I DEL :ap. JBG, consuiteeren enz. BINNENLAND. 18S8. Woensdag 25 Januari. N° 3656. REN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ng. OER jouda liet beneden bekend, ter snegen met anco onder irs J. vak mb it DT, EG D 80. Eli, saven 19. n OME. te Gonda. HOPPE. LK, UDE Gouda. jnloos. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave -- ew I GQUDSCHECOURANT der Zelf- uitepat- een laker. soorten van i Flesschen, geleverd. 60. bg in echtheid kurk steeds den naam_ fb. Prjjs schrikke- jdt, moet die het van een het Ver- arkt 34, bedrag, ekhandel I, Gouda- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de 8tad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. biet ver r in Nederlai gië, de aut derwijs op de lagere scholen in te voeren. Staten-Generaal. t Eerste Kamer. Zitting van 21 Januari. De verschillende hoöfdstnkken der Staatsbegro ting, met de vesting- en spoorwegbegrooting en die van Suriname, zijn in deze zitting eenparig aan genomen. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTER. - "2 den Koning zjjn goedgekeurd. De heer Bolle behield zich het directeurschap voor tot Februari, wegens onderhandeling over de huur van den schouwburg torens verlangde de heer Bolle meerdere zekerheid. De' vergadering is uit dien hoofde verdaagd. Eene breede dameaschaar woonde Zaterdagmiddag te 's Hage de laatste voordracht van mevrouw Alting Mees over de kookkunst bij. Alvorens deze bijeenkomst mevrouw Mees behoefte hare voor r. schillende lezingen betoond. Zjj nam niet voorgoed - -A - GOUDA, 24 Januari 1888. Bij Kon. besluit van 19 Jan. zijn benoemd de voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsver vangers in de militieraden voor de lichting der na tionale militie van 1888. In het 3e militiedistrict van Znid-Holland is be noemd tot voorzitter Mr. A. A. van Bergen Uzen- doorn, lid der Provinciale staten, tot zjjn plaatsver vanger Mr. 8. Le Poole, lid der Prov. Statgu De tot kapitein benoemde Iste-luit.-adj. G. P. Cheriex blijft in die betrekking werkzaam bij het 5de bataljon 4de reg. infanterie alhier. By do 2* opvoering van het Weihnachte-Oratorium op Donderdag 26 Januari e. k. zullen de heeren W. Deckers (bariton) en de heer Kerkoerle (tenor) wederom hunne medewerking verleenen. Eerstge noemde zal dan het bekende seboone lied zingen „Den arme gegeven, ie Gade geleend De tooneelvoorstelling van het gezelschap der hh. van Lier uit Amsterdam, bij gelegenheid van het jubilc van Mevr. Albregt-Engelman, is thans vastge steld op Vrijdag 17 Februari e. k. Zaterdag 28 Januari e. k. rijdt na afloop der Bot- terdamsche Opera een extra-trein naar Gouda. Opgevoord wordt Fidzlio, waarin de hoofpartijen zijn bezet door de dames Mielke en Fischer en de heeren Behrens, Bollé en von Bongardt. Tot Rjjks-telefoonkantoorhouder, te Zevenhuizen is benoemd de heer A. Helmstrijd, brievengaarder aldaar. Men schrijft on, uit Gouderak van gisteren Heden heeft de Gemeente Gouderak door het over lijden van den Heer J. Smits een zeer geacht inge zetene verloren. In het jaar 1886, toen door hem om zjjn hoogen leeftijd ontslag werd genomen uit zijne openbare betrekkingen, was hij bijna 50 jaren onafgebroken lid van den Gemeenteraad en daarvan 41 jaren Wet houder geweest. Zoowel in die betrekkingen als in die van presi dent kerkvoogd heeft hij met de meeste toewijding de belangen dezer Gemeente behartigd en veel goeds ia hier door zijne krachtdadige medewerking tot stand gebracht. Groot was zijne liefde voor deze Gemeente, menigmaal en op onderscheidene wjjzen gaf hij daarvan blijken, nog onlangs door, met zjjne twee met hem te zamen wonende zusters, aan de Hervormde Kerk alhier een kostbaar orgel ten ge schenke te geven, waarvan hij tot veler teleurstelling de voltooiing evenwel niet heeft mogen beleven. Algemeen was hij in de Gemeente om zijne vele goede hoedanigheden zeer geacht en bemind en bij velen zal zijne gedachtenis in dankbare herinnering blijven leven. Op de gisteren gehouden vergadering der Duitsche Opera te Botterdam, heeft de commissie medegedeeld, dat de geruchten omtrent een failliet van de Hoog- dnitsche Opera onjuist zjjn. Het subsidie van/24000 is volteekend. De exploitatie is overgedragen aan •eene nieuwe vereoniging waarvan de statuten door Alleen de heer Breuning stemde tegen hoofdstuk Oorlog. Verscheidene leden die gewoon waren tegen de défensiehoofdstukken te stemmen, stemden nu voor, omdat er uitzicht was op regeling der ddfensie bij de wet. Vooral de Waterstaatsbegrooting gaf aanleiding tot beraadslaging. Daarbij verklaarde de Minister dat de verlaging van het Indisch port zich alleen tot het briefport zou beperken en de monsters en drukwerken daaronder niet vielen. Voorts deelde hij mede dat de wet tegen do bptervervalsching aan zijn Departement gereed lag, maar nog bij de departementen van Justitie en Financiën moest onderzocht worden. Orer de vestiging van landbouwproefstations was het