STADS MEMOOL. OPRUIMING - ItAlllAlAW en Co. Openbare Verkooping Dames- en Kinder WINTERMANTELS, LIJSTEN voor Platen. GELÉE ADVERTENTIËN. op Woensdag den 14° Dcc. e. k., S. C. FORTÜUIT DROOGLEEVER, Lithograpliische Visitekaartjes T OUST aEITSPAHJZS enJASJES. De Notaris H. GR0BNENDAALI Woensdag den 21 Dec. 1887, 3^Tora.@n.s3s3öld. J. van Sonsbeek. BOSKOOPWlBDlïfiSVSBNMl Den Heer J. J. A. M0NTUN. W. SCHALEKAMP Jr., OPENBAAR EXAMEN in de Sociëteit „Ons Genoegen." te GOUDA, Z. V. d. KASTEELEN, rechten. De heer d'Engelbronner van den Hsag achtte het adres wat zwak. Hij zou ook de orga nieke bepaling van 1821, waarop de heffing van in voerrechten berust, veranderd wensohen. De heer Caspers uit Utrecht vond hot woord protectionist minder goed; 'twas alsof men eigen, geen algemeen belang zocht. De heer Diepen stemde dat toe, dooh men moest zich het woord niet schamen. Met ge ringe wijzigingen werd het adres goedgekeurd met 53 tegen 2 stemmen. De heer Diepen stelde vervolgens een motie voor, waarin de wensch wordt geuit, dat ook de Neder- landsche landbouw, die kwijnende is, zich tot de Regeering wende, om gfezamenlijk op verandering dor Nederlandsche handelspolitiek aan te dringen. De Voorzitter, zich beroepende op de vergadering in 1886 door de Holl. Maatsch. van Landbouw ge houden, die met 580 tegen 130 st. zich tegen be scherming van den landbouw verklaarde, kon de motie-Diepen niet steunen. Ëvenzoo het bestuurs lid Van Gelder. De heeren d'Engelbronner, Fer- wynen, Korten Boost, verdedigden de motie krach tig. De heer Diepen herinnerde, dat die 580 stem men vermoedelijk door 25 personen waren uitge bracht en dus niet als maatstaf konden gelden. Met 54 tegen 4 stemmen werd de motie goedgekeurd. Eindelijk werd op voorstel van den heer d'Engel bronner met applaus besloten over het geheele land gïoote biljetten onder de kiezers te verspreidenom hen aan te sporen tot plichtsvervulling en afvaar diging naar de nieuwe Kamer vau mannen, die in den geest dezer Vereeniging werkzaam willen zijn, de kosten gemeenschappelijk te dragen. Bij den aauvang der vergadering bracht de voor zitter, de heer J. C. Van Marken uit Delft, hulde aan den heer Armand Diepon van Tilburg voor de uitstekende wijze, waarop hjj zyn denkbeelden over bescherming had uiteengezet. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 8 en 9 December. By het voortgezet debat over Hoofdstuk til (Buitenlandsche Zaken) bracht de Minister van Jus titie openlijk dank voor de raenschlievende en hulp vaardige bejegening van de schipbreukelingen van het stoomschip «Scholten," vooral te Dover. Hij verklaarde voorts dat eene internationale regeling ter voorkomiug van aanvaringen moeilijk is tot stand te brengen. Wat de overeenkomst aangaande het Suezkanaal betreft, daarbij is het toezicht over het kanaal aan Nederland opgedragen, zonder de ver plichting tot het nemen van maatregelen of hand having van de neutraliteit. Een amendt.-Reuther tot tractementsverhooging van den kanselier te Londen, met 3(10, werd aan genomen met 42 tegen 26 stommen. Het geheeld Hoofdstuk III werd aangenomen met 57 tegen 1 stem. Tegen: de heer Keuchenius. Bij het IVe Hoofdstuk (Justitie) drong de b6er Van Baar aan op het nemen van maatregelen bij het' over de grenzen zetten van Zigeuners die men thans als ballen terugkaatst. Door den heer Levy werd aangedrongen op een spoedige herziening van de Wetboeken van Koop handel en Buigl. Recht|vordoning, waarmede eene Commissie reeds 8 jaren |fch bezig houdt. Voorts werd door verschillende sprekets nog aan gedrongen op vermindering ran het aantal