INKS, rroote N° 3698. BINNENLAND. lïÖ %s. 1 "1 Woensdag 2 Mel. lidt. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IEREN, 5 ONS. EEHÜ echte rts 'in Iwater nder Tand- loedmiddel bruik van .1 <5 iLM's ndpoeder i schoone .ES Hoest en BDtS. HOLM, tul. rHMA /js i i, gen iedere P, kiezing van een voorzitter 1 tot het t H. TEEPE •etten geeft lining. In hl met de vervaardigd, inken. Elke rma //THE ch voor na- OPWEKKEND ITSVERDPUVENO rfOEDE IOTE ZWAKTE 100 IONS isrmsde in Anatherin- schadelijk iw ik hier- nkoop van nderrioht er van hunne goudsche courant. OPP, 'vinder der Weenen. iaraten bo arijk Co. F. E. van lié, apoth. mu bij C. Lmsterdam »tli Co., an Spaiye Loofah (eigenlyk in het Hollandachioefah) is een nieuw woord voor een nieuw artikel. Het is een zeef poreus plantenweefsol, eigenlijk het geraamte eener vruchtLuffa aegyptica L., tot de familie der augurken bèhoorende en uitsluitend in tropische ge westen tot rijpheid komende. De industrie heeft op deze nieuwe grondstof de hand gelegd om haar te bezigen voor die doeleinden, waarvoor een poreus, vochtopnemend weefsel noodigis. Men vervaardigt er binnenzolen voor allo soorten van schoeisel van, waarvoor het zeer geschikt is, wijl het door zijne eigenaardige hoedanigheden alle vocht onmiddellijk in zich opneemt en de circulatie van lucht onder den voet mogelijk maakteen waar borg voor warme voeten in het koude en koude voeten in het warme seizoen. Het tweede fabrikaat, schabrakken of dekken onder het zadel van het rijpaard, beoogt hetzelfde 4oelhet vervangt het zweet veroorzakende vilt en voorkomt de gebreken, door de drukking van het zadel veroorzaakt, en deuit kouvatten ontstaande kwalen van het paard. Voorts maakt men er bad handschoenen en bad handdoeken van, die zeer doelmatig moeten zijn en Men weet, dat de groote Hollandsche bollenkwee- kere onlangs besloten, hun debiet van bloembollen te verdedigen tegen de concurrentie der afgesneden bloemen, alsof onder de 100 menschen, die gaarne voor eenige centen hun kamer sieren met een bouquet, er 5 zouden zjjn, die de duurdere bollen kunnen of willen betalen. De keerzijde van dezen protectionistischon dwang maatregel is echter niet gering, niet alleen voor het levensgenot der bloemenliefhebbers, maar ook voor de industrie. Zoo leverde bv. één enkele fabrikant te Zaandam voor de verzending van de bloemen naar Engeland m één jaar 80.000 kistjes; hij en zijne werklieden verdienen daar nu niets meer mede. Zoo maakte een kleine kweeker ten vorigen jare 700 voor zyne bloemen, terwijl hij nu mag leven op de hoop dat de groote firma’s misschien zijne bol len zullen koopen. De maatregel heeft dan ook de kiem der ontbin ding reeds in zich, constateert een schrijver in «het N. v. d. D.”, die te recht hunne inconsequentie ver wet aan de groote bollenkweekers, de mannen/„die hun opkomst aan den vrfjen handel te danken heb ben en die tegen eiken slagboom protesteeren, welke het buitenland tegen hun luxe-artikel opricht”. ergerlijke wetschennis voorgesteld en wil men «de beslommeringen eener nieuwe verkiezing" niet aan Burgerplicht en Grondwet, zooals De Tijd beweert maar aan de kiezers opnieuw bezorgen. Wij moeten afwachten of de Tweede Kamer zich door dezen storm in een glas water ook laat meê- slepen. Geschiedt dat, dan wijzen wij er op, dat als dan met gelijke maat behoort te worden gemeten. Ook in andere districten, in Den Haag, en naar wij vernemen ook in Bodegraven, is op gelijke wijze ge zondigd en vermoedelijk ook wel elders. Voor bijna 30 jaren is in de Kamer gezegd, dat in Fries land het gebruik van gedrukte zegels algemeen in zwang was. Dit zal nog wel zoo wezen. Als dus de quaestie omtrent Amsterdam geopperd wordt, danbehoort een algemeen onderzoek te wor den ingesteld in alle districten. Dat kan dan tot een nieuwe verkiezing van wellicht de helft der Kamer leiden, maar dat moet dan ook maar geschieden. Anders zou de Kamer, om jnet De Tyd te