PARAPLUIES PAARDENHOOI, st. mmmvmz. eene flinke Dienstbode, Buitenlandsch Overzicht. ADVERTËWTIËN. J. van Sonsbeek. Gebrs. van der END, burgerlijke Stand. Gloria, Zijden en Sanella SCHENK en Zn. SEen ware schat ZDr. Retail's elfbewaring. ■a—W——— PUIK, PUIK BEST A. v. OS Az. Kleiweg E. 73 en 73*. te doen uitmaken dat de excedenten der hoofdgel den zouden worden besteed voor de heeren-dienst- plichtige inlandsche bevolking lokte oen langdurige discussie uit. Men had bezwaar tegen don vorm, waarin do Minister voorstelde het geld aan te wen den ten bate van do inlandsche bevolking op Java en Madura. Een amendement van den heer Van Delden, om voor dezen post een bedrag van 2 millioen uit te trekken, zijnde ongeveer het batig slot van don Indische dienst van 1885, werd door den Minister overgenomen. Het amendement-Van Dedem werd met 39 tegen 21 stemmen verworpen. Ten einde een duidelijk en volledig denkbeeld van haren werkkring te geven, aan al dogenen, die tot dusverre wegens onvolledige bekendheid met den arbeid der Vereeniging of om andere redenen buiten hiiar staan, heeft het bestuur der Nederlandsche Zuid-Afrikaansehe Vereeniging op ruime schaal ver spreid exemplaren van het laatste jaarverslag (over 1886/87), voorzien van verschillende bijlagen, en begeleid van een schrijven in hetwelk de wenscke- lijkheid wordt uiteengezet dat het aantal loden der Vereeniging toeneme. //Zoowel do omvang der werkzaamheden", zegt het bestuur in zijn schrijven, «als de onvermijdelijke uitgaven zijn sedert het uitbrengen van het verslag in Juni 11. aanmerkelijk toegenomen. Er is alle reden otn zich over die verschijnselen te verheugen. Want zij zijn een gevolg van do veel krachtiger en invloedrijker stelling, die de Vereeniging bogint in te nomen. Doch tevens eischen zij eenige zorg voor hare geldmiddelen. z/Kon do Vereeniging in het jaarverslag één onderwijzer vermelden, door hare tussohenkomst in de Zuid-Afrikaansche Republiek geplaatst, in Juli had zij het genoegen eenen tweeden uit te zenden, terwijl binnen enkele weken een derde zal volgen. Het salaris dier heeren zal echter niet door haar, maar door de Transvaalsche regeering betaald worden, terwijl de eerste, door haar uitgezonden, onderwijzer eveneens met 1 October 11. in Trans- vaalschen staatsdienst is overgegaan. ^Blijkt reeds uit deze feiten dat de Vereeniging vertrouwen wokt bij de Transvaalsche bevolking, zij ontving daarenboven van den Volksraad eene hartelijke dankbetuiging voor de door haar bewezfen diensten. De regeering der Zuid-Afrikaansche Repu bliek gaf een bewijs van hare welwillènde gezind heid door do toezending van het kostbare boekwerk, getiteld „De localt Wetten der Zuid-Afrikaansche Republiek z/De /,commissie der Hollandsche studiebeurzen", te Pretoria, gaf eene zaakrijke en waardecrende be- oordeelinsr van de door de Vereeniging ingezonden handschriften ^"oor schoolboeken, en sprak den wensch uit dat dio boeken zoo "spoedig mogelijk zouden verschijnen. z/Een Nederlandsch consortium, dat zich ton doel stelt den minoraal-rijkdom dor Zuid-Afrikaansche Republiek ter plaatse te doen onderzoeken en metter tijd eene mijnbouw-onderneming op het getouw te zetten, werd door bemiddeling der Vereeniging in aanrakitig gebracht met eenen mijn-ingenieur, die eerstdaags voor dit consortium naar Zuid-Afrika zal vertrekken. - 4 „Wy zijn nog lang niet aan het einde van de reeks der feiten, waaruit blijkt dat de Vereeniging met ijver en niet zonder voorspoed op den inge slagen weg voortgaat. Maar wjj moenen vati do aandacht der lezers niet te veel te moeten vragen. Gaarne