UEN N. ixter. Tuin Woensdag 28 Maart. N° 3683. 1888. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. onda. JM, rarsstraat. EN. Ipbank fSCfl 9 uren April, n van '5 SEVER, «•zifter. NKER. os franco i belegen co. 0 De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave I goudschecourant ons. Gouda. p stuk kerk zijn ontslag heeft aangeboden. bericht: AMERS, 2 t DIENST- per jaar reau dezer De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. H. C. Maurita, Duisburg, n n 4» F. J. Mijnlieff Wz., Krimpen 47 P. Krijgsman, Gouda, H. Ellens Oren Jr., Rotterdam Kampf en Hollander, Roesf A. ter Koele, Rotterdam De heer F. Domela Nieuwenhuis dankt in zijn blad voor de blijken van belangstelling en voegt daarbij „Men verwachte echter niet te veel van mij, daar ik alleen onmachtig ben tegenover de 99 anderen. Het eenige wat ik vermag, is steeds te protesteeren tegen willekeur en onrecht nu in de Kamer, even als vroeger daarbuiten. Echter mijn plaats moet bovenal blijven onder ’t volk en niet onder hen, die een klein deel des volks vertegenwoordigen.» Op de Eransche kust, tusschen Saint-Malo en Saint-Enogat, heeft een oeverafschuiving Van 3 A 4 M. dikte p’-nts gehad; daardoor zijn overblijfse len van wou.’ zichtbaar geworden van achttien a twintig eeuwen oud, verkeorende in den toestand van steenkoolformatie. Volgens een oude overleve ring zou het bedoelde wond tot de omstreken van de voormalige stad IJs behoord hebben. De ontwerpen voor een trans-Siberisclie spoorweg- lyn, van onderscheidene duizenden kilometers lengte blijven steeds in onderzoek, hoewel in beginsel tot den aanleg der verbinding is besloten. D; t~oo dat loopende over Iscira, I rifk, Tomsk, Krasnojarski en --Orenburg, (welke j met r?’ ,iv burg heeft) en eindigende aan de haven van Wladi- wostock. De eerstgenoemde lijn zou veel bezwaren ont moeten, daar zij groote rivieroverbruggingen zou ver- eischen; overigens zou zij door eene weinig bevolkte landstreek loopen, doch daarentegen het voordeel hebben geheel op Russisch grondgebied gebouwd te worden. De andere lijn, Orenburg-Wladiwostock, zou daarentegen meer bevolkte en rijkere landstreken doch Chineesch Mantsjoerije doorkruisen, hetgeen een groot bezwaar schijnt te zijn. (Stoompost.) 46»/m per kilo. per wagon. 46.10 54.— 58.80 63.60 70.— 72.50 67.— 67.45 59.— 74.60 franco in de loods 8. D. Boon, Gouda 69.50 per wagon franco in De Verzekerinjsbode verzekert, dat bij de directie van de rijks-waterstaat in overweging is, om in de bestekken voor de uitvoering van werken bepalingen op te nemen, waarbij de aannemers verplicht worden, aan de in hunnen dienst zijnde werklieden, wanneer deze tijdens de uitvoering een ongeluk overkomt, ondersteuning te verleenen. Nieuwe methode om boter te conserveeren. In eene van de laatste zittingen van de Fransche Sociéte <F Encouragement beschreef de heer Grosfils uit Ver- vieri, eene nieuwe methode pa boter te conserveeren. Het begfrreol daarvaa-beetaat fctert*, dat het «eheyl- zuur dat als praeservatief dient, belet worde uit te kristalliseeren en zoodoende zijne antiseptische wer king onbeperkt behoudt. Grosfils gebruikt te dien einde melkzuur, in welke het salicylzuur wordt op gelost. De samenstelling bestaat uit 98 deelen water, 2 doelen melkzuur en Vssoo deel salycilzuur en is in staat, boter tot onbepaalden tijd, zelfs bij hoege temperatuur en in warme landstreeken te conservee- ren. Zelfs als de boter 5 pct. van die vloeistof terug houdt, bevat zij eerst in 100.000 deelen salicylzuur (d. i. 1 gr. in 100 kgr. boter.) Een gehalte van meer dan 2 pet. melkzuur geeft aan de boter een zwak zuren smaak, die echter door water of afge roomde melk (waarin een weinig natron—bicarbonaat is opgelost) zeer gemakkelyk kan weggenomen wor den. Het conserveeren van 1 kgr. holer op deze manier kost slechts 12 centimen. 80 k. p. H. Van Nieveld en Co., Rotterdam, 49'1/im» u r. 45 «‘/l. 48>/, Wat is er van Stanley geworden Het gebrek aan stellige berichten omtrent het lot der Stanley- ezpeditie begint thans te werken op de verbeeldings kracht van het groote publiek. De een gelooft dat er oen verrassing op handen is, de ander is over tuigd dat er alweer in Midden-Afrika een groot ongeluk heeft plaats gehad. Een correspondent der Pall MM Gazette verzekert ons, dat Stanley niet vertrokken is om Emin opnieuw van proviand te voorzien, maar dat hij een veel grootscher plan heeft, door den koning van België en waarschijnlijk ook door het Britsche Gouvernement goedgekeurd. Zijn doel zou wezen, de streek der Groote Meren te bezetten en de volken van Midden-Afrika tot één grooten staat te vereenigen, afhankelijk van den Congo-Staat. Aan den eenen kant