WINTEMRTimEN. tot mede Inwoning Bultenlandscli Overzicht. ADVERTENTIEN. A. v. OS Az- Kleiweg E. 73 en 73a. aaoleggeo en onderhouden van Het sociale vraagstuk, welks oplossing door alle menschenvrienden als het voornaamste vraagstuk in staat en maatschappij beschouwd wordt, is, naar het oordeel der voornaamste staathuishoud kundigen, ten allereerste een maag-vraagstuk. Het is de vraag hoe een werkend «'mensch zich op de beste en meest voldoende wijze voeden kan. Maar het is dan ook van de echte Zwitsersche Pillen Van den apotheker R. Brandt de voornaamste taak, zoó op de menschelijke maag te werken, dat haar spijs- verteerend vermogen bevorderd wordt. Dit algemeen bekende voortreffelijke huismiddel tegen elke schade lijke overlading der rtiaag, (by de apothekers ver krijgbaar voor 70 cents de doos) moest dus door alle raonscheïivrienden erkend "én aanbevolen wor den als eene bijdrage, ter oplossing van het sociale viwagstuk. Men lette op de naarateekening R. Brandt in het witte kruis van het étiket. M- INGEZO N ITeIT Burgerlijke Stand. Moordrecht Gouderak Stolwijkt Zevenhuizen KOÈ' 30 Jannari 1888. M van der BRUGGEN en J. van ELKy 1 J. VAN ELK, Een ware schat ZDrv Retau's elfbewaringf. den dag, «onder «elf de moeite te doen, krenten te leien. De lerende courant moet een verbazend succes hebben. Men weet in Amerika zeker nog niet, dat ten onzent vele damea het verder gebracht hebben en, zonder zelfs eeu enkel blad in te zien, met een schat van nieuwtjes huis uit, huis in trekken, terwijl haar tong nooit moede wordt I De Borlqnsche scheikundige, Professor dr. Oscar Liebreich deelde onlangs eenige merkwaardige ge vallen mede hoe"kwik door de lucht dringt. Een gezin uit de gegoede klasse betrok eene an dere woning, die natuurlijk vooraf de gewone schoon- maakkuur onderging. Nadat het gezin daar eenige dagen gewoond had, werd de een voor, de ander na, ziek: tong en tandvleesch zwollen op en wer den pijnljjk; en kwam hoofdpijn, koortsigheid, hart water, enz. bjj. Dadelijk liet men den huisdokter komen, die eerst de zonderlinge ziekte en de oor zaak er van niet wist te verklaren. Bij onderzoek bleek eindelijk dat er vroeger een thermometersfa brikant, die zooals men weet veel met kwik werkt, eenige jaren in het huis gewoond had. Nu werd de woning nauwkeurig onderzocht, de vloer werd opgenomen, en men vond er eene groote hoeveel heid kwik onder, dat door de spleten van den vloer gedrongen was en de lucht bezwangerd had. De inademing van iKe met kwik vermengde lucht had de raadselachtige ziekte veroorzaakt, die nu door gepaste tegenmiddelen genezen werd. Een nog sterker bewijs van een schadelijke wer king van los kwik is het volgende. In het jaar 1810, in de maand Februari, had het oorlogsschip Triomf in de Spaansche haven Gadix kwik geladen. Terwijl men tegenwoordig dit metaal in ijzoren flesschen bewaart, werd het tq6n in zakken ver pakt, die in kisten gelegd werden. l)aar deze soort ▼an verpakking geen luchtdichte was, moest er nood zakelijk kwik ontsnappen en zich met de lucht in de schecpsruimte vermengen. De matrozen werden ziek, de geiten, die men aan boord had, stierven, en al de ratten vond men dood liggen. Burton, de bekende Engelsche reizigor, die in het buitenland van Afrika plaatsen bezocht heeft, waer voor hem geen Europeesch reiziger nog ooit een voet had gezet, was in twee maanden eene taal meester. Dat deed hij op de volgende wijze; Hij kocht eene eenvoudige spraakkunst en woordenboek, teeker.de de volzinnen en woorden1, die volstrekt noodig waren, aan, en leerde ze van buiten door ze in zijn zakbookje te leggen en ze in elk verloren oogenblik van den dag over te lezén. Hij studeerde nooit langer dan een kwartier achtereen, want daarna verloor zijn hoofd zijne frisch- heid. Na ongeveer 300 woorden geleerd te hebben wat in eene week gemakkelijk te