WERF - ■RI naai Variété ichap EFÈBRE. Woensdw 29 Februari. 1888. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND, i N? 3671. IOU T/ erSCHEEPS- JAPPINGEN uden logeabel ito WOON- i by elkander tad. Sectie E. OEGEN,” indag 27 FORRET ne de Paris. g> lillibrist uccea v/d Dag) ien. op rerking zynde IIS, verhuurd iter verhuurd het vol- 536 en 736, ening 2.60. en. GOUDSCHE COURANT en ERF te ieuwe Ilaven s’o. 519 groot en zeker verzeke- een stoot geven Niet alleen is deze de groot- r bovendien is medewerking te ten der wereld. ig 7>/a nnr. Leden 40 Ct. G en MAAN- Bureau voor JRTLAND. is MONTIJN, 1888, 'svoor- «hktSchaak- ouda, wegens Irven van den ibliek worden an den Heer s worden ver- Voor eenigen tyd werd do directeur der Neder- landsche tramweg-maatschappy, de heer S. Hamel ink, gestraft met eene boete van 5 of 7 dagen gevan genisstraf wegens de zwarigheid door hem gemaakt, om zijn plaatsbewijs, op den Ned. centr. spoorweg ontvangen, te verwisselen tegen een ander niet door hem geldig erkend briefje, een maatregel, sinds eenige maanden bij die maatschappij ingevoerd. Den heer Hamelink, die zich te dier zake tot den raad van toezicht op de spoorwegdiensten gewend hoeft, is door dat college medegedeeld, dat met ingang van 15 Februari de plaatsbewijzen van reizigers op den N. centraal spoorweg niet eer door de ’conducteurs zullen worden verwisseld tegen contramerken dan op bet station waar het laatst vóór aankomst op de i bestemmingsplaats wprdt stilgehouden voor het in- i en uitlaten van reizigers. ;emeld Woon- jaar en D en KADE by behoorend elkander aan ir Perceel één, los 770, 857 5 c.A. 'ecombineerd. koop, te be iden Notaris. op alle werk- 'e infortnatiën voornoemden ar en tnede- TU3 van Voor een der Londensche rechtbanken werd dezer lagen een zaak betreffende draaiorgels behandeld. Er werden twee orgels in de zaal gebracht, en de rechter noodigde de advocaten der beide partijen uit, de verdiensten der instrumenten van hunne cliënten aan te tonnen. Toen stond er een advocaat >p, wees op de fijne bewerking van het eene orgel •n begon tot groo^vttmaak van alle aanwezigen een deuntje te draaien, om te bowyzen hoe goed het te Leiden zyn zy ter beschikking van de haagsche justitie gestela. By het einde der jongste zitting van het Crimineel Gerechtshof te Pretoria (Transvaal), wenschte de Hoofdrechter de jury geluk met de weinige crimi- neele zaken, welke op dé rol waren geweest, welk feit hij beschouwde als een bewys, dat de toevloed van vreemdelingen, door de goudvelden aangelokt, niet, zooals men gevreesd bad, het aantal misda den beeft doen vermeerderen. De ^Volksstem* komt echter togen die rooskleu rige besohouitól%\ op. Volgens het blad is in de dorpen, te Pretoria, te Johannesburg, de veiligheid op straat en zelfs binnenshuis zeer verminderd, en geschieden er vele brutale diefstallen en aanrandin gen. De goede oude tijd, toen men met open deu ren sliep, ia voorbij. In een der hoofdstraten ran Johannesburg b. v. werd onlangs zeer kalm een brandkast door dieven de Voordeur van een huis uitgedragen. Elders sloegen een paar inbrekers eenige glasruiten aan stukken, drongen bet huis bin nen en stalen op hun gemak alles wat van hun ga ding was. Een dame werd in haar eigen huis door twee landloopers aangerand enz. Dergelijke misdryven blijven meestal ongestraft. Van tien zulke gevallen worden er geen twee voor het gerecht gebracht, omdat er toch geen hulp te krjjgen is, wegens do gebrekkige inrichting van po litie en justitie. Het is, zegt het Had ten slotte, hoog noodig dat de regeering naar betere middelen ter bescherming ran personen en goederen uitzie. Do heer M. E. de Wildt, ingenieur bij de spoorweg brug te Deventer, wijst in 2 van het weekblad „De Ingenieur* op de wenscbel^kheid, arbeiders by openbare werken tegen ongelukken te verzekeren; en wel naar aanleiding van maatregelen in dien zin, genomen door de maatschappij John Cockerill bij den bovenbouw der genoemde brug. Haar werk lieden bij dien bouw