Buitenlandsch Overzicht. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. APVERTENTIEN. I' POLITIE. MARKTBERICHTEN. Burgerlijke Stand. aanbeveling verdienen. Hij is voorts een erkonde begaafdheid op financieel gebied. 'In de Commis sie voor de Spaarbank heeft hij zitting in de Com missie van geldbelegging Él deed zich daar van gunstige zijde kennen. SprBpeeft één b» zwaar tegen den heer van der Meulen, hij is nl. voorstander van de lijfst ien bij het scheeps-volk In den raad zal dat e uter niet van nadeeligen invloed zijn. Bij de teere plant: «het onderwijs aan kinderen" zal hij die denkbeelden niet in toeptgsing brengen. Op de scholen zal hij de lijfstraffen niet willen in voeren. Overigens is er in den raad, als er quaes- tio is van straffen, meer sprake van straf door een eiudje «tong" dan door een eindje «touw". He heer van der Meulen is volstrekt geen «barribal," maar een man met een edel hart en een helder hoofd. De heer Dr. J. S. G. Gleuns beveelt daarop den heer C. Witte van do Velde als candidaat aan: oen geboren Gouwenaar, die een warm hart heeft voor de publieke zaak en als uitoefenende een aanzienlijkon tak van handel ook in dat opzicht alle aanbeveling verdient. Als Lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs toonde hij groote belang stelling in dat groote volksbelaug en zoowel daarom als om de groote helderheid, waarmede hij zyn denk beelden weet uiteen te zetten, zou spr. hem oen plaats in den raad ten volle waardig achten; Vorvolgens wordt tot stemming overgegaan. Uitgebracht worden 60 stemmen. Daarvan voroenigen op zich de hh. D. G. van Vreuraingen 42, P. C. van der Meulen 8, C. Wit'e van de Velde 6 en J. C. IJssolstijn 4 st. De heer D. G. van Vreumingen is dus tot can didaat gekozen. De Voorzittor wenscht den gekozene geluk en zegt, dat een dergelijke meerderheid als de heer Van Vreumingen behaalde zóó vleiend is, dat het on mogelijk is iets nog vleiender daaraan toe te voegen, zoodat hij zich bepaalt tot een eenvoudigen geluk- wensch. De heer Van Vreumingen vraagt daarop het woord en zegt zeer te waardoereu het vertrouwen door de vergadering in hem gesteld. Toch is hij nog niet teruggokoraen op zijne vroegere meening, dat hij liever een ander had willen candidaat zien gesteld. Spr. begeert de betrekking van raadslid nu evenmin als vroeger, doch hij is er van overtuigd dat het Comité medewerking noodig heeft. En alleen uit sympathie voor hot Comité zal hij zich niet tegen een candidatuur verzetten, maar die aanvaarden Luid applaus toonde op ondubbelzinnige wijze met hoeveel genoegen de aanwezigen de aanvaar ding der candidatuur vernamen en daarop werd de bijeenkomst gesloten. De ministerieole crisis in Frankrijk is zeer spoedig opgelost. l)e heer Charles Floquet heeft zich ter stond belast met de taak een Kabinot te vormen en is daarmede bijzonder snel geslaagd. Het zuiver radicale ministerie heeft eergisteren zijne opwachting gemaakt in de Fransche Kamer met een verklaring, waarvan de inhoud reeds bekend is. Zeer duidelijk wordt daarin op den voorgrond ge steld, dat het ministerie vooruitstreeft en zich de verwezenlijking dor radicale hervormiii^fen ten doel stelt, maar tevens wordt er bijgevoegd, dat deze quaesties wegens hun groot belang niet dan na ern stige en kalme overweging en op oen gunstig oogen- blik kunnen worden uitgevoerd. Aldus wel oen ra dicaal programma, maar de uitvoering in het ver schiet. De heor Floquet is de 24ste ministerpresident, die sedert het 18-jarig bestaan der republiek aan het hoofd van een nieuw kabinet optreedt. De gemiddelde