Advocaat i la Vanille, Buiieiilandseti Overzicht. HEWlSHE/IKd. KIEZERSLIJSTEN. ADVERTENTIËN. Wed. C. van 0IJE. 0 burgerlijke Stand. Gouderak Dr. van HAMEL ROOS. begint eindelijk in te zien, dat het haar niet om het heil des lands, maar om het belang der party is te doen. Zij gelijkt, als twee droppelen waters, op do ultramontaansche party. Haar kapelaans zijn christe lijke onderwijzers, haar waponen verdachtmaking, haar parool de Kerk. Tevergeefs tracht men dit te ont kennen of te bemantelen. In een gemeente, niet ver van Utrecht, is onlangs den zeer rechtzinnig maar niet doleereud kerkvoogd als lid van den gemeente raad niet herkozen, omdat de doleerenden met de roomschen in verboud, hun stemmen op den roorn- schen caudidaat hebben uitgebracht. Dergelijke fei ten zijn reeds meer voorgevallen. En wie niet do leert, wordt slechts dan gestemd, als hij tegenover de «gereformeerden" zekere «dienstvaardigheden der practijk" zich veroorlooft. Hij werko, bijv. als mede bestuurder eener christelijke school, hot niet togen, dat het schoollokaal door doleerenden worde gebruikt voor hunne godsdienstoefeningen. Is men geen slaafsch werktuig, dan wordt men openlijk gekastijd, zooals Driebergen's burgemeester onlangs in De Heraut. Wie waarheid en gerechtigheid lief heeft, moet zich losmaken van die groep eerzuchtige mannen, die de karakters bederven, en bij wie evenmin de beer v. Wassenaer als de heer Elout zich hebben aangesloten, en van wie nu ook de heer Hoedenia- ker met een hart vol toorn zich afwendt, gelijk voor hen do heer Van Ronkel het deed. Dr. Bronsveld heeft zich reeds lang van de antire volutionairen afgescheiden. «Hun heulen met Romehun verloochening van den protestantschen geesthun ongoddelijke ijver voor christelijk onderwijs hun methode van strijd voeren dat alles was mij, zegt hij, reeds lang tegen de borst, en het verheugt mij, dat eiudelijk onze stem in den lande weerklank begint te vinden. Dat antirevolutionaire bladen met welgevallen den spot overnt-men, dien Het Vaderland zich veroorloofde over mijn woorden, dat God ons de mannen geven zal, die wij behoeven mogen die persorganen ver antwoorden, geschreven door mannen, die aan de antirevolutionaire partij hun weinig aanzien danken, ook al boetten zij dat in met hun verlies van hun karakter. Wij blijven vast er op vertrouwen, dat by de nu aanstaande zoo belangrijke verkiezing een groot deel van bet kiezerspersoneel, dat gelooft aan bet evangelie, zich verre zal houden van de antire- volutonairen. Wat den liberalen betreft, bij hen hoorscht eenige aaazeling. Huune partij vertoont de gebreken van den ouderdom. Alles wat nu niet goed is wordt hun beleid van voorheen geweten. Zij missen een eminenten leider en missen bezieling. Bovendien tellen hunne gelederen vele malcontenten. De liberale partij heeft behoefte aan een zuiverings proces. Het waarlijk liberale, het nationale, dat zij bevat, moet worden versterkt, en het doctrinaire, het uitheeinsche, dat zij in zich opnam, moet ver wijderd worden. Zij moet worden geënt op den wortel van het godsdienstig geloof, en zij zal met nieuw leven bezield worden en de schoonste vruchten voortbrengen. Aan een conservatieve partij hebben wij geen be hoefte, indien men althans onder conservatief verstaat een oprakeling van versleten oude politieke leuzen maar verstaat men er onder een groep, die de sociaal democratie, welke rechtspersoonlijkheid verwierf onder den naam van «Kerkelijke kas" en «Radicale kas" tracht te stuiten, en op historische paden wil wan delen, dan kan zulk een partij een schoone roeping te vervullen hebben en veel kwaads verhinderen. Gedurende de laatste drie maanden traden 52 personen