Bultenlandsch Overzicht. ZFOSTZEZRyXJ-JEnST. Tegen het zuur van de maag, de op gezetheid ran den buik en ander tee- Ka de uitvoerige pleidooien, die wij reeds sedert rele jareu jaarlijks voor de beplanting onzer open bare wegen met vrucht- en andere boomen hebben gevoerd, achten wij aanprijzing onzerzijds van dit adres overbodig. Het adres, waartoe een onzer stadgenooten het initiatief nam, spreekt buitendien voor zichzelf. Het is reeds door vole ingezetenen geteekend; wij vertrouwen dat vele anderen hun voorbeeld zullen volgen en dat weldra ook elders in den lande stem men zullen opgaan, om onze wegen, ten bate van ryk, provincie en gemeente en alzoo ten gunste der belastingplichtigen, door eene oordeelkundige be planting met vrucht- en andere boomen de voordeelen te doen afwerpen, welke daarvan te verkrijgen zijn. Te Genua op de lijn Méditerranée bestaat zoo groote behoefte aan goederenwaggons, dat de koop lieden geene waggons kunnen krijgen tot verder vervoer hunner goederen. Circa 3000 waggons, beladen met koopwaren met bestemmiug naar Genua, welke zich op het oogenblik tusschen Sam- purd&Tena en Alessandria bevinden; kunnen hierdoor hun weg niet vorvolgen daar al de magazijnen en pakhuizen vol zijn en geene goederen meer gebor gen kunnen worden. Het gevolg hiervan is, dat de Maatschappij zich gedwongen, heeft gezien tot een uitersten maatregel haar toevlucht te nemen en voorloopig geen vrachtgoederen voor Genua aan te nemen. Do toestand is in den laatsten tijd nog verergerd door het gebrek aan sohepen, waardoor de koop lieden ook langs dezen kant hunne goederen niet kunnen verzenden. De algemeeue Italiaansche Stoomvaart-maatschappij heelt namelijk verscheidene harer schepen ter beschikking gesteld van de Re geering voor troepenvervoer naar Afrika, waardoor thans een aanmerkelijk kleiner aantal schepen dier Maatschappij voor het goederenvervoer beschikbaar is. Alle klachten mochten tot nu toe niets baten. De heilige Bo-boom te Anuiadhapura op Ceylon, waarschijnlijk de oudste boom der wereld, heeft door een storm groote schade geleden. Anuradhapnra, de oude residentie der koningen van Ceylon, leed, gelijk meermalen, ook dit jaar aan groote droogte. Nadat deze acht maanden had aangehouden, werden de ingezetenen door het Tam-Tam der priesters op geroepen, zich onder den heiligen boom te verzame len, en den hemel regen af te bidden. In denzelfden nacht nochtans bracht eeni hevig onweer den zoo vurig verlangden regen, maar rukte helaas den groot sten tak van den heiligen reus af, welke alleen reeds een stam van vier voet in doorsnede vormde. Dit gaf aanleiding tot ceremoniën, die uil; een ethnolo- gisch oogpunt merkwaardig zijn. De Bo-boom geldt voor een ton halve gevoelend wezen, en daarom wordt aan zijn afgestorven deelen dezelfde eer be wezen als aan die van een priester en koning, zij worden namelijk, verbrand. Aldus geschiedde het ook met den afgerukten tak. Op een vroegen morgen naderden in het zwart ge- kleede mannen den heiligen boom. Deze mannen werden Kapuwas, dat zeggen snoeiers genoemd. Zij bonden zich, om tegen booze geesten beschermd te zijn, een zwarten doek voor den mond, welks uit einden zij zorgvuldig vastknoopten en vingen aan den reusachtigen boom af to zagen, welke arboid door aanhoudende Tam-Tam-slagen werd begeleid als gold het de jvee-roepen van den boom te over stemmen. Dan werden de houtblokken op eenigo met wit doek behangen karren geladen en in Pera- hera, di. "i, in plechtigen optocht, naar den Thupa- rama Dagoba gereden. In dit beroemd Boeddhistisch heiligdom had daarna plechtige verbranding van het hout door den hoogepriester plaats. De asch bracht men eerbiedig naar den nabij gelegen vijver van Tisawewa, waar men ze den winden prijs gaf. Dartop jfcird"-iW verminkte stam met groote zorg verpleegd- Vrouwen droegen water aan en wieachen de „wonden." Den