vbbmmm MiüSfsmi. NIEUWE FMSOLS. apvertentièn. Noodhulp Dienstbode, Zandkoekjes van Bultenlandsch Overzicht. HolL Maatschappij van Landbouw op 18 September 1888, 5000 LOTEN, De Goudsche Machinefabriek. A. v. OS Az. Kleiweg E. 73 en 73a. Burgerlijke Stand. Moordrecht Haastrecht t Mevrouw C. J. C. PRINCE, Afü. Oudewater en Omstreken. per Lot ƒ1.peril Loten ƒ10.— H. T. VERHOEF te Oudewater. Gasmachines, Gaskachels, Gas- ovens, Gaslampen, enz. Agentnnr voor SIEMENS Lampen en SIEMENS Branders. W. SCHALEKAMP Jr. Mevrouw Boehs, Bleekerssingel, belangrijk, sinds 1870 met elk jaar daalde, het vee thans ongeveer de helft der toenmalige prijzen op brengt, en de bevolking ook in die streken, waar geene bijzondere nijverheid zooals in de venen be staat, eveneens zeer ia toegenomen, waarbjj ten over vloede nog komt, dat vele vroeger zeer gtoote boer derijen, door de eigenaren zelvon bewoond, door erf opvolging gesplitst zijn, is het geen wondór, dat er met hot oog op het varleden klachten worden ge hoord. Door den nood gedrongen, ul men er zich dan ook op toeleggen, nieuwe bronnon van bestaan op te zoeken. Daarom vestigt men thans weer het oog op den uitvoer van veldproducten, waartoe ook hier de aardappelproductie gelegenheid aanbiedt. Men wil nl. in oostelijk Drente allengs meer voor- deelen halen uit het groenland van de tweede soort, dat tot nog toe heide, wilde grassoorten, gagelbosch, enz. opleverde, door er aardappelen op te verbouwen. Beeds werd ten vorigen jare aan dit plan uitvoering gegevon en werden ruime opbrengsten van zoodanig land bekomen, zoodat ook dit jaar op dozen weg is voortgegaan. Eene reis dwars door Siberië, in het midden van den winter, ia volbracht door twee medewerkers van de Londenscho Graphic, de heoren L. Gowing en J. Uren. Zjj vertrokken uit Shanghay aan boord eener Japansche boot en ontscheepten te Vla- divostock, in het begin van December jl.zij maak te» >*ioh aanstonds tot de reis gereed, kochten péMHf en vilten kleedoren en ton prijze van 70 roe bels eene eenvoudige, maar sterke slede, die hen met bagago en wapenen tweeduizend mijlen ver over sneeuw en jjs kon voeren. Zóó dachten het ten minste de roizigers bij hun vertrek, maar zij zagen zich later verplicht in den loop der reis twee maal hunne slede te vernieuwen. Drie weken moesten zij op sneeuw wachten en eindelijk, op 20 December, voorzien van de noodige reispassen, konden zij in hunne slede plaats nemen, terwijl do koetsier zich met gekruiste boenen op het voorstel plaatste. Er is niets zonderlinger dau de inrichting van de Siberischo post, zegt de heer Gowing. Door het gansche land, van de Stille-zee tot aan het Ural- geborgte, vindt men stations, 12 tot 40 kilometers van elkander verwijderd, en waar men, op enkel vertoon van oeue doorgangskaart, versche paarden en een nieuwen koetsier kan krijgen om de reis tot aan het naaste station voort te zetten. Het gebeurt weieens, dat men u 3 of 4 uren laat wachten, indien gij geen koorier van den Staat of geen ambtenaar zijl maar eindelijk krijgt gij toch uwe paarden, en wel voor weinig geld, volgens een tarief, dat alle bedrog onmogelijk maakt. De reiziger mag kosteloos het huis bewonen tot de paarden aankomen, en hoewel men er geene bedden vindt, is men er toch op zijn gemak. De wachtzaal is in het algemeen nogal zuiver en voor eenige kopeken mag men de Samovar en het fornuis der keuken gebruiken. De levensmiddelen worden gewoonlijk in bevrozrn toestand op do slede meegenomen en het duurt slechts eenige minuten om ze gereed te maken. De reizigers vervolgen