Boitenlandsch Overzicht. POLITIE. omgeslagen en bedragen ongeveer een gulden per lid. Wie lid wil worden, melde zich aan bij den secretaris, den heer A. Roozeboom, Fluweelen Singel. Oefoning in het spreken is zeer noodig en nuttig. Wjj wijzen op de volgende woorden, die een Zuid- Nederlander dezer dagen schreef in een brief over het onlangs te Amsterdam gehouden Taal- en letter kundig congres: «Men heeft my hier gevraagd of ik veel welspre kende redenaars heb gehoord en ik heb «neen" ge antwoord. Inderdaad, ware de heer Qua«k niet zulk een wellevend man, hy° had in zijn rede naast de ka merleden en de journalisten ook de congressprekers mogen berispen over de zonderlinge wijze, waarop zij raak met onzo schoone taal omspringen. Bij velen liepen do zinnen niet af, hoorde men voortdurend bjjv. leggen voor liggen, kunnen voor kennen, jeugdig voor jong gebruiken, wemelde het van Fransche woorden en, op Beets en De Vries na, sprak wellicht een hoogleeraar in het strafrecht nog het zuiverst en gemakkelijkst. Dit bewijst dat de taal ontzaglijk moeielijk is en het onderwijs daarin, hoe wel beter dan vroeger, toch altijd nog zeer onvoldoen de moet genoemd worden. Maar het wijst ook op do weinige zorg, die ten uwent aan d'e voordracht wordt besteed. Men hoeft mij verteld, dat do per sonen, die zich bij u op het spreken toeleggen, te tellen zijn, en toch houd ik vol, dat elk beschaafd man een goed spreker zou kunnon worden, zoo hij zich daarvoor slechts eenige moeite wilde getroosten. Ieder, die Engeland heeft bezooht, zal getroffen zijn geweest over de gemakkelijkheid en de kalmte, waarmede de Engelschen hun «toast" uitbrengen en zij danken dit eenvoudig aan de oefening. Natuurlijk zal men door oefening alleen nooit een groot redenaar worden maar wel zal men de noodige macht over de taal verkrijgen om op een gegeven oogenblik vlot en helder te kunnen zeggen wat men wil." Heden morgen ten half zeven ure is uit het water van de Klcikade gehaald het lijk van Jan van der Sluis, vroeger wonende alhier,. Gepasseerden Maandag avond, toen hy voor dronkenschap in arrest zat, had hy zich in het hok opgehangen; de agent die dat merkte heeft hem nog in tijds afgesneden. Nadat hij reeds voor eonigen tijd naar men hoopte slechts tijdelijk de practijk had moeten laten varen wegens zijn geschokte gezondheid, is gisteren te Utrecht de bekende specialiteit voor oor enkeelziekten, de heer dr. C. Stemberg van Botterdam, overleden. De wetenschap verliest in hem een uit nemend beoefenaar en de maatschappij een humaan en verdienstelijk man. Deze tjjding zal zeker door zijne vele patiënten, ook in onze gemeente, met leedwezen worden vernomen. Staten-Generaal. Eebste Kamer. Zitting van 20 September. De Voorzitter hield zyn gebruikelijke rede, waar in hij niet kon nalaten te doen uitkomen dat de be slissing over art. 194 hem persoonlijk genoegen deed. Alle leden zijn toegelaten behalve de heer Coenen, waartegen de heer O. Van Nispon een bezwaarschrift inzond. De commissie concludeert tot toelating, doch de gronden waarop werden door haar niet ontwikkeld. Zitting van 21 Sept. De heer Jhr. H. A. D. Coenen is zonder discussie tot lid toegelaten. Voorts werd na eenig debat met algemeene stemmen vastgesteld het volgende adres van antwoord Sire! 1. Dankbaar waardeerde de Eerste Kamer der Staten-Generaal het voorrecht, Uwe Majesteit weder om te midden der Vertegenwoordigers van het Ne- derlandsche volk te zien, dat zich aan Uwe Majes teit en Haar doorluchtig Stamhuis innig verknocht gevoelt. 