doen is, las hij zoo goed en kwaad als het ging in de taal, die hij wenschte te leeren, een of ander gemakkelijk werk en onderstreepte elk woord, dat hij zich wilde her inneren, om die onderstreepingen minstens ééns op een dag over te lezen. Als hjj zyn boek uit had, las hy de geheele spraak kunst in alle bijzonderheden door, en koos dan we der een ander boek, waarvan bet onderwerp boeien der was. Nu had hij de taal beet en maakte snelle vorderingen. Als hij aan oen nieuwen klank kwam, zooals het Arabische Ghaynoefende hij zijne tong er in door dien honderden malenïflop een dag te herhalen en als hij las, deed hij hot altijd overluid, opdat zijn gehoor zijn geheugen zou helpen. Wanneer hij met iemand sprak in eene taal, die hij leerde, nam hij de moeite van hem elk woord onhoorbaar na te zeggen en zoo de uittpraak en den klemtoon te leeren. De kappersbedienden tö "Napels hebben sedert eenige dagen het werk gestaakt, wat den bewoners der stad dwingt hun baarden te laten staan. On langs nam een rijke Engelschman, do heer Mose, te Napels zijn intrek in een aanzienlijk hotel. Hij beval, hem den volgenden morgen tijdig een barbier te zenden, en toen hy hoorde, dat deze heeren wei gerden hun ambt waar nemen, l6dfde de heer Mose twintig p6nd'sterling ui^ vopy den man, die hem scheren wilde. Tot dien prijsfirliet zich eén barbiers- gezel vinden, het gelaat van 'aen lord onder handen te nemen. Toen echter zijn collega's yernamen, dat hij tegen de afspraak in toch had geWerkt,lokten zij den jongen man in een hinderlaag en brachten hem zeven-ei*-twintig messteken toe. Het arme slachtoffer hunner worde verkeert in levensgevaar. Twintig der heethoofden zijn reeds in hechtenis ge nomen. K Hk zijn te Parijs monschen, wier beroep het is, dassen te strikken, oen hoofdzaak bij het „toilet, waarmee lang niet alle heeren goed terecht kunnen. Die dassenstrikken zijn bedienden van groote modemagazijnen. Zy gaan tegen 6 uren in een rij tuig zitten, en rijden hun klanten af. Zoo hebben zij binnen twee uren 20 a 25 heeren geholpen en 40 a 50 francs verdiend. Want het strikken van een das door die kunstenaars kost niet minder dan een gulden; een pry», waarvoor men een goede das kan koopen tenminste bij ons. De oommissie voor de vakscholen nit de Gel- dersch-Overyselsche Maatschappij van landbouw heeft haar rapport uitgebracht. Het luidt aldus Bij de, lage prijzen der landbouwproducten, is het meer1 dan ooit voor den landbouwer eene levensquaestie geworden om goed en goedkoop voort te brengen. Dat niet overal even goede prpducten worden voortgebracht, kan men zien o. a. in het groote verschil der boter- en kaasprijzen, niet alleen tus- schen verschillende streken, maar ook op dezelfde markt, tusschen de hoogste en laagste noteering. Als eerste voorwaarde om goed en goedkoop voort te brengen, behoort kennis, te verkrijgen door goed landbouw-onderwijs. Daar dit laatste, gegeven aan onze eenige rijks landbouwschool, niet voor iedereen bereikbaar is, wil men in de behoefte trachten te voorzien door de oprichting van zoogenaamde vakscholeril, waar een ondordeel van den landbouw, b.v. zuivelberei ding of akkerbouw, óf boschbouw enz., practiseh zal onderwezen worden, volgens de doelmatigste handelwijzen, met eene eenvoudige uitlegging der werkzaamheden. Het Hoofdbestuur der Geldersch-Overijsélsche Landbouwmaatschappij benoemde in hare laatstge houden vergadering eene commissie, bestaande uit de heeren jhr. G. J. Dommer van Poldersveldt, H. M. Hartog en W. G. Boelo, om de oprichting van zulke vakscholen zoo mogelijk voor te berei den, en het Hoofdbestuur machtigde deze com missie, om over de vraag naar de wenschelykheid en mogelijkheid dier oprichting, met de afdeelingen in overleg te treden^ Do commissie stelt, onder nadere goedkeuring der algomeene vergadering, en onder opmerking, dat bij