SEN. '3 en 73». LLEN OOG. m groote fa- tekende refe- IR i il i 2 N. 1888. N° 3667. BINNENLAND. >evolen ÏK en J ne. 30.000. Zondag 19 Februari. t en Co. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ARI o. k, LUNG jneelloopbaan telman, ren. 3EGEN,* at i 5-, I bij gelegen- I 1 meer gelet 'i en Boekhau- klin- handel en ;e Gouda. I i >p de krach- ten attent Pil ‘r hoek OUDE egen, te be* daal. 1LT Az. te ijgbaar heeft Ü88EL. TERPEN 1887 goudsche courant. y I atische 1, Oudewater. el. Zoetermeer. Uphen. Bodegraven. Haastrecht. g, tVoerden. iVaddinxveen. m Donderdag 1—9 uur en a 10 ct. per van de leening voor an 2.50 bjj waaraan reeds zes jaren gewerkt is, zoo schrijft men ons van bevoegde zijde, is het nog zeer achterlik gesteld. In Gelderland althans, en zoo zal het in andere provinciën ook wel zyn, zijn schattingsdis- tricten, waar men het gansche jaar noodig heeft om de afschatting te velde te verrichten. De uitkomsten hiervan worden op het terrein in zakboekjes gebracht vervolgens gaan die boekjes naar het bureau van den voorzitter, waar de inhoud in staten en kohieren wordt gebracht; dan worden er aan de grondeigenaren kennisgevingen geschreven en met al dat werk verloopen maanden en maanden. Daarop volgt de tervisielegging gedurende 30 dagengevolgd door de reclames en de herschattingen, zoodat men nu reeds tamelijk zeker kan zeggen, dat de heffing van de grondbelasting naar de nieuwe wet in 1890 nog niet geschieden zal. Men wijt den tragen loop der zaken aan de hoofd commissie, die geen gang in het werk heeft. Mogelijk zal nu door het optreden van een nieuwen voorzit ter, den Commissaris des Konings in Noord-Holland. meer spoed worden gemaakt. In de werkplaatsen der Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is het volgende door aanplakking bekend gemaakt tiBeambten en Werklieden der Koninklijke Fabriek, Dank zij den wel willenden steun van uwe mede burgers, daarin voorgegaan door H. K. H. de Groot- Hertogin van Saksen, geboren Prinses Sophie der Nederlanden, is de Koninklijke fabriek bewaard voor eene ramp, die haar en uw aller bestaan be dreigde. «Hoewel op dit oogenblik het gevaar is afgewend, kan de voorspoed der fabriek alleen verzekerd wor den, indien allen, van den hoogste tot den laagste, hun best doen om door ijver en toewijding het hunne bij te dragen om de orders, welke zullen worden verkregen, èn goed, èn op tijd, èn goedkoop af te werken. Zoodoende zult gij het bewijs leveren, dat com missarissen en directie het recht hadden een beroep te doen op den steun van alle belangstellenden in land en stad, en dat gij de belangstelling verdient en waardeert, u door Hare Koninklijke Hoogheid en door uwe medeburgers zoo duidelijk getoond. Daarop rekent de Directie 1* Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 16 en 17 Februari. Ten twee ure ving Donderdag de openbare zitting aan het comité-generaal duurde van elf tot bij half twee. De heer P. L. F. Blussé nam na^eedsaflegging zitting. Het handelstractaat met Spanje werd bestreden door den heer Bahlman, die in het tractaat geen voordeel, wel nadeel voor ons land zag de heer Levy betwijfelde of voor Nederlanders, niet Katho lieken, in Spanje wel voldoende godsdienstvrijheid is gewaarborgd de heer Mees verdedigde het en zag er wel verbetering in. We zouden evenveel voor- deelen daardoor verkrijgen als de meest begunstigde rijken. rale kiezers plaats. Na eene opwekkende rede van den heer Van Langeraad werd besloten eene kios- vereeniging op te richten. Voorloopig traden reeds 41 leden toe, 19 van welke besloten zich aan te sluiten bij de centrale kiesveroeniging te Bodegraven. