IEREN hkb I loos BINNENLAND. IV 3691. 1888. RIJ Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ping bier IJL lappij. Ien73‘. :r Co. uitstekend 3^, i-retal,) iten de stad Mie. Zondag 15 April. SA’S I i tan. Mnóttiai »erl an 10-12 Gouda. leiweg, ÜDA. ANDEEL- JEN8DAG «Dl Hs»- :n één ure. IECTIE. an «en. deren, l Zn. ij mjj rer- IN, in het lieuwsteeg, 1888, n: LAIRE en waaronder KAMER LED E- an klank, ven onder irant. er», Leiden. Voorburg. gebruikt, waarborgt heid. zing 60 ct. VELT Az. van den meelfabrikant Po Koster te Beiden, door middel van braak, uit twee lessenaars ontvreemd ongeveer/6 aan pasgeld, geborgen in een blikken doosje, ruim 3 aan plakzogels en eene portefeuille, inhoudendo quitantien en accepten ten name van verschillende personen. Op den vermoedeljjkcn dader, eenige dagen later aangehouden, werd niets van het gestolene bevonden. Men vermoedt dat hij de portefeuille weggeworpon en de plakzegels verkocht heeft. De commissaris van politie te Leiden verzoekt op sporing en bericht van het gestolene. De zaak-Willink Ketjen werd gisteren in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof behandeld in bijzyn van een talrijk publiek, waaronder vele Indi sche ambtenaren en officieren. Nadat bekl. zijn zaak had uiteengezet, zich als slachtoffer eener karakter looss regeering had voorgesteld, die den moed wist onrecht te herstellen, zijn recht op de stukken, noo- dig ter zijner verdediging, had volgehouden, daar hij zo slechts onder pressie van pensioenweigering had teruggegeven, werden de ministers Sprenger van Eyk, Heemskerk, Van Karnebeek, de Kamerleden Reuther en Van der Schrieck en de hoofdcommissaris van politie te 's-Hage, Van Schermbeek, als getuigen a decharge gehoord. De Minister van Koloniën ontkende het recht van bekl. op do stukken en gaf toe dat bekl. geen pen sioen kan krijgen, vóór hij aan de verplichting tot woder-inlevering der gebruikte stukken voor den raad van onderzoek voldaan had. De generaals Reu ther en Van der Schrieck verklaarden, dat die weder- inlevering voor officieren plicht was. Uit de verklaring van den hoofdcommissaris van politie bleek dat de persoonlijke wensoh van den minister van koloniën was geweest geon verder ge volg te geven aan het gebeurde op straat,-voor zoo ver dit van den minister zelf afhing. De minister Van Karnebeek herinnerde zich niet, dat op straat bokl. het woord roof had gebezigd. De minister Heemskerk zeido, dat bekl. dat woord wel op audiëntiën bij hem had gebruikt. Een be lofte op een betrekking had bij hem nooit gegeven en de dispositie waarop bokl. zich beriep, dat bij sollicitatie naar een betrekking daarop zou worden acht geslagen, was een gebruikelijke beschikking, die geen belofte bevatte. Alleen beeft de minister hem beloofd met zijn ambtgenoot van justitie te zul len spreken of er uitzicht was op een betrekking. Overigens kwam gen< raai Reuther op tegen de ons are weder met een 20-tal vermeerderd. Een zesde deel van het arbeiderspersoneel ia thans aan den arbeid. De werkstakers hebben zich verbonden heden allen den arbeid te hervatten, wanneer allen door de werkgevers toegelaten worden. De firma's zullen, zegt men, echter niet weder dezulken aannemen die zich ergerlijk jegens hare leden gedegen of feite- lijk verzet tegen het openbaar gezag gepleegd heb ben. Het getal uitgestotenen zou echter gering zqn. Een veehouder te Schoterland, die sedert langen tijd een prachtigen toom hoenders houdt, is tot een minder aangename ontdekking gekomen, 't Viel hem op, dat sedert een paar dagen eerst de haan en daarna de kippen om den hals en onder aan het lichaam kaal begonnen te worden, terwijl noch in den loop, noch in het hok veeren gevonden werden. Hij ging de kippen bespieden, en wat ziet hjjf Dat de kippen elkander en ook den haan de veeren uit het lichaam trekken en oppeuzelen. Dat de beesten dit uit honger deden, was niet mogelijk, want in het hok was de voederbak nog goed voor zien. Natuurlijk werd dadelijk een middel beproefd om dit kwaad tegen te gaan. De kippen werden met petroleum bestreken, maar 't haatte niet; men wreef ze in met sterken mosterd, 't hielp evenmin. Nooit te voren hoorden kippenhouders van zoo iets; de eigenaar weet niet wat de oorzaak van die „veeren-eterij” is, welke zijn kippen zal doen ster