als lid toe tot de Maatschappij tot Opvoe ding van Wreezen in het Huisgezin. Door twee hoof den van gezinnen word geheele verpleging en verzorging gratis aangeboden, terwyl één gezin slechts een bijdrage in de kosten van kleeding wenschte. Eén persoon heeft financieel de geheele verzorging van eeu wees op zich genomen. Het aantal aanvra gen ara plaatsing bedraagt 32, terwyl 43 hoofden van gezinuen zich hebben aaugeboden tot plaatsing van weezen. In het kamp van Lydd zijn onder bevel van den kapitein Hawkins belangrijke proeven genomen met eiectrisch licht in oorlogstijd. Men wilde zich rekenschap geven hoe de elec- trisohe projectoren onder het vuur van den vijand te gebruiken waren. Te dien einde werden motor, dynamo en lamp in eene kazemat geplaatst en al dus tegen de kogels beveiligd de lichtbundel werd op een reflector gericht, die geplaatst was op de hoogte eeuer 200 meter vorwijderde borstwering. Aan dezen reflector kon men, door middel van koor den, van uit de kazemat elke gewenschte richting geven. Voor het oog van den vijand was deze dus de lichtbron en diende hem tot mikpunt. Men heeft bevonden dat, niettegenstaande hy meermalen door kogels werd getroffen, het lichtge vend vermogen van den bundel merkbaar gelyk bleef en tevens opgemerkt dat de schutters veel moeite hadden om op een zoo schitterend punt te mikken zij konden daartoe slechts komen door op hun vizier een stuk zwart geolied papier te plaatsen. Tien scherpschutters en een Gardner kanon schoten j op den reflector, welks licht met tusschenpoozen van één minuut scheen meerdere honderden salvo's wer den op afstanden van 1000 tot 6000 meter gelost slechts 12 malen werd het doel geraakt en toen nog zouder wezenlijke schade te veroorzaken. Welke vrouw te kiezen? Siegmund Haber geeft in het Berliner Tageblatt den volgenden raad aan jon gelieden, die aan een huwelijk denken. Een jonge man, die er ornstig over denkt om >jn het huwelijk te treden, kan niet beter doen dan in den herfst door de straten te wandelen en de dames nauwkeurig op te nemen. Als ik een raad mag geven aan do jongelui die een vrouw wenschen, dan is het dezeKies u eene too- komstige echtgenoote uit die dames, welke voor de uitgestalde vensters der winkels blijven staan, en vooral moet ge uwe bijzondere aandacht vestigen op haar, die zeer lang voor een zelfden winkel kijken. Wanneer men daarop let dan heeft men voorzeker den besten maatstaf voor het karakter, de neigingen en de levenswijze eener vrouw. Een jonge dame, die slechts een vluchtigen blik op' de uitgestalde vensters van een modemaak sterswinkel werpt, maar daarentegen zeer lang staan blijft voor een linnengoedwinkel, die moet ge tot echtgenoote nemen. Want zij zal eenmaal eene vrouw worden, die bij ieder kleed wat zij uoodig heeft, eerst nauwkeurig berekenen wil, hoe hoog het komt, wat de stof en de voering kosten, hoe duur de knoo- pon en do garneering zijn. En als het eenigszins mogelijk is, dat zij op alles drie gulden besparen kan, dan zal zij het doen. Toeft eene dame bij voorkeur voor een venstor, waarop met groote letters geplakt staat: «Uitverkoop tegen verminderde prijzen", dan moet ge die vooral niet nemen Zij zal haar gansche leven door niots dan prullen koopen, alleen ómdat ze zoo goedkoop zijn, en de zoogenaamde spaarzaamheid zal u duur der te staan komen, dan de grootste verkwisting van eenige andere 1 Als eene dame gaarne langen tijd voor een boek winkel verwijlt en de titels van de uitgestalde boe keu aandachtig leest, neem haar dan Zij zal eenmaal eene vrouw worden, die hare avonden liover tehuis aangenaam doorbrengt door zich in een of ander boek te verdiepen, dan dat zij allo concerten, opera's