zouden wij nog veel meer doen om eens deels onze stamverwanten te helpen bij de bezwaren waarmede zij en bij het openen der bronneu van handel en nijvorheid èn bij do opvoeding hunner kinderen te kampen hebben, anderdeels werk en brood te verschaffen aan vele Nederlanders, die werken willen en werken kunnen, maar wier hand of hoofd hier te lande niets te doen vindt. De contributie van onze Vereeniging is zoo laag gesteld dat slechts weinigen zich door fmaucieële redenen moeten laten weerhouden aan onze nuttige taak mede. te werken." In het museum te Napels is een zilverschat op genomen, welke te Pompeji gevonden is en uit zes tien voorwerpen bestaat, die alle voortreffelijk be waard zijn, daarenboven bij elkander behooren, ge lijk blijkt uit do overeenstemming der vormen en de gelijkheid der versieringen. Het is een tafel servies, bestaande uit vier wijnbekers, vier groote eu vier kleine kopjes met de daarbij bohoorende schoteltjes, on vier vaatjes, die waarschijnlijk bestemd waren om er eieren uit te eten. Tevens werd er nog een voorwerp ontdekt, dat de gedaanto van een ffeschje heeft, maar waarvan de bodem met gaatjes was voorzienmen gist dat het als peperbus heeft moeten dienen. Eindelijk vond men een Jupiter- beeldje, dat uiterst sierlijk bewerkt en vier duim hoog is; do God rust op zijnen troon, houdt de bliksemstralen in zijne rechtorhand, welke op de knie steunt, maar de linkerhand is verloren. Dit alles schijnt aan denzelfden persoon te hebben toe behoord. Volgens nader ingekomen bericht van eenen pas sagier van het stoomschip W. A. Scholten deelt de Nederlandsch-Amerikaansche Stporavnartmij nog het volgende mede Ik zal hiermede een kort verslag van het ge beurde geven, voor zoover dit mijne eigeno onder vinding en indrukken die ik van het gebeurde ge kregen heb, betreft De aanvaring had plaats om circa half elfwij waren eenige oogenblikken te voren ten anker ge weest en stoomden nu half speed. De schok was zoo licht, dat ik niet aan eonig oogenblikkelijk gevaar heb gedacht. Ik verliet do rookkamer en begaf mij met don dokter, dien ik op hot achterdek vond, naar voren om de steerage- passagiers gerust te stellen. Op dit oogenblik werd van de brug het commando gegeven om de booten naar buiten^ te brengen en gereed te houden. Reeds was van to woren naar de machinekamer getelogra- pheerd om te stoppen en onmiddellijk daaaop om zacht aan vooruit te stoomen welke orde door don roeper werd bevestigd met bijvoeging van: zoo zacht mogelijk. Ik meende, uit de rookkamer ge komen, een schip te zion aan bakboordzijde, het welk langzaam achter ons verdween. Met den dokter begaf ik mij in do steerage, waar ik alles in do grootste opschudding vond. Het water stiv>om<le echter nog niet in het tus- schendekhet gat door de vreemde boot gomaakt was echter door do bunks, waarvan er twee com- partementen ingedrukt waren, zoodanig bedokt, dat er van binnen niets nauwkeurig was waar te nemen. Op het dek teruggekomen begaf ik mij naar de plaats waar de Scholten was aangevaren (eenige meters voor do brug) en vond dat de railing en het tuig weg waren over een uitgestrektheid van circa drie meter (deze waarnemingen zijn echter niet zoo nauwkeurig dat zij als officieel zoudeil kunnen dienen). Ik begaf mij weder naar het achterdok. De beide booten aan bak- en stuurboord juist achter de brug waren uitgebracht, echter nog niet te water, en was mep bezig met te trachten de beide achterste booten uit- te brengen. Ik begaf mij daarop naar beneden om mijne overjas aan te trekken en mijn lijfspreserver aan te doen, daar ik bemerkt