ID. EREN leren. :R, oneerd. iEKEN I 1 1888. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. zo., Ironingtn. EN, ng. Vrijdag 13 April. N? 3690. )EN: t •venj, ij ler Belgen, Sterdam. Zn. "ETST. 13. 11 I GOUDSCHE COURANT L ■f er Zelf- uitspat- erren van Üpen, met i, Kanten, er blijven, [ezondheid rdworden. A.N 03 Ki, 0 Gonda. hoonhoven gehou- icommisaie uit de op het 25-jarig aldaar. De com- Akkerhuijs J.Ez., voorz., mr. IJ. de In eene Maandagavond t< den vergadering is eene burgers benoemd, mot het bestaan der instructie-compag missie bestaat uit de hoeren voorzitter., C. B. ran Baaren, Kook, secretaris, J. Meijer, penningmeester, H. A. van Baaren, L. F. Redeker at C. Wolff, commis sarissen. b. Prjjs rschrik- fd lijdt, □g, die van een et Ver- rkt 34, bedrag, boek- van eeuen Onderwijzer aan de in de bandteekening en het renvooi de hand van bekl., terwijl het ande/e schrift van den candidaat- notans Terlaak waa, welke ook als zijne meaning uitsprak dat het renvooi door bekl. geschreven was. Zes getuigen a charge en een a décharge werden in deze zaak gehoord. De eisch luidde tot 18 maanden gevangenisstraf. Mr. Kranenburg, uit Utrecht, was verdediger vun bekl. en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak Dinsdag e. k. Sebastiaan van Hooff is heden 40 jaren borstel maker aan de fabriek van den Heer S. S. Polak alhier. De jubilaris ontving van den patroon een geschenk in geld on van diens zoons, onder een gepaste toespraak, een gemakstoel. De werklieden aan de fabriek worden ter eere der feestviering door den patroon onthaald. De uitslag ran de Dinsdag gehouden Verkiezin gen voor de Tnpede Kamer was als volgt: Steenwijk. Uitgebracbt 2598 stemmen; gekozen jhr. mr. Beelaerts van Blokland (antirev.), met 1400 stemmen; mr. Do Beaufort verkreeg 1184 stemmen. Breda. Uitgobracht 2753 stómmen; gekozen ba ron Michiels Van Verdaynen (kath.), met 1945 stemmenmr. P. F. van Cooth bekwam 596 stemmen. Druim. Geldig 1863 gekozen do heer Travag- lino met 1601 stemmende heer M. Tydeman Jr. bekwam 216, de heer Dericks 49, Jhr. mr. Beelaerts 45 stemmen. GOUDA 12 April 1888. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Op Vrijdag 13 April 1888, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Het voorstel tot wijziging der Begroeting voor de Schutterij, dienst 1887. De rekening betreffende de exploitatie der Ste- delijko Gasfabriek over 1887. Een voorstel betreffende den aankoop van twee percoelen aan de Keizerstraat tot vestiging eener Volksgaarkeuken. Do benoeming Tusechensohool. De benoeming van eone Stads-Vroedvrouw. Bij de Goudsche ingezetenen is de volgende circulaire verspreid. Wij ondersteunen het verzoek ten sterkste en hopen dat velen daaraan zullen willen voldoen. Gouda, April 1888. Stadgenooten Bestuurders der Werkinrichting tot wering der Bedelarij alhier, hebben U een verzoek te doen, thans, niet zooals vroeger om geldelijke maar om zedelijke ondersteuning. Er wordt namelyk hier te stede terecht geklaagd over het aantal bedelaars dat zich aan Uwe huizen aanmeldt om giften te ontvangen, vooral door men schee die, onder den titel van kooplieden, met mandjes aan den arm gevuld met lucifers of soort gelijke kleinigheden, huis Stiff' Ms tUfflir zoge naamde koopwaren aanbieden, maar eigenlijk bedelen, daar ze gewoonlijk zonder iets te verknopen, met eene ruime centenontvangst thuis komen. Wij hebben er U op de gewone jaarlijksche ver gaderingen bij herhaling op gewezen en de Kamer van Navraag naar behoeftigen alhier, heeft, ruim een jaar geleden, U, bij hare circulaire, bet verkeerde van het geven aan die, we zullen ze maar «koop- lieden-bedelaars" noemen, aangetoond. De politie kan er niets tegen doen, want de bede laars zijn door hun patent als