén cursus verlieten 23 leerlingen de school. Van dezen slaagden 13 bij het examen, 2 werden naar eene andere Normaalschool over geplaatst, terwijl de overige 8 om verschillende redenen niet verder aan de lessen deelnamen, v In het -onderwijzend personeel kwam geene ver andering. Voorts bestaat hier eene Inrichting tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen. Zij telde 9 leer lingen, dus 2 minder dan in het vorige jaar. De lessen werden getrouw gegeven en geregeld bijge- gewoond. Het gedrag der leerlingen is goed, en de vorderingen zijn niet onvoldoende. Scholen volgens de Wet tot regeling van het Middelbaar Onderwijs. Het personeel der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs onderging geene veran dering. De heer Dr. H. lJssel de Schepper, die volgens den rooster moest aftreden, werd herbe noemd. De inrichtingen van Middelbaar Onderwijs, welke in de Gemeente worden aangetroffen, zyn de Burgeravondschool en de Hoogere Burgerschool. De eerste is eene Gemeenteschool, de tweede eeue Rijksinrichting, in de kosten waarvan door de Ge meente wordt bijgedragen. a. De Burgeravondschool. Het getal leerlingen bleef bijna onveranderd. Op 1 Januari 1886 bedroeg dat 84, van welke 71 voor het volledig onderwijs en 13 voor enkele lessen. D^ getal was over do verschillende klassen verdeeld als volgt38 in de eorste, 20 in de tweede, 14 in de derde, 5 in de vierde, en 7 in de vijfde klasse. Evenals in vorige jaren werden aan het einde van den cursus 1885/86 prijzen uitgereikt voor getrouw schoolbezoek en voor gemaakte vorderingen. Voor de eerste categorie van prijzen kwamen 42 leerlingen en voor de laatste 15 in aanmerking. De hulpmiddelen van het onderwijs, die even als de lokalen in goeden staat zijn, werden uitgebreid met eene collectie gips-raodellen als ook met een paar werktuigen als modellen bij het machine- teekenen. Noch id het programma van het onderwijs, noch in het onderwijzend personeel kwam eenige ver andering. De uitgaven ton behoeve der school bedroegen 5773.97. Aau schoolgeld werd ontvangen 146.50, Het schoblgeld bedraagt voor eiken leerling ƒ3.voor meer leerlingen uit één gezin ƒ2. voor ieder. b. De Rijks Hoogere Burgerschool. De Hoogere Burgerschool werd in het begin van het jaar 1886 door 651 mannelijke en 11 vrouwelijke leerlingen bezocht. Hiervan volgden 60, waaronder 6 vrouwelijke, het volledig onderwijs, terwijl de overige van het onderwijs in enkele vakken ge bruik maakten. Zeven meisjes, aspiranten voor de eerste klasse, konden niet worde» aangenomen, aangezien het -aantal alsdan splitsing der eerste klasse zou nood zakelijk maken, en hierin door den Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaar werd gemaakt, tenzij de meerdere uitgaven ten behoeve dezer splitsing ten laste der Gemeente kwamen. De Commissie van Toezicht, door ons om advies gevraagd, bleef bij haar reeds vroeger uitgësproken gevoelen en ontraadde, hoewel middelbaar onderwijs voor meisjes hoogsG wenschelijk achtende, van Gemeentewege uitgaven te doen voor /dat onderwijs gegeven op eene Hoogere Burgerschool voor jongens." Uwe vergadering besloot, na van dit advies te hebben kennis genomen, aan den Minister te berichten, dat zij niet genegen was de kosten der splitsing van de eerste klasse voor rekening der Gemeente te nëmen. Op het einde van het jaar 1886 werd de school bezocht door 54 mannelijke en 3 vrouwelijke leer lingen voor het volledig onderwijs, en 12 mannelijke en 3 vrouwelijke leerlingen voor enkele lessen. Het onderwijs in de gymnastiek werd gevolgd door 63 mannelijke leerlingen. Het schoolgeld op de Hoogere Burgerschool be draagt 30 per jaar voor iederen leerling. Ook op deze school bleef het personeel der leeraren onveranderd. Verdere scholen van bijzonderen aard en strekking. Deze zijn0 le. De Gymnastiekschool aan de Spieringstraat, waarop de leerlingen der Hoogere Burgerschool en de Openbare Lagere Scholen, waaraan geen gymnastiekschool verbonden is, en de kweekelingen der Rijks-Normaalschool onderwijs ontvangen. In dit lokaal wordt ook door de onderwijzers H. J. Steenbergen en H. Ouderkerk privaatles ge geven. 