Bulteiilandsch Overzicht. J. C 1JSSELST1J\. C. VAN EC Is. Nationale Militie. '4 sta ten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 13 en 14 December,. KIEZERS De a. 1st. Raads-verkiezing. Niet eene volkometiemlddel voor alle ziekten, maar wel de beste huismiddel, Voor Ingezeten wordt gehouden ART. 16. De inschryviug geschiedt. ART. 17. Voor de Militie wordt Diet in- geschreven: jaar hebben bereikt, (dat zijn zij die ia het jaar 1808 Zijn geboren,) en overeen komstig het vorenstaande in deze Gemeente tot aan gifte verplicht zyn, om zich op de volgende dagen ter Secretarie aan te melden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure en zich in de daarby ver melde orde te doen inschrijven, te weten zij, wier geslachtsnaam begint met de letter A. B. C. D. E. F. G. H. I. J. K. L. en M., Voorts strekt tot informatie van de belanghebbenden dat ieder gehouden is te zorgen, dat hU bij de inschrijving Wyk en Nom- mer zijner woning juist kan opgeven. by oproept, doorstaat tij te alle drie schitterend. Eindelijk beroept zich Eros op Zeua, om den opper god tot medelijden te stemmen en Psyche wordt op- geiiomen in de godenwereld en voor eeuwig aan Amor verbonden. u- Dit verhaal van Amor en Psyche is uit de Grieksch- Latijnsëhe wereld overgegaan in die der midden eeuwen. Maar ook later heeft zjj nieuwe bewerkers gevonden. Spr. wees o. a. op die van Lafontaine en op die van Molière en Corneille te z&men. De beide laatsten hebben oen tragedie-ballet, aan genoemd verhaal ontleend, voor Lode wijk XIV, die met de op voering een nieuwo kunstzaal inwijdde, vervaardigd. Kamerling heeft nog in onze dagen de sage, zooals Apoleius die oorspronkelijk gaf, weder in eere ge bracht, al volgde hy den Latijuschen zanger niet slaafsch na. Dat de Amor m Psyche onsterfelijk blyft, behoeft geen verwondering te baren, omdat zij de belicha ming is van een gevoel, 't welk de gansche raensch- heid doortrilt. Zoo kon het gebeuren, dat in ver schillende perioden van de letterkunde, welke verband houdt met de ontwikkeling van het zuiver menscbelyk besef, de sage der liefde nieuwe bearbeiders vond. By twee bewerkingen uit de middeneeuwen be paalde spr. meer in 't bijzonder onze aandacht. In de eerste plaats gaf spr. het verbaal van den Eranschman Piraiuus. Het is getiteld Parthenopeus en Meliore. Eros treedt hier op in den persoon van den graaf van Bloié, en Psycho in die van de Keizersdochter van Constantinopel. Alles tis hier echter liefelijker dan in hot verhaal van Apuleius. De graaf van Blois wordt getroond naar een schitterend Hof, waar hij echter de schoóne Keizersdochter alleen maar in 't nachtelijk uur bij zich ziet, of liever niet ziet, want ook haar trekken mogen niet worden aanschouwd. Nadat deze wonderbare samenwoning, waardoor toch het hart van den gradf in lieftle voor de onzichtlMure is ontgloeid, eenige maanden heeft geduurd, keert de -graaf naar Blois terug. Zijn moeder, die zijn afzijn,betreurde, Wil hem by zich hotiderï en meent hem onder de macht van Satan bevaugen. Zij tracht hem liefde iïi te boezemen vöor een nicht des Kouings. Voor oen oogenblik gelukt dit, dooh spoedig herleeft in don graaf de liefde voor Molioro. Hij trekt weder, langs den wonderweg, naar haar heen en zij vergeeft hem de kortstondigo ontrouw. Nu wil zij niet moer dat hij haar zal verlaten. Na eenigo maanden verlaat hij haar toch en trekt weder naar zijn vaderland. On danks alle verdere tegeinperking-vblyft hij in liefde voor haar ontgloeid en als hij eindelijk, zwaar krank, den dood naby is, wordt hij door eon zuster van Meliore gered, naar Constantinopel gevoerd ou met de uiet langer onzichtbare Meliore vcr- eenigd. 