Builenlandsch Overzicht. ADVERTENTIËN. J. GËKIUTSËN, DE OPERA Om de ziektens der strottenhoofd en der long te vermijden, is.het de plicht van iedereen om voor zjjne gezondheid te zorgen, bijzonder bjj de ruwe tjjden van het jaar. Door het gebruik der mineraal pastillen van Boden, die ook zoo helpend zijn als de catarrh verschonen is, zal men deze middel vinden. Merkt wel op het volgende getuigschrift van de maand maart van does jaar. «Zeer geërde Mijn- «heer 1 Daar ik wederom Ijjd van een Blepende catarrh «der strottenhoofd, verzoek ik u van mij 4 doozen «mineraal pastillen van Boden te zenden, omdat de «eerste keer dat ik deze ziekte gehad heb uwe pa- stillen eene uitnemende werking veroorzaakt hebben, j «zoo dat ik naar eenige dagen geheel genezen was. «Door deze ruwe luchtgesteldheid is de ziekte weer I «gekomen, en vermits ik veel in de lucht moet gaan I „verzoek' ik u ze mij te zenden tegen terugbetaling." Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Goederen. 1 Burgerlijke Stand. GKE3W-AraS 1337-. Dlil!groenten inhoud 1 Liter, DOPERWTEN, SNIJBOONEN, GROOTE BOONEN, NIEUWE BOSKOOPSCHE BRUINE BOONEN, Blauwe Kasdruiven ADVEItTEATlEY werken en streven hq van zoo nabij getuige was geweest. Den laatsten tijd van zijn leven mocht de overledene, moede en afgemat als hij zich vaak gevoelde, meer rust hebben gezocht, hoe geheel anders was dat vroegerHij was steeds een voor beeld van werkzaamheid en ijver en al zijn tijd verdeelde hij tusschen de werkzaamheden op zijn kantoor, in zijne fabrieken en ten behoeve der stad en zelfs nog in het nachtelijk uur kon men hem vaak bezig vinden met zyn correspondentie of andere werkzaamheden. In Gouda geboren en zijne opleiding ontvangen hebbende, moest Prince reeds vroeg op zich zelf 8taan en bij den aanvang van zijn optreden in het maatschappelijk leven was hot een moeielijke tijd voor de nijverheid. De weg vroeger bewandeld kon niet meer gevolgd, er moesten nieuwe wegen worden gezocht, dat slechts gelukte na veel moeite en stryd. Menigeen moest toentertijd dan ook in den strijd om het bestaan het ouderspit delven, velen bezweken in dien kamp. Prince behoorde tot hen, die eene overwinning behaaldou en toen in zijn leven de zon de middaghoogte had bereikt had hy een van de eerste zaken in deze gemeente. Al spoedig was hot oog zijner medeburgers op hem gevestigd toen er eene vacature in den Gemeenteraad ontstond en nu ongeveer 40 jaar geleden werd hij tot raadslid benoemd, in welke betrekking hij een werk zaam aandeel nam in hetgeen gedurende dien tijd hier tot stand kwam. Later werd hij door den raad tot Wethouder benoemd. Wat spr. wel het meest tot hem had aangetrokken wasz\jn groote liefde voor deze stad en hare inge zetenen, die op verschillende wijzen zoo duidelijk bleek en nog versch lag het in ons aller geheugen hoe hij met onbekrompen hand en on verflauwden ijver zaken hielp tot stand brengen, die hij in het belang onzer gemeente achtte. Toen hij zijne krachten eenigszins voelde afnemen achtte hy het verstandig zijn ontslag te nemen als raadslid, doch ook daarna verplichtte hij spr. nog dik wijls met nuttige wenken en practische opmerkingen in het belang van de stad. Nadat hij zijne beminde echtgenoote door den dood moest verliezen was hij zelf ook langzamerhand afge nomen in krachten, totdat eindelijk de zware slag viel, de slag, die aan Gouda een harer geachtste burgers ontnam en aan zyne kinderen een braven vader. Spr. wendde zich daarop tot de zonen van den overledene en sprak hen op do hartelijkste wjjzo toe. Zij haddeu het voorrecht gehad hun vader lang