2e. De Zwemschool, welke voor een ieder tegen betaling van tien cents en gedurende enkele uren per dag ook voor niet-betalenden toegan kelijk is. Gelijk reeds hierboven is medegedeeld, onder ging de Zweminrichting eene belangrijke ver betering. Door de amotio van het zoogenaamde wkoude bad" en de op een vlot gebouwde kleed kamertjes met bergplaats, is het zwembassin aan merkelijk verruimd. Ten behoeve der inrichting werd in 1886 uit gegeven eefle som van ƒ2026.39. 3e. De Huis vlij tschool, opgericht en in stand gehouden door de Plaatselijke Yereeniging voor Volksonderwijs en Schoolbezoek. De gemeente verleent ton behoeve van deze school, die onder de leiding staat van den onder wijzer J. van Kempen, eene subsidie van 100.— '8 jaars. Aan het onderwijs namen ongeveer 50 leerlingen deel, van welke 30 kosteloos onderricht ontvingen. Latijnsche ScholenGymnasia en Athvnaea. In Oen toestand van het Progymuasium kwam nagenoeg geene verandering. Het aantal leerlingen, dat by den aanvang van het jaar 24 bedroeg, verminderde eenigermate. De kosten van het Progymnasium beliepen over 1886 12287.48, waarin door het Rijk yoor 4974. werd bijgedragen. Aan schoolgeld werd ontvangen eene som van 1162.50. Kunsten en Wetenschappen. DE MUZIEKSCHOOL. De lessen op de Stads-Muziekschool werden in Januari, na afloop der Kerstvacantie, hervat met 251 leerlingen, namelyk 104 jongens en 147 meisjes. Aan 21 leerlingen werd gratis onderwys gegeven. In de verschillende leerwijzen, by het onderwijs aangenomen, kwam geene verandering. De Commissie van Toezicht, die in hare samen stelling evenmin wijziging onderging, verklaart in haar Verslag, dat de orchestklasse wederom zeer gunstig werkte voor de oefening der meergevor derde leerlingen. Zij zegt verder, dat de resultaten van het on derwijs over het algemeen zeer goed te noemen zijn en wijst daarbij op het den 22sten December gehouden openbaar examen. Gedurende de tweedé' helft van het jaar moesten de lessen, voor zoover zij in het gebouw wArti- Legie" gegeven worden, wegens do verbouwing der muziekzaal, naar een ander lokaal worden overgebracht. Het gymnastieklokaal der le Kos- telooze School werd tijdelyk als muziekzaal aange wezen. De heer S. van Milligen, de oudste onderwijzer aan de inrichtig verbonden, verkreeg op zijn ver zoek ontheffing van de verplichting tot het geven van onderwijs aan de pianoklassen, tengevolge waarvan de aanstelling van eenen derden onder wijzer, op eene vaste jaarwedde van 800.hoofd zakelijk voor het onderwijs op de piano, noodig werd geacht. Hiertoe werd, na een concours of ver gelijkend examen, gehouden onder de leiding van de heeron P. Gernsheim te Rotterdam en W. F. G. Nicolaï te 's Gravenhage, benoemd de heer Paul Prill te Rotterdam, wien tevens mot het oog op zijne verbindtenis aan de Hoogduitsche opera aldaar, tot den 16 April 1887 dispensatie werd verleend van de verplichting om zijne vaste woon plaats alhier te hebben. In verband met ieze verandering moest het Reglement der Stads-Muziekschool aan eene her ziening worden onderworpen. In December kwam bij den gemeenteraad het concept van een nieuw reglement in. De kosten der Muziekschool bedroegen 3062.55s, waaronder eene buitengewone toelage van 150.