THUMB) wummmmmm Bede om Hulp! L L REGENSBURG, 9&®9ffilZS91» DIENSTBODE. P. P. SOOS, R. C. DIENSTMEISJE, BOUWMANSWONING- WIJN-AGENTUUR. Openbaar Onderwijs. Buitenlandsch Overzicht. ADVERTENTIËN. Prijsvermindering A. van OS Az. Kleiweg 73a. HANGLAMPEN. gaat niet door, Inschrijving van Leerlingen, Burgerlijke Stand. Oude 8ingel 116, Leiden, zal voortaan van af 29 AUGUSTUS a.s. iedere MAANDAG van ai 10 tot 1 nnr te Consulteren zjjn over alle Möndziekten enz. KLEIWEG 97, van 1 tot 3 nur te ontbieden. voor MANNEN, VROUWEN, KINDEREN. D. HOOGE!MBOOM. Mejuffrouw HULLEMAN, Mejuffrouw HUBER, TIENDEWEG D. 59. MOORDRECHT. Sauella-, Halt' zijde-, Gloria- en prima Zijde GROOTE SORTEERING, SCHENK Zn. J. T. KERPER, Toelating van Leerlingen op de Kostelooze Scholen, de Bewaarscholen en de Avondschool De uitslag der inschrijving voor het afbreken en weder opbouwen van drie woonhuizen aan den Bleekerssingel te Gouda, voor den heer J. van Oorschot aldaar, door den architect J. J. Mulder te Ameide, is aldus J. de Jong Wz. te Gouda, ▼oor 5986.W. de Jong Wz. te Gouda, voor 5864.A. Snelleman te Gouda, voor 4553. A. Verbeij te Gouda, voor 4248.j Joh. de Vries te Kralingen, voor f 4235.L. va% Blokland te Gouda, voor 4114.J. F. Weiter te Gouda, voor 3777.W\ van Ingen te Bodegraven, voor 3750.—. De rekening der gemeente Moordrecht over 1886 door den Baad voorloopig vastgesteld den 24 Au gustus jl. bedraagt in ontvang 17691,59, uitgaaf 14895,64' batig saldo 2795.94». De kosten van het Onderwijs bedroegen 4898,74, die van het Armwezen 2118.68. liet volgend behartigenswaard artikel nemen wij over uit de Wekkerhet bekende blad aan de belangen van het onderwijs gewijd, onder redactie van den heor G. B. Lalleraan te Moordrecht, ten einde het onder de oogen te brengen van velen, die het vakblad niet lezen: OPGEPAST. Artikel 194 der Grondwet is behouden; de Eerste Kamor heeft zich door het zoet gefluit van den vo gelaar niet laten verlokken, maar is haar verleden, handhaving van het openbaar onderwijs, getrouw ge bleven. De schoolstrijd zal nu op de verkiezingen geen invloed uitoefenen, zoo heeft men gezegd, en misschien zijn vele onder wijzeis daardoor volkomen gerustge steld. Wat moge gebeuren, het openbaar onderwijs loopt geen gevaar meer; waartoe dan eenige inspan ning van hun zijde bij de aanstaande verkiezin gen? Men zij voorzichtig en telle den vijand niet te lichtOf is er nu reeds geen sprake om deü aanval terstond bij de bijeenkomst dor Kamers te hervatten, door de indiening van een wetsontwerp tot wijziging der bepalingen van de schoolwet, en dit ontwerp te behandelen vóór de grondwets herziening! De anti-schoolwetmannen, onze tegen partij, zyn door het geleden échec niet verslagen in tegendeel, de Maasbode juicht er inniets is verloren, en de kans om veel te winnen blijft, indien de over winnaar slechts insluimert. Is nu herziening van art. 194 niet meer mogelijk, reconstructie der schoolwet blijft aan de orde, en treedt, dank zij de toege vendheid van vele liberalen, op den voorgrond. Worden de bepalingen der wet naar den zin der clericalen gewijzigd, dan zal het openbaar onderwijs niet ver moord worden, doch^aan eene kwijnende ziekte moeten sterven. Opgepast dus Krachtig de candidaten gesteund, die van geen geven en nemen willen weten, doch nog altijd Kde openbare school als het schibboleth der liberale partij beschouwen. Geeft men den vinger, de tegenpartij zal niet tevreden zijn, voor de geheele