te behouden, wat echter het verlies niet minder smar telijk maaktezij misten in hem niet alleen een bemin den vader, maar ook een vertrouwd vriend. Spr. wees er hen op, hoe hg hun een groote schat had na gelaten een schat, die meer waard was dan geld en goed de herinnering aan zijn deugden en de bewustheid dat hun vader een braaf man was geweest, door allen geacht en geëerd. Niet alleen in den familiekring zou do herinnering aan den overledene worden bewaard, in wijder kring, in deze gansche stad, daar een der geachtste mede burgers in hem was weggegaan. De schoone toespraak, waarvan het bovenstaande slechts een dor uittreksel is, werd met diep gevoel uitgesproken en met de grootste aandacht door de aanwezigen aangehoord. De hoer J. F. C. Prince, oudste zoon vap den overledene, sprak daarop namens broeders en zuster een woord van dank voor de ondervonden belangstelling en de plechtigheid was rffgeloopen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is het doctoraal examen voor de geneeskunde afgelegd door den heer J, C. Idenburg, van Haastrecht. De Hoofd-Commissie van de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam heeft aan Gebr. Kamphuizen alhier als Bestuursprjjs de hoogste onder scheiding toegekend, welke voor de afdeeling, waarin die hh. hebben tentoongesteld, was uitgeloofd, nl. een diploma voor zilveren medaille. Do toekenning van dit eerebljjk geschiedde hoofd zakelijk met het oog op den uitnemenden staat der artikelen, die uit Indië zijn terug gekomen. Donderdag S November e. k. heeft de 2e abon- nements-tooneelvoorstelling plaats in de Sociëteit „Ons Genoegen.» Dan treedt op de Koninkl. Ver- eeniging Het Nederlandsch To meel, die zal opvoeren een blijspel in *1 hedr. van Labiche en Delacour, vertaald door J. F. den Ouden, getiteldJacht op een Schoonzoon. In dit stuk zal de heer Tourniaire, na eene lang durige ongesteldheid, weder voor het eerst hier optreden. Verder zullen medewerken Mevr. de Vries, Mevr. Chr. Stoetz en de dames L>rjé, Bos, Schwab-Wel- man en Poolman benevens de hh. Morin, Jacq. de Boer, Schulze, Mejjuadier, Ising en van Domin ion. Zondaghad op het sohietterrein aan den Botter- damschen dijk alhier eene huishoudelijke schietwed strijd plaats voor de Leden der Weerbaarheids-Ver- eeniging «Burgerplicht». De uitslag was aldus le Categorie. Ie prijs, Portefeuille, behaald door den heer H. v. Wijngaarden met 53 p. 2e prijs, Cassette, behaald door den heer A. v. Beedt Dortland met 51 p, 3e prijs, Brievendrager, behaald door den heer W. Sliedrecht met 48 p. 4e prijs, Aschbak, behaalddoor den heer D. Hoogen- dijk met 46 p. 5e prjjs, Jap. blaadje, behaald door den heer J. J. v. Bemmel met 46 p. 2e categorie. le prjjs, Album, behaald door den heer J. F. Weiter met 49 p. 2o prijs, Inktstel, behaald door den heer J. Faas AUart met 48 p. 3e prjjs, Bierglas, behaald door den heer C. J. A. Kerkhof met 47 p. 40 prjjs, Schrijfstandaaid, behaald door den heer D. Bietveld met 46 p. 5e prijs, Jap. blaadje, behaald door den heer P. M. v. Waas met 45 p. In de 3e categorie behaalde M. IJsselstijn met 41 p. den voor die categorie uitgeloofden prjjs, zijnde een bierglas. Nog had er een wedstrjjd plaats op vrjje baan, afstand 150 M. De uitslag daarvan was: le prijs, de heer A. C. Cosijn na loting met 32 p. 2e G. H. G. de Lange 32 p. 3e a H., v. Wijngaarden met 31 p. 4e a Korp. Putters van het 4e Beg. Inf. met 30 p. 5e de heer D. Hoogendijk na loting met 30 p. 6e a a A. v. Beedt Dortland 30 p. 7e n a J. P. Mol ,i 29 p. FLOBERTBAAN. le prijs, de heer A. Dortlqnd Jr. met 48 p. 2e a a a J. F. Welter 