Buiteiilandsch Overzicht. ADVERTENTIfiN. .1. GERRITSEN, HEDEN VOORHANDEN Nieuwe Maltha Aardappelen Blaauwe Kasdruiven. ergens, dan wel zeker daar in de veenderijen plaats vindt en algemeen als een der hoofdoorzaken van de ontevredenheid wordt aangemerkt, nu minder op den voorgrond trad; althaos toen de burgemeester aan de schare vroog, of dit ook een der redenen tot de werkstaking was, werd die vraag slechts door enkelen bevestigend beantwoord. Zaterdagmiddag werd de samenkomst met de veen bazen gehouden, maar er is geen accoord getroffen. Eenige verveners ontbraken, anderen wilden geen verhooging. Ongeveer 200 werkstakers zijn toen zingende en van stokken voorzien uit de veenderijen door Steen- wijk getrokken naar Eesveen, om ook daar de ar beiders het werk te doen staken. Ook moeten troe pen werkstakers met hetzelfde doel naar IJselhara en elders zijn vertrokken. Te Deventer stonden 50 man infanterie gereed, maar voorïoopig waren er alleen 16 rijksveldwach ters ter bewaring van de orde op het veenterrein. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten een missive gericht, waarbij naar aanleiding van voorgekomen onregelmatigheden met de stempeling van stembiljetten b|j verkiezin gen, herinnert wordt, dat Artikel 37 dor Kieswet bepaalt dat de voorzitter van den gemeenteraad don kiezers stembriefjes doet toekomen, waarop zoo het eene keuze voor den ge meenteraad geldt, het zegel der gemeente, zoo zij voor de Provinciale Staten of de Tweedo Kamer moet geschieden, dat der hoofdplaatsen van het hoofd- en van het onderkiesdistrict staat afgedrukt. In eenige gemeenten meent men dat dit voorschrift toelaat, dien zegelafdruk te verkrijgen door middel der boekdrukpers. Dit komt mij voor niet geheel overeen te komen met een juiste opvatting der wet. Hare bedoeling is geene andere dan door dien zegel- afdruk een waarborg te erlangen, dat het stembriefje inderdaad door den voorzitter van den gemeenteraad is verstrekt. Een wapenafdruk, die door iedereen kan worden gebruikt, levert zoodanigen waarborg niet op. Volgens het gewone spraakgebruik wordt door de woordten «het afdrukken van een zegel" stempeling aangeduid. Het-schijnt dus oirbaar, dat het afdruk ken van het door de wet voorgeschreven zegel op de stembriefjes voortaan door stempeling geschiede. Algemeene voorschriften omtrent de inrichting van het gemeentezegel bestaan nietdit kan dus geheel aan het inzicht der gemeentebesturen worden over gelaten. Het zegel der gemeente kan bestaan in haar wapenteeken daaromheen kan eenig randschrift aan gebracht wordenhoofdzaak is dat de zegelstempel blijke die der gemeente te zijn. Hot bovenaangehaalde wetsartikel zegt nog, dat bij verkiezingen voor de Provinciale Staten en do Tweede Kamer het stembriefje moet vertoonen het zegel van het hoofd- en onderkiesdistrict. Het stembriefje zal dus in deze gevallen van twee zegels moeten voor zien zijn, ook in die onderkiesdistricten welke be staan uit een gedeelte van ééne gemeente. Dan is het geraeentezegel het zegel zoowel van het hoofd- als van het onderkiesdistrict en behoort dit dus op het stembriefje tweemaal afgedrukt te worden. Art. 37 der kieswet bepaalt verder dat do stem briefjes worden verzonden bij gesloten brief van oproeping. In oenige gemeenten meent men, dat het voldoende is die sluiting door inschuiving in een briefomslag te doen geschioden. Die wijze boant- woordt echter niet aan bet voorschriftsluiting van den brief of van den briefomslag schijnt den Minister onvermijdelijk. Ten slotte bevat de missive het verzoek om zorg te dragen, dat voortaan dienovereenkomstig worde behandeld. Ter Kunstngverheids-tentoonstelling in den Koe kamp te 's Hage worden nu alle krachten ingespan nen om Zaterdag a. st. gereed te komen. Verscheidene inzenders schgnen echter tot het laatste oogenblik te willen wachten om hnnne inzendingen op te