had dat wij snel zonken. De lucht was sedert de aanvaring en dus ook voor do aanvaring iets mistig, echter niet zoo of wij konden het schijnsel van één der lichters (//South Sand Head"), zien op den wal. Boven gekomen vond ik alles in de grootste ontsteltenisde matro zen hadden de achterste booten verlaten, en ieder trachtte in de beide booten welke uitgebracht waren, to klimmenvan do brug word door den kapitein getracht de orde te herstellen en ik hoorde hem met do revolver rn do hand uitroepen den eerste welke in de booten gaat, schiet ik oen kogel door den kop. Intusschen was de bakboordsboot te water gelaten, ik liep naar die zijde en toen de boot langs het schip kwam waar ik mij bevond wierp ik mijn jas in de boot en sprong daarop mede er in. Wij wer den door het stoomschip Ebro opgepikt, wolk stoom schip zich nadat het de vuurpijlen en blauwlichteu door ons afgevuurd, had gezien het gezien het wrak tot op 100 yards naderde. l)e andere boot arriveerde eenige oogenblikken later on nu werd door ieder die slechts zijne zinnen bijeen had getracht de zich in het water bevindende schipbreukelingen tc redden met touwen welke over het schip geworpen werden en de booten gedeeltelijk met onze mauschappen, gedeeltelijk met die van Ebro bemand. Wij bleven vier uur in de nabijheid van wrak; er werden in het geheel 80 menschen gered. Ik bemerkte uo'g de lichten van twee kleine booten welke zich in do nabijheid bevonden en daar alle waarschijnlijkheid ook eonigo schipbreukelingen zul len gered hebben. Daarna stqomde de Ebro naar Dover. Door den kapitein en crew van dit stoom schip werd alles gedaan om onze lieden aan drooge kleederen te helpen. Te Dover aangekomen, kwamen wij met Hamntout's boot aan wal en maakten toebereidselen voor de ont vangst der passagiers, terwijl de namen der geredde door den 2en officier wérden opgenomen, Deze werden in het Seamanshome opgenomenvan kleederen voorzien en voor zoover er geen plaats «por alle in het Home was door don secretaris, elders in gekwartierd. Behalve twee lijken welke door het stoomschip Ebro werden aangebracht, werden giste ren nog 18 lijken door twoe visschorsbooten geland. Het stoomschip dat de «W. A. Scholten" heeft aangevaren is nu mot alle zekerheid te noemen Het is de //Rosa Mary" welke hier gisteren arri veerde met haren boeg tot op het collusion bulk head ingestooten. Wij nemen aan dat dit stoomschip volgens de ge gevens die wij hebben na geankerd te zijn geweest onder stoom was toen hij met ons in aanvaring kwam en door nalatigheid de zijlantaams niet had ontstoken. Het casco en-de inventaris van de W. A. Scholten zijn verzekerd voor 350,000 bij verschillende maat schappijen aan de Rotterdarnsche Beurs. I)e lading wordt als verzekerde waarde geschat op ca. 1.500.000. Zij bestond o. a. uit 1800 pakken tabak, ter gezamenlyko waarde van 900,000 a 1 mil lioen; vordor eene belangrijke partij wijn in vaten en kisten, collis planten en bollen, kisten manufacturen, glas en aardewerk en meer stukgoederen. De Londensche bladen bevatten lange verhalen van het gebeurde met „de Scholten" grootmdeels over eenstemmende met hetgeen aan ons publiek reeils be kend is. Wij teokenen daaruit het volgende op:1 Volgens de Daily News heeft eene visschers boot uit Hastings de mm va ring gezien. Eene kolenboot uit Hartlepool was in de netten van den visscher ge- loopen, werd door de visschers gevolgd, en liep, hen pogende te ontvluchten, tegen het Hollandsche schip. Het schijnt, zegt hetzelfde blad, dat op de Holland sche boot fouten zijn gemaakt. Slechts twee booten konden gestreken