n rara er anker van el Nederland, r. Proeffles- idere bekende BW GD: :bruari, Vrijdag 17 Februari. N? 3666. 1888. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. betijen antenbond, •I 1888, ent BLOM te 73 en 73». 1 OIJE, >n gr af b. Prys erschrikke- 1 lijdt, moet ig, die het i van een iy het Ver- imarkt 34, iet bedrag, boekhandel BINNENLAND. 'ING van liat K Zn, GOUDSCHE COURANT Zuivere be- i, 2 bekwame STERS en 1 me KNECHT, GER, Stoom- tater. roudaBode- TREKEN. adering CBN VERMAAK» ■s der Zelf- ne uitepat- is der Afd., (RIJ. j 2 te Gouda. in. na RIDDER .inderen. «Evenwijdige bewegingen der curven van de nup- tialiteit en van het percentage (jonggehuwden op to taal gehuwden) zyn waarschijnlijk te wijten aan eco nomische omstandigheden, en kunnen, behoudens controle, als symptomen daarvoor gelden." Sakkerloot, dat is een baas, die zoo weet te schrijven I De Vries, Alberdingk Thjjm, Winkler enz. kunnen veel van hem leeren. Mr. 8. van Houten heeft (bij H. Tjeenk Wil link te Haarlem) den tweeden druk doen ver schijnen van zijn in 1872 verschenen werk De Staatsleer van mr. J. R. Thorbecke. Aan de voor rede voor deze tweede uitgave ontleenen wij een en ander. Het opstel was de vrucht eener bittere ervaring. In het begin van 1869 in de Kamer gekozen, be merkte de schrijver al spoedig dat zijne opvatting van de doeleinden der liberale staatkunde niet strookte met die der liberale partij, en dat de hoofd oorzaak daarvan lag in een diepgaand theoretisch verschil van den schrijver met Thorbecke. Thor- beoko haatte al wat naar volksregeering riekt en onderstelde dien haat ook by de kiezers. Van Houten daarentegen was overtuigd, dat de geest der liberalen in het land niet met dien der vertegen woordiging in overeenstemming was, en dat onbe kendheid der kiezers met het stelsel en het beleid van Thorbecke de bron was eener verderfelijke dwaling. Thorbecke werd sedert 1848 steeds door den democratischen vleugel der liberale partij ge- en hij zelf werd, vooral na de gebeurte nissen van 70/71, meer en meer behoudsgezind. Om dit verschil in het licht te stellen, schreef mr. Van ja’ te voorschyn, en bracht daarmede W. eeue snede of een steek in het rechteroog toe, met het gevolg dat W. dit oog heeft verloren. Ofschoon 2 getuigen dit alzoo verklaarden, hield beklaagde vol dat hij het niet had gedaangetuige zou zich zelve hebben verwond. Het O. M. vorderde ter zake van mis handeling zwaar lichamelijk letsel veroorzaakt heb bende, twee jaar gevangenisstraf Orer 8 dagen uitspraak. In eene Maandag avond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Krimpen a/d Lek en Omstreken werd door den voorzitter medegedeeld, dat zich 85 leden uit de gemeenten Lekkerkerk, Krimpen a/d Lak, Krimpen a/d Usel on Ouderkerk a/d Usel hadden aangesloten. Tot be stuursleden voor Ouderkerk en Krimpen a/d Usel werden gekozen de heeren A. L. de Baadt en J. Hoeflake. Tot plaatsvervangende afgevaardigden voor de Liberale Unie werden aangewezen de heeren R. Blok en A. L. de Raadt. Na eenige discussie werd algemeens instemming betuigd met de in de circulaire van het bestuur der Liberale Unie uitgedrukte denkbeelden omtrent de voornaamste punten, waarop bij de a. s. verkiezing het streven der liberale partij behoort gericht te zijn. Als voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Gouda werden achtereenvolgens gesteld de heeren mr. J. G. Patijn, mr. J. D. Veegens, G. W. Lans en M. Boogaerdt Bernz. Na overleg met de beide andere liberale kiesver- eenigingen in dit district zal er Maandag a. st. eene definitieve keuze worden gedaan. Men schrijft aan het B. v. N. «Aan do vergetelheid worde ontrukt het volgende staaltje van hartstocht voor vreemde woorden, dat we aantroffen in Bijdragen van het Statistisch Instituut, no. 3, 1887 pag. 485. „Stijgt daarentegen de curve der jonggehuwden méér dan die der totale nuptialiteit, of wel