e r- sen. Jrgels BINNENLAND. CHT HEK CLS sis I en 73». Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iren, I Mei louda 6’/, •dam 6 uur bode 1AN. da». Zondag 20 Mei. N° 3706. I 1 HEI a s, slrnmenten. [DIJK, sthaven. (I B(j deze Courant behoort een Bijvoejfsel. o •s ff goudschecourant ‘i OUDA, IANOS, ENT. naar Gaat zooals naar n ing gratis, ler, CHT. van te IMAN, iendeweg, STIJN, wstraat. si au &Zn. Krinkel. :rsloot. I KADE. [AN. tarkeuken. JWEN. 'LAND. H. van Mourik. >8T. Abhoofïn. [JL. OUTHOORN. ATTUM. i Wilde. orwaardeu aatst, aan- >ofd-Depot te Utrecht. //hoe komen die 18 jaarlgk- dikwijls de Regeering dit van Te Neerbosch aan de weesinrichting worden reeds maatregelen genomen om het 25-jarig bestaan dier stichting feestelijk te vieren. Een aantal weezeu heb ben reeds bericht gezonden, dat zij op dien dag aan wezig zullen zijn. 1 >oor alle weezen en medearbeiders is besloten aldaar een gedenkteeken te onthullen, in den vorm van een pyramide, dat men midden op de speelplaats van de inrichting wenscht op te rich ten. De eene zijde zal het opschrift dragen »God alleen de eer" aan de achterzijde «1 Juni 186313 Juni 1888* aan de zuidzijde ffG,od is een vader der weezen" Bs. 63:6; en aan de tegenovergestelde zijde Degenen die geloofd hebben zullen deze tee- kenen volgen" Mark. 16: 17. Boven op het dekstuk zal een passend monument worden geplaatst. Het in wendige zal een kistje bevatten, met de namen van hen die tot de oprichting van dit monument hebben by gedragen. Wie denkt dat de stroom landverhuizers Amerika allengs vermindert, vergist zich, men de opgave der vertrokken personen, die bij het vertrek van elk stoomschip Amerika vermeld wordt, na, dan krijgt men over de eerste vier maanden van dit jaar een totaal van 8147 landverhuizers van de verschillende nationaliteiten en bovendien 258 kajuitspassagiers eerste en tweede klasse. Over het geheele vorige jaar bedroeg het getal van hier naar Amerika ver trokken landverhuizers 8057 en 959 passagiers. Dit jaar kan dus na van te voren gemaakte be rekening, het getal landverhuizers grooter zijn dan in, 1887. Volgens mededeelingen door ons van elders ver kregen, waren bij de 3147 landverhuizers van de vier afgeloopen maanden 1125 personen uit de verschillende provinciën van ons land. Velen dus, die hier gebrek leden, hebben de stoute schoenen aangetrokken en zijn ver over de zee een nieuw vaderland gaan zoeken. Allicht zal de vraag luiden Z. M. heeft, op het daartoe door hem aan HD. te kennen gegeven verlangen, aan jhr. mr. K. A. Godin dè Beaufort eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als lid van de Commissie tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den land bouw hier te lande en het indienen van voorstellen, betreffende de middelen, waardoor van Regeerings- Wege de ontwikkeling van den lahdbotlw in Neder- Door het opperd om van I’ zou dan tijd worden Do inspecteurs van het Geneeskundig Staats toezicht zijn tegen het einde dezer maand aan het departement van Binnenlandsche Zaken opge roepen tot oen vergadering’ waarvoor o. a. aan de orde zijn gesteld onderzoek van het drinkwater, voortzetting van de enquête naar den toestand van fabrieken on werkplaatsen, vergiften, hulp bij spoor- weg-ongelukken, maatregelen tegen gesalicyleerd bier, botervervalsching, kindersterfte en sterftestatis- tiek, hypnotisme, enz. Omtrent het feest der Artillerie Instructie-Com- pagnie te Schoonhoven wordt gemeld Woensdagmorgen te acht uren kondigden de sa luutschoten en de vroolyke tonen van hetrgoed be speelde carillon den ingezetenen dier gemeente aan, dat de lang verbeide feestdag was aangebroken, waar op de Artillerie Instructie-Ö|mpagnie haar 25-jarig bestaan mocht herdenken. Tal van nieuwsgierigen en belangstellenden, allen in feestdos getooid, strooiden dan ook lang voor den bestemden tijd naar het havenhoofd, om