worden, do drie andere waren on bruikbaar. Een der passagiers gotuigde,' dat de booten door de passagiers met bijlen van de davids moesten worden losgeslagen. Hot schandaligste in dit alles is het gedrag van het sch^p dat de ramp^ veroorzaakte. Uit een lage zucht om aan de verantwoordelijkheid te ontsnappen, voor het door en liet zijne slachtoffers aan hun lot over. De Daily News eischt daarvoor de gestrengst mogelijke straf. Omtrent de aanvaring zelve zegt do Daily News Het schip lag voor anker wegens mist, ongeveer 10 mijlen Z. O. van het Sont-Sands-Head-vuurschip en bleef daar tot 10 uur, toen de mist optrok. Hot an ker werd gelicht en het schip hernam zijn koers. Om half elf had de aanvaring plaats. De kapitein en drie officieren waren op de brug. De wachtNwas aldus versterkt wegens het dikke weer. Er is zonder twijfel een goede uil kijk geweest Men zag hot an dere schip en gaf haar eene, naar het oordeel dor officieren, voldoende ruimte om vrij te loopen. Op korte afstand bespeurde men dat het andere schip recht op do Scholten aanliep. Onraiddulijk word de stoomfluit geblazen, maar het was te laat. De Schol ten had een gat van acht voet aan bakboord. De kapitein en de eerste officier zonken met de Schotten. Er waren meer dan genoeg roddingsgordels aan boord, maar velen schijnen ze door den schrik niet good to hebben vastgemaakt. Nog altijd is van den luchtreiziger 1'Hoste en zijn passagier Mangot niets vernomen. Een verslaggever heeft een bezoek gebracht aan zijn vader, een loodgioter, dicht bij do place Mau- bert. Men is daar in het hartje van oud-Parijs armoedige woningen hebben er trappen van zwaar eikenhout met mooie ijzeren leuningen. Do winkel van vader l'Hoste is op do tweede verdieping hij zelf is een klein mannetje met groote zwarto oogen, zeer bewegejijk en zeer rederijk. Hij is niet weinige trotsch op den internationalen roem van zijn zoon, maar toen do kansen van diens redding werden be sproken, kwamen er tranon in zyn oogen. Die kan sen zijn ook zeer gering helaas L'HoSte, do luchtreiziger, had den leeftijd van 28 jaren bereikt en houdt zich sodert zijn 17° met do luchtscheepvaart bezig. Dit was de vierde maal, dat hij over zee ging men herinnert zich, dat hij in Juli jl., te Duinkerken opgegaan, na een paar uur op de golven gedobberd te hebben, door een en- gelsoli schip gered werd. Ook in-'83 is hy in het water gevallendo geheele reis duurde toen 18 uren. Zijn kameraad Magnot is eveneens een jong- mensch hij moest juist deze week militiedienst gaan doen. Door den*" Minister van Oorlog zyn in de voor waarden voor cle levering van vleesch, waarvoor eerstdaags in de verschillende garnizoenen aanbe stedingen worden gehouden, belangrijke wijzigingen gebracht. De bepaling, volgens welke de aannemer het recht heeft om van het door hem ter levering aangeboden beest Vj gedeelte voor zich te behouden, is verval len Voorts wordt de levering alleen toegowezen aan inschrijvers, die oene luchtige, doelmatige slacht plaats en eene geschikte, zindelyke gelogenheid tot he bo waren en uitdeden van het vleesch beschik baar stellen. Verder is aan do voedingscomraissiën i de bevoegdheid verleend, bij het slachten van het I v ooraf levend gekeurde vee de door haar aan te -vijzen leden of deskundigen tegenwoordig te doen zijn, en de ingewandeu der runderen te doen onder zoeken. Behaive dat daardoor de zekerheid kan worden verkregen of de runderen in volkomen go- zonden staat verkeerden, strekt deze bepaling tot werving van misbruiken met betrokking tot de om wisseling van de levend gekeurde en later ter leve ring