nacht daaraanvolgende wmrd de „Pirit-rdipnst" gehouden, welke de booee geesten Uitdrijft en nu, hoopt men, zal de overgebleven tronk mettertijd weer met frisschen bladertooi prijken, dank zy het taaie leven van den „Fiacns religiosa". Mejuffrouw Lilli Evans, eene jonge zangeres, die kleine roUett aan een Dondenschen schouwburg ver vult, trad -onlangs in een nieuwe opera op'. Een recensent, haar besprekend, schreef onder anderen „Wy raden de jongo dame aan, niet zoovele valsche diamanten to djagen." Mejuffrouw Evans diende onverwijld «en aanklacht wegens beleedigiug in, daar de diamanten echt waren. Toen de zaak in behandeling kwam, zeide de rechter, ten aanhoore van honderden personen, tot de jonge zangeres //Ge zijt van arme familie, uw salaris stelt u ternauwernood in staat in uw onderhoud te voorzien. De critiek heeft u dus een compliment gemaakt, toen ze uwe diamanten valsch noemde." Beschaamd verklaarde de zangeres, dat zij haar aanklacht introk. 't Kan zoo niet langer," zegt een inzender in het N. v. d. D. „In Amsterdam 215, in Scheveningen ruim 200, in Hazerswoude 162 sollicitanten voor eene betrekking van hoofd eenqr school. Te Hof van Delft, waar de jaarwedde slechts 800 be draagt, meldden zich nog 88 sollicanten aan. IUit Meppel wordt aan de Haarl. Ct. het volgende eschreven: Onze Gemeenteraad werd hoofdzakelijk, zoo niet uitsluitend, om een halven cent bijeengeroepon. De zaak was, dat op de gemeentegrooting van 1888 voor teruggaaf aaa het Rijk van te veel genoten sub sidie voor onderwijskosten volgens Gedeputeerde Staten 6i0/iooo cent te weinig was berekendwaar om zij de begrooting ter verbetering terugzonden. Wy behoeven niet te zeggen, dat de Raad zonder stemming dadelijk nog het tweehonderdste gedeelte van een gulden uit de onvoorziene uitgaven beschik baar stelde. Weener bladen bevatten het volgend verhaal van zwarte wraakneming: Een niet zeer jonge, maar zeer lastige dame te Wee- nen maakte haar 18jarige kamenier het leven zuur door haar booze nukken, en wist eindelijk, door haar geld, het meisje haar vrijer af te troonen, om zelve dien knappen jonkman tot haar bruidegom te maken. Het kameniertje besloot zich te wreken ou gaf ge volg aan haar besluit. Op den voor het huwelijk be paalden dag hielp zij do bruid bij het kleedentoen de dame gereed was, in haar wit kleed met sluier en oranjebloesems, verzocht zij haar een oogenblik te wil len wachten, haalde snel een flesch to voorschijn en overgoot de niets kwaads vermoedende bruid niet met vitriool, zooals men mischien vermoeden zou, maar met inkt. De verschrikte dame viel in onmacht en het huwelyk is minstens acht dagen uitgesteld moeten worden. De kamenier is ondertusschen ijlings gevlucht. Men zegt, dat de bruidegom wel eenige neiging betoont haar te volgen. De landbouw Ct. maakt met instomming gewag van den door het Nederl. Tuinbouwblad vermelden maatregel, in Duitschiand genomen door de Vereeni- ging van Duitsche handelaars-bloemisten, om juiste opgaven te bekomen omtrent de schade door het wild aan de veldgewassen berokkend. Daarin ligt, ook volgens de Landb. Ct., 'een nuttige wenk om een einde te maken aan onbillijkheden, die door de jachtwet worden in het leven geroepen. Op zichzelf staande klachten'worden ternauwernood gehoord, en blijven geheel zonder uitwerking. Begroot de schade over het geheele Rijk en laat die cijfers spreken tegenover de beweringen van hen, die de opbrengst van jacht akten, den handel in wild of den wildstand zelf in ge vaar zien gebracht. Het belang van den landbouw is een ontzettend groot belang. Maar dat belang blijkt niet genoeg uit één enkel eigendom, uit één streek, uit één provinciehet moet blijken uit alle eigendom men te zamen, Heeft dan de landbouwer een ernstige klacht over schade, die hij lijdt door wild, dan diene hij die aanklacht in bij het bestuur dor afdeeling