en soirees bijwoont. Zij, die soms een half uur voor do ramen van een kunsthandel stilstaat en vooral de photographiën van operazangers en acteurs bowondert, moet ge niet tot vrouw kiezen, want als ge niet zulk een knap uiterlijk hebt, als de acteur, waarmede zij dweept, dan zal zij u, wanneer ge eenmaal man en vrouw geworden zijt, altijd van terzijde aankijken en zuchten. Een jonge dame, die voor speelgoedwinkels stil staat en onmogelijk van de mooi aangekïeede pop pen scheiden kan, moet ge nemen 1 Want zij kent geen grooter genoegen dan met kinderen te spelen en hoopt later ook met hare eigene kleinen zoo te doen. Blijft een jonge dame als vastgenageld voor een tapisseriewinkel staan, neem haar nietWant zij zal u de wanden en vloeren, de stoelen en sofa's, de tafels en kastjes met niet9 dan handwerkjes bedek ken, zoodat ge u nergens rustig en onbezorgd neder kunt zetten het is niet geraden dat ge u gemakke lijk in oen stool neervlijt, want onmiddellijk zal zij u angstig toeroepenPas toch op, gij hebt mijn mooien antimacasser totaal bedorven, neen, hot is- ongehoord, gij zijt geen goede dingen waard Zij, die voor eon modewinkel staat, zonder binnen te treden, neem die, want zij heeft de modellen aandachtig bekeken en iü haar geheugen geprent, zoodat zij te huis met eene naaister alles uitstekend kan namaken. Den hoed, waarvoor zij in den winkel twintig gulden zou moeten betalen, heeft zij ?elve voor de helft vervaardigd. Een jonge dame, voor wie het onmogelijk is een winkel, waar men een lotje in de loterij kan nemen, voorbij te gaan zonder een nommer uit te kiezen, neem die niet, want zy zal u later het geld, dat ze om hare speelzucht te bevredigen het gebruikte, op uw middagmaal uitsparen. Ge zult bij haar honger lyden. Zij die gaarne voor een suikerbakkerswinkel staat, moet ge nemen. Want bij voorkeur eet zij 'zelf iets fyns en zy zal wel zoigen dat's middags de kat niet met uwe leege maag zal wegloopen. Uw diner zal zich niet bepalen tot soep en knolletjes. De jonge dame, die den winkel van een horloge maker voorbijgaat, zonder een blik te werpen op de groote klok, die voor het raam hangt, moet ge niet nemen, want den eeuen dag na den anderen zal' ze u het eten te vroeg of te laat op tafel brengen. Sedert eeuigen tyd heeft men op den Ned. Cen- traalspoorweg een nieuw oontrólo-iniddel ingevoerd. Het aan liet loket afgegoven plaatsbewijs wordt door eeu spoorwegbeambte opgevraagd tegen luwisseiing van een ander bewijs. Onlangs maakte de heer S. H., directour van de Ned. Tramwegmaatschappij, wonende te lleerenveen, zwarigheid om zijn ontvan gen plaatsbewijs voor eeu ander te doen verwisselen. Hij werd daardoor vervolgd en stond dezer dagen te recht voor den kantonrechter te Zwolle. Do heer S. H. beweerde, dat hij dat plaatsbewijs niet mocht althans niet behoefde at' te geven, maar het volgons de bepalingen der spoorwegwet gedurende de ge heel e rois moest bewaren, ten einde het Aesverlangd aan de betrokken spoorwegbeambten te vertoonen. De kautonrechter veroordeelde hem evenwel, ter zake van het weizeren van afgifte van zijn plaats bewijs toen dat door een beambte van den spoor weg van hem verlangd werd, tot eene boete van 3. «Plantaardige Biefstuk." Er bestaat een cham pignon «(Pistulina bepatica)," welko op een groote roode tong gelijkt, die uit boomstammen te voor schijn komt, en niet met andore soorten verward wordt wanneer men hem slechts eens gezien heeft. Jong zijnde, is de kleur bleekachtig rood, maar deze wordt rooder on gaat van bruin tot zwart over, wanneer de champignon het tijdperk der rijpheid overschreden heeftde onderkaut is roomkleurig, somtijds met kleine roode stippenbij