aldus hun verhaal Twee dagen nadat wij de kust verlaten hadden bereikten wij don uitgestrekten, maar zeer ondiepen waterplas, Khanha genaamd, Eenige uren vóór hare bevriezing was zij door een storm bewogen geweest en de golven stonden nog in het ijs afgeteekend onder den vorm van 20 voet hooge bergen, waarop de weg voor de sleden met palen was aangeduid. Nog meermalen moesten wij aldus afgebakende wegen volgen oer wij het einde onzer reis bereikten, want op al de meren, op al de vlakten van Siberië is de weg in den winter aldus aangeduid. Honderd duizenden staken worden elk jaar gereed gemaakt en duizenden menschen worden aan dat werk ge bezigd. Na het verlaten van het meor Khanha moesten wij op eeno lengte ran 1000 mijlen de groote rivier Amoer en hare bijrivieren volgen. Op Kerstdag waren wij te Khaboravka, militaire hoofdstad van Ooat-Siberië, en roeds des andordaags avonds gingen wjj weer op reis. Aan de samenvloeiing van de Ussion en de Amoer vormden de ijsblokken een hinderpaal, die onze paarden niet dan moeielijk konden te boven komen. Maar te Blagovetschenk wachtte ons een grootere tegenspoed, waaraan wjj niet in het minste dachten, het was gebrek aan sneeuw. Daardoor waren wij gedwongen de slede te verlaton en ons een rijtuig aan te schaffendat rijtuig zonder vee ren, eene tarenta, werd door onze vijf paarden over de slechtste wegen der wereld voortgetrokken, terwijl onze troika (slede) ons ledig volgde. Zoohaast wjj weer de sneeuw bereikt hadden namen wij plaats in de slede want wij hadden genoeg van de vreeselijke schokken der tarenta. Naarmate wij Stretensk naderden werd de koude heviger; zjj bereikte 42 graden onder O. Al onze koet siers, zonder uitzondering, droegen aan neus, kin of j wangen litteekens van bevriezing. Onze neuzen kon-1 den ook niet langer aan den snijdenden wind weer staan en het gebeurde heel dikwijls dat mijn reis gezel mjjne hulp inriep om hem van het jja te be vrijden dat zijn baud en zijn halskraag voor zijnen mond vormde. Wanneer wij 'z morgens wakker wer den, waren onze oogen gewoonlijk toegevïoron, en wjj moesten lang wrijven om de ijslaag, die zo be dekte, weg te krijgen. Na een tocht van vyf weken bereikten wij hot meer Baikal en van dat oogenblik af werd onze reis dikw(jl« onderbroken door lange slede-karavanen, die wij ontmoetten, die de thee van China of de Oost- Russische voortbrengselen door de woestijnen van Mongolië vervoeren. Maar weldra gaf de rijke stad Irkoetsk ons een voorsmaak van de beschaving terug en nog veertien dagen later bereikten wij Tomsk, de prachtige hoofdstad van Oost-Siberië. Van daar af ontbraken onz geene paarden meer: zij waren sterk en welgevoed, en hoewel de wegen zeer slecht Waren, legden wjj gemakkelijk 150 mijlen daags af. Juist 9 weken na het verlaten van Vladi vostok bemerkten wjj de vuren van Tiumen en wij haddon de voldoening ons weder in een land met spoorwegen tè bevinden. De baad van Tinmen naar Ekatarinenburg is slechts 500 mijlen langwjj had den dus nog 600 a 700 mijlen per slede af te leg gen om Nyghni Novgorod te bereiken en den spoor weg naar Moskou. Wij hadden omtrent 2000 mijlen op sneeuw en ijs afgelegd, driehonderdmaal van paarden verwisseld, en de eenige belooning van al onze vermoeienissen, alsook voor de eentonigheid der reis, was te kunnen zeggen dat wij misschien de eenige Europeanen waren, die zulks ooit gedaan hadden. De Vereeniging Volktbelang hield dezer dagen te Haarlem eene openbare vergadering, waarin door prof. G. van Overboek de Meyer een onderwerp werd besproken, dat