kooplieden, voor 't in hechtenis nemen gevrijwaard en Bestuurders van ’t Bedelaarsgesticht kunnen er ook niets tegen doen zoo lang Gouda's ingezetenen voortgaan met aan hunne huizen te geven. Maar gij, stadgenooten 1 kunt er wel wat tegen doen, gij kunt het zelfs geheel doen ophouden door eenvoudig niet te geven en aan Uwe huisgenooten en dienstboden hot geven te verbieden en de bedelaars naar de Werkinrichting te verwijzen, waar ze allen iederen werkdag kunnen worden opgenomen, wanneer ze maar dos morgens vóór 8 ure zich aan 't Gesticht aanmelden, waar ze dan tot 's avonds 7 ure moeten blijven en werken en waar hen driemaal daags goede voedzame spijs wordt verstrekt. Met aandrang verzoeken wij alzoo Uwe medewer king om dat kwaad tegen te gaan, want wij verzeke ren U, dat wanneer ge uit verkeerd geplaatst mede lijden of onnadenkendheid, of om welke reden ook de bedehuis blijft geven, hnn getal steeds zal vermeer deren, want zij vinden het genoeglijker langs de straat te loopen dan in huis te zitten en te moeten werken en zich aan regel en orde to moeten onderwerpen. En wilt ge dan do centen die ge nu aan de bede laars geeft aan onze Inrichting geven, het zal ons zeer verheugen, terwijl gij er dan zeker van kunt zijn, hetgeen nu niet het geval is, dat die goed be steed zullen worden. Bestuurden voornoemd: W. J. Fortüwn Drooglebver, Voor sitter. K. Jonker, Vice-Voorzitter. L. P. Hoooenduk, Secretaris. G. Stbaver. C. Hoogenboom. A. H. van Dillen. D. G. van Vrevmingen. A. van Veen. G. C. de Voous. Het Vaderland deelt mede, dat de heer Wester- woudt bepaald bedankt heeft, terwijl het twjjfeiach- tig is, of men den heer Godin de Beanfort in de ooanbiaakie zal opnemen, daar--me u de Kamer zelve niet Van haar beste krachten ontblooten wil. Ook wordt thans betwijfeld, of de heer Ruys een porte feuille zal erlangen, en wordt voor justitie zelfs de heer Lohman genoemd. Overigens zon, volgens dezelfde bron, de heer Beelaerts voor den prosidentszetel bestemd zijn. Voor de Arr. Rechtbank te Botterdam stond Dins dag terechtM. L. uit Gouda, 28 jaar oud die bereisde in Januari d. j. de gemeenten Melissant en Herkingen, toen hij van J. Tigchelman ter repa ratie een naaimachine aannam. Deze naaimachine werd later teruggevonden als voor ƒ14 verkocht te zijn aan C. Trommel to Melissant. Bekl. in hech tenis gesteld als schuldig aan verduistering, ontkende deze, voorgevende van vader Tigchelman de opdracht gekregen te hebben haar bij een goed bod te ver- koopen en eene andere in de plaats te bezorgen. Dit werd door rader en dochter pertinent ontkend. De eisch luidde 6 maanden gev. Mr. Mascheck, toegevoegd verdediger, concludeerde tot vrijspraak, subs, een clemente straf. Daarop stond terechtP. v. 't H. 3., oud 69 jaar, steenfabrikant wonende te Ouderkerk aan den Yssel. Bekl. had in het laatst van verledrn jaar een civile actie ingesteld tegen den metselaar Dijkman en timmerman Nieuwmeijer te 's Hage om betaling te erlangen van ƒ3000 voor geleverde goederen. Ter verwering werd nu echter in het geding gebracht een schuldbekentenis door bekl. geteekend groot ƒ3000. De actie werd natuurlijk verworpen on toen door bekl. een klacht ingediend bij den Officier van Justitie te 's Hage, dat bedoelde schuldbekente nis zou zijn valsob. De personen hierover gehoord, stelden wegens deze zaak oen klacht in togen v. 