toenemenden groei wordt de kleur geelachtig rood. In den regel groeit deze champignon op oude, en ook dikwijls op omgehouwen eikenboomen; maar men treft hem ook in het «Eppiug Forest" aan op den beuk, den notenboom, den wilg en andere boomen. Ofschoon zijn gewicht dikwijls 2 a 3 kilo's bedraagt is zijn groei in den herfst zeer snol op oude boomstammen. Wordt hij doorgesneden, gebroken of gekneusd, zoo komt een overvloedig rood gekleurd vocht te voor schijn, op rnndvleeBchsaus gelijkende. Geroosterd is hij nauwelijks van op gelijke wijzo toebereid vleesch te onderscheiden, en Berkeley verklaart, dat het een van de beste gerechten is, die hij nuttigde, mits toebereid door een bekwamen kok. De schotel heeft oen pikanten smaak, gepaard inet een geringen zuur- achtigen geur; do smaak is mnlsch en sappig en komt bijna volmaakt overeen met maïsolie biefstuk of tong, terwyl het vocht in smaak en voorkomen op de saus van een goed gebraden biefstuk gelijkt. Men moet den champignon inzamelen wanneer hjj nog jong eu versch ie. (Mdbl. t. d. Vervalsching.) Het Maandblad van dr. Van Hamei Roos geeft op de vraag Hoe maakt men wijn kunstmatig «oud" bet volgend antwoord Dr. Eraser te San Francisco in Noord-Amerika, heeft oen procédé aan de hand gedaan om wyn spoe dig «oud" te maken, door dien aan clectriciteit bloot te stellen Professor Hilgard heeft aan de Hooge- school van Californië datprocédé in toepassing gebracht. De verschillende wynsoorten, welke voor proefneming werden bestemd, waren voor het mee- rondeel in het laboratorium zelf gereed gemaakt, en bij gevolg volkomen zuiver. Het rriddel werd toe gepast op glazen vaten, die ieder 14 liter bevatten, met paraffine afgesloten, en voorts omgevon werden door een dübbel omwonden klos met geïsoleerd ko perdraad, waarin de stroom van een constante gal vanische batterij circuleerde, die van 0,25 tot 0.50 ampères sterk was. De wijn word op die wijze, drie zes weken aan den invloed van den stroom blootgesteld. Véor den aanvang werd hy onderzocht, en men bewaarde er een monster van, dat echter niet geanalyseerd werd, ten einde later eene vergelijking to kunnen maken, hetzij door raiddel van den smaak, hetzij door ont leding. De uitkomsten kunnen volgenderwyze worden saamgevat. De wijn, aan deze behandeling onderworpen, had niet meer bezinksel nagelaten dan het niet geanaly seerde monster, en wat de beldorhoid op een gege ven oogenblik betreft, heeft men niet het geringste onderscheid tusschon beide waargenomen. Na de tweede week was een merkbaar verschil in de kleur waar te nemen, een verschil dot na de derde week zeer sterk sprak, en steeds tot na de vijfde week vermeerderde. Wat den smaak betreft, kon men telkens eene vermindering van wrangheid waarnemen, terwyl het bouquet meer en meer toe nam. Bij scheikundige ontleding van de behandelde wij nen werden in hoofdzaak de volgende feiten waarge nomen vermindering van zuur en van alcohol, aan- toonende dat er ethers werden gevormd even als bij het natuurlijk rijpen, doch geen verandering in het looizuur en de klour« nde stoffen. Het schijnt dus, dat ten minste een der eigen schappen, welke de wijn door ond worden verkrijgt, door de vorenbedoelde eiectro-magnetiache behande ling spoediger wordt opgewekt en dat de smaak van ilen wiju ongetwijfeld verbetert, Men zal nu nog dienen na te gaan, of de wijn ook in alle andere opzichten verbetering ondergaat. De verkiezing van den heer Sadi Carnot tot presi dent der Fransche republiek maakt overal oen goeden indruk. Graaf Kalnoky, de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, zeide, toen bom de uitslag der verkiezing to Versailles werd gemeld«Uit de verkiezing van den heer