I ito r BINNENLAND. i. i j Vr(|dag t Jani. 1888. N° 3711. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. at ÏHUIS, inwoning, a, beneveni Ie Bagijnen- r. >n. 'i n ff- ifb. Prijn erschrik- agd Ijjdt, iring, die n van een het Ver- arkt 34, t bedrag, n boek- UNI1888, tl 1888, OILAND, imeente I HT 21.60. staand OLEN|AR VNI 1888, De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave GOUDSCHECOURANT rd» aan den d» aan den Ct. noemt bet ÜMaa 4- idomtnenTtn jroot 3.06.60. per jaar. gen ƒ240.— lien root den der Zelf- i uitspat- Den Bkaber, lijk nieuwe ne Schuren et <Buurpad> echt. ining-mees- r. J. H. GOUDA, "si Mei 1888. Als machinut-leerling 2e klasse is geplaatst P. Kruisheer, leerling der 3e klasse Rijks hoogere bur gerschool alhier. De uitgave dezerCourant geschiedt ZONDAG, WOffNSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjja per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. JWLA.ND, an Schieland Mr. I. MOLE- addinxveen, is v?rzoekezjjner het openbaar, ae zitting, te weesverzorging daar geven de inrichtingen van weesverzorging, die overvloed genieten, van dien overvloed aan die inrichtingen die te kort komen, en zoo komt die overvloed aan velen ten goede. Betrachtte men dit stelsel hier te lande ook, dan zou b. v. deze Maatschappij zich nog vele tientallen onver zorgde weezen kunnen aantrekken. Uit het jaarverslag van het Nederlandach Bundvee- stamboek, dezer dagen in de algemeene vergadering te Amsterdam uitgebracht, bleek dat het ledental ongeveer 1400 bedraagt. De ontvangsten beliepen 9000, de uitgaven 5300. Besloten werd, maat regelen te nemen om het Hollandsch vee waardig te doen vertegenwoordigen op de Parijsche tentoon stelling van 1889. Voorts worden verschillende zaken betrekkelijk het aanfokken van deugdelijk vee besproken. Een belangrijke industrie te Genève is het maken van muziekdoozen. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen vinden hun werk daardoor in de fabrieken, hvaamii «en onlangs door een reiziger werd bezocht, die er het volgende van verhaalt. In de fabriek gekomen werd hem door een der opzichters een stoel aangeboden. De reiziger nam plaats en dadelijk speelde een muziekwerk in de zitting een vroolijk deuntje. Hij hing zijn hoed op, en uit het rek klonk een wals. Hij zette zijn stok in een standaard, en duidelijk vernam men het be gin van de Maliebaan. Toen de reiziger zijn naam in het vreemdelings- boek zette speelde de pennehouder bij het aanvatten «Heil dir im Siegeskranz", in ’t kort, elk voorwerp maakt er muziek. De muziekdoozen worden niet door een man ge heel afgewerkt. Ieder bewerkt een stuk en krijgt daardoor een groote bedrevenheid. De een maakt de muziekrol, de ander teekent daarop de plaats voor de ponnetjes, de derde plaatst er de pennen op de juiste diepte in, een vierde maakt de tanden die den klank geven. Het lastigste werk is het inzetten van de rol en het nazien of elke pen op de juiste tand ingrjjpt. Het is bekend, schrijft de heer S. W. Tromp in de laatst verschenen afl. van het T. v. I. T. L. en Volkenknnde, dat onder de Dajakstammen de ge woonte van het koppensnellen vrg algemeen was. Nergens echter was die adat meer in zwang dan onder de Mqdang- en Bahaustammen in Koetel; zoo moest o. a. gesneld worden bij de geboorte van een zoon, bij den dood van vader en moeder, kind, broeder of zuster, bij de oprichting van een nieuwe woning. Bovendien moest elke jongeling minstens eens gaan snellen om meerderjarig verklaard te kunnen worden. Dit waren de keeren dat het snellen verplicht was, geoorloofd, ja! verdienstelijk was het bovendien altijd. Welke afmetingen dat voortdurende moorden had aangenomen, kan men lezen bij Dalton, die bijna 60 jaar geleden Koetel bezocht, men kan het ook hooren van Tomenggong, als hij de herinnering uit zijn jeugd mededeelt, nfen kan het trouwens nu nog van Boeloengan leeren, omdat daar de toestand ten dezen nog geheel dezelfde is gebleven maar, dank zij den tegenwoordigen sultan, die er voorgoed een einde aan gemaakt heeft, bestaat die gewoonte van snejlen in Koetei niet meer. Hij Hheft dat be werkt door hier de sohuldigekampongs te tuch^ten. en daar' de personen aan den Igve of met boete te straffen. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. dat de algemeene vergadering van de Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen ditmaal is gepre sideerd geworden door den heer A. C. Wertheim. «In de eerste eeuw van het bestaan der Maatschappij heeft nooit een Israëliet in het hoofdbestuur zitting gehad en bet heeft zelfs laag geduurd voordat zij leden der Maatschappij konden worden. Trouwens bij de laatste reglemonts-herziening is het christelijk cachet nog in artikel één bewaard geworden, maar het blijkt nu, dat zelfs geloovige Israëlieten geen bezwaar behoeven te maken om dat te onderschrij ven. Wat stak de verdraagzame en vaderlandslievende rede van den begaafden Israëliet, die door de Sta ten van Holland eene plaats in de Eerste Kamer is waardig geacht, gunstig af bij de anti-semitiesche philippica, waarmede onlangs een zeer hoog geplaatst rechterlijk ambtenaar zijne Israëlietische landge- nooten aan de algemeene verachting wenschte prijs te geven. Op de door hem gepresideerde Nutsver- gadering