mwwmww Debaling-Club. KAMERJASSEN V V* C. F. BLSCB, Nieuwe Wintermantels, GAZ- EN WATERLEIDING. GASKACHELS, A. A. REGENSBURG, HtLnchener- D ortmunder "V g Belegen Gerste - Dubbel g s a qc O f o? j. ojsjoo f* Gerste ujooijjsoj - |9)Siuy 5. ADVERTENTIÉN. Lees vergadering' op 11 October a.s. boven «HET SCHAAKBORD,» Spreker: de Heer C. Messemaker. Chambercloaclts De „Stad Parijs," Markt 62, Gouda, s» 4t OOSTHAVEN Diverse GEBAKJES, Mejuffrouw A. LOEP, IS TTEI^HiriSID Opoieuw Ontvangen Brittannia-Metaal, Nickel, Nieuw Zilver, Blank en Gekleurd KOPER. P. P. SOOS, ËN PANTALONS. D. PU IJK, WINTER TRICOT TAILLES WINTERJASSEN EN DEMKA1S0NS. AANLEG van Gazfournuizen, Gazbadkachels C. VAN BEKKEL, TANDARTS, iedere WOENSDAG en DONDERDAG le consnlteeren 85 s v A3 0c m c" 9 sn ao 95 A3 fiö-3 - C* 5» E leem, gMekikt voor onze ouderloozen, zult ge evenzeer onze maatschappij verplichten. „Wy durven dit verzoek te richten tot allen, want onze maatschappij sluit geen enkele kerke lijke gezindte buiten. Protestantsche, Roomsch Ka- tholieke en Israëlietische weezen worden gelijkelijk door haar verpleegd en in gezinnen van dezelfde belijdenis, die niet tot de gealimenteerden behoo- ren geplaatst. De overeenkomst met de Nederlandsche Rhijn- spoor-Maatschappij opnieuw by de Staten-Generaal indienende, heeft do Regeering medegedeeld dat ge noemde maatschappij bericht heeft gezonden omtrent het overleg van haren ingenieur met den hoofdin genieur der provincie Zuid-Holland over de Gouwe- brug. Daarbij is gebleken dat eene beweegbare brug kan gemaakt woWen met eene vrije doorvaart- hoogte van 3 M. Naar dat plan zouden van de zeilschepen 90 en van de goederen- en sleepbooten ruim 80 pCt. onder de gesloten brug kunnen door varen, terwijl de passagiersbooten slechts weinig behoeven te worden verlaagd. De maatschappij ver klaart zich bereid, de vereischte meerdere trekkracht voor hare rekening te nemen. Het nader overleg omtrent de bepaling van den naastingsprijs leidde voorts tot eene aanvulling van de overeenkomst. Die prijs zal nl. in hoogste ressort worden vastgesteld door eene commissie van 5 leden, welker vijfde lid zal worden benoemd door de vier anderen of anders door den Hoogen Raad. VRIJDAG 7 OCTOBER. VoorzitterMr. A. A. van Bergen IJzendoorn. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig zijn do hh. Hoef hamer en van Straaten. De heer Dr. H. IJssel de Schepper legt als opnieuw benoemd raadslid de bij de Wet voorgeschreven eeden af in handen van den Voorzitter. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Hoefhamer heeft kennis gegeven door afwezigheid uit de ge meente verhinderd te zyn deze vergadering by te wonen. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat bij Kon. besluit van 22 September 11. het raadsbesluit van 16 Aug. tot heffing van veergeld aan het pontveer op do Kattensingelgracht is goedgekeurd en wel tot 13 September 1890. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat Gedeputeerde Staten de Rekening der gemeente over 1886 heb ben goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen zijn: 1. Eene missive van Gedeputeerde Staten betref fende eene wijziging in den legger der wegen en voetpaden in deze gemeente, met een rapport van B. en W. Ter visie. 2. Een adres van J. van Eeuwen, verzoekende gerioleerden grond aan de Vrouwensteeg. B. en W. stellen voor adressant den gevraagden grond op de gewone voorwaarden in huur te geven. Ter visie. 