Caritot blijkt dat op bet beslissend oogenblik bet gezond verstand nog do overwinning heeft behaald op partijdrift en ver deeldheid." - Te Potersbdfg wordt vooral op den voorgrond ge steld, dat nu aan de lievige partijtwisten der laatste weken een einde zal komen, en dit zal ook een góe den invloed oefenen op den politiéken toestand in Europa. Hetzelfde wordt ook betoogd door de «Times" en de andere toongevende bladen, want alge meen houdt men den nieuwen president voor een vriend des v redes. De gelukkige afloop der crisis in Frankrijk legt do Duitsche officieuse pers eenige zuurzoete opmer kingen in den pen over den nieuwen president en de toekomst vau Frankrijk onder zijn bestuur. Het was niet het gelukkigste oogenblik zich ge durende de jongst verloopon dagen voor de verkie zing van den nieuwen president over de eenheid der ropublikeinsche partij illusiën te maken. Toch waren er zulke patriotten of utopisten hoo men ze noemen wil. Door de afgevaardigden Delmas en Siegfried is de vorige week aan de republikeinsche groepen der kamer een schrijven gericht, waarin zij op de noodzakelijkheid eener gezonde politiek door de meerderheid der republikeinon gesteund, nadruk leg gen. To dien einde doen zij een beroep op de leden hunner partij, opdat alle groepen gedelegeerden aan- wijzen, die het programma dior praktische politiek nioeten samenstellen, welke door de ropublikeinsche partij is toe te passen tot de algemeene verkiezingen in 1888. Reeds hebben de boeren Delmas cn Sieg fried aan hun uitnoodiging de grondlijnen »an dat progamma toegevoegd. Deze zijn: werkelijk oven wicht dor begrooting; hervorming der belasting op den alcoholmilitaire wetshervormingwet op do vryheid van associatie wetten betreffftnde landbouw, handel on industrie en een arbeiders wetgeving. Aan goede punten op dit programma geen gebrekhet is maar de vraag, hoe het ten tiitvoer zal gebracht worden. Nog onder den indruk van de voorbijgetrokken stormen openbaart zich echter een algemeen verlan gen tot concentratie der republikeinsche party. Mis schien kan deze op het programma der hoeren Sieg fried en Delmas tot stand komen. Aan woorden, aan betuigingen ter aanduiding van de noodzakelijk heid oener concentratie, aan verzekeringen van goe den wil bij alle groepen hoeft het nimmer ontbro ken, wellicht dat het den nieuwen president gelukt de uitoonlooponde gevoelens der fracties weder saam te verbinden. Reeds ia hy met dit niet gernak- kelijk werk begonnen. Met een ministerio is president Cdrnót nog niet gereed. Nog steeds beraadslaagt hy met de leiders der partyen over den toestand; doch wie ook met de vorming van oen kabinet belast worde, in allen gevalle zullen de heoren Flourens en Rouvier de portefeuilles van buitenlandsche zaken en financiën behouden. De berichten over den Üuitsohen Kroonprins blij ven gunstig, zoo zelfs, dat er weer getwijfeld wordt of het wel kanker1 is, te meer daar Virchow geen kankercellen in den etter vond. De «Daily News" heeft een telegram uit Konstan- tinopel, waaruit men zon opmaken, dat er weldra weer wat leven zal komen in de Bulgaarscho quaes- tie. Griekenland zou namolyk aan de Porte ver klaard hebbon, dat het vragen zal wijziging van zijn grenzen, tenzy Oost-Ruraelië dadelijk mocht terug- keeren tot het status quo dat hot Berlijnsch Con gres vaststelde. Men vormoodt dat Rusland Grie kenland hiertoe aanzette. President Cleveland heeft het Congros der Vcree- nigde Staten geopend met een boodschap, welke een scherpe tegenstelling vormt met de troonreden, die in de Europeesche Staten gewoonlyk worden uitgespro ken. Hier worden bijna elk jaar nieuwe bronnen van iakomsten gezocht, hoofdzakelijk tot