zeer zokir de belangen van het geheele volk raakt nl. „ontsmettings-middelen." De bestrijding van epidemische ziekten is eene zaak, die zeker ieder ter harte gaat en spreker moest tot zijn leedwezen beginnen met te verklaren, dat hij heelwat illusiën moest ontnemen. Veel dat vroeger voor betrouwbaar ontsmettingsmiddel gold, is het nu niet meer, en zoo snel leven wij in dit opzicht, dat het regulatief van 1885 door onze Kegeoring vast gesteld, na voorlichting van de afdeoling Natuurkunde van de Koninklijke Acadomio van Wetenschappen, moet beschouwd worden als niet voldoende. De offi cieel» desinfectie is geëfc afdoende desinfectie. Spreker ging achtereenvolgens de verschillende ontsmettings middelen in bedoeld regulatief na Zeer veel gewicht werd vroeger en ook in den laatsten tijd grhecht aan het berookon met zwavelzuur. In 1868 noemde Gragham het een uiterst krachtig middelvolgens hem was Pct- Kas voldoende om alle gisting tegen te houden, en dan had dit gas nog het voordeel dat het gemakkelijk indringt. Uit de proeven van Wolf- De twee kardinale middelen, die zich in zekeren roem mogen verheugen, zijn carbolzuur en subli maat. Het eerste kan alleen onder zekere omstan digheden en tot op zekere hoogte meêtellen onder dn ontsmettingsmiddelen. Het is vluchtig en gaan deweg wordt de oplossing slapper, terwijl het tevens met eiwitaoffen onoplosbare verbindingen vormt. Bo vendien wordt het nog vaak verkeerd aangewend, door het, in plaats van in water, in olie op te los sen, op welke laatste wijze het geheel onwerkzaam wordt. De bekende bacterioloog Koch sohat het tweede middel, het sublimaat, zeer hoog. Toch is ook gebleken dat de werking niet altjjd dezelfde is, omdat er soms ook evenals bij het gebruik van car bol, onoplosbare verbindingen met eiwit (kwikalbu- minaton) ontstaan, en de tuberkel-bacillen niet gedood worden. Bovendien is bet een hevig vergif. Uit alles bleek, dat desinfectie in gewone om standigheden, het afwasschen en afsponsen, volgens tiet gema bügol, 9b Sternberg en anderen, vooral ook van Fransche gefeerden, bleek echtor, dat het gas alleen werkt voor het geval de pathogeno organismende kleine kiemen die de ziekten veroorzaken in eene dunne laag verspreid zijn dat het echter volstrekt niet af doend werkt, wanneer de micro-organismen droog zijn en sporen ontwikkelen, en dat vorder de krachtigste daaronder, zooals die van miltvuur en kippen-cholera, niet geheel gedood worden. Houdt men uu in het oog, dat hier telkens sprake was van zoogenaamde reincultuur, terwijl in do praktijk men gewoonlijk te doen heeft met mengsels van verschillende ziekte kiemen, waardoor do inwerking nog verzwaard wordt, en dat bovendien geen voldoende hoeveelheid kan worden ontwikkeld door het branden van zwavel, dan blijkt zonneklaar dat de berooking met zwnvelig- zuur als desinfectiemiddel niet afdoend is. Evenmin als zwaveligzuur vonden chloorgas- en carbolberooking genade in sprekers oogen. Beteren meer afdoende is het bcrooken met stikstoftrioxyd, in het algemeen met nitreuse dampen. Daartoe wordt koper verwarmd mot salpeterzuur, waarbij zich stikstof-dioxyd ontwikkelt. Dit gas neemt gretig znuratof op en verandert dan in stikstof-trioxyd, dat, in aanraking met organische stoffen, gemak kelijk weer het atoom zuurstof afgeeft en dan oxydeerend, dus desinfecteerond werkt. Toch is aan het gebruik van dit gas een zeer groot in convenient verbonden, nl. dat het eene zeer gevaarlijke stof is. Men heeft dit bezwaar willen vermijden door de kristallen uit de zwavelzuurkamers te gebruiken, waardoor