s, I fE, O. ïgrf, Zondag 8 April. 1888. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. HJE. verij, N° 3688. 18. ïs. 5 9 tot EZERS, noeg-en' >r de a.8. APRIL ij- volen. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave itjes. Hij deze Courant behoort een Bijvoegsel. 405 stemmen. 203 stemmen. hunne bespreking des mor- ARMONIB». 7 r bljjven, rondheid dworden. iN 08 Az. is tot uit treden der ’Eü van te Alfrn WIJNEN rkrggbaar ir Belgen, 'erdam. rven van pen, met Kanten, de Boek- on, alhier, k een rmeicl EECK, er. len FOR- JNDAAL Geldig Volstrekte meerderheid GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezerCourantgeschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De pqjs per drie franco per post 1.50. BH le en lig- te Gouda, water der 1888. als kleine CR, HOL DING en Gekozen tot Hoofd-ingeland van Schieland in het district Nieuwerkerk a/d Vsel de hoer Mr. P. D. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad verten tien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. (&Aoo*A Ct.) In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschil len van bestuur, werd o. a. behandeldHet beroep van don Gemeenteraad van. Waddinxveon, van eon besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van dien Raad, waarbij bepaald is dat, met ingang van 1 Januari 1888, het onderwijs genoemd in art. 2, sub lit. 1p, der wet op het lager onderwijs aan de school aan de Brug voor onbepaalden tijd zal wor den geschorst. Rapporteur de staatsraad Des Amorie van der Hoeven. Als gemachtigden traden op de gemeenteraadsleden Ph. Verbruggen en H. Jongen burger. *'B Konings beslissing in deze zaak volgt later. TotHoofdingelandvan Schieland is te Moordrecht ver kozen, in de plaats van den heer H. M. van der Haak, de heer W. A. van Houweninge van Sprang, te Rotterdam. Een weerkundige, Dr. Koppen, heeft dezer dagen te Hamburg een lezing gehouden over de oorzaken der langdurige koude tijdens den afgeloopen winter. Wij ontleenen daaraan o. a. het volgende Xrewoon- lijk is de weersgesteldheid in den winter afhankelijk van de depressies op het noordelijke gedeelte van den Atlantischen Oceaan. In den afgeloopen winter bepaalde echter de verhouding tusschen den lucht druk in het oosten en het zuiden van Europa het karakter van den winter. Soms was het een boven Zmo-Scandinavië gelegen maximum luchtdruk, die in verband met een depressie op de Middellandsche zee droog koud weder of mist en oostelijken wind bracht. Dan weer was het een uit Let hooge noorden komende luchtstroom, te voorschijn geroepen door een boven West-Europa gelegen maximum, naar het Oosten afnemende in een aantal minima. Deze bracht overal in Duitschland strenge koude en sneeuwval. De eerste vooral is de drooge koude, de laatste het nat koude wintertype. De zoogenaamde stralende koude die gepaard gaat met hoogen barometerstand kwam in den afgeloopen winter nagenoeg niet voor. Dr. Koppen deelde ook nog mede, dat de maanden Maart der jaren 1845 en 1853 met de afgeloopen maand van dit jaar het meest overeenstemmen. Maar ook 1886 en 1887 hadden vrij strenge nawinters, eu het is zeker opmerkelijk, dat zulk een reeks van drie nawinters in onze eeuw nog nooit was voorgekomen. Kleij te Botterdam. De Ryksveldwachter Doeleman te Moorcapelle ontsnapte dezer dagen door een gelukkig toeval aan een wissen dood. Loopende over den spoorbaan zou hij, uitwijkende voor een trein door een anderen zyn Gedurende de Paaschdagfcn heeft de IJseltram op de lijn Gouda—-Haastrecht-l-Oude water slechts 700 personen vervoerd. Het zeAr ongunstige weer heeft bepaald veel invloed gehady daar zulk een laag cijfer op feestdagen nog niet i^oorgekomen. Ten gerieve van de yffrkthezoekers heeft de maat schappij besloten, vo^ftaan des Donderdags om 12 uur een ex tra-trainen t Gouda te doen rijden, waarop de retours nog geldig zijn. Hiervan verkregen de heeren D. G. van Vreumiugen 329 stemmen. J. C. Zeidenrijk 62 Zoodat gekozen is do heer D. G. van Vreumingen. Eenige andere personen kregen één of meer stemmen. (Kan morgen reeds per bulletin aan onze abound binnen deze stad bezorgd.) Uit Cura£ao wordt gemeld dat bij gouvernemeuts- beschikking van 1 Maart aan den heer mr. E. Op- zoomer, lid van het hof van justitie, tot herstel van gezondheid een jaar verlof naar Nederland is ver leend. In de Staats-Courant is opgenomen het verslag in dato 31 Januari jl., aan den Minister van Waterstaat enz., uitgebraclit door de bij Kon. Besluit, van 18 Sept. 1886 ingestelde Landbouwcommissie. Bij het verslag is eene nota gevoegd van de heeren F. S. van Nierop, J. Linthorst Homan, G. J. Dommer van, Polders veldt, K. A. Godin de Beaufort, A. van Dedem en. F. H. H. Borret, die zich niet kunnen vereenigen met hot ge voelen