47 p. 3e n J. D. Mul a 46 p. 4e a D. J. Starreveld 43 p. 5e J. van Tellingen na loting met 42 p. 6e I, H. Berlijn 42 p. 7e Korp. Patters 42 p. Bij gelegenheid van den Nationalen Kolfwedstrijd in de maand September te Schiedam gehouden werd mede een Billart-Confconrs georganiseerd, waarvan de prijs, zijnde 2 cuivre poli kannen en een pièce de milieu, aan den heer C, p. Backers, alhier ten deel viel. Dat genoemde heer een meester moet zjjn in die kunst, bljjkt onder anderen ook hieruit dat hij op een Concours dezer dqgen te Haastrecht gehouden in 25 stooten 61 punten behaalde, waardoor hem de prijs, een Regulateur, te» deel viel. Het uitvoerend comité der Nationale tentoonstel ling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's Hage heeft een beslissing genomen, zooals uit achter staande adverteutio bljjkt, die men onder de inzen ders zéker met genoegen zal vernemen. Art. 14 van liet programma bepaalt nl.. dat er diploma's van gouden, zilveren en bronzen medailles worden uitgereikt, benevens, op voorstel der jury, eerediploma's. In die bepaling heeft het comité een zeer verstandige en voor alle belanghebbenden aan gename verandering gebracht. Er is toch besloten om de «papieren bekroningen» te vervangen door wezenlijk eere-melaal. Men zal daarbjj de gewone medaille der Maatsoh. van Nijver heid zelf niet bezigen, maar een speciale stempel doen vervaardigen voor de uit te reiken medailles, die van Hinken vorm zullen zijn en van diploma ver gezeld gaan. Om dezen maatregel intussohen niet al te kostbaar te maken, Is besloten geen gonden, maar verguld zilveren medailles uit te loven, benevens zilveren en bronzen. De vergald zilveren zullen echter als gouden te boek staan en onder dien naam worden toegekend. De fictie zal in elk geval minder groot zjjn dan een papieren plaatsvervanger van 't gouden eereme taal. Wjj ontvingen het le nr. van een nieuw geïllus treerd Weekblad getiteld: n De Leeskring," uitgever Th. A. van Zeggelen te Amsterdam. Het doel van deze uitgave is het burger-huisgezin wekelijks eenige onderhoudende lectuur te verschaffen. Dit doel is prijzenswaard. Een dergelijk bind, mits goed en met zorg geredigeerd zal als Zondagslectnnr goede diensten kunnen doen. Met het le nr. maakten wij met genoegen kennis; het ziet er goed uit en bevat: een paar aardige illustraties, het begl» van een paar boei ende verhalen, eenige anecdoten en bovendien eenige nuttige huishoudelijke wi-nken. Als volgende nrs. even goed bewerkt zijn als dit eerste, dafi komt fiet ons voor, dat hot blad succes zal hebben. «De «St.-Crt.» bevat het verslag over de vleesch vergiftiging in Augustus te Middelburg waargeno men. Daarnit bljjkt, dat de ziekteverschijnselen zich reeds te Heiekenszand, spoedig na het noodslaebten hebben vertoond. Behalve 4 familieleden van den eigenaar der zieke koe, die, volgens verklaring van den geneeskundige, bijna gelijktijdig door maagdarm aandoeningen werden aangetast (niettegenstaande zij beweerden niets van dit vleesch te hebben gegeten) zjjn de varkens, honden en katten, die op den afval van de mestvaalt aasden, daarna plotseling ziek ge worden onder dezelfde verschijnselen. De gevolgtrekking ligt dus voor de hand, dat de uit nood geslachte, aan «kalfziekte» lijdende koe, voor mensch en dier schadelijke bestanddeelen bevatte. De meeste gevallen van vleesch vergiftiging moeten toogesohreven worden aan het gebruik van vleesch van dieren, die aan septichaemie en pyaemie hebben geleden. Hiermede is eenigszins in overeenstemming de bevinding van het vleesch in qnaestio, waarbij "tus schen de