overleg met Binnenlandsche Zaken aangevangen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping geschei den. Aan de Daily Nem worden schrikkeljjke bijzon derheden getelegrapheerd aangaande de koude en de sneeuw, waardoor dezer dagen het noordwesten van Amerika geteisterd is. Men vreest nu, dat het getal omgekomenen wel 200 bedraagt. De sneeuw storm kwam Woensdag 11 dezer plotseling, te mid den van het heerljjke winterweder; de zon werd verduisterd, een hevige stormwind stak op, de ther mometer viel 15» en den volgenden dag 30’ onder nul. De sneeuw was fijn als poeder of meel; in Dakota, Minnesota, Iowa, Nebraska en Wisconsin werd op do meeste spoorwegen het verkeer ge stremd, de telegraafpalen werden overal omgewor pen, zoodat eerst Zaterdag de uitgestrektheid van het onheil oenigermate bekend werd. De bericht gever van het Engelsche blad deelt eenige staal tjes mede van hetgeen zoovele ongelukken te Ijjden hadden. Zoo vond men in eene kleine holte van den grond het lijk eener onderwijzeres met de ar men om het lijk van een klein meisje, dat zjj zoo goed mogelijk met haar kleed had beschermd. De hoed was haar van het hoofd gewaaid, en met de eene hand hield zij haar kleed bij den hals samen. Het gelaat der doode had eene glimlachende uit drukking. Elders werden een broertje en zusje ver mist. De moeder ging met 25 man uit om te zoeken. Men vond de kleinen dicht bij elkander zittende. De jongen hield de handjes van het meisje in de zijne beiden doodgevroren. Twee onderwijzers lieten hnnne leerlingen in eene school achter, om in de naastbijgelegen boerenwo ning hulp te halen en kwamen onderweg om. De kinderen bezweken van koude in de schoollokalen. Eene vrouw word dicht bij de deur harer woning dood gevonden, die, zich ongerust makende over haren man, was uitgegaan om hem te zoeken. Van vele zagen de lijken er uit alsof zjj gestikt waren; zij hadden de kleederen bij den hals opengescheurd. Inderdaad wordt door het fijne jjs- of .sneeuwstof, dat bij deze soort van sneeuwstorm, in Amerika sedert een jaar of acht onder den klanknabootsen- den naam van „blizzard” bekend, de lucht vervuld en in korten tijd de ademhaling onmogeljjk gemaakt. Duizenden stuks vee zjjn in de stallen omgekomen en velen kwamen om bij pogingen om de dieren te redden. Een bejaard Engelschman, die door den storm werd overvallen, begroef zich zelven in den sneeuw en kwam eri m^t bevriezen van enkele dee- len zijns lichaams af. v Hoe koud het geweest is, lao men te 's Hage de laatste voordracht van mevrouw Alting op te heffen, gevoelde dankbaarheid te uiten de oprechte belangstelling, haar bij hare ver- afscheid van Den Haag, doch hoopt van tijd tot tijd de inrichting te komen bezoeken. Zij vertrekt thans naar Maastricht, om aldaar eene reeks voordrachten te openen en zal niet in gebreke blijven in alle kringen, wagrin zjj zich gaat bewegen, den raad te geven deze hoogst nuttige inrichting te bezoeken, welke aller belangstelling verdiént wegens haar streven dm nuttige vrouwen te kweeken. Zij hoopt voorts dat hare lessen in de kookkunst de door haar gowenschte uitwerking bij de dames, die de conferenties bezochten, mogen hebben en sprak ten slotte op geestige wijze de hoop uit, dat de dames bij het toebereiden der spijzen geen onaangename gevolgen, b. v. minder dichte aanraking met het vuur, mochten ondervinden. Deze woorden ten afscheid werden luide toege juicht. De heer M. Hijmans van Wadenoyen, voorzitter der rereeniging «De Haagscbe Kookschool," nam hierop deze gelegenheid te baat tot het brengen van warme hulde aan mevrouw Alting Mees, die, gelijk spreker opmerkte, blijkens de talrijke opkomst der Haagsche dames van eiken leeftijd, in de residentie geen onbekende is. De wijze waarop mevrouw Mees zich van de voor drachten kweet, had verzekerde spreker niet nagelaten in deze stad eene algemeen» appreciatie te verwerven. Hij schetste haar als eene oonferencicre in den vollen zin des woords, die hare lezingen niet alleen wist te kruiden met de benoodigdhoden voor de proeven waarmede zjj hare voordrachten toelichtte, maar ook met gezonden humor. Ten slotte bracht spreker dank aan het dames-co- mité, hetwelk het denkbeeld eener kookschool eene inrichting van zoo groot algemeen nut roet energie had voortgezet. Hij wees ook op het besluit van den Minister van binnenlandsche zaken in Bel gië, den heer Thonissen, die, nadat in verschillende dagbladen daar te lande artikelen waren voorgeko men, waarin werd aangedrongen op het geven van onderwjjs in de kookkunst aan de vrouweljjke leer lingen der lagere scholen en aan jonge dames, in dien zin eene aansohrjjring tot do Commissarissen des konings richtte. De hoer Hijmans hoopte vurig, dat het oogenblik ter verwjjderd mocht zijn, waarop ook I, gelijk thans sedert September in Bel- •iteiten mochten besluiten dergeljjk on to lagere scholen in te

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1