de stoomboot Schoonhoven op te wachten, welke te ll*/« uur aankwam en, behalve de reünisten en gas ten, vele bewoners der omliggende dorpen aanbracht. Na de bijeenkomst van gasten en reünisten in de bibliotheek van het kazemegebouw, begaf men zich vandaar in feestelijken optocht door dQ op den Dam smaakvol aangebrachto allee langs de westzijde der Haven, met de muziek der huzaren voorop langs den Dyk, waar door de zorg der Gymnastiek- en Scherm vereeniging z/Adolf Spiess" een prachtige en smaakvol versierde eereboog was opgericht, en de leden dier Vereeniging, in bonds-costuum met hun fraai vaandel voorop, den stoet salueerden, naar de exércitie-loods op don wal te midden eener afdeeling artilleristen, welke daar in twee gelederen geschaard stond. On middellijk bij de intrede der exeroitie-loods, namen reünisten en het hoofd der gemeente ter rech terzijde, hh. onderofficieren en manschappen ter linkerzijde van het spreekgestoelte plaats, terwijl de leden van den gemeenteraad en die van verschillende korporatiën, benevens hh. officieren en genoodigden de overige ruimte innamen. Hierna betrad de kapitein-commandant van de Artillerie Instr.-Comp., de heer M. J. Telchuijs het spreekgestoelte om alle aanwezigen oen hartelijk wel kom toe te roepen en in een boeiende redo, het ontstaan, de ontwikkeling efi den bloei der Instruc- -9 tio-compagnie te herdenken en hulde te brengen land zou kunnen worden bevorderd, alsmede tot het aan allen die gedurendé dat tijdvak tot het ontstaan en de ontwikkeling bevorderlijk zijn geweest. Ook het Gemeentebestuur, dat zich destijds zoovele en zware opofferingen heeft getfoost, werd in dankbare herinnering gebracht. Onmiddellijk na het uitspreken dezer welsprekende rede, hief het muziekkorps; het volkslied aan, dat door allen staande en m^'^ngedekt hoofd werd aangehoord. Hierop trad het hoofd dew gemeente, de Heer 8. P. H. Nooidondorp, in het bidden, en bracht, in een korte maar kernachtige rede, hulde en dank voor het gesproken woord/er de verzekering bij voegende dat ook de tegenwoordige regeering dezer gemeente bereid was te doen Wat tot den bloei der Instructie-Compagnie bevorderlijk kan zijn. Hierna nam de voormalige kapitein-commandant der Artillerie-instrnctie-compagnie, de gep. kolonel J. J. Collard, het woord, om van zijne voorliefde te getuigen voor eene compagnie, in wier midden hy zoo veel gelukkige jaren hsd doorleefdin herinne ring te brengen de vele wakkere officieren, onder officieren en jongelingen, die den roem van het kader uitmaakten, benevens enkele historische feiten nit het jaar 187OA toen de compagnie waardig werd geacht in de vesting Norden in garnizoen te wor den gelegd. Deze korte toespraak, ryk Mn humor en warme belangstelling, kenschetste den wakkeren en huma- nen hoofdoffirier, wiet» èn door het kader èn door de ingezetenen der gemeente, die hem hebben gekend, een warm han wordt toegedragen. De voorzitter der feestcommissie uit de burgerij besloot deze feestelijke samenkomst met een warme toespraak, waarin hij de hulde der buggery der Instruct!e-cornpagnie en hare fbormalige officieren aanbood. Ook het garnizoen te Gouda heeft van hare belang stelling het bewijs geleverd en zich door den majoor- commandant en een kapitein bij deze feestviering doen vertegenwoordigen. In dezelfde orde als men gekomen was, keerde de stoet, met de muziek der huzaren voorop, langs den dijk, den fraaien eerepoort der Gymnasten en oostzijde der Haven en de sierlijke allée, het hulde- lyk der burgerij, naar het kazemegebouw terug. Nauwelijltt was dit gedeelte van het programma afgeloopen, of er onlastte zich een hevige maar kort stondige donderbui, vergezeld van een waren stort regen, boven onze stad. Gehikkig was dit onverhoopte intermezzo slechts van korten duur de lucht klaarde weldra op en een vriendelijk zonnetje bestraalde de wapenschou wing, welke te ongeveer 3 uur, ten aanschouwe van een groot aantal genoodigden met hunne dames en talrijke belangstellenden, op het exercitieplein plaats had. Na afloop daarvan had op het Raadhuis de aan bieding van den eere-wijn plaats, waar de toost, door het hoofd der gemeente uitgebracht, op har- telijke wijze door den kapt.