spiorvezels met het bloote oog roode stip pen duidelijk waren waar te nemen, welke onder den microscoop bleken gekleurde spiervezels te zijn, tus schen ongekleurde ingelegen. Bovenstaand betoog wurdt nog bevestigd door den uitslag van het onderzoek van het vleesch en van het braaksel der patiënten, door de commissie voor scheikundige en miscroscopische onderzoekingen uit den geneeskundigen raad voor Zeeland. Gedurende dit onderzoek bleek toch reeds spoedig, dat de schadelijkheid niet aan parasieten, noch aan ziekte-bacteriën, noch aan metaalvergiften kon wor den toegeschreven, daarentegen werd het voorkomen van ptomaïnen (ljjkengift,) aan 't lioht gebracht. Dat ptomaïnen, in het lichaam van mocsch en dier govoerd, vergiftigingsverschijnselen, zelfs den dood kunnen teweegbrengen, is genoeg bekend. De ziekteverschijnselen in caau kwamen dan ook het jneest overeen met die, welke eigen zjjn aan vorg#iging door deze organische alcaloïden, welke zich bij het uit nood geslachte zieke dier bljjkbaar snol en in betrekkelijk groote hoeveelheid hebben ontwikkeld. Deze ptomaïnen worden door verwarming niet veranderd, waardoor zich laat vorklaren, dat het vleesch en do soep, na uren gekookt te hebben, hunne schadelijke eigenschappen haddon behouden. Daardoor wordt tevens duideljjk, waarom in deze niet aan georganiserde kiemen (parasieten, bacteriën) als oorzaak der ziekte kan gedacht worden. Uit het op verzoek der Begeering door den offi cier van justitie te Middelburg ingesteld onderzoek is niet gebleken, dat de slager Eeynse desbewust bedorven vleesch heeft verkochtwel wordt hjj ver dacht, dat hij bedrog heeft gepleegd bjj den ver koop van vleesch aan het garnizoen, doordien hij in plaats van het gekeurde vleesch, dat ton bewijze daaarran met loodjes was voorzien, andqr vleesch waaraan hij bedriegelijk diezelfde loodjes had weten te bevestigen, heeft geleverd en zoodoende het mis drijf begaan, bedoeld bij art. 329 van het Wetboek van Strafrecht. Door den officier van justitie wordt het onderzoek in die richting voortgezet. VAN ZATERDAG 22 OCTOBER. De in alle muzikale kringen bekende muziek criticus Eduard Hanaück heeft eens van Ferrando, den dienaar van Graaf Luna in Verdi'a «II Tro- vatore» gezegd, dat deze dienaar merkwaardig is door zijn verbazend geheugen voor mazurka-melo- die's en oude Zigeuner-wijzen. Ook van de andere personen nit Verdi's Opera had hij een merkwaardig getuigenis kunnen geven, namelijk dit, dat zij het hovigste zieleljjden uitdrukken door banalo deuntjes. Banaal en triviaal zijn trouwens de eigenschappen van dit geheele werk van den Ita- liaauschen componist en al verheft hij zich van tjjd lot tijd een 'oogenblik daarboven en weet hij dan een innigeron toon aan te slaan, lang houdt hij dat niet vol, want Verdi streefde met deze Opera vooral naar populariteit en het is helaas bekend, dat banaliteit de hoofdgrond is van die deunen, die zoo populair worden, dat iedereen ze zingt. Het kan dan ook geen wonder baren, dat juist dat instrument, hetwelk in de laagste klasse der samenleving het meest populair is, ook al, omdat het zoo gemakkelijk te bespolen is, het draaiorgel namelijk, zich moester gemaakt heeft van «II Tro- vatore" en alle aria's, zelfs geheele fantasiën uit deze opera, op zijne bekende het muzikaal gehoor zoo streelendó wjjze doet hooren. Een draaiorgel zonder _een stukje «Troubadour» is nauwelijks meer denkbaar. Toch heeft deze opera nog altijd zijn publiek weten te trekken, maar tor eore der muziek-vrienden moet het worden gezegd, dat deze op zoo'n avond niet te vinden zijn. Dit is dan