hand verkregen is. De tijd der voorbereiding is kort, maar ook kort voor de tegenpartij. Moge do gegeven tijd goed gebruikt worden, opdat de stembus een duidolijk antwoord geve op de vraag Wat zal er van ons openbaar onderwijs worden De tegenwoordige onzekerheid toch werkt verlammend op alleswat zoo zeer noodig is, is vastheid. Geen weifeling moet merkbaar zijn, noch bij do natie noch bij de ver tegenwoordiging. Moge deze stemming in het licht stellen, dat men het openbaar onderwijs wil, dat men overtuigd is, dat toegeven alleen de vernietiging dey openbare school kan ten gevolge hebben. Op gepast dus, voor het te laat is Blijkens het jaarverslag vag het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te ï)ordrecht ovër 1886, van do hand des eersten geneesheers dr. F. M. Cowan, moesten dat jaar weder vele l\jders worden afge wezen wegens plaatsgebrek, 26 mannen en 31 vrouwen. Aannemende dat 4 pCt. der bevolking krankzinnig is, terwijl hiervan 2 pCt. hunne toe vlucht tot een gesticht nemen, is het gemakkelijk in te zien dat Zuid-Holland op verre na geen vol doende plaatsruimte voor deze soort vau kranken aanbiedt. De overweging of wellicht het aantal der krankzinnigei| in verhouding tot de bevolking toe neemt, behoeft hier niet in aanmerking te komen de statistiek toont dat over do laatste 30 jaren in Engeland en Wallis het genoemde cijfer 4.2 pCt. vrij constant bleef. Waar men, en zeer te recht, weeshuizen, armhuizen enz. opricht, uitbreidt en onderhoudt, mag men met de zorg voor hen, die gestoord zijn in het bezit van datgene, wat hen tot koning der schepping maakt, niet achterblijven. De dagen liggen achter ons dat men die ongelukkige, diep beklagenswaardige lijders eenvoudig in ketenen klonkmocht men steeds verder en verder gaan en in de eerste en voornaamste plaats zorgen dat men hen, die hulp zoeken, niet behoeft af te wijzen. Allerverdrietigst is het op te merken, op welk een laag peil de ziekenverplegers moeten gezocht worden. Om Éts te weten en te kunnen, moet men het natuurlijk geleerd hebben, en bijna geen enkele der lieden, die daarvoor worden gebezigd, heeft van het zoo belangrijke onderwerp van ziekenverpleging iets geleerd. En toch, daar zijn er verecheictaÉL die zich wel degelijk als kuudige ziekenverp\jgB beschouwen. Hoe de zdken gaan, wanneer iemam^ die waant iets te weten, zelf het initiatief neemt, behoeft niet in het breode vermeld te worden. Bij eenigen ontbreekt echter geenszins de goede wil, maar de leiding, bet weten en kunnen, en den enkelen, die het onderwas zouden kunnen geven, ontbreekt het aan tyd daartoe. Men leest in de leidsche Courant: Nu hot najaar voor de deur staat en enkele boo- men hun dorre blaren reeds in 't rond strooien komt ons een tooneel in de gedachte dat zich talken jare aan ons oog vertoont en waartegen we gaarne gewaakt zouden zien; kan dat niet, dan blyft ons niets over dan de weidenkenden te hulp te roepen om die er- golijkè tooneelen te doen verdwijnen. Er wordt in den laatsten tijd weêr sterk gebedeld door menschen, vaak in de kracht van hun leven, die u uit hun voorraad van 2 doosjes lucifers of katerntjes postpa pier iets aanbieden, in de hoop dat ge hun 't ge kochte laat behouden. Zulk bedelen is geen bede len, dat wil zeggen, wordt niet gestraft. We willen ons niet verdiepen in de beschouwingen over wer keloosheid, over de wenschelijkheid om die ver momde bedelarij toe te laten. Zij die vragen, moe ten dit met hun