de schadelijke werking wel verminderd wordt, maar waardoor do aanwending toch nog altijd bedenkelijk blijft. Hiermede is dus de staf gebroken over alle berookingsmethoden. De vraag is, of andere middelen betere werking hebben. Het aanwenden van vloeistoffen als zwavelzuur of zout zuur is gebleken weinig te helpenboter werken chlo rwater, mits versch bereid, en broomwater. bovengenoemd regulatief niet voldoende is. In de ziekenkamer prees spreker aan groote reinheid en het goed luchten. Om de reinheid te bevorderen, moest er van gemeentewege voor gezorgd worden, dat er geschikt vaatwerk verschaft werd, waarmee de schadelijke stoffen konden verwijderd worden. Aangaande het luchten heeft de ervaring geleerd, dat dit geen schadelijken invloed op de omgeving uitoefentalthans dit nudeel ia niet gebleken, al kan men dan ook niet alle bedenkingen ontzenuwen. Vervolgeus schetste professor Overbeok do Meyer de groote bezwaren, verbonden aan het desinfeetoeren van behangsels, gordijnon enz., om vervolgens te komen tot eene betere wijze van handelen, het gebruik van waterdamp van hooge temperatuur. Vooraf schetste spreker den verbazend gunstigen invloed, dien groote reinheid, sterk wasschen enz, heeft, en gaf daarvan een frappant voorbeeld, te Parijs voorgevallen. Vervolgens werd een duidelijk verslag gegeven van do verschillende proeven die genomen waren, en van de achtereenvolgende phascn, die het vraagstuk doorloopen heeft. Gaf men aan vankelijk de voorkeur aan heeto lucht, later aan een mengsel van heote lucht en waterdamp, in den laatsten tijd vestigt zieh de overtuiging dat enkel stoom beter is. Docr blootstelling aan heete luoht lijden de stoffen te veel, liet weofsel wordt vornieldbij bet tweede systeem beeft men te veel brandstof noodig, zoodat de laatste manier te ver kiezen is. Alle pathogens bacillen sterven bij eene temperatuur van 100" of daarboven. Op de vraag, waardoor stoom doze werking bezit, kan de weten schap nog geen afdoend antwoord geven. Eene andore quaestio is ook nogzal men "stof damp van 100 Celsius nemen, of oververhitten damp f Spr. zelf heeft een eenvoudigen toestel uitgedacht, die, blijkens vele on voortgezette proeven door hem genomen, uitstekend voldoet, en waar de ontsnappende stoom een temperatuur heeft van even boven 100». Op duidelijke wijze werden de toestel en zijne wer king verklaard. Tot zijne voordeelen behooren,- dat hij verplaatsbaar is, geen geëxamineerde!! machinist vereisclit, zonder gevaar is en bovendien afdoende werkt. Er was dus gebleken, dat stoom het eenige af doende middel voor ontsmetting is. Aan het eind zijner interessante rede stelde spreker ais conclusie den wenseh, dat 1'. in iedere gemeente aanwozig moest zijn een degelijke ontsmettingsoven 2'. dat er, alweder van gemeentewege, portatieve toestellen voor ontsmetting moesten worden beschikbaar ge steld, en 3°. dat er gelegenheid moest zijn tot het verkrijgen van carboltnur en sublimaat, mits deze stoffen met oordeel werden gebruikt. (Opr. Haarl. Ct.) De hoofdstad Soer&baja verheugt zich in het zeld zaam en ongemeen schouwspel van een dwaugarbei- dend Chineesch miilionair. De nieuwe assistent-resi dent voor do politie aldaar, de heer Hora Siccama, heeft een strijd a outrance aangebonden tegen alle houders van of deelnemers aan geheime speelhuizen: een factor van volksverderf die in Soerabaja buiten gewone afmetingen begint aan te nomen. Vooral de gefortuneerde Chineezen geven zich aan deze lief hebberij over en het strekt don heer Hora Siccama tot eer dat hij de kwaal in