Raads- heeren bij de hoven; beteugeling van het toenemend getal caféa-cbantanta en volkomen onpartijdigheid bij benoeming van notarissen. De Minister van Justitie beantwoordde de ver schillende sprekers. Van botsingen, bjj het over de rnzen zetten van Zigeuners was hem niets bekend commissie voor de herziening der Wetboeken ral met den meesten spoed voortwerken; wering van caféa- chantants kan moeilijk geschieden, want do leden daarvan hebben een middel van bestaan bij benoeming van notarissen wordt steeds geheel onpartijdig te werk gegaan. Het algemeen debat werd gesloten. Het debat Werd gisteren voortgezet over Hoofdstuk IV (Justitie).,.Door de heeren Djjokmeester, Huber, Greeve, Van Osenbruggen, Van Baar en Van Digge len werd aangedrongen om terug te komen op den maatregel om exploiten in strafzaken door rijks veldwachters te doen beteekenen.Xjienparig betoog den sij, dat daardoor aan de deurwaarders een groot géSeelte van hun middel van ^Mikn is ontnomen. De Minister van Justitie wees er op, dat een terugkomen op het oude systeem 60.000 zou kos ten, waarna de Kamer in den nieuwen maatregel be rustte. Een voorstel van den heer Van der Sleydcn, om nog door deze Kamer te doen afhandelen het ont werp betreffende het Contract met de Rijn Spoorweg Maatschappij, werd verworpen met 40 tegen 21 stemmen. Na eonige discussie over do bestemming en het gebruik der gevangenissen werd Hoofdstuk IV aan genomen met 52 tegen 1 stem. Op een daartoe door den heer Heldt gedane vraag, verklaarde de Min. v. Justitie, dat weldra bij de Kamer een wetsontwerp zal worden ingediend betreffende den kinderarbeid, in verband met de enquête. De discussie is aangevangen over Hoofdstuk V. (Biunenl. Zaken). Een amendement op art. 2. (be zoldiging van ambtenaren) van den heer Van Houten, om dien post te verminderen met 700, werd ver worpen met 29 tegen 20 stemmen. Men is gevorderd tot Afdeeling Medische politie. Maandsg l1/, ure voortzetting. Woensdag kleine wetsontwerpen. Door het Gerechtshof te Leeuwarden is behan deld een Uooger beroep, ingesteld door L. W., oud 44 jaren, notaris te Lopporsum, van een vonnis der Rechtbank te Groningen, waarbij hij wegens het op zettelijk gebruik maken van eene autheniieke akte, waarin eene valsche opgave is opgenomen aangaande een feit (van de waarheid waarvan de akte moest doen bljjken,) als ware die inhoud in overeenstem ming met de waarheid, terwijl uit dit gebruik na deel kon ontstaan, is veroordeeld tot 12 dagen gtwngenisstraf. Volgens de dagvaarding bestaat bet feit hierin, dat bekl. don 24 Mei jl. een verkoopakte heeft op gemaakt, waarbij H. Schaaphok, watermolenaar te Tezinge, aan H. Hiemstra, daglooner te St. Anna, een huis aldaar verkoopt, en hjj op verzoek van hen of een hunner als koopsom in die akte opneemt 600, terwijl luj wist dat do koopsom 810 be droeg, en zulks met het doel dat de kooper minder regi tratie- en ovorsohrijving rechten zou hebben te betalen, en dat hij die akte den 5 Juni d. a. v. ten kantore der registratie te Appingedam heeft doen aanbieden. De eerste aanleiding tot deze strafzaak was, dat de ontvanger der registratie te Appingedam ontdek te dat in die akte ter plaatse waar het cjjfer 6 on het woord zes stonden, was geradeerd en hij nog kon zien dat er moest gestaan hebben 8 en acht, waar om hij daarvan proces-verbaal opmaakte. Ter terechtzitting verklaarde de klerk van bo- klaagde die radeeringon te hebben gemaakt zonder daartoe last te hebben ontvangen eerst later droeg bekl. daar kennis van. Op de gedane vraag aan bokl., waarom, toen hij bij voorlezing der akte zag, dat er in geradeerd in plaats van een renvooi gesteld was, hij die akte niet had laten overschrijven, ant woordde hij dat hem dit in de drukte was ont gaan. De adv.