gesteund door Emin, goed voorzien van wapens en krijgsvoorraad, aan den anderen kant door den Boven-Congo, zou Stanley (volgens dien correspondent) eindelijk den droom van Gordon verwezenlijken, namelijk den slavenhandel in hart en nieren aantasten en de vaan van beschaving planten in het midden van Afrika, in goed HollandschAfrika openen voor de produc ten der Engelsche manufacturen. Deze onderstelling is nog zoo onwaarschijnlijk niet, misschien heeft Stanley wel eens over zoo iets gedacht; maar het is verre van zeker dat het plan in zijn geest zóó tot rijpheid gekomen is als de Engelsche verslaggever voorstelt. Hooren wij hoe de laatste zijne hypothese verdedigtzijn eerste bewijs is een brief van Gordon aan Stanley, geschreven te Brussel in Januari 1884, en waarin hij hem bet voorstel doet voortaan samen te handelen. Door het sluiten van goede traotaten met de hoofden (soo schrijft hjj) zou men een einde aan de invallen kunnen maken en den slavenhandel kunnen doen eindigen. Gordon’s plan kwam niet tot uitvoering. Plotseling naar Londen geroepen, ontving hij een opdracht om weer het gouvernement van Soudan op zich te nemen en vertrok naar Khartoum. Achttien maanden later was hij niet meer onder de levenden, en Stanley sprak bij het diner op het Mansion House onder anderen het volgende „Het is de plicht van Engeland het werk van Gordon voort te zetten en de ongelukkige bevolking aan den Bahr-el-Gazhal van haar slavenjuk te bevrij den. Twee wegen zijn er om daarheen te geraken de eene, langs den Boven-Njj), is thans afgesloten, de tweede weg loopt langs don Congo. Zij geleidt ons door een staat, voortaan door formeele overeen komsten met Europa verbonden, en men is zeker dat men er groote sympathie ontmoet, wanneer men zich door zulke zuiver menscblieveude bedoelingen laat leiden.» Is dit niet hot program der tegenwoordige expe- AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. „Naar wij vernemeu had het Ministerie zijne taak met de invoering der Grondwet als geëindigd be schouwende, ^eeds vóór de verkiezingen, en wel in de eerste dagen van Maart een verzoek om ontslag bij Z. M. den Koning ingediend, zich echter bereid verklarende het bestuur tè- blijven voeren tot na afloop der verkiezingen. „Thans moet dit verzoek herhaald zijn.” het magazyn. T. van der Bach en Co., Arnhem 5.65 franco wal bij open water per 1000 kilo. A. Zellekens 45*/j ct. per schip. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft toegelaten voor het lo gedeelte van het arts examen, de heer J. C. Idenburg, van Haastrecht. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. meldt, dat Z. M. de Koning niet alleen niet de zit ting der Kamers van Honderd en Vijftig zal ope nen, maar ook de leden niet ten paleize ontvangen zal tot het afleggen van den eed. „Men zal schrijft de correspondent dit intusschen ook wel toeschrijven aan ’s Konings gezondheidstoestand, die hem langdurige audiënties belet te houden. Van daar dat de jaarlijksche reis naar Amsterdam defini tief schijnt te zijn afgesprongen. Ik kan u echter verzekeren dat, wat er ook van Zr. Ms. toestand zy, het zijn stellig plan was de zitting der Kamers van Honderd en Vijftig persoonlijk te openen en dat alleen de verkiezing van Domela Nieuwenhuis dit plan heeft doen wijzigen. Ongetwijfeld een suc ces voor den sociaal-democraat No. 1. -- den aanieg dor verbinding is besloten. De twee Stellig wordt verzekerd dat het Ministerie-Heems- ontwerpen, welke op den voorgrond staan, zijn kerk zijn ontslag heeft aangeboden. loopende over xaenu, Het Haagsche Dagllad verspreidde het volgende Irkoutsk, en dat uitgaande van Orel bericht: plaats reeds eene spo®rwogverbiiiding GOUDA, 27 Maart 1888. Burg, en Weth. hebben de verkiezing voor een Lid van den Gemeenteraad vastgesteld op Vrijdag 6 April e. k. Een 150 tal ingezetenen dezer gemeente hebben zioh gewend tot B. en W. met een klacht over de Directie der IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij nl. over de wijze waarop zij op haar lijn binnen deze stad te werk gaat. Vooreerst rydt de tram veel sneller dan bij de concessie is toegestaan en voorts wordt ook dagelijks de voorwaarde overtreden, dat geen stoom of rook aan de locomotief mag ont snappen. Vele ingezetenen wordt daardoor veel last berokkend en van daar het verzoek aan B. en W. om de hand te willen houden aan de vroeger door den gemeenteraad vastgestelde bepalingen. Zaterdag middag werd ten Raad huize dezer ge meente door de Commissie ran beheer der Stede lijke Gasfabriek aanbesteed de levering van de ten dienste dier fabriek benoodigde steenkolen. In geschreven werd door

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1