2. Uwe Majesteit vindt ons bereid tot nauwge zette overweging van de wetsontwerpen tot bekrach tiging der veranderingen in de Grondwet. 3. De mededeelingen van Uwe Majesteit aangaande Hare zeer bevredigende betrekkingen met alle Mo gendheden en aangaande de zee- en de landmacht, die Haar zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen reden tot tevredenheid geven, werden door ons met belangstelling vernomen. 4. Al kan de toestand van 's lands financiën in zoover voldoende worden genoemd, dat geen vlottende schuld is in 'omloop gebracht en voor het volgende jaar geene buitengewone belasting behoeft te worden voorgesteld, schynt hij daarom niet in mindere mate dan vroeger de aandacht der regeering te blijven ver dienen. 5. Van harte, SireI vereenigen wij ons met den wensch, dat de werkzaamheden, die ons in deze zit ting wachten, onder Gods onmisbaren zegen strek ken mogen tot welzijn van het Vaderland. De kamer is daarna tot nadere byeenroeping uit eengegaan. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 20 September. In deze zitting zyn alle leden toegelaten, behalve lo. de heeren Viriily en Buland, die hun geloofs brieven nog niet inzonden, en 2o„ als zijnde nog niet beëedigd, do heeren De Geer, De Brujjn Kops en van Kerkwijk. (De beer Van Wassenaar is her steld en woonde de zitting bij). Opmerking verdient, dat ditmaal de heer Schaapman zonder verzet is toe gelaten. De voordracht voor het voorzitterschap gaf weinig stryd. Gelijk de vorige maal bestaat zy uit de hee ren tremors, Gleiohman en Beuther. De heer Cremers is benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer en zal in eene heden te 2 uren te houden vergadering zijn ambt aanvaarden. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben tot lid der Eerste Kamer gekozen, in plaats van den heer Pijnappel, die bedankt had, den heer C. Donker, notaris te Benningbroek, by herstemming na eene tweede vrije stemming. De heer Donkor kreeg 22, de heer mr. H. L. M. Luden 30 stemmen. De rekening van ontvangsten en uitgaven van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen» over 18861887, nagezien door afgevaardigden der departementen Leeuwarden, Groningen, Zaandam, 's-Gravenhage, Assen, Beverwijk en Hengeloo, sluit met een batig saldo van 873,84, terwijl men het kapitaal der Maatschappij niet heeft behoeven aan te spreken. De ontvangsten hebben bedragen 35.201.31'/,, waarvan ongeveer 27.000 aan contributiën. De kosten van algemeen bestuur waron 9385,44'/,, die der algemeene vergadering 6854,80, die van den almanak 4150.03; en. voor verschillende zaken werd nog 18.492,88 uitgegeven. Door de commissie uit de departementen Alkmaar, Gouda, Assen, Leeuwarden, Groningen en 's-Gravenhage is de begrooting voor 1887/88 vast gesteld. De uitgaven zijn geraamd op 42.687, de ontvangsten op 3000 minder, zoodat die som van het vaste kapitaal der Maatschappy zal bijgovoegd moeten worden. De commissie stelt verder voor, het huis der Maatschappij te Amsterdam te verkoopen; zij wekt allen op om te trachten het ledontal der Maatschappij en daardoor de inkomsten te vermeer deren. De korste spoorwegverbinding tusschen Amsterdam en België bestaat, naar een inzender in De Opmerker betoogt, nog niet. Wanneer