100QDÏÏ1TSCHE IML WmmSMW OmnJSEW komt! Groote Goociel-Soiréfc Vollenliovozi's Stout Gas- en Petroleumlampen MtLuclieuer- D ortmunder ■f ADVERTENTIÉN. ROTTERDAM. Openbare Vrijwillige Verkooping op VrUdag den 14 October 1887, ZONDAG 25 SEPTEMBER Markt. Bierbottelarij. Markt. Vollenhovcus Lagerbier F. van UTRECHT. Fantastisch Illusionistisch Mechanisch Théater D. HOOGENBÜOM, Tricot-Ondergoed g Belegen Gerste - Dubbel g 2 v5* F a. A? £L oe J 9JSJ99 I8.P3 - 9JSJ9*> ujooti)So<i - qasjaftag |9)Siuy Staten-Generaal. Tw«kjï Kam». Zitting ran 22 September. INGEBONDEN. Burgerlijke 8ta&d. M. C. BELONJE. L. J. BELONJE. E. C. BELONJE— M. van DANTZIG. <P' Sociëteit '„ONS GENOEGEND' Moderne Magie. Orientalische Tooveifl voor ÏOOO jaren, door ALI BEN MOHAMED. De grootste en schoonste Nevelbeel den (Dissolving-Views) dezer eeuw- Aanleg- voor Gas- en Waterleiding. De Wed. H. van BERKEL, tf "3 -/ sa o: J- S a a x* 1 2.^ s Si O SB verbazing ran talrijke toeschouwera wekten, zal Zondag ook in de Sociëteit „Ons Genoegen* optreden. Naar de berichten in de verschillende dagbladen te oor- deelen, zal het wel de moeite waard zijn een kjjkje te gaan nemen. Blijkens eene in dit nr. voorkomende advertentie is de heer Okhnijsen voornemens binnen kort hier eene voorstolling te komen geven. Genoemde heer heeft zich een goeden naam weten te verwerven op het gebied, waarop hij werkzaam is. In Amsterdam gaf hij met groot succes een reeks voorstellingen en wjj lazen in verschillende bladen uit die stad met grooteu lof melding daarvan gemaakt. Het zal dus zeker velen aangenaam zijn hem hier te zien komen. Boor de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den timmerman G. L. H. als verdacht van diefstal van 8 rijksdaalders uit een kist, staande op het werk, ten nadoele van O. Jongeborger te Wad dinxveen. Bezer dagen werden in de bank van leening albier een bukskin jas en vest in beslag genomen, vermoe delijk door zekeren B. S. uit de woning van den kleermaker B. ontvreemd. Als verdacht van Zondagavond te Bleiswijk brand te bebben gesticht is Bonderdag de landlooper A. L. te Ouderkerk a/d IJsel gevat. Uit Zevenhuizen schrijft men ons: Uitgezonderd een klein gedeelte boonen is de bouw hier geheel finnen. Over de kwaliteit der granen wordt zeer verschillend geoordeeld, sommige land bouwers beweren nog maar zelden zoo'n goed gewas te hebben gehad, anderen daarentegen roemen alleen de overvloed van stroo, allen komen echter overeen dat de pry's van alle granen veel te gering is. In de zitting der Rotterdamsche Arr.-Rechtbank van Bonderdagmorgen stonden o. a. terecht J. v. R., oud 42 jaar, A. S., oud 28 j., A. den O., oud 29 j., J. B., oud 27 j., G. B., oud 22 j., A. H., oud 20 j. en P. H. Lzn., veenarbeiders te Reeuwijk eu Waddinxveen, beid. van te Reeuwijk op 31 Mei na zonder voorafgegaan geschil met hun werkgevers den arbeid bij het verveenen te hebben gestaakt, openlijk met vereenigde krachten de aldaar werkzaam geblevenen die weigerden hun voorbeeld te volgen, achtereenvolgens daartoe hebben gedwon gen door mishandeling die zij van de zijde der bekl. te verduren hadden. 