II). LIS. 1888. Vrijdag 27 Januari. N° 3657. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, e. NUARI, BINNENLAND. lenbond, RIUM. «EER!! raat, IJ. lering arte erin idwater 'andpoeder en schopne ’OPP, Meinier der 'e IFeenen. ker aan De inzending wan adwertentidn kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag 4er uitgave ft tel, iep, n Anatherin- id schadelijk huw ik hier- sankoop van ip, tegen iedere der Afd., ÏJE2V, i Leiden. utroduceerd its éénmaal KIN. I Vkbmaak» vaderdag i te zingen, in de Zaal Cents. e echte ander Tand- ehoedmiddel jebruik aan Door den inspecteur ran toezicht zijn te Amsterdam ie tot het GOUDA, 28 Januari 1888. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Vrjjdag den 27 Januari 1888, des namiddags ten 1 ore. Aan de orde': Het voorstel tot wyziging van Art 8 der Voor waarden betreffende de levering van gas door de eparaten be- lenrijk Co. j F. H. van bilié, apoth. >dam bij C. i Amsterdam lloth Co., van Spanje, e nette 'iendew. het geneeskundig staats- een twintigtal slaapsteden en eenige kosthuizen bezocht, waaromtrent aan den geneeskundigen Raad een belangrijk verslag werd, nitgebracht Over het rigrmeen wns de indtuk gun stig met betrekking tot de zindelijkheid, doch zeer ongunstig met betrekking tot de ruimte. Vele der kamers en slaapzalen waren slechts 2 meter hoog en vaak is per hoofd slechts 6 M8. lucht beschikbaar. In sommige slaapsteden is voor 100 personen plaats, meerendeels echter voor 20 tot 40. Voorts zijn zol ders in afzonderlijke vertrekjes gedeeld of met be schotten voorzien, voor slaapgelegenheid ingericht. De meeste slaapsteden kunnen slechts, wanneer ge durende' den nacht de deuren en ramen geopend blijven, het aantal gasten, waarvoor zij bestemd zyn, zonder nadeel herbergen. De prijs per nacht is in den regel 25 of 30 cepts met inbegrip van 2 maal koffie. In sommige slaapsteden kan men echter ook voor 10 en 15 cent per nacht onder dak komen. goudsche courant. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. 1d de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjje per drie maanden is 1.25 franco per pöst 1.50. ren eer Van Zuylen weer de joviale acteur is van vroegerdaarom behoede hy zich voor te groote krachtsinspanning, welke teer nadeelige gevolgen zou kunnen hebben. Het Hof te ’s-Gravenhage gaf Maandag eene niet onbelangrijke beslissing nopens hetgeen al of niet door getuigen kan worden bewezen. De heer de K. verhuurde tand aan zekeren v. B. Daar deze de huur niet betaalde, werd pandbeslag gelegd en tot beta ling gedagvaard. De huurder verdedigde zich met beweerd bekomen uitstel van betaling, achtte dus het beslag onrechtmatig en vroeg vergoeding van daar door veroorzaakte schade. Toen de termyn, waarop %de betaling volgens den huurder htid moeten plaats vinden, verschoven was, betaalde hij inderdaad, maar procedeerde voorts over de schade, door het beslag veroorzaakt, be verhuurder ontkende ooit uitstel van betaling gegeven te hebben, waarop de huurder aanbood dit door getuigen te bewijzen. De verhuur der verzette zich daartegen, op grond dat de huur was aangegaan bij authentieke akte, waarin alle huurtermijnen waren bepaald en l»et bewijs van het tweede uitstel, als strydende tegen den inhoud der akte, blijkens art. 1934 B. W., niet door getuigen mocht worden geleverd. Hij betwistte niet, dat zoo- danige nadere overeenkomst gemaakt mocht worden, beweerde evenmin dat alleen Schriftelijk bewijs daar voor mocht worden bijgebracht, doch voerde aan, dat getuigenbewijs en vermoedensbewys ten deze waren uitgesloten. De huurder voerde daartegen aan, dat het' wettelijk verbod alleen betrof zoodanige uitlatingen of overeenkomsten, die dadolyk by, vóór, of na hot maken der akte zouden hebben plaats gehad, maar geenszins latere overeenkomsten, die bij het maken der -akte daarin niet konden worden Leugen tot het einde toe. opgenomen. AD VERTENTIEN worden geplaag TSn 15 regel. A 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verachjjnt Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. woor.l „God» uit alle schoolboeken te doen schrap- Een ieder kon bemerken, dat het nog lang ral da gen en dat waarbij een beroemd publicist aldaar bad betoogd dat het aantal misdrijven door jeug dige menscben gepleegd thans viermaal meer was dan vroeger. Zou tusschen het eene feit en het andere verband bestaan vroeg spr. Hoewel nu hier te lande van geen gemeenteraad of ander be voegd collegia een besluit als dat te Parijs kon worden verwacht het was helaas I odk veelal overbodig daar het woord «God" reeds ni| menig jong hart en hoofd zelf was verbannen ’zoo was het spr. toch menigmaal opgevallen, dat tbe tegenwoordige jengd veel, ontzaglijk veel leerde, o.a. ook omtrent de samenstelling van het menschpiijk lichaam, maar dat zij ton oenenmale onbekend arerd gelaten met het hoogere in den mensch. Tojk was kennis daarvan een eerste vereischte. Do redan van diet onbekend heid was o.a. ook hierin te zrmken dat vele leeraars en onderwijzers zelf weinig ielangstolling daarvoor gevoelden. Het is volgens spj. een droevig feit dat vele beoefenaars der wetenammp het baataa. vea God loochenen, terwijl de ware wetenschap toch vol strekt niet strijdig is met het