't Zuiver menschelijkq is in deze legonde reeds zichtbaarde moderne idéé begint te leven in de overlevering uit do Grieksch-Latijnsche wereld. Voorts vertelde spr. de Vlaamsche bewerking van Diederik van Assenede. p Amor heet in dit middeneeuwsche riddergedicht Florishij is den zoon van den Moorsöhen koning die met de dochter eener Christen slavin, Blancefloer geheeten, wordt opgevoed. De kinderen vatten liefde op voor elkaar; de Koning en de Koningin zinnen op middelen om de liefdevlam in de jeugdige harten te dooflen. Flbris werd gezonden naar een kostschool, en als hij, kwijnend van zielsverdriet, van daar weder in het ouderlijk paleis terugkeert, wordt hem ver zekerd, dat Blancefloer overleden is. Als hy nu liever wil sterven dan leven zonder zijn beminde, wordt hem eindelijk verhaald, dat Blancefloer niet dood is, maar als slavin in den vreemde, zeer ver weg werd verdocht. Floris begeeft zich, van goud en diamanten voorzien, op reis, om de geliefde te zoeken. Hy vindt haar, gereed om de Sultane favorite van een Oostorsch Vorst te worden. Nog tijdig weet hij, door middel van een ontrouwen bewaker, in het kasteel te komen, en wel in een bloemenkorf, die door den Vorst telken jare wordt gezonden voor de uitverko rene, die uit al de schoonen door hem zal worden uitgekozen om een tyd zijn gemalin te wezen. Als uit een1 berg van rozen, komt hij in 't vertrek van zyn Blancefloer te voorschijn. De afgezant van den Vorst treft hem aan bij zyn beminde beiden zijn dan ten doode gewijd. Floris heeft echter een tooverring mede gekregen door dien ring onder de dienaren des Vorsten te werpen, wordt een van hen zyn verdediger. Het verhaal van Floris en Blan cefloer, hun lyden door -liefde, vorteedert het ge moed van den Vorst, en hij laat hun de vrijheid, zoodat zy ten slotte hun liefdewensch vervuld zien. Vervolgens vertelde spr. ons het bekende ver haal van Lohengrin om daarop te komen tot een liefde, niet van twee jeugdige harten, maar van die waarbij „een derde porsoon" te pas kwam. Die „troisièm" ontneemt aan de liefde haar rein en verheffend karakter. Toch zijn aan die onzuivere idéé voortbrengselen der letterkunde te danken, welke, enkel als litterarisch product beschouwd, on miskenbare waarde bezitten. Spr. wees ooLrnog op" de Artur-romans, inzonderheid op de Tristgmen Isolde, en op dc Amadis-romans, die in Spanje werden ge dicht, en die een geheelo reeks van kunstproducten van meerdere of mindere waarde vormen. De macht der liefde, zelfs ook in haar afwijking: do schuldige hartstochteu, werd door spr. daarbij in eukele be zielde en bezielende trekken geschilderd. In 't schetsen van de jonge liofde stond ons vader land niet bij don vreemdeling achter. Niet alleen had den reods 111 de middeneeuwen onze dichters huntafe- reelon aan de schildering vau de macht der liefde, welke in de letterkunde vah andere volken voor kwam, ontleend en daarbij van zelfstandige bewer king, in echt Noderduitschen zin, blijk gegeven, doch Ook als straks de roman haar intrede doet in onZe letterkunde, dan treedt de liefdo, verpersoon lijkt in twee jeugdige harten, weder allereerst op den voorgrond. foreerst gewaagde spr. dan van de liefde van Stastok jr. uit de Camera Obscurd voor het aanvalligo Koosje, tegen wie hij; op deu bekendon feestavond by de oudelui Stastok slechts eenmaal het woord richtte met do inteüressmito vraag of zij veel van „evenveeltjes" hield. Voornamelijk echter sprak hij van het bekende klrissieko Hollandsch werk Willé,n Levend, van Betje Wolff en Aagje Deken. In dit werk tocl^ wordt de liffde getoekend van Daatje Lovend en don heer Rijzig: Er is in die liefde zoo iets echt Hollaydsch, meende spreker hij zag in dat beeld lier liefde, door de twee be- roemdé vrouwen ontworpen, oen type, welke groot talent, maar ook veoi kennis van Hollandsche toe standen en bewegingen des gomoeds verraadde. Daatje Levend en Rijzig worden eerst waarlyk ver liefd op elkaar als Daatje by haar oom en tante Do Harde voor 't eerst moedervreugde smaakt en Rijzig getuige wordt van haar moederweelde. 