ook de reden, dat de Rotterdamsche Duitsche Opera, die dit Itali- aansche werk ook op het répertoire heeft, doze opera geeft, wanneer zij de minder muzikaal-be- voorrechten eens een genoegen wil doen. Wanneer wj| dit in aanmerking nemen, da» kunnen wij ons den gedachtengang van den heer Eduard Bollé goed voorstellen. Hij zal volgender wijze hebben geredeneerd De Gouwenaars hebben nog geene gelegenheid gehad den nieuwen schouwburg te zien, die gelegenheid moet ik die menschen voor hun geld natuurlijk toch eens aanbieden. Wat zal ik dien avond geven Gouda Pro vincie-stadje Geen muzikale ontwikkeling Der Troubadour. En zoo was het, dat op Zaterdag 22 October, een der avonden voor Gouda, Verdi'a II Trovatore werd gegeven. Maar de heer Bollé, eenmaal de keuze hebbende vastgesteld, dacht verder en zoo kwam de voor hem en ook voor ona gewichtige vraag aan de orde, hoe de opera zou moeten bezet worden. De rol van Leonore wordt door Mevr. Mielke prachtig gezongen en door Movr. Biazzi slechts middelmatig vertolkt het was een avond voor Gouda, dus de bezetting was als van zelf aangewezen Leonore Mevr. Biazzi. Aan de Duitsche Opera zijn steeds twee eerste bari tons, maar dit jaar wordt naast den heer von Bongardt nog een tweede gezocht. Als debutant voor dit vak zou de heer Brodmann optreden als Wolfram in «Tann- hauser," maar de man was zoo bespottelijk slecht, zoo ver beneden nul, dat de heer Bollé het niet durfde wagen den man te laten optreden en toen hjj wegens riekte de «Tannhanser» moest afzeggen, nam hij noch Zondag, noob Woensdag een opera, waarin die zanger die korist, meenen wjj, maar neen, dat zon een beleediging aan de koristen zijn, die Brodmann zon kunnen debuteeren. Voor Zaterdagavond was dos ook reeds de kenze voor Graf Luna aange wezen Gouda dus Graf Luna Herr Brodmann. De overige drie partijen konden niet anders bezet worden dan door Mevr. Jaïde en de heeren Elmhorst en Sieglitz, zoodat deze dan ook zeer goed vertolkt werden eene slechtere bezetting had de heer Bollé niet voorradig. Do opera werd gedirigeerd door Gouda den tmeden kapelmeester, den heer Paul Prill. Of is dat misschien een beleefdheid geweest van den heer Bollé, om ons den heer Prill, waaraan wjj Gouwe naars, zoo aangename (1) herinnering hebben, eens te laten zien f Misschien wel en wjj moeten het, te oordeeten naar al de beleefdheden, die de heer Bollé ons Zaterdagavond heeft bewezen, wel aan nemen. Het grootste genoegen voor de bezoekers der voorstelling was zeker het zien van den praehtigen schouwburg en zijne mooie decoratie's, maar dat dit zoo mooi is, is buiten de schuld van den Directeur der Duitsche Opera. Mindere decoratie's heeft hjj niet en de schouwburg met zjjn schitterende inrich ting kon hq voor ons niet minder mooi maken. Deindruk, dien wij van den avond van Zaterdng hier medodeelen, is, naar wij gerust mogen zeggen, die van zoo niet alle, dan toch van verreweg het grootste deel onzer stadgenooten. Hot zjj nu aan don heer Bollé zelf overgelaten, te beslissen of hij verstandig zal doen, ons een volgonde keer weer op een dergeljjk werk en zoo'n bezetting te onthalen. 