men, zegt hy o. a., van Amsterdam naar Antwerpen eene rechte lijn trekt, dan ziet men, dat de spoorweg AntwerpenDordrecht vrijwel daarmede overeenkomt, evenzoo het gedeelte Bhijnspoor Amster damOudewater, doch dat juist het gedeelte Oude waterDordrecht er aan ontbreekt, om die lyn tot een geheel te vereenigen. Het is te verwonderen, dat hierop by het ontwerpen dor Staatsspoorwegen niet het oog gevallen is, en, zoo men er aan gedacht heeft, moeten ongetwijfeld geldige redenen tegen den bouw van dien weg bestaan hebben. Onnoodig scheen men het te achten, de hoofdstad des Rjjks direct aan het Staatsspoorwegnet te verbinden: door den bouw van de lijn OudewaterDordrecht ware dit te ver dedigen geweest, daar, op die wyze, de kortste ver binding van Amsterdam met Antwerpen was tot stand gekomen. Niemand toch zal ontkennen, dat de reis over Rotterdam en Den Haag veel te lang is voor een direct internationaal verkeer. Misschien werd deze lijn te kostbaar geacht door deu bouw van twee bruggen, namelyk een over de Lek, nabij Schoonhoven of een ander punt in de nabijheid, en een over den Hollandschen IJsel nabij Oudewater; dit konden ech ter geen onoverkomelijke bezwaren geweest zijn, daar vroeger reeds veel grootore en meer kostbare bruggen gemaakt zijn. Voor het verkeer over de Merwede kon men gebruik maken van de reeds bestaande brug by Baanhoek, en, was verder de te doorloopen streek betreft, deze is onzes inziens genoegzaam bevolkt om het bestaan van zulk eene lyn te rechtvaardigen, hoewel de vraag der kortste internationale verbinding het meest op den voorgrond moet staan. Het ver schil in afstand tusschen AmsterdamDordrecht langs deze lyn en langs den Hollandschen IJzerenspoorweg bedraagt, globaal gemeten, 30 KM. of ongeveer 45 a 50 minuten sporens per sneltrein naar onze mee ning wel de moeite waard om in aanmerking te ko men. Wordt de lyn door den Staat gemaakt, dan kan de aansluiting aan den Bhynspoorweg te Oude water geen bezwaren opleveren daar dit reeds op meer plaatsen het geval is. Het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Con gres zal op 30 Sept. en I Oct a. s. te Amsterdam gehouden worden. Aan den vooravond komen de leden en deelnemers in de witte zaal van het Hotel «Krasnapolsky» bijeen. Verder is het programma aldus vastgesteld: De eerste algemeene vergadering zal op 80 Sept. des voormiddags te 10 uur, geopend worden in het «Gebouw dor Maatschappij voor den Werkenden Stand", met een rede van den voorzitter prof. B. J. Stokvis. Daarop volgt het rapport van een der secretarissen over de wordingsgeschiedenis en de organisatie van het Congres, en een voordracht van dr. M. W. Beijorink, van Delft: «Over de betrek king van de zuurstof tot de levensverschijnselen der gistingsorganismen." Vergadering der sectiën des namiddags te 1 uur. Buitengewone algemeene vergadering des namiddags te 3'/, uur, waarin me dedeelingen zullen worden gedaan door prof. C. A. Pekelharing en dr. C. Winkler, over hun onderzoe kingen en bevindingen' omtrent bori-beri. Te 9 uur ontvangst van leden en deelnemers ten Stad- huize. Zaterdag 1 Oct. tweede algemeene vergadering des namiddags te 2'/i nur, waarin voordrachten van prof. J. Bossoha van Haarlem, over «Martinus van Marum"; prof. S. S. Kosonstein van Leiden, oker «de ontwikkeling der geneeskunde tot natuurweten schap»; prof. C. B. Spruyt van Amsterdam, over de opleiding