11 getuigen a charge en 6 a décharge werden in deze zaak gehoord. Mr. H. TrostOTff was verdediger van de vier eerste bekl. en mr. W. N. Harmens van den vijfden en zesden bekl. 4 Be beklaagden deelden mede dat zij om 10 cents per roe meer te krijgen, naar de andere veenarbei ders gevaren waren om het werk te staken, zy ontkendon echter hunne medearbeiders mishandeld te hebben, de getuigen a charge legden echter zeer pertinente verklaringen over de schuld der beklaag den af. Het Openbaar Ministerie eischte voor den ln, 5n en 7n bekl. 6 maanden gev., voor den 2n en 6n bekl. 1 jaar gev., voor den 4n bekl. 3 maanden gev. en voor den 3n bekl. vrijspraak. Na pleidooi der verdedigers welke op vrijspraak van hunne clienten aandrongen, werd de uitspraak in deze en voorgaande zaken bepaald op Bon derdag a. st. Be Wereldburger verneemt, dat de concessie tot het oprichten van eene bank en munt in de Transvaal, die sedert het begin van dit jaar andermaal in banden eener Amsterdarasche bankiersfirma is ge- woest, is ingetrokken, en thans daarvoor te Pretoria concessie aangevraagd is door eene Buitsche firma. Hetzelfde blad doet voorts nog de volgende aan halingen, ten bewijze, dat het den 23sten Aug. nog niet zeker was, dat de Hollandsche maatschappij den Transvaal-spoorweg zou aanleggen. Transvaal Advertiser van 23 Aug. ffHet bezit van den sleutel van de Transvaal aan de Üelagoazijde door de Anglo-Portegeesche maat schappij is zonder twijfel erg vervelend voor de regee ring hier, en zal waarschijnlijk leiden tot het in duigen vallen van de Hollandsche concessie, of in groot oponthoud in de uitvoering, maar het volk zal geen reden tot klagen hebben over dat fiasco, daar bet daardoor verschoond zal worden van een serie bezwarende voorwaarden en restricties bij het verkrij gen van spoorweg-faciliteiten in deze Republiek. Zoo ook de Pretoria correspondent van De Republi kein: dat de Holl. concessionarissen wel hun best doen, maar zij viaden bezwaar op het punt van tarieven met de Engelsche maatschappij." Voorts spreekt die correspondent eveneens van het aanleggen van een waterweg naar zee. De beer v. d. Pelt® brengt rapport uit namens de commissie belast met het aanbieden aan Z. M. den Koning van de voordraoht voor het voorzitterschap. De griffier doet voorlezing van het Kon boel. waarbij Mr. E. J. J. B. Cremers benoemd is tot Voorzitter. De waarnemende Voorzitter, de heer Van der Sohriek, wonscht den heer Cremers geluk met zijne herbenoeming. Zoowel Z. M. de Koning als de meer derheid der Tweede Kamer, heeft U zegt de heer v. d. Schriek een vereerend blijk van vertrouwen gegeven. Dat bewijst, dat de Kamer uwe onpartijdige leiding ten zeerste waardeert. Ik verzoek u dezen zetel te willen innemen. (Toejuichingen) De heer Cremers plaatst zich op den voorzitters- stoel en houdt eone rede, waarin hij een terugblik werpt op hetgeen de Kamer in 't afgeloopon zitting jaar heeft tot stand gebraoht. Daarbij meer bepaal delijk het oog richtende op de aangenomen voorstel len tot veranderingen in de Grondwet, wijst hij er op dat de misnoegdheid over den gang der zaken, toe geschreven aan de samenstelling der Tweede Kamer en de daarin heerschende partijverhoudingen, hot noodzakelijk maakte, dat aan den geuiten wensch ge hoor werd gegeven en een uitbreiding van het kies recht, evenals als een uitbreiding van het ledental der Kamer, in eer9te lezing werd goedgekeurd. Hij hoopt en vertrouwt dat de meerdere of mindere te vredenheid over het verkregene niemand zal weerhou den van 't prijs geven van eigen beginselen ter wille van 't heil des vaderlands. Terwijl