UNAS. JEW aderen. MI i hg ieder belovende sgne Begun- OLS. Mek ir kennia te BILLARD- trf, 3 en 73*. BORST. >eek. (i AMELN. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad ttwor Gouda en Omstrekenu Zondag 27 Nel. 3709. RA, Zv. iven. X. ÏDEN ppelen scherij aanving en waarop te Good*. i Fruiten. ortat moge- ijj zich met daar er lienaar, llen. Dit ido zijden nascnerij koken, loon getuigen on- SRLINGEN - )OL, welke uitvoering i den Heer oodigd zich iekende, op i uur aan MAN, uziekachool. de STEDE- reuring van ra 27 MEI ordt. iDAAL, Directeur. op een prijs op atel- -goe- - kennen. Niet piaaiseu vuur uu i gracht bevaren. - op de kokers of duikers op de Oost- soherij aanving en waarop Voor velen bezwaarlijk terug te komen was, gaven don doorslag. Hierin was tevens de vingerwijzing gelegen om, bleef men aan de wenschelijkheid eener ei«n jagerij vasthouden voor het volgend jaar, dan met de inrichting tijdiger te beginnen. Naar het oordeel der commissie, konden echter enkelen de handen ineenslaan om dit jaar met de jagerij op beperkte schaal eau proef te nemen, en de commissie zou zich daarvan niet ont trekken, wanneer anderen dit mochten will denkbeeld vond dan ook van verschiftendi byval, althans als ’t dit jaar oen slappe v, mocht zijn. Tevens werd iiitgnaaakt, dat ieder vrij bleef om dit jaar al of niet-aan de Vlaatdingsche jagerij deel te nomen, 5» .- Voorts is nog besloten, erwtige pogingen aan te wenden om het slepen def schuiten uit en in de haven te Vlaardingen op billijker voorwaasden te verkrijgen. to De afgevaardigde van Schoterland Reeft bij zijn interpellatie in de Tweede Kamer over de werksta king in de venen vele onjuiajheden gezegd. Een vervener biedt aan, hem uit rifae boeken daarvan de bewijzen te geven. Elk volksvertegenwoordiger zou er len bij dwaling omtrent feiten indien zy te der trouw is de waarheid te leeren kennen, alzoo de heer Dotnela Nieuwenhuis. Deze antwoordt eenvoudig, dat bij zjjn tijd moetdiMpareu voor nuttiger zaken. De waarheid is fbor den heet Domela Nieuwen huis derhalve een onnutte zaak, 3* Maar al wil de heer Domain ^Nieuwenhuis liever niets van do i niet op waarheid terdanucte Courant als in de ZwoUche Courant too- nen verveners mot cijfers aan, hoe de berekeningen van den afgevaardigde ten oenemale falen en zijne beweringen ongegrond zijn. Waarschijnlijk zal hij ook .nuttiger" zaken te doen hebben dan van dit „geschrijf" kennis te nemen. C^rnienuche Courant.) ’tls schier ongeloofeljjk wat mej. Betsy Rikkert aan de Amsterdamsche bladen mededeelt .Verleden Zondag, 20 Mei, mij op de pleizierboot naar Utrecht bevindende, gebeurde het volgende schandaal. Genoodzaakt voor de schutsluis te Weesp stil te liggen, werd door den daar geposteerden agent van politie, zonder eenige aanleiding, de volgende bedekte bedj-eiging genit: «Als ik hier niet was, dan werd je roet steenen doodgegooid!" Nauwelijks had hij dit gezegd, of, als 't ware afgesproken be gonnen alle jongens aan den oever met steenen te werpen, en daar de voorraad niet voldoende was voor allen, verdeelde zich de helft naar de andere zijde, waar zich een versche voorraad bevond. Dit alles ging rustig zijn gang onder het kalm toezicht der politie, sie! Het had echter voor ondergetee- kende minder aangename gevolgen. Plotseling kreeg ik een steen in ’t gezicht, met zulke kracht gewor pen, dat zich een diepe snede op den neus bevindt, terwijl mijn oogleden beiden blauw en zeer opge zwollen zjjn." Ieder zij gewaarschuwd die plaats te bezoeken, J—r een gedeelte der bevolking (incluis de politie) zeer boosaardig schijnt, te meer daar zich het zelfde verleden jaar ook voorgedaan heeft." Nog steeds worden te Parjjs valsche bankbiljetten van 500 francs opgespoord. De juwelier Philippe in de Rue de la Paix ontving er weer een, behoorende tot serie 318. De Fransche Bank hoeft haar loopers medegedeeld, dat zij zelven aansprakelijk zijn, indien ze de biljetten ontvangen, want de Bank weigert ze in ontvangst te nemen. Bovendien - zijn nog een aantal