spreken, in eens een heel eind ver komen op den weg z/die tot onder mijning van haar moreele krachten leiden moet." (Hbld.) De Paus heeft Zaterdag de bisschoppen van ’s Hertogedboscb, Breda en Roermond, die de Neder- landsche pelgrims geleiden, «ten gehoore toegelaten. De pelgrims zijn Zondag in een plechtige audiëntie ontvangen geworden. Het adres werd voorgelezen door den aartsbisschop van Utrecht. De Paus antwoordde in het Fransch. Hij prees het geloof der Nederlanders en maande hen aan, daaraan ge trouw te blijven. De Paus gaf hun zijnen zegen. aldaar heeft zich het opmerkelijk geval voorgedaan dat geen enkel ingeland zich ter stemming heeft aangemeld. Onlangs herinnerde de Amh. Ct. aan een beschrij ving van don slag van Samalangan, die voorkwam in het Indiech Militair Tijdschrift. Deze beschrijving is thans opgenomen in de Madcourant van het Nieuwe v. d. Dag, en daaruit trekt de redactie der Mad- courant het volgende besluit^: «Dus de bevelhebber, die al onder den opmarsch gewond geraakt was, heeft zich tijdens het gevecht bij de ambulance bevonden en is eerst toen de strijd beslist en zelfs het vuren reeds gestaakt was, op het gevechtsterrein gekomen. z/Indien deze voorstelling van het gebeurde juist is, en zij komt in hoofdtrekken met de verzeke ringen van de hoeren Kielstra en Kellerman overeen dan mag de generaal Van der Heyden nog zoo veel deugdelijke aanspraken hebben op de erkente lijkheid der Nederlandsche natie, de held van Sama- langan echter mag hij nie^heeten. «Deze eeretitel komt veeleer toe aan den chef van den staf, die de troepen heety aangeveerd en ter overwinning geleid, den luitenant-kölonel Meijer, thans gepensioneerd generaal-majoor, denzelfden die zich reeds sedert Maart 1877 had beziggehouden gedetailleerde gegevens omtren|Jand en volk machtig te worden, denzelfden ook die, na de vermeestering van JCota Blang Temoelit’ de' verdere expeditie ge leid* en den vont van Samalangan en vervolgens almede den vont van Merdoe tot onderwerping ge noopt heeft. „Hoe echter, bij zulk een toedracht ran zaken, te verklaren dat niet enkel de Ofer dien schitterenden uitdag verheugde menigte deltol baser bewondering gebracht heeft aan een verkeerd adres, maar dat, wat meer zegt, de Regeering zelve daarin is voor gegaan? „Van de schepen (oorloge- en particuliere stoo- mers), die de bewegingen der troepen langs de kusten volgden, kon men den loop van het gevecht bij Kota Blang Temoelit tameljjk wel volgen en heeft men dus ook den geblesseerden en aan het hoofd verbonden kolonel Van dér Heyden, te paard gezeten, zich bij de troepen zien voegen, en gehoord, hoe deze een luid hoera aanhieven, toen zij den zwaar gewonden aanvoerder terugzagen. Uit een en ander is wellicht de abusieve gevolgtrekking gemaakt, dat de kolonel op dat oogenblik de troepen ter overwinning leidde, een gevolgtrekking, die door een der kort daarop vertrokken stoomschepen naar Padang werd overge bracht, vandaar telegraphisch naar Batavia medege deeld, en van Batavia of van Buitênzorg naar Neder land geseind. Hierop volgden de roep, de roem en de onderscheidingen, en wel zoo snel, dat, toen de officieels rapporten inkwamen, die een andere voor stelling van zaken Bevatten, men te Batavia voor voldongen feiten stónd, waarop niet meer kon terug gekomen zonder tevens te erkennen, dat men een graven blunder had begaan. „Ziedaar een oplossing, welke inderdaad niet onaannemelijk schijnt. Echter geven wy haar voor niet meer dan zij is de mededeeling van een per soon, dien wij voor ons als weTngelicht beschouwen. Bewijzen voor do juistheid ervan kunnen wij niet bybrengon.» De Tyd komt nog eens terug op de quaestie der Amsterdamsche stembriefjes. Met nadruk wordt door dat blad uog eens bij de Tweede Kamer aangedron gen, dat de leden voor Amsterdam gekozen, niet worden toegelaten, op grond van het ontbreken dor door de wet vereischte zegels op de stembriefjes. Het waarschuwt