onzer aanstaande natuur- en genees kundigen". Voorts zal beslist worden over de vraag waar en wanneer het tweede congres zal plaats heb ben, en worden overgegaan tot de verkiezing van het voorloopig bestuur van het tweede congres en de benoeming eener oommissie tot het ontwerpen van een definitief reglement. Het congres zal met een feestmaaltijd besloten worden. Zondag 2 Oot. gemeenschappelijke tocht naar Haar lem. Op 29 en SO Sept. en 1 Oct. a.s. zal te Loosduinen een tentoonstelling van akker- en. tuinbouwvoorbren- solen, zuivelbereiding en bloemen door de afd. West- land der «Hollandsche Maatschappy van Landbouw" worden gehouden. Mochten vorige tentoonstellingen door die afd. ge houden, uitmunten door keur van vruchten uit het Westland, deze tentoonstelling zal zeer zeker de vroe ger gehoudene overtreffen. Niet alleen toch dat de Westlanders medewerken om door inzending van vele hunner schoone producten de tentoonstelling te doen slagen, maar tal van in zenders buiten de afd., zelfs buiten de provinoiën Noord- en Zuid-Holland, steunen de commissie voor de tentoonstelling door hun medewerking. Wanneer men weet, dat behalve door de leden der afd. talryke inzendingen zyn toegezegd uit 57 gemeenten, dan kan men reeds nu aannemen, dat men zich overeen bezoek aan Loosduinen in die dagen niet zal behoe ven te beklagen. Men zal zich herinneren, dat onlangs namens 94 Tilburgsche fabrikanten verslag is uitgebracht ovor den schadelijken invloed, welken de hooge invoer rechten, in Frankrijk en Duitschland van wollen goederen geheven, op onze nijverheid hebben ge oefend. In dat verslag werd o. a. opgegeven dat onder 14 Tilburgsche firma's, van wie gegevens werden ontvangen, schier allen hun uitvoeren naar die landen hebben zien verdwijnen of tot zeer weinig dalen. De heer Hendrik Muller Sz.lid der Eerste Ka mer, vergelijkt in de N. R. Ct. deze opgaven met de officieele statistiek der uitvoeren uit het vrjje verkeer. En dan verkrijgt men een geheel andere uitkomst. Het meerendeel der uitroeren uit ons land naar Frankrijk gaat over land, dus over Belgie, en komt dus voor onder den uitroer naar België. Telt men daarby wat over zee naar Frankrijk is gevoerd, dan wijzen de cijfers van 1881 85 een gemiddel den jaarlyksohen uitvoer van wollen manufacturen over de zuideljjke grenzen enz. aan van 19 pCt. hooger dan in 187280. Maar juist in 1881 zyn de Fransche invoerrechten verhoogd. En volgens het Tilburgsche verslag is de uitvoer voor België zelf gedaald, derhalve moet die naar Frankrijk nog meer dan 19 pCt. zyn gestegen. De uitvoer van baai en flanel naar België is van 1879/85 23 pCt. hooger geweest dan in het vooraf gaand zesjarig tjjdvak. Wat Duitschland betreft, toont ook do offioieole statistiek achteruitgang aan. In 1879 is in Duitschland het hooge tarief ingevoerd, nog hooger dan het Fransche. De waarde van het over onze oostelijke grenzen uitgevoerde was van 1872/78 byna 6 millioen, van 1879/85 8.8 millioen, dus 24 pCt. minder. In gewicht was de daling slechts 3 pCt. Maar de uitvoer naar Duitschland verminderde slechts met 170,000 's jaars, waaruit blykt dat «de be- teekenis der uitvoeren naar dat land voor Tilbuig niet groot genoeg is om er de nijverheid in eenig werkelijk perikel te brengen». En opmerkelijk is hot, dat de uitvoer naar het tolvrije Hamburg, waar dus geen hoog tarief in den weg zat, 48 pCt. is