levensduur dezer regeeringen was negen maanden, maar in den laatsten tijd vielen de minis teries steeds spoediger. De heer Goblet trad den 15 Dec. 1886 op, de heer Bouvier moest reeds op 27 Mei 1887 het werk overnemen, de heer Tfrard begon op 12 Dec. 1887 en den 1 April 1888 komt de heer Floquet aan het woord. Het is voor Frankrijk te hopen, dat de heer Floquet gelukkiger zij. Het land verlangt zeer naar een bestendig bestuur en rust, en de voortdurende onzekerheid, waarin de burgers over de toekomst verkeeren, begunstigt natuurlijk in de eerste plaats alle pogingen van oude en nieuwe pretendenten, die er naar streven zich van het gezag moester te maken. Men begrijpt echter dat er voor 't oogenblik nog niet veel van te zeggen valt, wat er in de naaste toekomst zal geschieden. De opportunisten zullen het Ministerie-Floquet steunen, zoolang het geen revisie begiut en deze is onder aan het program gezet, De berichten over den Duitschen Keizer luiden gunstig; hot uitgaan is hem goed «bekomen; Zondag woonde Z. M. den dienst bij in de kapel van Charlottenbu'g en Maandag reed hij naar Berlijn om daar hot dejeuner te gebruiken. De Keizer heeft bij besluit van 31 Maart amnestie verleend aan alle door Pruisische burgerlijke reent- bankeu veroordeelden wegens Majesteitsbeleediging, misdrijven en vergrijpen betrekkelijk de uitoefening der staatsburgerlijke rechten, verzet tegen de ge stelde machten, verstoring der openbare orde, be- leedigingjitfan beambten, drukpersovertredingen en handelingen in strijd mot het recht van vereeniging en vergadering. Bismarck vierde Zondag zijn 73n verjaardag; er was militair diner, omdat tevens het 50-jarig militair jubilé werd gevierd. De Rijkskanselier ontving ter herinnering aan dit föest van de beide regimen ten, waarvan deputaties verschenen, een zilveren schild en een zilveren beker. De Keizer en de Keizerin schonken bij doze gelegenheid mevrouw Bismarck een prachtigen armband, waarop een me daillon met het portret van den Keizer en de Kei zerin. Op het diner was ook de Kroonprins, die den toost van Bismarck op den Keizer beantwoordde met een langen warmen toost op den jubilaris. Volgens de Post vergeleek de prins het tegen woordig Duitschland bij een legerkorps, dat in een veldtocht den opperbevelhebber heeft verloren en wiens plaatsvervanger ernstig ziek neerligt. In de tegenwoordige hachelyke tijdsomstandigheden houden 46,000,000 Duitschers daarom onafgewend het oog gericht op het vaandel en den vaandeldrager, eu deze is prins Bismarck, onze groote kanselier. Hij, ga ons voor, wij zullen hem volgen. Er lebe hochl DINSDAG 3 APRIL. Voorzitter Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn. Tegenwoordig: 15 leden. Afwezig is de heer Straver, terwijl er ééno vaca ture bestaat. De notulen dor vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Do Voorzitter doelt mede, .dat de heer Straver heeft kennis gegeven wegens ongesteldheid verhin derd te zijn deze vergadoring bij te wonen. Voorts deelt spr. mede, dat Gedeputeerde Staten het raadsbesluit van 16 Maart 11. tot het voldoen eener vordering van 1886 uit de onvoorziene uitgaven van de begrooting van 1837 hebben goedgekeurd. Deze mededoelingcn worden aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen zijn 1. Verslagen van de Gezondheids-Commissie, van de Commissie van Toezicht over het Middelbaar Onderwijs en van do Kamer van koophandel en fabrieken, over 1887. Worden gesteld in handen van B. en W. om te dienen bij de samenstelling van het gemeente-verslag, waarna zij zullen circu- loeren bij de raadsleden. 