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren L. A. v. Langeraad, N. Dogterom, L. A. De Vreugt, H. A. Westbroek en D. C. De Koning. De uitslag van de op 15 dezer te Zevenhuizen gehouden verkiezing van een lid van den Ge meenteraad is een herstemming tusschen de heeren L. van Leeuwen Jz. en H. Paul Jz. sproken. Ter zake van openbare dronkenschap: J. M. S., W. K. M. en W. v. d. T. ieder 1 of 2 dagen. C. v. H., 0.50 of 1 dag, en alle ver oordeelden in da kosten. ïZELSCHAP 4ER. 71/, nur en en Kinde- De Minister van Buitenl. zaken verdedigde het tractaat op grond van talrijke voordeelen. De ge legenheid die thans bestond, om onze slechte ver houding met Spanje in ’t belang van handel en nijverheid te verbeteren, mocht men niet laten voorbijgaan. We zullen geen geldelijke schade lijden door het vastleggen van den wijnaccijns voor 4 jaren, en daarentegen krijgen wij voor verschil lende onzer uitvoerartikelen belangrijke verlaging van rechten. Omtrent de vraag van den heer Levy omtrent de godsdienstvrijheid kon de Minister bevestigend antwoorden. In de Spaansche grond wet kwamen z. i. voldoende waarborgen voor. Het wetsontwerp werd na eenige replieken aan genomen met 44 tegen 23 stemmen, en dat be treffende de verlaging van het invoerrecht op rozijnen met 60 tegen 7 stemmen. In de zitting van gisteren werd de onteigenings wet voor een kanaal door de Vriezenveensohe venen na een kort debat aangenomen met 65 tegen 2 stem men. De aflossing van de leening voor het Ainsterdam- B. C. K. ieder 0.50 of 1 dag. te Gouda rijden over een V™- J. B. d.°K., 0.50 of 1 dag. T. B. inem. Ter zake van te Waddinxveen houden eener ver loting beneden 100: -. J. 3. D., 0.50 of 1 dag. A. v. d. W, vrijge- Omtrent het te Utrecht gegeven Leo-concert leest men in het muzikaal tijdschrift „Caecilia” van 15 Febr. 11. Do hoofdschotcl was het slotnummerde Can tate l/co XIII, van Martinus 3. Bouman. Deze talentvolle componist zie ik nog eens eene Neder- landsche opera schrijven, zoo dacht ik, toen ik zijn belangwekkend werk had gehoord en genoten. Indien ik de partituur geheel wilde ontleden, zou ik er een boek vol over kunnen schrijven. Dit kan en mag echter nietbelangstellende kun stenaars zullen het werk zeker weleens van den componist ter inzage kunnen krijgen. Ik volsta met te zeggen, dat het bestaat uit acht ondar- deelen, die leder op zichzelf een karakter uit drukken, en waartegen do begeleiding herhaaldelijk gregoriaansche melodieën speelt, hetgeen naar mijn inzien zeer schoon gedacht is. Wanneer ik hot klavier-uittreksel inzie, meen ik wel te doen met voor den componist verschooning in te roepen ton aanzien van de talrijke drukfouten, die er inderhaast in gebleven zijn. De gemeenteraad van Haastrecht heeft in zijne vergadering van jl. Maandag met algemeene stem men besloten, het tot stand brengen van den locaal- spoorweg GoudaSchoonhoven te steunen. De liberale kiesvereeniging te Haastrecht hoeft Donderdagavond met algemeene stemmen tot candi- daat gekozen den heer mr. 3. G. Patijn te 's-Graven- hage. Samengeroepen door eenige belangstellenden, had Vrijdagavond te Stolwijk eene bijeenkomst van libe llen 24" dezer, des avonds ton 71/, a 8 uur, zal de heer Mr. 3. G. Gleichman, Oud-Minister van Financiën, lid der Tweede Kamer roor Amsterdam, voor de kiezers te Zevenhuizen optreden, daartoe uitgenoodigdf doqr de liberale kiesvereeniging «Bur gerplicht' te Delft. Te Rietveld bij Woerden was een bewoner eener hofstede aldaar reeds sedert eenige jaren op de kie zerslijsten als kiezer vermeld, totdat nu bij gelegen heid der laatste samenstelling daarvan een bezwaar schrift inkwam, omdat de bedoelde persoon vroeger, buiten toestemming des Konings, zich in pauselijken dienst had begeven, en zoodoende bad opgehouden Nederlander te zijn. Bij zijne terugkomst had hij ver zuimd, zich te laten naturaliseeren, met het gevolg dat hij nu van de lijst geschrapt is. Eerst thans is men aan het einde gekomen van het onderzoek naar de oorzaak der botsing te Rui- nerwold op 2 Januari 1L, en is het uitvoerig rap port daarover opgezonden aan den Raad van toe zicht op de spoorwegdiensten. