1888. LÉE BINNENLAND. N’ 3678. IAAK>, CHT T1EK [EDER, it zal daar ral met het n den raad st bekende en 2°. het Klachten- INKEL te standen. IEÜER enen. Hg eeskundige anders! der iterij Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 16 Haart. iart, en. de Ned. Herv. Gemeente ARTBT SO MAART iTERAAD de werk- van de ont- I»*» Viool. 2«e Alt. Violoncello. ng fl-26. dag avond 8 Réunu». uaaium, de cschool zgn Ie Kaarten steleitt der BTa. s. t GOÜWB GOUDSCHECOURANT r te 8MAN, 'iendeweg. «8TIJN, iwstraat. ïsiac &Zn. BfcüKBL. BRSLOOT. DKADB. KAN. Gaarkeuken. IUWBN, :fland. H. TAN Mourik. 'OST. Abhoofbn. MJIs. Bouthoorn, Battum. »B WlLDB. oorwaarden daatet, aan- [oofd-Depot te Utrecht. wijsbegeerte toch in den grond der zaak geen model- echtgenoot waa. Was de vrouw, vooral de ^gehuwde* vrouw voor het publieke leven weinig in tel, als n moeder" werd zij meer gewaardeerd, daar zeer goed werd begrepen hoeveel invloed zij kon uitoefenen op de toekomst van de natie. In Sparta vooral namen deze een zeer eigenaardige plaats in, die spr. niet naliet duidelijk in het licht te stellen. De onderhoudende voordracht, die uit meer dan één oogpunt hoogst interessant mocht worden genoemd, zal ongetwijfeld zeer in den smaak zijn gevallen van de toehoorders en toen vóórdat men uiteenging, de Voorzitter van het Departement, Dr. D. Terpstra, den heer de Brauw een woord van dank toevoegde voor het gesprokene, waren zeker allen bet daarmede van harte eens. De firma C. J. Begeer, te Utrecht, hofleverancier in juwelen, gouden en zilveren werken, viel de onder scheiding ten deel van Z. M. den Koning, als blijk van hoogstdeszelfs bijzondere gunst de volgende werken te ontvangen1. Etudes sur l’orfcvrerie Francaise au XVIII siècle, les Germain, orfèvres, sculpteurs du roy par Germain Bapst; 2. Collection Paul Eudel, 60 Planches d’erfèvrerie; 3. Joaillerie de la Renaissance; 4. Modèles d’Art décoratif du Musée du Louvre. Ook heeft het Z. M. behaagd te bepalen, dat alle veranderingen en herstellingen aan zilverwerken, Z. M. toebehoorende, aan genoemde firma uitsluitend zullen worden opgedragen. Dit is geschied nadat 2. M. dezer dagen op H. D. verzoek eenige zilverwerken dier firma ter bezichti ging had ontvangen. Staten-GeneraaL Kami». Zittingen van 12 en 14 Maart. De voorzitter, jhr. Van Eysinga, zegtIk open dez'? vergadering, evenwel niet zonder een enkel woord te wijden aan de treurige gebeurtenis, die dezer dagen alom diepgevoelden rouw heeft verspreid. Waren de jaren van Keizer Wilhelm hoog geklommen, toch ziet men mannen, die zoo grooten en weldadigen invloed op de Europeesche toestanden oefenen, niet dan noode van dit aardsche tooneel verdwijnen. Zijn assche ruste in vrede Moge de nooit volprezen liefde der Voorzienigheid zijn diepbedroefden opvolger, Keizer Frederik III, steunen en in gunste naby zijn. Ik houd mij overtuigd, dat ik aldus sprekende, de tolk ben van u allen en stel u voor de Regeering uit te noodigen van deze gevoelens van de Eerste Kamer mededeeling te doen aan de Regeering van Z. M. den Keizer van Duitschland. (Teekenen van instemming.) De Minister van buitenl. Zaken (de heer van Kar- nebeek) zegt: Mijnheer do Voorzitter, 's Koning Regee ring sluit zich van harte aan bij de gevoel volle woorden, door u gewijd aan de gebeurtenis, die de gemoederen in de laatste dagen zoo diep ge schokt heeft. De Regeering hoeft harerzijds reeds van hare deelneming doen blyken en zal niet nalaten gevolg te geven aan den uitgesproken wensch dezer Kamer. De notulen der vorige zitting werden hierop ge lezen. en goedgekeurd, waarna mededeeling wordt gedaan van de ingekomen stukken, onder welke de laatstelijk van de Tweede Kamer ontvangen wets ontwerpen. Al deze wetsontwerpen worden verzonden naaf de afdeelingen, welke hierop by loting zijn vernieuwd. De openbare zitting is daarna opgeheven. De Kamer kwam gisterenmiddag te 3 ure in eon korte zitting bijeen tot het regelen van zaamheden. Mededeeling werd gedaan vangst van een telegram van prins Von