2. Een voorstel van den Schuttersraad tot wijzi ging van do begrooting der dd. Schutterij dienst 1887. Ter visie. 3. Eeno missive der Commissie van behoor over do Stedelijke Gasfabriek, inzendende de rekening over 1887. Ter visie. 4. Eon voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan de Tusschenschool. Daarop komen voor de hh. A. vau Kersen, te Gouderak. A. Avenarius, te Loosduinen. H. J. Saaltiuk, te Reeuwijk. Ter visie en benoeming in de volgende vergadering. 5. Erne missive van G. J. van dpr Linden en F. Weiter, dank betuigende voor de gelde'ijko belooning hun in de vorige vergadering toegekend. Aangenomen voor kennisgeving. 6. Een adres van MejJ E. P. Woerlee, verzoc» kende benoemd te worden tot stads-vroedvrouw in dö 4e wijk. Ter visie en benoeming in de volg, vergadering. 7. Een adres van den heer H. Pol, verzoekende ontslag als leeraar aan het Progymnasium. Wordt eervol verleend te en 21 Juni e. k. 8. Een adres van Jhr. M. C. F. J. de Rotte, Dr. J. W. Kroon en Dr. J. H. Hakker Nionieijer verzoekondo ontslag als stads-gonocsheer, naar aan leiding van het voorstel van B. en W. om een klachtenboek te openen bij het Burgerlijk Arm bestuur. Het gevraagd ontslag wordt eervol verleend togen 19 Juni e. k. I)1 raad besluit daarop tot Wijziging der b'egrooting van het Wees-ien Aelmoeseniershuis, dienst 1887. 2. Wijziging der Gemeonte-begrooting, dieyst 1887. 3. Vaststelling der begrooting der buitengewone inkomsten en uitgaven ten behoeve van de Stedelijke Gasfabriek, dienst 1888. 4. Wijziging der Instructie voor den Directeur der Stedelijke Gasfabriek. Daarop is aan de orde Het voorstel van B. en IV. betr. het openen van een klachtenboek bij bet Burgerlijk Armbestuur. De strekking daarvan is dat de vergadering besluitj a. dat bij het Burgoriijk Armbostuur een klaoh- tenboek aal berusten, waarin iéder, die zich over de geneeskundige behandeling der armen te beklagen heeft, daarvan aanteekening kan doen of laten doen b. dat het Burgerlijk Armbestuur alle inkomende* klachten onmiddelijk zal onderzoeken en deze als mede hot resultaat van zijn onderzoek schriftelijk aan den Burgemeester zal bekend maken j c. dat de Burgemeester de klachten ter kennis van den Gemeenteraad zal brengen met mededeeling welk gevolg daaraan is gegeven. De heer van Iterson vraagt het woord en zegt, dat zoolang hij in de stad gewoond heeft er steeds af en toe klachten gehoord werden over de behan deling door de stads-geneesheeren. Daar dat steeds zoo bleef, meendè spr. dat daarvan weinig notitie werd genomen. Van ernstig onderzoek is^spr. nooit iets gebleken. Dat zal voortaan wel het geval zijn als het voorstel wordt aangenomen en spr. kan daar mede over het geheel zeer goed meegaan, uitgezon derd de bepaling in ééne alinea. Spr. is van oor deel dat vele dier klachten overdreven zijn, ja soms hoogst ongepast en nu vindt hy het verkeerd, dat die alle bij den gemeenteraad zullen worden gebracht, want ook al blijkt het dat een klacht overdreven is, het publiek zegt dan toch: «er zal wel iets van aan zijn De betrokking van stads-geneesheer is een moeilijke betrekking, doch zij Wordt nog onaapge- namer dan zij reeds is, omdat niets hen, welke die betrekking bekloeden, in bescherming neemt tegen de hooge en onbillyke eischen der armen. Wat is de groote fout bij do hier bestaande organisatie Dat er gebrek aan orde heerscht. Op alle uren van dag en naci.i komen de armen tot den stads geneesheer en eischt men terecht, dat de armen goed behandeld worden, aan den anderen kant hebben ook de Stads-geneesheer n recht op een goede