het ontvangen van rijkssubsidie, de plannen tot oprichting der vakscholen ook aan het oordeel der regeering zullen jnoeten worden onderworpen voor eerst de vak-zqivelsoholon ter hand te nemen, en de oprichting daarvan te bevorderen in het gebied waarover zic$ de werkkring der G. O. Maatschappij van landbouw uitstrekt. Wellicht zoude oene enkele bestaande instelling b. v. de Proeftuin td Deventer, gewijzigd naar de behoefte, aan het landbouwvakonderwijs kunnen worden dienstbaar geipaakt, te eerder, daar reeds nu, dank zij een ijverig en verlicht bestuur, met betrekkelijk geringo hulpmiddelen, ^aldaar zeer gun-' stige resultaten worden verkregen. Om tot uitvoering harer donkbëelden te'geraken, heeft de commissie het volgende voorloopige schema opgesteld. In de streken waar zuivelbereiding hoofdzaak is, eh veelal boerderijen met minstens 15 melkkoeien aangetroffen worden, zal eene overeenkomst met de bewoners moeten worden getroffen, omtrent het ge bruik van dergelijke, mits daartoe geschikte, boer derijen. Onder de leiding van eenen door de Maatschappij aangestelden leeraar, zal oen zestal vrouwelijke leer lingen waaronder natuurlijk de bewoonster dor boer derij, in de beste methoden der zuivelbereiding, practisch onderwezen voorden waartoe de Maat schappij do benoodigde verbeterde werktuigen, die niet op do» boerderij aanwezig mochten zijn, zal aan schaffen. Daar een tijd van 2 a 3 maanden voldoende is, om met do handgrepen eener doelmatige zuivelbe reiding vertrouwd te worden, zal de leeraar gedu rende de 8 zomermaanden op drie a vier dergelijke zuivelscholen onderricht kunnen geven en gedurende de wintermaanden als wandelleeraar optreden om voorlezingen over weidebouw, zuivelbereiding on vee teelt te houdoh. De commissie vleit zich, dat na één a twee jaren, niet alleen de bewoonsters der boerderijen, die tot zuivelscholen gediend hebben, maar ook (le leerlingen, alsdaif zelfstandig kunnen optreden, om weder aan andere onderricht to geven in eene goede wijze van zuivelbereiding, zooals thans in Denemarken geschied waar op honderden boerderijen gelogen is, goed on derricht in de zuivelbereiding te ontvangen. Alsdan zal de vroegere leeraar er toe kunnen over gaan, om met zijne gereedschappen rond te reizen in andere streken, waar de zuivelbereiding niet zoozeer 4e hodfdzaak der boerderij uitmaakt, om ook daar de boter en kaas tot gelijkmatige producten van eerste qualiteit te verkrijgen, hetgeen'6«no levens voorwaarde is, ora de concurrentie mot 'de zooge naamde margarine-boter vól te houden. Naar aanleiding hiervan verzoekt de commissie der G. O. M. van landbouw voor de vakscholen, de volgende vragen in de afdeelingen te bespreken, en de noodige information in te winnen Vraag I. A. Wat is uw gevoelen omtrent het nnt van landbouw-vakonderwya in het algemeen B. Bestaat,er in uwe -afdeeling behoefte aan P C. Zoo ja in welken vorm? Vraag II. A. Zouden de gemeenten uwer afdee ling genegen bevonden worden, bjj te dragen in de kosten Vraag lil, A Zouden er voor eene vakzuivel- school, boerderijen in uwe afdeeling gevonden wor den, geschikt voor dat doel P en tegen welke con ditiën beschikbaar P B. Bij een akker of boschbouwschool, proef velden P Vraag IV. Is het te verwachten dat er in uwe afdeeling boerendochters zijn, die van het vak-zuivel- ouderwjjs zullen wenschen gebruik te maken P A. Indien er eene vak-zuivelschool in de onmiddellijke nabyheid wordt opgericht B. Indien de school in eene andere streek wordt opgericht Vraag V. Is in uwe afdeeling onderwijs in "de enkele boterbcreiding, in de bereiding van vette kaas of in de bereiding van boter en magere kaas het eerste gewenscht De commissie wenscht uiterlijk vóór 1 Maart 1888 de zienswijze der afdeelingen te vernemen. Eindelijk en ten laatste mogen we wel schrij ven is Donderdag in de Fransche kamer de be