Bismarck, houdende dankbetuiging voor het namens de Eerste Kamer aan de Duitsche Regeering gezonden telegram van rouwbeklag. Tegen heden 2 uren werden ver schillende wetsontwerpen aan de orde gesteld. Uit de 50 districten van het Duitsche rijk, waar de fabriekswet van kracht is, zijn 49 verslagen van de ambtenaren, belast mot het toezicht op de fa brieken, ingekomon. Daaruit blijkt o. a., dat door de zorgen van de inspecteurs de lucht in de werkzalen in den laatsten tijd in verschillende opzichten is verbeterd, zoowel door het aanbrengen van electr'uch licht in plaats van gaslicht, als door de stoomverwarming, die meer en meer toepassing vindt, en door het aanbrengen van kunstmatige ventilatiemiddelen. Deze laatsten echter vonden, vooral bij de arbeid» s&rs, somtijds veel tegenstand, zoodat de goede wer king daarvan werd belemmerd. Ook werd er naar gestreefd, ©vervulling der loka len zooveel mogelijk tegen te gaan. Middelen ter bestrijding van verstuiving in de fa brieken bleken zeer moeielijk toepasselijk te zijn, vooral in slijperijen en cementfabrieken. ..Alleen dan als die fabrieken afgezonderd gelegen zijn, kan voor behoorlijken stofafvoer worden gezorgd. Met gunstiger gevolg werd in de weverijen en bij de houtbewerking do verstuiving bestreden. Bij de behandeling, reiniging en sorteering der lompen is het zeer moeilijk het nemen van de zoo noodige voorzorgsmaatregelen te verzekeren. In Baden echter hebben de witpapierfabrikanten be sloten, do lompeft voor de verdere behandeling te bten uitstuiven. De fabrieken waar groene kleurstoffen moeten gebezigd worden, beginnen zich meer en meer aan het gevaarlijke Schweinfurter groen te ontwennen en arsenikvrije kleurstoffen te bezigen. De hierbij ver kregen uitkomsten zijn gunstig. Voorzorgen bij de bearbeiding van het kwikzilver zijn in Beieren toegepast met goed gevolg, ofschoon te dien opzichte nog yeol verbeterd en gereglemen teerd moet worden Gryot is het aantal vrouwen in deze industrie werkzaam, ongeveer 78 pCt. Het toe zicht wordt hier geregeld op vaste tijden gehouden en nauwkeurig van de ziekteverschijnselen bij de arbeiders aanteekening gehouden. De zieken worden door de inspecteurs in behandeling genomen en zoo noodig tijdelijk builen dienst gesteld. Het aantal ziekenden bedroeg voor de aan wmercurialisme” lijdende arbeiders 573 per maand, bij 326 personen. Ook hier wordt veel met baden gewerkt. Verschynselen van ziekte uoor phosphorus en van lood vergiftiging kwamen er weinig voor, vermoedelijk wegens genomen maatregelen van voorzorg. Daaren tegen werden gevallen van lood vergiftiging wel waar genomen in steengoedfabrieken, bij het behandelen van aardewerk met glazuursel. De herkenning bij beginnende vergiftiging was echter niet altyd ge- makkelyk. Veelvuldig waren de klachten van omwonenden over schadelijken invloed der fabrieken, wegens afvoer van vuil, rook enz. In vele gevallen echter werden de klachten niet voldoende gegrond bevonden. In talrijke gevallen werd, alvorens tot het verlee- nen van vergunningen over te gaan, advies bij de inspecteurs ingewonnen, omtrent het nadeel voor de gezondheid wegens stof, vuil, afvalwater enz. uit de fabrieken. Ten opzichte van den rook uit fabrieksschoorstee- nen werden vele verbeteringen door rookvangers aan gebracht. Toch blyft, zegt de verslaggever, het waar: üein guter Feuermann ist der beste Rauchverhiiter” Uit de Rijnprovincie, en uit Saksen vooral komen klachten omtrent verontreiniging van rivieren en beken door afvalwater van fabrieken. In veel gevallen bleek de schuld meer aan men- schenvuil dan aan fabrieksvuil. De commissie die rapport zou uitbrengen omtrent de middelen togen bederf van het water, bracht in 1886 verslag uit. Zij acht van aanwending van middelen daartegen alleen dan heil als de fabrikant zelf van het belang der maatregelen doordrongen is en er steeds voor zorgt, dat die goed en geregeld worden toogepast. Het aantal kinderen van 1214 jaren in de Duitsche fabrieken werkzaam, is sinds 1884 met 2171 ver