'De boeiende, recht amusante voordracht van den hoer Ten Brink word met groote aandacht aangehoord en de spreker ten slotte luid toegejuicht. Bij het voortgezet debat over Hoofdstuk V (Bïn- nonlatidsche Zaken) werd zeer uitvoerig gediscussieerd over hét op te richten Academiegebouw te Utrecht, dat het gemeentebestuur aan het Rijk in bruikleen wil afstaan, doch waarbij het Rijk vasthoudt aan zijne oischen betreffende inlichting on boowstyl. De heereu Grpeve, <E. Mackay on Van Asch van Wijck beweerden, dat de vertraging aan de Regeoring lag, omdat zij overdreven eischon stelt. De Minister ontkende dit en deetï de toezegging de verwezenlijking vaq het plan zoovoel mogolijk te bevorderen. Op den post landbouw-vakonderwijs was door de comm. van rapp. eeno vermindering voorgesteld met 1.3,500 voor vakonderwijs. Dit amendt., be streden door do Regeering en de hoeren Visser van Hazorswoude, Lieftinck en Zaayer, en verdedigd doo^ de comm. v, rapporteur» #n do heerpn Van Baar en V. d. Biesen, werd tea slotte dCóit de comm. v. rapp. ingetrokken. Bij het algemeen debat over Lager onderwijs kwa men de hoeren Farncombe Sanders en Zaayer op togen hot bepalen van den leeftijd, waarop kinderen de school mogen bezoeken, door het gemeentebestuur. Na do beslissing, door den Minister genomen ten aanzien van den gèmeenteraad van Wijmbritseradeel, die bepaalde dat kinderen na hun 12e jaar niet meer school mochten komen, vreesden zy, dat andere ge meenten dit voorbeeld zouden volgen, Het treurig ste is dat on- of minvermogenden daardoor het meest worden getroffen. Met algemeeno stemmen werden gisteren aangeno men de wet&ontwerpen tot wijziging der begrooting Ned. Indië voor 1886, tot wijziging dor begrooting voor Suriname voor 1886, en tot verhooging van het Xe Hoofds.uk dor Staatsbegrooting voor 1886. Met 71 stemmen tegen 1 werd aangenomen de bekrachtiging eener dading met J. B. De Jtlger be treflende de kloostergoederen van St. Agatha. Daarna werd met algemeen debat voortgezet t>vor het Lager onderwijs, waarbij de heoren Huber en Van Baar de verordening van den Raad van Wijn- britseradeel voorstonden en de beoren van Diggelen en Buma die bestreden. Do Minister v. Binn. Zaken verdedigde de beslis sing, met betrekking tot de verordening van Wyn- britseredeel genomen. Van cene principieele beschik king was hier geen sprake. Het gold hier een by- sonrier geval/ Het nlgemaen debat over het L. O. werd daarna gesloten. Bij dc afd. Kunsten en Wetenschappen werd een amendt. van den heer Lieftinck om den post veur rest mratie van het slot Toylingen met 2000 te j verminderen, aangenomen met 49 tegen 22 stemmen, terwijl een tweede amendt. van dien heer tot ver-1 meerdering met f 2000 voor voortzetting der restau ratie van het stadhuis te Franekor door de Regee ring werd overgenomen. Een amendt van de Commissio van rapp. om den post voor subsidiën voor onderhoud van de torens te Delft en Groningen te schrappen fferd aangenomen met 36 togen 81 stemme*. Het gehoele artikel werd aangenomen met 39 tegcu 28 stemmen. De subsidie voor do 888 to VHage te hovdon tentoonstelling voor kunstfflg verheid werd aangenomen met 33 tegen 27 stemmen. Hoofdstuk V, met eindcyfer van f 10.227.427.3$ werd aangenomen met 55 tegen 2 stemmen. Volgens de laatste berichten nit Parijs is het den hoer Tirard ten slotte toch gelukt oen ministerie te vormen. Een ministerie uit alle groepen dor repu blikeinse!] o partij is hot niet, want de radicalen wei gerden hun medewerking. De toestand blijft dus volkomen