— voor den onderwijzer J. G. Arentz als vergoeding voor het geven van meerdere lessen. Aan schoolgelden werd ontvangen eene som van 1819.25. DE LIBRYE. De Openbare Bibliotheek, die zich in een lokaal van de St. Janskerk bevindt, ontving ook in het afgeloopen jaar menig blijk van belangstelling. Het Collegie van Libryemeesters onderging geene verandering in zijne samenstelling. Ter vervan ging van den heer Dr. M. A. G. Vorstman werd tot Voorzitter benoemd de heer Dr. D. Terpstra, terwijl tot Bibliothecaris, wiens functien vroeger opgedragen waren aan den Secretaris Penningmeester, werd verkozen de heer N. Scheltema. Het Collegio vestigt by vernieuwing de aandacht op den gebrekkigen toestand der localiteit, waarin de bibliotheek gevestigd is. Het hoopt dat weldra eene doelmatige bewaarplaats moge worden aange wezen, waarin niet alleen voldoende ruimte zal zijn tot berging der kostbare verzameling maar ook gelegenheid zal bestaan voor de inrichting eoner eenvoudige leeskamer, die des winterq kan worden verwarmd. MUSEUM VAN OUDHEDEN. De Commissie van Toezicht deelt in haar Verslag mede, dat het Museum ook in het jaar 1886 belang rijk verrijkt werd zoowel door aankoop van voor worpen, die op Gouda of hare inwoners betrekking had den, als door zaken, welke ten geschenke of in leenbruik werden afgestaan. Het Museum werd bezocht door 581 personen, van welke 368 den gewonen toegangsprijs van 25 cents betaalden en 213 voor den verlaagden prijs voor 10 cents toegang verkregen. Tengevolge van de afbraak en den wederopbouw van den achterbouw van «Arti-Legi" moesten veie voorwerpen tydelyk in een anc^er pand op de Markt bewaard en ter bezichtiging gesteld worden. Door deze verbouwing heeft het Museum aan ruimte gewonnen, terwijl door de ge ijzigde in richting, die echter op het einde van het jaar nog niet voltooid was, het gevaar voor brand aanmer kelijk; is verminderd. In de samenstelling van de Commissie van Toe zicht kwam geene verandering. ARMWEZEN. In het afgeloopen jaar was de behoefte aan ondersteuning iets meer dan in 1885. De bedeelingen in levensmiddelen stonden nage noeg gelyk aan die in het jaar te voren, doch de daarvoor benoodigde uitgaven waren tengevolge van den verminderden prijs een weinig lager. De kosten der bedeelingen in brandstoffen waren door den langdurigen winter aanzienlijker, niettegenstaande de aanneming8prijs gelijk was aan dien van het vorige jaar. Bejaarden en door gebrek duurzaam bedeelden outvingen ondersteuning in eetwaren en in de mees ten hunner ook in geld. Gedurende deu winter maanden werden hun bovendien brandstoffen ver strekt. De uitgaven voor bedeeling in geld waren aan merkelijk hooger, doordien enkele hoofden van gezinnen overleden, wier weduwen en hulpbehoe vende kinderen tijdelijk onderstand genoten. De gezondheidstoestand was minder bevredigend. Ofschoon de lauge winter en de mindere werk zaamheden van nadeeligen invloed waren op de verdiensten van velen, kon de toestand van het armwezen over het algemeen uiet ongunstig ge noemd worden. De Besturen der gemeentelijke Instellingen van Weldadigheid werken zooveel in hun vermogen is mede tot de behoorlijke toepassing dor Armwet. Instellingen door of van tcege de Gemeeute beheerd of gesubsidieerd. Deze instellingen zijn de volgende: lo. Het Burgerlijk Armbestuurdat onderstand verleende onafgebroken aan 61 huisgezinnen en 15 afzon derlijk levende personen, en tijdelijk aan 73 huisgezinnen en 27 afzonderlijk