stijgt het percentage (jonggehuwden op totaal gehuwden), terwijl de totale nuptialiteit stationnair blijft of ver mindert, dan geeft dit een praesumptie van toene mende matrimoniale roekeloosheid, en deze praesump tie is sterker, naarmate de curven dezer beide per centages méér uiteenloopen. De geachte geneesheer P. L. Faiiel, te Berg-Ambachtmocht gisteren zyn zilveren feest als gemeente-geneesheer vieren. Geheel het dorp vlagde. Eene feest-commissie, bestaande uit den gemeenteraad en nog 4 ingezetenen, böod den jubilaris, bij monde der heeren P. J. Smits en J. P. Mahlstede, namens de ingezetenen 8 prachtige stoelen, een dozyn zilveren lepels en vorken en een sierlijk album aan, vermeldende de namen van al degenen, die tot deze geschenken bijgedragen had den. Door den jubilaris is eene belangrijke som gelds aan de beide armbesturen geschonken, waar voor den armen brood on rijst is uitgeroikt. In de Maandagavond te Zevenhuizen gehouden vergadering tot bespreking van gemeentebelangen, uitgeschreven door den heer P. Meta, waren onge veer 60 a 70 kiezers (van de 170) opgekomen. Ver schillende onderwerpen werden besproken zooals de afschaffing der opcenten ten behoeve der gemeente op do personnels belasting geheven, de afschaffing der kermis, het verkrygen van een speelplaats voor de schooljeugd, het weren der vreemde bedelaars, enz. Een adres aan den gemeenteraad zal het gevoe len van eenige leden der vergadering over deze ver schillende punten kenbaar maken. Dinsdag stond te Rotterdam terecht U. K., 17 jaar, leerlooiersknecht, wonende te Schoonhoven. In den voormiddag van den 28 November jl. had bekl. eenige woorden gehad met de moeder van get. W. en haar toen geslagen. Toen hij nu in den avond van dien dag get. W. op de straat tegenkwam en deze laatste bekl. aansprak over het in den morgen steund, van dien dag met zijne moedor voorgevallene en - daarbij naar bekl. schopte, haalde deze iets uit zijn Houten zyn opstel, dat door Be Gids, welke mede werker hij jarenlang was, werd geweigerd, terwijl ook eene welbekende liberale uitgevers-firma tegen de uitgave bezwaar maakte. De eerste uitgave trof op een ongelukkig tijdstip. Zij viel bijna samen met het overlijden van Thor becke. Gelukkiger is de tijd der tweede uitgave dat van „het verdwynen van den census uit de Grondwet en (van) de eerste groote overwinning der democratische richting. Het opstel blijft, zegt schrijver verder, een ge schrift van 1872 en naar die dagteekening te beoor- deelen. Het ia echter tegelijkertijd eene politieke verantwoording. Het bevat een uit de liberale be ginselen afgeleid program, aan welks verwezenlijking schrijver voortdurend heeft gearbeid en zal voortgaan te arbeiden. De liberale party is, bijna tegen wil en dank, genoodzaakt geweest voor de verwezenlij king van het politiek gedeelte van het program door Grondwetsherziening den weg te banen hot sociale deel te verwezenlijken zal haar taak zijn in de aangewezen richting werkzaam zyn, en de linkerzijde der antirevolutionnaire partij zal haar hierbij steunen. De staat zal de wetten moeten verbeteren, die de tegenwoordige organisatie of liever desorganisatie van het arbeids- en huwelijksleven teweegbrengen. Daarentegen zal hij zich steeds meer en meer moeten onthouden van voogdij over de denkbeelden en over de zeden. Principieel vijandig tegenover den geheelen ga- dachtengang van onzen tijd is slechts het katholicis me. De beginselvaste katholieken en eenige crypto- katholieke protestanten zullen de noodz kelijke her vormingen trachten tegen te houden, on misschien weten zij ook de kroon daartoe te bewegen. Hoe lang gestreden moet worden, is dus niet te voorzien; dit hangt voornamelijk van de nieuwe kiezers af Staten-Generaal. Twbbdb Kamer, zitting van Dinsdag 14 Februari. De Tweede Kamer hervatte hare werkzaamheden. Het herkozen lid uit Maastricht, de heer jhr. mr. Ruijs