eergevoel overeon zien te brengen en zij die geven, moeten de zelfbeschuldiging kunnen verdragen dat ze de bedelarij in de hand werken. Maar er zyn gevallen waarin men zich, door te geven, aan eene misdaad medeplichtig maakt en juist tegen die gevallen willen we waarschuwen. Het kan aan hot oog der politie niet ontgaan zijn, dat gedurende* eenige jaren reeds aan den Hoo- gen Rijndijk buiteh de Hoogewoerdspoort en aan den Rijnsburger weg, buiten de poort van dien naam, een paar vrouwon zich ophouden met zeer jonge kinderen op don arm, bij voorkeur in het voor- of najaar. Men begrijpt dat dat gure weêr en dat zeer jonge kind hier de hulpmiddelen zijn voor de brood winning en dat het niet kan uitblijven dat bij dat kind voor goed de kiem wordt gelegd voor treurige en ongeneeselijke ziekten. Zulk eene vrouw nu zet zich met het kind in wind en regen nièr. en vraagt u, wanneer ge er goedig en onverstandig genoeg uitziet, om een stukje brood voor dat arme wurmje dat nog in geen 24 uren iets gegeten heeft. Nu weet zoo'n monsch toch ook wel dat een gewoon mensch in den regel geen stukjes brood in den zak heeft. Ze zou dat ook niet gaarne willen; 'tis haar natuurlijk om 't geld te doen. Want wie er een kwartiertje voor over heeft kan ervaren dat niet torstond, voor het van u ontvangene, brood gekocht wordt voor het honge rende kind, neen, reeds onderscheidene voorbijgan gers waren onhandig genoeg de moeder geld te gevenen nog zit zo daar met het hongerende kind, in weêr en wind. En wie nadèr toeziet, hij zal opmerken dat van het kind het gezichtje bleeker en bleeker, en van de moeder de neus rooder en rooder wordt en hij zal begrijpen dat voor het geld wel is waar een product wordt gekocht aan het graan ontleeud, doch dat dat product niet gebakken, maar gestookt wordt. Wanneer tegon Zulk een vermomden kindermoord niets te doen is, mag men dan niet een beroep doen op het hart van de vrouwen die daar voorbijgaan en geven, in de plaats van zulk eene vrouw het mis dadige van haar doen onder het oog te brengen. Want vrouwen zijn 't hier in hoofdzaak die bedoel den kindermoord mogelijk maken. Een correspondent van de //Vossische Zeitung," te San-Franóisco meldt dat eene verzameling van mum miën is gevonden, hetwelk hij eene der belangrijkste ontdekkingen noemt, die ooit in Amerika gedaan werden. De mummiën verschillen van de Egyptische hierin, dat zij over het algemeen geheel naakt on niet gebalsemd zijn. Het vleesch is zóó droog en hard geworden dat het op perkament gelijkt, en de lichamen zijn zeer licht. De collectie werd gevonden door een troep goudzoekers in de Sierra Madre, bij Gila in Arizona. Zij ontdekten een hol, dat door een harde steenlaag gesloten was. Toen zij zich een toegang hadden verschaft bevondon zij zich in een soort van voorgalerij, dertig voet lang, in de rotsen gebroken. Hierlangs kwam men in een hol, waar de lichamen lagen. Do Indianen verzetten zich tegen het overbren gen van de mummiën naar het station, omdat zij die voor N de overblijfselen van hunne goden hiel den. De mummiën wekten in do wetenschappelijke kringen van San-Francisco groote belangstelling. Het eigenaardigste zijn de lichamen van eene moeder met haar kind, die bij elkaar lagen. Ook vond men eene vrouw met kleine voeten, lange handenen van een geheel ander type dan dat der moderne Indi anen. Het haar van deze mummie ik lang en zwart. Men kan nog bemerken dat hare kleederen oorspron- kelijk blauw zijn