-commandant M. J. Tel chuijs en den gep. kolonel J. J. Collard werd be antwoord. Middelerwijl op het exercitieplein namens de feestcommissie der burgerij eenige volkspelen om fraaie prijzen plaats grepen, werd de militaire feest viering voortgezet door een gezelligen maaltijd der reünisten. En hiermede was do feestviering voor dezen dag afgeloopen, daar het vuurwerk en de illuminatie wegens bet ongunstige weder tot den volgenden avond moest worden uitgesteld, tot groote teleur stelling der ingezetenen, en vooral van de vete hon derden bewoners uit de omliggende dorpen. Toen slaagde een en ander echter uitstekend GOUDA, 19 Mei 1888. Naar wij vernemen zal er bij genoegzame deel neming een buitengewoon concert worden gegeven op Zondag 27 Mei door het Hollandsche Opera-ge- zelschap van Amsterdam, in de Sociëteit /,0ns Ge noegen." In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Donderdagmorgen werd veroordeeld: A. v. R., oud 37jaar, arbeider te Reeuwijk, wegens diefstal van 8 kippen, tot 5 jaar gov. Nietig werd verklaard een vonnis van het kantongerecht te Schoonhoven van 23 Maart 1. 1. omdat in de zaak van zekeren J. v. B., visscher te Bergambacht, op een onjuiste dagvaarding recht was gedaan. Godnrende de maanden Juni, Juli, Augustus en September aanstaande zullen op den Rhynspoorweg des Zondags aan 't station-Gouda retourkaarten naar «ten Haag worden verkrygbaar gesteld tegen één maal de vracht met geldigheid van één dag. ffRott. Nbl." wordt het denkbeeld ge in November a. s. den 75n veijaardag Neerlands onafhankelijkheid te viereh. Het om dit feest voor te bereiden. geven van advies, zoo haar mocht verlangen. De gemeenteraad van Nijmegen ligt nu geheel met Gedep. Staten overhoop. In zijne zitting van Dinsdag werd door den voor zitter medegedeeld, dat Gedep. Staten hebben be richt dat, zoo de Raad niet binnen acht dagen uit de voordracht van den schoolopziener een school hoofd te Hees benoemde, die benoeming door hen zou plaats hebben. Toen daarop de voorzitter een voorstel deed tot benoeming, werd dit met 15 tegen 5 stemmen verworpen. Een voorstel van den heer Berends om tegen het besluit van Ged. Staten bij den Koning in hooger beroep te gaan, werd aan genomen. Donderdagmiddag ontstond brand in de nafta-af- deeling der chemische wasscherij en verwerij van de heeren Gebrs. Palthe te Almelo. Men achtte hulp der brandweer overbodig. Te zeven uur evenwel ontplofte die afdeeling, tengevolge waarvan zeven werklieden hevige brandwonden kregen. De gekwet sten werden per as naar het ziekenhuis vervoerd nadat dr. de Vlieger hen reeds, op de plaats des onheils de eerste verzorging bood. Twee ervan moe ten bepaald gevaarlijk gewond zijn. Een is reeds overleden. Het gebouw verbrandde zeer spoedig, de buiten gelegen ketel met benzine gevuld, geraakte mede in brand. Al de andere gebouwen der fabriek zijn behouden, zoodat de werklieden niet ledig be hoeven te loopen. Schoon de goederen in de was scherij weinig schade hebben geleden, zal in de ver zending der wasschen wel eenige vertraging ontstaan. Het verbrande gebouw was niet te verzekeren wegens het groote brandgevaar. De heeren Palth'e hebben aan hunne agenten doen weten, dat er slechts een klein gedeelte der goede ren verbrand is, dat de fabriek geregeld kan blijven doorwerken en dat alle goederen zulten worden afge- leverd. Tot geruststelling van hen,, wier goederen op de fabriek wa-en, kan worden medegedeeld, dat alle goederen zyn verzekerd. l

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1