'PIJ. ËN iEN eid9 SEN, N° 3Ö73. BINNENLAND. Vrijdag 2 Maart. [AART, recht. Dteobond, K8K1N. idering IK VïRMAiK» cent. fabriek. EDE Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. els, Gas- enz. De Meeting van Burgerplicht." inken. eel te St. i BEURS jgbaar bfl Gemeenten. 42228 In aansluiting «Brinio» op 3553 2963 3333 3988 1621 582 4419 771 828 348 564 2889 2634 662 1707 451 2191 4212 2830 1060 627 Aantal Kiezers voor Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 390 274 284 349 168 47 395. 80 51 42 69 233 267 58 176 56 222 361 231 76 69 RDT; A. DÜ8T1N. kommnn- KAMP, ten-op-Zoom. jheid.» eïntroduceerd ehte éénmaal Bevolking 31 Dec. 1886. Ier echnt- der AM., RIJ. AL. iger. RING van la ia veracbe- JHxn- ija 0.40. GOUDSCHECOURANT loog loon en 1618 of in onrant. i klein gezin namen deel 6 contanten, viel Bodegraven Aarlandergeen Hazerswoude Alphen Zwammerdam Rietveld Woerden Waarder Barwoutswaarder Papekop. Lange Ruigoweide Reeuwjjk Oudewater Hekendorp Haastrecht Vlist Stolwijk Schoonhoven Bergambacht Ammeratol Berkenwoude Dinsdagavond had in do groote zaal der Sociëteit «Ons Genoegen" de aangekondigde meeting plaats, waarin Mr. J. G. Patijn, candidaat van bovenge noemde kiosvereeniging voor het Lidmaatschap der Tweede Kamer, optrad. Een zeer talrijk publiek, zoowel uit deze als omliggende gemeenten, was opgekomejfrj Nadat de Voorzitter, de heer Mr. J" Fortuyu DroogleeTer, do bijeenkomst geopend had, nam de heer Patijn het woord, die begon met mede te deelen, dat hij de vereerende uijnqodiging oin m Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Hekendorp, Langeruigeweide en Papekop do heer G. A. Haentjeus Dekker, secr. dier gemeenten. De Afdeeling Gouda van het Ned. Ond. Genoot schap hield gisteravond hare gewone vergadering ten huize van den heer Dam. Na afdoening der huishoude lijke zaken sprak de hr. Schriek over //Leicester in Ne derland", waarna de heer Heij de vraag beantwoordde: /ris het wenschelijk, dat de onderwijzer steeds in dezelfde klasse werkzaam is, of dient hij met zijne leerlingen naar eene volgende klasse over te gaan Meldden wij in een vorig Nr. het aantal kiezers in het district Gouda, hieronder volgen die van het hoofd-kiesdistrict Bodegraven Dinsdag jl. stonden voor de Rotterdamsche Recht-1 bank terecht: W- J., 48 jaar, werkman te Gouda, en A K., 25 jaar, bakkersknecht, zonder vaste woonplaats, be klaagd van diefstal. In de maand Januari jl. hadden bekl. kennis gemaakt in een logement te Rotterdam en van dat oogenblik was de 2e in het gezelschap van den len blijven verkeeren. In den nacht nu van den 29en op den 30en dier maand, omstreeks 3 uur, waren zij op den straatweg, met het doel zich naar Gouda te begeven, toen zij voorbij eene boerenwoning iri den Prins Alexander- polder in de gemeente Kapelle a/d IJsel kwamen, alwaar volgens den len bekl. hij eenden hoorde kwaken. Toen kwam de gedachte bij hen op deze zich toe te eigenen. Zij begaven zich op het erf, waar de 1ste eene deur van eene schuur opende, in welke schuur hij 16 eenden. den nek omdraaide en deze overgaf aan den 2en bekt die ze in een zak, daartoe van den len ontvangen, borg, behalve 6 stuks, die de Ie bekl. tusseben zijne jas verborg. Met dezen buit verlieten zy het erf, doch werden al spoedig opgemerkt door twee veldwachters, die hen achtervolgden en arresteerden. De zak met 10 doode eenden, inmiddels door den len bekl. weg geworpen, werd door hen in beslag genomen. Het O. M. was van gevoelen dat aan den len bekl. een