stellen. Op het feestterrein zijn alle gebouwen zoo goed als gereed. Het Marker huis onder anderen zal zeer de aandacht trekken. Het is door Marker timmer lieden gebouwd geheel naar 't model van de eiland woningen en wordt ook precies ingericht en go- t cuboid als de huizen der eilanders die zoovelen naar Marken doen trekken. Het huis zal door eene Marker familie worden bewoond. De ververschingsinrichtingen maken met haar schilderachtige geveltjes een zeer goed figuur. De muziekkiosk is ook reeds gebouwd. Het Uitvoerend Comité heeft thans van den Minister van Financien vergunning ontvangen om tijdens don gehoeleu duur der tentoonstelling twaalf avond-muziekuitvoeringen te geven. Het Comité had aanvankelijk stellig gemeend, dat in den afstand in gebruik van den Koekamp voor de tentoonstelling on het feestterrein vap zelf jag ingesloten de bevoegdheid om, bij voorbeeld twee malen '8 weeks, des avonds muziekuitvoeringen te geven. Het Ministerie van Financiën dacht er echter anders over en zonder eenig afdóend motief voor de weigering te geven werd onder het bestuur van den Minister Bloem bepaald geweigerd avonduitvoeringen toe te staan. De nieuwe Minister van Financiën, tot wien het Comité zich gewend heeft, de heer Godin de Beaufort, heeft van zijne goede bedoeling doen blijken door nu de vergunning voor 12 avond uitvoeringen toe te staan. Het Comité ziet zich nu echter toch in een zeer moeielijken toestand gebracht, omdat er do clausule aan verbonden is dat van latere vermeerdering van het aantal geen sprake kan zijn. Het zal de vraag zijn of het Comité er nu in zal kunnen slagen een goed korps te engageeren. Zaterdag-middag had te 's Hage een druk be zochte vergadering plaats van aandeelhouders der Eerste Nederlandsche Verzekering-Maatschappij op het leven tegen Invaliditeit en ongelukken. Uit het verslag der Directie bleek, dat opnieuw in beide afdeelingen zoowel die van de levensverzekering als die van de ongelukkenverzekering een groote voor uitgang is geweest. De vooruitgang in de eerste afdeeling bedroeg 689.207.80 aan kapitaalverzeke ring en 5157.56 aan renteverzekering, zoodat op 1 Januari 1888 in die afdeeling verzekerd was een bedrag van ƒ3 580080.47 kapitaal verzekering en van 35-920.69 renteverzekering. In de twoede afdeeling bedroeg de voofuitgang volgens art. 7 A 1 291 921.83 volgens B ƒ1 541 222.33 en volgons C. ƒ951.03, zoodat in die afdeeling op 1 Januari 1888 verzekerd was een bedrag volgens A ad 6 306 989.33, volgens B ad 7 224 765.83 en volgens C 5159.91»/,. Niet van algemeen belang ontbloot is het feit, dat blijkens liet verslag het aantal industrieelen die hun werkvolk tegen ongelukken verzekeren hier te lande aanmerkelijk toeneemt. Op 1 Januari 1888 waren bij de eerste Nederlandsche 178 collectieve ver zekeringen gesloten, waaronder er zijn die 100 tot 1000 werklieden omvatten. Zoowel in de eerste als in de tweede afdeeling werd in 1887 e,ene aan merkelijke winst gemaakt, zoodat na uitkeering van 5 percent aan de aandeelhouders nog ƒ1800 beschikbaar werd gesteld voor winst aan de ver zekerden, voor het zekerheidsfonds der eerste afdee ling 1800 en voor het zekerheidsfonds der tweede afdeeling 2100. Als cotamissaris der aandeelhouders werd herkozen de heer' Feith uit Groningen en als commissaris van do vorzekerdon de heer C. A. Meijer te Rotterdam» Op de vergadering is ook een wijziging der statu ten behandeld. De voorstellen van directie en com missarissen welke van weinig ingrijpende boteekenis waren zijn met algemeene stemmen alle aangenomen. De Haagsche kermis is, zooals men weet, een paar jaar geleden afgeschaft. Het bedienend personeel enz. blijft echter «een ploizierige kermis" toewen- schen. Sommigen maken er van «een pleizierige zomer", maar dat is uitzondering. «Ondertusschen heb ik toch van verschillende belanghebbenden ver nomen, schrijft de Haagsche