gedaald. Hoe kan men dan enkel heil zoeken by hooge invoerrechten ook onzerzijds P Ook de uitvoer naar Zwedon is verminderd, maar naar Noorwegen is hij des te moer toegenomen. Naar Denemarken is de uitvoer met 47 pCt. der waarde gestegen en bedraagt hy meer dan naar de beide andere Noordsche landen en byna evenveel als naar Duitschland. Daarvan zwijgt het Tilburgscho verslag. Evenzoo van den uitvoer naar Groot-Bri- tannië, die voor wollen stoffen (behalve dekens) in het laatste zevenjarig tydvak 118 pCt. is gestegen wat het gewicht, en 84 pCt. wat de waarde betreft. Trekt men alle cyfers te zamen, dan vindt mon voor onze wolion goederen een totalen uitvoer van Kilo. Stat. waarde, 4.141.542 28.642.754 4.892.125 18 pCt. uitkomst", «bereidt het Tilburgsche verslag wel hot allerminst voor. Ik acht zelfs de onderstelling niet zeer ge waagd, dat menig wolfabrikant er vreemd van zal opzien". Verdeeld over de soorten was er een daling bij la kens enz. van 8 pCt., maar een stijging bij flanel en baai van 16 pCt., bij andere wollen stoffen van 27 pCt. Wel loopen de statistieke gegevens slechts tot 1885, maar de hooge invoerrechten in het buitenland be stonden reeds eenige jaren te voren en zijn sedert niet veranderd. Is er dus later daling gekomen, dan moet de oorzaak elders worden gezocht. 187Ï/J 1879r meer „Op zulk 34.362.402 20 pCt. de heer Muller, het Centrum verneemt, dat de van staatswege in gestelde landbouwcommissie, welke van 13 tot 16 dezer is vergaderd geweest, der regeering geadviseerd heeft, dat tegen de goedkeuring der reglementen tot bevordering der paardenfokkerij en op het houden van springaderen in Noord-Brabant, uit een landbouw kundig oogpunt, geen bezwaren bestaan. De commissie^ heeft o. m. zich bezig gehouden met de behandeling van verslagen omtrent de opriohting van eenige rijksproefstations, het landbouw-krediet, den vrijen uitvoer en den doorvoer van rundvee, scha pen en varkens, en heeft de vraag overwogen, wat van rykswege kan warden gedaan tot krachtige bevordering der paardenfokkerij. Uit Keulen wordt geschreven: Toen de zeventigste verjaardag van Z. M. onzen Koning in het verschiet was, en in het vaderland alle toebereidselen werden gemaakt om dien dag zoo feestelyk mogelijk te vieren, rypte ook bij eenige Nederlanders alhier het plan om, in vereeniging met de te Keulen wonende landgenooton, dien dag vroo- lijk te gedenken en ter herinnering aan dien ver jaardag eene Nederlandsche voreeniging op te richten, die „ten doel heeft het gezellig verkeer en de kennis der Nederlandsche letterkunde onder de aldaar aan wezige Nederlanders te bevorderen" (zooals oen artikel van het later in druk verschenen en van wege de politie goedgekeurde reglement luidt). Te dien einde werd eene vergadering op den avond van den 19den Februari 11. uitgeschreven en gehouden in eon der lokalen van het voor deze gelogenheid feestelijk versierde gebouw van den Kon. Ned. circus Oscar Carré. Dit gebouw was dien avond van buiten ver sierd met do Nederlandsche en Duitsche driekleur en met gaslicht geïllumineerd.. Ook in de vergader zaal was het noodige decoratief aangebracht het portret van Zjjne Majesteit, omgevon door oraiy'elint, mocht natuurlyk niet ontbreken. De openingsrede werd gehouden door den heer W. Meyers, die de benoeming tot president had aangenomen, en bestond in eeno voordracht over «de regeering onder Willem