van Beerenbroek, deed zijn wederintrede; ook werd besloten tot toelating van het nieuwgekozen lid voor Leiden, den heer Mr. P. L. F. Blussé. Drie interpellaties volgden elkaar toen op. Eerst vroeg de heer Rooseboom verlof deu Min. van Oorlog te mogen interpelleeren over het ont slag van de miliciens ingelijfd bij de landmacht der lichtingen 1882 en 1883 en van die bij de zee macht der lichtingen 1883 en ’84; toen vroeg de heer Smeenge om ‘t zelfde te doen aan den Min. van Waterstaat aangaande het spoorwegongeluk te Ruinerwold waartoe die beide heeren verlof is ver leend, de datum der beraadslagingen nader te be palen, en ten laatste vroeg de heer Schimmelpen- ninek van Nyenbeek waarom de Kamer zoo laat was bijeengeroepen, terwijl nog zooveel gewichtig werk in zoo’n kort tijdsverloop zou moeten worden afgedaan, waarop de Voorzitter en de Minister v. Binnonl. Zaken antwoordden dat dit in gemeen overleg, trouwens usance, was geschied en alleen ten doel had om, door de Kamer iets later dan aanvankelijk het plan was bijeenteroepen, haar in de gelegenheid te stellen de tot afdoening alsdan geheel gereede wetsontwerpen onmiddelijk te behan delen. De afdeelingen hebben tot voorzitters gekozen de heeren: Van Delden, Van Houten, Gleichman, Van der Schrieck en Schimmelpenninck van Nijenbeek. De Kamer stelde tegen Donderdag 11 uur aan de orde verschillende wetsontwerpen, o. m. het handelstractaat met Spanje en het wetsontwerp be treffende de leaning voor het entrepotdok, de inter- pellatie-Rooseboom enz. De Kamer ving heden hare zitting aan in comité generaal. Naar het U. B. verneemt, is het niet alleen aan den restaurateur van bet station Rozendaal, maar aan alle restaurateurs van stations der Exploitatie- Maatschappij, op een boete van f 20, verboden, sterken drank aan het personeel te verkoopen. Deze maatregel verdient zeker waardeering als eerste stap op den goeden weg; dat hij echter niet OIIII, Rotterdam. geïntroduceerd echts éénmaal GOUDA, 16 Februari 1888. De kiesvereeniging „Burgerplicht” alhier telt thans 100 leden. Het bestuur bestaat uit de hh. Mr. J. Fortuyn Droogleever, voorzitter, J. M. Noothoven van Goor, onder-voorzitter, Dr. W. Julius, penningmeester, C. 0. H. Prince, H. Jager, D. G. van Vreumingen en H. Enno van Gelder, secretaris. Afgevaardigden naar de Liberale Unie zijn de hh. Mr. J. Fortuyn Droogleever en J. M. Noothoven van Goor. Plaatsvervangers de hh. C. C. H. Prince en H. Jager. Dr. D. C. Nyhoff, uit ’s Gravenhage, hield Dins dagavond de aangekondigde voordracht in het hier gevestigde Departement van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Na eerst het groot belang te hebben aangetoond van „gedenkschriften" in ’t algemeen voor de studie der geschiedenis bracht hij ons in kennis met die van Graaf Dirk van Hogendorp, broeder van den beken den Gysbert Karei Kortelijk schetste by ons zyn levensloop om daarop de heteekenis en vertrouwbaar heid zijner mémoires aan te toonen, waarna hij belangrijke gedeelten daarvan voorlas. Met aandacht werd de voordracht gevolgd. Het comité van den Nederbtndschen bond tot bevordering van den nationalen arbeid (proteotio- nisten) beveelt als candidaat voor de Tweede Kamer in het district Gouda aan den heer Hartogh, di recteur der waskaarsenfabriek te Amsterdam Dinsdagavond vond hier het jaarlijksche feest plaats van de Christelijke Zangvereniging „Halleluja*. Eene zeer talryke schare was in het lokaal Oranje en Nederland opgekomen. Verschillende nummers van het Programma werden zeer verdienstelijk ge zongen Als feestredenaar was opgetreden de Heer Ph. Peter, predikant te Waddinxveou die naar aan leiding van het tekstvers Ps. 150 vs. 16 „al wat adem heeft loove den Heer" sprak over het Christe lijk gezang als een middel om God te verheerlijken. Zeer voldaan keerde ieder huiswaarts.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1