SEEN eren. BINNENLAND )E IT, SI, R, Vrijdag 20 April. N9 3693. 1888. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. eden, aken van verij, ij ler Belgen, tterHam. erven van ijpen, met i, Kanten, made op«t«der gbaar in Cents. Zevenaar. ids” ecteur. IN, éclair. Zn. [ON. IN in werking van mej. Kathi Bettaque en van den heer <dat aangeeft rimede >r Maat raten en IVA86U- angeateld met MEI Het regende steenen en vlinten, waarmede lilt. __1_ A 1 1 ik moet, naar men wil, gezocht worden den e:‘ m de j winkel er bljjven, gezondheid irdworden. FA# OS Ai. Hij werd dan ook ah *t kransen begraven, terwijl i stoffelijke bewijzen van waardeering geenszins ontbrak. Opgevoerd werden Dm Goldene Kreuz en daarna de 3e en 4e acte van de Lohengrin^ terwijl de mode- Vaderland verneemt, ligt het in het den kabinetsformateur, den heer den Koning voor te stellen, de afdeeling goudsche courant. Maandagavond toon do heer even hoog geachte ah gewaar deerde baszanger der Hoogduitsche Opera to Rotter dam zijn zilveren jubilé vierde Reeds 14 dagen te voren was hot huis „uitverkocht" en de bloemis ten hadden handen vol werk om de lauweren bijeen to brengen, die zijne volo vereerders 'hem dezen avond hadden toegodacht ware onder bloemen en het daarenboven ook aan nu vanzelf doordien do bodem naar de plaats waar zij geverfd Wanneer ooit een feest-avond met ingenomenheid door het kunstminnend publiek werd begroet dan was het zeker die van T' Conrad Behrens, de >ci, Uttar men wu, geauuut. wurucu eisch der arbeiders om meer loon grief, dat de arbeiders niet vrij waar zij willen, dat bij veenbazen moeten doen. huzaren te zenden, ton einde aan de ongeregeldheden. Jan Cornelis Klok, verveener te Nieuw-Amsterdam, die heden ochtend in de zitting der rechtbank te Assen in de» zaak tegen Honri Jan G. ah getuige moest worden gehoord, was niet verschenen en Ds. Donner geeft in zijn ^Christelijk Weekblad" een beknopt en dr. A. Kuyper in de „Heraut" een meer uitgebreid verslag van de vergadering, die de vorige week te Amsterdam is gehouden door de Depntaten der doleorenden met den kerkeraad der Christelijk-Gereformeerde Gemeente. De heer Doener zegt betreffende den uitslag der besproken voreeniging het volgende „Ik sprak na de vergadering met sommige broeders, maar vond by hen weinig voldaanheid met den afloop der samenkomst. De geest en toon, die er 1 van weerszijden geheerscht had, was broederlijk en goed, maar men had verwacht, dat wij elkander wat nader zouden gekomen zijn er waren er zelfs die meenden wij waren verder van het gewenschte punt verwyderd." Dr. Kuyper verklaart dan <pk „De eene groep kerken kan in geen gemeenschap treden „met een groep", die zich niet concreet weet aan te dienen en de kerken van Doleanten kunnen in geen gemeenschap treden „tnet een ge nootschap," dat ah zoodanig de kerken in zich sluit" Rotterdam heeft op het gebied van handel en scheepvaart weder een nieuwe inrichting gekregen. Onder leiding van den ingenieur André beeft de Nederlandsche Stoombootmaatschappij even voorbij de reeds bestaande petrpleum-pakhuizen voor de heeren Horstmann en Co., nieuwe pakhuizen en pe troleumreservoirs gebouwd, waarin de petroleum, on- middelijk uit Amerika aangevoerd in bijzonder daar voor ingerichte stoomschepen zoogenaamde tankstea- men, wordt geborgen. Do inrichting van het gehoel is ah volgt: Achter den dijk van het terrein staat een huisje, waarin zich twee stoomketels bevinden onderscheidenlijk van 480 en 150 Ms verwarmend oppervlak van waar de stoom, gemaakt uit zuiver water, door pijpen over de geheele inrichting wordt verspreid en wel het eerst in de loode, waar de petroleumvaten wor den gelijmd en geverfd. De lym wordt in afzonderlijke ketels gekookt. Vervolgens wordt een bepaalde hoeveelheid kokende lijm gedaan in de vaten die dan een rollende bewe ging krijgen, waardoor de