HL" Verder worden nationale liederen gezongen, voordrachten gehouden, toasten uitgebracht, enz. Sedert de oprichting, die dus van dien dag dag- toekent, heeft de vereeniging de meeste sympathie van de te Keulen aanwezige Nederlanders mogen wegdragen, tengevolge waarvan zy steeds in bloei toeneemt. De bijeenkomsten hebben thans plaats in het hotel „Bheinischer Hof." Het ledental bedraagt 24, waaronder één eerelid, en wel mevrouw Prof. Lina Schneider, als zoodanig benoemd ter ge legenheid van eene door haar op 18 Mei 11. gehou den voordracht over «Die Geschichte der Nieder- landische Litterator.» Verder telt de vereeniging nog één buitengewoon lid. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. onze Koningin, op 2 Augustus jL, maakten de leden een uitstapje naar Drachenfels en Bolandseck, waar zy door het zingen van nationale liederen zeer de aandacht der aldaar aanwezige Nederlanders trokken, w8'8 6C'1'e Pat"otten dikwyls met hen instemden i„j doet de vereeniging moeite om het ledental te vergrooten en hot doel, dat zij zich stelde te verwezenlijken. Dat zy daarmede succes heeft, bewjjst de voort durende toetreding van nieuwe leden, en dat dit zoo moge voortgaan, is de innigste wensoh van allen die er zich tot nog toe bjj aansloten. Het manifest van den graaf van Parijs zal misschien ook tot de verbanning der overige prinsen aanleiding' geven. President Grévy heeft het recht alle prinsen bij decreet te verbannen, maar men gelooft niet, dat de heer Grévy van dit recht zal gebruik maken. In allen gevalle zullen de radicalen het voorstel daartoe doen, zoodra de Kamer weer bij eenkomt. De regeering heeft nu ook de begrooting voor Tonkin bij de begrootingscommissie ingediend. In het volgende jaar zullen nog geen spoorwegen in de kolonie worden aangelegd, maar zal men zich be palen tot hetgeen noodiger is, het graven van kana len, het aanleggen van wegen en het openen van havens. Hiervoor is een subsidie van 30,000,000 francs uit 's Bijks kas noodig. Een opmerkelyk artikel van de „Kölnische" maakt veel duidelijk van de geschiedenis van den laatsten tijd, ook zonder dat dit uitdrukkelijk gezegd wordt. In de eerste plaats wordt het ontstaan van het tennaat begrijpelijker. Men kon zich een jaar geleden niet goed voorstellen, dat de verhouding tusschen Duitschland en Rusland van dien aard zou worden, dat er sprake was van maatregelen van verdediging met het oog op een eventueelen oorlog; wel sprak men wel eens minder gunstig over do verhouding en noemde deze minder intiem, maar men schreef dit toe aan den tegenwoordigen Czaar, die minder toe schietelijk van aard is dan zijn vader, zonder dat daarom de aloude betrekking tusschen Duitschland en Rusland minder hartelijk behoefde te zijn. Met moet de gansche geschiedenis van deze eeuw kennen om 't begrijpelijk te achten, dat te Berlyn tot het laatste oogenblik het gerucht bleef loopen, dat de Czaar wel zou komen; men kon zich eenvoudig niet voorstellen, dat de intieme verhouding tot het verle dens behoorde. Aan Duitschland heeft het niet gelegen de oude betrekking te laten voortduren; men beweerde te Berlijn altyd, dat Duitschland en Rusland geen tegen strijdige belangen hadden en dat Duitschlands wel willende bemiddeling in verschillende voor Rusland belangryke quaesties van veel voordeel kon zijn. Het eenige wat Duitschland in ruil daarvoor vroeg, was Buslands