I BINNENLAND. iren briek. Zondag 29 April. 1888. nekolen. 1AN, Wi den bericht i en extra af 1 MEI 50.ten Comp. te Amsterdam. 1ECTIE. 10RST. 31. EN, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N9 3697. I i Bij deze Courant behoort een Bijvoedsel. DEN: R. Watten onthaal te rkende ver- b-BTST. L. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave i klemmen, die op kunnen bestaan. i lading De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25. franco per post 1.50. Oudewater. I. Zoetermear. Iphen. Bodegraven. Haastrecht. Woerden, faddinxveen. ienaar, droeg on een pruik; is de proef en bestelde g herkreeg aar. Deventer. dun Haar, m, al deze en door den ILE, Haar- am Franco /2.25 aan mbours. r kennis te billard. WELT Az. pakje ver- 1 Ml ieder belovende ijjne Began- trreedaardigheid sou ortst moge- zich met ,D. te Gouda. Gleichman, Van Houten, Veegens, en vooral Verniers van der Loeft. Staan tegenover de bestrijder» in de oppositie evenveel verdedigers in de gelederen der rechterzijde? Het is mogelijk, dat onder de Okma’s, Oppedyk’s, Bosgra’s tot dusver onbekend gebleven financieels specialiteiten schuil gaan, die zich in de Kamer van Honderd heerlijk zullen ontwikkelen, maar het oude element in de vroegere Kamer, op de rechterbanken gezeten, is in den regel gekozen onder de leus «voor of tegen de schoolwet”, en aan financieels specialiteiten was er geen overvloed onder de man nen van de rechterzijde. Neen eerder gebrek. Daarenboven zal de minister den tegenstand heb ben te overwinnen van de doctrinaire ambtenaren aan zijn departement. Bij geen departement zitten zoo vele gunstelingen van liberale grootheden als by Financiën. Het gevaar bestaat in de allereerste plaats hierin, dat elk economisch plan der nieuwe regee- ring, zelfs in zijne geboorte, onmiddellyk aan de tegenpartij bekend gemaakt' «hrtt. Het is soms alsof er eene telephonische verbinding bestaat tus- schen Den Haag en het hoofdorgaan van het Ned. liberalisme. Van uit de bureaux der JV. R. Ct. kunnen dan de noodige bevelen gegeven worden, om de genomene maatregelen te bestrijden, te ver lammen, te beletten. Daarby komt, dat voor allerlei maatregelen in de eerste tijden veel geld zal noodig wezen. De be zuinigingen op onderwijs zullen eerst op tijd werken en verslonden worden door hoogere eischen van andere departementen. Wegens al deze voetangels en klemmen, die op zijn weg liggen, gelooft De Maasbode niet, dat de Minister in de eerste jaren tot doortastende maat regelen zal overgaan. Men zal leven bij den dag. Eene vierde leaning van zestig miliioen is spoedig gesloten. Rente en aflossing kunnen gemakkelijk genoeg gevonden worden uit de grootere voordeelen van het nieuwë contract met de Ned. Bank. Desnoods eenige opcenten meer op het personeel. Nog ge- makkelijker kan de Minister vier jaar zonder finan- cioele hervormingen aan het roer blijven, als hij zijn ambtgenoot voor Koloniën weet over te halen de Staatsspoorwegen op Java voor 50 a 60 miliioen te verkoopen. is do Minister van plan aan de veldwinnende protectionistische beweging tegemoet te komen, dan zal men er spoedig meer van hooren. Zoo niet, dan hoopt De Maasbode, dat door Kamerleden daar toe het initiatief zal worden genomen. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA 28 April 1888. De heer H. W. G. Koning hoeft de benoeming tot Wethouder aangenomen. gw Hedenavond ten 9 ure zal den heer H. W. G. Koning eene serenade worden gebracht bij gelegen heid zijner benoeming tot Wethouder. Naar wij vernemen zal door den heerS. van Wil ligen tegen 1 Augustus a. st. ontslag worden ge vraagd als Leeraar aan de Stedelijke Muziekschool alhier, daar hij deze gemeente gaat verlaten en zich, althans tijdelijk, buitenslands vestigen. Aan de onderwijzeres van school B.te Reeuwijk Mej. A. M. Kruijt, is op Raar verzoek een verlof van drie maanden toegestaan en tot haar plaatsver vangster benoemd Mej. E. Vetter te Gouda. Voor do vacature van onderwijzeres van School A. aldaar hebben zich 15 sollicitanten aaugemeld. Deze zijn uitgenoodiird op den 7 en 8 Mei a. s. voor de klasse te Roeuwyk te komen werken. De toestand van den landbouwenden stand is in de Krimpenerwaard niet rooskleurig. De langdurige winterkoude en talrijke sneeuwbuien zijn slechts ver vangen door kopde winden en nachtvorsten, bij wei nig zonneschijn. Zoowel de jonge groenten als de vroege aardappelen zullen zeer ten achteren komen. Van hennep zaaien is nog geen sprake. De weilan den zien groen, dat is alles, maar gras niet noe menswaard. De temperatuur moet heel wat veran deren, zoo het rundvee met Mei in de weide kan gedaan worden. Daarbij zijn de kaas- en boterprij- zen laag, en het te kort komende wintervoeder duur. In de gisteren gehouden Algemeene Vergadering van aandeelhouders der Utrechtsche Hypotheekbank zijn 1°. de Winst- en Verliesrekening over 1887 en de Balans per SI December 1887 goedgekeurd. 2°. het nit te keeren dividend over 1887 vast gesteld op 7®/0 of ƒ14,per Aandeel en ƒ2,22 per Oprichtersbewijs. 