behande ling die dikwijls veel te wenschen overlaat. Als er meer orde bestond, zou hun werkkring aan genamer zijn, dan zouden zij kalmer en bedaarder hun betrekking waarnemen. Als in vervolg van tyd de geneeskundige armenverzorging betor ge organiseerd is, dan zal men beter weten dan thans waaraan men zich te houden heeftSpr. rereenigt zich dus met het voorstel, doch wil een kleine verande ring brongen in alinea c van het voorstel en deze aldus lezen «dat do Burgemeester zoo noodig de klachten ter kennis van den Gemeenteraad zal bren gen met mededeeling welk gevolg daaraan is ge geven." De heer Koning vraagt daarop het woord on brengt allereerst in herinnering hoe èn uit het in 1886 door l)r. van Iterson ingediende voorstel tot reorganisatie vau de geneeskundige armenverzorging èn uit het rapport daarop van B. on W. is gebleken dat men van oordeel was dat aan de bestaande organisatie groote gebreken kleven. Doch eenmaal aangenomen, dat de toestand te wenschen overlaat moet erkend worden dat het dringend noodig ie daarin verbetering te brengen. Spr. is or innig van overtuigd dat dergelijke verbetering weuschelijk is. Ruim 20 jaar is spr. in verschillende betrekkingen in de gelegenheid geweest bekend te worden met bohoeftigen en bij weet dat velen van hen veel- eischend zijn, maar hij weet ook, dat er zijn die stil hun lot dragen en alleen dan klagen als de nood dringt. De publieke liefdadigheid is daar om dan hulp te bieden. Dubbel hard is het den arme, als ziekte zijn woning binnen treedt. Dan houdt allo verdienste op en zijn toestand is diep beklagens waardig. I)an treedt de geneesheer op. Is zijn hulp bij den gegoede dringend noodig, veel moer nog bij den behoeftige, die reeds zooveel ontbeert. En als het dan blijkt, dat de behandeling van den geneesheor te wenschen overlaat, mag dan het Bur gerlijk Armbostuur zeggen «dat is mijn taak niet en dus zich verder daarmede niet bemoeien Spr. ont kent dat ten sterkste. Het is juist de plicht van het Burgerlijk Armbestuur zich het lot van don arme aan te trelfkon en om het Hoofd der ge meente bekond te maken n>et klootten zoo dip ziel* voordoen. Spr. vraagttot wier» moet, i,qoi\U <1§ toestand nu is, de arme zich wenden nis hij meent slecht behandeld te worden P Tot den Burgemeester goed, wij weten allen, zegt spr. hoe bereid onze Burgemeester is met welwillendheid te luisteren naar ieder, die tot hem komt, maar wij mogen toob niet van het Hoofd der gemeente vorderen dat hij steeds gereed staat om naar ai die klachten te hooren, ter wijl zij, die tot do behoeftige klasse behooron, er ook vaak tegen opzien om tot den Burgemeester te gaan. Dringend noodig" is dus oen tusschenpersoon tus- schen den arme en het Hoofd der gemeente en als zoodanig kan het Burg. Armbestuur uitstekend dienst doen. Is het voorstel dus in de eerste plaats in het belang van de armen, bet is ook in het belang van de stads-doctoren, daar dan dadelijk blijkt als ongegronde klachten worden geuit, De heer Hoefhamer verklaart zich tegen het voorstel. De voorgestelde maatregel oordeelt hij te kras, vooral waar het geldt wetenschappelijk go- vormde mannen. Om dergelijk klachtenboek opon te stellen acht spr. verkeerd te meer daar de klachten van die behoeftige zieken vaak zeor over dreven zijn, zooals B. en W. zelf erkennen. Ioder, die, evenals spr., in collegiën heeft gezeten, waar gelegenheid was met armen bekend te worden', weet hoe exigent die lieden zijn. Bo vendien do hoeren, die nu lid zijn van het Burgerlijk Armbestuur, zijn wal bereid om de zwaro taak, die dergelijk onderzoek van