haar gedachtig aan de spreuk, dat elk land de regeering heeft die het verdient! „zich to wachten voor den eersten stap op den weg, die tot ondermijning van haar moreele krachten lei den moet'f. Heeds vroeger is betoogd, hoe belachelijk zulke groote «Wórden zijn in deze quaestie. Er is te Am sterdam qiet anders gehandeld, dan jaren lang zonder eenige tegenspraak van wien ook, zonder eenig be zwaar ook door Kamer of Regeering geopperd, steeds gehandeld is. Thans wordt die handelwijze als GOUDA 1 Mei 1888. Zaterdagavond ten 9 ure had de door ons aange- kondigde serenade aan den nieuwen Wethouder, den heer H. W. O. Koning, in de beste ordje plaats. Een talrijke menigte was op de been om van de muziek te genieten. Naar men ons meldt, zal binnen eenige dagen een nieuwe stoomvaartlijn worden geopend: van Alkmaar over ’s Gravenhage naar Gouda v. v., een weke- lijksche dienst met oen schroefboot, die den naam zal voeren van „Princes der Nederlanden*. Spoed en gemak voor al de verschillende plaatsen, welke aan deze directe stoomvaart-verbinding gelegen zijn, zullen zeer zeker uit “deze onderneming (der firma Huybera en Co.) voortvloeien. Z. M. heeft aan den heer mr. E. Opzoomer, lid van het hof van justitie in de kolonie Curasao, ver gunning verleend tot het aanneraen van het orde- teeken der derde klasse van het borstbeeld van den Bevrijder, hem door den President der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Hedenmorgen is uit de Kleikade opgehaald het lijk van vrouw Upelaar. Dezer dagen werd voor de rechtbank te Utrecht in de zitting der civiele kamer de zaak behandeld tusschen de eischendo partij, ’n welke hoedanigheid optrad het classicaal bestuur van Gouda, „doende wat des kerkeraads is» in de herv. gem. te Waar dor, eu de gedaagden de heeren J. do Koning o.- a., kerkvoogden der Ned. Geref. (Herv.) kerk te Waar dor. Als advocaat voor het eiaehend college trad op Mr. G. H. van Bolhuis, Hjj liet aan do uiteenzetting der quaestie vooraf gaan een schets van den toestand in die gemeente, voordat den 8 Maart 1887 de kerkeraad het besluit nam tot afwerping van het synodale juk. Daar de kerkvoogden niet voldeden aan het ver zoek van het classicaal bestuur van Gouda,' om de ringpredikanten toe te laten tot den kansel, is tegen hen bij de rechtbank een actie aanhangig gemaakt, waarby wor<it gevorderd: dat 1. het kerkgebouw voor het houden van de openbare godsdienstoefening en 2. de consistoriekamer voor het geven van gods dienstonderwijs zullen worden beschikbaar gesteld 3. machtiging om, bij weigering der gedaagden, zich daartoe den toegang te verschaffen, desnoods met den sterken arm; 4. vergoeding van kosten en schade, veroorzaakt door de weigering der beschik baarstelling. De middelen van verweer werden door Mr. A. G. Wolf toegelicht. Na re- en dupliek bepaalde het O. M. over vier weken conclusie te neigen. Heden wordt de zitting der nieuwe kamers door de ministers in naam des konings geopend. Het nieuwe Kabinet zal verschillende wetsontwer pen, behoorends tot de nalatenschap van het vorige, onveranderd indienen, daaronder dat tot verlenging en wjjziging van het bankoctrooi. Overigens zal een der eerste werkzaamheden dor Kamer zijn de herziening van het reglement van °^ds, di0 door iniatief van eenige leden der rechter zijde ter tafel zal worden gebracht. Het vergunningsrecht heeft dit jaar to Zeven huizen opgebracht f 215.Het getal vergun ningen bedraagt 9. De rekening der Ned. Herv. Gemeente te Zeven huizen over het jaar 1887 is door Kerkvoogden vastgesteld in ontvang op 2185.45’ en in uitgaaf op f 1895.32, sluitende alzoo met een batig saldo van 240.18’. Tegelijk werden afgelost de 2 laatste aafideelen in de geldleening primitief groot 2000 aangegaan in het jaar 1881, lijnde de nrs. 13 en 20. Bij de Vrijdag jl. te Zevenhuizen gehouden ver- kiezing van een voorzitter van den Bovenpolder

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1