hetzelfde. Het ministerie heeft geen vaste meerderheid, waarop het iu de Kamer kan rekenen, doch moot voortdurend heen en weer laveeren tus- schen rechts en links, totdat de monarchisten en Bonapartisten zich weer met den heer Cléinenceau vereenigen en het kabinet ton val brengen. Het ni«*uwe Kabinet bestaatuitdrie Senatoren, Tirard Faye en Loubet; vyf afgevaardigden: Fallières, Sar- rien, Dautresme, De Mahy en Viette. De beide laatste behooren tot de radicalendo overige zyn ge matigde republikeinen twee heeren zyn geen lid van hot ParlementFloujens en generaal Lo- gerot. De boodschap van den nieuwen president der re publiek is door de Kamer zeer kool ontvangen. Daarna ging de Kamer uiteen tot heden. Dan zal de heer Tirard bij de behandeling der aango- vraagde kredieten voor drie maanden onmiddellijk de knkinetsquaestie stellen. Men beweert, dat de radicalen, wier organen het ministerie-Tirard zoo vijandig mogolyk ontvangen, onmiddellijk zullen be ginnen met rich tegen hët verieenen dezer kredie ten te verklaren. De reohterzyde kan dan terstond weer als scheidsrechter tussohen de republikeinscbe groepen optreden. Ferry is naar omstandigheden zoor wel; hij ont vangt ontzettend veel bewyzen van dflfllnemingmen spreekt van 10.000 telegrammen fjfcgeheele corps diplomatique liet zich bij hem iuscl^ryven. Ook uit Elzas cn Lotharingen komen vele bewijzen van deel neming, wolke Ferry verklaart voor het beste bewy», dat men hem belasterd heeft. De openbare meening schijnt door den aanslag plotseling omgekeerd,, zoodat dan ook een der bladen zegt: „Met uitzondering vin de radicalen, schynt de openbare meening de rekening Van Tonkin door dezen aanslag als gedelgd te beschouwen." De rechtbank m raadkamer heeft beslist, dat er geen termen zyn tot vervolging van Wilson en Grag- non, maar verklaart deze heeren daarom toch uiet voor onschuldig. In de overweging wordt namelijk o. a. gozogd, dat door do procedure uitgemaakt is dat Gragnon de regels miskende, vastgesteld door de wet op de gerechtelijke beslagneming en hij willekeu rig beschikte over in beslag genomen brieven, terwyl hij,hun vordwijnen trachtte te verbergen door andere er voor in de plaats te stellen; verder dat Wilson van zijn kant hulp verleende bij dit bedrog dat der gelijke practykon hoogelijk moeten worden afgekeurd, maar dat moet worden erkend, dat zij niet vallen ou der toepassing van eenige strafwet. De Duitsche Rijksdag gaat van 17 Dec. tot 17 Januari uiteen. Het ontwerp tot verhooging dor graanrechteu zal nog in dit jaar worden behandeld, maar dè begrooting en nieuwo legerwot zullen wach ten tot Januari. De DuitSche Ryksdog heeft na lange discussie het invoerrecht op tarwe in twGede lezing bepaald op een Mark minder dan de Rogeering had voorgesteld 5 in plaats van 6. Het invoerrecht op rogge werd even eens bepaald op 5 E. Voor de verhooging op 5 M. stemden de geheele rechterzijde, het centrum met uit zondering van eenige leden en omstreeks 20 nationaal- libcralen. De meerderheid 227 tegen 125 is grooter dan men verwacht had. Prins Bismarck is weer beter. De kanselier werd Zaterdagavond ongesteld, zoodat prof. Schwenniger werd ontboden, maar do ongesteldheid bepaalde zich tot een lichte aandoening der ingewanden. Irt allen gevalle zal echter de kanselier zich voorloopig van drukke staatsbezigheden onthouden. INGEZONDEN. Tengevolge der grondwetsherziening rang ik by de eerste verkiezing, volgende op die welke a.s. Dinsdag alhier plaats heel| voor een lid van den Gemeen teraad, ook meestemmen. Indirect hen ik eigenlijk vroeger ook al een» kiezer geweest, ik was toen nl. lid dor «Goudsche Kiesveroeuiging.» die destijds reeds zulk een vooruit strevend reglement had, dat het den leden het recht toekende, of isy