van de landbouw-maatschappij waarvan hij lid is, met ver zoek haar, na onderzoek, over te brengen bij het hoofdbestuur, ten einde daarvan algeraeene opgaven te verzamelen. Alleen door een dergelijk krachtig optreden kan het algemeene belang der zaak duidelijk blijken en kan een gunstige uitslag worden verwacht. Door de bladen liep deze week een bericht, vol gens hetwelk de Minister van Waterstaat (tot wiens departement de dienst der posterij en der telegraphie behoort) voornomens zou zijn, voortaan op Zon- en feestdagen slechts éénmaal brieven enz. te doen bezor gen, terwijl op die dagen do telegraafkantoren 's voor middags van 8 tot 12 en 's namiddags van 5 tot 9 uren zouden open zijn. Moge dit bericht juist blijken, en het voornemen der Regeering tot uitvoerihg kómen! Wie in onzen tijd een quaestie als die Van den Zondagsarbeid ging oplossen zonder omzien nant de eischen van het verkeer, zou al spoedig genoodzaakt zijn, de maatregelen, welke hij nam, te herroepen. Maar evenmin mag hot in ónzen tijd oirbaar worden geacht, dn belangen van het arbeidend personeel noodelpps op te offeren aan wat men //eischen" van het vork eer gerieft to nóemen, zonder dat het gebie dende eischen zijn. Waarlijk, geen ernstig ongerief kan ontstaan doordat op Zondag, na eene bestelling in het ochtenduur, geen brieven en couranten meer worden rondbezorgd, waar tóch voor spoedeischende zaken het telegraafkantoor geopend blijft. En ook de sluiting van dit kantoor in de uren tusschen 12 en 5 veroorzaakt in spoedeischende gevallen geen vertraging van zoodanige beteekenis dat zij op dien groifd zon moeten worden afgekeurd. Gerief voor het publiek is iets. Maar ook iets is het, dat zóóvelen, die bij dezen tak van openbaren dienst betrokken zijn, zooveel mogelijk den Zondag vry te hunner beschikking krijgen omïüen, overeen komstig hun neigingen, tot godsdienstige heiliging of tot opfrisschende ontspanning, naar eigen goodvindèn te besteden. Daarom zeggen wij /bravo" op hetgeen da Regee ring ten deze schijnt te willen doen. Sociaol Weekblad.) De laatste berichten uit Batavia van 1 November luiden als volgt De directeur van 's lands plantentuin te Buiten zorg, dr. Burck, heeft een middel ontdekt tegen de koffiebladziekte, dat op kleine schaal toegepast, de hemileia vestatrix geheel vernietigt zijiwapport hier over is aan de regeering ingediend en moet ter perse liggen. Het zal echter de vraag zijn of het middel ook in het groot kan worden toegepast. Nieuwe maatregelen zijn genomen tot wering van den sluikhandel in opium. De bevoegdheid tot het houden van huiszoeking is mede toegekend aan de hoofdschouten, schouten en onderschouten voor de politie, welke daartoe door het hoofd van gewestelijk bestuur worden aangewezen terwijl verder aan hen, die de bevoegdheid hebben tot het opsporen van opiumdelicten, de bevoegdheid is toegekend te onder zoeken die tot een spoor- of stoomtramweg behoo- rende terreinen, gebouwen, rijtuigen, wagens, de bagage van spoor- of stoom'ramreizigers, enz. De maatregel is vermoedelijk genomen met het oog op don opium-sluikhandel in de Preanger door mid del van den spoorweg. Door het opperbestuur is machtiging verkregen, om de algemeene secretarie geheel van Batavia naar Buitenzorg over te brengen. De overbrenging zal plaats hebben, zoodra het per soneel van het hoofdbureau vau den dieust der staats spoorwegen in het begin van het volgend jaar van Buitenzorg naar het departement der B. G. Werken, te Batavia zal zijn verplaatst. De drie jonge offiecieren, die zic^ onlangs to Macassar hebben vergeten en op defi publieken weg handgemeen zijn geworden, zijn disciplinair gestraft, doch moeten niettemin wegens hun gedrag terecht staan. In verband daarmede is hunne opzending naar Batavia bevolen. Met de twee luitenants van Padang en Pontianak maakt dit een getal van vijf,, die zich voor den krijgsraad zullen hebben te verantwoorden. Omtrent het gebeurde in den avond van den 7en September jl., toen twee detachementen soldaten, uit Ketapan-Doewa enLampeneroet (Atjeli), op elkan der gevuurd hebben, geeft de le luit. A. Visser, milit.