11 ii i— De gemeenteraadaherstemmingen in België zjjn over 't geheel gunstig voor de gematigd-liberalen uitgevallen. Te Brussel behaalden de twee candida- ten der Ligue de overwinning. De Mot werd ge- kozon met 3896, Bergman met 3885 stemmen. Op Finet waren 3815, op Guillory 3546 stemmen uit- gebraoht. Te Brnssel loopt het gerucht, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Onderwjjs, Thonissen, zjjn ontslag heeft gevraagd, daar de Koning weigerde de besluiten te teekenen tot opheffing van eenige scholen. Hjj zou worden opgevolgd door De Volder die Justitie zou afstaan aan den afgevaardigde De Sadeleer. Het schjjnt dat het gerucht voorbarig ia. Het discours ministre, door den heer Clémenceau te Toulon gehouden, is niet zonder belang, daar de Fransche Kamer heden zal worden geopend. De heer Rouvior weet dus, dat de radicalen onver- zoenlqk bljjven en hem zullen bestrjjden tot het uiterste. Zij blijven volledige scheiding van Kerk en Staat verlangen, terwijl zij tevens aandringen op hervorming van het belastingstelsel en op wetten tot bescherming dor werklieden. De, ,?.0iitiek® toe8tai"1 Wijf «lus dezelfde. De Ka mer blijft verdeeld in drie elkaar vijandige groepen, die elke regeering tot machteloosheid dwingen. De gematigde republikeinen, die het talrijkst zijn, steu nen het ministerie mot alle kracht, de vereenigdo monarchisten en Bonapartisten steunen het alleen, I wanneer het niet handelt in strijd met hun belangen, en de radicalen en intransigenten bestrjjden het ten allen tijde. De heer Bouvier gaat dus weer een moeieljjken tijd te gemoet. De vraag, of hij zich kan handha ven, hangt er vooral van af, of het hem zal gelukken de politieke discussies te vermjjden en eerst de be grooting en zijne financieele plannen te doen behan delen. De geruchten, dat Bouvier terstond reeds zijn ontslag zal nemen, zijn onmiddelijk weerlegd, maar wel wordt verzekerd, dat hij, spoedig na het begin der zitting, een motie van vertrouwen zal vragen door de aanneming van rijn voorstel om eerst de financieele zaken af te handelen en daarna gele genheid te geven tot het bespreken der politieke quaesties. De overeenkomst tusschen Frankrijk en Engeland, betreffende de neutraalverklaring van het Suez-ka- naal, is gesloten en wordt heden geteekend; de toe stemming van Duitscliland, Oostenrijk en Rusland is verzekerd. Tegelijkertjjd is het geschil tusschen Engeland en Frankrijk over de Nieuw-Hebriden op gelost. De Franschen nemen hun bezetting terug,terwijl Engeland de souvereiniteit van Frankrijk over eenige eilanden erkent. De zoogenaamde werkeloozen te Londen zijn Zon dag gezamenlijk in de Westminster Abdy te kerk geweeat, maakten een wandeling terug en gingen daarna uiteen. Het onderffoud op het Departement van Binnenlandsche Zaken heeft ook niets gegeven. De Minister was uit de stad en de deputatie werd ontvangen door rijn secretaris, die ongeveer zeide, dat het Departement niets voor hen kon doen en dat het zeer wenachelijk was, dat er een eind kwam aan de demonstraties. De deputrtie antwoordde, dat zjj goen lust had daarmee op te houden. Wij deel den reeds mede, dat de Lord-mayor bezig is met overléggen, wat er voor werkelijk werkeloozen kan worden gedaan. De heer Gladstone heeft Nottingham verlaten en is vertrokken naar Derby, waar hij weer een lange redevoering over Ierland uitsprak. De plannen be treffende Ierland, welke Gladstone op deze reis ont wikkelde, worden zeer heftig bestreden door lord Randolph Churchill, die te Sunderland in een bij eenkomst der Unionisten ala spreker optrad. Lord Randolph noemde Gladstone's redevoering even teleurstellend voor rijn vrienden als voor zijn vjjanden. De eischen, door Gladstone in zijn nieuw programma gesteld, konden veel beter door middel der Unionisten worden verkregen dan door Glad stone's tegenwoordige partjj, want indien deze her vormingen moeten wachten, totdat eerst de Iersche qusestie is opgelost, dan kan mén zeker minstens op een uitstel van vier jaren rekenen. Daarentegen bezitten de Unionisten nu de meerderheid, zoodat