r Buitenlandsch Overzicht. O (tfweiig waren de hh. IJssel de Schepper en van Straa- ten) werden de onlangs verkozen leden, de hh. Mr. A. A. van Bergen IJzendoom, J. M. Noothoven van Goor, C. Hoogenboom, H. W. G. Koning en W. Lotsy beëedigd. De beide wethouders, de hh. W. Post Drost en J. M. Noothoven van Goor werden vervolgens her benoemd. De raad stelde voorts vast de begrooting der Schutterij, over 1888, en besloot, overeenkomstig een voorstel der Commissie voor de strafverorde ningen, tot wijziging der verordening van Politie op de markten. Tot Ambtenaren van den Burgerlijken Stand werden benoemd Mr. A. A. van Bergen IJzendoom, J. M. Noothoven van Goor en W. Lotsy. Tot Leden van de Commissie voor de Strafver ordeningen werden benoemd de hh. W. J. For- tuijn Droogleever, Dr. F. H. G. van Iterson, Mr. J. -» H. van Mierop en C. C. H. Prince. De volgende stukken kwamen bij den raad in 1. Een rapport van de Commissie in wier han den waren gesteld de begroptingen van de gesub sidieerde instellingen van weldadigheid, dienst 1888, adviseerende tot goedkeuring. Ter visie. 2. Een missive van de Commissie van beheer der gasfabriek inzendende de concept-voorwaarden voor de levering van het gas. Ter visie. 3. Een voorstel van B. en W., waarin tot havenmeester, tevens belast met de controle, in de plaats van den heer P. Hydelaar wordt aanbevolen de heer H. Bouters, thans inspecteur van politie. Op voorstel van den heor Fortuiju Droogleever w/>rdt besloten dadelijk eone benoeming te doen en vtrvolgens wordt de heer H. Bouters tot havenmees ter benoemd. 4. Een adres van den heer M. Spruijt, chirurgijn der gasthuizen, verzoekende verhooging van jaar wedde. Ter visie. 5. Een adres van den heer P. M. Roosendaal en een aantal andere ingezetenon bezwaren oppe rende tegen do oprichting eener Hoogere Burger school voor meisjes, waartoe in de vorige vergadering een verzoek was ingekomen van de hh. W. Begeer c. s. Adressanten wijzen daarin op de onrechtvaar digheid van den eisch om een school op te richten, die alleen ten bate der gegoede burgerij zou komen eu waarvan de kleine burgerij niets zou genieten. De inkomsten daarvan zouden niet kunnen opwe gen tegen do uitgaven en alzoo zou belasting- verhooging een noodzakelijk gevolg daarvan zijn en op die wijze zou de kleine burgerij genoodzaakt worden het onderwijs der raeergegoeden te betalen. Adressan ten verwonderen er zich over, dat een dergelijke //aal moes" van belastingschuldigen gevraagd wordt en het bevreemdt hun, dat de hh. Begeer c. s. niet voor eigen rekening dergelijke school stichten, zooals anderen ook inrichtiugen van byzonder onderwys hebben opgericht. Zij verzoeken dus den raad een afwijzende beschikking te nemen op hot adres der hh. Begeer c. s. Ter visie. 6. Een adres van den heer H. M. Carlier en een aantal andere ingezetenen, waarin de raad oven eens verzocht wordt op het adres der hh. Begeer c. s. afwijzend te beschikken. Ter visie. 7. Een adres van den heer A. Smits, verzoekende ▼erplaatsiug van de varkenmarkt. Ter visie. 