- commandant van Lampeneroet, ter wederleg- hing van de onjuiste en overdreven berichten der Indische dagbladen, aan het Batav. Handelsblad de volgende inlichting z/De commandanten van Kotapan-Doewa en Lam peneroet kwamen overeen ieder eene hinderlaag uit te leggen. //Nadat het plan was vastgesteld, werd hiervan aan de betrokken linie-commandanten, benevens den gouverneur kennis gegeven, welke autoriteiten het goedkeurden. z/Door de diepe duisternis misleid, heeft de eene hinderlaag enkele manschappen van de andere, die vooruitgingen, voor Atjehers gehouden en hebben vier man elk een schot op dezen gelost. „Het vuur bepaalde zich hierbij, daar op het zelfde oogenblik de vejgitsing werd bemerkt. „De andore hinderlaag heeft geen enkel schot gelost. „Van haar werden gewond twee man, een Euro- peaau, fuselier zwaar, een inl. fuselier licht. „De eerste overleed, helaas „De krijgsraad, die deze zaak onderzocht, heeft niemand veroordeeld. „Een noodlottig misverstand, is de eenige qualifi- catie die aan de oorzaak van dit ongeval kan worden gegeven." „Haute nouveauté" in zake vruchten-handel. In Amerika zoo is dezor dagen bericht pbotogra- feert men de met ooft beladen boomen en zendt deze afboeldingen naar de rruohtenhandelaars, welke na beschouwing er van voor den oogst een bod doen. Na een ernstige ongesteldheid is Zaterdagnacht overleden do heer mr. Alburtus Jacob Duymaer van Twist, Minister van Staat, oud-goaverneur-generaal van N.-Indië en oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal Duymaer van Twist behoorde ongetwijfeld tot de uitnemendste Staatslieden van ons land. Tot voor weinige jaren nam hij een levendig aandeel in 's lands zaken en stond daarbij steeds vooraan in de gelederen der liberale partij. Hij behoorde tot de mannen van 1848. Vooral op koloniaal gebied was hij een der baanbrekers voor de vryzinnige richting in 't bestuur. Op 12 Moi 1851 volgde hy Jan Jan Jacob Ro- ohassen op den Buitenzorgschen troon op, in de plaats van mr. G. I. Bruce, die, tot landvoogd be noemd, nog voor zyn vertrek naar Indië, ter reede van Nienwediep overleed. Duymaer van Twist bleef tot 22 Mei 1856 Gouverneur-Generaal en werd toen door Ch. F. Pahud vervangen. Heeft zijn bestuur ook aan scherpe kritiek bloot gestaan (Multatuii's strijd tegen hem is bekend), bet heeft Indië in de jaren 185156 niet aan blijken van vooruitgang ontbroken, en ook voor de Inland- sche bevolking is van Twist's bestuur niet zonder vrucht geweest. Reeds kort na zijn optreden werd toch tot gedeeltelijke afschaffing van de bazaarpach- ten overgegaan en kwam de kweekschool voor in- landscbe onderwijzers te Soerakarta tot stand. Van Twist had bovenal een geopend oog voor de handels belangen van Indië. De havens van Amboina, Ban- da, Ternate en Kajeli werden door hem voor den vrijen handel opengesteld, hij voerde een nieuw muntstelsel voor Indië in en bereidde de eerste tele- graaf-gemeenschap op Java voor, die nog in het jaar van zijn aftreden werd geopend. Een groot aandeel heeft hij gehad in de samenstelling van het nieuwe regeeringsreglement, dat onder zijn bestuur in wer king is getreden. Na zijn terugkeer in het moederland werd hy door den Koning tot Minister van Staat benoemd (in 1857) als blijk van waardeering voor hetgeen door hem was verricht. Van 1865 tot 1883 had hij zitting in de Eerste Kamer, waar zijn schoon ge stileerde adviezen altijd het aandachtigste gehoor vonden. Als kenner van het constitutionoelo Staats recht en als kenner onzer Oost-Indische bezittingen, kwamen weinigen hem naby, overtrof hem niemand. Van Twist was versierd met het kommandeurskruis