lijm er van zelf weder uitkomt en wordt opgevangen in een put, vanwaar zij weder in den ketel wordt geroerd, zoodat er by na niets verloren gaat. De vaten rollen eenigzins glooiend is moeten worden blauw met witten bodem. In de verf is oen stof opgelost waardoor de vaten na de bewerking te hebben ondergaan in tien minu ten droog zijn. De genoemde bewerking ondergaan alleen de va ten die droog zijn. Verkeeren zij in het tegenover gestelde geval dan blijven zij eerst een tijd lang aan de lucht blootgesteld om te drogen. Wanneer de vaten voor het gebruik gereed zijn, worden zij door middel van een elevator, die even eens door stoom wordt gedreven, naar boven gehe- schen en loopen dan weder langs een hellend vlak naar de zoogenaamde „taploods," waar men ze vult uit oen slang, waaraan een werktuig is bevestigd “t wanneer de vaten vol zijn. Op deze GOUDA 19 April 1888. Hedenmorgen had in het gebouw Arti-Legi de aanbesteding plaats van het eon-jarig onderhoud der kazernegebouwen te Gouda en Schoonhoven Voor die te Gouda was ingeschreven door G. Luijendijk te Gouda voor 3668.H. J. Neder- horst te Gouda voor 3595.— W. Bokhoven te Gouda voor 3549.C. J. Koot te Gouda voor 3540.—en J. de Jong Wz. te Gouda voor 3444.—. Voor die te Schoonhoven door G. H. Kuilenburg aldaar voor 1681. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Dinsdag werden veroordeeld M. L., oud 28 jaar, mechanicus, wonende te Gouda, bekl. van verduistering, tot 3 maanden gev. met diminuatie van den tijd in preventieve hechte nis doorgebracht. P. v. ’t H. 8., oud 69 jaar, steenfabrikant, wonen de te Ouderkerk a/d IJsel, wegens het indienen van een lasterlijke aanklacht, tot 1 jaar gev. en wegens den ernstigen aard van het misdrijf en het ambt hetwelk bekl. bekleedt, namelijk dykgraaf van .den Krimpenerwaard, ontzetting voor den tijd van 5 jaar van het recht van ambten te bekleeden en aan het kiezen en de verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen deel te nemen. Vervolgens stond terecht wegens verduistering van een wagen G. H., oud 80 jaar, koopman, wonende te Gouda. Uit het gehoorde ter zitting bleek, dat bekl. in de laatste helft van verleden jaar een wagen in huur h«d van B Hoogerwaard te Gouda, en deze wagen ton eigen bate verkocht, dus verduisterd had. Bekl. gaf voor deze wagen later gekocht te hebben; dit werd echter weêrsprokon door de omstandigheid, dat de wagen reeds door bekl. verkocht was, toen hy nog de wekelijksche huur daarvan voldeed. De iöisch luidde 4 maanden gev. Mr. A. C V. Blommestein/ toegevoegd verdedi ger, meende nog bekl. bij zijn verweer geloof te moeten schenken en concludeerde mitsdien tot ont- «lag van rechtsvervolging, subs, een clemente straf oplegging. Voorts stond terecht A. K. een boterboer uit Goudq- rak, die zoo het schijnt de leer was toegedaan, dat de menschelijke natuur alles kan slikken en bad mitsdien een klein gedeelte natuurboter met kunstboter ver mengd en een jufvrouw te Schoonhoven die onder den schyn van onvervalschte goede boter in de fnaag gestept. De zaak 'kwam uit, bekl. word door de politie onder handen genomen en had toen de dom heid de twee Schoonhovensche agenten een gulden •an te bieden om de zaak in don doofpot te stoppen. Hij stond mitsdien voor deze feiten terecht en boorde twee maanden gev. eischen. Uitspraak Dinsdag e. k. Naar het voornemen van Mackay, aan handel en nijverheid van het'departement van water staat af te nemen en bij dat van buitenlandsche zaken te voegen. wijze kunnen door één man omstreeks 2000 vaten per dag worden gevuld. De petroleum wordt, zooals reeds werd gemeld, aangevoerd in een tanksteamer", welke dezen naam heeft gekregen door het bezit van een zeker aantal banken of „tanks," over stuurboord- en bakboord zijde gelijkelijk verdeeld. De „Chester," die Zon dagmorgen te Rotterdam aankwam, is gebouwd aan de