1 8» rtjes, H1G )is. letten .1888. men. Omstreken. i enz. ht, ij Nieuws BINNENLAND. Woensdag 21 Maart. 3680. ieuws\ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. LOS- UI H OMA JS □egt en lts. baat 1J De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave aannemen i t tegemoet, aangezien nekamp. impel in en 65 IAN, D. 84. >ote partjj (fdzakelpjj LAGE e 19. >n geeft ing. In i EI aan te No. 1638 IOLM, l. TEEPE en PER, J) 59. naam .des ganzen Lan- Buitenlandsche Zaken WEKKEND stapRUViacI EPS I E ZWAKTE) )O )NS mede in ronitchen genomen t mij eene nog meer iden enz. enz. zijn geneeskundigen, scheikundigen en inge nieurs belast. ADVEBTENTIEN worden geplastrt ▼an 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, *t welk des Maandags verschijnt. Mzonderlpke Nommers VIJF CENTEN. Vrij algemeen is men hier en in geheel Tventhe verontwaardigd o er het optreden des hoeren Van Marken tusschen de werkstakers en de werkgevers. Met verlangen ziet men zijns belc ,.^e brochure tegemoet, aangezien men nieé begrypt, op welke gronden hij het goed recht der werkstakers zal ver dedigen, daar hij kort te voren erkend had, dat de heeren Scholten niet onbelangrijke concessies hadden gedaan, en hij zelf verklaarde, over de tarief-quaestie geen oordeel te durven uitspreken. Ook de besliste verklaring dat het grootste deel vau Almeloo’s inge zetenen op de hand der werkstakers is, zou bij een pebliscit wel geheel anders uitvallen. Uit Almeloo meldt men nader omtrent de weder mislukte poging om eenig vergelijk te treffen tusschen de firma’s Scholten en de werkstakers het volgende Volgens vertrouwbare mededeelen deed de firma Scholten thans weder eene belangrijke concessie, of schoon die geheim gehouden wordt. Het meeren- deel der werklieden was dan ook be-rid het werk weder te hervatten, toen do zaak, door opruiing van eenige socialisten, eene geheel andere wending nam. Slechts een hunner, een beste wever, die niet van de uitdeelingen had willen profiteeren, verklaarde zich bereid, de voorwaarden aan te nemen, en ging met zijn zoon de fabriek (waarbij de arbeiders zich bevonden) binnen. Waren de opruiers tijdig verwij derd, dan vermoedt men dat de werkstaking een einde had genomen. Vrij algemeen q De opening van de Nationale Tentoonstelling van ude en Nieuwe Kunstnijverheid, in den Koekamp le ’s-Gravenhage, is thans bepaald op Dinsdag 15 Mei a. s. Als de omstandigheden eenigszins mee werken, de ongunstige weersgesteldheid bevordert de werkzaamheden op het terrein natuurlijk niet, hoopt het uitvoerend comité aan dien termijn te kunnen vasthouden. Tengevolge van deze termijnsbepalin- gen kunnen nog inzendingen worden aangenomen tot 15 April van omvangrijken aard en tot 30 April van kleiner afmeting. Het middengedeelte van de groote middenzaal wordt bestemd tot expositiehal voor schilderijen van hedendaagsche meesters. De bijzondere com missie uit Haagsóho schilders, met de zorg voor de verzameling dier kunstwerken belast, is voornemens zooveel mogelijk maandelijks do doeken te verwisse len, zoodat feitelijk gedurende dezen zomer een permanente tentoonstelling van doeken van lerende meesters in het gebouw zal worden gehouden. De Dramaturgische Blatter, het orgaan van de Vereeniging van Duitsche acteurs deelt het een en ander mede omtrent het tooneel in Turkije. Tot nu enkele jaren geleden was de nationale poppen kast met haar voor de vuist rijmenden vertooner en haar altijd met een vechtpartij of met een bedenke lijke grap eindigende stukjes, het eenige spoor van een tooneel bij de Turken. Het publiek was er mee tevreden. In de gansche Mohammedaansche litera tuur vindt men geen enkel tooneelstuk, en toonoel- uitvoeringen waren in het Oosten onbekend tot, een kleine dertig jaren geleden, een Armeniër, Gullul genaamd op het denkbeeld kwam om der poppen kast concurrentie te doen en een tooneel in Wester- schen zin te stichten. Waar kon hij acteurs vinden? Ieder in Turkije, die lezen en schrijven kon, was in staatsdienst; om Tnrksche vrouwen op het tooneel te brengen, daar was geen denken aan, en stukken waren er heele- maal niet Maar een Armeniër is vindingrijk. Gullul leerde een troepje van *ijn eigen landslui Turksch en komedie spelen, liet door Kemal Bey, den redacteur van de Ibret een stuk schrijven en stichtte zoo het eerste Turksche theater. Het derde stuk, dat opgevoerd werd, was eene vertaling van Schillers Rauber. De roovers in de Boheemscho bergen droegen tulban den; Kosinsky verscheen in het laatste bedrijf mot de amnestie des sultans, voorspelde, terwijl hij den boozen Franz onder grooten bijval van het publiek een stomp in de ribben gaf, aan Karl en Amalia een gelukkig leven, en Schweizer maakte er eene toespfeling op dat hun echt aet een talrjjk kroost zou worden gezegend. De oude Moor zei ei4 amen op en het publiek deed een extra trekje aan den tschiboek en slurpte tevreden zijn koffie. Sedert zijn er reizende gezelschappen in Turkije, die a la franca spelen en den braven Effendi, die diepe verachting koestert