bestrijding der steeds toenemende uitgaven voor het leger, en hoort men bijna overal van tekorten gewagen: maar president Cleveland deelt mede, dat "het dringend noodig is de inkomsten der schatkist te verminderen, daar de rogeering niet weet, wat zij met den grooteu voorraad geld zal doen. In do eerste plaats wenscht de president daarom do hooge invoerrechten te verminderen. Natuurlijk moet daarbij zeer nauwkeurig gelet worden op de be langen van de» Amerikaauschen werkman en de Amerikaansche nijverheid, maar deze belangen zul len volgens den heer Cleveland in geen geval worden geschaad, indien de invoerrechten op de voornaamste ruwe grondstoffen, welke de nijverheid in de Veree- nigde Staten verwerkt, geheel worden afgeschaft. Op deze wijze wordt een vermindering van inkomsten verkregen van 200,000,000 gulden. De kansen voor een tariefherziening in liberalen geest staalt dus nu zeer gunstig. De democraten, die grootenrieels vrijhandelaars zijn, tellen in het Huis van Afgevaardigden 168 stommen, terwijl de republi keinen 153 leden sterk zijn. Terstond reeds werd de democraat Carlisie tot vóorzitter gekozen tegen den heer Read, den caudidaat «Ier republikeinen. De heer Carlisle nam de keuzo aan en wees op dedringende noodzakelijkheid eener tariefh er vorming. «Nu zeide de voorzitter is de'tijd daar om onze fiscale wet geving te wijzigen, ten einde een gevaarlijke ophoo ping van geld in de schatkist te verhoe 'eu". Behalve met de tariefliervorming, zuilen de afge vaardigden zich ook met de iandverhuizors-quaestie moeten bezig houden. Naar men weet klaagt men er iti Amerika reeds lang over, dat Europa elk. jaar een zoo groot aantal hulpbehoevende landverhuizers naar de nieuwe wereld zendt. De senat^é^Uner uit Michigan heeft nu, naar men weet, e&n voorstel in gediend, waardoor hij tie landverhuizing wil beperken-. Ofschoon dit radicale voorstel vermoedelijk niet zoo, zal worden aaDgenomen, i9 de openbare raeening over het algemeen toch voor een beperking der land verhuizers, en vooral voor het weren van anarchisten en dyoainietinanuen. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van GOUDA, Gelet op Art. 7 der Wet van 4 Juli 1850 (Staats blad no. 37), zooals zij is gewijzigd bij de Wet van 6 November 1887 Staatsblad no. 193) Noodigt de MANNELIJKE INWONERS der Gemeente uit 16. indien zij in eene andere gemeente over het dienstjaar 1886'1887 in de personeels belasting naar eene hoogere huurwaarde tlan die aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derdo ge deelten der belasting paar de drie eerste grond slagen, of voor het dienstjaar 1887 in de grond belasting iii eene andere gemeente of in meer gemeenten te zaraen tot een bedrag van ten minste 10,— zijn aangeslagen, daarvan door overleg ging der voor voldaan gerekende aanslagbiljetten voor den 21n December a. s. te doen blijken 2o. indien zij meenen aanspraak te kunnen maken om op do kiezerslijsten geplaatst te worden op grond dat zij van den inwoneuden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of af gezonderd gedeolto van een woonhui^ waarvan de huurwaarde voor de personeels belasting op ten minste 88,gesteld is, gedurende 9 maanden, voorafgaande aan den 2ln December 1887, een gedeelte in huur hebben gehad en bewooud, waar voor geen afzonderlijke aanslag in de persoueele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde, ongestoffeerd, op ten minste J 44, kan worden geschat, of op grond dat zij als mede-eigenaars in de grondbelasting zijn aangesla gen wegens onverdeelde onroerende goedereh, doch wier namen niot bij den aanslag in het kohier zyn vermeld, mits hun aandeel in dien aanslag ten minste 10,bedraag' van een of