meerderd; vooral in Wurtemberg en Baden, waar ook het aanial jeugdige personen van 1416 jaren in de fabrieken werkende steeg, terwijl die in andere gedeelten van het Rijk afnam en in het geheel met 938 verminderde. Kinderen onder de 12 jaren werden eenige malen aan den arbeid gezet, en o. a. als steonkloppers aange- GOUDA, 15 Maart 1888. VEBGADEBING VAN DEN GEMEENTEBAAD. Op Vrjjdag den 16 Maart 1888, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde De voorstellen tot wijziging der begrooting voor bet Burgerlijk Armbestuur, het St. Catharina-Gast- huis en het Oude-Vrouwenhuis, dienst 1887. Het voorstel betreffende het toekennen van be kroningen voor de waarneming der betrekking van Havenmeester tevens belast met de controle. Het voorstel tot het voldoen eener vordering be boerende tot het dienstjaar 1886 uit do Onvoorziene Uitgaven der Gemeente-begrooting, dienst 1887. Het voorstel tot wijziging der voorwaarden be treffende de huur van gerioleerden grond achter de Houtmansgracht, in gebruik bij den heer P. J. Bellaart. De benoeming van eenen onderwijzer aan de 2e Kostelooze School. De benoeming van eenen Voorzitter en vier leden en hunne plaatsvervanger, in de twee stembureaux voorde verkiezing van eon Lid van don Gemeenteraad. De heer L. ten Bosch, predikant te Oegstgeest heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. Dinsdag had te Waddinxveeu de verkiezing plaats voor een Lid van den Gemeenteraad in de plaats van den heer J. A. van de Werve, overleden. Daar geen der oandidaten do volstrekte meerderheid had moet er eene herstemming plaats hebben tusschen de hh. J. van der Hee, (Lib.) die 89 en J. rap Bergen (A. H.) die 68 stemmen behaalde. De heer H. Oudjjk (B. K.) verkreeg 64 st Dr. B. A. M. Stavenisse de Brauw, Leeraar aan het Pro-gymnasium alhier, hield Dinsdagavond een voordracht in het Dep. .Gouda" der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Spr. verhaalde ons een en ander uit de Griek- sche vrouwenwereld en begon met de opmerking, dat het honneur ma dame», in onze dagen by alle beschaafde volken gehuldigd, bij do Grieken niet gold. De vrouw was daar de mindere. Tallooze plaatsen uit beroemde dichtere en schrijvers wa ren daar om te bewyzen, hoe de vrouw in de algemeens schatting stond aangeschreven als eon wezen geschapen om den man te dienen en, goed beschouwd, voor zijn genoegen in de wereld scheen te zijn. Toch bevatte de Grieksche wereld tal van edele vrouwen-gestalten, die dichters hadden geïnspireerd tot het levercu van heerlijke kunstwerken. Spr. deed ons daarop kennis maken met de schoone vrouwenfiguren door Homerus in de Ilia» en de Odj/uea geschetst en waarby die van Andro mache, de vrouw van den Trojaanschen held Hestor natuurlijk bovenaan stond. Voorts gewaagde hij van de nieuwsgierige Pandora, ons door Hesiodus geteekend, die de doos met rampen gevuld en haar door Zeus gegeven met waarschuwing die niet te ontdekken, toch opende, zoodat zij er allen uit vlogen en zich alom onder de menschen ver spreidden, terwijl alleen .de hoop» daarin bleef. Op die wijze ging spr. voort met grepen uit de letterkunde der ouden en verhaalde ons vervolgens vele bijzonderheden omtrent de opvoeding der Grieksche meisjes en hunne levenswijze om daarna ook .de gehuwde vrouw" in baar leven te schetsen, waarbij hij tal van schoone citaten voordroeg, die ons eon interessanten blik deden slaan in de maat schappij •l'er dagen. Natuurlijk was door spr. in zijn voordracht ook een plaatsje toegewezen aan Aspasia, de beroemde hetaere, die door haar schoon heid, bevalligheid on verstand ook grooten staat kundigen invloed wist te verwerven, vooral na hare verbintenis met Pericles. En dat spr. de zeker moest bekende van alle Grieksche vrouwen, de beruchte Xanthippe niet zou vergeten, was duidelijk. Hij pleitte zelfs verzachtende omstandigheden voor haar en hoewel hij haar hatelijk karakter niet kon weg- redeneeren wees hij er op, dat Socrates met al zijn

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1