ven, en houdt zich aanbevolen voor een middel om de kwaal te verhelpen of de oorzaak weg te nemin. Opmerkelijk ie het, dat de haan wel beplozen wordt door de kippen, maar hij met bij de hoender» de veeren uittrekt. Naar wij vernemen, is de nieuwe Kabinete-formatie bijna geheel geslaud, roodst de volledige minister- lijst spoedig aan 's Konings welgevallen zal worden onderworpen. Van het noemen van namen moeten wij ons nog ditmaal onthouden. Intusschen kunnen wij reeds nu verzekeren dat de droite van de rechterzijde in het nieuwe Bewind hetbeslissend overwicht zal bezitten; do /mekt bijgevolg eene zeer bescheiden plaats innemen. Ook de specifiek conservatieve richting zal in het Kabinet niet worden gemist. Omtrent de keuze van oen Voorzitter heeft de geheels rechterzijde der Tweede Kamer zich mede reeds verstaan. (Dagblad) het dorp Mil- GOUDA 14 April 1888. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer Dr. H. G. Hagen door ongesteldheid verhinderd is morgen de predikbeurt bij de Remonstrantsche Gemeente alhier te vervullen. In zijne plaats zal Dr. W. Scheffer, pred. bij de Herv. Gemeente te Leiden, optreden. De hh. J. Tb. de Bruin alhier on M. W. van der Hoevon te Waddingsvoen deden met gunstig gevolg te 's Hage het examen Lager Onderwijs. In de gisterenavond gehouden huishoudelijke Ver gadering dot Weerbaarheids-Voreeniging werden tot bestuursleden herkozen de hh. H. van Wijngaarden en D. Hoogendijk. Tevens werd aan de leden bekend gemaakt, dat te beginnen met Mei tot aan het einde van Juni oen schietwedstrijd zal plaats hebben naar een Champi- on-prijs, voor de teilen van Burgerplicht, voor de Schutterij en het Garnizoen. Deze prijs wordt be haald door den schutter, die in 100 schoten hel meeste aantal punten heeft geschoten. De boekhandelaren* A. Kok fc Comp. zijn door den Heer J. J. Bertelman alhier, in staat gesteld, het portret van Jacob Hobein, naar J. W. Piene- man, op hunm^étalago ten toon te stellen, opdat de Goudsohe ingezetenen algemeen het af beeldsel van dezen wakkeren zeeman, die zijn leven waagde voor de Nederlandsche vlag, zouden knnnen bezichtigen. Naar wy vernemen vertrekken drie onzer stadge- nooten Maandag naar Roosendaal om zich daar te veegst UiLhet Nederianöscho reisgozolaohpp naar Rome, Napels, Pompet enz. In den nacht van 1 of 2 Apiil is in het kantoor voorai jn binnensteden zich veelvuldig openbaart, IV» T-üUn d™, :_t mon daar de garnalen slechta |ang. durig transport ontvangt. In Drenthe gaat het weideland door jarenlange be weiding achteruit in qualiteit. Gelijk men op de esschen tot wisselbouw komt, zoo ook moet het groenland verwisseling hebben, door het vroegere hooiland te bewerken en he t weideland te hooien. Om dit doel te verwezenlijken heeft men, bij droge zomers vooral, te Kampen mot niet geringe bezwaren te worstelen. Bekend is, dat in zulke jaren de slooten zooveel uitdrogen, dat het vee er door loopt on in het hooiland graast. Men gaat daarom langs die slooten omheiningen plaatsen van dennehout en hut ten in het land, waar het vee tegen den invloed van vooijaarskoude en zomerhitte beschut is. In streken, waar het groenland beurtelings als weide- en hooi land wordt gebruikt, levert het weideland ruim meer aan opbrengsten, dan daar, waar nooit omge wisseld wordt. Ook bestaat in sommige dorpen nog de gewoonte, dat men het slechtste land veelal als weideland gebruikt, terwijl meer dan het von het groenland voor beweiding wordt gebruikt. Omtrent het einde der werkstaking te Almoloo wordt nog hot volgende bericht: Toon Maandag eene deputatie uit dc werkstakers zich bij de heeren H. en B. Scholten vervoegde, om hun mede te deelen, dat al de werklieden thans be reid waren hot werk te hervatten op de voorwaarden ran 16 Maart, en een bevestigend antwoord hadden ontvangen op de rraag, of zij dan weder aan den slag konden komen, lieten de firmanten deze verkla ring der acht werklieden op een stuk papier teekenen. Nadat dit geschied was, verhoogden de heeren uit erkentelijkheid voor dezen stap van toenadering vrijwillig het tarief van 16 Maart, zoodat nu gemid deld per stuk slechts ot. minder zal worden be taald dan vroeger. De werkstakers stemden Dinsdag in eene bijeenkomst in het «Leeshuis’ allen toe, doch stelden nog de voorwaarde, dat ook der commissie