handeling over de begrooting 1888 begonnen. Vooraan op hot appèl stond men raadt het reeds do strijdvaardige bisschop Freppel. Deze afgevaardigde sloeg een krachtigen maatregel voor: hij wenschte ook de overige voorloopige twaalfden voor 1888 in te willigen, opdat er tijd gewonnen werd voor de beraadslagingen over het budget van 1889 en verdere hervormingen. Hoewel de bisschop zijn voorstel motiveerde met de verklaring, dat een uitzonderingsvoorstel door een uitzonderingsjaar, dat drie ministeries, een president der republiek en vier begrootingen opgeleverd had, gewettigd was, kon hij noch de budget-commissie noch de kamer tot rijn meening overhalen. Een beter onthaal vond het voorstel van den afgevaardigde Jouvencel om voortaan het begrootingsjaar te laten aanvangen op 1 Juli en te laten eindigen op 30 Juni. Bij monae van haar president Peytral verklaarde de commissie zich boréid dit voorstel te onderzoeken. Merkwaardiger dan dit voorpostengevecht was even wel hetgeen door den afgevaardigde Passy gespro ken werd. In het breede wijdde de spreker over de voorstellen der bogrootings-comraissie en den financieelen toestand dor republiek uit, maar voor niet-Fran8chen is vooral van belang wat deze af gevaardigde zoide over de door Frankryk syrtert eenige jqren gevolgde binnenlandsche en buitenland- sche politiek. Hij hekelde de kffehér, die zich niet genoeg met zaken, en te veel met politiek bezig hield die door voortdurende interpellaties oen ernstig misbruik onophoudelijk het bestaan van het kabrnet in gen&ax bracht. Ernstig protesteerde de spréïcer tegen de protectionistische maatregelen en vooral dit gedeolte zijner rede is voor ons land, waar tegenwoordig de protectionistep zoo luide de stem beginnen te verhpffen, leerzaam. Deze politiek noemde hij een politiek van zwakheid en onderdruk king, van persoonlijke initiatieven, van toevlucht tot den staat en ondersteuning op kosten der belasting betalers. Handeltftractaton zijn tegelijk vriendschaps- tractaten en bevorderen de ontwikkeling der handels betrekkingen, welke het noodzakelijke evenwicht tegen het overgewicht der militaire uitgaven vormen. Wanneer men den "totalen ondergang der volkrassen en het staatsbankroet voor het einde van deze eeuw wilde voorkomen, jnoest men internationale verbin tenissen aanknoopeu en alle middelen aanwenden, om die in vriend schappelijke betrekkingen tg ver anderen. De vorhouding tusschen Frankrijk en Italië blyft zeer ongunstig. De Italiaansche gezant, generaal Menabrea bracht den heer Flourens een bezoek en betreurde hot zeer, dat de Friyische regeering haar onderhandelaars had teruggeroepen. De Fransche minister antwoordde, dat dit in de tegenwoordige omstandigheden het beste was.1' 4tfocbt de Italiaansche regeering do onderhandelingen willen hervatten, dan kunnen dezen - door tusschenkomt der beide gezanton worden ge voerd. Evenwel is er nog geen vooruitzicht, dat aan hervatting, der onderhandeling wordt gedacht." Te Lyon heeft het gebeulde een zeer slechten indruk gemaakt. De Kamer van Koöphandel zoqjjj terstond haar voorriHtoj naar Pari^, ten einde de regeoring uitdrukkelijk te wiijzen op de gevaren, welke mot een toepassing tan het algemeen turief op 1 Maart gepaard zuHen gaan. De prefect van het departement Rhone zal den voorzitter vergezellen. Alleen te Madrid is men verheugd over het af breken der onderhandelingen. De pers verheelt daar hear ingenomenheid niet over Italië's onwelwillende houding jegens Frankrijk, want, indien de tariefoor log tusschen beide landen begint, zullen vele Spaan sche voortbrengelen op de Fransche markt de Ita liaansche kunnen vervangen. In den Duitschen Rijksdag kwam gisteren de nieuwe editie van de socialistenwet aan de orde, waarbij de Regeering ditmaal zeer sterk overvraagd heeft. Hoe dapper de Minister Puttkamer het ont werp ook