kiezer waren of niet, bij de keuze van kandidaten voor den Gemeenteraad, allen mede te stemmen. Jammer dat die voreoniging op nonactiviteit ia gesteld, eensdeels door gemis aan belangstelliug, doch ook wel omdat zy, die gewoonlijk in hare vergaderingen bet woord voerden, voortdurend bloot stonden aan hatelijkheden en verdachtmaking van oneerlijke bedoelingen. Gelukkig voordo kiesvereeniging «Gemeentebelang» dat de schryrer van die hatolijke artikelen of réi- licht niet moer hier woont, of zijne zwartgallige pen tot dat doel niet meer schijnt te gebruiken, want dan zeker zouden hare ledon het moeien ontgelden, wyl ook daaT de kandidaten met 7 of 8 stemmen worden geproclameerd en gewoonlijk dezelfde twee of drie heeren den toon aangeven. Doch welk verstandig menseh zal* het in de gedachte komen daarmede den spot te drijven of zulks die heeren euvel te duiden Veeleer moet men het wanrdeeren dat zij niet moede worden hun tijd en hunne krachten te wijden aan datgene, waarvoor helaas zoo weinigen be langstelling toonen, met name de behartiging onzer gemeentebelangen. Juist om don ijver en de volharding dier heeren doet het mij dan ook leed dat zij ditmaal met een Kandidaat voor den dag gekomen zijn, die naar mijue bescheiden meening, en voor zoover my reeds ter oore kwam ook volgens het oordeol van véle andere Goudsche burger», al zeer weinig aan beveling verdient. De heer Middelbeek vond zich dan ook zelf nog te jong en hij had er gerust nog bij kunnen voegen te onbekend, zoowel mot als bij de Goudsche burgerij en te weinig op de hoogte met hare be langen dan dat men van hem zou mogen verwach ten dat hij met voldoende kennis van zaken zijn stem zou uitbrengen. De heer Middelheek woont wel reeds eenigo jaren hier, doch heeft gedurende dien tyd in geen enkel opzicht getoond in de zaken de gemeente betreffende zelfs maar eenigszins belang te stellen. Wol wordt tot zijne aanbeveling gezégd dat hij bereid ia de onderwya-quaestién, die tegenwoordig in den gemeenteraad ter sprake komen, tot een «tf- ttekend eind te brengen, doch wie, die gekozen wordt, zal! zulks niet willen 't Is maar de vraag wat men onder een uititekend eind verstaat. Bedoelt men daar soms mede dat hy zal mede- weiken tot de oprichting van eene Hoogere Burger- tckoolmor Ifeitjet ur deze gemeente, dan geloof ik dat dit reed» vcjór verweg de meeste kiezers een reden is om hun stem niet op hem uit te brengen. Het is toch bekend genoeg dat znlk eene school van het Kijk niet te verkrijgen ia en zeker zou het onverantwoordelijk zijn too de raad bealoot in do omstandigheden waarin ouzo gemeente thans verkoert, zulk eene school voor rekening der ge meente te stichten. Om nu nog een oogenblik by die vergadering van Gemeentebelang te vertoeven dient te worden her innerd dat ook de hoeren A. van Veen en H. Euno van Gelder genoemd werden, welke heeren echter niet vorder werden besproken, wyl zij volgens in lichtingen van bestuursleden der vereeniging, bij vorige malen te kennen hadden gegeven geen can- didatuur te zullen aanvaarden. Zeker was op deze wijze de overwinning voor deu heer Middelheek gemakkelijk to behalen, doch waar uit was nu bewezen dat die heide andere heeren of een daarvau ook tkatu niet bereid gevonden zou worden een candidatuur aan te nemen Ik kan mij dan ook niet begrijpen hoe zij, die deze heeren noemden, zich zoo geinakkolyk lieten afschepen. Aangenomen echter dat dis heeren ook ditmapl bij hun vroegere weigering blijven volharden is het dan in Gouda zoo droevig gesteld dat huiten deze twee heeren hier geen onafhankelijke knappe degelijke burgers te vinden zijn, hier gewonnen en geboren en die met het meeste succes eone plaats in den gemeenteraad zouden bekleeden, zoodat men zijn toevlucht moet