8. Een adres van A. Haverkamp, verzoekende om werk en brood. Ter visie. Tot de lessen van het progymnasium is door curatoren na de vacantie nog toegelaten C. van der Straaten. Een ander candidaat werd afgewezen. Tot de lessen der hoogere burgerschool alhier zijn weder twee meisjes, na voldoend examen, in de le klasse toegelaten nl. J. van Kesteren en A. Bonte. De aanvraag daartoe ontmoette thans, nu deze klasse minder talrijk bezet is, bij den minister geen bezwaar. Te gelijk zijn de voor de vacantie voorwaardelijk bevorderde en toegelaten jongens definitief aange nomen. Reeds vroeger hebben wy ze by name vermeld. Van de door den Ned. Rhijnspoorweg aangeboden gelegenheid om des Zondags tegen verminderd tarief naar den Haag te kunnen gaan, maakten Zondag 135 personen gebruik. In het Weekblad van Woerden leest men het vol gende: z/In de Hollander (die 30 Augustus 11. een extra nr. uitgaf by gelegenheid der verkiezingen van I September) wordt eene geheele opgave van leden der centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging //Neder land en Oranje,* in het hoofdkiesdistrict Gouda ge geven, en wel in den vorm, alsof deze beslist allen j voor de gestelde can^idaten zyn, en op dezen hunne stem zullen brengen. Dit kan echter niet waar zijn j vooreerst bevinden er zich namen onder van perso- j nen, die reeds lang zijn overleden, en verder te j bewijzeu, dat niet alle leden, wier namen de eer hebben in het extra-nummer opgenomen te zyn, daarvan kennis dragen, valt niet moeilijk, daar wij een schryven ontvingen o. a. van den WelEerw. heer ds. T. J. Jansen Schoonhoven van den volgen den inhoud, gericht aan het adres van de Hollander. z/M. R.! Mag ik u beleefd verzoeken, het vol gende ter rectificatie in uw weeklad de Hollander op te nemen. Daar de ondergeteekende (ds. T. J. J. S.) bij het lezen van het extra nummer, dato 30 Aug. j.l., tot zijne groote verwondering heeft opgemerkt, dat men vap zyn naam t^r aanbeveling vai| de candidptuur der kiesvereeniging «Nederiand en Oranje" in het hoofd district Gouda, heeft gebruik gemaakt, zoo verklaart hij daartoe aan niemand de vrijheid te hebben ge geven. Sedert eenigen tyd had hij reeds het voornemen, om voor het lidmaatschap der genoemde kiesveree niging te bedanken, doch, daar dit door hem tot nog toe was verzuimd, wordt dit nu openlijk door hem gedaan." Met de gewone dankbetuiging en onderteekening, sluit ds. J. S. dit schrijven. Bovenstaand schrijven is echter door het week blad //de Hollander" niet opgenomen, maar de druk- ker-uitgever verzond aan ds. J. S. en nog aan meer anderen een gedrukt briefje van den volgenden in houd z/WelEd. Heer! Langs dezen weg biedt onderge teekende zijne verontschuldiging aan, wegens het ongevraagd plaatsen van uw naam onder de aanbe veling, kolom 3, bladz. 2 van het verkiezingsnummer van de Hollander Wy laten aan een ieder over, te denken over de handelingen van de Hollander." De universiteit Tokio in Japan heeft eenen van hare professoren naar Europa gezonden, met de op dracht, alle beroemde bieren" te onderzoeken en te beproeven. Die opdracht geschiedde zoowel uit een wetenschappelijk, als uit een economisch oogpunt. Weldra zal dus vermoedelijk ook in Japan Weoner, Münchener en misschien Heine- kens bier zijnen intocht houden. De //bierrei ziger" uit Tokio is thans te München, gaat van daar naar Weenen, Kopenhagen, en ten slotte naar Burton, in Engeland, om de groote brouwerij aldaar te loeren kennen. In een geleerd werk over röcbts-philosophie, van den heer R. Von Jherifig, komt eene merkwaardige passage over //do mode" voor. De schryver begint met eene scherpe grenslijn te trekken tusschen mode en dracht. Bij //dracht" is het motiof gezond, ge rechtvaardigd, bij //mode" niet. Deze is tijdelijk, gene blijvend. Beide drukken .een zeker karakter uit. De dracht doet het op deugdelijko gronden. De volksdracht geeft stamgemeenschap te kennen, maakt onderscheid