correspondent van de //Zutf. Ct." dat die gelukwensch door de meeste klanten niet meer op zoo hoogen prgs wordt gesteld als vroe ger en dat het aantal van hen, die den wensch niet meer met klinkende munt beantwoorden, zelfs schrik- barond toeneemt. Er z|jn zelfs mevrouwen, die haar dienstboden gehuurd hebben voor idem zooveel loon plus een fooi met Nieuwjaar en met kermis en die nu weigeren laatstgenoemde fooi uit te betalen, op grond dat er geen kermis meer is. Bij een mijner vrienden, die de roohtspractijk uitoefent, kwara dezer dagen een meid-huishoudster in allen ernst een rechts-geleerd advies vragen over de quaestie, of zij baar meester in rechten kon aanspreken, om dat deze haar de traditioneele kermisfooi niet wilde geven. Zijn advies luidde, dat zij, zoo zij de noodige bewijzen kon aanbrengen van op die conditie ge buurd te zijn, het proces zeker zou winnen, maar dat bij haar stellig moest afraden een proces te be ginnen, ook al kon zg de toestemming krijgen om gratis te procedeeren. Met dat advies scheen zij volkomen tevreden en heengaande vroeg zij, wat zij nu schuldig was. 1.80 was het antwoord, maar ik schenk u die als kermisfooi. «Er blijkt uit dat kleine staaltje alweer, zoo be sluit de correspondent, dat onze rechtspraak voor kleine zaken, voor geichillen over loon enz., niet deugt. Waarom niet de eenvoudige, summiere recht spraak, zooals die in Engeland bestaat, of de ar beidskamers, zooals die in verschillende landen uit stekend werken Edison is nog niet gehoel gereed met zijne verbe terde phonografen, welke hg gehoopt had, reeds voor eenige maanden te kunnen leveren. Hij liet onlangs in zgn laboratorium de nieuwe toestellen zien en hooren. De daar genomen proeven voldeden goed. Het bleek o. a., dat muziek zoo door het inatru ment kan worden weergegeven, dat de tonen goed to onderscheiden zijn en hot oor aangenaam aandoen, maar het muzikaal effect gaat er bij verloren. Het klonk, alsof men muziek hoorde door een dik beschot heen. Het bladtin van den ouden phonograaf is in den nieuwen vervangen door een rol bijzonder toe bereid was, hetwelk veel beter geschikt is voolr het opnemen en bewaren van de indrukken der lucht trillingen. Edison hoopt nu de nieuwe phonografen, waarvoor hg reods een paar duizend bestellingen heeft, spoe dig te kunnen leveren. Dc prijs is nu gesteld op 85 dollar* (ƒ212.50). Hoe den shah van Perzië een kies getrokken wordt. Een jonge Duitscher, die te Teheran ver toeft, schrijft over zulk een operatie het'volgende. Na rgp beraad mot zijn artsen en ministers is Zijne Majesteit tot het besluit gekomen, zich een kies te laten trekken, die hem al lang plaagde. Met deze gewichtige taak wordt de hoftandarts belast, een Europeaan, die aan het hof zoer gezien is en den rang van hoofdofficier en -khan heeft. De Shah wacht do gebeurtenis af in een leunstoel zittend, omgeven door de grootwaardigheidabekleeders en zjjn Lyfarts. De tandarts staat met zijn instrument op een eerbie- gen afstand, tot hij op het barsch bevel van den vorst nader treedt. De Shah shiit zijn oogen, van welke gelegenheid de eerste minister gebruik maakt, om naar hem toe te kruipen en tot verlichting der pijn een buidel met goudstukken aan de voeten zijns gebieders te leggen. De andere hovelingen volgen dit voorbeeld met dergelijke gaven. Nu wordt 'de tang in werking gebracht, en met een gelukkigen ruk is de kies er uit. Eeu algemeen vroolijk bravowordt gehoord; den Shah en den tandarts wenscht men geluk en de laatste ontvangt terstond uit handen van den Shah een der zakken met goudstukken en oen kostbare zijden shawl. De groote heer beschouwt den rustverstoorder, waarvan zijn gebit nu bevrijd is, schenkt dezen aan een gunsteling en ziet dan met verheugden blik neer op de kostbare bewijzen van deelneming, aan zijn voeten neergelegd. Evenals in de drie voorafgaande jaren is in