nemen fot personen, die door hun nog kort verbljjf nlliior niet geacht kunnen worden met grondige kennis van zaken hun stem in den raad uit te brengen Ik meen deze vraag guriiét ontkonnend te mogen beantwoorden. Wij behoeven op dit oogenblik slochta één Kandi daat cu ik wil er daarom dan ook slechts één noemen: Welnu, naar mijno meening kau de heer J. C. IJitelttijn den toefs der vergelijking met den heer Middelbeek gerust doorstaan. Mag men den heer M. gezond verstand toeken nen, niet minder ia zulks het geval met den heer JO. IJsselatijn, terwijl deze laatste reeds meer malen in verschillende corporation loonde een helder inzicht ir zaken te bezitten Jen de bewijzen gaf op welsprekende manier zijne meeniag kenbaar te kunnen maken en te verdedigen. Hij is evenals de heer M. in de kraclit van zyn leven, onafhankelijk en heeft dat voor, dat hij, ge boren Gouwenaar, vólkomen op dé hoogte is van Goudsche toestanden, waardoor hy oneindig veel beter in staat zal zijn over de zaken, die in dón raad ook aan zijn oordeel worden onderworpen, eene voor de gemeente gewenschto beslissing te nemen. Wel is waar werd hij tot dusverre nog niet zoo op den voorgrond geplaatst en heeft hy slechts In enkele besturen zitting, doch de wijze waarop hij daar werkzaam ia, doet mij met vertrouwen de over tuiging uitspreken dat hij ook ook in den raad een goede figuur zal maken. Ook hij is een voorstander, van goed degelijk onderwijs, hij zal er echter niet toe medewerken de kosten (laarvoor zoodanig op te drijven (lat zij de draagkracht der gemeente-financiëji 'te bóven gaan er. dus verhooging der belastingen onvermij delijk makeup Ik meen met een en ander voldoende te'hebben aangetoond dat zij die de belangen onzer gemeente en daardoor hunyo eigen belangen werkelijk voor staan niet beter kunnen doen dan a.s. Dinsdag hun stembiljet met zijn naam in te vullen. Mocht ik dan» ook Dinsdag reeds meestemmen, ik zou geen oofenblik aarzelen rnyn stem uit te brengen op den neer f Een aanstaand Kiezer die de belangen der i>' gemeente ter harte gaan.* Blijkens het verslag van de kiesvereeniging «Ge- meeutebelang» in het vorig nr. der Qoudtcke Courant is de heer Middelb«ek candidaat gesteld. De ver eeniging laadt door het stellen van die candidatuur de beschuldiging van incoiuequentie op zich. Nog alechts enkele maanden geleden Werden op een ver gadering dierzelfde kiesvereeniging twee geachte per sonen als candidaat voorgesteld, nl. de hh. J. A. P. Montyn en D. Hoogendijk en alleen daarom niet gekozen omdat zij te jong raren Thans wordt met algemeeue stemmen iemand canfKdaat, die even jong, zoo niet nog jonger is I Waarom dau niet een van die twee genoemde heeren gcnomAi die van hun jeugd af onder ons opgroeiden en tot4 geachte Goudsche families behooren. Het is onze bedoeling niet een woord ten nadeele van den heer Middelbeek te zeggen, maar wy willen slecht» dit rcleveeren, dat het argument tegen die hoeren aangevoerd, nu even zeer geldt tegen eene candidatuurMiddelbeek. Het ia inderdaad goed dat raadsleden zijnman nen van ervaring, en van zekeren leeftijd en wil men iemand, die een zeer rijke ervaring kiA.goed kan spreken en die in den raad een bepatóldf ftnk figuur zou maken, men kioze den heer 'J Eeuige Kiezzhs. EECLAM E, tot dezen dag hekomen, van de mineraal pastillen van Loden, voor al dogeue die lijden van een zinking der strottenhoofd en der longen, waarvan de takkon van de luchtpijp aangedaan zyn, of die reods langlijden van een lastig vallende hoest. Zy bieden ook aan tegen de slechte verteeringen, de verstpppingen ander ziektens der maag, zij zijn ook de aanbevelenswaardig ste middel eu ook de beste middel iu eene huis apotheek te hebben. Do pastillen zijn in alle apothe ken aan 60 cents de