voor het vuile volkje dat hem voor een maal eten en wat kleeren iets voor- spleelt, kostelijk amuseeren. In Italië houdt de regiering zich voortdurend bezig met het beramen en nemen van middelen om het weder uitbreken der cholera in 1888 tegen te gaan. Met dat doel is thans de opperste gezondheids raad in eene buitengewone zitting bijeengeroepen en worden er maatregelen vastgesteld betreffende rei niging van steden, drinkwater, troepenverplaatsingen, in- on vervoer van lompen, ophooping van werklie den, volksvergaderingen enz., waardoor men meent de gevreesde ziekte te kunnen voorkomen. Nader is besloten dat in de havens van Brindisi, Genua, Napels, Palermo en Venetie ontsmettings- ovons zullen worden opgericht, werkende met stoom onder hooge drukking, en dat ren geneeskundig staatstoezicht zal worden ingesteld. Met de inspectie der meest bedreigde steden en het ontwerpen van verbeteringen in de rioleeringen gloeilamp, die ingèricht is De uitgave dezer Conrank^eechiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER- DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. De vooruitgang van de electrotechniek. Deze jonge reus (zoo luidt het in een der jongste over zichten van de nieuwste toepassingen der electrici- teit) verovert telken dage nieuw terrein, en wel met het grootste gevolg. Luidens de verklaring van den voorzitter der electrotechnische maatschappij te Lon den, verdienen alleen in Engeland thans meer dan 300,000 personen hun brood in de electrotechnische nyverheid. Volgens Siemens en Halske bestaat er geen beter en eenvoudiger weg, om zich goedkoop bedrijfskracht te verschaffen, dan het mede gebrui ken der electrische verlichtingsdraden voor het over brengen van kracht. Het bezigen van krachtige electrische stroomen voor het smelten en legeeren der metalen, alsmede voor het afscheiden uit hunne ertsen neemt dagelijks in omvang toe. De fabrikant Lambert, te Swansea, b. v. bezit dynamo-machines van enorme grootte om door electrische stroomen alle week meer dan 50 ton zuiver koper uit de ertsen af te scheiden. De commissie voor de vis- scherij in de V. S. van Noord-Amerika heeft de stoomboot Albatros van een aantal electrische lampen laten voorzien voor de visch vangst. Eene groote om in de zee nedergela- GOUDA, 20 Maart 1888. Bij de heden gehouden verkiezing voor een Lid van den Gemeenteraad werden uitgebracht 373 «temmen. De hoer H. Pol, Leeraar in de Hoogduitsohe Taal- en Letterkunde aan het Pro-gy tnnasiuui en de Hoogere Burgerschool alhier is als zoodanig be noemd aan het Gymnasium te Groningen. Voor de normaallessen te Gouda hebben zich 18 adspiranten aangemeld. Dagblad-redactiën krijgen soms zonderlinge brie ven. Als een curieus staaltje plaatsen wij volgende missive, ons over de post, liefst onvoldoende gefran keerd, töegezonden, zoodat wij het genoegen hadden daarvoor port benevens boete te moeten betalen. Hoogst aangenaam was ons do verzekering van den schrijver, dat bet zijne bedoeling niet was ons te beloedigen. Zonder deze uitdrukkelijke verzekering hadden wij hem bepaald cone uitdaging gezonden) Gouda, 19 Maart 1888. M de Redacteur De be leefde in diening het ingeZondene te plaat zen Voor komende Letters in uwe Courant a. t. De ver kie zing voor cannidaten Voor de Tweede Kamer dat heeft plaats gehad, en de voorloo- pige uitslag bekend, en de Herstemming van de 26 plaatsen en zes ditricten zal aan staande dinsdag dan plaats hebben. Dat het ver kregen resultaat heeft dat partij jen te Leuigesteld kan dit te Leurstelling Zijn, de opwelling Van moede loos heiil is verklaar baar, daarop krijg het ge- Zond verStand het wezen er van in te Zien en dan Zullen de lezers het be grij pen dat het Ver kregen resultaat geen te Leurstelling zij. Het ligt niet in de be doeling van beleediging U Dank Zeggend Voor de opname deze regelen De ge uegenheid Met achting Mijn Heer de Redacteur PW. DN. W T. De Eerste Kamer heeft Zaterdag het handelstractaat mot Spanje goedgekeurd met 26 tegen 6 stemmen, en daarna het ontwerp van wet betreffende de pak ketvaart in Indië zonder beraadslaging aangenomen met algemrene stommen. De Spectator schrijftIn des» heeft o ize minister van aan prins Bismarck een kakographie gericht, die zeker wel door geen der condoloantie-telegrammen, welke van alle kanten naar Duitschland zijn gezon den, overtroffen zal worden. Weet men bij Buiten- landsche Zaken niet dat Staten-Genoraal in het Duitsoh Generaletaaten heeten, eu, wat veel erger is, weet men daar niet datkat Ausdruck gegében an Hirer to wie det ganzen Lande» herzlichen Theilnahine an der lief en Trouwer, urn den leer lust" taalkundig foutief en, wat den stijl betreft, afschuwelijk is Of heeft de minister aanschouwelijk willen bewijzen dat wij Nederlanders geen Duitschers zijn Hoe inniger men deelneemt aan de zware slagen, die Duitschland en zijn Vorstenhuis dezer dagnn troffen, des te dieper schaamt men zich voor zulk een vertolking onzer gevoelens. GOUDSCHE COURANT.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1