de tuinbouw-inrichting van do firma E. H. Krelage en Zoon, aan den Kleinen Houtweg te Haarlem, weder geopend een tentoonstelling van bloeiende late tul pen, in vier pronkbakken geplant en cloor twee ruime tenten overdpkt. Deze tenten beslaan een oppervlakte van meer dan 6Ö0 M9 en zijn- fraai met bloeiende en niet bloeiende gewassen versierd. De grootste tent bevat twee jpronkbakken, elke beplant met 700 tulpen, allen verschillend, van die verscheidenheden, welke siuds onheugelijke tijden den roem hebben uitgemaakt van de beste holland- sche en engelsche verzamelingen, en waaronder er zijn die meer dan drie kwart-eeuw in de inrichting werden aangekweekt. Bij deze tulpen wordt vooral gelet op de zoogenaamde fijne vormen, dat zijn die naar do grondkleur, in fraaio regelmatige lij nen verdeeld, zooveel mogelijk bijeengedrongen is, om aan het in de plaats komende zuiver wit of zuiver geel den voorrang te geven. De kleinere tont bevat twee bakken, geheel op gelijke wijze geplant en elke bak 850 verschillende tulpen inhoudende. Deze tulpen behooren tot de vlaamscho verzameling, een paar jaar geleden aan gekocht, de beste en laatste van dien aard, welke nog gevonden werd. Deze tulpen alleen, bel»oorende tot d,e zoogenaamde Roses en Violettes (de Bizarres met gelen grond, die mede deel uitmaken van de hollandsche verzameling, ontbreken hier), hebben grover kleurschakeering en daardoor een meer schit terend voorkomen; de buitengewoon fijne worden hier vermeden, maar bij voorkeur die bloemen ge kozen, welke een schilderachtig effect maken en van oudsher door de kunstenaars bg voorkeur tot hun modellen werden gekozen. Deze tentoonstelling, eenig in haar soort en op een uitgebreide schaal ingericht zooals tot nu toe nergens en nooit te voren het geval was, is dagelijks (zoo lang de bloeitijd duurt), ook des Zondags, ge opend van 2—4 uur des namiddags voor bewoners van Haarlem en omstreken, terwijl aan vreemdelin gen ook gelegenheid gegeven wordt wordt de ten toonstelling des des voormiddags tusschen 10 en 12 uur te bezichtigen. Tengevolge der plotseling -ingevallen warmte bij het reeds late seizoen zal de bloei dezer tulpen kor ter dureu dan anders, zoodat hun die aan deze ten toonstelling een bezoek Wenschen te brengen, kan worden aangeraden, dit vooral niet uit te stellen, daar de bloei vermoedelijk hoogstens slechts tot in de allereerste dagen van Juni zal duren. In de algemeene vergadering der Zuiderzee-Ver- eeniging Zaterdag te Amsterdam gehouden, werd de inleiding gegeven door den heer C, Lely, ingenieur* chef van het technisch onderzoek der vereeniging. Aan die uitvoerige voordracht ontleenen wij het volgende De hoofdgedachte van het ontwerp, behoorende bij het wetsvoorstel van 1877 van den Minister Heemskerk is steeds geweestlandaanwinning op de meest voordeelige wijze. De afsluitdijk en de overige werken, die daartoe noodig waren, hadden steeds tot eenig doel die landaanwinning, zonder bcnadooling van bestaande belangen, mogelijk te maken. Wanneer evenwel een werk van zulk een groot- schen omvang ondernomen wordt, had daarbij, in een land als het onze, waar voortdurood strijd tegen het water te voeren is, tevens de vraag gesteld moeten worden hoe kan zulk eeu groot werk dienstbaar worden gemaakt aan blijvende verbetering van den waterstaatkundigen toestand van het land En daar op dien grondslag nimmer een ontwerp is opgemaakt, is een nieuw onderzoek noodig. Trouwens ook alleen met bet oog op de aanwin ning van land is het de vraag, of de ondiepe Wad den daarvoor niet veeleer in aanmerking komen dan het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee. Met eene kaart voor oogen zou een afsluiting van Den Heldor over de eilanden naar de Groningsche kust zeker het eenvoudigst schijnen. Let men echter op de diepte der zeegaten, dan is dit geenszins het geval; want in het Tesselscho