geweest en geheel verschillend van die dor overige mummiën. Een man werd in zit tende helding gevonden; dit lichaam is van reus achtige grootte. De leden van het Wetenschappe lijk Genootschapvail San-Fransisco meenen dat het mummiën van ae oude Aztekon zijn. Alle bijzonde re kenmerken van dezen eenmaal talrijken stam treft men bij de mummiën aan. De socialistische partij in Duitschland zal een ge denkboek uitgeven bij gelegenheid van het tienjarig bestaan der socialistenwet. Het zal eeno volledige statistiek bevatten van de verboden vereenigingen, brochures, bladen en andere geschriften, alsook de namen van alle socialisten, die krachtens genoemde wet uit hunne woonplaats zijn verbannen, benevens een overzicht van alle processen en veroordeelingen van socialisten in dien tijd. Voor namelijk in de disticten, waar de burgelijke staat van beleg is afgekondigd, worden de noodige ge gevens verzameld, die naar Zurich moeten worden opgezonden. Men zegt verder, dat *do geheime socialistische organisatie, die, tengevolge der arrestatie van het hoofdbestuur, als vervallen werd beschouwd, geheel hersteld is. Er is althans, blijkbaar na benoeming van andere hoofdbestuurders, te Berlijn oen socialis tisch blad verspreid, terwijl bovendien de zich noe mende //gedelegeerden der geheime organisatie" namens hunne partij den ban hebben afgekondigd over een restauratielokaal, op grond dat de eigenares verscheidene bezoekers, die zij voor socialisten hield, bij de politie heeft aangegeven, terwijl zij ook restau ratielokalen heeft aangewezen waar socialistische bij eenkomsten werden gehouden. In den Franschen ministerraad heeft de minister van binnenlandsche zaken verslag gegeven van de opening der Conseils Cténéraux en er de aandacht op gevestigd, dat de redevoering van den heer Bouvier bijna in alle departementen een zeer gunstigen indruk heeft gemaakt. Voor eenigen tyd doden de conservatieve afgevaar digden Raoul Duval en Lepoutre hot voorstel tot het vormen eener conservatieve republikeinsche partij in de Fransche Kamer, ten einde paal en perk te stellen aan de tegenwerking der radicalen. De heer Raoul Duval is sedert dien tijd overleden, maar daarom heeft de heer Lepoutre het plan nog niot opgegeven. Deze afgevaardigde schrijft nu in de Temps een merkwaardigen brief, waarin hij zich openlijk onder de voorstanders der republiek schaart en de andere loden der rechterzijde aanspoort zyn voorbeeld te volgen. De hoer Lepoutre is eigenaar van een groote fa briek te Roubaix, katholiek en tot dusver een der ijverigste Royalisten. De overgang van dezen afge vaardigde tot do voorstanders der republiek trekt daarom zeer de aandacht en wordt toegeschreven aan de gematigde staatkunde van den heer Bouvier, welke door zijn jongste redevoering werd bevestigd. Indien de tegenwoordige regeering op den inge slagen weg voortgaat, gelooft de heer Lepoutre, dat weldra meer leden der rechterzijde zijn voorbeeld zullen volgen. De Justice is natuurlijk volstrekt niet ingonomen* met hot schrijven van den afgevaardigde uit Roubaix. Het radicale blad hecht er geen waarde aan en gelooft, dat de heer Lepoutre //zelf zijn eenige leer ling zal blijven". Tot dusver blijft de Sultan van Turkije weerstand bieden aan Ruslands aansporingen tot een krachtig optreden tegen prins Ferdinand van Bulgarije. De Porte heeft zeer beslist geantwoord, dat zij het raad zaam achtte haar nieuwen commissaris in Bulgarije, Artin-Etfendi, voorloopig