het hart heeft aangotast door een der meest gefortuneerde Chineezen, zoon van oen bekend en schatrijk Chineesch suikerfabrie- kant, op heeterdaad te betrappen en voor de politie- rol te brengen. Hoewel de delinquent alle pogin gen beeft aangewend om het onweer te verdrijven, drie advocaten in den arm heeft genomen en al het mogelijke heeft gedaan en laten doen om do zaak te sussen, heeft de heer Hora Siccama voet by stuk gehouden en Kwee Khee Soe zoo heet het slacht offer gestraft met twee maanden tenarbeidstelling aan de publieke werken. Thans loopt deze Chinees, die tonnen bezit, in een gemeen blauw pakje water aan te dragen en grint te stampen onder de bevelen van een arm zaligen Javannschen mandoer en in gezelschap van allerlei Javaansch en Chineesch geboefte. De vader van den veroordeelde moet zich uitgelaten hebben dat het hem een halve ton waard ge*eest ware, indien zijn zoon niet voor de rol had behoeven te versch (jnen. In Soorabaja heeft dit vooral niet weinig opzien verwekt en hot is te hopen dat men tr eveneens be hoorlijk nota van zal nemen in Holland, waar het publiek, door de geschriften van den majoor Perelaer en anderen, de overtuiging moet gekregen hebben dat do Chineezen in Iudië almachtig zijn door den invloed van hunne rijksdaalders en dat oen onomkoop baar ambtenaar èene contradictio in terminis is. (Dagblad.) De vorderingen, in den laatsten tijd gemaakt op het gebied vau vervaardiging van sterke metalen pijpen, voor de overbrenging van gaa, water of olie, zijn verbazend. De Chicago Tribune zegt, dat stalen pijpen zonder naad thans kunnen vervaardigd worden voor een derde van den prijs en met een negende van het gewicht aan metaal van gegoten ijzeren pijpen. Een 12 Eng. duims pijp, die een drukking van 1100 pond kan weerstaan, kan thans vervaardigd worden voor 74,67 dollar» per honderd voet, en de fabrikant maakt dan nog oen aardige winst. De kos ten van eeu gesmeed of gegoten ijzeren pijp, van gelijke afmeting en minder sterkte, is respectievelijk 211.25 en 150 dollar» per 100 voet. Twintig mijlen stalen pijp van 24 Eng. dm. diameter, onlangs ge legd, wegen slechte 3.000.000 pond, en als dezelfde pijp van gesmeed ijzer zou tervaaniigd zijn (wat onmogelijk is) zoo hij 12.600.000 pond wegen. Een gegoten ijzeren pijp zou 26.755.000 pond wegen. Bovendien is de stalen pjjp tweemaal zoo sterk als de gesmede of gegoten ijzeren. In Duitacliland heeft van Regeeringswege een onderzoek plaats gehad naar den vrouwenarbeid, ge bezigd bg de vervaardiging van" gemaakte kleederen. Twee klassen van vrouwelijke personen houden zieh met dit werk bezig. De eene bestaat nit meisjes van den arbeidenden stand en dienstboden van het plat teland, die dezen arbeid verkiezen boven het meer verbondene als dienstbaren. De andere aoort wordt gevormd door dochters van ondergeschikte ambte naren en kantoorbedienden, die het alleen doen om wat gsld te krijgen voor opeohik en uitspanningen. Laatstgenoemden, min of meer „dames", zijn in deze de ware vakhederfsters, omdat zij het werk voor zeer lagen prijs aannemen en de concurrentie dus zeer verscherpen. Het work wordt verdeeld in twee soortencostumes sn bovenkleeding en ondergoed. Voor beide Soorten toopen da conditiën zéér uiteen. De naaisters van bovenkleeding worden het slechtst betaald en hebben niet doorloopend werk, wat de werksters in het vak van ondergoed, die bovendien beter betaald worden, wol hebben. Te Berlijn, de hoofdzetel der goedkoope kleedermakerg, verdient eene mautelmaalcster gedurende vier h rijf maanden 8 a 9 mark