't H. 8., als zoude hij door deze valsche aanklacht hunne eer en goeden naam hebben aangetast, terwijl zij aanvoerden dat bekl. het accept gegeven bad, ter gedeeltelijke over name van een tweede hypotheek welke stond op huizen te 's Hage in de Zoutmanstraat en Piet Heyn- straat gelegen. Bekl. ontkende dit pertinent, voorgevende in der tijd te goeder trouw een zegel in blanco te hebben gegeven, tot machtiging moetende strekken bij dei: koop van huizen en dat boven en ter zijde van deze handteokening valschelijk de schuldbekentenis met renvooi was geschreven. De deskundigen Muls on Kamerbeek herkenden Omtrent den gezondheidstoestand van onzen Koning weet de Haagsche correspondent van de Nieuwe Groninger Courant het volgende mede te deelen In vijf weken heeft Z. M. zijn appartementen niet meer verlaten. Hij gaat in den loop van den morgen uit zijn slaapvertrek naar zijn toiletkamer en van daar naar zijn werksalon (allen met elkander in verbinding) en keert ’s namiddags in zijn slaap vertrek terug bij dineert niet meer, als tot voor een paar maanden, met de Koningin en de Prinses, maar gebruikt zijn maaltijden in zijn werksalon, waarbij H. M. en de Prinses hem alleen gezelschap houden. Z. M. is in den laatsten tijd zwak gewor den de eetlust en spijsvertering laten te wenschen over, en hij is onverschillig geworden zelfs voor zijn vroegere lievelingsgerechten en dranken, evenals hij ’t rooken sedert lang heeft nagelaten. Er komt nu en dan een gevoel van moedeloosheid bij den vorstelijken grijsaard op, en dal alles werkt nadeelig op zijn anders zoo krachtig gestel. Het is daarbij te bejammeren, dat de Koning geen lust en opgewektheid gevoelt, misschien ook de kracht mist, om naar buiten te gaan; maar er valt niet aan te denken. Nu de reis naar Amsterdam is afgesprongen, tob pfan om begin van Mei, of reeds in *t laatst dezer maand, naar Het Loo te vertrekken en daar den zomer door te brengen. Alle andere reisplannen zyn opgegeven, zelfs ’t zoo nood zakelijke bezoek aan Wildungen, waarbij Z. M. in elk geval jaarlijks veel baat voor zijn kwaal heeft gevonden. Het zou alleen mogelijk zijn, dat de Koningin, zoo Zr Ms toestand het gedoogt, eerlang een bezoek gaat brengen aan haar ouders, aan ’t hof van Arolsen, ook in verband met de ziekte van haar broeder, die, te Bentheim door een hevigen graad van roodvonk aangetast, niet buiten levensgevaar is. Volgens de laatste berichten is thans alle gevaar geweken en de prins herstellende. Men schrijft aan de Nieuwe Rotterd. Cc. 1865. Voorjaar. Den 31 Maart was het water nog met ijs bedekt, sneeuw en hagel wisselden el kander af. De 1 April bracht verandering allengs werd het weder warmer, zoodanig dat men den 17n April in de Maas zwom. Met Paschen, 16 April, was alles groen. De graanvelden stonden weelderig en forsch gestruikt, de vroege fruitboomen in bloei. De trekvogels waren reeds aangekomen, en sedert den 12 April hoorde men don nachtegaal. Een ker- seboom, welke op 14 April nog dor was, stond op den 19 April in vollen bloei. Bovenstaand bericht is te vinden in een ouden Van Zwaamen’s en Thompson’s almanak. Wat zijn we in 1888 nog verre van zoo’n verkwikkenden toestand Hoe grillig do natuur ook moge zyo, hoe sterk ook de wisselingen van temperatuur in ons land, een wonder zou moeten gebeuren om op 14 April a. s. den nachtegaalslag in het stille bosch te kunnen hooren en het oog te verlustigen aan fijn jong groen en vruchtboomen in bloei. Alles om ons heen is wanhopig dor, naar, kil en koud; de rivieren gezwollen: in stede van een doorschijn- nend nat, eene dikke gele brij, afval van dijken, enz. naar zee voerende te land niets dan sneeuw of modder, waar het oog zich wendt. Regen en nog eens regen, hagel en sneeuw van medio Augus tus jl. af, daartusschen zes korte doch hevige win ters, temperatuursverschillen van 40 en 45® F., ten slotte in de laatste weken een wedstrijd van oosten-, noord-oosten- en noordenwinden. Wat een heerlijk klimaat toch is het onze, wat een waardige pendant van Engadin, waarvan Baedeker zegt #9 maanden winter en 3 maanden koud."

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1