verdedigde, hij spreekt zelfs by de meer derheid der conservatieven met zulk een wet voor doove ooren. De uitzetting uit het Rijk vond nergens sympathie en ook de duur der wet zal zon der twijfel weer aanmerkelijk bekort worden. In Zwitserland heeft men tegenwoordig zooveel last van de socialisten, dat de Bondsraad een Hjstjo zal maken van de heeren, die verzocht zullen worden het land te verlaten, terwijl tegen de overblijvende gasten bepalingen zuilen worden gemaakt. Eiken dag vermeerdert het aantal protesten, dat de Oostenrijk8che regeering ontvangt tegen het voor stel van den clericalen prins Liechtenstein betref fende de openbare school. Ook de Weeuer gemeen teraad vereenigde zich met 74 tegen 2 stemmen met een zeer kras gesteld protest, waarin handha ving der neutrale school wordt verlangd. De clericale party handhaaft echter, ondanks het algemeene verzet, haar voorstel. De liberalen daaren tegen verlangen, dat het ontworp zelfs niet in be handeling worde genomen en terstond na de alge meene besprekingen worde verworpen. De gewezen koningin van Spanje heeft Madrid reeds verlaten. De koningin-regentes en de ministers deden haar uitgeleide. Voorloopig zal Isabella t£ Sevilla vertoeven, ten einde den schijn te verraijdon, alsof zij verbannen is, doch in het voorjaar zal de ex-koningin naar Parijs terngkeeren, De Spaansche regeering heeft haar een jaargeld toegekend van een half millioen, mits zij zich slechts uit het land verwydore en buiten de politieke blijve. ér al kaarten Genoegen" mochten lel te hoog genoemd Het is wel waar, M. de R., dat de moeite en opofferingen der medewerkenden niet te lieht mag worden geacht, doch daar reeds 2 opvoeringen heb ben plaats gehad en de 3® reeds is aangekondigd, zonden wellicht de medewerkenden vooj eene volks opvoering hunne medewerking niet onthouden. Het is reeds gezegd en ik herhaal het daarom, dat men zijn liefdadigheidszin niet eens behoeft te raadplegen, den entreeprijs te betalen, daar hetgeen men te zien en te hooren geeft wél der moeite waardig is. Welaan dan Mijne %eren, mochten deze weinige regelen er toe kunnen leiden een voorstel aan de medewerkenden in bovenbedoelden zin te doen, en eene volksopvoering plaats hebben, voorze ker zoudt gij U ook den dank van honderden werk lieden verwerven niet alleen, maar zult Gy ook heu in de gelegenheid hebben gesteld werkelijk iets schoons te hooren en te zien. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn dank betuigende voor de opname dezer regelen, er den wensch bijvoegende dat weldra een volksopvoering moge plaats hebben, heb ik de eer met verschul digde hoogachting te zijn UEd. Dw. Dr. J. J. I. Gouda, 30 Jan. '88 RECLAME. Echt te verkrijgen te Gouda bij de firma. J. C. Zeldpnrijk en Co. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik UEd. voor onderstaande een plaatsje in uwe kolommen te willen doen inruimen, waarvoor ik UEd. reeds bij voorbaat mijnen dank betuig. TreurtGoudscho Katholieke en niet-Katholieke werklieden TreurtJ De laatste opvoering van het „Weihnachts-OrfSorium" is aangekondigd tegen een entréeprys die, zoo niet-leden der sociëteit fl overschieten, voor U toch moet worden. Gij hebt U gevleid, ja het gerucht deed ztebr zelfs reeds als feit voor, er eene opvoering tegen ver minderden prijs zoude plaats hebben, doch ziet, het Comité hoeft gemeend zulks niet te moeten doen. Gij zult het niet zien Voor U geen Weih- nachts-Oratoriura l Jammer 1 Gij hoort ën ziet toch ook gaarno iets schoons, iets grootsch en indrukwekkends, al laat uw beurs niet toe daarvoor 1.50 entrée te betalen, en gij zijt toch ook^ nieuwsgierig, na al het goede dat de Goudsche Couranten U over^de opvoering hebben gemeld. Men vreest voor minder fatsoenlijken, die zich wel licht niet aan de bepalingen van het Comité zouden onderwerpen. EiliovcfZijn do Goudsche werklie den dan zoo onfatsoenlijk Zyn zij dan zoó onge hoorzaam, dat zij de bepalingen van heft Comité met voeten zullen treden Ik meen dit gerustelyk te mogen betwijfelen daar een werkman steods gehoor zaamheid gewoon is aan zijn patroon. GEBOREN 27 Jao. Barbara en A lid», onder» A. Leks- mond en J. van Rijn. Adriaaq, onder» L van Leenwea en S. den Herder. 