der orde van den Ned. Leeuw en met het Groot kruis der orde van de Eikenkroon. Al had hy in de laatste jaren, wegens zijn hoogen ouderdom het politiek tooneel verlaten, dö liberale party zal toch zyn heengaan a}* een waar verlies betreuren. (Fader land.) De werking op afstand van geneesmtddelen, bij gehyp notiseerde personen (La Natur1887, p. 570). Men heeft, in den laatsten tyd, veel gesproken over de beweerde werking, uitgeoefend door geneeskrach tige zelfstandigheden, besloten in hermetisch dichtge maakte glazen buizen en in contact gebracht met ge hypnotiseerde personen. Zonder hier de waarde te bcoordeelen van proefnemingen, welke men moeielijk zonder contröle zou kunnen aAnnemen, achten wij het toch niet ondoelmatig te herinneren dat het onderwerp, waarover vóór en togen veel geredeneerd wordt, volstrekt niet nieuw is en proeven van den zelfden aard bij onze over-over-gróotouders reeds verbazing, maar ook ongeloof verwekt hebben. Voor ongeveer 150 jaren verbeeldden Italiaansche geneeskundigen zich dat de purgeerende eigenschap pen van drogeryon, in glazen buizen besloted, naar buiten konden uitdampen, met behulp van den electrischen stroom, welke aan de nitwaserningen het vermogen zou geven om door de poriën heen te dringen op dezelfde wijze als het licht dit doet. Die theoriën werden verkondigd door Pivati, in een boek dat in 1741 te Lucca werd uitgegeven onder den titel aElectrische geneeskunde". Zoo groot was do roep van die beweerde ontdekking, dat de beroemde abt Noliet de Alpen overtrok, alleen met het doel om daaromtrent een persoonlyk onderzoek in te stellen. Hij woonde een aantal proefnemingen bij te Bologna, Turyn on Venetië. De bekende geleerde pater Bec- caria, toen 38 jaar oud, behoorde tot de ongeloo- vigen in deze. Eenmaal voelde Noliet de eigenaar dige gewaarwordingen in den buik, maarhy verklaarde dat dit noest worden toegeschreven aan den aard der spijzen, die hij den vorigen dag gebruikt bracht aan Académie des Sciences te Parys een verslag uit, lynrecht in strijd met de be wering dor Italiaansche geneeskundigen, welk verslag in de Handelingen over 1749 werd opgenomen. In weerwil van het pertinent ongunstig oordeel, uitge sproken door een zoo beroemden natuurkundige, hield Winokler, professor te Leipzig, het tegendeel staande. Hij Bond eene memorie aan de Royal Society te Lon den. Watson, een der correspondenten van Franklin, werd belast met het controleoren van de zoo geheel tegenatrydige verklaringen, en kwam tot dezelfde conclusion als de abt. Noliet. Sedert dien tijd was er geen sprake meer van die zonderlinge uitwerkselen en men begon met het be- studeeren van, de electrische stroomen, zonder zich verder te bekommeren over den aard der zelfstandig heden, besloten in de deelen der machine dio tot polen dienden* In zijn ,t Geschiedenis der Electriciteit" geeft Priestley een uitvoerig verhaal van de zonder linge avonturen, die dank zij den goeden naam der op een dwaalspoor gebrachte natuurkundigen ge durende vorscheidene jaren ook wetenschappelijke mannen in spanning hielden, oorzaak waren geworden van aanmerkelijke uitgaven en tot beschamifig der „ontdekkers" op niets uitliepen. Hoe bevooroordeeld de getuigen ook waren ten gunste van de buitenge wone theorie, welke men proefondervindelijk wilde be wijzen, zij waren verplicht te erkennen dat hunne beroemde landgenooten zich vergist hadden. In het Tijdschrift voor Geneeskunde deelt de Leid- sche. hoogleoraar Mac. Gillavry, door do Regeering naar Washington afgevaardigd om haar op hot ge neeskundig congres te vertegenwoordigen zijn reis verhaal mede. Daaruit blijkt o. a., dat hij te gelyk met een Duitsche, een Zweedsche en twee Poolsche collegas den 20 Augustus met het stoomschip de Leerdam vertrok eu reeds twee dagen daarna de „onspoed" begon. Eerst storm, daarna ontreddering van het stoom schip, dat