valsche biljetten gevonden, die behooren tot de serieën 274, 317 en 709. Allo biljetten zijn volkomen op dezelfde wijze nagemaakt. De inkt is blauw. Het is volkomen de zelfde inkt, welke door do Bank zelve wordt gebruikt. De vervalsching is zoo goed gelukt, dat zelfs de directeuren der Bank ze niet zoo spoedig van de echte konden onderscheiden. Het eenige kenmerk is de meerdere dikte van het papier. Op de vraag, wie de uitvinder is van den blik semafleider, luidt steeds het antwoordBenjamin Franklin I Dr. Maurits Snellen in zijn onlangs uitgekomen werkje De HlikteuMjleider, is het met dr. Alfred Bitter van Urbanitsky eens. Benjamin Franklin moge een grootsch figuur zijn uit den amerikaanscheu vrij heidsoorlog, de eer van bet eerst een bliksemafleider te hebben opgericht, komt een ander toe, en wel aan een lid der Norbortijner orde, aan Prokop Divisch, kanunnik der Premonstratensers en pastoor te Prenditz, by Inaim, in Moravië. Deze, een beoefenaar der natuurkunde, richtte reeds in 1754 den eersten bliksemafleider op een hoogen staak in zjjn tuin op, de tweede afleider, van Franklin, dagteekent eerst van 1760. Thans zijn ook de laatste werkstakingen, die in de venen van Oostorzee en Echten, geëindigd. De veenbazen hebben een kleine loonsverhooging toege staan, en al is de gedwongen winkelnering niet af schaft, toch zijn daaromtrent eenigszins gunstiger bepalingen voor de werklieden gemaakt. Nu hebben echter in Stoenwykorwold de arbei ders in de veenderijen ’t werk gestaakt. Hun aantal bepaalt zich tot pl. m. 150. De veldwachters der gemeente, alsmede de ryks-politie uit Steenwijk en Oldemnrkt zijn naar de veenderijen vertrokken, om de rust te handhaven. Natuurlek is ook hier eisch om loonsverhooging do reden. De commissie, onlangs door de Scheveningsohe reeders benoemd ter voorbereiding eener oigen haring, jagery heeft reeds rapport uitgebracht. Na een ernstig onderzoek en na de zaak nog eens van alle zijden te hebben bekeken, kwam zy tot de slotsom, dat bet plan voor dit jaar wegens het vergevorderd sei zoen niet meer op-de vereischte schaal uitvoerbaar is. De moeilykheden, verbonden aan een organisatie welke rekening had te houden met de ongelijke tijd stippen, waarop men de uitoefening der haringvis- GOUDA, 26 Mei 1888. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Dinsdag den 29. Mei 1888, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde De ontwerp-Veprdeuing op de laad- en los plaatsen voor de stoombooten, die de Turftingel- gracht bevaren.' Idem op het verknopen van visch. Idem op de kokers of duikers op de Oost en Westhaven. Idem op het begraven van lijken. Idem op het zuiver houden, overdekken of riolee- ren van wateringen, slooten of andere wateren, die aan bijzondere Ipersonen toebehooren. Woensdag is te Haarlem in den leeftijd van bijna zes en vyftig jaren overleden de heer mr. I. C. Du Pui, griffier by het kantongerecht aldaar (arrondisse ment Haarlem.) Eene kortstondige, doch hevige ziekte maakte een einde aan zijne werkzame en nut tige loopbaan,- welke hij eerst sedert 4 April 1880 aldaar had voortgozet, nadat hij van 27 October 1870 te Gouda gelijke betrekking had bekleed. De ontslapene mocht in alle opzichten een eenvoudig, kalm en bezadigd man heeten, was zeer minzaam in den omgang, om -.zijn rechtskundige kennis geëerd en uitnemend voor zyne taak berekend. Het stoffelijk overschot van mr. Du Pui wordt in zijne geboorte plaats Leiden ter ruste gelegd. (Haart. Ct.) Van 1 tot en met 15 Juli e.k. zal te Rotterdam «en algemeen» schietwedstrijd gehouden worden tusschen Weerbaarheids- of Scherpschutters-vereeni- gingen en korpsen ter viering van het 5-jarig bestaan der Scherpscbutters-vereeniging Rotterdam. De Ned. Rijnspoorwegmaatschappij verstrekt aan de deelne rers retourbiljetten naar Rotterdam tegen betaling der enkele reisvracht geldig van af 80 Juni tot en met 16 Juli. GOUDSCHECOURANT lig, rl fc— De heer Léon Kirsch, de eigenaar van het café de Paria, waar een der valsche biljetten in beslag is