levende personen. Genees- en heelkundige hulp werd kosteloos aan 857 huisgezinnen en 82 eenloopende personen verstrekt. Ten behoeve van 91 vrouwen werden consenten afgegeven ter verkrijging van verloskundige hulp. Het Collegie van het Burgerlijk Armbestuur onderging geene verandering. Het tractement van den Amanuensis is op 700.gebracht, daar besloten werd den tegen- woordigentitularis J. Schumer eene personeele toelage van 100.'s jaars toe te kennén. Over de cursussen in de kookkunst te Amster dam wordt aan de «Prov. Gron. Crt." geschreven: «De kookschool eene nog slechts in voorbe reiding zynde hoogst nuttige zaak heeft reeds aanleiding gegeven tot allerlei geschryf in de groote Amsterdamsche bladen. De een is er véor, de ander trekt er tegen te velde, een derde maakt do zaak belachelijk, maar de grootste grief is het gebruiken der Fransche taal, bij den middagcursus A. En toch, geloof my, ofschoon wij allen in het eerst ten hoogste verwonderd waren, toen mevrouw Alting Mees ons, na door den voorzitter der rege lingscommissie, den heer Bergsma, op vriendelijke wijze aan ons voorgesteld en by ons ingeleid te zijd, hare voordracht begon in het Fransoh, die ver bazing veranderde al spoedig in oplettendheid en de meeste dames merkten al ras, dat het geen onoverkomelijk bezwaar was. Wel te verstaan voor dezulken, die de taal voldoende machtig en den nood gan goeden wil rijk waren. En dit zijn er velen meer dan ik in het eerst zou gedacht heb ben, want hoewel ieder dp de schooi de noodige taalk ennis leert, of althans behoorde te leeren, zijn er betrekkelijk weinig vrouwen en meisjes, die door omgang met vreemdelingen de eens verkregen vaar digheid onderhouden en vermeerderen. Keukenzaken althans worden gewoonlijk niet in het Fransch behandeld. Maar een goede wil vermag veel; wei nigen slechts deinsden voor do moeilijkheid terug en maakten van de door de commissie aangeboden gelegenheid tot teruggave der abonnementskaarten gebruik. En zij die gebleven zijn, volgen de lessen met eene aandacht, met eene opgewektheid, die bewijst hoezeer mevrouw Alting Mees voor hare taak berekend is. De cursus duurt vier weken. Vier maal zes lessen en heden bij hpt eindigen der zesde les, gaf mevrouw Mees hare groote ingenomenheid met hare Hollandsche leerlingen te kennen, wier trouwe opkomt en groote belangstelling door haar zeer wor den op prijs gesteld. Reeds eene geheele week voorbij, zei ze onder anderen, en voor mij zoo spoedig voorbijgegaan als een korte schoone droom. En dit is geen ijdel complimentje van onze leerares, maar hare oprechte meening; van alles wat uit lou ter hoffelijkheid gezegd kan worden en niet volko men waar is, heeft mevrouw Alting Mees een afkeer. Van grooten invloed is de aangename, altijd gees tige, dikwijls tot vroolijk gelach aanleiding gevende voordracht onzer begaafde leermeesteres, die steeds een aardigheid, de eene of andere grap of lach verwekkende herinnering in voorraad heeft, waar mee ze hare lessen weet te kruiden. De Illustration, Journal Universel, bevatte onlangs den volgenden brief: Buda Pesth, 7 Maart '87. Het is 6 uur n. m. Mr. S. de beminnenswaardige correspondent van de Neue Freie Fr esse, wacht mij aan het sta tionshek om my naar hotel //Hungaria" te brengen, alwaar de délégatien zitting houden en de poli- tieko personen vereenigd zijn. Wij gaan over het //Elisabethplein" en voorby een' kleinen tuin, in 't midden der stad gelegen, omringd door drukke straten. Pi OuitQui Ouit! PitsjiRi Ri Ouit Zoé treft mij daar een geluid, geruisch, getjilp, eene druktó, een doorelkander, een werkelijk geraas Men