betreffende het landbouw-privilegie of land- bouw-pand, in het verslag der Landbouwcommissie ontwikkeld. Dit verslag der commissie bevat de uitkomsten van hare overwegingen ten aanzien der middelen welke van overheidswege kunnen worden genomen tot ver betering van den toestand’ van het „landbouw- crediet." De commissie heeft dit onderwerp afzonder lijk in overweging genomen naar aanleiding van het adres, in 1886 door het kederlandech Landbouw- comité aan den Koning gericht, en zij is van oordeel dat met het behandelen van deze aangelegenheid niet behoefde gewacht te worden tot de resultaten van het onderzoek betreffende den toestand van den landbouw bekend zyn. //Uit een onderzoek door de verschillende landbouwmaatschappijeo betreffende het landbouwcrediet ingesteld", zegt zij, nwaarvan de uitkomsten door het landbouwcomité zijn overwogen, is toch gebleken dat het crediet nergens behoorlijk is georganiseerd dat slechts enkele sporadische ge vallen bekend zijn van spaarbanken of credietver- eenigingen welke landbouwers helpen aan het ver- eischte bedrijfskapitaal, terwijl voor het overige in de behoefte voorzien wordt, hetzij door notarissen, als kassiers optredende, hetzij door boter- en kaas- koopers, vee- en graanhandelaars, suikerfabrikanten enz. die door voorschotten de landbouwers gerieven, maar ook vaak van zich afhankelijk maken. «Uitgaande van deze door het Landbouwcomité geconstateerde feiten, meende de commissie tot eene van de in genoemd adres aanbevolen GOUDA 7 April 1888. De uitslag der verkiezing voor een lid van den- af te zien van zijn voornemen, Gemeenteraad op Vrijdag 6 April is als volgt Uitgebracht 411 stemmen. Van onwaarde 6 zz overreden als niet de machinist van den laatsten hem I had opgemerkt en nog tijdig gestopt. Een les voor anderen om niet naar den kant der open rails uit te wijken. Naar men verneemt, zou Z. M. niet dan na drin genden raad van zijnen geneesheer besloten hebben 2' --om in persoon de Kamers der Staten-Generaal te openen. Omtrent het al of niet ontvangen der Kamerle den tot bet afleggen van den eed of de belofte, moet nog geen beslissing genomen zijn. Voor de Rotterdamsche Rechtbank stond Donder dag terecht de 47 jarige J. A. B. Bijna gevloekt door den vader, welke hij een leven van verdriet bezorgde, en hem thans niet meer als zijn zoon er kent; gescheiden van twee vrouwen waarmede hij successievelijk gehuwd was; vroeger ambtenaar bij de Nederlandsche Bank met een salaris van ƒ4000, later boekhouder en khrkenfabrikant, stond hij thans wegens landloopery terecht. Dit was dan het treurig einde van een persoon van hoogst fatsoenlijke en zeer gezeten familie, welke niet goed wilde en dus tan slotte ook al het kwade ontvangt. De naam die .nog op vele bank biljetten prijkt, zal thans ingevolge het requisitoir van het O. M. voortaan prijken op het register van de bedelaarskolonie waartoe de ambtenaar van justi tie hem voo- een jaar verwees. Een ernstige waarschuwing voor velen. In de Belgische Kamer is een wetsontwerp aan hangig tot bescherming van kinderen, werkzaam in reizende troepen. Het beginsel dier wet is, dat het slecht behandelen van en het opleggen van te zwa- ren arbeid aan kinderen op kermisvertooningen, in paardenspellen enz. zal worden strafbaar gesteld. De schuldige ouders kunnen door den rechter van hunne ouderlijke macht en van de voogdijschap vervallen verklaard worden. Oefeningen van gevaarlijken aard worden voor kinderen beneden de 18 jaren verboden, zelfs al is hun medewerking geheel lijdelijk. Direc teuren, ondernemers en ouders worden bij over treding ook strafrecbtelyk aansprakelijk gesteld. Wanneer binnen kort Turkije weder eens een poging mocht doen om eenige millioenen uit de zakken der zelfopofferende kapitalisten te kloppen, dan moge men zich het volgende herinneren, dat dd. 31 Maart aan de «Frankf. Ztg." uit Constanti- nopel wordt geschreven zzEr is moeilyk oen betere illustratie denkbaar van den hoog gestegen geldnood der Verhevene Porte dan geleverd wordt door de woeste tooneelen voor de deuren van het ministerie van Financiën, waar arme soldatenvrouwen hemel en aarde bewegen om geld te krijgen voor de onbetaalde sehims (cou pons eener binncnlandsche leening). Door de uiterste krachtsinspanning is de minister er in geslaagd Krupp en Mauser voorloopig tevreden te stollen waartoe eenige mijnproducten a tout prix te gelde zy’n gemaaktmaar leger en marine krijgen weinig cf geen soldij en de leveranciers voor het leger hebben nog geen cent ontvangen. Daarbij is-het een openbaar geheim, dat mabmoed-pacha het geld, dat ontvangen wordt, zooveel mogelijk gebruikt om oude schuld in te koopen, die een zeer lagen marktprijs heeft."

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1