neutraliteit in een eventueelen oorlog met Frankryk. Naar de opvatting van de Bussen echter leverde de bemiddeling van Duitschland in den laat sten ty'd weinig op en men meende meer voordeel te zullen behalen, wanneer men zich losmaakte van Duitachland en alleen op eigen «oordeel bedacht was. Dat was ook de meening van den tegenwoordigen Czaar en het liet zich in het laatst van het vorige jaar aanzien, dat de overeenkomst of afspraak met Duitachland, ook wel genaamd het driokeizersverbond, niet zou worden vernieuwd. De versterking van het Duitsche leger werd toen te Berlyn noodzakelijk ge acht. Die versterking was niet, zooals men toen meende, gericht tegen Frankryk maar tegen Rusland, want de mogelijkheid ontstond voor Duitschland, dat het togen West en Oost tegelyk moest optrekken. In het vooijaar moest de overeenkomst tusschen Rus land en Duitschland vernieuwd worden, en het bleek, dat Bismarck juist gezien had, zij werd niet vernieuwd. Van de hoofdreden van het ontstaan van het Septon- naat kon echter indertijd niets gezegd worden in het Parlement, en toch worden Bismarcks woorden begrijpelijker, wanneer men ze leest met de kennis, welke men nu heeft Toch schynt men te Berlyn aan de mogelijkheid te hebben geloofd, dat de Czaar op de zaak zou te rugkomen, te meer daar hjj den gryzen heldenkeizer nog een bezoek schuldig was, een bezoek, waarvan Alexander III zelf meermalen gesproken had. De Czaar komt echter niet, en da politieke toestand van Europa heeft daardoor een merkelijke verandering ondergaan. Het gevolg van Buslands houding is in de eerste plaats een nauwere aaneensluiting van Duitschland en Oostenrijk. Was het streven van Duitschland vroeger te bemiddelen tusschen Rusland en Oosten rijk, thans zal Bismarok er toe overhellen om party te trekken voor Oostenrijk tegen Rusland en men moet zich verbazen over de rondborstigheid, waarmee dit door Duitschland wordt gezegd. De poging om de drie Keizers weder onder éen hoed te brengen, zegt de „Kölnische", „leed schipbreuk op den stryd van belangen der twee bondgenooton van Duitschland die beiden op het Balkan-schiereiland den toon wil len aangeven. Te Pest en misschien ook te Weenen droomt men van een Statenbond der Balkanlanden onder Oostenrijks leiding, terwyl de Russen niet op houden hun begeerige blikken over Servië heen tot aan de Adriatische zee te laten reiken. Maar even als Rusland heeft nu ook Duitschland s|jn vrijheid van handelen teruggekregen, en het is dank zij het septennaat sterk genoeg om, in het ergste geval zelfs zonder bondgenooton, een dubbelen storm uit het oosten en het westen zegevierend te trotseeren. Duitschland kan nu den band met Oostenrjjk-Hon- garije te vaster knoopen, naarmate het Rusland min der behoeft te ontzien. Wel bestaat er nog een onderscheid tusschen de Duitsche en de Oostenrijk- sche opvatting van het Oostersche vraagstuk, maar dat onderscheid is nu van minder beteekonis geworden. Wij Duitschers, zegt men, laten den Russen in Bul- ga rye vrij spel, maar sedert wij alle hoop moesten opgeven, Rusland te verzoenen, kan het niet meer de taak onzer diplomatie zijn, hht verzet, dat de Russische plannen in Europa, vinden te breken. Men ziet dus, dat de Europeesche tegenstellingen niet on belangrijk verscherpt zijn sedert het oogenblik, waarop de val van Vorst Aloxander aan Ruslands politiek in Bulgarije niet de verwachte