per week, terwjjl eene bekwame onder goednaaister 12 tot 15 mark wekelijks verdient. Hiervan inoet afgetrokken worden óen mark voor garen en andere benoodigdheden, die de naaisters zelve moeten leveren en, als de arbeid aan buis ver richt wordt, bovendien kosten voor vuur, licht en het onderhoud dor machine. In de andere groote steden van Duitschland worden deze loonen door de sterke mededinging van Berlijn zeer laag gohouden. Wat de kosten en de levenswijze betreft voor die arbeidsters, dio bij hare familie aan huil wonen, is berekend, dat te Berlijn voor eene vrouw slaapge legenheid en vooding te vinden is voor 70 a 75 cents por dag, maar dit is dan ook een minimam. Dit zou zoo wat 9 Mark per week bedragen, maar dan moet er nog geld zjjn voor kleeding, bewas- sching en hét wekelgksche pretje, waar de Duitsche natuur niet buiten schijnt te kunnen. Een feit moet het zijn, dat vele dezer arbeidsters zich in haar voedsel bekorten, geen middagmaal gebruiken of alleen aardappelen, krood en haring eten en zieh alleen 'e Zondags de weelde van een goed maal veroorloven. Aangaande het levensgedrag dezer arbeidsters is het rapport der commissie nog al dubbelzinnig, waar het zegt, dat dit al even zoo is als van andere ar beidsters in denzelfden stand. De verhouding tus- schon de beide seksen schijnt nog al vrij te zijn en zeker is het, dat onvoldoend loon diltwgls de hoofd factor is bij het doen van een noodlottigen stap. Uit dit oogpunt bezien, ligt in de uitkomsten van dit onderzoek eene waareohuwing, welke allen, die het wel meenen met het heil des volks, behooren ter harte te nemen. (jv. 0- j) Mot den Koitor gaat het weer vrjj goed. Het zachte zomerweer, dat wij sedert eenige dagen ge nieten, heeft de verwachtingen der geneesheoren niet teleurgesteld. De Keizer brengt eiken dag eenige uren in de open lucht door en heeft zelfs roods beproefd te wandelen, maar dit laatste is nog niet best gelukt. In een klein wagentje op drie wielen, getrokken door een hit, maakte de Keizer zijn eersten rit, maar spoedig Week de pony te onrustig te zijn voor den kalmen trad, dien hij moest aannemen. Het rgtuigjo wordt nu voorloopig door twee bedienden getrok ken, totdat een makker paard zal zijn gevonden. Ook liet de Keizer zich in een stoel dragen naar het gedeelte van het paleis, dat voor de bruiloft van prins Hendrik en prinses Irene van Hessen in gereedheid word gebracht. Behalve den groother tog van Hessen, den vader der bruid, wordt o. a. ook de prins van Wales bg de feestelijkheden ver wacht. Zoodra de bruiloft is afgeloopen, zal de Keizer, naar het slot Friedriohskron te Potsdam worden overgebracht. Men is van plan den Keizer per boot daarheen te brengen. Indien do patiënt op z|jn stoel naar de stoomboot wordt gedragen, kan hij zeer gemakkelijk het tochtje langs de Havel afleggen. L)e katholieke leden der Nationalistische partij, die leden van het Lagerhuis zijn, hielden te Dublin een bijeenkomst, ten einde te beraadslagen over het schrijven des Pausen. Na langdurige beraadslagin gen werd besloten eed adres te zenden naar het Va- ticaan, waarin wordt betoogd, dat de beschuldigingen, door den Paus te berde gebracht, onjuist zjju en den Paus tevens hot recht wordt ontzegd zich met de politieke aangelegenheden in te laten. Door vele Russische bladen zelf wordt de toe stand in Rusland, inzonderheid op hot platte land zeer treurig genoemd. Zoo schreef onlangs de „Moskousche Courant" het volgende „Zoowel grondeigenaars als boeren worden door totalen on dergang bedreigd. Het land zal weldra het beeld