-geueraal betoogde, dat bekl. wist dat de koopso n 810 bedroeg, toch de akte heeft laten opmaken tot 600 én haar toen heeft laten regis- treerenj hij vorderde bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. G. W. Wjjckerheld Bisdom, bestreed het bewijs voor het materieele feit, dat bekl. den 24 Mei geweten heeft dat de koopsom f 810 bedroeg, on eischte vernietiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op 8 December. Van eon Drentschen burgemeester, die op verzoek eervol is ontslagen, wordt het volgende staaltje ver haald: Hjj wist namelijk door te drijven dat boslo- ten werd tot het leggen van een geheel net van straatwegen in de gemeente, ter verbinding der buurtschappen, doch alleen t*n opzichte van de ver binding van het hoofddorp met een der buurtschap pen was zijn bedoeling ernstig. De leden van den raad bemerkten eerst, hoe netjes zij om den tuin waren geleid, toen laatstbedoelde weg was gelegd en bleek dat alle straatwegen te zamen zooveel zouden kosten dat dit de krachten der gemeente verre te boven ging. De gewenschte weg was echter gelegd, wat anders wegens de jaloezie van de boeren der ver schillende buurtschappen niet mogelijk zou zijn ge weest. Te Leouwarden zullen dezen winter op de nieuwe ijsbaan internationale wedstrijden op de lange baan worden gebonden. De afstand zal 1609 meter bedra gen, waarbij de ijsbaan, dio eene langwerpige, eivor mige gedaante heeft ter lengte van 536 meter, drie maal moet worden gereden. Er zullen worden gehoudena. een wedstrijd van jongelingen beneden 18 jaar J. een wedstrijd van heeren liefhebbers; c. een wedstrijd van beroeprijders. Voor elke klasse worden 4 prijzen uitgeloofd, be staande in: voor klasse a. prijzen in, goud en zilver. voor- klasse b. gouden, zilveren en bronzen me- daile en diploma klassec. prijzen in geld. Do nieuwe ijsbaan te Leeuwarden is voor deze wedstrijden zeer geschikt, terwjjl de ruime binnen baan en het groote hooggelegen clubgobouw de toe schouwers in staat stellen dq ritten van het begin tot het einde nauwkeurig te volgen. Beloven de wedstrijden van liefhebbers en schaatsenrijders van beroep belangwekkend te zullen worden, de kamp strijd tussehen jongelingen beneden de 18 jaar zal vooral ook hierom de bijzonderz aandacht trekken, omdat men uit hunne snelheid en uithoudingsvermo gen zal kunnen afleiden wat wij ten opzichte van de lange baan van het opkomend geslacht voor het ver volg te verwachten hebben. Naar de Avondpost verneemt, heeft de- Raad van State dezer dagen advies uitgebracht over den alge- meenen maatregel van bestuur, voorgeschreven bjj art. 68 der Grondwet, tot aanwijzing van den rech ter die op verzoeken om gratie den Koning zal moe ten adviseeren. Spoedig kan dus de afkondiging daarvan worden verwacht. Het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering dor bouwkunst heeft zich in aansluiting met sen reeds vroeger door kunstkenners en kunstvrienden aan do volksvertegenwoordiging gezonden adres, pet request tot de Tweede Kamer gewend, om aan te dringen op de wederinstelling eener commissie van rijks-adviseurs. „Opdat evenwel", zegt het bestuur, „de werkkring eener dergelijke commissie niet wedergelijk die der vorige worde verlamd, geeft het bestuur der Maatschappij eerbiedigljjk in overweging, een college in het leven te doen roepen, die in het laatste res sort den minister ter zijde staat, onafhankelijk van eiken anderon ambtenaar, wiens invloed als die van dep tegenwoordigen referendaris der afdeeling kunsten en wetenschappen verderfelijk kan zijn voor don bloei der Nederlandsche bouwkunst.» Omtrent het zinken van de passagiersstoomboot Harmonie onder Hardingsveld deelt men nog het volgende mede De aanvaring had plaats omstreeks 10 uur inden morgen (6 dezer). De opvarende goederenboot Nona Zembla, gezagvoerder Montauban, liep de afkoinonde passagiersboot harmonie in het midden aan stuur boordzijde in.