nog nietnaaT Sofia te zen den, want in geen geval achtte Turkije het zijne taak de Bulgaren tot eerbiedigen van het Borlijnsche tractaat te dwingen. Indien de mogendheden dit noodig achtte verklaarde de grootvizier dan moesten zij zeiven de noodige maatregelen maar nemen. Vermoedelijk zal dus de Sultan zich houden aan den raad van lord Salisbury, die hem aanried den loop der gebeurtenissen stil af te wachten en niet over te gaan tot eene militaire bezetting, daar deze gevaarlijke gevolgen kon hebben. Intusschen doet de nieuwe Bulgaarsche vorst wat hij kan, ten einde zich des Sultans gunst te verzekeren. Hij verklaarde zich bereid, zoo de Sultan dit wenscht, zelf naar Konstantinopel te komen en verzekerde alle ver plichtingen jegens zijn suzerein, ook wat de betaling der schatting betreft, ten stipsto te zullen vervullen. Te Sofia blijft alles rustig. De demonstraties ter eere van den nieuwen vorst duren voort en nog telkens komen de inwoners hem met muziek sere nades brengen voor zijn konak. Van de Europeesche parlementen drukt dit jaar op het Bngelsche de zwaarste last. Heden is het wederom een gewichtige dag zoowel in het loven van Ierland als in dat van het Britscho lagerhuis. Het debat over het besluit der regeering betrek kelijk de Iersche dwangwet zal toch heden-plaats vinden. Bij de proclamatie tot het gevaarlek ver klaren dor liga beperkt zich de regeering blijkens een telegram uit Londen niet. Zij heeft besloten een vervolging in te stellen tegen den Ierschen af gevaardigde O'Brien wegens een door hem op 9 dezer gehouden rede, waarin hij de pachters der hoeven van de gravin Kingston tot ongehoorzaam heid aan de wet, met andere woorden tot trouw aan het Plan of Campaign heeft aangespoord. O'Brien is gedagvaard om don 9 September voor den magi straat te Mitchelstown te verschijnen. Men noemt de namen van de parlementsleden Jacob Bright, Bradalugh, Dilliwyn, Labouchcre en nog meerdere als diegenen der radicale partij, die zich bij de Nationale liga hebben laten inschrijven, ten einde alle vergade ringen der vereeniging bij te wonen en hot toekom stig lot'der Pariiellisten: gevangenschap wegens deelgenootschap aan de verboden liga, te deelen. Door de regeering zijn dringende oproepingen aan haar getrouwen gezonden om bij het debat tegen woordig te zyn, opdat zy over de 200 stemmen, benoodigd voor de closurebeschikken kan. Glad stone zal in den vorm van een adres aan de konin gin de intrekking der proclamatie voorstellen. Men berekent, dat zijn voorstel met een meerderheid van 50 stemmen zal verworpen worden. Aangemoedigd door het succes der laatste weken wagen de radicalen zich bij de aanstaanden Dinsdag plaatshebbende verkiezing te North Huntingdonshire opnieuw* in het strijdperk. De verovering van dezen zetel, sedert 145 jaren in het bezit der fpinilie Fello- wes, die hem hoopt te behouden, zou voor Gladstone's partij de zegepraal in Northwich overtreffen. G EBOREN 24 Aug. Johannes Genrit, ooAer» L. D. Mir te m (overleden) en B. vin Appeldoorn. Johannes, ouders P. de Jong en W. M, Wagenaar. Krijn, ondera II. J. Rabouw eo J. van Kijk. 26. Margaretha Maria, ouders C. van Ardenna en M. O van den Berg. OVERLEDEN 24 Ang. P. deRaadt, 7 ra. ONDERTROUWD: 26 Aug. A. de Groot te Boskoop 86 j. en H. C. Wildenburg, 83 j. - J. C. IJssel.tgn, 85 j eo N* Jonker, 28 j, V Na eene langdurige ongesteldheid over leed heden onze geliefde Zusteren aanbehuwd- znster Mevrouw J. van