ik zegt de heer Cremers den Nestor dezer Kamer dank zeg voor zijne welwillende woor den, verklaar ik het voorzitterschap te hebben aan vaard. (Toejuichingen) Op voorstel des Voorzitters wordt beslaten de troon rede met een adres te beantwoorden. Zitting van Vrijdag 23 Sept. In deze zitting werd het adres van antwoord op de Troonrede aan de orde gesteld tegen Maandag a. s. ten 1 ure. De Minister van Pinanpiën heeft de Staatsbegroo- ting over 1888 aangeboden met de gebruikelijke rede. Daaruit blijkt dat watvorige dienstjaren betreft, wordt gerekend op den dionst van 1885, een tekort van f 6.119.545.62', dienst 1886 een tekort van 1.286.907. Voor den loopenden dienst stelt de Re geering voorloopig de uitgaven op f 126.057.568.63', de ontvangsten op f 115.973.075, zoodat daarop een tekort zon blijven van f 10,081 483.63', doch na af trek der buitengewone uitgaven en middelen, rekent zij ook voor 1887 op een voordeelig verschil tusschen gewone ontvangsten en uitgaven van f943,297. Wat nu den aanstaanden dienst van 1888 aangaat, de gezamenlijke uitgaven zijn geraamd op f133.960.876, of f 1.703.316.36' meer dan in 1887 zjjn toegestaan. De cijfers voor den algemeenen dienst (dus na af trek van buitengewone werken) wijzen een vermeer dering aan van f 2.181.096.36' in vergelijking met 1887. De middelen worden geraamd op f 116.004.080, of f 31005 meer dan in 1887. Het geheels tekort voor 1887 zou dus zijn f 17.956.795, dat intusschen wel zal verminderen tot 12.356.795, omdat ook in dat jaar vermoedelijk geen gebruik zal worden gemaakt van het crediet van 5 millioen voor de zilrerontmunting en van 600,000 wegens rente van het waarborgfonds voor de munt biljetten. Trekt men van het totaal der uitgaven f 16.240.000 af voor buitengewone werken, nl. voor verbetering van den Rott. waterweg l'/j millioen, aanleg Merwede- kanaal 3.935.000, verlegging Maasmo'nd ƒ2.979.000, aanleg Staatsspoorwegen 1.700.000., voltooiing ves tingstelsel 1.126000., uitvoering der wet omtrent het muntwezen 5 millioon, dan bedragen de gewone uitgaven voor 1888 f 117.720.876., de gewone mid delen 115.464.080, en het nadeelig verschil tus schen de gewone onvangsten en uitgaven zal dus zijn 2.266.795. Onder de gewone uitgaven zijn begrepen 960,000 voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, en 500,000 voorsluis- en havenwerken aan het Noordzeekanaal. De toestand dor Indische middelen maakt eene ver goeding voor gedane uitgaven mogelijk, waardoor dit tekort zal worden gedekt. Een wetsontwerp tot ver hooging der middelen van 1888 zal vóór het eind van dit jaar aan do Wetgevende macht ter goedkeu ring worden aangeboden. Het totaal der tekorten 1885—1888 is 30,447,730, waartegenover beschikbaar is bet saldo der geldlee- ning van 1884 ad. 5,314,343; blijft tekort 25,133,387. Dit bedrag zal in volgende jaren nog toenemen met 21,030,000 van groote werken in'aanleg, zoodat 53,163,887 door buitengewone ontvangsten zullen moeten worden gekwoten. Thans behoeft geen buitengewone beffing van op centen te worden voorgesteld. Het evenwicht op het gewone budget kan, zoowel door inkrimping van uitgaven als door in de laatste jaren voorgedra gen versterking van middelen, geacht worden ver- kregen te zijn. Op het gewoon budget van den 'dienst 1884 en 1886 zal zelfs nog een overschot zjjn. Van de machtiging om vlottende schuld