28. Johanntr Cornelia, oodera P. M. de Jong en J. IJaaelsteyn. Frederika Maria, onder» H. Tamse an W. H. Gravesteijn. 29. Jacob, onder» L. van den Henvei en A. M. Blokland. OVERLEDEN27 Jan. J. G. Steenwinkel. 13 j. 10 m. 28. L. van Ontheoaden, 45 j. P. van Wyk, 2 an. P. Kaanen, 88 j. K. Droogleever, 89 j. GEBOREN: Jannetje, ooder» L. Verhoef en M. Slobbe. Jaeobns, oodera J. de Jong en C. J. bloos. Johacne», ouders D. Tom en L. van Vianen. Neeltje, onder» D'. van Vlaardingen en P. Versnel. OVERLEDENL. van den Boogaard, hoiavr. van M. P»l«n, 71 j. GEBOREN Johanna» Marinas, oud«r» C. de Jong en M. Kruit. Jan Pieter, onder» L. dé Jong en T. Kapteyn OVERLEDEN: C. van Vliet, wed. J. van der Hee, 74 j. (vnc Waddinxveen.) A. C. kóól 4j. J. Smit, 82 j. J. L. de Groot, 1 m. - A. Kalkman, 66 j. OVERLEDEN W. de Vfiee, 47 J. ONDERTROUWD: C. Spek.ntji* Dekker en A. van'Erk. GEBOREN Johannes, onder» A. Proysen en M. Schmidt Pieter, onder» H. van Vnaren en J. Burghout. Lyntje, onder» G. Berkhof en S. Westmaas. Willeminn, ouder» A. Schiokelsboek en 1. de Wit. OVERLEDEN: L. Nienwland, 74 j. hoisvr. van D. van Kralingen. G Schouten, 88 j. wed. wad M. van Krimpen. H. de Koning, 16 m» - M. Vonk 19 d. en G. Loeve. G. J. WOERLEE—van der Wolf den dag te herdenken, waarop zij vóór ZESTIG jaren door het huwelijk werden verbonden. Hunne dank&e Kinderen, P. G. WOERLEE. M. WOEBLEE. W. WOERLEE en EchtgenootR. WQERLEE en Echtqenoote. 31 Jannari Zalt-Bvmmel, Amsterdam, Parijs, Leiden, Nadat wjj Ik- weken geleden in smart zjjn gedompeld door het overljjden van ons geliefd Dochtertje JOS1NA, zoo Verden wjj heden verbljjd door de geboorte van een Dochtertje. H. TAMSE. W. H. TAMSE- Gouda, 28 Jannari 1888. Gravest sun. Üp den 6d"° Februari a.s. hopen onze geliefde Onders G. M. WOERLEE Op den 28" Jannari 1888 overleed te GouÜa onze lieve Znster, Behuwdzuster en Tante, Mejuffrouw CATHARINA DROOG- LEEVER FORTU1JN, in den ouderdom van rnim 89 jaren. Dit aller naam, 1 W. J. FORTÜIJN DROOGLEEVER. overleed mjjn geliefde Echtge noot, de WelEdele Heer CO RNELIS SPROIJT STOLK, in den ouderdom van rnim 72 jaren. Wed» C. 8PRUIJT STOLK— Uoordrecht, 30 Januari 1888. Smits. Algemeene kennisgeving. o Heden overleed onze waarde Broeder en Behnwdbroeder, de WelEdele Heer COR- NELI8 SPRÜUT STOLK te Moordrecht in den onderdom van rnim 72 jaren. P. van 't HOFF 8TOLK. M. F. van 't HOFF STOLK- SCHALU. M. A. O. STOLK. F. C. 8TOLK van Schaik. i> Ouderkerk a/d IJssel, Utrecht; De ondergeteekende heeft- de eer te berichten dat de zaak gedreven onder "de fifma vanaf 1 FEBRUARI alleen op zjjn naam zal worden voortgezet. Hij beveelt zich minzaam aan tot het en hoopt door eene nette bediening het ver trouwen aan de vroegere firma geschonken, waardig te -bigven. UEd. Dw. Dienaar, Boomgaardstraat. Tuinier. In een Det burgergezin wordt door een Heer nog een Heer, P.k G voor gezelligheid gevraagd. Adres onder No. 1608 aan het Bureau dezer Courant. voor de ongelukkige slachtoffers der Zelf bevlekking (Onanie) en geheime uitspat tingen is het beroemde werk HQllandsche uitgave, met 27 afb. Prijs 2 Gulden. Ieder, die aan de verschrikke lijke gevolgen van deze ondeugd lijdt, moot het lezende oprechte leering, die het geeft, redt jaarlijks duizenden van eèn zekeren tlood. Te verkrijgen bij het Ver- lags-Magazin te Leipzig, Neumarkt 34, franco tegen inzending van het bedrag, (ook in postzegels), en in eiken boekhandel iff Holland.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 2