zeer zware gevangenisstraf moest worden opgelegd; hij toch had reeds twee veroordeelingen van een jaar achter den nut, en was eerst kortelings uit de ge vangenis ontslagen, waar hij preventief had gezeten, verdacht van diefstal. Eene minder zware straf kon aan den 2en worden opgelegd, die, in het slechte gezelschap van den len gekomen, kon geacht wor den door dezen tot dit zijn gebracht. Zijne vordering strekte tot verdOeeling van No. 1 tot drie jaar en van No. 2 tot zes maanden gevangenis straf. De toegevoegde verdediger, mr. C. J. A. Bichon van IJsselmonde, drong er bij de rechtbank zeer op aan, de tegen den 2en bekl. gevorderde gevangenis straf nog aanmerkelijk te verminderen. Uitspraak a. s. Zaterdag. Van wege de Oudewaterscho Usclub hadden Dins dag en Woensdag 2 wedstrijden plaats. Aan de hardrijderij werd deelgenomen door 12 personen. De eerste prijzen, bestaande in twee sierlijke reisdekens, werden gewonnen door D. Reneman van Haastrecht en J. Oppel aar van Oudewater, terwijl do tweede prijzen, bestaande in 2 kistjes sigaren, ten deel vielen aan J. van Oudenallen en W. Eeifwyk, beiden van Oudewater. Aan de hard— en schoonrijderij paren. De eerste prijs, 80 aan ten deel aan P. de Jong van Polsbroek en C. Hagoert van Papekop terwijl de tweede prijs, 10 aan geld, gewonnen werd door C. Meijer en W. Stalen burg, beiden van Schoonhoven. Faassen’s nieuw volksdrama Malle Anne, dat Dins dagavond voor het eerst in den Grooten Schouwburg te Rotterdam werd opgevoerd, voldeed slechts ge deeltelik aan de verwachtingen, welke men er van gekoesterd had. Als volksdrama is ijet vrij goed en verschillende tooneelon zijn als uit het leven ge grepen doch overigens is hét beneden de vroegere volksdrama’s van den schrijver. Mevrouw Beersmans vervulde de hoofdrol op de haar eigen tactvolle wijze en ook de andere hoofd rollen waren in goede handen. Het dividend op de aandeelen //Naamlooze Ven nootschap de Kleine Courant" (^Nieuws van den Dag") is ovêr 1887 op 90 pCt. vastgesteld. De coupon no. 18 van de le reeks aandeelen is dien tengevolge met 69,30 en no. 15 der tweede reeks mot ƒ450 betaalbaar gesteld. De kerkelijke quaestie voor den rechter. Bij een breed gemotiveerd vonnis heeft de rechtbank te ’s Gravenhage uitspraak gedaan in zake 1° de Ned. Hervormde gemeente te Leiderdorp, en 2°. Ds. Pijzel predikant, contra Ds. Vlug, eveneens predikant te Leideruorp. In de eerste plaats besliste de rechtbank dat da exceptie, als zouden de eischers sub. 1° de hoeda nigheden niet bezitten die zij zich toeschrijven, on gegrond is. Alvorens de tweede exceptie, nl. dat Ds. Pijzel niet wettig beroepen predikant zou zijn, te onderzoeken, treedt de rechtbank in een be schouwing der zaak zelve, en overweegt dat de vraag of de beweerde afscheiding door wooft en daad werkelijk hoeft plaats gehad, ter beoordeeling staat der kerkelijke besturen, zoodat de rechtbank niet bevoegd is in een onderzoek nopens deze vraag te treden en het besluit der synode (dat de afschei ding inderdaad heeft plaats gehad) heeft te eer biedigen. Wat do bewering betreft, dat Ds. Vlug niet had opgehouden predikant te Leiderdorp te zijn, over weegt het vonnis dat de stelling dat er geen vacature zou bestaan, onjuist is, aangozien art. 1 algemeen reglement op de vacatures, niet in engen zin moet opgevat worden, daar ook buiten dat art. (bv. in de artt. 33 on 35) gevallen genoemd worden, waarin van vacatures gesproken wordt. De bevoegdheid van het classicaal bestuur tot be