uittegeven zal geen gebauik behoeven te worden gemaakt ia dit jaar. Verblijdend is het vooruitzicht dat de Staat der Nederlanden vermoedelijk vooreerst geen leening zal behoeven aan te gaan. Toch zuilen in volgende jaren vermoedelijk de be hoeften in sommige takken van staatsbestuur meer uitgaven eischen. De opbrengst der middelen hield met de noodzakelijke verhooging niet steeds gelijken tred, en indien er in de toekomst weder tijdperken invallen, waarin handel en nijverheid over de geheele beschaafde wereld kwijnen, dan zal vooral het be heer van 's lands financiën de grootste behoed zaamheid eischen. Ook nu vraagt de Minister machtiging in het tekort zoo noodig te voorzien door uitgifte van vlot tende schuld, doch hoogstwaarschijnlijk zal ook in 1888 daarvan geen gebruik behoeven te worden ge maakt. De Pall Mall Gazelle bevat een brief van een Engelschman over onze politiek en onze Tweede Kamer. Hij behoeft zegt hij van onze politiek niet veel mede te deelen. Vooreerst is het onder werp noch voor vreemdelingen, noch voor Neder landers van veel belang, en dan dit is nog ge wichtiger reden om er over te zwijgen niemand dien ik ontmoette, scheen in staat mij eene ver staanbare voorstelling te geven hetzij van de politiek, hetzij van de staatslieden van Nederland. Toen ik aan een der meest bekende ingezetenen van Amster dam den naam vroeg van den Minister van Oorlog, antwoordde hij: „Ik weet het niet", en een zijp*-, vrienden, een journalist, kon dien evenmin noem'. Dit was in de hoofdstad en onder meer ^ontwikkelden. Politiek in Engeland en in Nederland zijn twee zeer verschillende zaken. Bjj ons is politiek een onderwerp van groote en voortdurende belangstelling onophoudelijk wordt over haar gesproken en geschreven. In Nederland kijken do heeren in de kranten naar rijzing of daling in de koffie of in andere koloniale waren en dan naar het buitsn- landsch nieuws; de dames houden zich bezig met bet allerlei, de familieberichten en de onmisbare .feuilletons. Ministers en Kamerleden stijgen niet tot de maat schappelijke positie, die hunne lotgenooten in Enge land bezitten; zjj zijn minder in aanzien. De Nederlandscho politiek is meer eene qnaestie van personen dan van zaken, en het is zelfs voor verstandige Nederlanders, die in de Kamer worden gekozen, moeilijk om de politiek als eene ernstige zaak te beschouwen. Zij weten dat Nederland een klein land is zonder invloed op de Europeesche politiek en wenden den blik naar buiten, vooral naar Duitschland en Frank rijk, welker politiek voor Nederland van groot ge wicht kan zijn. Toen ik mij verwonderd toonde, dat de Hollandsche heer, van wien ik sprak, den naam van den Oorlogsminister niet wist, antwoordde hijOch, wat raakt mij dat. Het is lots waard te weten wie Minister van Oorlog in Frankrijk is, en dat weet ik. De schrijver heeft eene zitting van de Tweede Kamer bijgewoond en geeft daarvan zijne indrukken weder. De troon zegt hij waarvoor de Koning staat als hij de zitting opent, is een leeljjke gesne den stoel, die op eene verhevenheid staat en gedekt is door een rooden troonhemel, waaraan een ver gulde kroon gehecht is. Deze heele stoffeering is nog wat meer stoffig en verschoten, dan de groene troonhemel boven den president. Werd Z. M.'s troon wat afgestoft en met niewe draperieën voorzien, dan zonden wellicht de leden er wat meer