klachten moöbrengt, op de schouders te nemen, maar zal zulks altijd het geval zijn Zullen latere leden van hot Armbe stuur even consciëntieus te werk gaan bij dat onder zoek als de tegenwoordige leden Dergelijke vragen doen zich bij spr. op en zij go ven hem aanleiding tegen het voorstel te steramen. Bij wetenschap pelijk gevormde mannen neemt men zulke maatregelen niet als thans door B. en W. worden voorgesteld 1 De heer Lotsy merkt op datj^et voorstel, thans aan de orde, aldus aanvangtJ/boor het Burger lijk Armbestuur is ons medegedeeld, dat gedurig klachten worden gehoord over de wyze, waarop door sommige stads-geneesheeren de practijk bij de arme patiënten der gemeente wordt waar genomen", maar spr. vraagtwelke zijn die klachten De raad is daarmede onbekend en op deze wijze zou men zich begeven in allerlei on- difs ais waartegen de heer van Goor in een vorige zit ting waarschuwde. Spr. vraagt voorts zijn de stads- geneesheereu ook gehoord ia deze zaak Spr. laat geheel daar of de klachten terecht of ten onrochto geuit werden, maar wijst er alleen op dat de raad daprvan niets weet. Moonon B. en W. dat ook in 't belang der stads-geneesheeren het voorstel moet aangenomen worden, spr. gelooft ook dat zij erken telijk moeten zijn voor de poging om te doen blij ken hoe ongegrond vele klachten zijn. Naar aan leiding van alinea a vraagt spr. of werkelijk iedereen in bedoeld klachtenboek aanteekening zal kunnen doen van klachten, dus niet alleen de arraon, en naar aanleiding van de volgende alinea betoogt spr. dat bij aanneming van het voorstol soms raadszit tingen zullen worden gehouden waar niets dau klachten inkomen, want spr. gélooft dat die klach- ton vele zullen zijn Spr. is dus van meening dat het klachtenboek achterwege moet blijven. Klachten kunnen toch ter kennis worden gebracht van het Armbestunr, dat dan daarmede kan handeleu naar goedvinden en ze onderzoeken, maar de raad heeft daarmeè niet te maken De heer Koning betoogt dat op elk ander gebied oen tusschenpersoon bestaat tusschen particulieren, die klachten hebben en den Burgemeester, b. v. op onderwijsgebied is er de Commissie van toezicht, waar ouders, die klachten hebben, zich kunnen ver- voegen, maarhier is dat niet het geval. Toch is dat juist hierhoog noodigSpr. bevreemdt het ten hoogste dat de heor Lotsy, zich op hetzelfde oogen blik, dat hij do verwaohting uitspreekt dat er voel klachten zullen inkome»., verklaart tegen een klachten boek te zijn. Dat was juist een reden om er vóór te zijn 1 Immers hoe wil men anders dat dit officieel worde geconstateerd De heer Hoef hamer was be vreesd, zegt spr. dat latere leden van hot Armbe stuur tegen de zware taak zouden opzien van bedoeld onderzoek, maar spr., is or van overtuigd dat de raad steeds eerlijke mannen in het Armbestuur zal benoemen, die er met tegen opzien de plichten te vervullen aan disPbotrekking verbonden. Ër is gezegd, zegt sprdat de klachten vaak overdreven zijn. Spr. heeft de bewyzen van ernstige klachten by zich en is bereid die in een zitting met gesloten deuren mede te doelen. Thans wil hy slechts vragen Zitten de stads- geneesbeeren eiken ochtend op het gasthuis zooals hot behoort Komt het nooit voor dat recepten worden afgegevon zonder dat de zieke door don medicus, die ze geeft, gezieu wordt Is het niet gebeurd dat een vrouw, wier man zwaar ziek wa«, zich tot een stads geneesheer vervoegde om hulp, die tot tweemaal toe antwoordde Ik heb geen tijd Dan wendt inon zich tot den Burgemeester en dan spr. zal niet* zeggen wat er dan gebeurt. Spr. gelooft dat oen klachtenboek