tusschen de seksen en bevordert hot ze delijkheidsgevoelde ambtskleediug scheidt magis traten van van gewone burgers. Maar de mode is slechts een uitvloeisel van/ ijdelheid en aanmati- ging-. Wie «du bon ton" wil zijn, moet ook aan afschu welijke modes gehoorzamen. De mode is geen heer- scheres, zooals schoonheid en waarheid, maar een tyian, aan wiens onrechtvaardige heerschappij met slaafsche onderwerping wordt toegegeven. Wilde ieder slechts doorgaan voor hetgeen hij werkelijk is, dan zou het met de mode gedaan zijn en de schoonheid zou weer ten troon stygen, zooals bij de volken die haar niet noodig hadden en het onderscheid in stand niet door kleeding wilden aan geven of verstandig genoeg waren om dat onder scheid, waar het bestaat, uit zichzelf te eerbiedigen. Zoo willen wij dan hopen dat het geslacht der toekomst niet meer zal duiden dat vrouwen hare longen, hart en lever vernielen door prangende keurslijven of de wegen door sleependo rokken in stofwolken veranderen. Een blik op de ziektetabel len, de voortdurend stygende cijfers der rubriek «tuberculose" zal die reactie bevorderen. De dameshakjea zullen dan lager worden en te gelijkertijd de voetziekten verminderen. Voor de arme oogen zal eene gelukkige periode aanbreken, wanneer het misbruik van monocles, pince-nez, too- neelkijkers enz. afneemt. Zooals wy onlangs meldden, is ter gelegenheid van den 300n veijaardag van den sterfdag van Maria Stuart te Peterborough-een tentoonstelling georga niseerd van voorwerpen, welke eenmaal aan de ongelukkige Vorstin behoorden. Het grootste gedeelte dier voorworpen herinnert aan de lange jaren van smart eu angsten, die Maria Stuart in de gevangenis heeft doorgebracht. Een gouden kruis aan een gou den rozenkrans trekt vooral de aandacht. Dit kruisje, tijdelijk afgestaan door den hertog van Norfolk, is niet zoozeer merkwaardig als proeve van kunstigen arbeid, maar 't legt een kostbaar getuigenis af van de godsvrucht der Vorstin. Haar lippen schijnen inderdaad het metaal door het kussen te hebben afgesleten. Dit kruis bebield zij tot aan het oogenblik van haar dood. Toen zy haar hoofd op het blok legde, nam zy het kleinood van haar fctals, haar kamenier verzoekende het te overhandigen aan den graaf van Arundel, oen der voorzaten der hertogen van Norfolk. Bij het aanschouwen van die weemoedig stemmende verzameling staat men verbaasd over hot groote getal portretten der Vorstin in eiken leeftijd, in elk kostuum en in verschillende omstandigheden haars levens. Nog meer verwondert het echter, dat geen enkel van de door Porbus geschilderde en in de bibliotheek St Genoveva bewaarde geschilderde por tretten aanwezig is. Onder de kostbare reliquieën worden verder ge- noemd de gazen sluier, welken Maria op den mo0 gen van haar terechtstelling droegde groote leu ningstoel, waaruit zij opstond, om naar de plek der executio te gaan; de handschoen, welken zij liet vallen en die werd opgeraapt door Darrel, en ein delijk een schryven, geheel en al van haar hand. Recht voor Allenhet orgaan der Sociaal-demo craten schrijft over de in-vrijheid-stelling van Domela Nieuwenhuis bet volgende: Te laat, Oranje, te laat, gij hebt gedwaald Wel zijn de socialisten begeerlijke vrienden, machtige vrienden, mannen van wie ge mocht wen- schen dat ze uwen troon of den troon van uw kind wilden of liever Iconden steunen, maar die mannen, de kern der zelfbewuste arbeiders, het zuurdeesem dat uw Rijk zal doortrekken van Oost tot West, van Noord tot