3. Eene missive van mej. C. C. W. van Amerom, den raad dankzeggende voor de gunstige beschikking ten haren opzichte genomen. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Een adres van W. M. de Jong, op den Tien- deweg, klagende over den slechten toestand van een pomp nabij zijne woning en voorziening daarin ver zoekende. In handen van B. en W. om bericht en raad. 6. Een voorstel van de Commissie voor de straf verordeningen. Dit voorstel wordt medegedeeld en behandeld in eene vergadering met gesloten deuren. Na heropening dor vergadering deelt de Voorzitter mede, dat tengevolge van de invoering van het nieuw» strafwetboek eenige wijzigingen moeten worden gebracht iu de Bouw-verordening. Spr. geeft die wijzigingen op en stelt voor die op te nemen. Aldus besloten. De Verordening wordt daarop opnieuw vastgesteld. Aan de orde De Rekening en Verantwoording der baten en lasten van het voormalig Armbestuur van Stein, dienst 1886. Wordt goedgekeurd. Aan de orde: Een voorstel van B. on W. tot het aanvragen van verlenging der concessie voor de heffing van sluisgeld aan het Reeuwijksche Verlaat. Wordt goedgekeurd. Aan de orde Het adres van de heeren W. Begeef c. s. betref- feiule de oprichting eener hoogere burgerschool voor j meisjes. Dit adres en het rapport "Van B. en W., dat strekt om afwijzend te beschikken op het adres, zijn in vorige nrs. van ons blad opgenomen. De heer IJssel de Schepper vraagt het woord over deze zaak en zegt met te mogen verzwij gen dat het rapport van B. en W. hem in meer dan dén opzicht heeft teleurgesteld. Allereerst de conclusie zelf, waarvan de strekking is eenvoudig, zonder meer, afwijzend te beschikken op het adres. Voorts deed het spr. leed dat B. en W. geen aan leiding hadden kunnen vinden om over dit adres het advies in te winnen van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs en van die op het Midd. Onderwijs. Ten slotte speet het spr. dat, als de raad heden een besluit nam in den geest van het rapport van B. en W., daardoor een toestand zou worden bestendigd, die van zeer vele verschillende kanten als onvoldoende werd beschouwd. Spr. meende wel te kunnen vermoeden om welke reden bedoelde Commissiën niet waren gehoord. B. en W. waren waarschijnlijk van oordeel, dat zij reeds herhaaldelijk in de gelegenheid waren geweest hun gevoelen in deze te zeggen, zoodat zij niet speciaal over dit adres behoefden te worden geadviseerd. Toch speet het spr. dat het adres niet in hunne handen was gesteld. Wèl was spr. er van overtuigd, dat zij nadat gebleken was dat te vergeefs op eene rijks-subsidie was gerekend de finantieele moeielijk- heden en bezwaren niet over het hoofd zouden zien, maar allicht was dan bij ampele en bedaarde be spreking der quaestie een andere vraag gesteld nl. deze Als het ondoenlyk blijkt eene middelbare school voor meisjes op te richten, is er dan niet een andere weg in te slaan, die minder kostbaar is en die toch kan leiden tot verbetering van den toestand? Of die verbetering wenschelijk en noodzakelijk is? Van zoovele verschillende zijden is die vraag reeds be- vestigond beantwoord, zegt spr., dat de noodzake lijkheid van reorganisatie van het onderwijs aan meisjes alhier boven allen twijfel verheven is. Zoowel de Commissie van Toezicht op het Lager, als die op he£ Middelbaar onderwijs hebben erkend, dat bedoeld onderwijs niet beantwoordt aan billijke eischen en dat de 2® burgerschool voor meisjes geen goede gelegenheid biedt voor hetgeen men voor voortgezet lager onderwijs aan meisjes eischen mag. Spr. stelt ten slotte voor 1. de beslissing op het adres de hh. Begeer c. s. uit te stellen. 