rt. :hg. I orium. BINNENLAND. Woensdag 11 Januari. 1888. N° 3650. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» ORIUM ypten, Mn.” re, M 1888, i b’ 1 ii«den in de iNDAG 16 oomoetnd meettor, TOQP. Sociëteit e Gouda, )EMDE ooreitter. tari». 888. 'ooneel. metrisch ’E. i uur. m. s Gouda. DEES van d dat de VEE over i denMid- Zuidplae- ’oering van GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 10 Januari 1888. Bij de opvoering van Maria Stuart op Donderdag a.k. in de Sociëteit „Ons Genoegen» door Het Ne- derlandtch Toemeel zal de rol van Robert Dudley, graaf van Leycester in plaats van door den heer L. Bouwmeester door den heer Clous worden ver vuld. De rol van genoemden acteur heer Vrydag-avond had op den Hollandschea spoor weg tusschen Amsterdam en Leiden een zonderling avontuur plaats. .Een beer, die tot schrik van zijn eenigen medereiziger vreeselijk opgewonden was en steeds in zich-zelveu sprak, opende plotseling het portier en sprong op de loopplank, terwijl in tegen overgestelde richting een trein voorbijsnelde. De loopplank volgende opende hij eindelijk het portier van een wagon, waarin zich een dame bevond, wier hoed het voorwerp was waarop hij zijn woede koelde. Blijkbaar voldaan keerde hij naar zijn rigen wagon terug, steeds onsamenhangende woorden pratende on bet portier uitkijkende. Te Leiden werd tegen dezen zonderlingen reiziger prooes-verbaal opgemaakt. Dit was het slottafereel van een liefdedramade dame, die haar minnaar, te Amsterdam verlaten had de minnaar, die baar achtervolgde en te vergeefs trachtte haar van haar plan af te brengen. hts een be- jjn verkrijg erlijk 12 Ja- ft COMP., iSEN en B. KSTBOEK- warmen maaltijd was b.v. de groente ook een geschenk en voor het bereiden van het feestmaal werd niets in rekening gebracht. Op allerlei wijze bleek dus de sympathie voor het feest. Met opzet ont houden wy ons van het noemen van namen van hen, die van bijzondere roialiteit blijk gaven, daar een openlijke vermelding daarvan weinig zou stroken met den edelfln zin der gevers. Is het heden een genotvolle dag voor de kinde ren, hunne ouders krijgen ook een buitengewone bedeeling en behalve deze nog vele anderen, zoodat men rekenen kan dat ongeveer een 300-tal gezinnen daarvan zullen profiteeren. Voor beden moeten wij met het bovenstaande vol staan. Op bet oogenblik dat deze courant ter perse gaat, is het feest nog in vollen gang. Over het slot daarvan kunnen wij derhalve eerst in ons volgend nr. iets medodeelen. Voorloopig mag reeds nu wor den geconstateerd, dat het beantwoordde aan de verwachtingen en dat het bestuur der IJs-elub alle voldoening heeft van hare goede zorgen, die inder daad niet weinig waren. JANSEN, Jageveld.» Oratorium tachtigtal ider directie met mede- !K8, (Piano) inde uit 20 de Heeren tullen staan 45 ing zal er huiswaarts Naar aanleiding van hot plan des heeren Pour- chez om in Indië eene papierfabriek op te richten, vroeg de redactie der „Arnhemsche Courant» aan een oud-Indisch ambtenaar of zulk een onderneming kans had goede zaken te maken. Het antwoord luidde: „Papier! Mijn waarde heer, gansch Indië hangt van papier aan elkander. *t Is het land van papier bij uitnemendheid. Met missives, circulaires en rap porten, rapporten vooral, wordt men overstroomd. Wie geen rapoorten weet te maken, lange rapporten vooral, verliest alle vooruitzicht op promotie. Hoe lijviger rapport, hoe sterker bewijs dat men voor zijn taak berekend is. De ambtenaar, die meent eens uit eigen oogen te moeten gaan zien, ontvangt, als hij op het punt staat te vertrekken, eeu rapport, waar over hij rapporteeren moet, en in plaats van zelf te gaan onderzoeken, waartoe hij nu geen gelegenheid had, laat hij ook maar weer rapporten maken. Indië is bet beloofde land der rapporten. „Elke Gouverneur-Generaal vaardigt bij zijn op treden een circulaire uit, waarbij bij den ambtenaren te kennen geeft dat men Indië niet besturen kan aan den lessenaar zittende. Men denkt dat er een betere tijd is Bangebroken, maar na drie maanden is hot rapporton-stelsel weder in vollen