Zuid, die mannen kennen de geschiedenis van het koningschap als de geschiedenis der tirannie die mannen zijn door uwe regoering diep, diep ge krenkt, vertrapt, omdat hun beginsel, hun leven, hun hoop, hun ideaal werd gekruisigd in Domela Nieuwenhuis, den onschuldig veroordeelde, den pas sagier van den boevenwagen, den naakt uitgeschudde, den van zijn dierbaarste kleinooden beroofde, den kaalgeschorone, den edelman in 't bqeveupak en op klompen, den vader, dien ge aan zijn moederlooze/ kinderen vertoondet als een wild beest achter een dubbele rij tralies, Domela Nieuwenhuis, den zak- jcsplakker, door uw afschuwelyken, verdierlijkten aanhang in het openbaar gelasterd en gehoond. En waarom dat alles, waarom al die smaad Eenig en alleen omdat hij afstand eischte van onrecht matige voorrechten, enkel en alleen omdat hy, door rechtsgevoel en liefde gedreven, ook voor de arbei ders een plaats /vroeg aan den maaltyd des levens, waar toch slechts do vruchten worden opgediend van hunner handen werk. Daarvoor werd hij vervloekt, vernoderd en geker kerd En nu zou men misschien nog willen, dat wij dankbaaar waren, omdat het onrecht en de mishandeling geen 12, maar 7 maanden werden gerekt Neen, wij danken de Regeering niet, die hem 5 maanden vrijgaf, maar wij verachten de Regeering, die hem 7 maanden onschuldig heeft gemarteld, en ons nu 5 maanden korting aanbiedt, in de hoop daarvoor wat «soberder taal* dat is wat minder waarheid van ons te mogen hooren. Te laat, Regeering, te laat, gy hebt ons recht geschonden, en dat wordt door geen ongevraagde gumt weer goedgemaakt Drie achtereenvolgende weken hebben in de drie wyken der Stad Brussel, die door de volksklasso worden bewoond, schoonheids-wedstrijden plaats ge had. De jury-leden hadden na langdurige beraad slaging acht jonge meisjeskoor de schoonste in ge heel Brussel verklaard en van deze acht moest nu aan éene de eerste prys worden toegekend. Dat was oen lastige taak voor de negentien jury-leden, die onder voorzitterschap van den heer Bede, gemeente raadslid en ingenieur, eene geheime bespifeking hiel den. Behalve don «prix d' excellence" zouden nog vier andere worden uitgereikt. In de groote zaal van een hotel a^n den Boulevard du Midi hield de jury zitting; vóór haar hadden do acht schoonen plaats genomen, die zich zorgvuldig hadden gekapt en getooid. Achter hen stonden, dicht op elkaar gedrongen, ouders, vrienden en be kenden der mededingsters. Haar «romantische schoon heid" en hare «schoone oogen" bezorgden mejuffrouw Veldeken, een beeldig naaistertje, den eersten prys. Terwijl hare mededingsters verbleekten, nam ze met een blosje, dat haar nog schooner maakte, den prijs uit de handen van den voorzitter aan, die haar, naar een oud Brusselsch recht, by dergelijke wed strijden geldig, een kus op de wang gaf. De «klas sieke schoonheid» eener modiste verwierf den tweeden prijs en de gebruikelijke kus op de wang. Over het toekennen van den derden en vierden prys werd geruimon tijd beraadslaagd. Wie de laatste prijs toekwam konden de jury-leden niet uit maken, zoodat ze eindelyk, onder luiden by val, be sloten twee vijfde prijzen uit te reiken. De pryzen bestonden in modailles en geschonken in geld. Een vijfde prys won een bloemenverkoopster van de Grande Placedie over den bepaalden tijd voor de jury verschenen was, waarom deze haar «veroor deelde een raadslid Richald wist te vertellen dat ze heerlijk zong een lied te zingen. Ze liet zich niet lang bidden en zong als een