GENNEP—Saoeebiek. J. SAUERBIER, E. SAUERBIER—Kïijzee. Gouda, 26 Ang. 1887. Eenige Kennisgeving. Bezoeken van rouwbeklag worden niet af gewacht. V Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bjj het overlijden onzer geliefde Moeder en Behuwdmoeder A. van VLIET, Wed. den Heer J. van Zutphen, betuigen wij onzen harteljjken dank. Uit aller naam, H. JAGER. Gouda, 27 Angnstns 1887- De ondergeteekenden van nabjj met den nood dezer wednwe bekend, doen biermede een be roep op de liefdadigheid hnnner stadgenooten, tot ondersteuning van de nagelaten weduwe en straks vier kinderen, van GERRIT van VLIET, gewoond hebbende en overleden op de Karnemelksloot No. 451, ten einde haar zoo mogeljjk nit de eerste nood te redden. Gouda, 27 Angnstns 1887. A. VINGERLING, 8. LAFEBER, P. BLAZER, A. van dee LAAN, welken zich gaarne bereid verklaren giften in ontvangst te nemen. Tandarte N. W. Op den 29° Augustas a. s. ho pen onze geliefde Ouders J. HAMERSLAG en W. C. A. RADIX hunne 25-JARIGE ECHT VER EEK IG IK G te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Gouda, 27 Aagnstns 1887. I. C. IJS8EL8TIJN en N. JONKEfi. Gouda, 26 Augustus 1887. Receptie28 Augustus a s. Werd vóór enkele weken ons ouder hart diep getroffen door het overljjden van onzen oudsten Zoon, heden werden wjj opnieuw bedroefd, door het sterven van onzen jongsten lieveling PIETER, in den leeftjjd van bijna acht maanden. G. de RAADT. A. de RAADT— Gouda, 24 Aug. 1887. van den Dood. WEGENS VERTIMMERING. Korte Tiendeweg, VRAAGT een niet beneden de 15 jaar. Een BURGERMEISJE, P. G. zag zich gaarne terstond geplaatst als 2e MEID of bjj Kinderen. Goede getuigen voorhanden. Adres onder No. 1549 aan het Burean van dit Blad. GROENE WEG, vraagt zoo spoedig mogeljjk eene flinke Bericht de ONTVANGST vau eene prach tige COLLECTIE BRANDERS van elk verlangd systeem onder waarborg van veiligheid. Wordt gevraagd tegen NOVEMBER of eerder een van 16 tot 20 jaren. Adres KORTE TIEN DEWEG D. 17. De door mjj aangekondigde Veiling van de BOUWMANSWONING c. a. en 3 pereeelen WEILAND in den Zuidplaspolder binnen Moordrecht gelegen, als zjjnde die pereeelen heden nit de hand verkocht. Waddinxveen, 25 AngnstuS 1887. MOLENAAR, Notaris. NIEUWSTE KNOPPEN. BEKENDE LAGE PRIJZEN. maandeljjks, per jaar f 6.—om de twee maan den per jaar 4 50. Piano, per keer 0.60. Pianino 0.80. Reparatiën aan alle soorten van Orgels en Piano's spoedig en billjjk. Minzaam aanbevelend, Uw Dw. Dienaar, Kniperstraat K 102, Gouda. Een goed Hnis in Bordeaux zoekt in alle plaat sen, waar hetzelve nog niet vertegenwoordigd is, geschikte PERSONEN voor den ver koop van Wijn en Gedistilleerd; de ver- koopen moeten door den Agent gegarandeerd wordenzeer gunstige voorwaarden. Het Hnis garandeert de kwaliteit van zjjn Wjjn en Gedis tilleerd. Fr. br. aan den Chef van het Hnis, die zich in Holland bevindt, adres NIJGH vau DITMAR, Rotterdam, Letters H H. Inlichtingen, Attesten en Prijscouranten gratis. (Herhalingsonderwjjs). De COMMISSIE van TOEZICHT op het Lager Onderwjjs alhier maakt bekend, dat de wier plaatsing men met den 1° OCTOBER 1887, op een der bovengenoemde Scholen ver langt, zal geschieden in de Schoollokalen op DINSDAG 30 AUGUSTUS 1887,. des namid dags ten vjjf uur. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de aanplakbilletten. Namens de COMMISSIE, de Secretaris, Ma. J. FORTUIJN DROOGLEEVER. Gouda, 15 Augustus 1887.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2