8®. de aftredende Commissarissen en de aftredende Directeur herkozen. 4®. aan Mr. Ph. van Blom op zijn verzoek ver leend eervol ontslag als Commissaris en in zyne plaats tot Commissaris benoemd de heer P. Lycklama a Nijeholt, te Leeuwarden. De Haagsche correspondent van het WU. D." zegt dat ’s Konings toestand aan zijne omgeving groote bezorgdheid inboezemt. Volgens dien berichtgever staat met dien toestand in verband het bezoek van de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, dos Konings zuster, welke na twaalf jaar afwezig te zijn geweest, in dit jaargetijde niet voor haar genoegen naar den Haag zou komen. De Maasbode wijst op de moeilyke taak, die den nieuwen Minister van Financiën wacht. Hy vindt onder de liberalen geduchte tegenstanders: Mees, I Amsterdam is door de verveners voldaan, /en daarvan is het gevolg geweest dat ook in andere veenstre ken de arbeiders in verzet zijn gekomen, in de hoop even gemakkelijk als hunne collega’s loonsverhooging te zullen krijgen. In de Weerdingermarke, in het Borgerveen, het Kollingsveen, te Valtermond, Erica, Oranjedorp en Schoonoord overal is het werk ge staakt, doch aan het machtsvertoon van cavalerie en infanterie, wier sterkte nog steeds door nieuwen aanvoer aangroeit, is het te danken, dat er geen ongeregeldheden worden gepleegd. Te Oranjedorp hielden de verveners Maandag vergadering, om over de grieven der werklieden te spreken. De werkstakers, ruim 500 in getal, wilden in optocht naar het logement, waar de vergadering werd gehouden, doch moesten daarvoor over een brug, welke was afgedraaid. Verschillende pogingen om die brug over te draaien werden door de infan terie onder bevel van luit. Lefèvre verijdeld. Ruim 5 uur bleven zij wachten, en toen eenige hoofden der werkstakers met een schuitje waren overgehaald en bij de verveners toegelaten, en het bekend werd, dat gedeeltelijk aan hun eisch was voldaan, trokken ze in optocht weer af. Men weet echter niet of zij met de door de verveners voorgestelde schikking genoegen nemen. De werkstaking te Schoonoord had een zeer vreedzaam verloop. De arbeiders kwamen in optocht cm meerder loon te eischen, doch waren vooraf overeengekomen geen sterken drank te gebruiken. Allen werden echter gedwongen het werk te staken, zelfs werd iemand onder zijn bed weggehaald. Onder ’t zingen van vaderlandsche liederen kwamen de ruim 300 man aan. Een zestal hunner accor deerden met de verveners. Gedeeltelijk werd aan hun eisch voldaan, wat na eenig beraad werd aan genomen. Maandagavond was de rust weer terug gekeerd. Uit een Engelsch dagblad neemt de Z.-A. Volkt- bode het volgende over: Een liefhebber van paarden ontdekte dat een zijner paarden bijziende was. Op een afstand van 6 voeten kon het eeu gelen wortel niet zien. Hij bracht het naar een oogdokter, die de oogen onderzocht en tot het besluit kwam, dat het dier een No. 7 hol vor mige (concaaf) bril noodig had. Deze werd aan den halster vastgebonden. Zoodra dit gedaan was scheen het paard verbaasd dat het verder zien kon, en spoedig kon men bemerken dat het de verandering genoot, en gedurig door de deur van de stal stond rond te kijken, zooals het vroeger nooit deed. Wordt het ingespannen, dan is het frisscher dan te voren, en de schichtigheid, die zoo lastig was, is verdwenen. Toen de eigenaar hot naar het veld zond om te grazen, werd de bril natuurlyk weggenomen, maar dadelijk kon men zien dat het paard gansch niet op zijn gemak don ingang was. Den geheel en, dag stond het aan van het kamp te hinniken, totdat zijn hoer den halster met bril er aan liet halen. Zoodra die aangezet was, liep het op een galop en gaf alle goudsche courant. Omtrent den toestand in de Drentsche veenstroken wordt nog het volgende geschreven: Te Nieuw-Amsterdam is de toestand van vroeger teruggekeerd, doch nog steeds wordt het noodig geacht aldaar militairen gedetacheerd te houden, daar op de veenarbeiders, die grootendeels uit zeer on verschillig volk bestaan, weinig staat is te maken. Als een bewijs van die ouverschillighoid diene het volgende: Een der veenarbeiders, uit Assen afkom stig, had geweigerd^ het werk te staken en werd daarom door de werkstakers op ernstige wijze mis handeld. Algemeen wordt verteld dat hom de ooren zouden zijn afgesneden, en zeift bij zijne familie te weekblad De Jlollandsche Lelie, komt een zeer lezens- Assen was daaromtrent bericht ^ftkpmen, doch het waardig artikel voor valt moeilijk te gelooven, dat zulle eene buitengewone getiteld «Het nationale in het leven wreedaardigheid zou kunnen bestaan. Hy doet daarin o. a. r-A’- Aan alle eischen der werkstakers te Nieuw-’ on een galop teekenen van uitbundige blijdschap. In het nummer van 18 April van het onder hoofd redactie van mej. C. Alberdingk Thijm, verschijnende van den hoer Marcellus Emante, i en in de letter- (fep. Hy doet daarin o. a. uitkomen dat men ten dikwijls het vreemde alleen hierom zoo be-

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1