waren verzekerd zoowel tegen i ongelukken met doodelyken afioop als tegen vermin king en tydelyke verhindering om te werken. Als premie daarvoor werd uitbetaald 1 pCt. der loonen; of echter deze premie geheel of gedeeltelijk door de werklieden werd gestort, vernemen wij niet. i De heer Db Wildt betoogt, dat in alle bestekken den aannemer behoort te worden voorgeschroven, zijn werklieden aldus te verzekeren, op straffe van een I flinke boete, waaruit de aanbesteder ingeval van ongelukken den niet verzekerden werkman zou kun nen ondersteunen. Naar zijn oordeel zijn de bezwa ren, aan dergelyke bepalingen verbonden, gemakke lijk uit den weg te ruimen en zelf heeft hij dan ook indertijd het initiatief genomen, om in de be stekken der Kon. Nederl. Looaalspoorwegmaatschappij Willem III het vefzekeringsbeginsel tot zyn recht te doen komen. Zyn voorstel kwam eehter te Iaat om in overweging te kunnen worden genomen. De echryvor acht het wenschelyk, dat de verze kerde werkman zelf de betrekkelijk geringe premie betale, rn wijst op bet zydelingsche voordeel, dat op die wijze het verzekeringswezen in dezen vorm meer en meer in arbeiderskringen zal worden gekend en gewaardeerd. Een inzender in het „Sociaal Weekblad,* die op bovenstaande de aandacht vestigt, voegt er *-* gende aan toe Het onderwerp verdient alle aandacht, zou de Staat, door het opnemen van een ringsroorschrift in zijn bestekken, in de goede richting. Niet sü“" ste werkgever in het koninkrijkmaar van hem met eenig recht op meer hopen dan ran de kleinere besturen, bij welke het niet steeds gemakkelyk zal zyn, dergelyke maatre gelen ingang te doen vinden. Ook zal het wel in den regel ten slotte de uitbesteder zyn, die de pre mie betaalt, en zal dit bezwaar bij don Staat niet zoo zwaar gewicht in de schaal leggen als bij andere besturen, die waarschynlyk wel zuilen volgen, maar tot vóórgaan moeilyk te bewegen zullen zyn. In het verslag van den Raad van toezicht op de Uit Almelo wordt gemeld Een voorstel van den heer Van Marken uit Delft, om onder behoorlijk protest don arbeid tegen verlaagd tarief te hervatten, is door de fabriekarbeiders van de hand gewezen. Deze willen zich volgaarne aan do uit spraak van een scheidsgerecht onderwerpen, maar daarvan willen de werkgevers niet weten. Men is thans alzoo nog even ver gevorderd, als vóór eenige weken. Op eene niet onaardige wjjze werden eenige da gen geleden twee beruchte stroopers, bezig met dief stal te plegen, ontdekt. Een te Leiderdorp wonend vischhandelaar had reeds menigmaal diefstal van visoh uit zijn gesloten vischkaar of bon, in zyn aan zyn erf liggende schuit, waargenomen, zonder -dat het was mogen gelukken de daders te snappen, hetgeen dan ook moeilyk kon geschieden, aangezien dergelyke diefstallen Steeds by nacht worden gepleegd. Daarom kwam hy op het denkbeeld, zyn schuit door eleotrioiteit te verbinden mot een schel in zyn slaapkamer. In den bewuste nacht werd hij door de schel gewaarschuwd dat er dieven waren, en met zyn huisgenooten het erf op gaande, zagen zij twee beruchte stroopers zich in een roeischuitje verwijderen. Bedoeld schuitje was kort te voren door hem aan een der stroopers ver kocht. Natuurlijk volgde daarop hnn aanhouding, en na een verhoor door den commissaris van politie spoorwegdiensten, dat is opgenomen in de „Staats courant* wordt als hoofdoorzaak van het spoor wegongeluk te Ruinerwold genoemd het ver keerd afseinen der telegrammen van Meppel. Dit had echter niet noodzakelyk de botsing behoeven te veroorzaken, indien niet Ruinerwold lichtvaardig de kruising had aangenomen, indien het personeel van de uit Meppel komenden trein meer waarde bad gehecht, aan de seizoenen en nauwkeurig had uitgekeken, en indien in de beide afstandssignalen de lichten hadden gebrand. v De Baad stelt de volgende maatregelen voor, waardoor ongevallen als te Ruinerwold zoo goed als ónmogelijk worden lo. dat als regel worde sangenomen, dat elk station of halte voortaan ten minste twee vaste beambten zullen worden aangesteld. Hoewel onder gewone omstandigheden op de klei nere halten met gering reizigersverkeer als Ruiner- i wold, de dienst door één persoon wel kan worden i verricht, blijkt, dat in een kritiek opgenblik als dat vóór de aankomst van trein 50 op 2 Januari, ge brek aan bevoegd personeel een groot nadeel is. Te meer ia dit van gewicht op een station, waar een der uiterste wissels en bij gevolg het afstands- sein zoo ver van het haltegebouw is verwijderd als te Ruinerwold. 