uitstekend zal kunnen werken. Ieder lid van het Burgerlijk Armbestuur zal b. v. zyn wijk hebben en ieder wijk heeft dan als 't ware zijn „wijk-vader" en ieder ziet dan in zijn eigen wyk toe dat alles geschiedt zoonis het behoort. Het voor stel is dus volstrekt niet gericht tegen do stads-ge- qeesheeren. Het is meer een maatregel van orde, zoowel ip het belang van de geneeaheereu ais in dat van de armen, De heer Fortuijn Droogloever verklaart zich even eens voor het voorstel van B. en W. Er is vol strekt niets beleedigeud8 in voor de ctootoren dat zulk oen contróio wordt ingesteld, ook vele andoro betrek kingen zijn aan oontróle onderworpen. De ontvangers van de belasting hebben ook controleurs, de notaris sen: inspecteurs, do gemoenteradende zegelwet en zoo meer. Blijkt bet na onderzoek dat ongogrondo kluchten zijn geuit, dnn is dit een soort satisfactie voor de heeron geneeskundigen. De heer van Iterson zegt daórom vooral een klachtenboek goed te vinden omdat daardoor do foqten van do bestaande organisatie aan het lioht komen. Alleen daardoor kan men die leé^i ken nen. Spr. wijst vervolgens op eenige. zaken, die o. a. niet moeten voorkomen. Hoe dikwyls ziet men niet, zégt spr., dat kinderen of buurvrouwen naar het gasthuis gaan om den doctor mode te deelen hoe het met den zieke is. Voorts is het hoogst on gepast dat zieken in de apotheek van het gasthuis worden onderzocht in tegenwoordigheid van anderen. Dat is hoogst onkioschEen doctor moet soms zijn patient over de int emste zaken ondervragen en daar mag niemand by tegenwoordig zijn althans geoq antler patient, een collega kap minder kwaad, ook bij een consult toch wordt hij geroepen dat zoo iets werkelijk gebeurt, noemt spr. schandelijk! Spr. komt op tegen de bewering, dat wetenschappelijk gevormde mannen als geneeskundigen niet gecontro leerd zoudon mogen gorden. Spr. bekleedt ook een stadsbetrekking, hij is stads-vroedmeester en spr. stelt er juist hoogen prijs op gecontroleerd te wor den. Eerst dan k&n blijken of iemand zijn plicht doet! De heer Oudijk is er wel voor, dat er voor de armen gelegenheid bestaat om te klagen, maar in een «klachtenboek" heeft spr. bezwaar. Ook zonder zoo'n oek is het doel te bereiken. Bovendien vele armen unnen niet schrijven Ook daarom zou het z. i. meer aanbeveling verdienen als zij hun klachten mondeling mededeelden aan het Armbestuur, dat dan die klachten toch kan onderzoeken. De heer Hoef hamer zegt evenmin tegen controle te zijn als de andere heeren en ook er niet tegen dat er keen gelegenheid bestaat voor de armen om to klagen maar in een «klachtenboek" ziet spr. bepaald bezwaar. De heer Jager vraagt daarop het woord en brengt allereerst een woord van hulde en dank aan het Burgerlijk Armbestuur voor de wijze waarop het in dezo te werk ging. Alleen wenscht Bpr. te vragen of het in zijn ijver niet oen weinig te ver ging. Ook spr. kwamen dikwijls klachten ter oore, officieel is hem daarvan echter niets gebleken. Toch is hot een feit, dat vele armen niet krijgen wat hun toekomt. Spr. ziet in een klachtenboek geen heil, er bestaat trouwens gelegenheid tot klagen bij ieder lid van het Armbestuur, zoodat dergelijk klachtenboek eigen lijk ook oiinoodig is. Spr. juicht het toe dat dergelijke klachten worden onderzocht en het resultaat wordt medegedeeld. De heer Koning merkt op, naar aanleiding van het gesprokene, dat niet ieder raadslid een juist denkbeeld heeft van den werkkring van het Burg. Armbestuur. Men meende dat ook zonder klach tenboek dat bestuur bevoegd is een onderzoek in te stellen naar dergelijke