eerbied voor hebben en hem niet meer gebruiken om papie ren en portefeuilles neer te leggen. Wie in de Tweede Kamer komt wordt getroffen door den hoogon leeftijd der leden. De groote meer derheid is boven de vijftig. Er zijn er ternauwer nood twintig, (lio-vgeeii grjjze haren hebben. De leden zijn, op enkele uitzonderingen na, smakeloos gekleed. Mr. Joseph Cowen zou onder dezen een dandy zijn. Op den zeer warmen dag, waarop ik de Kamer bezocht, waren geen zes leden die lichte broeken droegen, of iets dat naar een zomerpak ge leek. 'tWas als efene vergadering van Wesleyaan- sche geestelijkeh met eenige rijke boeren en kerk voogden en misschien een stuk of tien van het slag dat men op de korefimarkt pleegt te zien. Daar de leden zeiven blijkbaar moeilijk overgaan tot lachen of toejuichen, is het niet verboden dat het publiek en de verslaggevers hoorbaar hun indruk weergeven. Doch ook zonder uitroepen van bewon dering, ontkenning en verbazing, is de vraag naar water bijzonder groot. Voortdurend loopen de bedien den glazen water dragende op zilveren bladen. M. de Beiacteur! Dezer dagen sloeg ik èen blik in de Gemeente begroting van Gouda voor 1888 en daaruit bleek mij dat opnieuw 25 is uitgetrokken voor het geven eener openbare les in de gymnastiek. Ook op de vorige begrooting stond die post, doch het vorig jaar werd die les niet gegeven. Eilieve, waarom aiet Een van beiden of de Openbare les moet «orden gegeven of de 25 moeten niet meer op de begrooting' verschijnen. Het geldt hier betrekkelijk eene kleinigheid, maar bij den staat onzef finantiën vooral is het bekende of de kleintje» paneneen rereischte. Een qïunasticus. M. de Beiacteur Mag ik UEd. voor onderstaand bericht, dat naar ik meen in 't belang der burgerij is, een plaatsje in uw veel gelezen blad verzoeken Woensdagnamiddag, 5 uur ongeveer, wandelde eene dame met hare twee nog jeugdige kinderen (waarvan één in een kinderwagen) in 't plantsoen aan den Kattensingel. Eenige jongens van 8 a 10 jaar (de classe-infërieure) die zich aldaar aan den waterkant vermaakten met het ontleden van een op- gevischt dood hondje, bemerkten het wandelende drietal en schenen toen het plan te vormen, de dame met bedoeld walgelijk voorwerp te gooien, welk plan tot 2-maal toe werd ten uitvoer gebracht, en toen de dame hen op strengen toon waarschuwde en met de politie dreigde, namen zij bet voorwerp andermaal op en wierpen het in den kinderwagen, waardoor de kleederen van het daarin zittende kind zeer bemorst werdenware het niet geweest dat een menschlievend vrouwtje, in de Korte Dwarsstraat woonachtig, het drietal gereinigd had, zoo Was het niet doenbaar geweest aldus bemorst naar buis te gaan. Het is te hopen dat de politie, die met deze zaak in kennis is gesteld, handelend zal optreden, al zijn de boosdoeners dan ook maar kinderen, en maatre gelen zal nemen dat dergelgke gevallen niet meer kunnen voorkomen, anders zou 't voor elk raadzaam zijn zelfs des namiddags niet meer in dat plantsoen te wandelen. U dankzeggende voor de mij verleende plaatsruimte, Hoogachtend UEd. dw. dienaar, FAURE. GEBOREN21 Sept. Marrigjr, ouder» C. de Bruin en K. Vogelaar. Aaltje, oudere J. J. Zevenboom eo J. van den Berg. Cornelia, oudera J. Koeman en A. C. de Winkel. 22. Johanna, oudera E. A. van Ai en K. Hortman. Jo hanna Lamberts, ouders J. M. Scholten C. M. Beerman. 