2o. dat de voorschriften betreffende de verleg ging van kruisingen in het dienstreglement der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen voor den loop der treinen, aldus zullen worden gewijzigd en aangeruid, dat steeds de kruisingver- legging aan het personeel der beide treinen die moeten kruisen, schnftelijk zal kunnen worden bekend gemaakt, en dat de maatregelen, welke zullen zijn te namen om te zorgen dat het trein personeel zich zal kunnen vergewissen waar de kruising zal plaats hebben, en of die al of niet is verlegd, in nader overleg van den Baad van Toezicht on bestuurders der spoorwegmaatschappij zullen worden ontworpen en door hen aan de goed keuring van den minister onderworpen. Het spiritisme vindt te Utrecht naar men van daar meldt in de studentenwereld tegenwoordig een aantal aanhangers. En eek Jiet hypnotisme wordt er op bedenkelyke wijze door leeken toe gepast. Dezer dagen werd in het studentengezelschap „Panta Noéta* voor een auditorium van meer dan een honderdtal leden een voordracht orer magne tisme enz. gehouden door oen jur. stud., die op ’t gebied der hypnotische suggestie met succes ver scheidene proeven, o. a. ook op een paar Amster- damsche studenten, nam. Door een med. stud, werd ernstig geprotesteerd tegen het honden van dergelyke séances. GOUDA, 28 Februari 1888. In een Zondag door de R. K. Kiesvereeniging 1 Recht voor Allen te Gouda belegde vergadering, welke, behalve door de vrij talrijk opgekomen leden, ook werd bygewoond door het bestuur en eenige leden van de R. K. Kiesvereeniging te Waddinxveen, als mede door kiezers uit andere buitengemeenten, is jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, aftredend lid, met eenparige stemmen candidaat gesteld. Do heer mr. J. G. Patijn te ’s Hago heeft de candidatuur aangenomen, die hem door de afdeelin- gen van de centrale kiesvereeniging Burgerplicht te Bodegrave is aangeboden. De R. K. kiesvereeniging heeft tot candidaat gesteld den heer J. J. Duijnstee, te ’s-Hage. Zaterdag 8 Maart e. k. worden de Goudscbe abonnés op de Rottordamsche Opera in de gele genheid gesteld eene opvoering van de nieuwe opera Könio Abtad by te wonen. Zaterdag 11. bad de eerste opvoering plaats en met groot suc ces. De tekst is, naar men weet, ontleend aan een van Van Lennep’e bekende verbalen de Hunen- borg. Na ieder bedrijf werden componist on dichter, de hh. Verhey en van Lochem, onder daverende toejuichingen ten tooneele geroepen om den bijval van het publiek in ontvangst te nemen. Het zal het Goudaohe publiek zeker hoogst aan genaam zijn reeds zoo spoedig met bet nieuwe werk kennis te kunnen maken. De dienstbode van den hoer G. alhier geraakte Maandagmiddag in den put van het woonhuis. Op haar hulpgeschrei kwam de vrouw des huizee, die gelukkig in hare nabijheid was, toeschieten en mocht na eenige inspanning, geholpen door de buren, er in slagen haar op het drooge te brengefl. Zaterdag arond omstreeks 12 uur zyn bij enkele inwoners in de Keizerstraat en op de Raam ruiten ingoslagen, door drie personen, die zoo men hoopt door de politie zullen worden opgespoord. Door de Kamer van Koophandel te Rotterdam is besloten, een missive aan de Regeering te zenden, waarby de Kamer den wensch uitspreekt, dat de con cessie der Nederl. Rijnepoonoeg-Maatechappij niet zal worden vernieuwd dan op voorwaarde, d*t de spoor brug over de Gouwe zal worden verhoogd overeen komstig de plannen der Prov. Staten van Zuid- Hdland.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1