zee gat staat ongeveer 40 M. en iu het Vliegat 20 tot 30 M. water. Ben aansluiting van die zeegaten acht spreker onraadzaam. De eilanden Tossel en Vlieland moeten dus buiten de afsluiting big ven de waardgronilen langs deze eilanden zouden afzonderlijk kunnen ingedijkt nor den, wanneer dit wenscbelijk mocht zijn. Spreker beschouwt uit dat oogpunt verschillende lijnen wan afsluiting. Aan de gestelde eischen kunnen alleen de noorde lijke afsluitingen in meer of mindere mate voldoeu, waarvan om verschillende redenen de lijn over Wie- ringen de voorkeur verdient. l)o longte van den nieuwen dijk bedraagt ongeveer 29 Kjfe en de lenkte der kust, die daardoor be- scherma wordt, ongeveer 321 KM. De afstand van Leeuwarden over dien dijk via Alkmaar en Zaandam naar Amsterdam is 142 KM. Ken sneltrein kan dus het traject in ongeveer twee en een half uur afleggen thans vordert de verbin ding via Enk huizen minstens 4 uur en in den win ter is die verbinding langen tijd gestremd. Wordt met hot oog op het algemeen belang de afsluiting van rijkswege tot stand gebracht dan kun nen daarbinnen eenige droogmakingen uitgevoerd worden. Do scheepvaart op de Zuiderzee is hoogst belang rijk het is voornamelijk een binnenvaart tusschen Amsterdam en de noordelijke en de oostelijke provinciën. By de Oranjesluizen is, wat het aantal schepen betreft, het drukste verkeer van ons geheele land. In 1886 bedroeg het aantal in-en uitgevaren binnen- scheeen aldaar ruim 85000. Voor elk ontwerp tot droogmaking der Zuiderzee dient men daarom als eisch te stellen, dat de scheep vaart onbelemmerd moet blijven, zoowel gedurende als na de uitvoering. Spreker toont aan, dat het door hom voorgestelde ontwerp daaraan voldoen zal. Van de Oranjesluizen is in do richting Urk oen open stroombaan ter breedte van minstens 15 meter, die te bezeilen is. Do belangrijke vaart tusschen Amsterdam mot den Ketel, het Zwolsche Diep en De Lemmer kan dus geheel onbelemmerd over het binnenmeer, zoowol gedurende als na do uitvoering zonder sluizen plaats hebben. De schepen, komende van Harlingen zullen slechts een schutsluis moeten posseeren om op het binnonmeer te komen. De penningmeester doelde mode, dat aan de uit geschreven leeuing der veroeniging nog 21.000 ontbreekt. Het opkruipen van de vliegen tegen lijnrechte, gladde voorwerpen is dikwijls onderzocht en altgd zeer verschillend verklaard geworden. De meeste natuuronderzoekers meenden, dat het breed uitloo- pende onderste gedeelte van de pootjes als zuig- napjes werkte, waardoor het insect zich aan eene gladde oppervlakte vastklemteenigen spraken dit tegen, onder andoren de Engelschman Blackwall, die de vliegen ook onder de klok van de lucht pomp tegen het glas zag opkruipon, waar dus elk op het beginsel van luchtdrukking berustend vast zuigen ondenkbaar was. Hij hield het er voor, dat het vasthechten van de pootjes veroorzaakt werd door eene kleverige, snel verhardende vloei stof en dat die meening juist is, heeft de entomo loog G. Dewiz proefondervindelijk bewezen. Hg plakte, namelgk, eene vlieg met de vleugels op een reepje papier, dat hij onder een dun, plat glaasje vastmaakte met juist zooveel ruimte er tusschen dat de vlieg met de vrij gebleven pootjes het glas kon I bereiken. Een en ander legde hij onder het mi croskoop, met de buikzgde van de vlieg naar boven gekeerd. Toen zag hij duidelijk onderaan de poot jes fijne haartjes, waarvan elk, wanneer de vlieg een poot op glas of eene andere gladde oppervlakte zet, eene heldere vloeistof afzondert, die den poot doet vastkleven. Wordt hij weder opgelicht of losgetrokken, dan ziet men de overgebleven kleef stof in dezelfde volgorde als de haartjes aan den poot. Die kleefstof komt voort uit huidkliortjes, welke men reeds vroeger iu menigte onderaan de pooten heeft opgemerkt. Te Parijs blijft het verbond der heereu Clémen- ceau en JofFriu