luster, Het vroolijke wijsje en do mooie zangeres verwierven een daverend applaus. Terstond daarop trad de vader van een andere be kroonde voor de tafel der jury en verzocht, dat men zyn dochtertje «dat net zoo mooi zingen kon" ver oorloven zou ook een lied voor te dragen. Lachend stemde de jury toe en mejuffrouw Galbraaerts zong een aandoenlijke romance. Toen nu echter nog drie andere zangeressen zich voor een voordracht aanmeld den, meende toch de jury, dat men zelfs van het goede te veel kon krygen en verklaarde de voorzitter het schoonheidsconcours voor geëindigd. Het gebruik van syphons met spuitwater geschiedt meestal op zeer onpractische wijze, niet alleen omdat dikwijls geheel vergeten wordt de syphon zoo koel mogelijk te houden, maar ook omdat de straal van het uitgedreven spuitwater tegen den harden wand van het glas breekt, zoodat een verkwistend ontwyken van liet koolzuur moot plaats vinden. Van daar ook, dat het uit de syphon verkregen water bijna oogen- blikkelijk ophoudt met op te borrelen. In een buiten- landsch blad wordt nu de raad gegeven, ten einde koolzuurhoudend water te verkrijgen, het zoo koud mogelijke drinkglas voor ongeveer de helft mot ge woon, maar zeer koud water te vulleu eu daarop het spuitwater uit de syphon te laten stroomen tot het glas geheel gevuld is. Op deze wijze ontwijkt er op verre na zoo groote hoeveelheid koolzuur niet, en het koolzuur blyft voor het grootste gedeelte in het wa ter gebonden, zoodat men eene veel grootere hoeveel heid en nauwelijks weer verdund water bekomt, dan op de gehruikkelijke wijze. Huievrouw Wat nu? vraagt het Sociaal Weekblad naar aan leiding van de gratie, aan den heer Domela Nieuwen huis verieond. Ons een goed bericht, zegt het blad. Wie zich herinnert, wat over de vervolging van den hoofdman der Nederlatrdsche sociaal-democraten voorheen ons uit de pen vloeide, weet, waarom bo venal. Doch ook zij, die uitsluitend te rade gaan met staatkundige overwegingen, moeten er zich, dunkt ons, over verblijden en het slechts betreuren, dat de Regeering ten deze zoo lang heeft getalmd. Zij kun nen het zich niet verhelen, dat de indruk op de groote schare een gansch andere zou zyn geweest indien niet op dit oógenblik na al den adndrang van verschillende kanten, na al hetgeen er geschre ven en gesproken is maar by voorbeeld ter ge legenheid van de Atnsterdamscbe Aprilfeesten, van het recht van gratie was gebruik gemaakt. Hoe dit zij de heer Domela Nieuwenhuis is weder vrij man; en de vraag rijst: wat nu? Zal hij op dezelfde wijze als voorheen, thans nog bovendien* geprikkeld door persoonlijken wrok, voort gaan zyn talenten te misbruiken voor het prediken van den klassenhaat, voor het werken op de lage hartstochten der monschen, voor het vericondigen van heh evangelie van het goweld? Of zal hy blyken gelouterd uit den kerker te zijn teruggekeerd? voortaan getrouw aan hetgeen hy eonmaal zelf schreef: «Wy hebben één godsdienst, dat is de liefde-, één streven, dat namelyk prn de edelste beschaving der raeuschen en het hoogête ge luk te verspreiden". Reeds meer dan óéns hebben wy beleden, dat onze •oot8te grief tegen de sociaal-democratio niet betreft laar maatschcppelyke en staatskundige denkbeelden (hoezeer wy deze ook wraken), maar de middelen waarmede zy streeft naar de verwezenlijking van haar doel. Mocht de man, die in Nederland haar leider is, gedurende, de maanden, in eenzaamheid door hem gesleten, inderdaad tot het besef zyn ge komen. dat hij ten aanzien van die middelen tot nu toe was op «den verkeerden weg. Een der meest populaire genootschappen in Zwit serland is de Alpenclub. Immers niet alleen natuur- vorschers en andere »vakgenooten zyn er lid van, maar ook de eonvoudige vriend van het hooggebergte, hij zy ambtenaar, handelsman of industrieel. ,.