2. B. en W. uit té' noodigeu om, onder mede werking van de Commissiën van Toezicht op he£ Lager en Middelbaaf ouderwijs, een nader onderzoek in te stellen naar de middelen, die langs een niet te kostbaren weg kunnen leiden tot verbetering van het onderwijs voor meisjes hier ter stede. De heer Jager zegt met belangstelling kennis te hebben genomen van het adres der hh. Begeer c. s. en eveneens van het rapport van B. en W. daarop. Spr. is het met adressanten eens, dat een Hoogere Burgerschool voor meisjes wenschelijk is, maar de kosten aan de oprichting daarvan verbonden zijn zoo hoog vooral daar, volgens spr., opheffing van de 2e Burgerschool voor meisjes bezwaarlijk zou zijn dat spr. er niet voor is eene gunstige beschikking te nemen op het adres. Dat de resul taten van de 2e burgerschool voor meisjes volgens den raad minder gunstig waren dan billijkerwijze mocht worden verwacht, bleek uit de vermeerdering van personeel, waartoe de raad besloot, doch nu ook in de laatste vacature voorzien is, zullen die resul taten beter zijn. Spr. was vroeger in de gelegenheid zich van nabij te overtuigen van de resultaten van het onderwijs in de talen op die school en spr. deelt mede dat in de hoogste klasse wel degelijk de letterkunde van de nieuwe talen wordt onderwezen. Spr. erkent dat er hier ter stede behoefte bestaat aan Middel baar onderwijs voor meisjes. Doch nog grooter behoefte bestaat er z. i. aan een volledig Gymnasium. Een paar jaar geleden heeft spr. reeds op de wen- schelijkheid gewezen om het Progymnasium tot een Gymnasium te promoveeren en dat zou lo. geriefe lijk zijn voor de ouders van jonge lieden die stu- deeren moeten en 2o. nieuwe ingezetenen hierheen lokken. Spr. acht het daarom wenschelijk dat B. en W. eene Rijks-subsidie trachten te krijgen voor een Gymnasium. De heer van ïterson verklaart zich geheel te kunnen vereenigen met hetgeen de heer IJssel de Schepper had aangevoerd. Uit hetgeen deze zeide, was gebleken dat de Commissiën van Toezicht op het Lager en Middelb. Onderwijs niet waren gead viseerd over het thans aan de orde zijnde adres, doch zoo al niet direct, dan waren B. en W. toch indirect op de hoogte van hunne zienswijze daar omtrent. M. de Voorzitter dezer vergadering, die tevens Voorzitter is van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs weet met hoeveel ernst de quaestie daar besproken is en B. en W. wa- j ren althans nagenoeg op de hoogte hoe beide Coramis- 1 sien daarover dachten. Doch 't bevreemdt spr. dat de woorden van «de missive van de Commissie van het M. O., waarvan in het rapport is melding gemaakt, niet juist zijn weergegeven. Het heeft den schijn nl., volgen» het rapport, dat die Commissie in over weging gaf te onderzoeken, zoo oprichting eener Middelbare school ondoenlijk bleek, of niet op de 2e Burgerschool voor meisjes ook middelbaar onderwijs kon worden gegeven in zommige vakken. Dat woord „sommige" nu staat niet in de missive der Com missie en zij bedoelde wel degelijk alle vakken. De heer van der Garden verklaart zich te veree nigen met de zienswijze van den heer IJssel de Schepper. Hij gelooft voorts dat het rapport van B. en W. niet volledig is. Zij zeggen nL dat er in ons land slechts 11 gemeenten zijn, die een Hoogere Burgerschool voor meisjes hebben, allen grooter dan Gouda, maar spr. wil wijzen op eene gemeente kleiner dan Gouda waar ook een hoogere Burgerschool