-Er was een groot gat in de machine kamer van de Harmonie ontstaan, en de boot zonk snol. De passagiers en de bemanning hadden den tijd op do Nam Zembla over te gaan. Deze had echter aanmerkelijke schade aan den boeg bekomen en kon nog maar juist tijdig genoeg achter den bovensten strekdam bjj Hardingsveld onder den wal stoomen. De Harmonie stoomde, daar de machine nog werkte, zonder één man er op door en kwam in de Boven-Merwede terecht, waar zij dwars in een ge sleept wordend rijnschip liep. Ondanks het groote gat dat dit schip kreeg, kon de sleeper het nog naar de noordzijde der rivier brengen. Daarna zonk de Harmonie overlangs midden in de rivier. Het was eene nieuwe boot van den reeder Van der Schuijt te Rotterdam, die tusscben Tiel en Rotterdam voer en die nog slpchts enkele weken in de vaart was. De aanvaring had plaats even beneden Hardings veld bovon het reparatiewerk aan den Kop van den Ouden Wiel. De plaats waar de Harmonie gezonken is, wordt door eene wrakton, een witte vlag aan den mast, en des nachts door een licht aangeduid. Aan het benoodigde subsidie voor het in stand houden van de Duitsche Opera te Rotterdam, ont breekt nog een zeer groot bedrag. Tot 16 dezer blijft de inschrijving nog geopend. Heden wordt eene vergadering gehouden om de statuten der nieuwe Vereeniging Hoogduitsche Opera in behandeling te nemen, welke tot doel hoeft de Opera op betere grondslagen te vestigen. Te Parijs neomt het gebruik van samengeperste lucht als beweegkracht hoe langer zoo meer toe. On der den grond liggen reeds 200 kilometers buizen net, die middellijnen hebben van 80 tot 800 milli meters. De maatschappij, die eene concessie hoeft voor vijf. jaren, heet Compagnie Parisienne de l' air comprimé' en werkt met een kapitaal van 3 500 000 francs. Van een klein draaibankje tot de krachtigste werktuigen kunnen door die lucht gedreven worden. Men maakt er-ook veel gebruik van voor elektrischs verlichting, In gevangenissen, moest men lirf olectrisch licht voortaan door de gevangenen zelf laten maken, door met handenarbeid lucht samen te persen. Als elk een uur per dag aan een wiel draait is dat niet te veel. Wij krijgen dan besparing van kolen, en J/s minder artikelen nadeelig voor den handel. De Tijd betoogt dat het beter was indien do katho lieken de antirevolutionairen niet meer bijstomknin den strijd bij de stembus. Voorheen was afgcsjflBL tnsschen de leiders der partijen, dat men elkna^Mw steunen en de katholieken onthielden zich er \j*n katholieke enndidaten voor de Tweede Kamer v(Br uit Ie zetten in al zoodanige districten, waar de pTo- testantsche kiezers de hunne in aantal overtroffen. Doch nu meenden zij ook te mogen verwachten, dat aan hun geloofsgenooten een bescheiden plaatsje in de Provinciale Staten zou worden ingeruimd. Daartegen bestond ut het algemeen geen bezwaar. Doch hoe zag men zich spoedig door de uitkomst te leurgesteld Met eenparigheid stemden de katholieken op die candidaten wier verkiezing bij de voorafgaande samensprekingen, zij mochten katholiek of protestant zijn, wenschelijk was geacht geworden. Integendeel verwierven