roeping van een nieuwen predikant aannemende, wijst de rechtbank de eerste eischeresse hare vor dering tegen ds. Vlug tot ontruiming van pastorie en tuin te Leiderdorp toe, verstaat dat den tweeden eischer, ds. Pijzel, het gebruik van die onroerende goederen toekomt, machtigt de eischers tot het doen van ontruiming, ingeval van Weigering door den ge daagde met behulp van deh sterken arm, veroordeelt den gedaagde tot vergoeding van kosten, schaden en interessen, reeds geleden of nog te lijden door eischers en zulks voor het geval deze de som van 150 mocht te boven gaan uitvoerbaar bij lijfsdwang en veroordeelt den gedaagde in de kosten der procedure. Voor het examen, om te worden opgeleid voor tolk in de Chineesche taal in Ned. Indie, hebben zich 53 jongelieden aangemeldhet getal openge stelde plaatsen bedraagt 3. Tot hot afnemen van dit examen voor het Chi- neesch in Indië, is een commissie benoemd Van niet minder dan acht hoog- en middelbare leeraren, als: één professor in het Chineésch, één prqfessor in het Nederlandsch, één leeraar (m. o.) in het Engelsch, één leeraar (m. o.) in het Fransch, één leeraar (m. o.) in de wiskunde, één leeraar (m. o.) in de scheikunde, één leeraar (m. o.) in de natuurlijke geschiedenis, en één docent in het Duitsch aan een gymnasium. Welk een omhaal om te onderzoeken, wie van een zeker g^tal tot het examen opkomende jongelie den de meeste geschiktheid hpeft voor de studie van het^Chineesch! De zaak is misschien niet onna tuurlijk naar echt Chineeschen trant opgevat. Het komt ons voor, dat dit onderzoek veilig had kunnen opgedragen zijn aan den eerstgenoemden ge leerde alleen, desnoods met een der leeraren van de Indische instelling te Leiden als bijzitter. Het zal toch wel niet de bedoeling zijn, dat de ongelukkige adspirantjes naar het tolkschap ook op den tand zullen gevoeld worden voor Engelsch, Fransch, Duitsch, wiskunde, scheikunde, natuurlijke geschiedenis want dan vreezen we dat de vele honden den hansjes den dood zullen doen. Ziedaar weder een sterk sprekend voorbeeld van examenwoede (Arnh. Ct.') 3898 In aansluiting aan een vroeger bericht kunnen wij thans mededeelen, dat de heer J. G. de Groot, directeur van hot Hollandsche Opera-gezelschap in den Parkschouwburg te Amsterdam met den heer 8. van Milligen is overeengekomen om in het vol gend seizoen de oorspronkelijk opera //Brinio" op te voeren, welke door dezen musicus gecomponeerd wordt op een tekst van den heer mr. M. G. L. van Loghem, (Fiore della Nevo) bewerkt naar het bekende verhaal van dien naam uit //Onze Voor ouders", van Van Lennep. Dinsdag jl. werd te Oudewater als raadslid geïn stalleerd de heer D. Boor Jzn. Daar thans de raad weer voltallig was, kon nu eindelek ook in de seidert September ’8? bestaande wethouders-vacature .voor zien worden. Benoemd werd daarvoor de heer G. van Ingen Schouten, die deze benoeming aannam. GOUDA, 1 Maart 1888. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Vrijdag, den 2 Maart 1888, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Het voorstel betreffende de verdeeling der Ge meente in afdeelingen voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de bestemming aan bet gebouw der voor malige Gasthuiskerk te geven. De benoeming van een Lid in de Commissie van Administratie der Stedelijke Beleenbank. Do benoeming van oenen Voorzitter en vier leden «n hunne plaatsvervangers in de twee stembureaux voor de verkiezing van een Lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1