geloof aan het be staan van God. Dit geloof maakte vervolgens het onderwerp van spr'a rede uit. Spr. had bij het begin van zijn theologische stu diën aan de universiteit een smartelijk oogenblik gehad’ toen hem, die als jongeling het bestaan van God. had aangenomen zonder veel te denken om de redenen die hem daartoe noopten, plotseling op een dispuut-vorgadering de vraag was voorgelegd is het bestaan van God te bewyzen 1 Dat bewijs was by die gelegenheid uitgebleven en aanvankelyk had dit hem veel leed gedaan, maar weldra was ‘t hem duidelijk geworden vooral ook op het Collegia van Prof. Opzoomer, dat dit bestaan niet bewezen kan worden, evenmin trouwens als het bestaan van een mensch bepaald kan bewezen worden. Spr. trad daarop in een uitvoerig doch zeer helder betoog van de juistheid der laatstgenoemde stelling om vervolgens de eerste te bewijzen, doch om daarop aanstonds te laten volgen alle gronden en redenen waarom wij het bestaan van God kunnen en moeten aannemon. Na de pauze toonde spr. ons aan wat God voor ons is en hoe ieder rein menschenbart van Zijn bestaan bewust is. De schoone voordracht maakte blijkbaar diepen indruk op de aanwezigen. Aan de Haart. Ct. wordt medegedeeld, dat een jongmensch te Assen, huisgenoot van den Commis saris des Konings in Drenthe, van zijn ouderlijk huis te Tiel, waar zich de mazelen vertoond hadden, een brief ontving en enkele dagen later door die ziekte was aangetast, terwijl te Assen geen andere lijders aan mazelen voorkomen. De gevolgtrekking ligt wol voor de hand, dat hier de brief de drager der besmetting is geweest. Stedelijke Gasfabriek. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de bestemming aan het getrouw der voormalige Gastbniakerk te geven. De benoeming 'van twee Noodhulg-JLykdragors. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Kou dekerk is benoemd mej. E. van de Ring, te Gouda. Dinsdagavond had de aaogekondigde voordracht plaats, in het Dep. „Gouda* der Maatschappij tót Nut vau*’t Algemeen, van den heer J. C. van den Berg uil' de Knijpé. over Mirabeau. Spr.. schetste ons allereerst Parijs op den 5” Mei 178b, den merkwaardigen datum toen te Versailles dg bekende vergadering bijeenkwam van afgevaar- digden uit den adel, de geestelijkheid en den burgerstand, door den Koaing geopend, om vervol gens den politieken toestand van dat oogenblik te schetsen, waarna hij ovorging ons het leven van den man te beschrijven, die op dat oogenblik een zoo gewichtige positie innam: de graaf de Mirabeau. Reeds aanstonds na zijn geboorte was de eerste .indruk die hy opwekte bij ioder, welke hem zag, dat bij afschuwelyk leelijk was en toon hij later de pokken kreeg, werd zijn uiterlijk er niet beter op. Zijn eene voot was langer dan de ander en hij, die bestemd was eenmaal de grootste redenaaar van zijn tyd te worden, wekte alom af keer. Niet het minst bij zijn vader, die hem letterlyk haatte on die de jengd en de jongelingsjaren van zijn koon vergalde door allerlei straffen en harde maatregelen. Na zyn jeugd beschreven te hebben deed spr. ons kennis maken met zyne verschillende lotgevallen. Steeds door zyn vader, een man v«n grooten invloed, achtervolgd moest hij achtereenvolgens de wijk nemen naar Holland en Engeland, terwijl hij ook later te Berlijn vertoefde en waarbij werd in het licht gesteld hoe hij, in weerwil van zyn terugstootend uiterhjk moer dan oens lief hebbende vrouwenharten voor zich wist te winnen ei) weldra door zijn groote welsprekend* heid een machtigen invloed oefende op zijn omgeving. Ten slotte schetste spr. hom als Lid der nationale vergadering on releveerde het foil van zijn merk waardige samenkomst met Maria Antoinette, óm eindelyk zijn tragisch- sterfbed ons voor oogen te stellen en de beteekenis van rijn persoonlijkheid voor de geschiedenis aan te toonen. De boeiende, good gestileerde voordracht viel blijkbaar zeer in den smaak van hot publiek, dat ongelukkig niet zeer talrijk was. Voor een vry talrijk publiek hield gisterenavond Dr. H. G. Hagen, uit Leiden, de aangekondigde voordracht in de afd. Gouda en Omstreken van hét Nederl. Protestantenbond. Spr. ving aan met twoe dagblad-berichten in her innering te brengendat waarbij vermeld werd dat de gemeenteraad te Pary’s had besloten het i Willem Van Zuylen trad Dinsdagavond, na herstel van een zware-ziekte, weder voor het eerst ep in den nieuwen grooten schouwburg te Rotterdam. Aan den gevierde» acteur Werd oen schitterende ovatie bereid. Niet alleen gold het als een waardee- ring voor den artist, dat de schouwburg reeds twee dagen te voren was uitverkocht, zoodat alle rangen vol toeschouwers waren, doch ook het publiek had geen kosten gespaard om Willen Van Zuylen waar dig te ontvangen. Bij 'zijn optreden als Anton Aecher in Vrovwen- emanripatie, were! hy overladen met kransen en ge schenken, terwyl Onder hét schetteren der fanfares geen einde kwam aan het applaus. Zichtbaar aange daan, bracht Van Zuylen eenige woorden van dank aan het publiek en allen, die hem in zyne ernstige zipkte hadden bijgestaan. Hoewel het hem veel inspanning kostte, vervulde Van Zuyjen deze rol en die van Koster Handing in de Gevolgen van een I

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1