\"no V*?5! werd het genootschap te Bern ge sticht, op initiatief van dr. Siramler. Reeds spoedig telde het 358 leden, verdoold over 8 sectiën; thans, na een kwarteeuw bestaans, 2061 leden en 37 sectiën. Onlangs nog vermeerderde het getal dezer laatste wederom" met eene nieuwe, de club Alpino Tirinose, terwijl de afdeeiing Chaux-de-Fottds zich van die te Neuchatel afscheidde om eene eigen sectie te vormen. De taak, welke de Zwitsersche Alpenclub zich heeft gesteld, omvat niet alleen de organisatie van gemeenschappelijke berg- en gletschertochten, maar na ook de oprichting van toevluchtshutten op de hoogste rotstoppen, de vervaardiging en uitgave van nauw. konrige kaarten, de verbetering der voetwegen, de regeling van de tarieven der gidsen en proviand dragers, het uitgeven van wetenschappelijke of populaire werken, ens. Verreweg de meeste hutten, waarin de reiziger op zijn verblijf in het Zwitsersche hooggebergte gelegenheid vindt om to overnachten, zyn door de inheomsehe Alpenclub opgericht, soms met aanzienlijke kosten van aanleg en transport. Zo bevatten in den regel eon kachel met het noodigste keukengerei en eenig brandhout, eene bank en tafel, alsmede eene eenvoudige legerstede met hooi. Onlangs nu deod de heer Vetter uit Bern den voorslag, zulk een „logement" eveneens op den top der Juugfrau te laten plaatsen. De predikant Strasser te Grindelwald echter kwam, wellicht nog onder den indruk der jongste ramp op dien berg, tegen bedoeld plan in verzet. Wanneer de liefhebbers van vermetele kloutertocbten, beweerde hij, weten dat zij op de Jungfrau nachtkwartier kunnen vinden, zullen zij nog minder de verzoeking kunnen weer staan, de bestijging zonder den bijstand van ervaren gidsen te vragen. Zoo zal de hut, in plaats van een toevluchtsoord, een valstrik voor eigenzinnige toeristen worden. Jnti;ssch_eiGW\ het zeer te betwijfelen, of die redeneering op de meeste leden van de Alpenclub veel indruk heeft gemaakt. I'ractischer is in allen gevalle de raad, hot reizend publiek nogmaals openlijk te waarschuwen tegen de gevallen, welke aan berg tochten, op oigen houtje ondernomen, verbonden zijn. Wie die welgemeende waarschuwingen (dan verder wil in den wind slaan en kans loopen in een afgrond, of gletscherspleet te storten, moge dat eigenaardig genoegen in 's hemels naam bot vieren. Natuurlyk biedt het medeuemen van een of meer gidsen don .toerist geene Volstrekte zekerheid, dat bij heelhuids de vlakte weer zal bereiken. Immers een ongeluk zit in een klein hoekje en tegen een onverhoeds uitbarstend onweer of een lawine is zelfs de ervarendste spoorzoeker machteloos. Maar in het hooggebergte dreigen talrijke andere gevaren die een onkundig reiziger hetzij onderschat, hetzij eerst te laat opmerktgletacherkloven, die door een dunne laag versche sneeuw onzichtbaar zijn gewordon rotshellingen, die vaat schijnen, in werkelijkheid echter onder den voet afbrokkelen enz. En die gevaren weet eeu met het terrein volkomen bekend en ver trouwd persoon ton minste te ontwijken. Verliezen jaarlijks ettelijke toeristen door eigen onvoorzichtigheid het leven, zoo gaat er ook zelden een zomer om of deze en-gene gids valt zijn