aangeboden geslachte runderen. Hoewel met de Ijestaande militaire slachterijen, over het algemeen, gunstige uitkomsten worden vor kregen, kan de Minister niet toegeven dat het wen- schelijk zou zijn, dergelijke inrichtingen zooceel mogelijk in het leven te roepen. Militaire slachterijen toch brengen velerlei bemoeiingen voor de troepen mede ,dio tijd en krachten aan den eigenlijken dienst onttrekken. Omtrent het onderzoek ntar de oorzaak der ver giftigingsverschijnselen bij de raanoevres aan de Grebbe, na het gebruik van verduurzaamde levens middelen (andijvie met aardappelen en vleesch) deelt de Minister het volgende roede Bij dat onderzoek werd bevonden dat do inhoud van de bussen, die ongeopend uit het bivak waren terugoutvangen, niet de minste schadelijke stof be vatte en oveurain het blik, terwijl ook do samen stelling van liet soldeer der bussen goed kon wor- deu genoemd. Het vertinsel vau de kookketels waarin de spijs was verwarmd, dat bij de onderzochte ketels vermoedelijk door een verkeerd gebruik daarvan afgeloopen (gesmolten) was en zich dus met do spijzen had moeten vermengen, bleek evenwel een hoog loodgelialte to bezitten. Hoogstwaarschijnlijk was derhalve de oorzaak van da ziekteverschijnselen gelogen in het met weinig zorg gobruik maken van de bedoelde kookketels, waarvan het veniusel niet aan billijke eischen beantwoordde. Het staat alzoo buiten twijfel dat (1e verstrekte volksspijs in alle opzichten goed was, hetgeen trou wens a priori met zekerheid kon worden aangeno men, vermits do aanschaffing en vervaardiging van de verduurzaamde levensmiddelen steeds met alle ver- eischte zorg plaats hadden. Ten overvloede word zulks nog geconstateord v doordat drie officiereu, die zich bereid verklaarden om van die spijs te eten, na een ruim gebruik dmtrvan niet het geringste letsel ondervonden hebben. Een gestreng onderzoek is daarop ingesteld naar den toestand der kookketels. Hoewel de uitkomsten daarvan nog niet in haar geheel bekend zijn, kan toch reeds nu worden medegedeelfl dat de ketels, in de laatste jaren aangeschaft en grootendeels in de centrale magazijneu opgelegd, geheel aan de daar aan tö stellen eischen, ook wat het vortinsel betreft, beantwoorden. Mocht nader blijken dat dit geheel of gedeeltelijk niet liet geval is met de in vroegere jaren aangeschafte, die thans meerendeels in do gar nizoenen ten behoove van den troepenkorpsen zijn opgelegd, hetgeen, blijkens het bovenstaande, zeer waarschijnlijk is, dan zullen do noodige maatre gelen worden getroffen, opdat gebeurtenissen, als in het bivak in de werken aan do Grebbo voorgeval len, voortaan niet meer kunnen plaats hebben. De heer Willink Ketjen, die bij de zittingen dor Tweede Kamer over de Indische Begrooting steeds op de tribune aanwezig is, wordt op zyn tocht naar het Knmergobouw voortdurend door een rijksveld wachter gevolgd, die zelfs met hem het gebouw bin nengaat en achter hom plaats neemt. Èergisteren- namiddng begon de zitting eerst te half twee uur, en de heer K., die reeds te één uur aanwezig was, heeft toen een halfuur voor liet gebouw der Staten- Generaal op en neer gewandeld, steeds als zyn scha duw gevolgd door dén vertegenwoordiger der justitie. (Amst. Ct.) President Grévy gaat voort de verschillende toon gevende staatslieden te raadplegen, maar tot dnsvor heeft nog niemand do taak een ministerie te vormen op zich willen nemen. Do heer Brisson heeft den president er tevens op getvezen, dat zijne aftreding voor de oplossing der crisis noodig is en men verzekert, dat de heeren Clé- menceau, De Ereycinet, Goblet en Floquot