het onderwerp van alle beschouwin gen. Het doel der vereeniging «van de rechten der menschheid" is Boulanger to bestrijden, maar haar grondslag blgft toch de grondwetsherziening, welke ook door Boulanger met de Bonapartisten en mo narchisten wordt go wenscht. Vandaar dan ook dat Boulanger, wien het onverschillig is, hoe hij zijn doel bereikt, zeer tevreden is over deze nieuwe ver eeniging en tot een journalist, die zijn oordeel vroeg, zeide «Ik ben den heer Clémenceau zeer verplicht. Hij baant voor mij den wog." De gematigde republikeinsche bladen laten zich zeer ongunstig uit over de poging van den heer Clé- meuceau, waardoor de verdeeldheid onder de repu blikeinen wordt vermeerderd. Handhaving der te genwoordige constitutie is volgens hen het eenige midde]., om de Cesaristische beweging met vrucht te bestrijden. In de Fransche Kamer werd de Regeering gein- terpelleerd door den afgevaardigde Dreyfuss over de valsche bankbiljetten. De Minister van Financiën, Peytral, antwoordde, dat de biljotten der Fransche Bank genoeg vertrouwen genoten om niet door de vervalsching geechaad te kunnen wordende Re geering echter had geen bevoegdheid om de Bank te noodzaken de valsche biljetten te betalen, want indien dit beginsel werd erkend, zou voortaan een premie worden uitgeloofd voor het vervalschen van bankpapier. De houding der Bank was volkomen juist en van eeu paniek kon geen sprake wezen. Op verzoek der Regeering zal de Bank alle biljetten van 500 francs intrekken. Nu reeds zijn 23.300 stuks uitbetaald, en daaronder is slechts éen valsch biljet gevonden. In het geheel zijn tot dusver 59 valsche biljetten gevonden, maar do directie heeft beloofd, dat zij de bezitters van dergelijke biljetten, die te goeder trouw zijn, zooveel mogelijk schadeloos zal stellen. De minister-president Floquet voegde er nog bij, dat de Regeering niet de belangen der aan deelhouders verdedigde, maar alloon opkwam voor de soliditeit der Bankniemand behoeft schade te lijden, maar in de eerste plaats moet gezorgd worden, dat het Fransche bankpapier, het onderpand van Frank- rijks kracht in tijden van crisis, onbeperkt ver trouwen blijve behouden. De Kamer verklaarde zich met het antwoord der Regoering tevreden. Inmiddels is de Senaat bij do behandeling der legerwet gevorderd tot par. 40, volgons welke de diensttijd aldus wordt vastgesteld: voor het actieve leger 3 jaren, voor de reserve 6'/8 jaar, voor het territoriale leger 6 jaren en voor de reserve van dit loger 97a jaar. Generaal Billot, de commandant van het eerste legerkorps, verklaarde zich hiertegen, De generaal achtte het Frauscho leger tegenwoordig zoo goed, dat het verkeerd is den grondslag te veranderen. Alleen dan wilde hij een driejarigen diensttijd, indien de regeering het recht behield de manschap pen zoo noodig een jaar langer onder de wapens te houden. Wel is waar houdt men ook in Duitsch- land do soldaten niet langer dan 3 jaren, maar dit kan men daar doen, omdat het Duitsche officieren korps zoo goed is. De minister van oorlog wilde daarvan niets weten. De heer De Freycinet bestreed Billots voorstel, dat ten slotte met 132 tegen 117 stemmen werd aan genomen. Voor hot oogenblik zijn de vooruitzichten op vrede niet ongunstig. Toen een deputatie den czaar dezer dagen kwam uitnoodigen tot bijwoning van het negende eeuwfeest vau Ruslands bekeering tot het Christendom, dat in Juli te Kieff zal worden gevierd, zeide de czaar: «Ik hoop opreoVt, dut dit feest niet door oorlog zal worden gestoord. Mijn geheele streven is er op gericht Rusland het behoud des vredes te verzekeren". Rusland heeft dan ook allerminst behoefte aan oorlog. Do officieuze Nord herinnert hieraan by de voltooiing van den Russisehen spoorweg in Centraal- Azië. Het laatste gedeelte dezer lijn, van Merw tot Samarkand is gereed en 4*1 dezer dagen op feestelijke wijze in gebruik