raoeielijke kostwinning ten offer. Vroeger werd dan ten gunsto van de nabestaanden des verongelukten een beroep gedaan op de particuliere liefdadigheid. Tegenwoordig daarentegen zijn een aantal gidsen bij eene maatschappij van levensverzekering inge schreven, zoodat hun nagelaton betrekkingen van rechtswege op een zekere geldelijke uitkeering aan spraak hebben. Ook de invoering van dezen goeden maatregel ify aan de Alpenolub te danken een gedeelte der assnrantiepenningen wordt buitendien door hen bijgepast. Op 't oogenblik luiden de polissen reeds ten name van 105 gidsen en tot een bedrag van 303,000 frs. Tot dusverre hield de Zwitsersche Alpenclub telken jare eene feestelijke bijeenkomst. Op de jongste algemeene vergadering (te Biel, Zondag 31 Ang.) waaraan behalve 152 leden van 't genootschap vertegenwoordigers van de club Alpin Francais, de club des Alpes Maritimes en de Oosterreiehischer Alpenvérein deelnamen, werd echter besloten in 't vervolg slechts om het andere jaar Saam te komen. Zooals gewoonlijk werd den leden wedorom een officieel excursiegebied aangewezen, nl. de Graue llörner, westwaarts van de vermaarde Taminakloof, bij do badplaats KagetzPfseffers. De beste be schrijvingen zullen worden opgenomen in het -jaar verslag van de club, dat steeds een lijvig en keurig uitgevoerd boekdeel vormt. Voorts kwamen de onderzoekingen ter sprake, welke aan den voet der Furka betreffende den aan was van den Rhónegletscher plaats vinden, alsmede de vervasrdiging eener groote reliëfkaart van Zwit serland. Wollioht is de leker geneigd san to nemen, dat de taak van het genootschap met het boven meegedeelde vollodig is afgebakend. Het tegendeel is ochtor het geval. In een Vademecum wordt elk lid nog op verschillende terreinen van onderzoek kunnen opleverenzoo b. v. op de volkssagen en legenden en op de nationale liederen. Menige des betreffende bijdrage in het jaarboek en het weekblad van de club kan getuigen, dat die vingerwijzing niet tevergeefs is gegeven. Anderzijds bezitten de loden hun eigen liederbundel, die door den pre dikant Strasser is samengesteld en den grappigen titel draagt van „Die fröhlich Murmel'tliler» de vrolijke marmot. - (SM.) DöQjj de oplossing der ministerieele crisis in Bul garije is fie toestand van prins Ferdinand aanmer kelijk verbeterd. Het officieuze Wiener Fremdenblatt dat de totstandkoming van het ministerie meer wel aan den invloed van den nieuwen vo^st toeschrijft, erkent dit, maar blijft toch van meehing, dat Ferdi nands toestand «zeer hachelijk" is, want het stand punt der raogenheden wordt daardoor niet gewijzigd. Intusschen is generaal Ernroth's zending voorloo- pig op den achtergrond geraakt. Het slechte ont haal, dat dit voorstel overal vond, schijnt Rusland genoopt te hebben het voorloopig op te geven. Ten minste de «Nord", het te Brussel verschijnende orgaan van den heeer Von Giers, verklaart nu, dat er nooit sprake is geweest van een Russischen com missaris daar Sofia. Dit kan dan eerst geschieden zegt het blad indien het dor Porte is gelukt een wettigen toestand in Bulgarije te vestigen, waar door aan de overtredingen van het Berlijnsch trac- taat een einde wordt gemaakt. Vooral Oostenrijk heeft zich krachtig verzet tegen het zenden 'van generaal Ernroth, omdat daardoor een burgeroorlog in Bulgarije zay ontstaan, die mis schien ook voor de mogendheden ernstige gevolgen zou kunnen hebben- Ten minste in den eersten ministerraad, onder voorzitterschap van prins Ferdi nand