genomen, heeft der directie der Bank een proces aangedaan. De keer Hirsoh begeeft, dat de Fransche Bank hem dit nadeel heeft berokkend door haar nalatigheid om het publiek te waarschuwen, toen zij reeds wist dat valsche biljetten in omloop waren en eischt nu schadeloosstelling, te betalen door de directeuren en onder-directeuren der Bank. Men verwacht meer dergelijke processen, indien de directie blyft weigeren de ,valsche biljetten van te nemen. De winkeliers derven bijna geen bankpapier aan te nemen, want het is hun onmogelijk de valsche biljetten van de echte te onderscheiden. Aan de Bank is die worden ontvangen, gaan door de handen van 3en kassier, den kassier-generaal en een verificateur, voordat zy worden gesorteerd. Dit is het werk van een hobfdambtenaar, die ze naar het bedrag sorteert en nauwkeurig onderzoekt, alvorens ze op te bergen. Deze ambtenaar was dan ook de eerste, die de valsche biljetten ontdekte. Teneinde de namen -der dapperen, die in den Atjeh-krijg zijn gesneuveld aan de vergetelheid te onttrekken en tevens een eereschuld aan de gevallen krijgsmakkers te delgen, heeft zich te Kota-Radja eene commissie van officieren gevormd, met bet doel om op Kota-Petjoet Kota-Radja’s doodenakker een algemeen grafmonument te doen verrijzen, waarop de namen zijn gebeiteld van allen, onverschillig van welken rang of landaard, die in den Atjeh-oorlog -r -i sneuvelden of aan hunne daar bekomen wonden over- waarheid we^n, i kdm^ heid te zijn. Zocftrel iff Rot- commissie bestaat uit de heeren H. K. F. van Teijn, kolonelW. J. H. Kanter, kapt.-luit. ter zee J. A. Vetter, J. E. Biljardt, J. A. H. Boellaard, R. H. Clarkson en S. J. E. J. V. Barthélemy, luit.* kolonels J. Goslings, dir. offic. van gez. Ie kl.J. J. Staal, J. W. Stemfoort, W. J. Knijff, D. P. Bonman en S. van Vuuren, majoors C. P. J. van Vliet, ka pitein, en G. C. W. C. van der Schoot, ritmeester. Do commissie beeft zich reeds tot het bekomen van geldelyke bijdragen voor gemeld doel gewend tot het leger, de zeemacht en de civiele ambtenaren in Nederl.-Indië, bij wie hun denkbeeld levendigen bijval heeft gevonden. Thans heeft zich ook hier te lande éene commis sie gevórmd bestaande uit de heeren F. M. B. Ridder Alewijn, generaal-majoor der artill.: A. A. F. Lanzing, luit.-kol. der inf.; A. J. J. Staal, majoor der genie W. G. T. Snijders, majoor van den gen. staf G. van Tienhoven, kapitein reg. gren. en jagers, en G. J. V. Vinkhuizen, kapt, der artillerie, die, uitgenoodigd, op zich genomen heeft het denkbeeld der commissie te Kota-Radja ter kennis te brengen zoowel van het leger in Nederland als van hen die, hier te lande vertoevende, aan het Indische of het civiel bestuur waren of nog zijn verbonden. In een toegezonden circulaire verzocht zij om geldelijken steun, opdat uit het moederland zoodanig bedrag naar Kota-Radja kan worden gezonden, dat de com missie aldaar in staat zal zijn op een waardige en met het doel in overeenstemming zijnde wijze hare plannen ten uitvoer te brengen. De Arnkemache Courant besluit hare beschouwing over de herziening van het Reglement van Orde met deze veelszins behartigenswaardige woorden wEen Reglement van Órde kan zonder twijfel veel bijdragen om eene ordelijke, doelmatige en tevens spoedige afdoening van zaken in eene ver gadering te bevorderen. Maar de boofdzaak is bet niet; men moet daarvan alleen niet alles verwachten. Hier geldt, evenals overal elders, het treffend woord van den ouden wijsgeer: quid leges sine morifms? De werkdadigheid van eene groote vergadering hangt van andere omstandigheden dan een goed reglement en eene goede leiding afvan de gezind heid der leden. Een Parlement, waar voortgang en een juist besef van de waarde van den tijd inzit, zal met het slechtste Reglement van Orde de zaken afdoen en nuttig werken een volmaakt Reglement I kan een ander, dat deze eigenschappen mist, ze niet reeds wist dat valsche biljettei nu schadeloosstellmj, meer dergelijke I 'e I

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1