de katholieko candidaten een getal stem men, dat het getal der katholieke kiezers sleeh ts wei nig overtrof. Het gevolg hiorvan was, dat zeer en kele katholieken, als bij uitzondering, zitting bekwa men in de Staten der prbvinciën. Dit was niet te wijten aan arglist der anti-revoluti onaire loden, maar alleen daaraan dat do katholieke kiezers in den regol veel beter luisteren naar het wachtwoord hunner leiders dan de Protestantsche. Daarom stelt De Tijd geen al te groot vertrouwen op samenkomsten en overeenkomsten tussehen de ver schillende leiders zooals waarschijnlijk nu weder zul len plaats hebben. Niet een bondgenootschap met anderea, maar flinke organisatie der eigen partij zal kracht geven. De katholieken moeten weten wat zjj willen en wat zij willen kan en mag het geheele land weten; inde encycliek van Paus Leo XIII liggende beginselen der partij opgesloten. De politiek der Katholieken steunt op godsdienstige beginselen, maar beoogt daarom nog niet een ezclusief kerkelijk be lang; strikte rechtvaardigheid jegens allen, zorg voor het algemeen welzijn en hulpvaardigheid jegens de hulpbehoevenden eischt zij. Bovendien moet in het lot dor arbeidende klasse verbetering aangebracht werden. Groote behoefte bestaat er aan bevrediging der misdeelden, hunne opbeuring en hunne verzoe ning met de maatschappij. „Daaraan moet, zegt De Tijd, ook op staatkundig gebied gearbeid worden. Zonder een passend ingrij pen van den Staat is de sociale quaestie niet op te lossen. Dat is ook een terrein, waarop wij veel men- sohenvrienden, die niet onze geloofsgenooten zijn, kun nen en zullen ontmoeten. Wellicht vinden wij hier de gelegenheid, om toenadering te bewerken tussehen ons en anderen, die tot anderen partijen belmoren. Wellicht kon hot sociale vraagstuk er toe leiden, om de pnrtijdriften tot bodaren te brengen en aan het land meer inwendigeu vrede to bezorgen. Daardoor ook zullen wij steuu vinden bij do katholieke kiezers, die zeer goed de noodzakelijkheid beseffen om voor het ware welzijn dor arbeidende klassen op te ko men. Hiorvan hebben zij meer begrip dan van al de politieke leuzen en partij-programmas". Mr. P. L. V. Blussé, lid der Gedepnteerde Sta ten van Zuid-Holland, heeft de candidatuur voor het lidmaatschappij der Tweede Kamer van het district Leiden aangenomen. De 6e alg. vergadering der Nederl. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust ia dezerdagen to Dordrecht ?ebouden, onder voorzitterschap van den heer G. P. tularin Jr. De heer Otto Sohrieke, secretaris, deed mededeelingen vanwege het hoofdbestuur omtrent den stand en de werkzaamheden der Vereeniging. Uit de rekening over het afgeloopen jaar bleek, dat het totaal der ontvangsten/1555.71 beloopt. De rekening sluit met een batig saldo van 825,47. In de plaats van de hh. H. P. Schim van der Loeff van Gouda en O. 8chrieke van Pijnacker, wetdm als leden van het hoofdbestuur gekozen mr. A, Kerdijk te Amstordam en der Ulfers te Oldemarkt. Daarna kwam aan de orde het voorstel van de af- doeling 'a-Gravenhage „bet hoofdbestuur wende zich tot de regeering, met dankbetuiging voor hetgeen zij reeds deed tot verliohting van den Zondagsdienst bij posterijen en telegrafie, er tevens hare aandacht op vestigende, dat toch nog steeds een zeker aantal amb tenaren bij beido takken van dienst het geheele jaar door verstoken zjjn van Zondagsrust, en haar verzoe kende dit euvel weg te nemen, door vermeerdering van personeel". Na langdurig disousaie trok 's-Gravenbage haar voorstel in. Een levendig debat ontspon zich, naar Banloiding van een drietal (jnor het