heeft, zegt de brieftchrijver, de woord voerder van het volk van hraël echter duidelijk kunnen bespeuren, dat haat ’tégen zijné geloöfsge- nooten, die hier hun vaderland hebben gevonden en niet als gasten, maar als broeders willen behandeld wprden, alleen nog voorkomt in het brein van enkele fanatieke anii-revolntionairen.” De Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin hield Zaterdag te Amsterdam haar jaarvergadering. In zijn 14e jaarverslag constateerde de secretaris, de heer M. E. Scheltema, dat, hebben de bestaande weeshuizen en gestichten omstreeks 11 000 weezen opgenomen, bij eén matige bereke ning toch gerust kan worden aangenomen, dat 20 000 ouderloozen in ons land niet in zulk een inrichting onder dak zijn gebracht. In het afgeloopen jaar heeft de vereeniging we derom 24 weezen in hare zorgen opgenomen. In de 14 jaren van ba»r bestaan heeft zg nu 314 kinderen voor langoren of kortoren tijd bezorgd en opgevoed, 163 jongens en 151 meisjes, van verschillende ge zindten 88 waren door den Staat, 86 door hun voogden, 20 door regenten van weeshuizen, 47 door burgerlijke en 21 door kerkelijke armbesturen, de 52 overigen door commissiën en particulieren aan de Maatschappij toevertrouwd. Zij werden tot allerlei nuttige vakken opgeleid o. a. werden twee meisjes onderwijzeres en een jongen schoolhoofd. Over het algemeen heeft de Maatschappij over hare pupillen redenen van tevredenheid. Het aantal leden is in het afgeloopen jaar met ruim 100 toegenomen. In welsprekende woorden wekte de heer Scheltema echter op tot toenemenden steun en medewerking voor het goede doel. Week aan week komen er aan vragen bij het bestuur in om ouderlooze kinderen onder de goede zorgen der Maatschappij te stellen. Het hart wil zoo gaarne allen helpen, maar het ver stand, vooral de beurs, gebiedt velen te weigeren want zou de Maatschappij gedurende ééa jaar allen kunnen troosten, zij zou bij dien stelregel al haast allen ongetroost moeten wegzenden. Er heerscht nog zooveel onbekendheid bij ons volk ten opzichte van de wees verzorging de meesten denken dat alle weezen een beschermend dak vinden, en kijken vreemd op als zij hooren, dat dit met nog geen derde deel het geval is. Een groot aantal weezen verkeert nog in hoogst beklagenswaardigen toestand arm zonder hun schuld en zonder die der maatschappij, zwerven zij rond en hebben geen thuis. Te Lübeck heerscht een zeer juist systeem van' In de Maandag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Woerbaarheids- bond zijn als leden van het centraal-comité herkozen de aftredende leden, de heeren L. G. P. Max en enjhr. J. H. van Boelens van der Haer en, ter vervan ging van wijlen kolonel Moerman en van jhr. W. A. Beelaerts van Blokland, die bedankt heeft, gekozen de heeren mr. A. J. Jochems en G. H. G. de Lange. Het centraal-comité is thans samengesteld als volgt. Voorzittermr. A. J. Jochems, te ’s-Hage onder-voorzitter L. P. Max, van ’s-Hertogenbosch secretaris jhr. A. Böell, van Leiden; penning terG. H. G. de Lange, van Gouda; lid: jhr. van Boelens van der Haer, te ’s-Hage. In de A. R. Ci. wordt in een ingezonden stuk de wensch uitgesproken, dat aan de Nederl. Bank wordt voorgeschreven bij het berekenen van het disconto der wissels die zij koopt, voortaan het voorbeeld te volgen van de Engelsche,»Fransche en Duitsche banken. Terwijl deze hetjaarop365 dagen stellen, volgt de Ned. Bank nog altgd de usantie gegrond op gemakkelijkheid van becij fering bij jaren van 360 te rekenen, waarvan het gevolg is, dat in de twee laatste bankjaren te zamen ruim f 32,000 meer is betaald door de discontanten te zamen, dag wanneer vóór eiken dag ware berekend. Wat wij verwachtten, is gebeurdde Gemeente raad der residentie heeft niet geaarzeld de aanvrage, om het rustige Scheveningen door een speelhol te mogen ontsieren, met algemeene stemmen te ver werpen. Men schrijft dienaangaande het volgende: De plannenmakers, die van het rustige Scheve ningen een speelhol wildon maken on meenden het haagsche Gemeentebestuur te kunnen vermurwen met kolossale geldaanbiedingen, zijn slecht van de reis gekomen. Ifet aura sacra fames is niet de leuze, die boven het haagsche Raadhuis staat ge schreven, en, moge het met de gemeentekas niet altoos voordeelig zijn gesteld, geen lid van het haagsche Gemeentebestuur denkt eraan, de gemeen telijke schatkist te vullen ten koste van de eer on het geluk van slachtoffers van het verderfelijke hazardspel. Toon in de fitting van gisteren werd medegedeeld dat het adres was ingekomen, stond de heer De Vries op, om voor te stellen, bet niet naar Burg, en Weth. te verzenden om praeadvies, maar "dadelijk te besluiten,» daarop afwijzend te beschikken. Vooraf stond het toch vast, dat Burg, en Weth. geen enkel mo tief zouden kunnen aanvoeren ter gunste van het request. De heer Van Kempen ging nog verder en wildo, bij wijze van protest, besluiten, het adres niet in behandeling te nemen, doch ten slotte liet hij dit voorstel varen, en met algemeene stemmen werd nu besloten, afwijzend op het verzoek te beslissen en daaromtrent over te gaan tot de orde van den dag. De Haagsche correspondent van de Zutphensche CL noemt het een opmerkelijk teeken des tijds,

Goudsche Courant | 1888 | | pagina 1