werf van de heeren Russell Co, te Glasgow en is 1872 reg. tons groot. Zij bezit 8 van deze tanks, die te zameu ongeveer een inhoud hebben van 28,000 vaten. Uit deze tanks nu wordt de petroleum opgepompt en wel zoo dat de stuur- en bakboordsbakken ge lijkertijd worden geledigd, opdat de boot haar even wicht behoude. Wanneer de pomp, die zich aan boord bevindt niet mocht kunnen werken, dan bevindt zich in het nabijzijnde machinehuisje een tweede pomp, die de werkzaamheden overneemt. Door buizen wordt nu de petroleum gevoerd naar een ketel waarin zij door middel van stoom wordt geklaard. Daarna loopt zij in een groot bassin waarin de vuile bestanddeelen bezinken. Vandaar gaat de gezuiverde petroleum door bui zen naar do vergaarbakken, waarvan er tot nu twee voorhanden zyndie te zamen ongeveer 30000 vaten kunnen inhouden en rusten op 320 palen. Er zullen nog twee reservoirs worden bijgebouwd I terwijl er daarna waarschijnlijk nog twee zullen komen zoodat het terrein 6 van deze vergaarbakken zal bevatten. Van de vergaarbakken wordt dan de petroleum naar de taploods geleid waar zij in de vaten wordt gedaan op de hierboven beschreven wijze. De commissaris des Konings en de officier van justitie zijn gisteren van Assen per rijtuig naar Nieuw- Amsterdam vertrokken. Ook rijkspolitie begaf zich daarheen. Van eenen ooggetuige verneemt de Aster Ct.t dat in de huizen van de heeren Dommers en Van Holthe tot Echten geen enkele ruit is heel ge bleven. Het regende steenen en vlinten, waarmede de kamers, gelyk ook met glas, zijn bezaaid. De oorzaal eensdeels in - anderdeels in zijn hunne winkelwaren te halen maar Een paar dagen geleden zijn te Nieuw-Amster dam lieden van elders gekomen, zoodat er veel vreemd volk was. De heer Van Holthe tot Echten zond zijne kin deren naar Assen. Men schrijft omtrent de werkstaking, uit Emmen dd. 17 April het volgende aan de N. Gr. Ct. „Ongeveer 500 veenarbeiders, meerendeels turfgra vers, hadden het werk gestaakt Wijl men voor baldadigheden vreesde, ontbood men de politie uit de naaste omgeving, welke spoedig aankwam uit Dalen en Coevorden. Wat men dacht, gebeurde, want in den verloopen nacht zijn er meer dan 1000 glas ruiten by verschillende werkgevers en winkeliers in gegooid. Het «-rgst bij de heeren Dommere, burge meester van Schoonebeek, en van Holte tot Echten, directeur der Echtens veenmaatschappij. Te twee uren in den verloopen nacht was alles vrij rustig, doch voor morgen vreest men het ergste, daar de veenarbeiders van de zoogenaamde Kanaallinie, en die van Compascuum zich om acht uur ’s morgens bij do werkstakers willen aansluiten. Het getal werk stakers bedraagt dan zeker meer dan 1000. Zoowel de vrouwen als de mannen staakten het werk, zoo dat in lading liggende turfschippers, den last niet kregen.” Men vermoedt, dat zich vreemde opruiers onder de arbeiders bevinden. Naar meh berichtte, heeft de burgemeester van Emmen naar Deventer of Zuifen geseind, -om direct huzaren te zenden, ton einde een einde te maken Ernst van Dijt aan de uitvoering den noodigen luister bijzetten. Nadat de opvoering van Dm Goldens' Kreuz had plaats gehad werd de jubilaris ten tooneele genoodigd en werden hem onder een hartelijke toespraak door don administrateur der opera o. a. aangeboden .- namens de commissie van administratie en controle een prachtige zilveren krans <n een dito namens de Deutsche Kerein te Botterdam, voorts namens de artisten een bronzen pendule met coupes, namens vele vrienden en vereerders een verzegdd pakket met stoffel ijken inhoud en voorts een belangrijke collectie bb>emstukkei| en kransen. De heer Behrensbetuigde in hartelijke bewoor dingen zijn dank voor deze blijken van sympathie. Ook mej. Bettaquo en den heer Ernst van Dijck werden oen aantal bouquetten ea kransen aange boden.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1