23. Hendrikoe, ondera P. Sevenhovea en H. Dries. OVERLEDEN j 22 Sept. J. van der Slug», 44 j. A. Donker, 2 j. 7 m. 23. A. M. Scharp, hoiavr. van N. iSchehema, 68 j. J. van Hertam, 62 j. H, de Zeeaw, 6 w. ONDERTROUWD28 Sept. P. van den Toorn, 23 j. en C. van der Klein, 20 j. P. G. van Klaveren, 53 j. en E. Ottenbof, 85 j. H. Ramp, te Waddinxveen, 19 j. en W. J. Verachnt, 21 j. C. vin Dam, te Rotterdam, 27 j. en B. van Neatelrode, 21 j. 8. Steenama, 23 j. en M. Btaat, 21 j. 8JUARDUS STEENSMA MAARTJE BRAAT. Gouda, 23, September 1887. Receptie: 25 September. Voorspoedig bevallen van een Zoon, M. E. POSTHUMUS— Gouda, 24 Sept. 1887. Bakkes. Bevallen van een welgeschapen Dochter, M. TRIJBITS-van Dantzig. Gouda, 24 Sept. 1887. *t* Heden overleed te Arnhem onze innig geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mevrouw Wed. B. J. BINZER-Muldke, in den ouderdom van 65 jaar. E. M. E. SPRUIT-Binzeb. W. F. SPRUIT. *Jf Hartelijk dank voor de zeer vele bljjken van belangstelling ondervonden hg de geboorte van onzen Zoon. J. VI88ER. E. P. VISSER—Schotel. Gouda24 Sept. 1887. V Voor de vele bewjjzen van deelneming ondervonden bjj het overlijden van onzen Vaderen Behawdvader JOHANNES GERAR- DUS BELONJE, betuigen wjj onzen welge- meenden dank. Gouda, 24 September 1887. Bkukema. V Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bjj het overlijden van onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mejnflronw CATHARINA JACOBA L1ESKER, weduwe van den Heer Antosius Sandhann, betuigen wjj onzen harteljjken dank. J. DONGELMAN8. A. E. DONGELMAN8—Sabdmann. J. T. SANOMANN. H. SANDMANN. 8. SANDMANNvan Velzin. E. E. SANDMANN. Gouda, 24 September 1887, Voor de vele bewjjzen van vriendschap en bet in hem gestelde vertrouwen gedurende zjjn ruim 36-jarig verbljjf als Geneeskundige te Waddinxveen ondervonden, zegt de onder- geteekende, bij zjjn vertrek nit de gemeente, hartelijk dankals ook aan allen, die ge durende zjjne ziekte zoovele bljjken van be langstelling hadden gegeven. Tevens roept hjj, door deze, alle vrienden en bekenden, een harteljjk vaarwel! toe, en be veelt hjj met warmte zijn opvolger D'. 0. W. CORT8 aan. P. NOÜRRISSE.' Waddinxveen, September 1887. Zij die geen CIRCULAIRE mochten ontvan gen of verzuimd hebben dezelve bjj denonder- geteekende in te zenden kunnen nog tot aan staanden DINSDAG 27 dezer van bun deelneming doen bljjken, na dien dag zjjn geen REDUCTIE-KAARTEN meer verkrjjgbaar. Namens de DIRECTIE, (om contant geld) te BERKEN WO WE, des voormiddags ten 9 ure; ▼an HUISRAAD en andere roerende GOEDEREN, waaronder een BILJART en toebehooren en die, welke gediend hebben tot uitoefening van een tapperjj en sljjterjj. Nadere informatiën te bekomen bij den No taris G. J. SPRUIJT, te Ouderkerk a/d IJsel. Zaal cKubstmin,» GOUDA. van Professor OSCARIN1 nit Weenen. PROGRAMMA. Aanvang ten 8 nre. PRIJZEN DER PLAATSEN: Voor Leden 40 Cent, voor Kinderen 25 Cent, voor Niet-Leden 60 Cent. Plaatsen te bespTeken van 11—3 tegen 10 Cents extra. Volstrekt eenige Voorstelling. EN tegen concnreerende prijzen verkrijgbaar bjj binnen eenige dagen met zjjn geheel NIEUW in de Sociëteit «ONS GENOEGEN.» KATOEN en LAMSWOL- voor Mannen, Vrouwen en Kinderen. ONTVANGEN een collectie tégen concnrreerende prijzen, ook Kleiweg, E. 98. 3 1 1? e O P3 GR

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2