voor meisjes is, nl. Goes. Spr. vereenigt zich overigens met het voorstel van den heer IJssel de Schepper om B. en W. uit te noodigen een onderzoek te doen naar do middelen om op goedkooper weg te voorzien in de behoefte aan middelbaar onderwijs voor meisjes. De Voorzitter merkt den heer van der Garden op, dat te Goes bedoelde school reeds sinds een paar jaar niet meer bestaat en de heer IJssel de Schepper zegt, dat de heer van der Garden hem verkeerd begrepen heeft, daar hij niet een onderzoek voorstelde naar middelen om te voorzien in de be hoefte aan middelbaar onderwijs voor meisjes, maar naar middelen, die zouden kunnen leiden tot uitbrei ding van het openbaar onderwijs aan meisjes in deze gemeente. De Voorzitter verdedigde daarop het rapport en beantwoordde do verschillende sprekers allereerst den heer IJssel de Schepper. Had deze het be treurd, dat B. en W. het aan de orde zijnde adres niet hadden gesteld in handen van de Commissiën van Toezicht op het Lager en Midd. Onderwijs, do reden waarom dat niet geschiedde was duidelijk. Er wa» reeds een rapport van de Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs, die aanbeval: oprichting eener hoogere burgerschool voor meisjes en als dat onmogelijk bleek wilde doen onderzoeken of 't mogelijk was op de 2® Burgerschool voor meisjes ook middelbaar onderwijs te doen geven. Wat de op merking van den heer van ïterson betrof, die zeide dat in de missive van de Commissie niet van zommige vakken gesproken werd, maar „de vakken" zeide spr. dat hij dit niet zou tegenspreken, doch al was dat zoo, dan nog bleek uit dhe by voeging van het woord: „sommige" in het rapport, dat B. en W. bedoelde missive met oordeel gelezen hadden, daar natuurlijk alleen van die vakken sprake kon zijn, die op een meisjesschool thuis behooren. Deze missive van de Commissie op het M. O. gaf aanleiding aan B. en W. die voor het L. O. ook te adviseeren en deze was van oordeel dat uitbreiding der 2e Burgerschool voor meisjes onmogelyk was, daar onderwy» in de letterkunde der vreemde talen op die school in strijd zou zijn met de wet op het Lager Onderwys en toe voeging van een paar klassen, besterad voor middel baar onderwijs, zou maken dat een inrichting van zoo tweeslachtig karakter in het leven werd geroe pen, dat zij weinig levenskracht zou blijken te be zitten. Toen daarop vervolgens het adres der hh. Begeer c. s. inkwam moest voor alles nagegaan worden in hoeverre oprichting eener Hoogere Burgerschool uit een finantieel oogpunt mogelijk was. Of de kosten daarvan voor de gemeente te hoog waren stond niet ter beoordoeling van die beide Commissiën en eerst als de zaak finantieel mogelijk bleek, kon er sprake van zijn om die Commissiën te raadplegen. Daarom moest allereerst nagegaan worden hoeveel dergelijke scholen in andere gemeenten kosten en in het rapport was dat nauwkeurig opgegeven. Volgens spr. zou minstens een bedrag van 12000 jaarlijks noodig zijn voor dergelijke school. Werd dergelijke school goed ingericht, dan moesten daarop onderwezen worden4 talen, wiskunde, aardrijks kunde, geschiedenis, de beginselen der natuurkunde, der scheikunde, van dier- en plantkunde, van volks huishoudkunde en boekhouden. Er zou een Directrice moeten zijn met 6 onderwijzers of onderwijzeressen, bovendien een leeraar voor het teekenen, voor de staathuishoudkunde enz. Voorts zouden 10 lokalen noodig zijn: 5 gewone schoollokalen, twee voor natuur- en scheikunde, één voor het teekenonderwys, één