vruchten bracht. De sterkste waarborg voor den vrede ligt nu in de om standigheid, dat de onbevredigde en onrustige Mo gendheden by allen lust tot aanvallen toch zeer stellig wachten willen, tot haar buurman zijn staats- wagen hier of daar vastrijdt, en dat elk van haar daarom zorgviüdig oppast, zich niet zelf in de eene of andere militaire onderneming te steken. Rusland gaat trots zijn begeerlijkheid niet naar Bulgarije, omdat het op een Duitsch-Franschen oorlog hoopt, en de Franschen houden het zwaard in de scheede, tot een optreden van Rusland in Bulgarije het Oos tersche vraagsuk weder aan de orde brengt. Laat ons in het belang van de bevredigende en vredelie vende mogendheden hopon, dat die Staten, van welke alleen verstoring des vredea kan uitgaan, nog zeer lang alzoo werkeloos blijven wachten." Men zal moeten erkennen, dat de openhartigheid waarmee hier over de bnitenlandsche staatkunde wordt gesproken, den karaktertrek van Bismarck ver raadt. Bij de verkiezingen voor den Zweedschen Rijksraad hebben de vryhandelaars de overhand behouden. Gothenburg koos 9 vryhandelaars, zoodat nu reeds 79 tegen- en 68 voorstanders der invoerrechten op paan zijn gekozen. Ook te Stokholm is de verkie zing der vryhandelaars vr|j zeker. Bureau voor gevonden voorwerpen, geopend van 's middags 13 uur. Gedeponeerd: Een bloedkraal Oorbelletje met goud, een Porte- monnaie met geld 1,30, een Fantasie armband, twee Inktlappen, twaalf ledige Zakken, een bloedkraal Kettinkje, een kinder Oorbelletje goud met bloedkraal, een zilveren Ring, een kinder Portemonnaie, een on derstuk van een Oorbelletje goud met bloedkraal, een zilveren Oorknopje, een nikkel Armbandje, een Portemonnaie met 1,05'/,. MARKTBERICHTEN- Gouda, 22 Sept. 1887. Van granen was er heden een flinke voorraad ter markt. Jarig graan komt weinig meer voor, zoodat wij hiervan alleen nog Tarwe zullen noteeren. De prijzen waren over het geheel iets in het voordeel van koopers. Jarige Zeeuwsche Tarwe 7.50 a 8.Nieuwe Zeeuwsche 7.25 a 7.60. Mindere Zeeuwsche 6.75 a 6.90. Nieuwe Polder 6.90 a 7. Afwijkende 6.25 a 6.50. Roode 6.40 a 6.50. Angel 7.—. a 7.25. Kanada 5.75 h 6Zeeuwsche Rogge 5.a 5.40. Polder 4.25 a 4.50. Buitenlandsche per 70 KG. 3.25 a 4.25. Nieuwe Wintergerst 4.30 a 4.80. Nieuwe Zomer 3.90 a 4.30. Che- valiergerst 5.50 a 6.50. Haver per Heet. 2.60 a 3.50 en per 100 kilo 5.80 a 6.50. Hennepzaad Inlandsch f 6.50 a 6.75. Buitenlandsch 4.50 a 4.75. Erwten: Inland- sche blauw® mesting 6.a 6.25. Buitenland sche voererwten per 80 Kg. 5.30 a 6. Kanariezaad 10.a 10.25. Duivenboonen 6.60 a 7.25. Paardenboonen 6.60 a 6. Spelt 2.30 a 2.40. Maïs: per 100 kiloAmeri- kaansche Mixed 6.a ƒ6.20. Odessa 5.75 st 6.Cinquantine 6.10 a 6.25. De veemarkt met gewonen aanvoer, handel matig vette varkens 19 i 22 ct., varkens voor Londen 18 a 19 ct; magere varkens en biggen iets vlugger, biggen 0.80 a 1.15 per woek, schapen iets vlugger, schapen 22.a 27.per stuk nuchtere kalveren 6 a 10graskalveren 30 55 per stuk. Aangevoerd 60 partijen Kaas, handel vlug, eerste kwaliteit 27.a 30..tweede kwaliteit 22 26. Zware hooger in prijs. Noordhollandsche 22.a 28. Goeboter 1.85 a 1.50. Weiboter 1.05 a 1.20. 28 SEPTEMBER KAASMARKT. Burgerlijke Stand. GEBOREN19 Sept. Frederik Martians, oadere W. Verbij i G. vso der Vliet. Andriet, oudere F. de Weger en

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2