bij hun confereutie op het Elysée hetzelfde betoogden. Zelfs wordt er by gevoegd, dat de vier heeren hem eene lijst vau ministers voorlegden, die, na zyne aftreding onmiddellijk een kabinet zouden samenstellen. De heer Grevy was nog niet overtuigd, maar bosloot het onderhoud met deze woorden;,ln allen gevalle wil ik zelf mij hot oordcel over den toestand voorbehou den. Vervolgens liet de president den voorzitter van den Senaat Leroyer komen, doch ook deze wilde de vorming van een ministerie niet aanvaarden. In de couloirs der Kamer was men van meening, dat de heer Grevy niet zal slagen en daarom zal moeten ein digen met af te treden. Te San Remo vierde do familie van den Duitschen kroonprins den 21sten November den 47sten veijaar- (lag der kroonprinses. Prins Hendrik, de tweede zoon, was daarvoor overgekomen en zal voorloopig te San Remo blijven, terwijl prins Wilhelm weldra van Potsdam naar Berlijn zal verhuizen en met zijne gemalin in het paleis des keizers zijn intrek nemen. Dit geschiedt, omdat prins Wilhelm gedurende den winter den keizer bij alle feestelijkheden moet verr tegen woordigen. Gedurende de laatste dagen gaf de toostand van' den kroonprins weer eenige reden tot onmiddellijke ongerustheid. Er vormde zich in de koel weer een nieuw gezwel, dat het slikken en do ademhaling be lemmerde, en doctor Bramann, de uit Berlijn gezon den chirurg, was er reeds op voorbereid, dat een opening van do luchtpijp elk oogenblik noodig zou kunnen zijn. Dit bleek echter onnoodig, want de geneesheeren verwijderden het beletsel van boven, zoodat de gewone toestand hersteld werd. De'alge- meene toestand van den patient blijft overigens in alle opzichten bevredigend. In diplomatieke kringen wordt natuurlijk nog voel gesproken over het bezoek van den Czaar te Berlijn en nog meer over zijn onderhoud met Bismarck. Omtrent den inhoud van dat gesprek is echter niets bekend en kan dus niets vertrouwbaars worden medegedeeld. Sommige personen' meenen slechts, uit verschillende omstandigheden te kunnen afleiden, dat men zal hooren van pogingen om UTj Rusland eene toenadering tot Duitschland te verkrijgen. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat men te St. Petersburg zeer ontstemd i3 op Oostenrijk. De Brusseische /,Nord"f wier betrekkingen met baron Joraini bekend zijn, heeft dit duidelijk ge noeg doen uitkomen in haar artikel, waarin zij graaf Kalnoky na zijne jongste redevoeringen stoutweg beschuldigde van volslagen gebrek aan loyauteit tn zich op minachtenden toon heeft uitgelaten over Oostenrijks politiek. Daaruit werd terstond ver moed, dat do Russische pers zich de vriendschap pelijke ontvangst vau den Czaar bij het Hof te Berlijn ten nutte zon maken om tusschou Duitsch land en Oostenrijk wantrouwen te verwekken. Men zal echter aan de Newa wel spoodig begrijpen, dat eene toenadering tot Duitschlaud slechts mogelijk is wanneer tegoiijkertijd de spanning tusschen Rusland eu Oostenrijk ophoudt. Voor Duitschland blijft de eerste voorwaarde handhaving van het verbond met Oostenrijk en Itaüe. Daarom kau men wel ten stel ligste aannemen, dat hetgeen hier tijdens de aanwe zigheid van den Czaar is behandeld aan die mogend heden is medegedeeld, en dat beider regeeringen ten volle zijn gerustgesteld omtrent Bismarok's houding en bedoelingen ten opzichte van dat verbond. Intusschen is het niet onopgemerkt gebleven, dat de Russischo officieuse organen zich beijveren om het te doen voorkomen alsof de hartelijkheid, waar door de ontmoeting tusschen de beide Keizers te Berlyu zich heeft gekenmerkt, bij den Czaar eigen