wor$?n gesteld. De Nord noemt deze vredelievende verijvejing meer waard dan een gewonnen veldslag ep geeft fcoop niet op, dat Russen en Engelschen nog eenmaal ten opzichte van Centraal-Azië een schikking zullen treffen, waardoor zij daar niet langer als vijanden tegenover elkaar zullen staan. De papieren-oorlog is aan de Ooster- en Wester- gren9 van Duitscbland tegelijk ontbrand en wanneer men vraagt, wie harder schelden de Russen of de Franschen, dan dient gezegd, dat de eersten 't winnen. De grofheid van de Russische kranten kent geen grenzenzij slaan door als dronken lieden. De «Swjet" meant, dat Duitschland niet h9t minste recht heeft vergeldingsmaatregelen te nemen, maar dat het verdient dat het zulke maatregelen van anderen ondervindt, wat Frankrijk betreft, om de behan deling van de Elzassers en Lotharingers, wat Rus land aangaat, om de verdrijving van zoovele Russen uit Duitschland. Niet Duitschland alleen wordt door do Russische kranten met slijk geworpen, ook Oostenrijk, ja Oostenrijk eigenlijk nog meer, een bewijs, dat men weet, waar de schoen wringt. Als directe aanleiding voor den uitval tegen Oostenrijk worden genomen do troepenverplaatsingen in Galicië en zekere vage geruchten over Oostenrijkscbe voor stellen tot regeling van de Balkan^zaken. De Fran sche uitvallen zijn niets, vergeleken bij die van de Russen, omdat de Franschen gewoon zijn hun woede in te toornen; de haat is er daarom niet minder scherp om. Men wil te Parijs weten, dat de Fransche Regeering als maatregel van weerwraak zal gelasten, dat alle Duitschers, die in Frankrijk willen komen, voorzien moeten zijn van een door den Franschen ambassadeur te Berlijn geteekenden pas. In berichten uit Berlijn wordt gezegd, dat de pasmaatregel in het Rijksland met de meeste ge strengheid zal worden- uitgevoerd. De Franschen zouden het vereischte visa der Duitsche ambassade te Parijs eerst kunnen verkrijgen, als de bevoegde autoriteit in Elzas-Lotharingen, daaromtrent geraad pleegd, daartegen geen bezwaar heeft, zoodat vcor de Franschen in elk geval met het verkrijgen van het visa zekere tijd gemoeid zou zijn. Personen van Fransche nationaliteit mogen in Elzas-Lotharingen slechts vertoeven met uitdrukkelijke toestemming der overheid te Straatsburg of te Metzbij een langduriger verblijf dan van 4 weken moet de ver gunning gevraagd worden van den districtspresident. Als redon voor deze strengheid wordt opgegeven, dat de «patriotten" het in den laatsten tijd weer erg bont gemaakt hebben. Het Oostenrijksche Huis vau Afgevaardigden heeft eindelijk de beraadslagingen over de begrooting ge ëindigd. Het tekort bedraagt 21,181,560 fl. Dat de afgevaardigden dit tekort niet konden wegcijferen, is niet hieraan te wijten, dat zij de zaak te opper vlakkig behandelden, want in het geheel werden 31 zittingen aan de begrooting gewijd. Burgerlijke Stand. GEBOREN 24 Mei. Johanues Gerardus, ouders A. G. Ar kenbout en T. Verbeeck 25. Neeltje, ouders C. Vergeef en N. Sand voor t. 26. Franciscns, ouders C. Schoutenen G. van Rieflnsbergen. - Anna Maria, ouders G. Schieveen en G. Boer.Aartje Adrians, ouders A. W. van der Graaffen M. Broere. 27. Cornelia, ouders A. de Jong en T. W. Vos. OVERLEDEN 25 Mei. C. de Knegt, 21 j.~ 27. P. de Werk, 52 j. 11 m. G. J. Smits, 10 m. 28. A. van Me ij eren, wed. B. den Held, 85 j. J. Boom, 4 m. Heden overleed zacht en kalm, -in den onderdom van rnim tien maanden, onze kleine lieveling GERRARDUS JOHANNES. J. G. SMITS. C. E. SMITSJüng. Gouda, 27 Mei 1888. Mijn hartelijken dank aan allen, die mij zooveel blgken van belangstelling gaven bij het overigden van mijn geliefd eenigst dochtertje. Mevr. de Wed. J. P. WEIJER. Gouda, 29 Mei '88. 12 cent bet pond. JONGE WORTELEN. BLOEMKOOL. KOMKOMMERS. Verder alle soorten Groenten en Fruiten. *1 KORTE GROENENDAAL.

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 2