klachten, maar dat is niet het geval. Het Armbestuur heeft die bevoegdheid nietZooals de regeling nu is, is het Armbestuur niets dan een machine, dat zieken-brief jes afgeeft De instructie geeft de leden van hot Armbestuur volstrekt niet de bevoegdheid zich die klachten aan te trekken. De heer Jager merkt op, dat dan eenvoudig de instruct^ moet worden veranderd. De heer Prince zogt zich te kannen vereenigen met het voorstel van B. en W. Die vrees voor een «klachtenboek* deelt spr. niet. Hij is voor het voorstel èn in het belang van de armen, èn in het belang der doctoren. Do heer Lotsy geeft er de voorkeur aan dat dé klachten, die bij hot Burgerlijk Armbestuur worden ingebracht, om de 3 of 6 maanden aan den Bur gemeester zullen worden medegedeeld, doch zoowei de Voorzitter als de heer Koning merkon dien 2»r. op, dat de klachten dan eerst zouden inkomen s de patient al soms een paar maanden onder de aarde zou liggen. Bij de verdere discussie blijkt dat sommige heeren er zeer op gesteld zijn het „klaohtenboek" niet in te voeren, doch de klacht wei te doeu onderzoeken, doch an dere sprekers zyn er juist zeer voor dat die klach ten officieel, zwart op wit, worden geconstateerd. Dat zou ook daarom goed zijn om te voorkomen zooals do heer Fortuijn Droogleever opmerkt dat een of ander later mocht zeggen dat die klachten niet waren ingekomen of dat hij de bedoe ling verkeerd had begrepen of zoo iets. Het ge heugen Iaat iemand wel eens in den steek! Werd bet woord «book" niet uitdrukkelijk ge noemd, men zou de klachten wel op een «lei" kunnon schrijven zooals de heer IJssel de Schep per opmerkt en zy zouden vaak by ongeluk kunnen worden uitgedacht, De Voorzitter besirijdt hetgeen do heer Hoefha- mer wenaohelijk acht, waaruit zou voortvlooien dat de atadsgeneesheoren stonden onder voortdurend toezicht van het Armbestuur. Zóóver wil spr. niet gaan, maar wel degelyk is het wenschelijk dat de klachten bij den raad komen. Liet men het aan het oordeel van den Burgemeester over welke klachten hij bij den raad wilde inbrengen, er z u wei eens een zeer toegeeflijke Burgemeester kunnen komen, die ze nooit of zeer zelden inbracht. Juist de pu bliciteit, die aan de klachten en het resultaat vau het onderzoek gegeven wordt, zal een prikkel zijn voor de doctoren hun plicht te doen. Het voorstel van den boer van Iterson om in ali nea c. verandering te brengen, wordt niet voldoende ondersteund. Een voorstel van den heer Hoogenboom om niet alleen een «klachtenboek" maar ook een «lyfboek* te openen, wordt evenmin ondersteund. Een voorstel van den heer Oudyk om alinea a. al dus te wyzigen dat hot woord: «klachtenboek" ver valt wordt verworpen met 12 tegen 3 stommen (die der bh. lloefhamer, Jager ea Oudyk.) Het voorstel van B. en W. wort^t daarop aange- nomen met 12 tegen 3 steinjqen (<Jie der hh. Hoef- hamer, Lotsy en Oudijk). Aan de orde wrs daarop He$ voorstel van B. en W. betr. do oprichting eener Volksgaarkeuken. De Voorzitter sluit tijdelijk de openbare verga dering om in oen besloten zitting eone mededee ling te doen. Bij heropening der openbare vergadering wordt besloten de zaak aan te houden tot een volgende vergadering. De raad benoemt daarop Tot Regent van de beide Gasthuizen de heer H. Groenendaal. Tot leden in het Hoofd-stembureau voor de raads verkiezing 4e heeren A. van Veen en Dr. H. IJssel' de Schepper. Tot plaatsvervangende leden de hoeren H. W. G. Koning en A. K. van der Garden. Tot voorzitter van het Onder-bureau de heer Mr. J. H. vau Mierop; tot pjaatsverv. voorzitter de heer G. Straver. Tot Ledeu de