lijk het gevolg was van de deelneming zijner familie wegens den treurigen toestand van den Kroonprins. De //Nord" heeft ook ronduit gezegd, dat men den Czaar hier niet had behooven te verwachten, indien hij niet door de ziekte zyner kinderen in Dene marken genoodzaakt was geworden, over Duitschland terug te reizen. Niettegenstaande alle verleening van ridderorden en dergelijke manifestatiën valt hot dus nog vooreerst ondoenlijk, eenige diep ingrijpende verandering in den politieken toestand tegemoet te zien. v Be Fransche regeering heeft nu den officieelen tekst der overeenkomst betreffende het Suez-kanaal door haar vertegenwoordigers aan de verschillende regee ringen, die er belang bij hebben, laten overhandigen, benevens een nota, waarin haar toestemming wordt gevraagd. Italië heeft reeds te Parijs en te Londen doen weten, dat het geen bezwaren heeft tegen deze overeenkomst. MARKTBERICHTEN. Gouda, 24 November 1887. Do aanvoer van granen was heden ruimer dan vorige week. Voor Tarwe en Taver bestond goede vraag. Gerst en booncn flauw en 10 ct. lager. Buitenlandsche Rogge en Maïs hooger. Tarwe Jarige Zeeuwsche /7.35a/7.70. 'Min dere Zoeuwsche 6.90 a 7.10- Nieuwe Polder 7.-— 7.25. Afwijkende 6.25 a 6.50. Booile 6.30 a 6.40. Angel 6.75 a 6.90. Kanada 5.75 a ƒ5.90. Zeeuwsche Rogge 5:50 a 5.80. Polder 4.25 a ƒ4.60. Buitenlandsche per 70 KG. 4.10 a 4.60. Wintergerst 4.60 a 4.90. Zomer 4.25 a 4.50. Chevaliergerst 5.75 a 6.40. Haver per Heet. 2.75 a 3.50 enper 100 kilo 6.a 6.50. Hennep zaad Inlandseh f 6.25 a 6.60. Buitenlandsch 5.a 5.50. Erwten Kookerwton 9.a 9.50. Inlandsche blauwe mesting 6.a (J.25. Buitonlandsche voererwten per 80 Kg. 5.30 a ƒ6.Kanariezaad 10.25 a ƒ10.50. Bruine boonen 10.75 a 11.25. Duivenboonen 6.25 6.70. Paardenboonen 5.70 a 6.Spelt: 2.40 a 2.80. Maïs per 100 kilo: Amerikaan- 8ohe Mixed 6.50 a 6.60. Odessa 6.75 a ƒ7.Cinquantine 8.a ƒ8.10. De veemarkt met goeden aanvoer, handel gewoon, vette varkens 19 a 22 ct., varkens voor Londen ÏÖ1/* a 1778 magere varkens en biggen traag, big gen 0.75 a 1.per week, schapen f 22 a f 26.per stuk. Aangevoerd 44 partijen kaas, eerste kwaliteit 27.a 29.tweede kwaliteit 24.a 26)Noord-Hollandscho 26.a 32. Goeboter 1.40 a 1.50. Weiboterƒ 1.15 a 1.25. GEBOREN: 21 Not. Pietemrila Wilhelmina, ouders M. *an Veea eu B. bloot. 22. VUrgoretha Johanna, ouders A. de Jong tn A. Hagendoorn. 23. Leentje, ouders A. Ilof- stede en W, A. Planken. Willem, ouders C'. H. Bardel- meijer en G. Spek. OVERLEDEN 21 No». N. Blok, 7 m. 22. J. Tamae, 7 j. 23. A. Nooder, 4 j. T. Laminers, 37 j. Hedenmorgen overleed mijn geliefde Echtgenoot K. ROLLMAN, na een lang en smarteljk Ijden, in den ouderdom ran 52 jaar. Wed. K. ROLLMAN- Reeuwijk, 23 Nov. 1887. Zekveld. GEVRAAGD tegen 1 FEBRUARI of eerder, in een gezin van twee personen: P. G., die een burgerpot kan koken. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Adres Turfmarkt H. 65. met de NIEUWSTE STOKKEN. 3 Cts. SIGAAR. roor de ongelukkige slachtoffers der Zelf bevlekking (Onanie) en geheime uitspat tingen is het beroemde werk Hollandsche uitgave, met 27 afb. Prijs 2 Gnlden. Ieder, die aan de verschrikke- lijke gevolgen van deze ondeugd lijdt, moet het, lezen; de oprechte leering, die het geeft, redt jaarlijks duizenden van een zekeren dood. Te verkrjgen bij het Ver- lags-Magazin te LeipzigNeumarkt 34, franco tegen inzending van het bedrag, (ook in postzegels), en in eiken boekhandel in lolland. tegen- zeer billjjken prijs. Verkrijgbaar bjj Schippers te Gouda. Adres Nienwe Haven 139.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2