zjj onmiddellijk met hervormingen kunnen beginnen. De «Morning Post," welke voor lord Salisbury's orgaan wordt gehouden, trekt nit lord Randolphs rede de gevolgtrekking, dat ook de conservatieve en de liberale Unionisten, even goed als de heer Gladstone, rekening houden met de noodige hervor mingen. Zjj bestrijden Gladstone's Iersche staat kunde, maar streven evenzeer naar verbetering waar deze noodig is. De Minister Goschen, verdedigde te Bradfort de politiek der Rezeering; haar doel waa het fnuiken voor de door de Liga in Ierland uitgeoefende tyran- nie. Hjj geloofde, dat velen, niet enkel in Enge- laud, iriaar ook in Ierland, die tyrannie hartelijk moede waren; het was volstrekt niet de bedoeling der Regeering, inbreuk te maken op de vrijheid van spreken en vergaderen in Ierland; maar wel wilde zij beletten, dat redevoeringen werden gehouden om tot misdaad en opstand aan te sporen. Daarin zou de Regeering, meende hjj, door de groote meerder heid der natie gesteund worden. Verder verklaarde Goschen dat de Regeering stellig voornemens was te verhinderen, dat de volgende Parlementszitting weder geheel aan de zaken van Ierland zou gewijd zijn; door geen oppositie of obstructie zou de Regeering zich daartoe laten noodzaken. RECLAME. „Goms, pastoor te Cochanowitz. De pastillen bevin den rich in alle apotheken aan 60 cents de doos. g=gggBa 1 gBCggBBHBBBB VEILING 24 OCTOBER 1887. Huis, Erf en Tuin, 4» kade, R No. J427 1150. kr. J. Breebaart Lz. Huis en Erf, aldaar, R No. 421 660.kr. W. Stikker. Idem, Vogelenzang M. No. 112 f 1400.kr. A. de Gruü. Idem, Raam, O No. 234 1300.kr. W. Stikker. Pakhuis en Erf, Nobelstraat O No. 240 ƒ440. kr. P. den Hertog. GEBORENSI Oct. Johtones, ouders J. Rodekirchen en G. M. Mathien. Taunia, ouders M. Zaal au G. de Roog. 22. Jobaonas, oudera H. F. C. Gerritsen en J. van der Vel- den. 23. Johanna, ouders P. van Dam en M. W. van Vleuten. 24. Mina Johanna, ouders C. M. Kulik eo N. van der Pool. Dirk, ouders C. van Dam en M. W. van Vleuten. 25. Johanna, ouders J. Verborg en P. Soel. OVERLEDEN: 22 Oct. J. Soatersa, 46 j. J. van Vlaardingen, hoiavr. van C'. Lunenburg, 60 j, A. Rond, 18 j. W. Koppendraaier, 3d. R. Boer, 8 m. G. Pikel, 3d. 28. M. P. tan der Pauw, 12 w. 24. J. A. van der Garde, 2 j. Heden overleed onze dierbare Echtge noote, Moeder en Behuwdmoeder JOHANNA van VLAARDINGEN, in den onderdom van ruim 60 jaar. Uit aller naam, C. LUNENBURG. Gouda, 22 October 1887. De familie verzoekt van rouwbeklag verschoond te blijven. *-* Den 22'1" dezer ontsliep na een ge duldig lijden, onze innig geliefde Zoon en Broeder ANTON BOND, in den onderdom van rnim 18 jaren. P. BOND. J. C. RONDBik. P. BOND, Pz. M. 3. W. ROND—Kok. J. ROND. Heden overleed onze eenigste lieveling JOHANNES ANTONIE, in den aanvalligen leeftijd van rnim 2 jaren. P. C. VAN DER GARDE. C. W. VAN DER GARDE— Gouda, 24 October 1887. Dikksin. Eenigste kennisgeving. Den 23 Oct. overleed te Davos-Platz, in den onderdom van 37 jaar, onze geliefde Broeder, de Heer JAN HENDRIK LEOPOLD, Lee raar aan de 1* Hoogere Burgerschool te Amsterdam. R. LEOPOLD. M. LEOPOLD—Veldman. Gouda, 25 October 1887. Volstrekt eenige kennisgeving. Men wordt verzocht geen crediet te verlee- nen of geld af te geven aan mijne Echtgenoote JOHAnNA van EIJK, zullende door mg niet afgedaan wqrden. L. OUWENEEL, Dzn. en verder alle soorten a 50 Cent per BLIK. a 40 Cent het Pond. KORTE GROENENDAAL. n alle Binnen- en Buitenlandsche Cou ranten, worden dadeljjk opgezonden door den Boekhandelaar A. BRINKMAN, te Gouda.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2