zou denken aan duizenden vogels, die praten, elkander beantwoorden, droomen, zich druk maken, elkander toe spreken en tegen spreken, eindelijk aan eene parlementaire vergadering! Het leven en geraas verminderen niet en doen vreemde klanken vernemen. Nu en dan als eene echo van verwijderde kamp plaats, dan weder of een spoortrein voorby vliegt of wel het treffend gefluister eener vrouwen-bij eenkomst. Vanwaar toch dat alles? Ik luister, zoek, zie rond en onderscheid in de vallende schemering slechts de prachtige plataan- boomen reeds, geheel in het blad, niettegenstaande het nog winter is. De bladeren reeds aan de boomen? Gij zijt hier voorlijk te Buda Pesth, zei ik tegen mijn' geleider! Dat zyn musschen antwoordde Mr. 8 Musschen? maar dan zijn er wel duizend! Zeg liever millioen! Egypte heeft zijne sprinkha nen. Voor Hongaryë is de musschen-plaag! Van waar komen aie dan toch? En hoe verkozen ze juist dezen kleinen tuin in het midden der stad? vraag ik weder. Wy weten dat niet! Op zekeren avond voor zeven of acht jaar, zijn eenige honderde musschen in dezen tuin komen overnachten. Den volgenden avond waren ze tienduizend sterk en eene maand later zoo ontelbaar als thans. Hoor nu dat lawaaij eens! Maar als de dag aan breekt is het een helsch leven! De bewoners der naburige huizen konden niet meer rustig slapen. Ze vervoegden zich by de overheid, die echter volko men door de musschen is verslagen. Men heeft ze doodgeschotenmaar iedere doode werd vervangen door honderd anderen. Men brandde zwavel, om ze te veijagen. De musschen betrokken andere boomen. De geburen alléén werden bewierookt! Toen klonk het z/Au grands maux les grands remèdes! en de over heid plaatste een' wachter met vier tamme arenden in den tuin. De slagting onder de musschen, door die roofvo gels, zoude ze veijagen! Alweder mis! De arenden roofden wel de tamme duiven uit de buurt, maar verbergden zich haastelyk zoyjdra eene vlucht musschen hen snel naderde. Zoódat het slagveld den musschen behoort! zei ik, eenige steenen in de boomen werpende, zonder zelfs ééne musch te verontrusten! Volstrekt waarGij kunt er dynamietbommen on der werpen, ze gaan niet van steê! Niets verstoort hunne rustige rust. Iederen avond tusschen vier en vijf uur komen ze uit alle windstreken opdagen. Men ziet ze in ontel bare zwermen aanvliegen, zwenken, draaien, om hoog- stijgend kringen in de hooge lucht beschrijven en aldus zich onvermoeid in cirkels bewegen zoolang de zinkende zon met ééne straal nog ééne musschen veêr verzilvert. Eindelijk schiet eene zwerm als een pijl op een' boom neder. Eene tweede volgt haar. Eene derde strijkt er bij. De voorbijgangers beproeven de vogeltjes uit de verkoren boomen te verjagen; dat geeft wel een gekrijsch zonder einde en daar te midden het knal len der schoten bij een onophoudelijk heen en weder gevlieg zoo lang de zon nog zichtbaar is. Pas echter is de zon verdwenen of onze muscbjes zetten zich tot slapen en niets verontrust hen meer. Terwijl Mr. 8mij dit zeldzame bedrijf der musschen verhaalde keek ik even naar boven, maar moest onmiddelijk weder naar beneden zien uit vrees voor mijne neus van het ongeluk van wijlen Tobias. Én mijn hoed, èn mijn gewaad waren in een' onbeschrijfelijk ontoonbaren toostand. Iederen morgen moeten de straatvegers den tuin reinigen en ook de tuinbanken die anders onbruik baar zijn. Liet men slechts ééne week verloopen dan hadden de speculanten gelegenheid om eene maatschappij op te richten met millioenen kapitaal tot exploitatie dezer guano-mijn van Buda Pesth! Theo Critt. In <le Fransche Kamer heeft de heer Rouvier