hoofdbestuur gestelde vragen betrekking hebbeude op wettelijke bepalingen op de Zondagsrust, hoo zij mogelijk, rechtvaardig en voor- deolig konden zijn. Tot eene bepaalde beslissing kwam het echter niet, daar versoheiden afdeeliugshe- sturen en oorrespondenten de bedoelde vragen onlie- ant oord lieten. De vergadering ging daarna over tot do behandeling van huishoudelijke aangelegenhe den. Den 7 December 1887 overleed te Waddinmun mijn eenige Broeder, de Heer JOHANNES ARNOLDÜ3 van de WERVE. B. H. va's db WERVE. Gouda, 8 Dec. '87. Geboren GERRIT, Zoon van H. C- vak OüDENALLEN en MARIA de HEER. Gouda, 9 December 1887. V Voor de vqle bljjken van deelneming, ontvangen bjj het overljjdea onzer geliefde Znster en Behuwdzuster ANNA SOPHIA EROM, betuigen wjj onzen hartelijken dank. Uit aller naam, C. C. KROM. Oudtlioorn, Dec. 1887. De ondergeteekenden betuigen by dezen hunnen harteiyken dank aan allen, die hnnnen geliefden Vader en Behutadvader, sinds tal van jaren hebben ondersteand. S. NIEUWVELD. W. van dek HE1J—Nieuwvkld. K. VAN DEB HEIJ. Gouda, 10-December 1887. Allen die nog iets te vorderen hebben van den ondergeteekende, gelieven hunne opgaven vóór den 20" December e.k. aan hem in te zenden. J. de VRIES ROBBÉ. des middags ten 1 ure en des avonds ten 7 are Namens de Commissie van Toezicht over de Stads Mnziekschool. De Secretarie, HARTING. ten overstaan van den Notaris op MAANDAG 12 DECEMBER 1887, des morgens te eli uren in het Koffiehuis «Har monie» aan de Markt aldaar, van de navolgende HUIZEN en ERVEN allen te Gouda, en behalve het eerstgenoemde, by de week verhuurd, te weten Een aan de Nieuwe Haven, Wjjk N No. 131; te aanvaarden 1 Maart 1888 Een in de Peperstraat, Wjjk K No. 23, voor 3.75 Een in de Keizerstraat, Wjjk K No. 210, voor 1.30 Een in de Doelesteeg, Wjjk L No. 287, be neden voor 0.90boven terstond te aanvaarden; Een in de Hoefsteeg, Wjjk P No. 103, voor 1.90 Een in de Geuzenstraat, Wijk L No. 30a voor f 2.— Twee in de Speldemakerssteeg, Wijk G No- 76 en 77 ieder voor 1.25 En Drie in de Robaarsteeg, Wjjk M Nó. 148, 149 en 150, ieder voor f 0.85. De perceelen zjjn de 3 laatste werkdagen vóór den verkoopdag en op dien dag van 9 tot 11 nren te zien. Nadere inlichtingen geeft voornoemde No taris FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda. zjjn gedurende de maand DECEMBER te be komen a 80 Ct. en hooger, bij A. M. WEINGaBTNER, hoek Rozendaal en Tiendeweg. van alle nog voorbanden zynde te Goudamaakt bekend dat de reeds aan gekondigde en uitgestelde veiling van de BOUWMANSWONING te Waddirucveen, ge naamd «Vogelenzang,» met oug. 34 Becta- ven WEI-, HOOI- en BOUWLAND, alsau zal plaats hebben op des voormiddags 11 nur in het Hotel «de Zalm» aan de Markt te Gouda. Nadere informatiën ten kantore van voor noemden Notaris GROENENDAAL te Gouda. 2 Cts. SIGAAR. De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het leveren van Nette afwerking en bijzonder goedkoop. Korte Tiendeweg. De STOOMBOOT ONDERNEMING maakt bekend dat de stoomboot VOORUIT GANG vanaf 13 DECEMBER a. s. in plaats van 4 57 te 5.15 uit Gouda en in plaats van 6 nur te 6.3Ö nit Boskoop zal afvaren. De Directeur, C. YAN NES Dz. De Directie der Assurantie Corn- 1 pagnie te Amsterdam A" 1771, bericht bjj deze dat, wegens het overlijden van den J Heer F. N. MAAS Jr., zjj tot haren Agent te GOUDA heeft aangesteld Amsterdam, 10 December 1887. 1 H. G. VAX dek VIES. Directeuren J j M TAN £0ggg GELEIEN, CRÈMES en VLA'S, worden in groote verscheidenheid geleverd door Banketbakker, Haven B 17.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2