vertoonen, niet ongelijk aan dat hetwelk de middel- eeuwsche kroniekéchrijvers geven van don tijd de Tartaarache o ver bee reciting. Een paar jaar geleden woa het nog tea zeldzaamheid, dat een boeren- verkocht moest worden wegens achterstallige ng; thans is dit een heel gewone zaak. Dorpen, waar tieu en meer duizenden aan gemeente- kapitaal bestond, moet de laatste cent worden bij eengeschraapt om de Staatsbelastingen te voldoen en het verkoop van eigendom staat voor de dear. Tengevolge van gebrek aan voeder zijn de paarden der boeren uitgemergeld, zoodat het hout niet kan worden vervoerd. En toch ^dden wij het vorige jaar een goeden oogst. Het gsld, waarever de r|jke boeren te beschikken hadden, ia verdwenen en de rijke is den arme gelijk geworden. Over wordt geklaagd over geldgebrek en armoede. Het is ge bruikelijk geworden deze verarming van de platte landsbevolking te verklaren nit do internationale ligging van Rusland, uit de intriges van Bismarok, enz. Wjj zjjn van meening, dat de verkeerdheden hier te lande genoeg zijn om ons te ruïneeren. Moet het platteland niet geruïneerd worden, wanneer drank en bedrog, willekeur, zedeloosheid, alle denk bare ondeugden den boventoon voeren. De bran dewijn speelt nog altijd de grootste rol zoowel ln het huiselijke als het gemeentelijke leven der boeren." GEBOREN 10 Mei. Petra* Leonard, ouder» A. Zuidwijk en E. Wuijti. Peter Adrianus, ouder» P. A. Willemse en M. «en Eijek. Kegine Magdalene Maria, oudera L. H. Hol ra A. M. Daodt: 20 Anioniw, oudera G. Kraan e« D. Nederhoff. 21. Hendrik, ouder* A. Bouwman en G. Rijke- lgkbuixeo. OVERLEDEN s l» Mei. C. M. Verweg, 11 ra. 20. J. Blonk, huiivr. «an J. van der Smeede, 36 j. GEBOREN; Arie, ouder» A. Bogaart en E. Kooijman. Harraen, oudera H. Bloemink en Janaen. StolwQk OVERLEDEN P. de Bruin, 6 m. H. van Meijeren, 8 m. GEBORENFraneiacos, outlrfi G. Stres* en G. C. na Vliet. Nicoïasa, oudere W. Slootjes en F. Hiesxjjk. Msrietje Cornells, ouders C. Vin d'-r Grtsf en M. Slijk. OVERLEDENP. J. A. Goudrissn Drost, 24 j. A. J. Slangen, 2 m. Vlist: GEBOREN 1 Hoibertje, «odsrs A. Timmer en A. Schep. Gorrit, ooders G. C. Rietveld en A. Sterk. OVERLEDEN i G. Zuidbroek, 68 j. vraagt direct eene die eene goede burgerpot kan koken. Beden overleed tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Moeder en Bebnwdmoeder Mevrouw ANNA WALRADINA va» HAREN NOMAN, Weduwe van den Heer 6rra*d Benjamin van Goor in den ouderdom van rnim 71 jaar. B. M. van GOOR. E. LULIUS van GOOR— Romzijn. J. M. NOOTHOVEN van GOOR. J. A. F. NOOTHOVEN van GOOR- Roest van Limburg. Gouda21 Mei 1888. Algemeene kennisgeving. De achnldeischer8 in het faillissement van JAN PLAK, inlandsch kramer in Manu facturen en Winkelier, wonende te Gouda, worden opgeroepen voor de Vergadering tot vwificatie der schuldvorderingen, welke is be paald op WOENSDAG den 13 JÜNI 1888, des voormiddags ten 10 nre in het Gerechts gebouw aan het Haagache Veer te Rotterdam. De Cnrator, Ma. J. FORTDIJN DROOGLEEVER, Advocaat te Gouda. van PAARDEN, KOEIEN,SCHAPEN, LAND BOUWGEREEDSCHAPPEN,TUIGENetc. etc. Goedgekenrd bg Koninklijk besluit van 22 JANUARI 1.1. Aanvragen om Loten aan den Penning meester der Verlotings-Commissie, NB. Voor de ten vorige jare gehooden Verloting werden door de Commissie op de den 8 September A°. P°. gehonden Tentoon stelling 200 prijzen aangekocht. (vroeger COSIJN Co), beveelt zich aan voor de LEVERING van vraagt tegen AUG. eene nette Onnoodig zich aan te melden zonder goede getuigen.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 2