reeds den 22e „vleugellam" met bescha digde machine op den oceaan lag. Do machine werd echter hersteld, maar nu was het weer de mist welke de reis belemmerde. Het uur der opening van het congres sloeg en steeds dobberden de geleerde hoeren op de baren. Eerst den 7en September, twee dagen vóór de slui ting van het congres, werd land gezien en versche nen de heeren te Jersey-City voor den quarantaine dokter. Deze liet hen door, om in New-York nadere inlichtingen te gaan inwinnen in het Hoffman-House, waar informatiën aan de congresleden verstrekt zou den worden. Daar was echter niemand meer te vinden en onverrichter Izake keerde men naar Jersey-City terug. Des Donderdags echter kwamen de heeren te Washington aan, waar sinds Maandag de leden ver gaderd waren. Op Vrijdagmorgen 'bleken vele secties reeds ge sloten te zyn en de officieele sluiting van het congres had des Zaterdagsmorgeus te half tien uur plaats. Eindelijk volgde, waarschijnlijk ten gevolge van de gewoonte der Amerikanen om alle dranken ijskoud voor te zetten en voor alles ijswater toe te dienen, een aanval van cholerine en daarna een darmcatarrh, die duurde tolt de hoogleeraar uit Amerika teruggekeerd was. Aan de Niagara aangekomen kon hy niet meer onder dak komen en moest dpn nacht in den car doorbrengen. j Toen bleek hem tevens d^t vele zijner tocht- genooten met hem lijdende waren althans toen hij den volgenden^morgen de rij der „cars" volgde, bespeurde hij, om met Joseph Victor von Scheffel te spreken, onder de wagens iets Jliissig als wie ein Gedicht r Er is een nieuwe president dor Fransche repu bliek. Grévy is voor goed van het politiek tooneel afgetreden. Do boodschap van Grévy aan de kamers luidt aldus; Zoolang ik alleen te doen had met de moeielijkhe- don, die ik in den laatsten tijd heb ondervonden met aanvallen in de pers, onthouding van mannen, die de Republiek aan mijn zijde riep, onmogelijkheid om een Ministerie samen te stollen, zoo lang heb ik gestreden en ben ik gebleven waar mijn plicht het eischte. Ook op het oogenblik, waarop de openbare meening, beter voorgelicht een andere wending nam, mij gegronde hoop liet om een Regeering byeen te brengen, hebben de Senaat en de Kamer een dubbel besluit genomen, in den vorm eener verdaging tot een bepaald uur, gelijkstaand o met een uitnoodiging aan den President der Republiek om zijn gezag ne der ie loggen. Mya plicht en mijn recht zou zijn tegenstand te biedeji. Evenwel, onder de tegenwoor dige omstandigheden zou een conflict tusschen de uit voerende macht en het parlement gevolgen kunnen behbeu, die mij thans weerhouden. Beleid en vader landsliefde gebieden mij te wijken. Ik laat aan hen, die dit hebben veroorzaakt, de verantwoordelijkheid voor zulk een precedent en voor de gebeurtenissen, die er uit kunnen volgen. Ik ga heen zonder spijt, maar niet zonder droefheid uit het ambt, waarin ik mijn plicht heb gedaan. Ik doe een beroep op Frankrijk. Myn land zal kunnen verklaren, dat mijn regeering gedurende nrgpn jaren het den vrede, de orde en de vryheid heeft verzekerddat ik Frankrijk overal heb doen eerbiedigen, waar ik onvermoeid werkzaam was voor zyn vooruitgang, en dat ik het land te midden van het gewapende Europa achterlaat in staat om zijn eer en zyn recht te verdedigen; dat eindelyk myn gouvernement do Republiek heeft ge houden op den verstandigen weg, die door de be- 1 langen en den wil des lands was aangewezen. Frank- I rijk zal zeggen, dat ik tot vergelding werd onttrok ken aan den post, waarop Frankrijks vertrouwen mij had geplaatst. Die plaats verlatende, heb ik slechts éen wensch, namelijk dat de Republiek niet worde getroffen door slagen, die tegen mij waren gericht, en dat zij moge zegevieren over de gevaren, waaraan men haar blootstelt. Ik leg ten bureele der Kamer van Afgevaardigden myn ontslag neder als President der Republiek. De heer