bloei. „Vraag niet of een papierfabriek in Indië rendee- ren kan. Het Gouvernement gebruikt f 350,000 ’e jaars, aan papier, dat is zoo ongeveer een millioen kilogram. „Als Indië niet goed bestuurd wordt, dan is het waarlijk niet uit gebrek aan, rapporten." gezondheid schadelijke werkzaamheden aldaar worden verricht, op het volgende. Bij de be handeling van het zoogenaamde derde product in deze fabrieken, waarbij de suikerstroop voor de derde maal aan kristallisatie wordt onder worpen, moet in de ketels gewerkt worden bij een temperatuur van ten minste 45 graad Cel sius (113 graad Fahrenheit). Een bezoeker trekt onwillekeurig de hand terug, als brandde hij zich, wanneer hij toevallig het ijzeren lad dertje aangrijpt, waarmede de werkman in den ketel klimt. Deze verricht in den ketel zijn lang niet gemakkelijken arbeid om de taaie suikermassa uit te scheppen nagenoeg geheel naakt, en kan het gewoonlijk niet langer uit houden dan een minuut of tien.» Vrage, zegt het „Sociaal Wbl.» of in deze voorstelling geen overdrijving schuilt? Zoo niet, of het dan in alle fabrieken van dien aard bij deze werkzaamheden aldus toegaat? Of dat onvermijde lijk is? Of geen maatregelen mogelijk zijn, en of werkelijk maatregelen genomen worden, tot tempe ring van hetgeen op deze wijze van menschen wordt gevergd? Men ziet, dat er voor de enquête-commissie nog iets te onderzoeken is overgebleven 1 Omtrent de snelheid, waarmede de kameel groote afstanden aflegt, bestaan zeer overdreven voorstellin gen. Zoo wordt beweerd dat de rij-kameel (Mehari) een sneltrein zou kunnen byhouden. Dat deze en dergelijko uitspraken bezijden de waarheid zijn, moge blijken uit eenige mededeelingen, die de'Jferwe da Cercle militaire dezer dagen bevatte. In Teil (Algiers) en de Algiersche Sahara, waar de oaten zelden meer dan twee of drie dagreizen van elkaar zijn verwijderd, behoeven de karavanen zich niet met groote snelheid voort te bewegen. De dieren laat men onderweg vrij grazen. Zij kunnen zware lasten dragen. In deze streken hebben om die redenen de kameelen oen gespierden lichaams bouw en zijn hun pooten betrekkelijk kort. Zij dragen 200 tot 250 kilogram. In de „groote woestijn» daarentegen, waar men niet zelden in zes of acht dagen geen water vindt, moet de kameel snel kunnen loepen. Hier vindt men kameelen met hooge, magere pooten en een in verhouding kleinen romp. Het dier loopt met den kop omhoog een gelijkmatigen tred, graast nimmer onderweg en draagt slechts 150 tot 200 kilo in den winter en hoogstens 150 kilo des zomers. Dezelfde eigenaardigheden bezit de Mehari of rij-kamerl. Zijn gang is nog sneller en meer gelijkmatig; zijn last mag niet zwaarder zijn dan 110 kilo en bestaat uit den zadel, den ruiter en diens levensmiddelen. Deze zijn 15 liter water en 6 tot 8 kilo dadels en meel. In Teil leggen de karavanen niet meer dan 4 kilo meter per uur af, in de Sahara 4 tot 6 kilometer. Do Mehari daarentegen legt 6 kilometer per uur af, mot een versnelden gang van 12 tot 20 kilometer; de gemiddelde snelheid bedraagt 10 kilometer. Wat den galop betreft, deze is even vermoeiend voor het dier als voor den ruiter en heeft geen enkel prac- tisoh voordooi. In de groote woestijn kan de kameel des winters dagelijks 6 tot 8 uur loopen en dus, belast met ge middeld 160 kilo, 25 tot 50 mijlen daags afleggen. De gemiddelde lengte vap een dagmarsch kan men, bij een reis van langen duur, op 30 kilometer be palen. Door gebrek aan voedsel lyden de kameelen meer dan door gebrek aan drinken. Onder overigeus gelijke omstandigheden verzwakt een kameel meer wanneer hij drie dagen zonder voedsel dan wanneer hij acht dagen zonder water is. Een goede Mehari kan in den winter zeven tot acht dagen achtereen eiken dag 80 tot 90 kilometer afleggen, als men een dag op acht tot negen uur rekent. Bij koud weder kan het dier vijftien dagen zonder drinken blijven, gemiddeld kan het tien da gen water ontberen. Op een langdurigen marsch maakt men slechts dag reizen van 60 kilometer waarbij de dieren om de acht dagen te drinken moeten hebben. Des