in de fabriek toegang moest worden verleend, wat de fabrikanten wel zullen toestaan. De commissaris des Konings is sedert Maandag weder in de stad, en algemeen is men van oordeel, dat deze tot de oplossing der quaestie heeft bijge dragen, al blijft dan ook de wijze waarop vooralsnog onbekend. De commissaris blijft tot Donderdag, als allen het werk hebben horvat. Dan vertrekt ook de militaire macht. Woensdag ochtend is het getal werkhervatters In de onmiddellijke nabijheid ran het dorp Mil- lingen in Pruisen had Zaterdagnacht omstreeks één uur een ontzettend spoorweg-ongeltk plaats. Twee goederentreinen zijn in volle vaart, tusschen Empel en Emmerik, tegen elkander gereden, met het gero Ig, dat één beambte onmiddellijk dood was en drie zwaar gewond werden. Op de plaats des onheils ziet het er dan ook verschrikkelijk uit, over oen lengte van 500 meter lang, beide kanten der spoor baan (de eene trein viel links, de andere rechte), liggen de wagens aan splinters, onderste boven, op en in elkander geschoven, zelfs enkelen totaal ver brand. De reizigers moeten thans overslappen, hoe wel het opruimen met ijver wordt voortgezet. In hooger beroep van een vonnis van het kantonge recht te 's-Hage stond Donderdag voor de arrondisse- ments-rechtbank aldaar terecht de bekende tuinman en zg. nwonderdokter’ G. de Jong, beklaagd van 'het des onbevoegd en buiten noodzaak uitoefenen van een beroep, waartoe de wet eene toelating vordert (in casu geneeskunde). De feiten zijn bekend; men weet dat .le kantonrechter de wettig en overtuigend bewezen feiten niet strafbaar oordeelde en den be klaagde van alle rechtsvervolging ontsloeg. De Jong verklaarde heden opnieuw, dat hij aap de menschon die tot hem kwamen met opgave van aan eene of andere ziekte te lyden, raad gaf; dat hij dat deed zonder vooraf ingesteld onderzoek naar den aard of het wezen der kwalen, op elk uur ran den dag,, en zonder betaling. Subst.-officier van justitie, mr. Hulshoff, meende dat hij, 'na het vonnis door deze rechtbank in de zaak van den magnetiseur Ragazzi gewezen, alle toelichting tot zijne vordering achterwege kon laten en stelde als eisch: eene boete van ƒ25 of 7 dagen hechtenis. De verdediger mr. P. J. Snel, noemde het eene schande voor den tjjd waarin wij leven, dat mensohen als beklaagde, die uit pure menschlievendheid, zon der betaling, de lijdende menschheid helpen en ge- voorstellingen ten zijnen aanzien in Ketjen’s verhaal in het Vaderland. De advoc.-gen. mr. Bijlevold eischte bevestiging van bet vonnis. Do beleediging was bevestigd door beklaagde’s bekentenis en de bedoeling om te be- leedigen was blijkbaar uit de uiting der woorden in het openbaar en met de Wetenschap, dat op dat oogenblik de stukken niet konden worden terugge geven. Uitspraak Zaterdag 21 April. Een Londensche firma heeft aan verschillende Nederlandsche cacaofabrikanten een poeder tot ver- valsching van cacao toegezonden. In een begeleidend schrijven zeggen de afzenders: «Bijgaand fijn gemalen bruin poeder is zeer dienstig voor het verhoogen van de kleur van het cacaopoeder en wijl het vol komen schadeloos en van een gering gewicht is, kan het daartoe des te eerder dienen.' Het bestaat uit ijzerchloride met eenig aluin. Natuurlijk beeft, voor zoover men weet, niet één fabrikant het aanbod aangenomen I In alle kustlanden, waar garnalen worden gela ten, komen van tijd tot tijd min of meer ernstige epidemiên voor van een ziekte, die in vele opzichten aan cholera doet denken, maar in den regel geen doodelyken afloop heeft. De geneeskundige adviseur dr. Lohmeijer te Emden heeft, nu daar weer zulk een epidemie is voorgekomen, een nauwkeurig onder zoek ingestald omtrent den invloed, dien het gebruik van garnalen in 't algemeen en de plaats van her komst of soort uitoefent op hen, die ze nuttigen. Hij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat garnalen op zichzelf onschadelijk zijn, maar dat de bedoelde ziekte haar ontstaan vindt in het gebruik van niet- verache garnalen, die reed» min of meer in staat van verrotting verkeeren, *1 ontdekt men dit ook niet dadelijk met het bloote oog. De heer Lohmeyer sohrjjft het daaraan toe, dat de «garnalen-cholera' den meelfabrikant Do Koster te Leiden, door on)(]at

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1