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de schuld van het ongeval in hoofdzaak is te wijten aan den machinist van den sneltrein uit Meppel komende, en wel tengevolge van sterken drank. Dit werd verklaard door het verhoor van twee machinisten der Drentsohe Stoomboot-maatschappij, kennissen van Van der Linde, den machinist ran den sneltrein, die in den nood- lottigen avond van 2 Jan. met hem te Meppel te zamen zijn geweest, en bij welke gelegenheid Van der Linde vier borrels gedronken on drie maatjes jenever mede geuomen heeft op de machine. De beide machinisten der Drentsche Stoombootmaat schappij werden doorhem uitgenoodigd,op de machine, welke toen in de loods stond, mede te gaan, tot op de plaats waar die moet wachten dm vóór den trein te worden geplaatst. Van der Linde heeft toen in bijzijn van genoemde personen en ivan zijn leerling jenever rondgeschonken, en is daarna onpasselijk geworden. Terwijl dus, zooals gezegd is, del schuld aan den machinist is te wijten, worden toch ook als mede schuldigen aangemerkt de stationchef te Ruinerwold en de telegrafist te Meppel; de stationchef, omdat hij zich niet voldoende overtuigd heeft, dat het licht in het afstandssignaal zijde Meppel, van waar de sneltrein moest aankomen, helder brandde, en hij daardoor dus zeker kon zijn, dat zoo noodig aan don van daar komenden trein duidelijk het sein tot stil staan kon worden gegevende telegrafist, die in strjjd mot de voorschriften eerst na vertrek van den trein uit Meppel aan de halte Ruinerwold veilig had gevraagd. De machinist Van der Linde heeft, zooals bekend is, zijn fout met den dood geboet. De stationchef van Ruinerwold en de telegrafist van Meppel worden beiden gestraft met terugstelling tol pen betrekking van logeren rang, terwijl ook do leerlingmachinist van den sneltrein, omdat hij sterken drank op do machine heeft gedronken en omdat hij er to Meppel geen kennis van gaf, dat de machi nist onder den invloed van sterken drank verkeerde een andere betrekking zal worden aangewezen. Hierby aangenomen, dat die leerling reeds door zyn verwonding zwaar is gestraft. Men leest in het D. o. Z.-H.Met den stand der werkzaamheden, in zake de herziening van de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, GOUDA, 18 Februari 1888. Naar wij vernemen zal de verkiezing van oen Lid voor den Gemeenteraad, ter vervanging van wijlen den Heer W. Post Drost, plaats hebben op Dinsdag den 20 Maart e. k Het verslag van eene vergadering als die van de Kiesvereeniging «Burgerplicht' in ons vorig nr. kan uit den aard der zaak niet volledig zyn. Gebrek aan plaatsruimte noopte ons op sommige punten kor ter te zijn dan wij gaarne hadden gewild. Op één punt meenen wij het te moeten aanvullen. Bij de aanbeveling tl. van' Mr. J. G. Patijn werd door den heer Noothoven van Goor medegedeeld dat de keer Patijn uitdrukkelijk had verklaard lick te kunnen vereeni- gen met het programma der Liberale Unie. Dit was abusievelijk achterwege gebleven. Vonnissrn gewezen door het Kantongerecht te Gouda d.d. 15 Februari 1888. Ter zake van overtreding der wet op de jacht en visscherij: L. v. Ti en C. B., ieder 8 of 2 dagen met verb, verkl. en bev. tot uitl. v. h. haas of ƒ1.50 subs. 1 dug. J. M., 2 X 8 of 2 X 2 dagen verb, verkl. en uitl. v. h. geweer of 3 subs. 1 dag. P. v. d. K., 2 X /3 of 2 X 3 dagen en idem. P. V., 2 X f 3 °f 3 X 3 dagen en idem. p. v. d. T. on C. v. d. T. ieder 1 of 1 dag, verb, verkl. en bevel tot vern. des schakels. M. K. 1 of 1 dag, en idem. Ter zake van te Gouda op de straat spelen met en om geld: M. v. H. en Ter zake van korbestratig:

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1