ander aangifte te doen véor den 21n December a. s., door invulling en overlegging eener verklaring, welke gratis verkrijgbaar is ter Secretarie der Gemeente. Gouda, den 7n December 1887. De Voorzitter voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. KENNISGEVING De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt bij deze ter kennis van do belanghebbenden, datdoör deu Heer Provincialen Inspecteur der Directe Be lastingen enz. te Rotterdam, op den 5n December 1887 zyn executoir' verklaard de kohieren No. 7 en 8 voor de belasting op het personool, en het kohier van het patentrecht dienst 1887/88. Dat voormelde KOHIEREN ter invordering zijn gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat .eder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAAN DEN, binnen welken de reclames behooreu te worden ingediend. Gouda, den 7 Decomber 1887. Po Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. MARKTBERICHTEN. Gouda, 8 December 1887. Hoewel do graanaanvoor heden ruim voldoende was, was die toch niet zoo groot, als verwacht werd. Het aangevoerde ruim vry vlug op, tot dooreen iets lagere prijzen. Tarwe Nieuwe Zeeuwsche 7.— a 7.40. Min dere Zeeuwsche 6.70 a 6.80. Nieuwe Polder 6.50 a 6.70. Afwijkende 6.— a 6.25. Roode 6.a 6.20, Angel 6.40 a 6.50. Kanad i 5.50 a ƒ5.75. Zeeuwsche Rogge 5.40 a 5.50. Polder/ 4.^- a ƒ4.25. Buitenlandsche per 70 KG. 4.— a 4.50. tWintergerst 4.50 a 4.70.^ Zomer 4.25 a 4.50. Chevaliergerst 5.75 a 6.25. Haver per Heet. 2.50 a 3.50 en per 100 kilo 5.50 a 6.50. Hennep zaad Inlandsch f 6.50 a 6.75. Buitenlandsch 5.,a 5.50. ErwtenKookerwten 9.— a 9.50. Inlandsehe blauwe raesting 5*90 a 6. buitenlandsche voererwten per 80 Kg. 5.30 a 5.75. Kanariezaad 9.75 a ƒ10.—. Bruine boonen 10.50 a 11.—. Duivenboonon 5.90 6.10. Paardeoboonen 5.60 a 5.70. Spelt 2.25 a 2.60. Maïs per 100 kilo: Amerikaan sche Mixed 6.80 a 7.—. Odessa 7.— a ƒ7.25. Cinquantine 8.a 8.10. De veemarkt met weinig aanvoer, handel in alles traag, vette varkeus 19 a 22 ct., varkens voor Londen 16 a 17 ct.; magere varkens en biggen traag, big gen 0.70 a 1.per week, schapen traag, schapen 18.— a 24.— en lammeren 10.— a 15.per stuk. Aangevoerd 56 partijen kaas, eerste kwaliteit 27.it 29.tweede kwaliteit 24.a 26.Noord-Hollandsche 28.a 32. Goeboter 1.20 a 1.30. Weiboter 0.95 a 1.10. Vragen van den' Dag. Populair Tijdschrift onder hoofdredactie van Dr. H. Blink. Inhoïid der 12e aflev. I. Prof. Adolf Maijer. Bijdragen tot het vraagstuk der bescherming, vooral der landbouwnijverheid. II. De Basictu-stammon in Zuid-Afrika. III. J. Knoppers W. Kzn. Wat zullen wij stoken? IV. De Malediven. V. Vraagbus, VI. Geschiedenis van de maand. VII. W. F. Andriessen. De Islam. GEBOREN6 Pee. Johannep, ouders G. Repsrou en J. Kruijt Albert, oudera J. L. Lafeber e» S. de Hoog. - 7. Hendrik, ouders H. Mikkers en G. kunst. Dirk, ouders tl. Meijer en D. A. Everling. OVERI.EDKN 6 Dec. H. Nieowveld, 75 j. U m. 7. J. Vergeer, 10 io. GEHUWD: 7 Pec. A. Hooimeijer en VI'. Reebeen. C. Noet en J. de Jong. A. Verblasuir en IJ. Verweij. K. de Groot en M. van Gent. GEBOREN Teuntje, oudere D. Hak en A. Boer. Jan Leendert, ouders A. de Groot en D. benschop. GEHUWD P. Krenk, 21 j. en W. van Dais (van Tie!) 20 j. Op den 28,t™ November jl. overleed te Macauer (Ned. Indië) mijn harteljjk geliefde Broeder, de Heer J. P. H. van OOR UT. Wkd. Dr. W. i>ï KONING HUNTING— VAN ÜOBDT. Gouda8 Dec. '87. Voor de vele bewijzen van deelneming, bg de ziekte en het overiyden van myue ge liefde Eobtgenoote ontvangen, betnig ik mijnen hartelgken dank. JoHa. LÜGTHART. Gouda, 6 December 1887. Scheikundig onderzocht door

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2