zomers kan men zelfs op niet meer dan 50 kilometer daags rekenen en moeten de dieren om de vier of vijf Gedurende de 3 laatste maanden van 1887 zijn langs de lijn GoudaOudewater der Usselstoom- tram vervoerd 16395 passagiers, 82500 K.G. vrachtgoederen en 9000 K G. bestelgoederen, be nevens eenig vee en rijtuigen. Zijn do verschillende ys-clubs in ons land plot seling gestoord in hunne plannen tot feestviering en heeft de ingevallen dooi menig ysfeest in de war gestuurd en dus menige teleurstelling op zijn ge weten, onze gemeente heeft het voorrecht een Ijs club te bezitten, die zich niet laat weerhoudeu door weersverandering of dooi en ook zonder het dunste vliesje ijs in het water een feest weet te organi- seeren, waarvan de heele stad gewaagt. Het is waar, ’t is een speciaal soort vpn IJs-club, met het bepaalde doelOnderileuning ra» vttneermogende» en hoort men de leden der Club, dan moet do klemtoon vooral vallen Op hot laatste gedeelte van den naam der Vereëniging. Met het oog daarop is het te begrijpen dat men redeneert: ijs of geen ijs, een feest moet er zyn I Dat de Goudsche inge zetenen dat ten volle begrepen en daarmede sym pathiseerden is op ondubbelzinnige wijze gebleken. Nauwlijks deed de Club eeu beroep op hun beurs of met de meeste bereidwilligheid werd daarin ge tast en van alle kanten stroomden de bijdragen toe. Opnieuw hebben de Gouwenaars getoond det repu tatie van goedgeefsch te zijn te verdienen en alzoo was het bestuur der Club in staat hot waar lijk schoone feest te doen plaats hebben, dat heden hier werd gevierd. Hedenmorgen ten 10’/4 ure begon hettoen ver- eenigden zich de kinderen op de Markt fen trokken in optocht, voorafgegaan door het muziekcorps der dd. Schutterij, de stad door, begeleid door het Bestuur, bestaande uit de bh. E. L. E. van Dantzig, PresidentP. G. Overoynder, Vice-PresidentJ. van Galen, PenningmeesterA. J. IJsselstijn, Vice- Penningmeoster J. L. van Eijk, SecretarisJ. van Sonsbeek, Vico-SecretarisA. GrendelM. van AalstH. N. van Schaik A. Stoensma O. M. Adegeest en J. Coster Jr. Na verschillende hoofdstraten te hebben door- wandeld trok men naar de sociëteit „Ons Genoegen", waarvan de groote zaal feestelijk versierd was. Al dadelyk bij hot binnentreden werd de aandacht getrokken door de keurige plafond-versiering, be staande uit een groot aantal vlaggetjes van ver schillende natiën, die een zeer aardig effect maakte. Voorts was in de zaal een smaakvolle planten-ver- aiering aangebraoht, terwyl een decoratie van vlag gendoek den feestelyken aanblik nog verhoogde. In deze zaal werden de kinderen al aanstonds onthaald op chocolademelk met krentenbrood. Daarop namen de volksspelen een aanvang en wel eerst het ringrijden voor de jongens en daarop het koekslaan voor de meisjes. Tot wat al pret en vroo- lykheid deze spelen aanleiding gaven laat zich den ken. Zoowel de jeugd, die meedeed als de volwas senen, die als toeschouwers aanwezig waren amu seerden zich uitstekend. De pryzen, die met drzo spelen te behalen waren, waren op het tooneel aan wezig en men moot den praotischen zin prijzen van ben, die hiertoe een keuze dedenallerlei soort van warme en nuttige kleedingstukken waren hier te zien. Spraken wjj hierboven van de roialiteit dor Goud sche ingezetenen, deze bleek niet alleen uit tal van geldelyke bijdragen, maar ook op andere wyze. De goheele zaal-versiering was belangeloos aangeboden. Ook van de kleedingstukken waren sommigen cadeau gegeven, b. v. eon dertigtal petten. Voor den i Graaf Bellièvre, die aan laatst- was toebedeeld, wordt door den Smits vervuld. Ter jongste, in December gehouden vergadering van den Geneeskundigen Raad van Noord-Brabant en Limburg heeft dr. Bruinsma van Steenbergen de bijzondere opmerkzaamheid van den inspecteur ge vestigd op een doel der bezigheden in beetwortel- suikerfabrieken, door onderstaando mededoeling: „Erkennonde dat verscheiden dezer fabrieken, die hem bekend waren, ruim on doelmatig zyn ingericht, wees hij als voorbeeld, welke voor de ■F

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1