voor de gymnastiek, een kamer voor de onder wijzeressen en bovendien een garderobe. Do oprichting van een middelbare school voor meisjes zou dus, meent spr. onze finantieele krachten verre te boven gaan. Vandaar dat B. en W. meenden eene Rijks-subsidie te. moeten aanvragen, waarop onze gemeente, volgens B. en W., zekere aanspraak had, daar Gouda de eenige gemeente is, die subsidie geeft aan het Rijk voor de Hoogere Burgerschool voor jongens. Nu daarop vooreerst geen kans bestaat gelooft spr.» dat op het adres afwijzend moot worden beschikt. De vraag of in de behoefte aan middelbaar onderwys op goedkoopere wijze kan worden voorzien, beantwoordt A spr. ontkennend. Later zal er wellicht meer kans bestaan op eene rijks-subsidie. Bovendien meent spr. dat niet met zoo'n geringschatting moet worden ge wezen op het onderwijs aan de school van Mej. Gret- ser. Spr. had onlangs een onderhoud met die on derwijzeres en het was spr. toen gebleken dat bedoeld onderwys verder gaat, dan velen denken. Het zyn niet alleen de beginselen van de talen, die daar worden onderwezen, neen, ookde letterkundeniet alleen de beginselen van de natuurkunde, ook de natuurkunde zelf. Spr. komt tot de conclusie dat het onderwijs op die school niet zoo slecht is al» velen meenen. Die school geeft meer dan een ge wone school. Verschillende redenen geven dus spr. aanleiding er bij den raad op aan te dringen zich te vereenigen met het voorstel van B. en W. De heer Koning vraagt daarop het woord en merkt o. a. op dat het hem had getroffen dat in het rapport voornamelijk de geldquaestie was behandeld en bijna uitsluitend de finantieele bezwaren daarin waren opgenomen. De vraag in hoeverre terbetering van het onderwijz noodzakelijk was, was daarin by na niet besproken en toch was dit de hoofdzaak. Adres santen zeggen het onderwijs, zooals 't hu is, is niet voldoende. B. en W. erkennen dat zulks niet het geval is en reeds lang werd geklaagd over de 2« Burgerschool voor meisjes. In weerwil daarvan stellen B. en W. voor den toestand zoo te laten Spr. acht de eischen voor toelating tot de 2e burger school voor meisjos verkeerd. Daar gaan meisjes van *9 jaar en de vereischten van toelating zijn lezen, schrijven en kennis der 4 hoofdregels. Maar op de le burgerschool gaan jongere meisjes, die meer kennen. Die toestand is verkeerd Spr. con stateert dat eene leemte bostaat in de regeling van het onderwijs voor meisjes. Om daarin te voorzien is allereerst een nader onderzoek noodig en spr. die voornemens was geweest een dergelijk voorstel te doen als de heer ILsmL de Schepper deed zal zich dus met diens v|$||tel gaarne vereenigen. De heer Lotsy vraagt ofhet rapport van B. en W. met algemeene stemmen is vastgesteld dan wel of er in het Dagelijksch Bestuur ook eene minder heid bestond, waarop de Voorzitter antwoordt dat er eenstemmigheid heerschte bij de Leden van het Dagelijksch Bestuur. Do heer Lotsy constateert vervolgens dat dus gebhkeu was dat èn de Commissie van toezicht op het M. O. èn die op hel L. O. èn B. en W. overtuigd waren van de weuschelykheid der oprich ting van een middelbare «chool voor meisjes. De groote kosten waren echter een bezwaar tegen een volledige burgerschool. Spr. zou daarom voorstellen om lo. heden geen beslissing te nemen op bet adres der hh. Begeer c. s. en 2o. B. en W. uit te noodigen te onderzoeken in hoeverre mogelijk was oprichting eener Middelbare school voor meisjes op eenvoudigen voetd. w. z. eene school, waar hoofdzakelijk