heer H. G. Hoefhamer en W. Lotsy. Tot plaatsvervangende leden de heeren C. Hoogenboom en H. Jager. Niets meer aan de orde zijnde wordt daarop de vergadering door den voorzitter gesloten. RECLAME Wat helpt de lekkerste maaltijd, wanneer de verteeringsfonctien niet in order Zij O. He Sodener mineraal pastillen, die volgens hunner waarde als geneesmiddel, buiten gewone erkentenis vinden, zoodat gedurende 2 maan den 200 000 doozen in Duitschland verkocht gewor den zijn. Zij werken op de zachtte wijze, doch doelmatig, tegen de magencatarh en de verstopping, verminderen en verdrijven onmiddelijk de pijnen der hémoroïden. Let op «Naar regelmatig en aan- ii houdend gebruik der Sodener miniraal pastillen kan „ik met bijzonder genoegen verklaren, dat denzelven «een uitstekend middel tegen arnbeien, ik zou willen «het gebruik dezer pastillen aanbevelen, aan al «degene dio zich door zittende werkzaamheid dit «lastig en pijnelijk ongemak toegetrokken hebben. Geteekend" Carl Nicolaus, Camëen en wapen mager, Hanau. He doos wordt verkocht aan 60 cents in alle apotheken. In de maand Maart 1888 zijn als gevonden gede poneerd: l Doos met bril, 3 Wantjes, 5 Porte- raonnais met geld, 1 Fluitje, 1 paar Kinderkousjes, 1 Sleutel, 1 Kinderschoentje, Kramers rekenboek, 1 paar Handschoenen, 1 Das, 2 Overschoenen, 1 on derstuk van een gouden Oorbel, l Bril, 1 Rijtuig tree, 1 zilveren Oorknopje, 1 Zakdoek en een paar Handschoenen, 1 Charivarie van een bedelaaraarm- band (zotje). 1 Oorbel goud met roode koraal. De in de maand September en October 1887 als gevonden gedeponeerd en nog niet door de eige naars atgehaalde voorwerpen zijn met inachtneming van Art. 2014 Burg. Wetb. ter dispositie van de vinders. De Commissaris van politie te Gouda, J. W. TUINENBURG. GOUda, 5 April 1888. Tengevolge het Paaschfeest had de aanvoer van granen niet veel te beduiden. In sommige artike len ging een en ander om tot vorige prijzen. Tarwe Zeeuwsche 7.30 a 7.50. Mindere Zeeuwsche 6.90 a 7.Nieuwe Polder 6.50 a 6.75. Afwijkende 6.10 a 6.30. Roode 6.30 a 6.40. Angel 7.10 a 7.20. Kanada f 6.20 a 6.35. Zeeuwsche Rogge f 5.40 a 5.60. Polder 4.60 a 4.70. Buitenlandsche per 70 KG. 4.15 a 4(.60. Wintergerst 4.50 a 4.70. Zomer 4.25 4.40. Chevaliergerst 5.30 a 6.25. Haver per Heet. 3.a 4.10 en per 100 kilo 6.25 a 7.35. Hennep zaad Inlandsoh f 7.60 a 7.80. Buitenlandsch 5.— rir9^3.50. Erwten Kookerwten 8.a f 8.2Inlaudsche blauwe mesting erwten/6.20 a Buwcnlandsche voererwten per 80 Kg. 5.èoa>-/ 5.80. Kanariezaad 8.25 a 9. Bruine boonen 10.a 10.50. Duivenboonen 6.40 a 6.60. Paardenboonen 5.75 a 6. Spelt: 2.40 a 2.60. Maïs per 100 kilo: Ame- rikaansche Mixed 6.60 af 6.70. Odessa 6.55 a 6.70. Cinquantine 7.75 a 8. De veemarkt met goeden aanvoer, handel in alles traag, vette varkens 18 a 21 ct., varkens voor Lon den 16 a 17 ct.magere varkens en biggen traag, biggen/0.70 a 1.00 per week. Aangevoerd 18 partijen kaas, van 23.a 25. Noordholland8che 29. Goeboter 0.90 a 1.00. Weiboter f 0.70 a 0.80. GEBOREN 1 April. Agsthi Maria, ouders A. »ao der Wal en C. Vermeulen. IVilhelmos Geratdoe, ouders J. Koniogs en C. tan den Bosch. 2. Lena, ouders A. de Frankrijker en L. Neoteboom. Johannes Jacobus Leonard, outers A. J. van der Sanden ea M. J. Snelleman. OVERLEDEN: 3 April. A. Oorschot, 13 j. J. J. Vis, 68 j. 4. M. Mes, 5 m. - C. M. Streng, 3 m. A. de Bruin, 66 j. J. Z. Muij», 1 j. 9 m. GEHUWD: 4 April. J. Bakker en C. van Dam. Voorspoedig bevallen van een Zoon, M. J. van dek SANDEN— Gouda, 2 April 1888. Snelleman

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 2