te Sofia gehouden, werd besloten in geen geval eeu Russischen commissaris over de grenzen te laten komen, tenzij hij belast zij met een zending, welke niet in strijd is met de belangen der Bulgaren. In dezelfde vergadering werd besloten de verkie zingen voor de nieuwe Sobranje uit to schrijven tegen 9 October en den staat van beleg in de hoofestad op te heffen. Beide besluiten werden door een verstelijke ukase ter openbare kennis ge bracht. Het Engelsche Lagerhuis heeft in derde lezing aangenomen de wet betreffende de reglementen op het bedrijf der kolenmijnen en andere bergwerken. Men zegt, dat de Engelsche Regeering rapporten heeft ontvangen, waarin wordt verklaard, dat do hoofden der Iersche partij hun best doen om de inschrijvingen voor de kas der Iersche liga te doen toenemen en men vreest voor ernstige wanordelijk heden in het najaar. Te En nis is het goed afge- loopen, de protesteerenden verzamelden zich op een plaats, waar de politie hen niet verwachtte toen deze opdaagde, ging men zonder verzet uiteen. Keizer Wilhelm heeft geen nadeelige gevolgen on dervonden van zijn val. De keizer gleed uit, toen hij na het paradediner met eenige generaals stond to praten on viffi, voordat de officieren hem konden steunen. Do bejaarde vorst betreurde het voorval zeer, omdat hy, naar hij terstond zeide, vreesde «dat de geneesheeren hem nu niet njuvr de manoeuvres zouden laten vertrokken, waarop hy zich reeds zoo lang had verheugd". Daarmede zon natuurlyk tevens do bijeenkomst met den Cza&n, vervallen, waarover nu uog steeds wordt gesproken. Schoon do Russische Regeering allo berichten over de bijeenkomst van den Czaar en den Duitschen Keizer uit de kranten laat weren, wordt er te Berlijn veel over die zaak gesproken en geschreven. Men wil in de Duitsche hoofdstad weten, dat de Czaar niet op zijn terugreis naar Petersburg Keizer Wilhelm zou ontmoeten, maar voor dit doel een uitstapje van Kopenhagen naar Stettin maken, aldaar een nacht de gast van Keizer Wilhelm zijn, den volgenden ochtend een groote parade bijwonen op het Kreckower exercitieveld, aan het diner deelnemen en dan 's avouds naar Kopenhagen terugkeeren. Dit alles zou echter nog slechts voorloopig vastgesteld zyn, iets wat met het oog den hoogen leeftijd des Keizers vanzelf spreekt. Te Stettin wordt ook voor Bismarck kwartier gemaakt, waaruit afgeleid wordt, dat er politieke gedachtenwisseüngen plaats zullen hebben, nis de ontmoeting der Keizers doorgaat. De verkiezingen voor den nieuwen Zwoedschen Rijksdag, voor zoo bekend, zijn niet gunstig voor de vrijhandelaars, die een zetel wonnen en er vyf verloren. Tot dusver zijn gekozen 23 vryhandelaars en 26 voorstanders van de beschermende graanrech ten. De oorzaak dezer vermindering der vrijhandelaar9 is hun verdeeldheid, daar zy in vele plaatsen ver schillende candidaton stelden, waardoor de tegen standers werden gekozen. Toch bestaat er geen vrees, dat de vryhandelaars in de minderheid zullen komen en er toch invoerrechten op graan zullen worden gelieven. Te 08tende is de orde niet weer gestoord, doch alleon ten gevolge van het krachtig optreden der gendarmes. Toen een Engelsche viaschersboot do haven binnenliep, namen de visschers weer een drei gende houding aan, doch weken terug voor de krach tige houding der polity die onder leiding van den schepen Maryssael, de Iwsch liet lossen en verkoopen. Dit geschiedde in korten tyd en tegen de gewono prijzen.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2