de letterkundige vakken onderwezen werden en de exacte vakken eerst in de 2e plaats. Dit voorstel werd niet voldoende ondersteund en kon dus geen punt van beraadslaging uitmaken. Het voorstel van den heer IJssel de 8chepper wordt daaróp in stemming gebracht. Dit luidt om lo. de beslissing op het adres der hh. Begeer c. s. uit te stellen. B. en W. uit te noodigen om, onder mede werking van de Commissiën van Toezicht op het La ger en Middelbaar onderwijs, een nader onderzoek in te stellen naar middelen, die langs een niet te kost baren weg kunnen leiden tot verbetering van het onderwys voor moibjes in deze gemeente. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 6 st. Tegen stemmen de heeren: Straver, üudijk, Hoo- genboom, Jager, van Mierop, Noothoven van Goor, Fortuijn Droogleever, Post Drost en de Voorzitter. Voor stemmen de heeren Prince, Lotsy, van ïter son, IJssel de Schepper, van der Garden en Koning. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met 9 tegen 6 stemmen aangenomen. Tot Lid der Commissie van beheer van de Ste delijke Gasfabriek werd daarop herbenoemd Dr. H. IJssel de Schepper. Niets meer aan de orde zijnde, wordt daarop de vergadering door den voorzitter gesloten. r r 6 r l U k e Stand. GEBOREN 6 Oct. Gyabertns Corneli» Joannes, ouders J. ropraau en W. C Tack. 6. Marinas Johannes, ooders P. Hoogendyk en A. Hoge. - Johannes, ouders A. Verbij en VV. tan Ryn.-- Aartje, ooders P. Vermeer en M.tan oer wal. - Hendrik, ouders J. C. tan Oord en W. P. Awakernaat. Catbarina, ouders W. van Oosten en C. tan Mensen tau Uningen. OVERLEDEN: 6 Oct. A. AndrieiKn, 71 j. 6. A. v.n Boren, 1 m. M, Tuijthof. »ed. B- Philin. 78 i ONDERTROUWD-. 7 V' L. 28 j. en Tuf" 2i, A' V.rhm, 39 j. en M. P. Tier, 38 j. L Groenendijk, 19 j. en A. W. Planken, 20 i' n ïa°„„lee"we°' 21 e° p- inynen, 28 j. - C. W, Hofman, 23 j. en J. Hoon, 28 j GEHUWD: 7 Oct. J. Stolk eo C. E. Groeneudaal. Den 12» October berdenken: HENDRIK BOÜTEUS BK CATHARINA MARIA VERBERK- MOES hunne 50-JABIGE ECHT- VEREEX1G1NG. Getrouwd SJUARDU88TEEN8MA en MAARTJE BRAAT, die, ook namens wederzjjdsche familie bedanken voor de vele bewijzen van belangstelling bjj hun Huwelijk ondervonden. Gonda, 6 October 1887. ruim 77 jaren onze geliefde Vader, Behnwd- vader en Grootvader de Heer FRANCI8CUS GIJ8BERT GöTTE, rustend geneesheer der gemeente Streefkerk. J. C. GöTTE. E. H. T. W. GöTTE—Biktz. A. M. 8TEENMEIJER—Göttb. C. H. STEENMEIJER. J. C. RIJSDIJK. Gouda, 7 Oct. 1887. en van af 5. -4 B. 86, GOUDA. Dageljjks versch voorhanden St. NI COL A AS, BISCUITS en TURONS ROYAAL, Fransch en Hollandsch BANKET, EPINES, AUGUSTINES enz. Stads-V roedvrou w naar den KLEIWEG, naast den HeervaVOS. GEVRAAGD een beschaafde tot hulp in de huishouding in een klein gezin. Brieven franco onder No. 1570, aan het Bureau dezer Courant. eene prachtige collectie BRANDERS van elk verlangd systeem onder waarborg van veiligheid. Alsmede verschil lende ARTIKELEN in Tiendeweg D 59. De ondergeteekende bericht de voorraad in alle prijzen van goedkoop tot de fijnste Nouveautés, een mime sorteering Op maat kan alles in den kortst mogelijken tijd geleverd worden. Korte Tiendeweg. Magazijn van Manufacturen, Markt A 64, ONTVANGEN eene uitgebreide collectie en verdere Artikelen voor het Seizoen. Groote keuze Stoffen voor Voorbanden vele soorten en alles wat voor Gazverbruikers benoodigd is, bjj KLEIWEG. van 10—3 uur, Kleiweg 97. «p 0° k Sk O

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2