Marie Francis Sadi Carnot is daarop door het congres te Versailles met 616 van de 849 geldige stemmen tot president der Fransche Republiek gekozen, nadat de heeren Ferry en De Freycinet te zijnen behoeve hun candidatuur hadden ingetrokken. De uitslag der voorbereidende vergadering, welke d§ verschillende republikeinsche groepen uit de Kamer en den Senaat te Versailles hielden, maakte een dergelyke oplossing der quaestio reeds zoo goed als zeker. De opportunisten handhaafden de candi datuur van den heer Ferry, terwijl de radicale afgevaardigden hun stemmen uitbrachten op de heeren De Freycinet, Sadi Carnot en Brisson. Wan neer beide partijen ook bij de verkiezing dit stand punt bleven handhaven, was het natuurlijk onmo gelijk eene voldoende 'meerderheid voor een der republikeinsche candidaten te verkrijgen, want de monarchisten en Bonapartisten brachten hun stem men uit op candidaten, die toch niet de minste kans hadden. Hun doel was blijkbaar slechts te verhinderen, dat een der republikeinsche candidaten de volstrekte meerderheid behaalde. De republikeinen begrepen toen echter, dat het noodig was zich over één gemeenschappelijken can- didaat te verstaan en daarom trokken de heeren Ferry en De Freycinet, de candidaten der scherp tegenover elkaar staande opportunisten en radicalen, zich terug. De aangewezen man was nu de heer Sadi Carnot. Als opportunist was hij voor Ferry's aanhangers, nu deze hun leider toch niet tot presi dent konden doen verkiezen, de beste candidaat, ter wijl van de andere zijde de radicalen, die steeds zoo hoog opgeven van hun republikeinsche beginse len, niets konden aanmerken op dezen republikein van het zuiverste water. In dit opzicht heeft Sadi Carnot zijne afkomst niet verloochend en den goeden naam, dien zijn vader eu grootvader onder de repu blikeinen verwierven, op eervolle wijze gehandhaafd. In de gegeven omstandigheden is de verkiezing van een onbesproken republikein als Sadi Carnot tot president der Republiek, zeker de beste oplos sing, waarmede aan de langdurige en voor Frankrijk hoogst gevaarlyke crisis der laatste weken een einde kon gemaakt worden. De Duitsche Rijksdag heeft het voorstel tot ver hooging der graanrechten verwezen naar een commis sie. De Regeering drong aan op een 9poedige be handeling. Men wil dat de kans op aanneming van het ontwerp gunstig is. Do Rijksdag zal weldra voor een tydperk van vijf jarey worden gekozen, in plaats van voor drié jaren, gelijk het nu het geval is. Het voorstel daartoe is bij den Ryksdag ingediend door de leiders van de ^ationaal-liberalen, de conservatieven en de vrij-conservatieven, zoodat de aanneming dezer wijziging, welke reeds meermalen tevergeefs door prins Bismarck is voorgesteld, nu verzekerd is. Dezelfde partijen zullen hetzelfde voorstel ook indienen by den Pruisischen Landdag. Uit Weenen wordt gemeld, dat Duitschiand en Oostenrijk zich bereid hebben verklaard de Fransch- Engelscbe overeenkomst betreffende het Suez-Kanaal goed te keuren, zoodra de Porte ze heeft goedge keurd. Volgens de Independence Beige heeft de Neder- landsche regeering de overeenkomst reeds bekrachtigd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden door tusschenkomst van het Postkantoor terug te bekomen. Wed. J. Bos, AmsterdamH, J. Verbeek, HalfwegA. van Hjjn, Vlaardingen Van het Hulpkantoor MOERCAPELLE S. Dammes, 's-Qravenhage j Van REE1/WIJK: P. Hoesel, Amsterdam S. Hendrikshuizen, Rot terdam. De directeur Van het Postkantoor, i> sjnai, SIMONS. RECLAME. kens die ile proef zijn van eene slechte verteering en ander verschijnsels, ieder patiënt die de waarde van de gezondhoid kent zal de mineraal pastillen van Soden moeten gebruiken die men krijgen kan in alle apotheken aan 60 cents de doos, en op dewelke, van alle kanten zoo wel de leeken als de dokters men

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2