weer eene overwinning behaald op de radicalen. Aan de orde was het bekende voorstel van majoor Labordère, dat de Senaat voortaan door het algemeen stemrecht zou worden gekozen. De radicalen eisch- ten, dat dit voorstel voor dringend zou worden ver klaard, maar de regeering wilde daarvan niets weten. De heer Bouvier verdedigde den Senaat tegen de aanvallen van den radicalen afgevaardigde Pichon en eindigde met de uitdrukkelijke verklaring: dat hij de dringend-verklaring van een dergelijk voorstel niet kon aannemen. De opportunisten en de rechterzijde steunden de regeering ook nu en zoo werd de drin gendverklaring van Labordère's ontijdig voorstel met 317 tegen 205 stemmen verworpen. Daarna ging de Kamer weer over tot behandeling der legerwet. Het vertrek van den Duitschen Keizer naar Ems blijft bepaald op Zaterdag a. s. De paarden en rij tuigen zijn reeds op weg. Of de Keizer ook naar Gastein gaat, is nog onzeker; op dien leeftijd kunnen niet veel vaste plannen meer Worden gemaakt. De terugkomst op het slot BabelsÜetg is vastgesteld op 20 Aug, De berichten over den in Engeland ver- toevenden Kroonprins blijven ook gunstig luiden. Ook Bismarck knapt te Friedrichsrub weer op; de neuralgische pijn is zoo goed pis over en de krach ten nemen toe. Dat neemt niet weg, dat men in de Fransche bladen morgen of overmorgen wel weer een telegram kan vinden, waarin wordt bericht, dat het welhaast met deze hooge heeren voor goed ge daan zal zjjn. Men weet dan, waaraan men zich te houden heeft. In het Engelsche Lagerhuis is de behandeling van de Iersche strafwet hervat. Verworpen werd met 180 tegen 119 stemmen het voorstel van Morley, om de wet voor slechts drie jaren van kracht te verklaren. De regeering is van plan de behandeling van het rapport over de Iersche wet niet langer dan deze week te doen duren. De laatste behandeling der wet begint in de volgende week. Na de Iersche wet, komen in behandeling de wet op den arbeid in de mijnen, de handelsmerken en de overdracht van land. Wanneer deze arbeid verricht is, komen nog eenige kleinere wetsontwerpen aan de orde, zoo dat het Parlement niet voor het laatst van Ang. kan worden verdaagd. Een der groote punten van discussie in de En gelsche pers is de vraag, welke houding de Paus tegenover Ierland zal aannemen. In het Lagerhuis werd eergisteren gezegd, dat aan geen der beide zijden stappen waren gedaan tot herstel der diplomatieke betrekkingen. Dat zeggen beteekent echter niet veel, want daarom kan het toch wel waar zjjn; zulke verzekeringen betreffen in den regel meer den vorm dan het wezen der zaak. Het Vaticaan schijnt het met de Iersche geestelijkheid, althans met een deel daarvan niet eens te zijn en volgens sommigen heeft de gezant, die door den Paus was belast met een zending naar Ierland, ten einde met de bisschoppen aldaar con- ferentiën te houden, op het laatste oogenblik zijn reis uitgesteld. Ook de «Economist» spreekt hier over in dezen géést. Er dreigt volgens dit blad tusschen den Paus en de Katholieke kerk in Ier land een oneenigheid te ontstaan, die niet zonder invloed zal blijven op de politiek. De zending van een apostolischen gedelegeerde, gaat het blad voort, zal ongetwijfeld groote gevolgen hebben; het is nog zoo onmogelijk uiet, dat de Paus, wanneer hij volkomen zal zijn ingelicht, tusschen beidon zal treden ten gunste van hen, die beschaving en orde in Ierland willen; wanneer de Paus zich verklaart tegen de National League, dan zal deze vereeniging een groot deel van haren invloed ver liezen. Het veiligste is af te wachten, wat hieruit groeien zal. Zeker is Leo XIII de man niet om mooiden, zij 't ook agrarische, in bescherming te nemen. In de zitting van 28 Juni werd I. IJ. wegens afwezigheid van de exercitie veroordeeld in eene geldboete van 10.