doos te bekomen. ÏN8CHRÏÏVÏNG VOOR DE EERSTE KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente GOUDA Gozieu art. 19 der wet van deu 19den Augustus 1861 Staatsblad No. 72), Heriuuereh alle belanghebbenden aan hunne ver plichting tot het doen van aangifte ter inschryviug voor de Nationale Militie in de maand Januari 1888 en brengen ter hunDer kennis de volgende bepalin gen dor genoemde Wet ART. 15. Jaarlijks worden voor de Militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Jauuari van het jaar hun 19de jaar waren in getreden 1®. Hy wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, 'bf, zyn beide overleden, wiens voogd in gezeten is volgens de Wet van den 28sten Juli 1850 (tStaatsblad No. 44) 2°. Hy die geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande achttien maanden in Nederland verblijf hield 3°. Hy, van wiens ouders de langstlevende ingeze ten was, nl is zijn voogd geen ingezetèn, mits hy binnen het Ryk verblyf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderwor pen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. 1®. Van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn bei den overleden, de voogd woont r 2°. Van een gehuwde en van een weduwnaar, in do Gemeente waar hij woont 3°. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de Gemeente waar hy woont 4®. Van den buiten lands w onenden zoon van een Nederlander die ter zake vaü 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemoente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. 1°. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2®. De in een vreerad' Rijk verblijfhoudende ouder- looze zoon van eeu vreemdeling al is zijn voogd ingezeten 3® De zoon van den Nederl&uder, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. ART. 18. Elk die volgens art. 15 behoort te wor- deu ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Bur gemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en 3lsten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, is zijn vader of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. I)e wijze, waarop van het doen van de aangifte blijken moet, wordt door Ons bepaald. ART. 20. Hij, die eerst na het iutreden van zyn 19e jaar, doch voor het volbrengen van zyn 20ste, ingezeten wordt, is verplieht zieh, zoodra dit plaats beeft, tor inschrijving aan te geven bij Bur gemeester en Wethouders der Gemeente, waar do inschrijving volgens art. 16 moet geschieden. Daarby gelden de bepalingen der 2e en 3e zin snede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hy volgens zijnen leeftijd behooit: Burgemeester en Wethouders voornoemd, roepen dientengevolge op de ingezetenen, die hUD 18dO tusschen den 2 en 15 Januari 1888 en zij, wier geslachtsnaam begint met de letter N. O. P. Q. R. S. T. V. W. X. IJ. en Z., tusschen den 15 en 31 Januari 1888. dat het register van inschrijving op den 3lsten Januari, des namiddags ten 4 ure, voorloopig wordt gesloten* en dat zij, die alsdan verzuimd hebben, de- voorgeschreven aangifte te doen, inge volge art. 183 der Wet, vervallen in eene boete vau f 25tot f 100. dat ieder, die voor do Militie moet worden inge schreven zieh behoort te voorzien van een extract uit het geboorteregister dat bij de aangifte moet wor len medegebracht. dat dit extract aan hen, die binnen deze Gemeen te zijn geboren, op hunne aanvrage op het Bureau vau den Burgerlijken Stand grati? zal worden uitge reikt, terwijl zy die elders geboren zijn, zich ter Gemeente-Secretarie kunnen aanmelden, ten einde genoemd extract van het Gemeentebestuur hunner geboorteplaats te doen aanvragen, en Gouda, den 13 December 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secjretarte, BROUWER.

Goudsche Courant | 1887 | | pagina 2