— en in de kosten. RECLAME Verborgenheden van ons organisme. Het geheele jaar door scheidt het bloed in ons lichaam onbruikbare stoffen af, die, als zij niet bij tijds uit het lichaam verwijderd worden, de menig- vuldigste en dikwerf de zwaarste ziekten ten gevolge kunnen hebben. Het vooijaar en het najaar echter zijn de beste tijdstippen om die stoffen uit het lichaam te verwijderen door eene lichte onschadelijk laxeerkuur; daar anderen die in het lichaam afge scheidene, overtollige, en de werking der organen belemmerende stoffen en sappen (Gal en Slijm) zich ophoopenj en lichtelijk allerlei hevige pijnen en kwa len veroorzaken kunnen. Niet alleen aan de lijders aan slechte spijsverteering, verstopping, winden, huid uitslag, bloedsaandrang, duizeligheid, loomheid en vermoeidheid der leden, zwaarmoedigheid, hysterie, aambeien, maagkramp of pijn in de lever en in de ingewanden, maar ook aan de gezonden of die mee- nen gezond te zijn, kan men niet dringend genoeg aanraden, door eene doelmatige en geregelde zuive- ringskuur te zorgen dat het roode levenssap, dat door onze aderen en adertjes stroomt, zijn zuiverheid en kracht behoude. Als het uitstekendste middel hiertoe moge iedereen de Zwitsersche Pillen van den apo- heker R. Brandt ten sterkste aangeraden worden daar onze voornaamste autoriteiten op geneeskundig gebied ze als zeker en volkomen onschadelijk wer kend aanbevelen. Men vindt ze bij de apothekers a 70 Cts. de doos te koop. Echt te verkrijgen by de firma J. C. Zeldenrijk en Co. te Gouda. INRICHTINGEN, WELKE GEVAAR, SCHADE, i OF NADEEL KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gelet op art. 6 en 7 der Wet van den 2n Juni 1875, (Staatsblad no. 95.) Brengen ter algemeene kennis, dat op do Secreta rie ter visie is gelegd een verzoek, met bijlagen, van de Directie der Goudsche Machinefabriek om ver gunning tot het plaatsen van een vijzeldok in de Kattensingelgracht Kadaster Sectie B. no. 1032. Dat op Woensdag, den 13 Juli 1887, des namid dags ten 1 ure op het Raadhuis, gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te bren gen, en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente, van de ter zake inge komen Schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 29 Juni 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. POST DROST L. B. De Secretaris, BROUWER. De aanvoer van granen was heden niet groot. De handel was niet levendig. Om te kunnen ver- koopen moest Tarwe lager afgegeven worden, waar toe verkoopers niet genegen waren. In de overige artikelen kwam niet veel verandering. Zeeuwsche Tarwe 8.80 a 9.15. Mindere 8.25 a 8.60. Polder Tarwe 8.10 a 8.40 Mindere 7.80 a 8.Afwijkende f 7.25 a 7.50. Roode Tarwe 7.30 a 7.45. Angel 7.60 a 7.75. Zeeuwsche Rogge 6.a 6.50. Polderrogge 4.80 a 5.Buiten- landsche per 70 KG. 4.50 a 4.60. Winter tergerst 4.30 a 4.60. Zomergerst 4.a 4.30. Chevaliergerst 5.a 5.50. Haver per Heet. 3.a 4.en per 100 kilo 6.60 a 7.26. Hennepzaad Inlandsch 6.75 a 7. Buitenlandsoh 4.75 a 5.Erwten.- Inland- sehe blauwe mesting ƒ6.10 a ƒ6.25. Buitenlandsche voererwten 5.75 a 6.10. Kanariezaad 10.a 10.26. Duivenboonen 6.75 a 7.25. Paar- denboonen 5.75 a 6.25. Mais: Amerikaansche Mixed ƒ5.80 a ƒ6.86. Odessa 5.40 a 5.60. Cinquantine 5.75 a 6.Alles per 100 kilo. De veemarkt met gewonen aanvoer, handel traag, vette varkens 18 a 21 ct., varkens voor

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2